1 1 1 Geen dividend, wel agio- bonus van 50% bij E.M.S. 800 jaar op voetstuk Dr.Sclimal overleden Raket voor vangen van meteoorstenen Renniesfl Esso breekt pomp af Onrust neemt toe in Britse auto-industrie „Of dacht U dat God er alleen is voor kerkmensen?" [NSDAG 1 NOVEMBER LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE Verminderde liquiditeit (Van onze financiële redactie) Het in november 1965 door de Zwolsman-groep kenbaar ge laakte voornemen om aandelen Exploitatie Mij Scheveningen EMS) om te ruilen in converteerbare obligaties kan niet door- aan. De directie van EMS heeft medegedeeld, dat dit voornemen oor verschillende oorzaken niet geheel overeenkomstig de oor- pronkelijke opzet kan worden geëffectueerd. Hoe het alternatief oor het oorspronkelijke aanbod zal luiden, was bij het opstellen an het jaarverslag over 1965 nog niet bekend. Het jaarverslag 5 gedateerd oktober 1966. Het vorige verslag (over 1964) ver- cheen in maart van het vorig jaar. De in het vorig jaar behaalde winst ten bedrage van f 6.963.000 al niet worden bestemd voor uitkering. Het gehele bedrag zal aar de reserve ..bijzondere doeleinden" worden overgebracht, Is de op 14 november te houden algemene vergadering van aan- eelhouders er mee akkoord gaat. miljoen Maar daar staat een ver lies van f 1,1 miljoen tegenover door verkoop beneden taxatiewaarde. De exploitatie van onroerend goed lever de een voordelig saldo op van f 1.7 miljoen. DLt betreft baten na af trek van de daarop direct betrekking hebbende kosten uit aan derden verhuurde objecten. De exploitatie van de Horecabedrij ven bracht f 2,3 miljoen op. Als re sultaat van niet geconsolideerde deel nemingen wordt een bedrag van f2,2 miljoen opgevoerd. In deze post is begrepen het in 1965 door de Ne- derlandsche Grondbriefbank uitge keerde interim-dividend. BEZORGINGS-CONTROLEUR voor de stadsbezorging gevraagd. Werkzaamheden: toezicht bi) uitgifte aan de bezorgers, regeling en hulp by bezorging, klachtenbehandeling en wijkencontrole. Werktijden dagelijks van 3.15 tot 6 uur of later, indien dit nodig is. Zaterdagen 11.45 tot 2.15 of later indien noodzakelijk. Inplaats daarvan meent de Raad n Bestuur dat het aanbeveling ver ent om uit de agioreserve een bo- is van 50% in gewone aandelen t te keren. In tegenstelling tot de ededeling in het jaarverslag over 63 dat de gehele agioreserve ten drage van f 47,5 min in aandelen u kunnen worden uitgekeerd zon- T dat daarover inkomstenbelasting verschuldigd, wordt nu gemeld dat t niet zeker is. Wel is dat het ge il met de voorgestelde 50% uitke- ng. De toenemende krapte op de ka- ta&lmarkt heeft een nadelige in- oed uitgeoefend op de liquiditeits- >sitie van EMS. Hierdoor werd het «tuur genoodzaakt tot een her- •iëntering omtrent de prioriteiten in de uit te voeren objecten. Teneinde een beter inzicht in de •rmogenspositie te krijgen werd 'ergegaan tot herwaardering van »t onroerend goed op basis van de ■xatiewaarde. Dit leidde ertoe dat •n in voorgaande jaren ontstaan ïrmogensaccres van f 34,9 min chtbaar werd gemaakt. Dit accres uiteraard niet als bate in de ver- ïs- en winstrekening opgenomen. Wel treft men op de verlies- en instrekening een bedrag van f 7.5 ;ln aan uit hoofde van winst door ADVERTENTIE In Den Haag is gisteren overleden goederen, welke per 31 december 1965 i dr. J. J. R. Schmal, oud lid van de in het bezit van de vennootschap wa- Tweede Kamer voor de Christelijk ren. Historische Unie. De winst op werken, betrekking l Jan Johannes Roelof Schmal hebbende op de bouwwerken, die in j werd 24 februari 1894 te Den Haag „Venus vliegenvanger" waardestijging onroerend goed. Dit betreft de op grond van de taxatie rapporten per saldo geconstateerde waardestijging van de onroerende j 1965 zijn gereed gekomen, beliep f 1,9 ADVERTENTIE 'Brandend maagzuur? helpen direkt! Snoep verstandig eet 'n appel Starfighter pas in 70 vervangen? Voor 1970 behoeft naar de mening in de Westduitse luchtmacht geen ieuw type straalvliegtuig ingevoerd worden. Naar gistermiddag in onn werd meegedeeld concentreert e leiding van de Wetbduitse lucht- lacht onder inspecteur Steinhoff ,ch thans op de uitwerking van een lan voor de jaren 1970 tot 1980, •aar bij rekening wordt gehouden let het type toestel dat de Star- ighter F-104G moet gaan opvolgen. Generaal Steinhoff zal in decern- er het ministerie van Defensie rep ort uitbrengen over de nieuwe plan- en. Als een mogelijke opvolger van e Starfighter wordt o.a. genoemd de yeezits Amerikaanse F-4 Phantom 2 laar een beslissing is daaromtrent og niet genomen. Minister van Defensie Von Hassel ;eeft dit weekeinde in Wetzlar aan- ekondigd dat in 1969 de eerste lucht- aacht eenheden op een nieuw type braaivliegtuig omgeschakeld zouden loeten worden. Naast witte geboren. Hy studeerde en promo veerde in Leiden. Van 1916 tot 1937 was hy werkzaam op het departe ment van Economische Zaken, dat hy verliet om op te treden als lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. In 1945 werd hy lid van de Tweede Kamer voor de CHU. Hy was specialist op het gebied van de handeldryvende en industrië le middenstand en trad op als al gemeen secretaris van het Eco nomisch Instituut voor de Midden stand. Dr. Schmal, die sinds 1949 lid was in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa in Straats burg, heeft vele publikaties op zyn naam staan. De Amerikaanse luchtmacht wil op 16 november een raket lanceren om meteoorstenen te vangen. De raket, die de naam „Venus vliegenvanger" heeft gekregen, heeft een kegel, waarvan de vier delen zich kunnen openen en sluiten als bloembladen. De raket zal gelanceerd worden van het oefenterrein bij White Sands op he moment, dat een meteoorregen boven Nieuw Mexico zal passeren. Tydens zyn val van 190 kilometer zal de kegel zich sluiten en naar men hoopt meteoorsl*eent j es vangen. De kegel zal dan met parachutes weer op de aarde neerkomen. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Wilson uitgejouwd De Britse premier Wilson en ver scheidene van zyn ministers zyn Esso heeft het niet kunnen ver- gisteren bij de ambtswoning van kroppen, dat garagehouder Smeets de premier in Downing Street in Echt uit een ander vaatje is gaan uitgejouwd door een groep arbeiders tappen. De Limburger exploiteerde i van de auto-industrie die aanzeg- sinds kort pal naast de merkpompen j ging van ontslag per vrijdag aan Franse socialisten pogen kool en geit te sparen !Van onze Paryse correspondent) Een byzonder congres van de ranse socialistische party dat door i secretaris-generaal Mollet afgelo- fcn weekeinde in de Paryse voor- ad Suresnes by een was geroepen n een strategie voor de komende trkiezingscampagne te ontwerpen, seft, in dat verband, de commu- Isten als voorkeursbondsgenoten be roet, 'zonder echter akkoorden met democraten van de centrumkandi- aat Lecanuet a priori van de hand willen wyzen. Deze richtiyn, die >t doel heeft zoveel mogeiyk Gaul- stische concurrenten te verslaan, erd stilzwygend eerder ook al ge- ropageerd door de Linkse Federatie an Mitterrand, waarvan de socia- sten deel uit maken. Het gewicht aarmee de socialistische SFIO op de rderatie drukt, wordt trouwens met e dag zwaarder, zodat in de prak- jk Mollet de voormalige linkse andidaat voor het presidentschap litterrand, steeds duideiyker over- :haduwd. Het is dan ook meer dan waar- Dhynlyk dat de radicalen en de po- tieke clubs die de twee andere vleu- els van de federatie vormen, deze jcialistische koers komende dagen n weken eveneens officieel voor hun skening zullen nemen. Niet minder zeker is dat de com- ïunisten in het oog van deze olitiek, die zowel de rechtse kool als e linkse geit (of omgekeerd) wil spa- en, nog wat luider zullen schreeuwen oor Mollet en Mitterrand verraden t worden. witte pomp. De stroom aan merkeiyk goedkopere witte benzine won het sindsdien van de „tygers". G. Smeets kreeg vorige week een bedenktyd van twee dagen voor het ultimatum van de maatschappy: „De witte tank weg, of we komen de in stallatie afbreken". Maandag werd de bedreiging waar gemaakt. Het lykt erop, dat het muisje nog een staartje zal krygen. De garage houder heeft de maatschappy er gis teravond schrifteiyk van beschuldigd, meer materiaal en apparatuur te hebben meegenomen, dan waar ze recht op had. „Door de drukte aan de witte pom pen hebben ze daar tydens het slo pen geen erg in gehad", aldus de garagehouder. .Tusse de Russe" Het lustrumfeest van de Utrechtse studentenvereniging „Unitas", dat gevoerd wordt onder het motto „Tus se de Russe", kan beginnen. Maan dagmorgen is de eerste groep van 21 Russen per vliegtuig uit Moskou op Schiphol aangekomen. De tweede en laatste groep met 14 Russen is van daag aangekomen, 's Middags werd het gezelschap ontvangen in de so ciëteit van Unitas. De Russen bly- ven twaalf dagen in Utrecht en ma ken alle belangryke evenemen ten van het lustrum mee. De studen ten (een ruim begrip in Rusland, er vallen byvoorbeeld ook onderwyzers, afgestudeerden en musici onder» spreken over het algemeen wel wat Frans, Duits of Engels. Onder de Russen, die in Utrecht arriveerden zyn ook twee journalisten. Eén van hen, Yuri Alexandrovich, zal veer tien dagen by het Uirechts Nieuws blad werken en daar zyn indrukken over Nederland in weergeven. Partijcongres in Albanië Een Roemeense afvaardiging is gisteren in Albanië aangekomen om het vyfde congres van de Albanese communistische party by te wonen. Volgens waarnemeis biedt het vandaag in Tirana beginnende vyf de partijcongres aanleiding voor een ontmoeting van de Pekinggezinde communistische groeperingen. Uit het verloop van dit congres zou voorts duideiyk kunnen worden in hoeverre de Albanese comm. party het Chinese voorbeeld zou willen volgen. Nog voor het weekeinde was reeds een 12-tal buitenlandse afvaardigin gen van overal ter wereld naar Ti rana gekomen. Deze delegaties wer den door het Albanese partyorgaan afgeschilderd als die van de „ware communisten en wereldrevolutionai ren". Tegelyk werd daarby uitgeva ren tegen de Sowjetrussische partij leiders als de „grootste scheurmakers van de communistische beweging". staande gekregen hebben. Twaalf- „Boeng Karno,, universiteit gesloten De Boeng Karno-universiteit in Djakarta is op last van de regering gesloten. Er werd geen reden voor de sluiting opgegeven, maar naar wordt aangenomen wordt hiermee de uit roeiing van linkse invloeden in het land beoogt De regering riep de bevolking van Djakarta opnieuw op rust en orde te bewaren. De gewezen bevelhebber van de luchtmacht Omar Dani zal half no vember terecht moeten staan op be schuldiging van medeplichtigheid aan de communistische staatsgreep van een jaar geleden. Dit heeft ge neraal Soeharbo gisteren bekendge maakt. duizend werknemers van de BMC zyn bij de ontslagen betrokken. De produktie van de B.M.C.-be- dryven werd gisteren gehinderd door proteststakingen waardoor ongeveer 20.000 andere arbeiders niet verder konden werken doordat de toeleve ring onderbroken werd. De protest stakingen waren tegen de voorgeno men ontslagen gericht die het gevolg zyn van de door de Labourregering getroffen deflatie-maatregelen. Premier Wilson heeft later op de dag in het parlement een afvaardi ging van de vakbeweging uitgeno digd voor een gesprek over de gevol gen van de deflatie-politiek. Het Britse algemene vakverbond (T.U.C.) he8ft inmiddels laten we ten dat het na afloop van de wette- lyke loonstop en de daarop volgende matigings-periode einde juli volgend jaar geen inmenging van de rege ring op het gebied van de vakbonds- loonpolitiek meer zal dulden. „Dieglo le coiffeur" uit Pa rijs heeft getoond de moderne tijd te hegrijpen: hij heeft zich volko men op automobilisten ingesteld. Nu knipt hij er lustig op los. ter wijl zijn klanten door het drukke Parijse verkeer razen. Of er al ongelukjes gebeurd zijn, als bijv. de autobanden over een oneffen heid in de weg stoten, is niet be kend. De Parijzenaars rijden er intussen wèl netjes bij Amerikaanse ruimtevaartdeskundi gen hebben gisteren getracht vast te stellen waarom de verbindingssatel liet „Early Bird II" niet m een syn- chrone baan om de aarde is gekomen j De juiste positie van de satelliet was nog niet, bekend en men tracht die vast te stellen aan de hand van de gegevens, die Early Bird II naar de aarde zendt. .Comsat", de maatschappij die de verbindingssatellieten exploiteert, is voornemens donderdag met proefuit- zendlngen te beginnen, waarby de satelliet als relais-station dienst zou doen in het gebied van de Stille Oceaan, maar naar gisteren werd ge- zegd, heeft men steeds minder hoop dat men van Early Bird II gebruik zal kunnen maken. Foto-tv Voor het maken van foto's van de maan hebben de Russische technici j een speciaal foto-televisie-apparaat geconstrueerd, waarin de jongste vin dingen op het gebied van optiek, pre- oisie-mechanica, chemie, radtio-elek tronica e.a. zyn verwerkt. De Loe- na-12 heeft foto's van het maanop pervlak genomen van een hoogte van ongeveer honderd kilometer. Op de gepubliceerde foto's ziet men een be- trekkelyk vlak gebied bekend als de ,Zee der regens". Elke foto beslaat een gebied van ongeveer 50 vierkante kilometer. De opgenomen films wor den aan boord van de Loena automa tisch ontwikkeld. KOSTERS ZIJN VERONTRUST Het hoofdbestuur van de Protes tantse christeiyke vereniging van| kosters in Nederland heeft in een open brief aan de kerkbesturen zyn verontrusting uitgesproken over het feit, dat na ruim 2.5 Jaar nog 45 pro cent van de kerkbesturen der plaat selijke gemeenten van de reformato rische kerken in Nederland de alge mene richtiynen en arbeidsovereen komst voor kosters tin volledige en niet-volledige dienst) nte;. in praktyk hebben gebracht. Ja zelfs volkomen hebben genegeerd De synoden hebben de wens uit gesproken, dat de ontworpen rechts positieregeling voor kosters in toe passing wordt gebracht Deze omvat een zesdaagse werkweek met een ar beidstijd van 50 uur per week, 4 vrye zondagen per jaar, 14 dagen vakantie en een jaarsalaris van f. 8400, alsook een pensioenregeling, terwijl voor de kosters in niet-volledige dienst een uurloon van f. 3.is vastgesteld. Nu wy leven in de tyd der begro tingen. aldus de vereniging van kos ters. doen wy een zeer dringend be roep op de kerkbesturen, die in ge breke zyn gebleven, alsnog hun fout te herstellen, zodat de kosters in die gemeenten ook een menswaardig be staan krygen. In het bijzijn van burgemeesters en wethouders uit vijf Duitse „Leeuwensteden" stichtingen van de Welfenhertog Hendrik de Leeuw is de 800ste verjaardag van het eerste vrijstaande bronzen beeld op Duitse bodem gevierd. In de herfst van het jaar 1166 liet de Hertog de, zoals aangetoond kan worden, uit één stuk gegoten leeuw als teken van zijn macht voor de burcht Dankwarderode in Brunswijk plaatsen. Afgezien van enige jaren van de Tweede Wereldoorlog, toen het beeld iti een na burige mijn veilig bewaard werd, staat het monument sindsdien op zijn voetstuk in de thans oostelijkste grote stad van de Duitse Bonds republiek. De 1.75 m hoge én 225 m lange leeuw is reeds lang het alom be kende beeld van de Welfenstad Brunswijk getvorden. Er bestaat geen encyclopedie van naam, waarin het niet afgebeeld is en waarin niet de kunst van zijn tot nu toe onbekend gebleven schepper geroemd wordt. Pas 20 jaar geleden kon bij restauratiewerkzaamheden aan de hand van onderzoekingen aan het gesteente uit het inwendige van het beeld het bewijs geleverd worden, dat de Brunswijkse leeuw niet in Byzantium, zoals lange tijd aangenomen, maar in het toen malige Hertogdam Brunswijk, midden in het hart van Duitsland, uit aldaar gewonnen erts gegoten werd. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Expositie bij Heuff Zaterdagmiddag 5 november om 4 uur wordt in Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7 in Wassenaar een exposi tie geopend van beeldend naald werk van Hanne MeyerDe Heer en dr oogboeketten van Marijn Eschau- zier. Rumoer rond advertentie (Van onze correspondent) ..Wij erkennen graag, niet alleen te hoog. maar ook niet cor rect te hebben gehandeld". Dit zegt een enigszins door de publi katies verschenen advertentie geschrokken ds. D. J. Ras in En schede. Ds. Ras is één van de initiatiefnemers voor de opstelling van de advertentie: ,,Of dacht U dat God er alleen is voor kerk mensen". die vorige week in een aantal dagbladen verscheen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Mlddenmeer G. J. F. Verstecgh te Oudwoude-Westergeest. Benoemd tot gevangenispredikant te Rotterdam A. W. Lenderlng predikant van de kindertehuizen te 's Graven- hage. Beroepen te Schoonhoven J. C. Stel wagen te Zwyndrecht. Bedankt voor Valburg J. Arendsen te Bunschoten. Aangenomen naar Zoeterwoude (toez.) L. Doorn, kand. te Hulzen (NH). GEREF. KERKEN Beroepen te Dieren (vac. R. Strijker) H. Bosman te Peasens-Moddergat. Beroepen te en aangenomen naar Strtjen P. J. Rlbberlnk, kand. te Rot- Aangenomen naar Dordrecht (vac. A. J. Jelsma) A. v. Asselt te Dokkum. Bedankt voor 's Gravenhage-West I (vac. W. v. d. Linden) J. C. v. Veen kerken I SAMENWERKING Beroepen te Gouda Joh. Prins te 1 TUSSEN KERKEN Daartoe aangezocht door de mode- ramina van enige kerken heeft, op uitnodiging van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, een uitvoerig overleg plaatsgevonden tus sen de moderamlna van de bij de Oecumenische Raad aangesloten ker ken en de moderamina van de Geref. Kerken in Nederland en van de Unie van Baptistengemeenten over een vorm van samenwerking tussen de kerken. Uitgangspunt van de besprekingen was een ontwerp van de Oecumeni sche Raad van Kerken in Nederland, Besloten werd een werkcommlssie te vormen, die de opdracht heeft gekre gen een zodanige vorn van samen werking tussen de kerken te ontwer pen waardoor ook de kerken, die ndet by de Oecumenische Raad zyn aan gesloten kunnen deelnemen. Namens elk van de moderamina zal een lid in deze werkoommlssie zitting nemen. Aan de besprekingen hebben deel genomen de moderamina van de NF. Kerk, de Gerei. Kerken, de Unie van Baptistengemeenten, de Oud- Katholieke Kerk. de Evangel tóch - Lu - therse Kerk, het Leger des Hells, de Doopsgezinde Broederschap, de Re monstrantse Broederschap en de Broedergemeente in Zeist. Zeist. VRIJE HERV. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Hilversum D. Overduln te Sliedrecht. ,Niet geheel correct' ..De advertentie werd", onthult ds. Ras. ..opgegeven door de Stichting „De Nieuwe Weg", een enige jaren geleden in het leven geroepen stich ting, die zich ten doel stelt mensen, die van de by bel vervreemd zyn, weer tot God te brengen" De stichting „De Nieuwe Weg" gaf daartoe de bro chure uit: ,Hoe lezen we de bijbel?", die later by de herdruk de naam „Waarom de bybel?" kreeg. Het be stuur van deze stichting bestaat uit twee zakenlieden, een oud-zakenman en ds. Ras. Van Twentse fabrikanten, zoals j dat het uitdrukkelijk gaat om het werd verondersteld, was dus beslist grote doel de mens tot God te bren- geen sprake. De enige binding, die de gen". advertentie met Twente kon hebben. Het ligt In de bedoeling in de toe- was het feit, dat de advertentie door komst nog meer advertenties «e een Enschedees reclamebureau was plaatsen, die men o.m. hoopt te kun- opgesteld en dat ds. Ras in Enschede i nen financieren met giften. Vader van 7 kinderen priester gewijd Een voormalige Amerikaanse epis- werkzaam is. De twee zakenlieden en I de oud-zakenman, de heren E. J. Holtrust, G, H. van Schuppen en P. B. van Reenen komen resp. uit Har- j derwyk, Bennekom en Soestdyk. ..De stichting De Nieuwe Weg be- copaalse dominee, die krachtens "een oogt", zegt ds. Ras, „geen enkel com- speciale pauselyke dispensatie tot mercieel doel. De stichting heeft bo- rooms-katholiek priester is gewyd, vendien geen enkele kerkeiyke bin- heeft gisteren gezegd dat hy en zyn ding. De bestuursleden zyn aller, be- VTOUW en zeven kinderen zich verheu- lydende leden van een der grote ^n_,°P4.Z)'|n, werk als dorpspastoor ln kerkgemeenschappen in ons land. De ondertekening van de adverten tie met „De gezameniyke protestantse en katholieke kerken" werd Ingegeven door de gedachte: „Hier xal natuuriyk elke kerk achter kunnen staan, om- West-Duitsland. De 38-jarige pater Harold R. Bronk uit New Jersey, heeft gebro ken met een 300-jarige familltradi- tde door r.-katholiek te worden en voor priester te gaan studeren. Hy is zaterdag in Rottenburg tot pries ter gewyd door bisschop Carl Joseph Leiprecht. De bisschop heeft hem persoonlijk voorgesteld aan zyn pa rochie van ongeveer zeshonderd r.- katholieken ln het overwegend pro- tes'antseDusslingen. een dorp met vyfduizend inwoners.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9