Het hoe en waarom van de effecten-beurzen uw slijteiheeftj ze ook! Goudstroom naar de filmmaatschappijen en qióteren Obligaties kunnen converteerbaar zijn 3 DINSDAG 1 NOVEMBER I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Amerikaanse stations betalen miljoenen voor t.v.-films Geen gebeurtenis van de laatste tijd heeft de Amerikaanse film industrie zo doen juichen als de drie uur lange vertoning op de televisie van ..The bridge on the river Kwai"- American Broadcasting Company (ABC) had de gok gewaagd en Columbia Pictures twee miljoen dollar betaald voor twee tv- vertoningen van ..Kwai". De gok lukte toen Ford bereid werd ge vonden om 1.200.000 dollar plus 600.000 dollar zendtijd te beta len om de ..Kwai" winnaar van de Oscar in 1957 te gebrui ken als reclame voor zijn modellen van 1967. De internationaal bekende showman Redley Goossens is in Nederland teruggekeerd om na foren van succes in het buiten land zijn krachten te wijden aan het amusement in zijn geboorte land. De heer Goossens heeft zich vroeger in ons land intensief be ziggehouden met het volkstoneel en dat hoo-pt hij weer te doen. Hij heeft vooral belangstelling voor de musical, wat hij als een soort volkstoneel beschouwt. Op de foto de heer Goossens en zijn vrouw Irene Bonfiglioli d'Accone in Nieuw-Loosdrecht waar het paar een receptie hield. Danny Kaye in t.v.-programma voor Unicef De film- en tv-ater Danny Kaye zal op 23 november naar Nederland komen om op te treden in een tele visieprogramma van de NTS. waar van de opbrengst ten goede komt aan het. kinderfan cis van de Verenigde Staten. Un/ioef. dat thans zyn 20ste verjaardag viert.. De filmster zal in het programma een ontmoeting hebben met Sinter klaas. Hij wordt geassisteerd door zijn eigen pianist Sammy Prager. Het programma wordt gepresenteerd door Ageeth Scherphuis. Na zijn optreden in Nederland zal Danny Kaye naar Parijs gaan om daar eveneens voor de Unicef op te treden. ADVERTENTIE Alhoewel de verzoening tussen het Mies-en-scène-team en de VARA - leiding een voortzetting van dit pro gramma niet meer bedreigt, zal die uitzending op vrijdag 4 november geen doorgang vinden. Het blijkt dat men van de nodige faciliteiten (stu dio's. camera's, technici) vorige week al had afgezien: het is thans te laat deze nog te krijgen. De volgende uit zending zal daarom pas op 18 no vember plaats hebben. Men heeft grtsteren nog wel geprobeerd ergens een zaal te krijgen. De moeilijkheden bleken echter te groot NEDERLAND 1 AVRO 9.55 1 10.25 1 10.30 i Nieuws in het kort, NTS Pipo de Clown, voor de kleuters Journaal voor gehoorgestoorden NTS-journaal In het writ, liedjesprogramma The Fugitive, film AVRO's Televixier NTS-journaal Pauze Teleac. tv-cursus Sluiting. NEDERLAND 2 NTS 10.10 u 10.40 i 10.45 i Nieuws in het kort Don Quichotte Tussen hemel en aarde, documentaire Filmpje over IJsbreker Kerkelijk programma NTS-journaal Sluiting. Premier Ky van Zuid-Vietnam en de Amerikaanse bevelhebber in dat land. generaal Westmoreland, hebben gisteren het eerste televisiezendsta tion in Zuid-Vietnam officieel in ge bruik gesteld De zender, die is ge richt op het gebied van Saigon, is door de Amerikaanse genie gebouwd en heeft 640.000 dollar gekost. Reeds enige tijd had men televisie programma's uitgezonden vanuit spe ciaal daartoe ingerichte vliegtuigen. UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 1 8.00 uur Requiem 10.45 uur Sabeth op de zwartgerokte gasten Hilversum 2 8.45 uur Braziliana Ford was tevreden met het resul taat aangezien de vertoning naar schatting 60 miljoen kijkers trok. Dat is ongeveer tien miljoen meer dan het aantal mensen, dat in de gehele wereld de film in de bioscopen heeft gezien. Enorm succes Het enorme succes van de „Kwai" ontketende een goudstroom voor speelfilms die nog niet aan de t.v. waren verkocht. CBS legde 800.000 dollar per stuk neer voor 63 films van MGM, waaronder vry recente films als „The sandpiper" en „Night of the iguana", plus 18 films die nog niet zijn gemaakt. A.B.C. heeft 19.5 miljoen dollar be taald voor 17 recente films van 20the Century Fox. Deze transactie hield de grootste betaling in die ooit voor een enkele film is gedaan: 5 miljoen dollar voor twee t.v.-vertoningen van ..Cleopatra", in 1971 of daarna. De filmmaatschappij constateerde tevre den, dat ze door die vyf miljoen met het filmepos dat 40 miljoen dollar heeft gekost uit de financiële zorgen Op rozen Ei' worden meer van dit soort enor- met transacties verwacht, aangezien de t.v.-netwerken vijf films per week nodig hebben om de avondprogram ma's te vullen. „We gaan op rozen zitten", riep een grote filmproducer uit. De enorme bedragen die de t.v. voor speelfilms wil betalen veran dert het gehele economische beeld van de filmindustrie. De toestroming van miljoenen naar de filmmaatschappij vereenvoudigt de financiering. Het werd namelijk moeilijk om grote leningen voor film- produkties te sluiten en de banken waren vooral schuw voor de multi- miljoenen-produkties. De twijfel van de bankiers over in vestering in een filmepos is ten dele weggenomen door het ongekende re- adveptentie cord van „The sound of music", wel ke film thans op weg is naar een huuropbrengst van 100 miljoen dol lar. Bij het maken van de meeste speel films speelt thans de gedachte aan de toekomstige (kleuren) t.v.-verto ningen. Vandaar dat de nieuwe films büna alle in kleur zyn. WERELDOMROEP ONDERSCHEIDEN Op de jaarlijkse conventie van de „National association of educational broadcasters" in Kansas City is radio Nederland Wereldomroep onderschel den met de „Merit Award" By de „NAEB" zyn ongeveer 300 educatieve radio, en televisiestations aangesloten, waarvan een groot deel nauwe bandon heeft met universitei ten of colleges. De Wereldomroep kreeg de onderscheiding voor haar programma's .European review" en „Transatlantic profile", die door meer dan 100 by de „NAEB" aangesloten radiostations worden uitgezonden. Recordbuit aan hasjiesj In de nacht van vrijdag op zater dag heeft de Belgische opsporings brigade uit Genk (Belgisch Limburg) een record bereikt door niet minder dan dertig kilogram Hasjiesj in be slag te nemen. Het verdovingsmid del was verpakt in 64 plastic zakken en verstopt in verscheidene geheime bergplaatsen van een personenauto. De Belgische opsporingsbrigade won het pleit na een dolle achter volging van twee uur, die in Brussel begon, over de wegen naar Leuven leidde en vandaar naar Belgisch Limburg. Daar slaagde men er ein delek in, in het dorp St.-Joris-Winge de wagen aan te houden. Hy werd bestuurd door een Algerynse kaste lein uit Casablanca, die in de wyk Noord-Stasie in Brussel een café heeft. De man was in gezelschap van zyn vrouw en kind- De Hasjiesj was onder andere in de spatborden verstopt. Het gehepl zag er echter uit als een onschuldigde familie op va kantie. want in de wagen bevond zich een volledige kampeeruitrusting. Dit is de grootste hoeveelheid ver dovende middelen, die de laatste ja ren in West-Europa in één keer ln beslag is genomen. dronk u zulke heerlijke wijnen in uw vakantie? Gebouw van V.N. boven aan lijst van Minutemen Het gebouw van de Verenigde Na ties zou boven aan de lyst hebben gestaan van objecten die de „Minu- temen"-organisatie in de V.S. wilde verwoesten. De groep, waarvan zon dag 20 leden werden gearresteerd, toen zy op het punt stonden eigen dommen van linkse organisaties op te blazen, was zeer geïnteresseerd in het VN-gebouw en de directe om geving daarvan, zo is op het bureau van de officier van Justitie in de Newyorkse wyk Queens gezegd. De samenzwering zou de poli tie zyn gemeld door een 19-Jarige student, die gestolen chemicaliën ge bruikte om explosieven voor grana ten te maken. Toen hy echter er achter kwam dat de granaten voor een echte aanslag zouden wor den gebruikt in plaats van voor oefe ningen ging hy naar de politie, al dus de „New York Post". De politie was toen in de groep geïnfiltreerd, had de leden gevolgd en was, door het aftappen van telefoonlijnen en door verborgen tv-camera's, achter nog meer by zonderheden gekomen. Men kon toen op de dag dat de aanslagen zouden worden uitgevoerd, tot de arrestaties overgaan. VII VERTRAAGDE AANDELEN EMISSIE Een geheel aparte plaats nemen de converteerbare obligaties in. Het zyn normale obligaties ten laste van een NV. met rente en aflossing, maar met de byzondere mogeiykheid om op bepaalde voorwaarden het stuk om te wisselen (conversie is om wisseling) in een aandeel van dezelf de vennootschap. Daarover moeten we even filoso feren. De koers van een aandeel is af- hankelyk van de resultaten van de NV en van de winstverwachtingen. De „naam" van de maatschappy speelt ook een rol. Het economische gety spreekt natuuriyk ook een woordje mee, alsmede de rentestand (de hoogte van de rente op leningen enz. die op een gegeven moment geldt). De koers van een obligatie is veel meer van de rentestand afhan- keiyk, alsmede van de looptyd van de lening. De by aandelen geldende factoren spelen by obligaties echter veel minder of in het geheel geen rol. Daaruit volgt, dat by aandelen veel meer en veel grotere schomme lingen in de koers optreden dan by obligaties. In een opgaande conjunctuur, een algemeen economisch gunstig gety dus, is het in het algemeen niet zo moeiiyk voor een VN om via de beurs bij het publiek meer aandelen te plaatsen tegen een redelyke koers. In zulke tyden is het in het alge meen ook niet moeiiyk om obligaties uit te geven met een niet al te hoge rente. In het algemeen, omdat, dat biykt de laatste tyd wel, in een op gaande conjunctuur het geld schaars kan zyn. met een hoge rentestand als gevolg. In een neergaande conjunctuur, wanneer de vooruitzichten voor de economie en voor het bedryfsleven in het byzonder niet zo gunstig zyn, is het heel wat moeiiyker voor de maatschappy om aan geld te komen. En het kan juist dan dringend no dig zyn. Dan wordt het tyd om de converteerbare obligatie van stal te halen. De houder van deze vorm van een lening loopt niet de risico's van de aandeelhouder. maar heeft t.z.t. wel de kans op voordelen, nl. by conversie in een gunstiger tyd. Voor het bedryf is het voordeel dat het de rentelast voor de fiscus als onkosten mag aanmerken. Aan de andere kant moet de rentelast niet te groot worden, want het pas seren van het dividend is minder kwalyk (al is het kwalyk genoegt dan het staken van de rentebetaling. Er moet tussen het „eigen" kapitaal van de NV (aandelenkapitaal plus reserves) en het „vreemd vermogen' (bankkredieten en leningen) een zekere verhouding bhjven. zodat de mogeiykheid om met conversie leningen te financieren niet onbe perkt is. Hieruit volgt dat de ven nootschap er belang by heeft dat er wordt geconverteerd, dat er omzet ting van obligaties in aandelen plaatsvindt. In wezen is een uitgifte van con verteerbare obligaties een „trapsge- wyze" uitgifte van aandelen. Er wordt ook gesproken van een „ver traagde aandelenemissie". DE CONVERSIEKOERS Wanneer de obligatiehouders uit zichzelf niet snel genoeg converte ren, naar de zin van de vennoot schap, heeft de NV een middel ach ter de hand. zy kan de lening ver vroegd aflosbaar stellen. De obliga tiehouders kunnen dan tot de dag van aflossing hun stukken om wisselen in aandelen tegen de gel dende voorwaarden. Dat zullen zy zy het soms wat mopperend doen. indien de conversie voor hen voor deliger is dan aflossen. Een en ander houdt verband met de conversiekoers. Is die te hoog in verhouding tot de koers ter beurze voor het aandeel, dan kan de ven nootschap de conversiekoers verla gen en zo de conversie aantrekkelyk maken. Zolang de koers van de aan delen niet beneden pari daalt heeft de maatschappy in feite altyd het tydstip van de conversie in de hand. De conversiekoers Een voorbeeld: In 1957 gaf Philips een conversiele ning uit. die inmiddels van het beurstoneel is verdwenen. De voor waarden luidden, dat een obligatie van nominaal f 1.000 onder bybeta- ling van f 200 in contanten recht gaf op een aandeel Philips van f500 no minaal. Voor f 1.000 nominaal aan aandelen waren dus nodig twee obli gaties van f 1.000 plus 400 gulden contant. Voor het aandeel van f 1.000 nominaal betaalde men by conversie dus in feite f2.400, dat is 240 pro cent. De conversiekoers was dus 240 procent. De koers van het aandeel was op dat moment 220 procent. Conversie werd aantrekkelyk by een koers voor het aandeel boven 240 procent. PREMIE Nu werd by de uitgifte van deze conversielening aan de houders van aandelen Philips een recht van voor keur. een ..claimrecht" toegekend. Een by emissies van converteerbare obligaties gebruikelyke figuur Dat wil zeggen, dat de houders van de aandelen het recht krygen om op de lening in te schryven. By hun in- schryving moeten zy dan een divi- dendbewys. dat daar speciaal voor wordt aangewezen, van hun divi dendblad scheuren en inleveren. De „claims" zyn verhandelbaar, zodat de aandeelhouder welke geen belang stelling heeft voor de obligaties zyn recht kan overdragen aan iemand die wel geïnteresseerd is. maar geen aandeel bezit, of niet voldoende aan- delen, want meestal moet men meer aandelen bezitten om op één obliga- 1 tie to kunnen inschryven. By Phi- i lips toen vier aandelen. De claims hebben derhalve een bepaalde waarde, die theoretisch is te berekenen, doch die in feite wordt bepaald door de beurshandel (door vraag en aanbod Op die dag vóór de inschry ving op de conversiele ning Philips was de „koers" van de claims ongeveer 28 gulden per stuk. j Dat betekent dat de converteerbare I obligatie f 1.000 (de inschry fprys) plus 4 x 28 is f 1.112 kostte. Men be taalde dus een „premie" van 11.2 procent. Zulks omdat men zich ken- j nelyk ie's voorstelde van heit con- j versierecht. De „gewone" lenings- voorwaarden, de lening aflossen te- j gen 10Mi procent. De aandelen ston- j den intussen 530 procent, de obligaties 240 procent. Twee obliga ties van f 1.000 nominaal plus f 400 contant, kwam dus uit op 2 x f2400 i plus f 400 is f 5.200. Een aandeel deed f 5.300. Het verschil van f 100 schuil de in verschillen tussen rente en di vidend. Geen sterveling dacht erover om het aflossingsaanbod te accepte- J ren. Er stond nominaal f 80 miljoen aan converteerbare obligaties uit. die werden omgewisseld tegen nominaal f 40 miljoen aandelen tegen in feite een koers van meer dan 5x pari. SPECULATIEF Het zal duidelyk zyn. dat de con- I verteerbare obligaties meer een spe culatief element hebben dan de ge wone obligaties. De koers schommelt i met de aandelenkoers mee. Maar hot moet al heel gek gaarn, al is hot theoretisch niet uitgesloten, als de houder uiteindelijk zyn geld niet terugkrygt. Is conversie voor de uit gevende maatschappy en voor de obligatiehouder niet voordelig, dan laten beiden de lening gewoon „uitlo pen". Dit alles maakt de converteer bare obligatie aantrekkelyk voor in stellingen welke niet of zeer beperkt in aandelen mogen beleggen: spaar banken. verzekeringsmaatschappyen. pensioenfondsen etc- Het gebeurt weieens, vooral in het buitenland, dat het conversierecht van de obligaties wordt gescheiden, dus aan een afzonderlyk „effect" wordt gebonden. Dat effect wordt warrant genoemd. De „Koninkiyke Olie" heeft zich er eens aan ge waagd. er is toen druk ln gehandeld. Koningin Victoria Een welhaast heidens plezier bezorgt ons de NCRV-serie .Ko ningin Victoria'. Het zyn ge dramatiseerde episoden uit het leven van de befaamde Engelse vorstin. De vorstin worstelt nu met een religieus probleem: Jo nas in de walvis. Was dat een echte walvis?, etc. De deken van Windsor werd over dit probleem geraadpleegd. We zagen Johan Schmitz. geschminkt als dr. van Swol. een vinnige parodie op voeren op een onderdanig ge sprek met een vorstin. Hy be handelde haar als een halfzach te. die je vooral niet moet te genspreken. altyd gelyk moet geven, en met een gevaarloos kluitje in het riet moet sturen. Met televisie had het weinig te maken. Het deed meer denken aan bewegende plakplaatjes. Het tiende deeltje van deze serie liet ons Koningin Victoria op haar best zien. Etha Coster kwam opgewonden vertellen dat zy bijna door de Koningin be trapt was op de gang terwijl ze niet geacht werd daar te lopen. Ze morste water uit een vaas, de Koningin meende dat het 'n plasje van haar hondje was. en fin, zij imiteerde de vorstin, en wie stapt daar binnen terwyi niemand iets in de gaten heeft? Precies Ja. de Koningin met haar hondje! en Etha maar niks merken, en maar imiteren, en wat wil de Koningin dan? Dat ze het nóg eens doet. maar nu met het originele erby, ter ver- gelyking. Hier werd Victoria dus als een sadiste uitgebeeld, die het „kat. en mu's-spel" tot het eind toe wilde spelen. Australië Australië af met o.a. een nadere beschouwing over de Australi sche Vietnam-politiek Voor- en tegenstanders van het zenden van troepen ter ondersteuning van de Amerikaanse politiek al daar kwamen aan het woord, en dezelfde mensen gaven hun oor deel over de gebondenheid van Australië aan Engeland, de En gelse vorstin, en het Engelse volkslied, dat ook het Austra lische is. Deze serie getuigde van goed vakmanschap, met een rustige spreiding van interesse, zowel naar links als naar rechts. Actualiteiten De beide actualiteiten-rubrie ken waren oninterressant. Da' neemt niet weg dat wie geïnte resseerd was in de religieuze as. pecten van de apartheid in Zu d Afrika by .Attentie" aan zyn trek kon komen toen prof. Ver- kuyl werd geïnterviewd over het verbod van het christeiyk insti tuut in Zuid Afrika. Een aan de andere kant konden de socialis ten van de oude stempel hun hart ophalen aan een uitvoerige reportage over de eenwording van de beide socialistische par tijen in Italië. Attentie' (zwyg- zaam over de kwestie Hou waart begroette ook nog de dertigste by de kiesraad ingeschreven partyDe Nationale Chrlsteiyke Unie. .Achter het nieuws" ves tigde de aandacht op de Cu baanse vluchteling Colberg die wacht op een verbiyfsvergtin- ning in Nederland. Voor het overige zyn wij van mening dat publiciteitsmedia één lyn moe ten trekken inzake het al dan niet h storlsche feit of Luther zijn 95 stellingen metterdaad aan de poort heeft vastgenageld of niet. VOOR DINSDAG l NOVI Hilversum 1,402 m KRO; 18.00 Stereo Licht 8.20 Uitzending _van de Volksparty houts. hoorspel. 14.25 Radlophllhai ntsch orkest en solist: klas* en Vrijheid en Democratie. 18.30 De Springplank Jonge artiesten kestbegeleldlng. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Conclllepostbus (herh. van 9.40- 9.45 uur 19 35 Geestelijke liederen geloven, godsd. progr planomuz (gr), ireel dinsdagavond. 22 30 Nws. 22.40 Overweging. 22 45 Sa beth of de zwartgerokte gasten, hoor- 23.55-24.00 Nws 3 j 16 00 Voor de Jeugd. 17.00 Lichte grai 17 15 Russische AVRO: 18 00 Nws. 18.15 ken brief uit Parhs. 19.05 Hert nastlek. 19.30 Lledjesprogr. 20.00 20.05 Hoe Je aan Je woord, lit wedstrydprogr. 20.45 Zuld-Amerlki se klanken. 21.15 De Citadel, hoor i zingt 22 40 op de hedendaaf 23.30 Zangs begeleiding: Evergreen». zlkale lezing. 23.30 Zangsollste i 23.55-24.00 Nws VARA. 7.00 Nws.. ochtendgvm en socialistisch strydlled. 7 23 Lichte gram.muz en reportages (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO. 7.65 Meditatie. VARA 8.00 Nws. 8 10 Lichte gram. reportages. (8.30-8.35 Van alle markten lgr.)10.00 Gewyde 9.00 Amusementsmuz. NOVEMBER 7 30 Nws. 7.32 Lichte 12 22 Voor het plnt- leiunu 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Stereo. Tango rum ba orkest en zangsollsten 13.00 Nws. 13 10 Act.en kalender. 13.25 Stereo; Instrumentaal sextet en zangsollste. 13.50 Gesproken portret. 15 05 Kerkor- gelconcertklaas. muz. 14 30 Vierhan dig pianospel (gr.): seml-klaas. muz. 15 00 Voor de Jeugd. <16.00-16.02 Nws 17.00 Voor de zieken. 17 30 Dansorkest Seml-klass. orke6tn de zieken. 9.35 Wa' 12 27 Mededelingen De Amerikaanse filmsterfois femme". De filmster (links) Shirley Mac Laine is in Parijs I tijdens een opname, waarin ze voor opnamen van de onder regie een tolk op een internationaal van De Sica staande film ,£ept congres speelt. Goede oefening De Britse luchtmacht heeft in de afgelopen week een tiental Russische verkenningsvliegtuigen, die boven de Noordzee patrouilleren onderschept en geëscorteerd tot boven de Inter nationale wateren, zo is vannacht in Londen vernomen. De Russische la nge-a f stands- toestellen zyn met elektronische apparatuur en camera's uitgerust, zy schynen samen te werken met Rus sische treilen die eveneens moderne apparatuur, onder meer voor tele communicatie. aan boord hebben. Commentaar van de RAF.: „Het is een uitstekende oefening voor onze piloten en ons radarnet". iVRO: 9.00 Nws. 9.02 Acl. 9 05 Gev. .z.progr. 10.00 Nws 10.02 Arbcldsvl- 1200 Nws. 1202 Ope- 13 02 Act. Llchl plstMHH 15.00 Nws. 15.02 Lichte i Hollands publiek. 16 00 Nws. 1602 Pla- jf samengesteld door Jeugdaf- NTS 18.30 Teleac: Dc boerderh als on derneming (6). 19.00 Nws ln het kort. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 Myn vrien den in de wereld. TV-fllm. 19.15 Open baar Kunstbezit. 19 30 Mona: Filmster contra hutsvrouw. TV-fllm 19 55 Uit zending Stichting Socutera: een film voor de Stichting Federatie Sociaal- Pedagogische zorg voor zwakzinnigen. 2000 Journaal en wecrnverzlcht. 20 20 film. (14 Jaar). 22.00 Het proces Neurenberg, documentaire. 22.30-22-36 Journaal. Nederland II NTS 20 00 Nws. ln het kort. NCRV: 20 01 Sherlock Waag: lledjesprogr. 21.15 Uit de kunst: maandelijks cultureel ktlkachrtft. 2145 sport. 22 05 Overdenking. NTS: 22 10-2215 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5