Het niet verlenen van voorrang kost weggebruikers geldboeten Bouw van 28 woningen 46 autoboxen en Kleinkunst van Trenet onder de loep In Morskwartier O Fabriekscomplexen aan Vestestraat VOORSTELLEN AAN LEIDSE RAAD Winkels langer open O O O O O Vijftig resp. f 25.- per vergadering K. 0. lezing over i Zweden en Lapland nieuwe truien Verhuur aan bedrijven en verenigingen fully fashioned gebreid van zuiver scheerwol De grote gebreide kinder mode VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER DINSDAG 1 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Indien de Leidse raad. die as. maandagmiddag bijeenkomt, akkoord gaat met een voorstel van B. en W. tot grondverkoop, zal de firma A. Th. Kuyl te Voorschoten in het uitbreidingsplan Leiden - Morskwartier" overgaan tot de bouw van 28 eengezins woningen, 2 praktijkruimten en 46 autoboxen. Op grond van het bepaalde in artikel 3 van de Winkelsluitings wet geldt het verbod om een win kel op werkdagen na 18 uur ge opend. te hebben, niet tot 21 uur in de tijdsruimte van 29 novem ber tot en met 4 december en op 28 november, indien deze op een zaterdag valt. Dit laatste is in 1966 niet het geval. De Raad van het Grootwinkel bedrijf, kring Leiden, en de Leidse Middenstandscentrale hebben, daar de grootwinkelbedrijven en vele andere zaken op zaterdag 3 december normaal om 18 uur zul len sluiten en omdat 4 december dit jaar op zondag valt, verzocht om, als compensatie voor deze dagen, voor maandag 28 novem ber tot 21 uur ontheffing te ver lenen van de verplichte avond sluiting. Indien de gevraagde ontheffing wordt verleend, zal ingevolge het bepaalde in de verordening op de Winkelsluiting de verplich te halve dagsluiting op maandag 28 november niet gelden. De bonden van werknemers in de winkelbranches hebben zich met inwilliging van het verzoek akkoord verklaard. Scholendienst Zoals beleend dringt een groot deel van de raad reeds jaren aan op de instelling van een soholendienst voor openbare schoolgebouwen c.a. Na veile iniberne besprekingen is er thans een ADVERTENTIE DEZE WEEK; Zolang burgemeesters van grote steden, voorzitters van Kamers, hoogleraren, com missarissen van de Konin gin en economen lid van zo'n arbeiderspartij kunnen zijn, kan je niet verwachten dat... Overdag verkoopt hij warme worstjes, croquetten en patat, 's Nachts snoept de man in Amstelveen van planeten. Moe Kindje ziek? Moeder In het ziekenhuis! Nederlandse jongen met even- veel ondernemingslust als haar zingt zich een spaarpot bij elkaar en wil zijn studie niet afmaken. Maar BB en haar huidige man waarderen zijn zangkunst. Het sprookje van de welvaart. De conférence die Mr. Paul van Vliet hield bij HET HUWELIJK heeft hem na deel bezorgd. Kan het nog gekker dan In Cali- fornië waar het leven begint bij, twaalf en eindigt bij vijfentwin- De kleine kale behanger uit Lübeck kan doorslaan en miljonairs uit de hele wereld houden hun hart vast dat'ie het zal doenl Striptease In hel louvre ZO BOEIEND IS PANORAMA DEZE WEEK En niet alleen deze week: èlle weken I Koop een los nummer voor 55 cent. Dan ziet u, dat de opsomming hierboven slechtseen kleine keus Is uit het vele span nende en boeiende materiaal, dat Panorama uit de hele wereld heeft verzameld! Nog verstandi ger: stuur naam en adres op een briefkaart aan Panorama- Haarlem. Dan heeft u voortaan Panorama thuis voor 45 cent per week. voorstel van B. en W. om tot de op richting van een dergelijke dienst over te gaan, met een proefperiode van twee jaar. B. en W. geven bij dit voorstel als hun overtuiging, dait in de praktijk tussen de nieuw te vormen diienst en gemeentewerken in daartoe geëigende gevallen samen werking dient te blijven bestaan. Korte agenda Op de agenda, welke ditmaal zeer beknopt is, komen verder de vol gende voorstellen voor een aanvullend krediet van f. 14.168.beschikbaar te stellen voor extra voorzieningen in het kader van de vernieuwing van de alarmerings- en verbinidingsinstallaties in de brandweerkazerne het verlenen van medewerking tot veranderen van een toilet in de r.-k. ulo aan het Vrouwenkerkhof; de percelen grond in de Zweller- polder in Noordwijk (voormalige vuil stortplaats) in te brengen bij het grondbedrijf het wederom delegeren van en kele bevoegdheden aan het College van B. en W. aankoop van de percelen Ooster- kerkstr. 6 en Oranjegracht 145/145a het aangaan van kasgeldlenin gen gedurende 1967; met de N.V. Bank voor Neder - landsche Gemeenten in 's-Graven- hage overeen te komen, dat het kre diet in rekening-courant ingevolge de met de Bank gesloten overeenkomst voor het jaar 1967 wordt vastgesteld op f. 6.000.000.behoudens nader tussen partijen overeen te komen wij. zigingen het brengen van een wijziging in de gemeentebegroting en bedrijfs- begrotingen voor het dienstjaar 1965; B. en W. te machtigen, de uit kering in verband met de nacalcula tie van de Arend" over 1966 aan het daarvoor in aanmerking komende ge- meentepersoneel betaalbaar te stellen in overeenstemming met de rlohtlij- nen, geldende voor overeenkomstig rijkspersoneel; te bepalen, dat gedurende het jaar 1967 overtollige kasgelden, an ders dan in rekening-courant met de bankinstellingen, waarmede de ge meente een overeenkomst heeft aan gegaan, uitgeleend kunnen worden aan: a. publiekrechtelijke lichamen; b. de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten; c. andere instellingen; aan de N.V. Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland in 's-Gravenhage voor de bouw van een transformatorsta tion te verkopen percelen bouwter rein, gelegen nabij de Koningstraat; het verhogen van het bedrag per leerling voor de woonwagenkamp- school voor 1965 en 1966. Bij raadsbesluit van 22 augustus j.I. heeft de Leidse raad een Commissie voor de Beroepschriften ingesteld, welke in plaats van de Raad op in gediende beroepschriften zal dienen te beslissen. Aangezien deze commis sie een taak van de Raad te vervul len krijgt, komt het B. en W. redelijk en billijk voor de leden ervan een vergoeding toe te kennen voor het bijwonen van de vergaderingen. In het preadvies, dat tot het ne men van bovenbedoeld besluit heeft geleid, hebben B. en W. er op ge wezen, dat het wenselijk is voor de functie van voorzitter en waarne mend voorzitter zo enigszins mogelijk personen aan te trekken, die juri disch geschoold zijn en bestuurserva- ring bezitten. Hun taak brengt na melijk mede. dat zij in staat moeten zyn een duidelijk inzicht te geven in de Juridische problematiek van een ingesteld beroep en in de normen van behoorlijk bestuur. Behalve de deskundigheid, die hiervoor nodig is. zal voor een goede vervulling van deze taak ook veel voorbereidend werk verricht moeten worden. Op grond hiervan achten B. en W. het gerechtvaardigd de beloning van de voorzitter en de twee waarnemend voorzitter op een hoger bedrag te stellen dan die van de gewone leden. Naar de mening van het College zal een verantwoorde regeling worden verkregen, indien de vergoeding voor ADVERTENTIE O ja, even naar Prononce voor wat ondergoed Minister Luns is naar Lon den gevlogen voor een 24 uurs be zoek aan zijn Britse ambtgenoot Brown om besprekingen te voe ren over de NAVO-crisis en over mogelijke toetreding van Enge land tot de EEG. Voor een zaal vol K. en O.-leden heeft Jaap de Jong gisteravond een j causerie met kleurendia's gehouden over Zweden en Lapland. Jaap de Jong bleek door zijn vele j reizen in de uitgestrekte Skandina- i vische landen met hart en ziel ver- knocht te zijn geraakt aan het land. j de bossen, de meren en niet in de j laatste plaats aan de mensen. Op boeiende wijze vertelde hij over het dunbevolkte Zweden en het vrijwel j verlaten Lapland. Hij deed dat in de I vorm van een reis van het zuiden naar noorden, waarbij hij vooral het accent legde op de natuurhistorische aspecten van het land. Eervol ontslag aan directeur Lakenhal B. en W. stellen de Leidse raad voor om drs. J. N. van Wessen. met in gang van een nog nader te stellen datum, eervol ontslag te verlenen uit zijn functie van directeur van ,.De Lakenhal". ADVERTENTIE de voorzitter en de waarnemend voor zitters, indien zij als voorzitter op treden, wordt bepaald op f 50,per vergadering en voor de overige leden op f25,per vergadering. Dit laat ste bedrag komt B. en W. redelijk voor in verhouding tot het presentie geld voor de raadsvergaderingen, dat voor een middagvergadering f 30, bedraagt en voor een avondvergade ring f20,—. Onderhoudskosten f 80.000 Aan de in eigendom van de gemeente Leiden toebehorende fa briekscomplexen van Van Wijk en Heringa en Zaalberg, gelegen aan de Vestestraat. dienen thans enkele onderhoudswerkzaam heden tot een totaal bedrag van 80.000 te worden verricht. Deze werken bestaan o.a. uit repa raties en vernieuwingen van goten en daken en het herstellen van ge broken ruiten e.d. De stoomketel en de liftinstallatie in de gebouwen die nen tevens op veiligheid te worden gekeurd. Ten behoeve van de bediening en het onderhoud van de centrale ver warmingsinstallatie in het complex Zaalberg nam het College een stoker, die dit werk reeds jaren bij de Fa. Zaalberg verrichtte, over. De Fa. Zaalberg bood de gemeente 50 brandblusapparaten ter overname aan voor de prijs van f 1.000,Het komt B. en W. voor, dat de brand veiligheid van het gebouw Zaalberg, wanneer de ruimten daarin aan een aantal verschillende huurders in ge bruik zullen worden gegeven, met de aanschaf van deze toestellen aan merkelijk kan worden verhoogd. De gevraagde prijs achten B. en W. aan vaardbaar. Voor de genoemde onderhoudswer ken, de leverantie vain stookolie voor de centrale verwarming, de aanschaf van 50 brandblusapparaten. voor het keuren van de stoomketel en de lift installatie en het aan de n.v. Zaal berg te restitueren loon van de sto ker, is voor het jaar 1966 een uitgave gemoeid van f80.000—, welk bedrag als volgt is te specificeren; onder houdskosten f 50.000, brandbeveiliging f 1.000,brandstof f 10.000.loon stoker f 12.000,veiligheidskeurin gen f 200,aansluitkosten f 300, toezicht f 1.500,— en onvoorzien f5.000,—. Het complex Zaalberg denkt het College vooralsnog in gedeelten te verhuren aan een aantal particuliere bedrijven, dat als gevolg van sane ring elders in de gemeente verplaatst moet worden, zomede aan verenigin gen en instellingen, werkzaam op cul tureel- en sportgebied c.a., welke niet of onvoldoende gehuisvest zijn. Met het oog op het gebruik en de toekomstige bestemming van het on derhavige gebouw stellen B. en W. voor een minimum-huurprijs aan te houden van f 47.000,in totaal pier jaar. Sterk-warm-modieus in vele kleuren, zoals zwart, rood. blauw, groen en camel. Met V-hals, col of ronde hals. In de maten 110 t/m 164. Prijzen van 21,50 t/m/ 30,50. Verkrijgbaar In de betere zakenl Bij Centre Cuturel Evenals verleden jaar werd de Parijzenaar Charles Massalve de eerste seizoenconferencier op uitnodiging van de ..Cercle Culturel francais de Leyde". Sprak hij toen over de chan sonnier Léo Ferré, ditmaal ging het over diens kleinkunstbroeder Charles Trenet. Nadat al eerder door een andere spreker een causerie over Georges Brassens was gehouden, is nu de trist van de drie, algemeen als klassiek aanvaarde Franse chansonniers van deze eeuw. volledig gemaakt. Als gebruikelijk sprak ds. Cha- rensol welkomst- en dankwoord uit. De heer Massalve begon lakonlek met: „Ik geef het woord aan Charles Trenet hetgeen dan per grammo foonplaat het geval werd. Ruim een dozijn liederen werd ook daarna nog gedraaid, waarbij sober commen taar en toelichting werden ingelast als verbindende tekst. Over Trenet, aldus spr., schreef Cocteau een ro- j man .Trenets verschijning ten tonele I dateert van 1938, een voor het chan- son belangrijk jaartal. Die verschij- I niflg werkte revolutionair en bevrij- I dend te midden van een totaal ver zoete! ij kt chanson-klimaat. Ferré, Trenet, Braseens komen alle drie uit het Middellandse Zee-gebied. Ferré en Brassens zwijgen er hard nekkig over of zo goed als. Trenet is zich onlosmakelijk met zijn Jeugd verbonden blijven voelen en met de levensdecors van zijn geboorteplaat Nar bonne. Waarneming is een leidraad voor een chansonnier, maar in domine rende zin is Trenet een waarnemer in een blijmoedige, optimistische toon, die wars is van enig betoog en op wie het dramatische, dat de we- reld onderstboven keert, geen aan trekkingskracht uitoefent Cocteau Men beschouwt niet meer dit en <*an al* een mo^eTTn* dat In een straat, maar de straat zélf troubadour. Het gebeurde ook Trenet wel in het oneerbiedige om te slaan, zoals een gedicht „De ezel en de gendarme" worden ogen gegeven om te kijken. Toch is het niet zo dat Trenets poë zie, die geheel haar bronnen vindt in ondervonden Hef en leed, zich aan j leert. Het draalen van een chanson de maatschappelijke problemen laaft. ,Une voix" deed uitkomen dat het Hemel, zon. wolken, sterren, bloemen surrealisme bekoringen voor hem be- zijn woorden die hem situeren en zat, maar het zijn grootse dingen, die door hem nieuwe Inhouden ontvan- zün verbeelding In de beslotenheid gen. Zijn levensgang Is niet een „vie van de notedop doet plaats grijpen. I en rose", maar wordt een „vie en bleu": blauw Is de kleur waarin hij zijn zingen drenkt. Abstracties evenwel liggen hem niet en deze dichter met de glimlach op de lippen blijft simpel en gezond voor iedereen grijpbaar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN De zaken van de vele verkeerszon- daars, die gisteren voor de kanton rechter, mr. R. de Bruyn, terecht stonden, konden voor het grootste deel worden ondergebracht onder de rubriek „kleine zaken", waarin men zich ten aanzien van de begane overtreding voornamelijk beriep op pech, onwetendheid of schuld van de De opgelegde boeten in deze zaken kwamen dan ook niet boven de f. 50 uit. Ernstiger was de overtreding, waar voor een 22-jarige betonyzervlechter uit Leiden voor de balie moest ver schijnen. Hij reed namelijk op de avond van 12 augustus j.I. met zijn auto het kruispunt Boshuizerkade- Telderskade op zonder daarbij voor rang te verlenen aan een van rechts komende auto. De verdachte die al driemaal eerder werd veroordeeld Oifderwater I wegens te hard rijden, kon weinig GEBOREN: Eduard Theodorus Anthonlus. zn van P. Meijer en E. M. Klever; Marjolijn, dr tegenpartij, van P. Das en T. van Eljnsbergen; Pa- 1 mela Caecilia Laurentia. dr van J. J. W. Korff en C. Odijk; Carola. dr van J. van den Berg en G. Tiggelman; Arle zn van C. van Beusekom en E. van den Oever; Arthur Henricus zn van A. H. van Noort en M. T. W. van Res teren; Willem Adrianus Nicolaas, zn van J. M. Pebesma en L. M. Zwaan; Jacobus, zn van J. Spreeuw en J. C, Langelaan; Johannes Josephus. zn van J. H. Kaptein en W. C. Bel; Henry, zn van H. Knetsch en C. J. Bras; Henry Johan. zn van W. J. Berkhuizen en G van Winkel; Willem, zn van J. van Dijk en A. van Rijn; Annemieke, dr van E. Meijer en W, Brouwer; K. Kres- na Johannes, zn van R. Soerjadi en F Wasirln; Sylvia, dr van J Onderwater - en A. B. Kluts; Mathlls Hans, zn van of mets tot zijn verdediging aanvoe P. J. Beijer en M. E. Boon. GETROUWD C. van Altena en A. S. van der Krie- i; A. B. M. van den Bergh en A. E. M. Elshof. OVERLEDEN A. C. Libochant, 77 Jaar. wed van N. van Leeuwen; J. M. Fontein, 62 jr, echtgenote van J. van Meteren; J. M. Schouten, 76 Jaar. echtgenote van J. C. de Goederen; C. Borst, 77 Jr, man; C. M. Okkerse, 72 jaar, vrouw; C. Ad miraal, 67 Jaar. echtgenote van E. L. de Witt; J. Labordus, 76 Jaar. man; J. F. A. M. van Kimmenaede. 77 Jaar, man; F. J. B. Broekhoff. 79 jaar. man; H. Bontje. 80 jaar. man; E. van Pola- nen, 69 Jaar. echtgenote van H. van Es. ren. De officier, mr. T. Fransen, legde in zijn requisitoir de nadruk op het feit, dat verdachte veel te hard had gereden. „Het is waanzinnig om, en nog wel in een bebouwde kom, met een snelheid van 60 km per uur een kruispunt op te rijden en een mede weggebruiker de schrik van diens leven te bezorgen". Mede in ver band met de drie veroordelingen, die verdachte reeds op zijn naam had staan, was hij tot de slotsom geko men, dat deze als automobilist gerui me tijd van de weg verwijderd diende te worden. Naast een geldboete van f. 100 subs. 20 dagen eiste hij een onvoorwaardelijke ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. Verdachtes verzoek om clementie wat de onvoorwaardelijke ontzegging betreft vond geen weerklank bij de kantonrechter. Wel was deze bereid om de geldboete terug te brengen tot f. 75 subs. 15 dagen. Een 22-jarige straatmaker uit Lan- geraar had. zo kwamen de magistra ten tot de slotsom, op 21 augustus j.I. eveneens geen beste beurt gemaakt. Hij verleende met zijn bromfiets op het kruispunt Hogewoerd-Kraaier- straat geen voorrang aan een auto. die tengevolge van de botsing nogal wat plaatwerkschade opliep. ,,U reed met een veel te hoge snelheid en kon daardoor niet tijdig tot stilstand komen", las de kantonrechter onder meer in de getuigen-verklaringen. Verdachte zei niets. Toen de officier hem even later verweet, dat hij op de tank van zijn bromfiets een luid spelende transistor-radio had mee gevoerd knikte de straatmaker even bevestigend. Na in het requisitoir nog te hebben onthuld, dat verdachte al eerder wegens het niet verlenen van voor rang was veroordeeld, kwam de offi cier tot de conclusie, dat het zowel voor verdachtes eigen veiligheid als die van andere weggebruikers beter zou zijn als verdachte voortaan niet meer per bromfiets de weg opging. Hij eiste daarom zowel een geldboete van f. 50 subs. 10 dagen als de on voorwaardelijks ontzegging tot het besturen van een motorvoertuig (in clusief bromfiets 6 maanden. „Ik heb m'n bromfiets nodig om naar m'n werk te gaan", zei verdach te nog. De kantom-echter bleek bereid te zyn hier ditmaal nog rekening mee te houden en stelde de gevraagde ontzegging daarom voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Wat de geëiste boete betreft luidde het von nis conform. „Dat is een hoop geld", aldus ver dachte. De kantonrechter liet het voor de tijd van j ditmaal nog bij resp. f. 35 en f. 40 subs. 15 dagen. Geen werk De els werd f. 45 subs. 9 dagen. „Knap veel", vond verdachte. Met I deze twee woorden verdiende hy f. 10 j althans afgaande op het feit, dat de kantonrechter uiteindelijk vonniste met f. 35 subs. 7 dagen. been r rijbewijs Een 18-jarige automonteur uit Voorhout, die zich moest verantwoor den, omdat hy met zijn motorrijwiel op het kruispunt Nieuwe Beesten markt-Beestenmarkt geen voorrang had verleend aan een andere motor rijder, was nogal verontwaardigd, dat I hij een dagvaarding had gekregen. „Die agent zei, dat als ik de schade zou betalen, hy het proces-verbaal niet zou laten doorgaan. De schade werd door de verzekering betaald en nu moet ik toch voorkomen. Dat is dus tegen de afspraak", zo ging hy direct van leer. „Hierover staat niets in het proces-verbaal", kon de kan tonrechter slechts antwoorden. „Van een afspraak inzake de schaderege ling is ons Inderdaad niets bekend". Geen straf Een 19-jarige magazijnbediende uit Leiden zwenkte met zijn scooter in de Rooseveltstraat plotseling linksaf en botste vervolgens tegen een hem inhalende auto. Achteraf bleek de magazijnbediende niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. „Had U dan geen oefenvergunning", vroeg de rechter. „Ja die had ik wel. maar die I kon de officier hier nog aan toevoe- was al enige tijd verlopen", bekende j gen. Wel ontdekte hy, dat de desbe verdachte. „Ook al had U een geldige oefen vergunning, dan zou U nog in over treding zyn geweest, want U reed daar buiten het toegestane oefen rayon", kon de officier hierop repli ceren na raadpleging van het dossier. Nadat verdachte te kennen had gegeven, dat hy wat eerstgenoemde overtreding betreft niets tot zyn ver dediging had aan te voeren, hoorde hy twee geldboeten van resp. f. 40 en I. 50 subs. 18 dagen tegen zich eisen. treffende agent het proces-verbaal pas zes weken na de datum, waarop de overtreding plaats vond, had door gezonden. „De schaderegeling kwam vermoedeiyk dus te laat tot stand", aldus de enige conclusie, die hy uit een en ander kon trekken. Verdachte betwyfelde dit. Waarop de officier repliceerde: „Dan had U zelf wat actiever moeten zyn en verbalisant tydig moeten inlichten". Al met al bleef verdachte het „toch geen werk" vinden. Een 23-jarige huishoudkundige uit Leiden kreeg een proces-verbaal om dat zij met haar bromfiets op de Prinsessekade tegen de achterzyde van een bestelwagen was opgereden. „Ik kwam vanaf de Apothekersdljk en moest een grote bocht maken, omdat op de hoek een auto gepar keerd stond. Die bestelwagen stopt* plotseling voor het zeebrapad en hoe wel ik afremde gleed ik vanwege het vrij gladde wegdek toch nog even door" verklaarde verdachte haar overtreding. „Als die auto daar niet, op een verboden plaats nogwel, ge parkeerd had gestaan, zou er niets zyn gebeurd", kon zij er nog aan toe voegen. De schade, die zy aan de bestelwagen had toegebracht bleek zy prompt betaald te hebben. De officier nam aan, dat de be stuurder van de foutief geparkeerde auto (die overigens na verdachtes overtreding spoorloos was verdwenen) in feite de hoofdschuldige was en vroeg daarom een schuldverklarlnc zonder toepassing van straf. De huis houdkundige had hiertegen uiteraard geen enkel bezwaar. De kantonrech ter evenmin. Dus luidde diens vonnis conform.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3