LEIDSCH DAGBLAD A.R. BOOS OP SCHMELZER Felle aanklacht tegen de Verenigde Naties JAMIN Biesheuvel en Roolvink tikken formateur op de vingers Boot en Meynen gevraagd Mortieren op Saigon MOSSELENAVOND Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 NOVEMBER 1966 No. 32013 Directeur E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie. 25041; Redactie21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 C.S.U. dringt aan op aftreden van Erhard Premier Goppel de West- (Van onze parlementaire redactie) De A.R.-partij heeft bezwaar tegen de manier, waarop drs. Schmelzer een interimkabinet pro beert te formeren. Zij is er slecht over te spreken, dat de formateur ondanks de weigering van vooraanstaande A.R.-politici, zoals prof. Zijlstra en mr. Biesheuvel, toch probeert om andere anti-revolutionairen over te halen tot deelnem ing aan een tijdelijk kabinet. Het zou hierbij vooral gaan om de Hilversumse burgemeester Boot en de vroegere president directeur van de A.K.U., mr. Meynen, (beiden A.R.) die gepolst zouden zijn voor ministerschap pen. De formateur heeft vanmiddag de bezwaren uiteengezet gekregen door minister Biesheuvel en de fractievoorzitter Roolvink, die naar gisteravond bekend werd, ,,op hun verzoek" door de formateur zouden worden ontvangen. terugkeren. De anti-revolutionaire Tweede-Kamerfractie kwam van- j morgen om half elf bijeen om waar- schijniyk ook hierover te spreken. Uitvoerig gesprek De mededeling, dat de politieke top van de ARP toch weer met de formateur zou gaan praten verwek te aanvankelijk in Den Haag veel verwarring. De conclusie, dat de partij alsnog bereid was mee te doen, lag voor de hand. De NCRV-rubriek „Attentie", die als eerste het bezoek aan de formateur meldde, verbond er dan ook deze conclusie aan. La ter in de avond kon men echter uit welingelichte kring vernemen, dat het bezoek een heel andere bedoe ling had: het onderstrepen van het „neen" van de ARP tegen de forma- tie-Schmelzer. De ARP neemt geen verantwoordelijkheid voor het inte rimprogramma van drs. Schmelzer en wil zich die ook niet langs een omweg laten opdringen, zo ongeveer is het bezwaar. Dat drs. Schmelzer ondanks dit „neen", dat hü zowel van prof. Zijlstra als van mr. Bies heuvel heeft gekregen, toch doorgaat met het vragen van andere antire volutionairen wordt hem door som migen wel wat kwalijk genomen. Kwaad bloed Mr. Meynen is in het eerste na oorlogse kabinet (Schermerhorn— Drees) minister van Oorlog geweest. Zijn polsing zou er op wijzen dat drs. Schmelzer overweegt de demissionai re minister van Defensie, de heer De Jong, voor het premierschap te vra gen. De heer Meynen zou dan De fensie kunnen nemen. De heer Boot zou in de visie Schmelzer zijn par tijgenoot Verdam (Binnenlandse Za ken) moeten opvolgen. Vooral dit laatste idee, dat dus zou inhouden diait de ene anti-revolutionair de an dere, die solidair is met het demis sionaire kabinet-Cals zou opvolgen, heeft enig kwaad bloed gezet. Men mag overigens wel aannemen, dat het bezoek van de heren Bies heuvel en Roolvink ook nog tot eni ge goedbedoelde adviezen aan de formateur zal leiden. Het ligt voor de hand, dat zü hem zullen voor stellen nog eens met de PvdA te pra ten om te proberen of er nog niet een compromis te maken dr-r het kabinet-Cals zoi Formateur Schmelzer heeft giste ren zeer uitvoerig gepraat met de katholieke hoogleraren Bosman en Steenkamp. Het gesprek met prof. Bosman, die in Tilburg geld-, kre diet- en bankwezen doceert, duurde vier uur. Het gesprek met prof. Steenkamp (lid Eerste Kamer en hoogleraar sociaal recht aan de Technische Hogeschool in Eindho ven) duurde ongeveer even lang en dat gedeelte werd bijgewoond door prof. Bosman. Men gaat er in Den Haag vrij algemeen van uit, dal bei de heren „ja" hebben gezegd tegen een tijdelijk ministerschap. Prof. Bosman zou, gezien zijn achtergron den, het meest voor Financiën in aanmerking komen; prof. Steenkamp "oor Sociale Zaken. Drs. Schmelzer heeft voor vandaag geen andere afspraken dan die met de heren Roolvink en Biesheuvel. Pas hun bezoek zou hij weer nieuwe afspraken maken. Dat wettigt de veronderstelling, dat ook drs. Schmelzer gedacht heeft, dat het be zoek van de AR-politici de formatie gunstig zou kunnen beïnvloeden. Poolse filosoof uit de partij gestoten Prof. Leszek Kolakowski, e de meest prominente Poolse marxis tische filosofen, is uit de con: tische party gezet nadat hij kritiek had geleverd op het bewind Vi tyieider Gomoelka tydens e< dentenbijeenkomst. Dit hebben Pool se zegslieden meegedeeld. De 39-jarige hoogleraar is zelf nie te bereiken, maar vrienden en col lega's aan de universiteit van War schau hebben het bericht bevestigd De bijeenkomst die op 26 oktober de universiteit plaats had, begon een felle rede van Kolakowski, die erop wees dat de grote verwachtin gen die Polen in 1956 had van vc uitgang op economisch, cultureel sociaal gebied, op n/iets zijn uit lopen. Na hem volgden nog veertien sp kers, van wie de meesten nog kr scher waren dan Kolakowski. T minste eenmaal werd de eis gesl dat Gomoelka zou aftreden, aldus zegslieden. WEERBERICHT OPKLARINGEN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: veranderlijke be wolking met in het westen vain het land aanvankelijk nog hier en daar enige regen elders opklaringen en droog weer. Vannacht voornamelijk 'in het oosten en zuidoosten van het land nachtvorst. Overigens weinig verandering in temperatuur. Matige nu en dan vrij krachtige wind tussen zuidoost en noordoost. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 NOVEMBER Zon op: 07.36 uur; onder: 17.11 uur. Maan op: 19.13 u.; onder: 12.20 u. Hoogwater in Katwijk te 05.13 en 17.25 uur. Laagwater te 01.08 en 13.18 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's Burgemeester Boot zei van- I morgen: „Pas nadat de heren I Biesheuvel en Roolvink bij I Schmelzer zyn geweest, komt er wat tekening in de situatie". Hij achtte het beter zolang dit niet het geval is zich te onthouden I van commentaar op de in Den I Haag circulerende berichten, dat I de formateur hem en zijn par- I tygenoot mr. J. Meynen wil be- I naderen voor een portefeuille in I het overbruggingskabinet. De I heer Boot kon overigens moeilijk I aannemen, dat zyn naam en die I van mr. Meynen binnen het ka- der van de kabinetscrisis zoveel klank kunnen hebben, dat in j verband daarmee het onderhoud I van Biesheuvel en Roolvink met I Schmelzer is gearrangeerd. Bo- vendien zou de heer Roolvink, die zo dicht bij de heer Boot I woont en met wie hy zeer nau- I we banden onderhoudt, naar I zijn mening dan ook wel degelyk I met hem hebben gesproken over eventuele voornemens van de I formateur. Dat de namen Mey- nen en Boot vallen vond de bur- B gemeester van Hilversum overi- gens wel begrijpeiyk: „Hij is op het ogenblik geen president- directeur van de A.K.U. meer en ik ben straks burgemeester af", gg Of het hem aanlokt zijn ambt g neer te leggen ter wille van een g zeer tydeiyk ministerschap? „Je kunt daarop pas ja of nee zeg- gen, als je met de feitelijke si- tuatie en de voorwaarden wordt geconfronteerd". ■■■■■BBBBBSBBSESnüft' Duitse staat Beieren heeft gisteren in een verkiezingstoespraak aangedron gen op aftreden van Bondskanselier Erhard. Goppel is een vooraanstaand lid van de Christelijk Sociale Unie (CSU), de autonome Beierse vleu gel van de Christendemocratische Unie (CDU). De uitlating van de Beierse pre mier wordt gezien ais een poging om de door ex-minister van Defensie Strauss geleide C.S.U. van Erhard te distantiëren. Het is de eerste maal sinds de breuk in de coalitie tussen CDU, CSU en liberalen, dat een vooraanstaand christen-demo cratisch politicus f peniyk het heen gaan van Erhard eist. De socialistische Bondsdagfractie heeft Bondskanselier Erhard ge vraagd in het parlement de vertrou- wenkwestie te stellen. Een daar toe strekkende motie is gisteren by de bondsdag ingediend, waar bij wordt uitgegaan van artikel 68 van de grondwet luidende dat de bondspresident wanneer een ver trouwensvotum de Bondskanselier geen meerderheid oplevert, op voor stel van de kanselier binnen 21 da gen de Bondsdag kan ontbinden. Het recht tot ontbinding vervalt zodra de Bondsdag met een meerderheid van zyn leden een andere bonds kanselier kiest. De kabinetsformatie blijkt niet altijd even ernstig en ge spannen te verlopen. Tijdens de besprekingen van gisteravond tussen formateur drs. Schmelzer en prof. H. W. J. Bosman (links) en prof. P. A. J. M. Steenkamp (in het middennamen de heren even tijd om een fris avondlucht je te scheppen en om even breed tegen de fotografen te lachen. Tijdens militaire parade De Vietcong heeft vandaag het centrum van Saigon met mortier granaten beschoten terwijl duizen den byeen waren om een militaire parade ter gelegenheid van de om verwerping van het bewind van Diem 1963 gade te slaan. Zeven gra- en kwamen binnen een tijdsver loop van enkele minuten bij de plaats van de parade terecht. Een granaat viel op de rooms-katholie- ke kerk. Honderden personen vlucht- n in paniek. Volgens de eerste berichten zyn ven mensen gedood en een twintig tal gewond. De meeste slachtoffers vielen in een busstation nabij de cen trale markt, waar een granaat midden op de weg ontplofte. De po litie gelooft dat de granaten zijn afgeschoten in het dorp Thoe Thiem, ongeveer een kilometer van het cen trum van Saigon. Geen der granaten kwam terecht op de paraderoute. De eerste granaat viel vlak by de rooms-katholie- ke kathedraal en de tweede kwam op het dak terecht. Een derde be landde nabij een ziekenhuis dat door sen worden beheerd. Het exterieur en het inte rieur van de Grote of Sint Ja- cobskerk in Den Haag waar op 10 januari de kerkelijke inzegening van het huwelijk tussen Prinses Margriet en mr. P. van Vollenho ven zal geschieden De bewoners, die al heel wat ge wend zijn, keerden terug naar de paraderoute en ook de tribunes wa ren spoedig vol. De parade, afgeno men door het staatshoofd, Van Tliieu, en premier Ky, ging daarop gewoon door, in tegenwoordigheid van vele officiële personen, onder wie Amerikanen. Prioriteit „Vietnam moet de algehele priori teit hebben boven alle andere pro blemen. De militaire macht in Viet nam moest dusdanig worden ver groot, dat de oorlog zo snel mogelijk kan worden gewonnen", zo heeft de vroegere president van de VS, Eisen hower, verklaard in een vraagge sprek met het Amerikaanse tijdschrift News and World Report. Eisenho wer zei dat, als Amerika in Viet nam mensenlevens verliest, deze oor log een veel ernstiger probleem is dan een bemande vlucht naar de maan of een sociaal welvaartspro gramma. Het Chinese Rode Kruis gaat zijn betrekkingen met de internationale Liga van Rode Kruisverenigingen herzien. In een verklaring veroor deelt het Chinese Rode Kruis ..de bedriegerij met vredesbesprekingen over Vietnam, bedacht door de Liga van Rode-Kruis verenigingen via de VS, en de Sowjet-Unie". Zweedse generaal doet boekje open De Zweedse generaal Carl von Horn, die bevelhebber van VN- troepen in Kongo, Palestina en Jemen is geweest, heeft gisteren een felle aanklacht tegen de wereldorganisatie ingediend. Volgens hem is de organisatie corrupt en wordt er veel spionage bedreven. V.S.-militair beschuldigd van spionage De 23-jariqe ir Duitsland geboren Amerikaanse sergeant Herbert William Boeckenhaupt, die voor de Russen zou hebben gespioneerd. Een sergeant van het Amerikaanse leger is beschuldigd van samenzwe ring met een Russische diplomaat met het doel spionage te bedrijven. Dit heeft de Amerikaanse federale recherche gisteren bekendgemaakt. Het betreft een 23-jarige sergeant, Herbert William Boeckenhaupt. die by de luchtmacht in Californië dien de. De man is van Duitse afkomst Hij zou hebben samengespannen met een commercieel adviseur aan de Russische ambassade in Washington, Malinin. met het doel gegevens over de nationale defensie aan de Sowjet- Unie uit te leveren. Boeckenhaupt emigreerde in 1948 met zyn familie naar de V.S., waar hy van 1964 tot 1965 by het ministerie van Defensie werkte. Volgens de federale recher che hadden zyn ontmoetingen met de diplomaat tussen juni 1965 en april 1966 plaats. Malinin moet voor donderdag de V.S verlaten Hy is de 21ste Rus sische diplomaat die sedert de tweede wereldooglog uit het land wordt Boeckenhaupt is gisteren gear resteerd Hy werkte bij de verbin dingsdienst van het Pentagon. Formalisme In zyn memoires „Soldaten voor de vrede" zegt hy dat het VN-be stuur „bezeten is van de passie voor formalisme en bezet is met mensen die een zwerm boze by en worden zo dra hun korf door kritiek wordt be dreigd". Bep lalde VN - functionarissen „hebben dit werk aangenomen om op verdachte manier aan geld te ko men, met smokkel, zwarte handel, spionage en corruptie". De opera tie in Kongo vond hy een verwar de en van begin af aan ama teuristisch opgezette onderne ming. In Jeruzalem werden mooie Israëlische meisjes uit militaire dienst vrijgemaakt voor speciale ta ken. namelyk het bezig houden van gasten van de VN. zegt Von Hom. De Zweedse generaal zegt ook dat hij teleurgesteld is over het ge drag van de Israëlische autoriteiten. Hij schryft dat hy. evenals vele an dere officieren van de VN., naar het midden-oosten ging met een duide- lyke sympathie voor Israël en een zeker wantrouwen jegens de Arabi sche staten maar dat deze houding na enkele jaren in dit gebied aan- zienlyk is gewyzigd. „Dit heeft niets te maken met anti-semitisme maar is een mening die is gevormd op basis van erva ringen met manipulaties door Israël en door dit land gebroken beloften", aldus Von Horn. Twee maanden nadat hy tot noofd van de VN-waarnemers in Jemen was benoemd trad hy af omdat „de hele zaak een farce" was. Toen hy om meer manschappen vroeg werd hem gezegd „op te houden met kla gen en aan het werk te biyven" Na- j dat secretaris-generaal Oe Thant zyn i opmerkingen volledig ongerecht vaardigd had genoemd trad hy af. Verdtvenen Een van zyn rapporten aan wy- len secretaris-generaal Hammar- skjöld over zijn ervaringen in Kon'co I „is op een of andere manier ver dwenen", senryft. Von Horn. Het VN- j bestuur heeft zyn pogingen om de Hoogeloon noemt straat naar baby van Beatrix (Van onze Bossche correspondent) De Brabantse gemeente Hooge- j looti heeft als eerste in Nederland \besloten een straat te noemen naar de baby van Prinses Beatrix. j In het kerkdorp Hapert wordt de nacmgeving van nen straat in een j nieuw uitbreidingsplan daarom nog even uitgesteld tot de blijde j gebeurtenis op Drakesteyn heeft I plaatsgehad. burger-ambtenaren die zich met smokkel, zwarte handel, spionage of curruptie bezig hielden kwyt te ra ken, tegengewerkt „omdat het het verafschuwde te moeten toegeven dat dergeiyke dingen bestonden", aldus Von Horn. Hy heeft voorts scherpe kritiek op Ralph Bunch, de naaste medewer ker van Hammerskjöld, die burger lijk hoofd was van de VN-operatlea in Kongo. Von Horn beweert in zyn boek dat Bunch de kansen op een vreedzame ontwikkeling in Kongo heeft onder - mynd door toe te staan dat het Kongolese leger van nieuwe wapens werd voorzien terwyi er een burger oorlog woedde. ADVERTENTIE taaipopjes niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE A.S. VRIJDAG Champignonsoep Mosselen met toebehoren IJs met vruchten f5,—. Reserveer tydig. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 (Fuc/ ^)lu teuwo Door wijlen mejuffrouw ie Wed. P. Huyser, geb. Koo- I ning, is aan het Gerefor meerd Weeshuis te Leider- dorp gelegateerd een som i f 2000, vrij van successie- rechten. AdvertentieC. Stem- foort-van Putten, beveelt zich i tot het geven van onder- I rigt in alle vrouwelijke I handwerken van nut zoowei van smaak, aan meisjes uit den beschaafden stand. Nieuwe Rijn, Wijk VU no. 36 (thans no. 30). Ds I. J. Koningsberger te Haze) swoude heeft het be- I roep naar de Hervormde ge meente te Velp aangenomen

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1