„de zilveren hamer" Eerwaarde wegpiraat LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 11 dagelijks vervolgverhaal Uit het noor» vertaald door S. T. v. d. Nolle- Oomkens door Vera Hendriksen 71) De stem van de priester klonk dringend, bezwerend bijna terwijl hij vervolgde: Waarom verzet je je nog, Olve, ik weet dat je gelooft aan de macht der liefde, en aan Gods liefde ln Christus, jy, die Gods ge nade ontvangen hebt, die deelgeno men hebt aan het Heilige Avond maal— ik smeek je leg Je trots af en zoek de vrede en genade, daar, waar je weet deze te zullen vinden.. Olves ogen fonkelden. Zwijg! beval hy heftig. Ik ben niet geboren om iemands slaaf te zyn. Begryp Je dan niet, Anund, dat ik het niet zou kunnen, zelfs al wilde ik het! Als jet het maar probeer de, drong Anund aan, dan zou je ervaren dat wie zich onder Gods wil leert, buigen, eerst dan de ware vry- heid leert kennen. Wat voor vryheid? viel Tore hem nu in de rede. Vryheid van de slaverny, waar ieder mens in leeft door zyn zucht naar macht, zyn trots, zyn inhaligheid; vryheid van smart in het bewustzyn, dat God handelt tot ons bestwil zelfs als Hy ons ongeluk brengt Je bedoelt dat als ik aan Jouw God zou geloven, ik zou moeten aan vaarden dat Hy Rannveig uit liefde van me heeft weggenomen? Wanneer Hy jou je vrouw ont nomen heeft, was dat misschien om jou door deze smart nader tot Hem te brengen Als dat zyn bedoeling is, dient Hy my een beter bewys te geven dan ik tot nu toe gezien heb, sprak Tore bitter. Geloof jy nog steeds alleen aan je eigen goede fortuin, Tore? En wat dan nog? Ik ben niet helemaal beroofd, ik heb nog een zoon. En ik verzeker je dat ik alles op alles zal zetten om hem later ter dege uitgerust ten stryde te laten trekken. Als Je aan de goden gelooft, moet Je wel aannemen, dat zy het waren, die je vrouw lieten ster- Als myn goden my een hak zetten, doe ik het hen weerom. Ze verwachten van my niet dat ik kwaad vergeld met nederigheid en onderwerping. En als jouw God be staat en my tot volgeling wil, moet ik eerst een duideiyk bewys van zyn bestaan hebben. De heilige Thomas heeft ook om dat bewys gebeden, zei de pries ter zacht. En Jezus heeft hem niet heengezonden. Hy heeft hem het bewys gegeven, dat hy verlang de. Als het je werkeiyk ernst is. To re, dan zal God je zyn bewys leve ren, wanneer Hy het daarvoor de Juiste tyd acht. Torberg had zwygend naar de op wonden sprekende mannen geluis terd: enerzyds de vurig voor zyn ge loof yverende priester, anderzyds de beide trotse hoofdmannen, opge groeid in een diep geworteld hei dens geloof, dat ze niet konden en wilden prys geven. We hoeven al die dingen niet zo zwaarwichtig op te nemen, kwam hy nu sussend tussenbeiden Er is niet zo heel veel voor nodig om de poort des hemels te doen opengaan voor een arme zondaar, zo heb ik het tenminste begrepen de doop, af en toe, een mis by wonen een berouwvol gemoed, de biecht en tot slot heilig Oliesel. En zelfs al komt men een tydje in het vagevuur te recht, dan is er nog wel een kans om de hemel binnen te komen. Naar hetgeen ik gehoord heb was de poortwachter by zyn leven ook geen volmaakt mens. Neen, dat is waar, gaf Anund toe. En God toonde Zyn genade voor de man die zyn Zoon ver loochende, heilig te verklaren. En zo als je zelf zegt, ook jy zult wel op je eigen, ongebruikelijke manier in de hemel komen, hoewel ik het een gevaariyk spel vindt, wat je speelt Eens komt misschien de tyd, dat het je bitter berouwt je God veria- laten te hebben. Anund, zei nu Olve— ik geloof, dat Je ons voor vanavond genoeg be straffend toegesproken hebt. Laten we nu met elkaar een vreedzame kom bier gaan drinken. Allen lachten en de mannen be gaven zich naar huis terug. Het had de gehele nacht gestormd en tegen de ochtend begon het te sneeuwen; eerst heel licht, maar al lengs heviger. Omstreeks het mid daguur woedde een zware sneeuw jacht over de fjord. In de oude hal op Egge brandden twee haardvuren. Sigrid zat aan haar weefgetouw, maar er kwam niet veel van werken. De kleintjes. Tore en Gudrun hingen teveel aan haar rok ken. By hen vergeleken voelde Grjot- gard, die nu zeven was zich al een grote jongen. Hy zat by zyn vader, die in het licht van een der houtvu ren bezig was een nieuw handvat te snyden voor zyn strydbyi. De Jon gen was ook met een stuk hout in de weer en babbelde honderduit tegen zyn vader, maar Olves gedachten waren ver weg en hy gaf verstrooi de antwoorden. Zo zat hy dikwyis, in zichzelf ge keerd en afwezig, sinds bekend was geworden dat Olav Haraldsson was teruggekeerd in het land. Olav de heerszuchtige, over wiens verschy- nen men zich al lang zorgen maak te Door een haast ongeloofUjk toe val was het Olav gelukt jarl Ha- kon Eriksson gevangen te nemen. Niets vermoedend was deze in de val gelopen toen hy langs de plek voer waar Olav met twee handelssche pen op de loer lag. Haakon had het er levend afgebracht, maar hy had moeten zweren het land te zul len verlaten en nooit de wapens te gen Olav op te nemen. Daarna was Olav naast Oostland gereisd, waar zyn moeder Asta woonde op Böns- nes aan de Tyrifjord. Daar had hy na veel gepraat en onder dreigemen ten de hoofdmannen weten te bewegen hem als hun koning te er kennen. Olve bedacht, dat dit alles nooit gebeurd zou zyn, als Haakons vader, de Jarl Eirik, niet zo'n ontydig einde ln Engeland had gevonden, zyn zoon Haakon was immers volstrekt neit geschikt voor legeraanvoerder, even min als jarl Svein. Na zyn ontmoeting met Olav was Haakon naar Engeland vertrokken Daar verbleef hy nu by zyn oom koning Knut, die over Engeland en Denemarken regeerde. Olve dacht terug aan de vorige keer, dat de jarls van Lade uit het land had den moeten vluchten. Dat was toen Olav Tryggvason tot koning was uitgeroepen in Noorwegen. By die gelegenheid was Olve samen met de jarls in ballingschap gegaan. Tore had toen op Egge gezeten en met Guttorms hulp de hoeve be stuurd totdat Olve na de slag by Svolder teruggekomen was. Maar Olve was nu zoveel ouder en hy kon niet alleen maar aan zich zelf denken. Hy keek peinzend op zyn werk en zyn blik bleef rus ten op Sigrid en de kinderen, zyn s gaven duidelyk blyk van een flinke, manneiyke aard en zyn dochter, de kleine Gudrun met de blonde krullen en de vrolyke ogen, wond haar vader om de vinger. De voorspelling, dat Olve alleen zoons zou krygen, was niet uigekomen. Wordt vervolgd Tegen eind 1975 spoorwegtunnel onder het kanaal Naar men hoopt zal tegen eind 1975 een tunnel onder het Kanaal in gebruik kunnen worden genomen, zo heeft de Britse minister van Verkeer. r. Barbara Castle, in Parys ver klaard. Op een persconferentie zei zy verder, dat zy en haar Franse ambtgenoot, Pisani, na besprekingen hadden besloten, dat die tunnel „zal werden gebouwd met behulp van par ticulier kapitaal en dat, zo dit wen- seiyk wordt geacht, de overheid zal deelnemen". Minister Castle zei, dat de kosten ,an de aanleg van de tunnel op het ogenblik op 155 170 miljoen pond sterling worden geraamd. Een besluit tot bouw van de tunnel overigens alleen een spoorwegtunnel werd ln juli genomen tijdens een by eenkomst van premier Wilson en premier Pom- Robeco: zeer ruime liquiditeit Robeco, Rotterdamsch Beleggings consortium N.V., heeft in het derde kwartaal 1966 de beleggingspolltiek voortgezet, die erop neerkomt dat vooral Amerikaanse aandelen wer den verkocht om de opbrengst ge- deelteiyk vooral in Europa te herbe- 1 eggen. Hierdoor zyn volgens het vandaag verschenen tweede tussen tijds bericht aanzienlijke verliezen voorkomen. Het derde kwartaal van dit jaar werd voor rond f 62 miljoen aandelen verkocht, hoofdzakeiyk ln de Ver. Staten. Minder dan de helft werd herbelegd, waarvan f 11 miljoen in Duitsland. Onder verkochte aan delen bevindt zich een post aandelen Philips, nl. 45.000 stuks, waardoor het totale bezit aan Philipsaandelen verminderde tot 400.000 stuks gewone en 29.000 pref. aandelen. De gevolgde politiek leidde ertoe dat de liquide middelen in drie maanden ste gen van f 106,8 min tot f 173,9 min. of byna 12% van het totale vermo gen per eind september 1966. De rui me liquiditeit alsmede de brede spreiding en de goede kwaliteit van de beleggingen geven de directie aan leiding de toekomst met vertrouwen tegemoet te zyn. De intrinsieke waarde per aandeel Robeco daalde in het derde kwar taal met 7 tot f 189. Het geplaatste kapitaal bleef onderanderd f 430.09 min., maar het vermogen daalde tot f 1,48 miljard (v.kw. f1,58 mil jard). De dividenden van de beleg gingen zyn niet minder geworden. Er wordt een onveranderd interim dividend aangekondigd van f4,- per aandeel van f50. In Nederland werden o.a. posten aangekocht: een post Natlonale-Ne- derlanden nominaal f 100.000. Oud-predikant bisschop gewijd Vader Serapion (de heer J. W. Stikkers, een oud-predikant, Is zon dag in Amsterdam tot bisschop ge wijd van de Oosters Orthodox-Ka tholieke Kerk (Syro-Chaldeeuwse successie) in de kapel van de heiligen Addy en Marl aan de Hartenstraat in Amsterdam. De wijding van deze monophysitl- sche bisschop werd verricht door mgr. Dioscoros, bisschop van Parys in te genwoordigheid van o.m. de katho- Likos (metropoliet) Joannes-Maria uit Venetië 'a Avonds werd ln de Engels en Amerikaans Episcopale Kerk van St- John en St.-Philips aan de Timor- straat in Den Haag, de plechtige hei lige liturgie gevierd. Met de benoeming van vader Sera- pion tot metropoliet van Nederland en titulair bisschop van Chrysopolis ls de Nederlandse kerkprovincie van de Oosters Orthodox-Katholieke Kerk zelfstandig geworden. Nederland be hoorde voordien tot het vicariaat Ne derland. België en Luxemburg. Tot nog toe werd de heilige litur gie gevierd in de kapel van de Hei lige Joseph ln het jongerencentrum .De Poort". De toestemming tot ge bruik van deze kapel werd een paar dagen geleden door die rooms-katho- lieke bisschop van Rotterdam inge trokken, nadat in enkele bladen een reportage was gepubliceerd over va der Serapion onder de titel „Blikken bisschop op zolder". De nieuwe bis schop zal een aanklacht wegens smaad tegen de uitgevers en de sohryver van het artikel indienen by die justitie. Kardinaal Alfrink naar Italië Kardinaal Alfrink Ls zaterdag van Schiphol vetrokken naar Milaan, om in Bergamo een congres by te wo nen van de r.k. internationale vre desbeweging Pax Christie. Kardinaal Alfrink, die voorzitter is van deze vredesbeweging, zei by zyn vertrek, dat het onderwerp van dit congres de taak van de Pax Christie-bewe- glng na het concilie zal zyn. Mor gen reist hy met de overige be- bestuursleden naar Rome, waar zy door de paus ln audiëntie zullen wor den ontvangen. Kardinaal Al frink zal zaterdag weer naar Neder land terugkeren. PANDA EN DE MEESTER KRISTAL KIJKER 61-90. De rechter was even te verbluft door de plotselinge ver schijning om de juiste woorden te vinden. Hij staarde verbijsterd naar de Ster van Puthra-Puthra, die onverstoorbaar in zijn kris tallen bol keek, slikte toen even, en sloeg vervolgens dreunend met zijn vuist op tafel. „Arresteer deze man!" kreet hij. ,flij verstoort de sfeer in deze rechtszaal en hindert me in m'n uitspraak ,Jih!" prevelde Joris. ,Jïet beeld wordt duidelijk! Een treinwagon vol goud! Merkwaardig!wat moet ik daar nu mee!" ,JDe goudwagon!'' riep de bankdirecteuropgewonden opsprin gend. .Mijn goud! Waar zie je dat rijtuig staan?" De Ster van Puthra-Puthra schudde moeizaam het hoofd. Hij was intussen door een politie-agent in de kraag gevat, en dat be lemmerde hem in zijn bewegingen en in zijn ademhaling .Jiuche kuchte hij. „Ik zou u graag willen antwoorden, maar de grofheid hier vertroebelt een juist inzicht in mijn bol! Uche! En bovendien voel ik duidelijk dat hier onrecht dreigt! Wat doet mijn assistent Panda in dit beklaagdenbankje? Neen, een Swano Biblionanda als ik kan hier niet werken!" RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD 10. Tsjiao Tal geeft de beide zwaarden aan de hoofdman en leidt Seah naar een tafeltje achterin. ,^ls de zwaarden verwisseld zijn, zullen we er best achterkomen wie dat gedaanheeft, Seah", zegt hij, „maar ben je er absoluut zeker van dat je zelf geen ver gissing kan hebben gemaakt, dat je bijvoorbeeld het echte zwaard bovenop hebt gelegd?" „Dat is onmogelijk", zegt Seah dof. „Ik heb die truc toch al duizend maal gedaan!" „Heb je dan misschien enig idee wie de zwaarden kan hebben verwisseld?" vraagt Tsjiao Tal. „Heb je vijanden in Kao-yang?" „Nee, dat heb ik me ook al afge vraagd", zegt Seah. „We kennen hier geen mens! Wie zou er be lang b\j hebben om zoiets smerigs te doen!" Tsjiao Tai laat de to neelspeler alleen en gaat weer naar rijsthandelaar Lau. ,J)e hoofdman en ik hebben de hele voorstelling gevolgd vanuit het raam", zegt hij. „We zagen dat u ruzie had met de een of andere landloper. Wat wilde die kerel eigenlijk van u?" Lau fronst de ivenkbrauwen. ,Ik weet waarachtig niet wie het was", zegt hi). ,JDe brutale schurk vroeg me om geld en begon nota bene te dreigen, toen ik zei, dat. hij geen cent van me kreeg. Toen is hij weer opge krast". DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE POR 659. „Ik voer indertijd", zei de oude zeerob, „op de wilde vaart aan boord van de Mozambique-7. Het weer was slecht en de schuit zo lek als een mandje. De kapitein probeerde nog dat wrak aan de grond te zetten, maar helaasHij nam een slok van zijn koffie. „Een grote golf sloeg over het dek en veegde in één keer iedereen mee. Ik was de enige die overbleef, moederziel alleen op die krakende kast". „Tjonge, tjonge", zei Bram. ,J.eg dat wel", zei de zeeman. „Ik dacht natuurlijk ook dat mijn laatste uurtje had geslagen. Maar je weet hoe lang zo'n wrak soms blijft dobberen. Het werd ochtend en ik keek in het kraalenest of ik soms overlevenden zag. Met de sterke kijker uit de hut van de kapitein kon ik beelden van verre naar mij toe halen en ik zag plotseling heel duidelijk het strand van een eilandje met één van de leden van de bemanning ,^ha", zei Bram. „En achter die man renden allemaal eieren", aei de zeerob. „O, juist", zei Bram. Stomverbaasd bekeek een wacht meester van de Rijkspolitie de wegpiraat, wiens woeste autorit eindigde in een doodlopende straat in Weesp. De gezagdienaar, die vele kilo meters lang het racende, groene autootje had achtervolgd ver wachtte de een of andere nozem achter het stuur aan te treffen, maar tot zijn grote verbazing keek hij in het gebaarde gezicht van een in habijt gestoken Bene dictijner monnik, compleet met sandalen. De verkeersovertreder bleek een Italiaanse pater te zijn, die op het ogenblik in een kloos ter in IJmuiden te gast is en die tot taak heeft Italiaanse gast arbeiders in Nederland geestelijk te verzorgen. Hij had het op het Weesper zandpad, van Diemen naar Hilversum, nogal bont ge maakt. Waar hij 50 mocht rijden, reed hij 90, op de brug over het Am sterdam-Rijnkanaal drukte hij bij het inhalen twee tegenliggers van de weg af en bij Weesp draal de hij om een rijtje links voorge sorteerde auto's heen, om links af te slaan, vlak voor een naderen de tegenligger. Dezer dagen moest de pater zich voor de Hilversumse kantonrech ter verantwoorden, maar hij was niet verschenen. De officier van Justitie deelde mee bezoek te hebben gehad van de eerwaarde wegpiraat. Deze had hem verteld dat hij in het IJmuidense klooster bericht had ontvangen, dat twee Italianen in Weesp elkaar met messen te lijf gingen. De monnik was daarop fluks in zijn autootje gesprongen, om van IJmuiden naar Weesp te racen, teneinde de vechtenden te scheiden. De offi cier waagde het dit verhaal in twijfel te trekken temeer daar de wachtmeester meende te weten, dat de monnik zich gehaast had om op t\jd op een afspraak te zijn bij een pastoor in Weesp. Boven dien was er bij de politie van een vechtpartij niets bekend. De mon nik werd veroordeeld tot vijfhon derd gulden boete, subsidiair hon derd dagen hechtenis, waarvan driehonderd gulden voorwaarde lijk, plus een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van een jaar.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17