Tekeningen van een exuberant Jordaens Calvinist kunst kaleiöoscoQP UNIEKE EXPOSITIE IN RUBENSHUIS Verademing in lierfstpracht Voorschotens Kamerorkest met soliste Sylvia Veelo Natuurzuivere yRIJDAG 28 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 In het Rubenshuis te Antwerpen wordt een tentoonstelling van 125 tekeningen en aquarellen van Jacob Jordaens (ongeveer een derde van het aantal dat van zijn hand bekend is) gehouden. Het is een unieke expositie, die een trits voltooit. Eerst, in 1956 heeft nen de tekeningen van Rubens getoond, daarna in 1960 die van Jan Dyck. Thans is Jordaens aan de beurt. Professor August Vermeylen heeft Van Dyck en Jordaens eens en opzichte van Rubens gekenschetst: de eerste noemde hij ,,een iubens als aristocratische dandy", de tweede ,,een plebejische iubens". In beide kenschetsen schuilt enige waarheid, maar ze ijn oppervlakkig. Van Dyck en Jordaens hadden beter verdiend, zowel wat hun childerijen betreft als hun tekeningen. Van Dyck is in dat op~ icht reeds lang gerehabiliteerd. Voor Jordaens staat, wat zijn childerijen bereft, nog altijd een grote tentoonstelling van zijn este werken op het verlanglijstje van de kunstliefhebber. Met 50 oeken, het liefst bijeengebracht in Huis ten Bosch, zou hij reeds uimschoots geëerd zijn en wellicht voor de dag komen als een van le belangrijkste overgangsfiguren tussen de 17de en de 18de eeuw n deze gewesten. Ongeveer een halve eeuw tekenin gen van één kunstenaar zijn dus thans in de zalen van het Rubens huis verenigd. Het kan niet anders of er is opgang en neergang, inspi ratie en maakwerk, geniale greep en academische slapheid. Het merk waardige is echter dat Jordaens' te keningen steeds boeien. Deze Calvi nist, die altaarschilderingen maakte, deze Antwerpse gezeten burger, die nooit zoals zijn kunstbroeders naar Italië is geweest maar die de wer ken van de Italiaanse schilders wel zal hebben gekend, zeker in prenten ernaar, moet een exuberante natuur hebben gehad en zoals alle gpreve nen moet hij ogenblikken van inkeer en bezinning hebben gekend. Men vindt het alles terug in zijn tekeningen. Ze zijn dikwijls zo knap dat men bijna vergeet hoe goed ze zijn, zoals bijv. in de ontwerpen van de Turijnse wandtapijten met de Odysseus-serie of in een ontwerp voor een schilderij: hulde aan de dichter, waarin een banaal onder werp door een paar prachtig gete kende naakten boven het maakwerk werd geheven. Men ziet hoe hij op Watteau vooruitliep in ..De insche ping". een ontwerp voor een gobe lin uit zijn tweede periode. Hoe hij, waarschijnlijk bezig met goden en godinnen opeens een dienstmeid vóór de haard kon tekenen, hoe hij zelfs Boekverkoop tot f 5,- 1 november van kracht Op een buitengewone algemene ver gadering van de Vereniging ter be vordering van de belangen des Boek handels zijn de voorstellen aanvaard, die een algehele herziening van het reglement voor het handelsverkeer inhouden. Het nieuwe regiem ent kan nu op 1 november aa. in werking treden. Met ingang van die datum zullen alle detaillisten, welke tak van de detailhandel zij ook uitoefenen, boe ken tot f. 5.van erkende uitgevers kunnen gaan verkopen. Ieder, die als kleinhandelaar staat ingeschreven bij het handelsregister, kan zich voor deze verkoop aanmelden bij het se cretariaat van de Vereniging ter be vordering van de belangen des boek handels 'postbus 8014 Ams-lerdam). Minder belangstellin*; I lartewensfestival Tot dusver hebben zich nog slechts 600 deelnemers gemeld voor het Harlewens-Festival, dat na Kerst mis gedurende drie dagen in Haar lem wordt gehouden. Er zijn 1200 plaatsen beschikbaar. Organisator Henri Arends betreurt de tanende belangstelling. Zo hebben zich uit Haarlem pas 26 jongens en meisjes aangemeld (v.j. 116 deelnemers) en uit de rest van Noord-Holland 149 (384). is 90'< Wel groot is de belangstelling voor het zelf zingen of musiceren. Voor het Festival-orkest hebben zich al 80 en voor het koor 60 ge- De jeugdige dirigent Edo deClassique" zal dirigeren. Het ge- Waard. die vanavond beurte- I deelte na de pauze en de uitrei- lings met Bernard Haitink tij- king van de Edisons wor '.den via dens het ..Grand Gala du Disque radio en televisie uitgezonden. De bevoorrading van Odysseus' schip (aquarel, PrentenkabinetAntwerpen (Van onze Brusselse correspondent) Rehabilitatie De tientoonstelling van thans is ze- reeds een eerste rehabilitatie, ubens leeft van 1577 tot 1640, Van lyck van 1599 tot 1641, Jordaens 1593 tot 1678. Hij overleefde embrandt met negen jaren. Toen i) stierf was hij 85 en voor zijn ts dat „zo oud als Methusa- in". Anderhalf jaar vóór zijn dood ezocht Constantijn Huygens hem in ezelschap van de Prins van Oranje. noteerde in zijn dagboek at Jordaens in een stoel werd ge- ragen en „raaskalde". Toch heeft hij hoge leeftijd getekend en zelf ge- childerd, zeker tot op zijn 78ste toen Joachim Sandrart hem be- icht vanwege zijn schildersboek. Met de Nederlanden van boven Moerdijk heeft hij steeds goede slaties onderhouden zoals blijkt uit ijn schilderijen voor het Huis ten losch en voor het stadhuis van Ja- i Campen. Hij heeft een groot telier met vele leerlingen gehad. Er estaan contracten tussen hem en Sterke stijging uitkeringen auteursrechten De financiële resultaten over 1965 de Stichting tot exploitatie van lechanische reproductierechten der ateurs Stemra zijn bijzonder gun- (ig, zo wordt in het jaarverslag van Stichting opgemerkt De totale in- &sso steeg met ongeveer 23 van 3.015.000 tot f. 3.707.000. De alge- kosten stegen met 7 van 416.000 tot f. 4461000. Er werd in i5 een bedrag van f. 3.648.024 onder auteurs verdeeld tegen f. 2.774.941 1964, hetgeen een stijging van on- eveer 33 betekent. De ontwikkeling op de grammo- Kjnplaténmarkt wordt zeer gunstig üioemd. Ook de prijsontwikkeling verliep in tn voor de auteurs gunstige zin. Te- tnover een daling in de prijzen der p.-platen staan prijsstijgingen voor agles en e.p.-platen. Deze laatste pee categorieën maken 85 van de jtale omzet uit, nl. resp. 73 en 12 belangstelling voor de grammo- waplaat voor speciale doeleinden bonpersingen) is toegenomen, het *n tot uitdrukking komt in een in- Wostijging van ongeveer 50 De tósodaling van 7 in de radio- televisieseotor wordt veroorzaakt t een teruggang bij radio Veronica de draadomroep. Het teruglopen to de incasso voor bandrecorders Ordit veroorzaakt doordat meer en «er wordt overgegaan op het ge- van geluidsbanden waarop fcós muziek is opgenomen. Het staat fcüddels vast dat de teruggang toischoots gecompenseerd wordt. opdrachtgevers, waarbij hij zich al leen verbindt zelf de door an deren uitgevoerde schilderijen te cor rigeren en te ondertekenen. Men weet ook dat hij triomfbogen heeft ontworpen, gobelins, plafonds, praal wagens en zo meer. vijf pe- daens' getekende oe rioden verdeeld. De eerste loopt tot ca 1618, de tweede van 1619 tot 1627, de volgende resp. van 1628 tot 1642. van 1642 tot 1651 en van 1652 tot aan het einde van de loopbaan van de kunstenaar. op later eleeftijd nog gedegen de- gadigden gemeld, tailstudies heeft gemaakt van een man, van een vette grijsaard met een dikke buik. Om dan plotseling weer te staan voor een allegorie met nimfen en saters, to geijkt als het maar kon doch weer vol van die barokke levenslustigheid, welke men dan zo graag „Vlaams" pleeg te noe men. Het is al met al een verade ming zo'n tentoonstelling, mooi ge hangen, goed belicht, in de zalen van het Rubenshuis, midden in het ru moerige Antwerpen gelegen aan een 17de eeuwse tuin in late herstpracht. Tot de medewerkenden in de sec tor lichte muziek behoren de Israë lische Aviva Semadar. Liesbeth List, Jean Vallee. Bill Clifton, Julien Co- co, het Jazztrio Louis van Dijk, Boy's Big Band, Boudewijn de Groot, de Belgische organist André Brasseur, Trea Dobbs, het trio Pim Jacobs en enkele Nederlandse beatbands. Sarah Churchill komt naar ons land Miss Sarah Churchill, actrice, doch ter van Sir Winston Churchill, komt midden november naar ons land. Het ligt in haar voornemen een serie voorstellingen te geven van haar zang- en voordrachtprogramma „A matter of choice", waarmee zij d-lt jaar een succesvolle toemee door En geland heeft gemaakt. ADVERTENTIE Bevredigend frisse King Pepermunt het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Operapremière in Covent Garden musiceren Vijf perioden Prof. A. d'Hulst, die de catalo gus van de tentoonstelling samen stelde, meent dat er. met uitzonde ring van Rubens, „waarschijnlijk nooit door enig Vlaams schilder een produktie-apparaat werd georgani seerd, dat met dat van Jordaens' te- Het „Voorschotens Kamerorkest" van Lucius Voorhorst beloofde (in het Cultureel Centrum) iets te veel, toen het het Allegro moderato als eerste van „Vier Doorvoeringen" van de in 1950 heengegane Koos v. d. Griend zo fors, fier en met zoveel verve attakeerde. Dit werd een mo ment waarop het orkest de ideaal- van de diri«ent bena" zijn tekeningen eerder het pic turale dan het lineaire effect. De be schouwer van zijn tekeningen krijgt de indruk dat er weinig tekeningen van hem zijn gebleven, die als stu dieobject voor stand of beweging wa ren bedoeld er zijn er wèl enige en het zijn niet de minste! —maar dat het merendeel ontwerpen zijn voor gobelins, voor grote en klei ne schilderijen. Rubens heeft zulkê ontwerpen meestal in olieverf gemaakt, Jor daens deed het in waterverf en gouache. Vele zijn opgeplakt, la ter gewijzigd, groter gemaakt, geva rieerd op een reeds eerder gebruikt thema. Professor d'Hulst, de grote Belgische kenner van de Vlaamse tekenkunst uit de 17de eeuw, heeft met bewonderenswaardige scherp zinnigheid en vindingrijkheid Jor- derde, wat tempo, gedecideerde pak en orkestrale kleurmenging be treft. Helemaal zo blijven kon het niet, maar na de pauze, in Schwindl's Symfonia in F en in de overbekende Oudnederlandse (d.i. Boergondische) Dansen van Julius Röntgen is een uiterst bevredigend musiceren aan bod geweest. Doorvoering. „doorwerking" klinkt beter is de fase in de z.g. hoofd- of sonatevorm, waarin de componist het thematisch materiaal geheel vrij mag behandelen. Piano leerlingen weten daar wel prachtige stalen van aan te wijzen in eerste delen van hun Beethoven-sonates. De onderhavige „Vier Doorvoeringen" bleken goed geïnstrumenteerde, een voudig geritmeerde, onderhoudende, deels kernachtige en schertsende ge- Koper en hout hebben daar veel te vertellen en deden dat ook puik. Zij leverden ook verder met de donkere strijkersgroepen de beste resultaten van het orkest. In vier suite-delen van Handel's „Watermusic" en diens Harpconcert in Bes gaven de 1ste en 2de violen de Indruk nogal ongelijk in nuance rend vermogen te zijn. waardoor de zinsbouw met te weinig tekening in de finesse en niet overal welsprekend genoeg uitkwam. Het orkestraal ver band bleef echter steeds uitnemend in de voegen, al leek in het orkest een neiging speurbaar om trager te denken dan de dirigent, die in stij gende mate aan directie-zekerheid wint. Harpiste in het Concerto in Bes was de jeugdige Sylvia Veelo, die zo'n partij aan kan. maar in zover geen geluk had, dat zij eerst uit het hoofd speelde, er uit dreigde te raken en toen het aanknopingspunt in de geschreven muziek moest opzoeken. Zo iets maakt nerveus en veroorzaakt stroefheid. Debutanten moeten ook „het podium" leren overwinnen en het Is goed, dat het orkest een aan komende musicienne daartoe de ge legenheid bood. Voorhorst was er goed op bedacht, door regeling van de klankkracht van het orkest, ruim te om haar solo's heen te scheppen. Friedrich Schwindl is een geboren 18de eeuwse Amsterdammer, wiens belangrijke muzikale activiteiten zich in het buitenland afspeelden, maar die de meeste van zijn aantrekkelijke en galante composities toch in Am sterdam liet verschijnen. Hier slaag de Voorhorst er heel goed in om reliëf aan te brengen in de welver zorgd en levend vertolkte Symfonia en om telkens datgene naar voren te halen wat er om zo te zeggen .schil derkunstig" het meest behoefte aan had. Röntgen's boeiende Dansen waren, menen we. een herhaling van een vroeger repertoire-stuk. Ze kwamen slagvaardig over. Op 15 december zal in Convent Garden in Londen de première gaan van Berlioz' „Benvenuito Cellini", de eerste opvoering aldaar sinds 1853. De producer is John Dexter van het Nationale Theater, die verantwoor delijk was voor de voortreffelijke pro- duktie van „Othello" met Laurence Olivier, die, na twee jaar. nog steeds op het repertoire van het National Theatre staat. In de nieuwe pnoduktie van Ber lioz' opera zal Nioolai God da de rol van Cellini zingen. Hij wordt o.m. bijgestaan door Elizabeth Vaughan, Yvonne Min ton en Robert Massard. John Pritchard zal alle zes voorstel lingen dirigeren en de opera wordt in de Franse taal gezongen. Het nieuwe seizoen wordt op 11 november ge opend met Tito Gobbi in de titelrol van ..Simon Boccamegra". Een ander hoogtepunt van het nieuwe operasei zoen is de terugkeer van Birgit Nile- son op 6 januari om in Londen haar eerste Turandot te zingen. Hoge prijzen voor antiek Kerk en maatsehappij De onlangs in Genève gehouden wereldconferentie over „Kerk en Maatschappij", die tot ondertitel had: „Christenen in de technische en sociale revoluties van onze tijd", heeft overal ter wereld zeer de aan dacht getrokken. Op indringende wijze is in deze conferentie gespro ken over de internationale economi sche, sociale en politieke vragen in wereldverband. De Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland en de Oommissie voor Sociale Zaken beleggen op vrij dag 4 november in K. en W. in Utrecht een bijeenkomst over deze wereldconferentie. Deze ééndagsconferentie zal onder leiding staan van dr. H. M. de Lange (Den Haag), voorzitter van de Com missie voor Sociale Zaken van de Raad. Sprekers in de ochtendvergadering zijn: prof. dr. P. Kuin (Wassenaar) en ds. F. H. Landsman (Den Haag» en in de middagvergadering prof. dr, C. L. Patyn (Den Haag) en dr. J. van Klinken (Utrecht). Zij zullen zowel over het gehele aspect van deze wereldconferentie spreken als over het werk, dat ln de vier secties werd verricht. ADVERTENTIE snelwegers Sterk, modem van lijn en uitgevoerd in gezellige kleuren. Grote, duidelijke schaalverdelingen, onmiddellijk aflees baar (zonder schuiven met gewichten), Odysseus en Kalypso (aquarel uit het museum van Besangon Op de kunstveiling bij Paul Brandt in Amsterdam is onder zeer grote belangstelling uit binnen- en buiten land een uitgebreide collectie antiek kinderspeelgoed, juwelen en gouden i werken en an Piek zilveren kunst voorwerpen geveild. Er werd door de kunsthandelaren en particuliere ver zamelaars tegen zeer hoge prijzen gekocht. Ook Nederlandse musea be hoorden tot de kopers. Een verzame ling antiek kinderspeelgoed bracht per stukje tussen de f 350 en f 400 op. Een zilveren terrine met deksel ging weg voor f 6500. een zilveren warmwaterkan voo. f 6200, een gou den damesring bezet met twee saf- De sopraan Elly Ameling, die vanavond op het „Grand Gala du fieren. drie robijnen en een briljant Disque Classique" in het Concertgebouw te Amsterdam aria's uit voor f 5000 en een witgouden da- Faust en Carmen zal zingen. Naar bekend speelt de vermaarde Ame- mesring bezet met briljanten voor rikaanse pianist Van Cliburn het eerste pianoconcert van Tsjai- 4300. I kowsky. Keukenweegschaal Door zijn genieuze constructie is de» keukenweegschaal tevens als dieet- schaal te gebruiken. Wcegverraogeo 5 kg. Tot 500 gram onderverdeeld per iO gram- Daarboven onderverdeeld per 20 gram. Kleur: wit f39.75 TOMADO

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17