LEIDSCH DAGBLAD Prinses Beatrix in verwachting Schmelzer spreekt met prof. Zijlstra Loena XII op weg naar maan OMSTREEKS APRIL BABY IN DRAKESTEIJN JAMIN Prof. Plate specialist Soepeler Russische Spion Blake ontsnapt uit Britse gevangenis I Opgericht 1 maart 1860 Directeur; E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer MAANDAG 24 OKTOBER 1966 No. 32000 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no. 67055 Prinses Beatrix verwacht omstreeks april een baby. Haar gezondheidstoestand is uitstekend. De Prinses staat normaal onder controle van de geneesheer, die al jarenlang haar huisarts is. In overleg met hem heeft zij professor Plate in Utrecht als specialist aangezocht. Dit is namens 'rins Claus en de Kroonprinses door de Rijks voorlichtingsdienst meegedeeld. dit bericht betekent niet, dab Prinses Beatrix van plan is belangrijke in haar programma aan te brengen. Zij voelt zich bijzonder voorlopig van plan haar activiteiten gewoon voort te zetten. Prinses Beatrix werd 31 januari 1938 in Soestdijk geboren, Prins Claus li 5 september 1926 op het landgoed van zijn familie in Dötzingen. Op 'VBmaart van dit jaar traden zij in Amsterdam in het huwelijk. Het jonge ir betrok het gerestaureerde kasteel Drakesteyn in de Lage Vuurse. Sillevis Smitt, oud-hoofdpredikant in Bussum de predikatie. De hervormde predikant H. J. Kater uit Amster dam bevestigde het huwelijk. Gezondheid uitstekend deiingsraad Utrecht van de Kon. Ned. maatsehappy van Geneeskun de. Verscheidene publikaties op gy naecologisch gebied verschenen van zijn hand. Op 8 december viert prof. Plate zijn veertigjarig artsjubileum. Prinses Beatrix werd in maart IS in de NZ Kapel in Amsterdam tiet restigd als lidmate der Ned. Her- Kerk. Prins Claus behoort Evangelische Kirche. de inzegening van het huwe- in de Westerkerk hield ds. J. II. Koningschap houding Het Nederlands koningschap is erfelijk in de mannelijke en de vrou welijke lijn. De opvolging geschiedt volgens het geheel in de grondwet geregelde erfrecht. De algemene re gel is, dat de Kroon bij erfopvolging gaat op de eigen nakomelingen de overleden koning, waarbij zo- voorrang hebben boven dochters en daarna het oudste kind voorgaat. Plaatsvervulling geschiedt volgens dezelfde regels. Afstand van de Kroon heeft ten opzichte van de op volging hetzelfde gevolg als overlij den. Na de afstand geboren kinde ren zijn van de erfopvolging uitge sloten. Zoals bekend deed Prinses Irene voor haar huwelijk met Prins Hugo Carel afstand van haar recht op troonsopvolging. Vrouwenarts De-als specialist aangezochte pro fessor Willem Paul Plate is hoogle raar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Rijksuni versiteit in Utrecht. Hij werd 17 maart 1902 in Modjokerto (Java) ge boren, bezocht het gymnasium in Soerabaja en studeerde vervolgens medicijnen aan de universiteit van Amsterdam. Hij verkreeg zijn oplei ding tot vrouwenarts aan de univer siteitskliniek aldaar, werd daar hoofdassistent en later chef de cli- nique. Zijn hoogleraarsfunctie in Utrecht vervult hij sinds 1948. Hij is voorzitter van de Stichting Kraamcentrum Utrecht en van de Utrechtse vereniging tot bescherming van zuigelingen en lid van de af- Men acht het mogelijk dal het Oostelijk blok in alle stilte nieuwe initiatieven voorbereidt met het doel te komen tot een politieke regeling voor de oorlog in Vietnam. Dit is het algemene gevoel by wel ingelichte diplomaten en Poolse zegs lieden sinds de vrijdag gesloten top conferentie in Moskou, waarvan het slotcommuniqué opvallend vaag was. Eén der zegslieden acht het moge lijk dat achter de schermen stappen worden ondernomen om de president van Noord-Vietnam, Ho Tsji-minh te overreden in zijn eigen belang tot vredesonderhandelingen te komen. Indien de Russen of hun bondge noten dergelijke stappen doen, zou dat met een minimum aan ophef ge schieden om de indruk ven „zwak heid" te vermijden. Dit zou dan ook de verklaring zijn voor het ongewoon vage communiqué. Wellicht, zo zegt men in War schau, wordt er by Hanoi op aan gedrongen het advies van communis- tisch-China niet langer op te volgen en te erkennen dat het staken van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam belangryker kan zün dan handhaving van gezag en prestige van de Vietcong. In toene mende mate zyn de Sowjet-Unie en de communistische wereld in haar totaliteit tot de conclusie gekomen dat China op hol is geslagen. De Amerikaanse reizende ambassadeur, Averell Harriman, zegt te geloven dat de Russen wensen dat er een eind komt aan de uitbreiding van de invloed van Rood-China in Zuidoost- Azië. EERBERICHT K.NM.I. in De Bilt verwacht eden- tot morgenavond: veel tong en voorn amelyk in het van het land enige tyd regen. f 'acht hier on daar mist. Over al "d zwakke wind. Kans ,11 tvorst in hoofdzaak van het land. Morgen onge- dezelfde temperaturen als NG' (Opgemaakt om 11.15 uur). 25 OKTOBER "op: 7.21 uur; onder: 17.26 ÜB01 tón op: 16.39 uur; onder: 2.38 u. [EPD Ogwater in Katwyk te 0.50 en icht, 16 uur. ?reJ igwater te 8.59 en 21.10 i Met behulp van touwladder George Blake, die in Engeland tot 42 jaar gevangenisstraf was veroor deeld wegens spionage voor Sow jet-Unie, is zaterdagavond bro ken uit de gevangenis Wonnwood Scrubs in west-Londen. De 44-jarige Blake, die omstreeks 7 uur 's avonds werd vermist, had de tralies voor een raam doorgezaagd en was met behulp van een touw- ladder op de muur van de gevange- geklommen. In 1961 was Blake, in Rotterdam werd geboren, ver oordeeld nadat hy had toegegeven I gedurende negen jaar voor de Sow jet-Unie te hebben gespioneerd. I De Engelse politie houdt nauw lettend het oog op de diplomatieke vertegenwoordigingen van de com- 1 munistische landen in Londen om te I verhinderen, dat Blake daar politiek asiel vraagt. Ook in de Londense on- j derwereld speurt men naar de mees- I ter-spion. De politie is er van overtuigd dat Blake hulp heeft gehad, maar die gewonnen voc kan zowel van bu.t^af z.jn geko- clmUniime. HU werd nadien rün wo-en mef het West-Berlin gestuurd, waar hy alle Ir. H. ADAMS IN BEDANKBRIEF: Onwaardige en onwettige bejegening Ir. H. Adams heeft het ANP een afschrift gestuurd van zijn brief, die hij op 15 oktober de voorzit ter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, prof. Mazure, deed toekomen. De inhoud daarvan luidt als volgt: „De onwaardige en bovenal on wettige bejegening, welke ik ge durende de twee voorafgaande vergaderingenin een vijandige sfeer van alle Nederlandse po litieke partijen en onder uwe weinig gezaghebbende leiding héb moeten ondergaan, is voor een eerlijke Nederlander onaan vaardbaar en het is, enkel op grond van deze overwe ging, dat ik u hierbij mijn te rugtrekken als officieel gekozen afgevaardigde van de Boeren partij in deze senaat meedeel. Hoogachtend," enz. In een PS onder dit afschrift zegt ir. Adams: de verslaggever van het nieuws voor de tv gaf na derhand als volkomen onwaar commentaar op mijn bedanken „wegens politiek c.q. oorlogs verleden". Prinses Beatrix, die omstreeks april haar eerste baby verwacht. (Foto Max Koot) De Russen hebben zaterdag weer een ruimtevaartuig naar de omgeving van de maan gelanceerd. Volgens officiële berichten werd de Loena XII gelanceerd om 9.42 uur Nederlandse tijd. Het ruimtevaartuig is onbemand en heeft tot taak ,,het verder onder zoek van de vraagstukken, die samenhangen met het in omlooo brengen van een maansatelliet en voortgezette bestudering van de maan en haar omgeving". Men verwacht dat de Loena morgen avond de omgeving van de maan zal bereiken. Geruchten over terugkeer Er gingen in Moskou direct na de lancering geruchten, dat de Russen zouden proberen de Loena na een bezoek aan de omgeving van de maan naar de aarde te laten terug keren. Bevestiging daarvan werd niet verkregen. Zou de Loena XII eerst -een lan ding op de maan maken, dan zou terugkeer van belang kunnen zijn omdat op deze wijze voor het eerst maanmateriaal op aarde zou kunnen worden bestudeerd. Terugkeer uit een baan om de maan zonder dat een landing op de maan is gemaakt is wetenschappelijk van geen enkele waarde en zou alleen van belang kunnen zijn als onbemande proef voor een vlucht van ruimtevaar ders om de maan en terug naar de aarde Een dergelyke vlucht wordt reeds' geruime tijd van de Russen verwacht, terwyl ook de Amerika nen overwegen, begin komend jaar een bemande vlucht rond de maan te maken. De Russische Loena's van dit jaar hebben enkele belangrijke primeurs opgeleverd: de Loena IX maakte op 3 februari de eerste zachte landing I op de maan, de Loena X was in april de eerste kunstsatelliet van de maan. Beide prestaties werden kor- j te tyd later door de Amerikanen niet alleen geëvenaard maar door wel am bitieuzere ruimtevoertuigen, de Sur veyor en de Lunar Orbiter verre overtroffen. Volgens Tass werkt het instru mentarium van de Loena XII uit stekend. Er is reeds verscheide ne malen radiocontact met de Loe na geweest. Het Engelse obser vatorium Jodrell Bank. dat de radio signalen krachtig opvangt, volgt de Loena zolang dit mogeiyk is. ADVERTENTIE speculaas van niet duur ave/ heerlijk Premier in extra-parlementair kabinet? Buiten politiek die wellicht begaan 'an de spion, die tot de hoogste gevangenisstraf was veroordeeld. Men acht het onwaarschyniyk dat buitenlandse mogendheid de hand in de ontvluchting heeft gehad. In Nederland nummer bestaat uit H pag. Nadat Blake destyds in Nederland in het verzet had deelgenomen, wist y naar Engeland te ontkomen, waar hy dienst nam by de Britse ne. In de jaren 1944—1947 was hy daar aan de geheime dienst ver bonden. Sinds het daaropvolgende jaar werkte hy als geheim agent de Britten. Hfi was vice-consul in Seoel, toen de Noordkoreanen in 1950 deze stad bezetten. In zyn drie Jaar durende gevangenschap werd met het j gejieimen ^ie hem ter kennis kw men, doorgaf aan de Russen. Later werkte hy op dezelfde manier in Li banon. Tegenover zyn rechters maakte Blake er destyds geen geheim van, dat hy zoveel mogeiyk de Russische geheime dienst had gesteund. Intus sen is er veeJ kritiek geuit op de La bour-minister van Binnenlandse Za ken, Jenkins, die voorstander is van een vryer gevangenissysteem. De conservatieve oud-minister Duncan Sandys, een schoonzoon van wyien sir Winston Churchill, achtte het on- begrypeiyk in een tyd, dat men ra ketten naar de maan kan sturen, niet in staat is te voorkomen, dat iemand met zo iets gewoons als een touwlad der uit de gevangenis ontsnapt. Chinees protest in Moskou Communistisch-China heeft by de Sowjetrussische ambassade in Pe king geprotesteerd tegen de uitwy- zing van Chinese studenten uit de Sowjet-Unie. In een nota wordt o.a. gezegd, dat „dit ernstige incident een schending vormt van het culturele akkoord tussen de Sowjet-Unie en China en dat dit slechts de betrek kingen tussen de twee landen kan verslechteren". Volgens het bericht van het Chi nese persbureau heeft de Russische zaakgelastigde geweigerd de nota le accepteren. (Van onze parlementaire redactie) Formateur Schmelzer had vanmorgen een gesprek met het anti revolutionaire Eerste-Kamerlid prof. Zijlstra. Waarschijnlijk heeft hij hem gevraagd premier te worden van een extra-parlementair kabinet, dat het land moet regeren tot aan de vervroegde verkie zingen (omstreeks eind januari). Men verwacht in Den Haag, dat eventueel optreden van prof. Zyistra vandaag nog enige zekerheid zal ko- niet in overeenstemming met deze men over de houding van prof. Zijl- solidairteit. stra. Ook wordt het niet onmoge- I lyk geacht, dat de formateur van- daag nog een of meer nieuwe af- spraken met personen ral maken. I P"" fstaat, <">n weer tegenover, die ln aanmerking kunnen komen I dat prof Z«lstra m verband met voor een ministersportefeuille. Verrassing O Hoewel prof. Zijlstra de afgelopen dagen reeds vele malen werd ge noemd als mogelyke minister-presi dent van het interim-kabinet be tekent het bezoek van vanmor gen toch een min of meer verras sende wending. Men mag aannemen, dat de anti-revolutionaire senator reeds positief tegenover het verzoek stond, toen hij de afspraak voor het gesprek met drs. Schmelzer maakte. Of men daaruit ook kan afleiden, dat zyn partij het daarmee eens zal zyn is de vraag. Zowel de tweede- kamerfractie als de party en de anti-revolutionaire bewindslieden hebben zich sinds het uitbreken van de crisis solidair getoond met het d.emissioinia.ire kabinet. Misschien vindt een deel van de A.R.P. een O Uit de Wandsworth-gevange- '5 nis in het zuiden van Londen W fl zijn vanochtend drie gevange- 'j ontsnapt, zo deelt het mi- i nisteric van Binnenlandse Za- Vanmiddag zullen in het La- 6 gerhuis ongetwyfeld vragen wor- '6 den gesteld over het gevangenis- Q beleid. Dit jaar zyn naar schat- '6 ting uit de negenenvyftig Britse y gevangenissen meer dan 300 rV ontsnapt. In het geval Q Blake wordt het zeker ge- y acht, dat hy hulp van buiten heeft gehad. Zijn ontvluchting 2 anderhalf uur ontdekt. 9 Deze tyd zou voldoende zijn ge- weest om het land te verlaten. Steekpartij in Tilburg Bij een steekpartij tussen drie i Griekse gastarbeiders zaterdagnacht op de Heuvel in Tilburg is een 28- jarige man dusdanig ernstig gewond, j dat voor zijn leven wordt gevreesd. De man werd met steken in de lon gen en het hoofd in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgeno men. In een café op de Heuvel had de Griek met een 29-jarige landge noot ruzie gekregen over een meisje. De heibel werd gesust, maar by het sluitingsuur glipte de Griek iets eer der naar buiten dan de anderen, die daarop slagen kreeg te incasseren. Toen deze het onderspit dreigde te delven wierp zyn vriend (29) zich eveneens in de stryd. Toen deze vriend in de hand van de aanvaller een stiletto ontdekte geraakte hy door het dolle heen. Ogenblikkelyk trok hy zyn eigen mes. waarmede hy levensgevaarlyke verwondingen toebracht. De dader kon kort na de vechtparty worden aangehouden en ingesloten. zyn benoeming tot directeur van de Nederlandse Bank per 1 mei 1967 eigenlyk al met één been buiten de praktische politiek staat. Bovendien heeft hy by meer dan één gele genheid zyn bezwaren tegen het be- leid-Cals getoond. Tenslotte is Juist voor toetreding tot een extra par lementair kabinet overeenstemming met de party niet nodig. De anti revolutionaire fractie, die aanvan- keiyk morgen by een zou komen, heeft zijn vergadering vervroegd tot vanmiddag. Men hoopt ln Den Haag, dat vandaag reeds enige duidelyk- heid over de houding van de fractie zal blyken. Waarnemers wijzen er op. dat de A.R.P. zich by de stem ming over de veelbesproken motie- Schmelzer achter het kabinet-Cala bleef scharen. Dat nu een anti-revo lutionair politicus de K.V.P. de hel pende hand zou toesteken om de si tuatie te redden heeft op zyn minst een ongewoon aspect. Bezuiniging Prof. Zijlstn-a i6 een van de weini ge politici, die op korte termyn een bezuinigingsbeleid zou kunnen door voeren. Als hy naast premierschap ook de portefeuille van Financiën zou aanvaarden zou hem dat als oud gediende in het ministerie van Fi nanciën niet veel moeite kosten. Prof. Zyistra was in het kabinet- De Quay (1959-1963) minister van Fi nanciën. Daarvoor was hy minister van Economische Zaken. Prof. zyi stra is directeur van de Abraham Kuyper-Stichting, het wetenschap- peiyk bureau van de ARP. Ook ia hy voorzitter van de Stichting Myn- bouw Noordzee, een instelling die aich beyvert Nederlandse bedryven, zoals scheepswerven een werkzaam aandeel te verzekeren by het zoe ken naar aardgas en olie in de Noordzeebodem. ©ud ©lie, Prof. dr. J. Zijlstra komt aan bij het kantoor van drs. Schmel zer. umo Dinsdag l.l. is te Utrecht de jaarlijkse algemeene ver gadering gehouden van het Provinciaal Utrechts genoot schap van kunsten en weten schappen. Tot gewoon lid ts o.a. ook benoemc' de heer P. A. Tlele te Lelden. Heden zaterdag overleed alhier in den ouderdom van 72 jaren de hooggeleerde heer Mr. Hendrik Cock, rus tend hoogleeraar bij de rechtsgeleerde faculteit der Leidsche Hoogeschool.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1