leuwenhuizen Leiden besluit eeuwfeest Uw kennissen noemen u evenwichtig. Problemen ziet u meestal rustig onder ogen. U steekt er graag een pijp bij op. Zijn we er dus ver naast als we denken dat u coopvaetf rookt? TIEN DODEN BIJ SPOORRAMP MAANDAG-avond Tibet-inzameling RUIM 500 VRIJWILLIGERS IN LEIDEN OP STAP FEEST IN ALPHEN Ophalen van extra huisvuil in Leiden Bouwtoezicht kan rol spelen bij het bodem-onderzoek Coopvaett Weduwe op roof A. Warnaar 50 jaar bij de belastingen JATERDAG 22 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD T "I Diploma-uitreikino Tijdens een vandaag in Rotterdam gehouden bijeenkomst van de Stich ting Vakopleiding Smecona, een door het bedrijfsleven in de metaalnfjver- i heid in het leven geroepen oplei- J dingsinstituut. werd aan de volgende examenkandidaten een diploma uit- gereikt: W. Vis ,W. van Schooneveld in Waddinxveen. P. F. Dongelmans I in Alphen a. d. Rijn, W. J. Schouten, T. A. M. Vogelenzang in Leiden. J. C. v. d. Voorn in Nieuwkoop, T. v. d. Knyff in Nieuwe Wetering, W. A. Arnoldus, J. P. A. Kleyhorst, K. P. Paardekoper, J. M. B. van der Reep in Lisse, N. P. de Klerk in Noord- i wijkerhout en J. de Wit in Koude- I kerk a. d. Rijn. Bij het station van Cosne-sur- Loire in midden-Frankrijk is gister avond een wagen van de autorail Montargis-nevers ontspoord en om geslagen, als gevolg waarvan tien reizigers het leven verloren en er dertien gewond werden, van wie twee ernstig. Het ongeluk gebeurde even nadat het uit twee wagens bestaan de treintje het station was uitgere den. Het tweede rijtuig liep uit de rails en werd toen op zijn kant nog enkele tientallen meters meegesleurd. Bij het omslaan werden verscheidene passagiers naar buiten geslingerd. De voorste wagep bleef overeind. i Een legertje van 500 vrijwilligers start maandagavond om tien I voor negen met de door pers, radio en televisie voorbereide in- j zamelingsaotie voor Tibet. Elke Leidenaar kan van dat tijdstip j af een belletje verwachten van zo'n medewerker, die herkenbaar de op de revers zichtbare deelnemerskaart en aan de bus Met personeel vóór honderd jaar begonnen het waren er lechts twee: een blikslager en een inmaker -hebben commissaris- en directie de viering van het eeuwfeest van de N.V. v/h L. E. Nieuwenhuizen, conserven ,,De Sleutels" ook met het personeel allen besluiten- Dit geschiedde na een boottocht over de meren - gisteravond in Avifauna in Alphen aan den Rijn. Kwamen in de personeelsadmi- jpratie voor 1866 een groot JDkoord slechts twee namen scifoor, thans zijn dit er ruim twee- inderd. Al deze medewerkers iren met hun dames naar Avi- una gekomen om daar, met het ia" ersoneel uit Helden-Panning en -Limburgeen vrolijk feest te leren. Circa veertig Marokkanen ie eveneens tot de personeelsbe langvan Niemvenhuizen beho- n, vierden dit feest even en- iousiast mee. De heer K. Mokkenstorm, die na- lens het personeel in Leiden en elden/Panningen de directeur, de rer F. H. Nieuwenhuizen. het feest- lrt schenk: een symrnatapijt voor de directiekamer, aanbood, wilde dit- aal afwijken van de in commer- ■j| ieel opzicht goede gewoonte, dat ook i het zakenleven regeren vooruit- iü en is. Op deze dag, aldus spreker, ons ook een kleine terugblik: het begon (eenvoudig) en hoe et groeide (enorm). De heer Mok- itorm, die de saamhorigheid en amgeest in het bedrijfsleven hoog leerde, was voor wat de toekomst a de vennootschap betreft vol goe- moed. Maar dan zullen wij, aldus treker, ook wakker moeten blijven Ie handen ineen moeten Het personeelsbeleid zal daar- -j D niet mogen verzanden in routine- Ischnieken, aldus de heer Mokken- irm, die in zijn woord van hulde dank: al naar gelang het aantal ts. ienstjaren ontving het personeel tze dag een gratificatie, behalve i ommissarissen en directie, daarin l^pet name „mijnheen Ton" een )n van de huidige directeur be- >k en daarbij vooral diens aandeel i deze eeuwfeestviering memoreer- Dat direct op dit Nederlandse dankwoord een hulde door Marokka nen volgde, was typerend voor de ar beidsverhoudingen in dit jubilerende bedrijf. Mohamed Amezian uit Beni Tuzine, eerst drie maanden in Lei den werkzaam, vertolkte, daarbij door een vertaler bijgestaan, de dank van zijn landgenoten door de by Nieuwenhuizen ontvangen werkgele genheid en geboden gastvrijheid. Woorden, welke met de aanbieding van een geschenk werden onder streept. Wederkerig dankte ook de direc teur, de heer Nieuwenhuizen, voor de medewerking steeds van allen ont vangen. Na al deze officiële woor den kwam het feest eerst echt op gang. Daarvoor zorgden in de eerste plaats de Chr. Muziekver. Arti et Religioni en het Tamboerkorps Con Brio uit Alphen a.d. Rijn met een serenade, welke klonk als een klok en waarvoor directeur Nieuwenhui zen: als een „veldheer" liet hy de muzikale „troepen" aan zyn blik voorbijgaan, grote bewondering had. Vuurpijl Voor de „vuurpyi" op dit feeste lijke eeuwfeest zorgde Sempre Avan- ti's Jong en Jolig uit Leiden, dat In een wervelwind van melodieën en ko mische kolder een programma bracht dat bij de eeuwfeestvierders zeer goed is aangeslagen. Roland Wagter met ADVERTENTIE O ja! even naar Prononce voor een meisjes pyjama of nacht-hemd. De „kraakwagen" voor het opha- n van grof huisvuil in Leiden komt (volgende week in de volgende wy- tn: Maandag: Rynsburger singel (van aarlemmertrekvaart tot Maris- Maredyk, Piet Heinstraat, loëlaan, Marislaan, Poelgeeststraat, chutterstraat, Warmondstraat, j aredykhof, Vaartkade, Vaart- vaat, Rynsburgerweg beide zyden tunnel tot Wassenaarseweg en agerstraat), Terweepark, Wasse- larseweg, Boerhavelaan, Mariën- 1 tolstraat, Kagerstraat, Zweiland- (van Boerhavelaan tot Kager- iraat). Van Zwietenstraat, Faljerill- raat. Dinsdag: Aaltje Noordewierlaan, brnelis Schuytlaan, Diepenbrock- aan( Bern, Swersstraat, Joh. Ver- ttlststraat, Richard Hollstraat, Ibrechtstraat, Churchill-laan (van laagweg tot Verdistraat)Willem ilperstraat, Peter van Anrooystr., tfeelincklaan. Joh. Wagenaarlaan, tltfaleriusstraat. Van Blankeburgstr., ulius Röngenstraat, Mozartstraat, van Beinumstrfaat. Brlick- itraat, Debussystraat, Ravelstr., Donderdag: Rynsburgerweg beide zyden (van Kagerstraat - Wasse naarseweg tot Warmonderweg), Die- perpoellaan. Houtlaan, Palus Buys- straat, Adriaan Pauwstraat, Eymer- poelstraat, Antony Duycklaan, Van Beuningenlaan, Joh. de Kosterweg Van Slingerlandtlaan, Ledenbergh- straat, Fagelstraat, Joh. van Olde- barneveldtstraat, Joh. de Wittstraat, Hogerbeetstraot, Warmonderweg, Nagtegaallaan. Mezenstraat, Vin- kenstraat. Leeuwerikstraat, Lyster- straat, Merelstraat. Roodborststraat, Zweilandlaan (van Kagerstraat tot Houtlaan). Vrydag: Schelpenkade, Leuven straat, Gerrit van der Laanstraat, Andries Schotkade, Leeuwkenstraat, Kastanjekade, Tulpenstraat, Acasia- straat, I.Ieidoornstraat, Hyacinthen- straat, Seringenstraat, Anjelier- straat, Dahliastraat, Koninginne- laan, Lammenschansweg (vanaf Ko ning inn el aan tot Kastanjekade), 3 Oktoberstraat, Magd. Moonsstraat, Valdezstraat, Duivenbodestr., Staal- wykstraat. „zun" Mounties en „The Rhythm Club" brachten deze avond een vro lijk slot aan „honderd jaar Sleutels Conserven". Op de foto commissarissen, direc teur en leden van het Jubileumco mité rond het aangeboden perso- neelsgeschenk Inzet: Mohamed Amezien (rechts) biedt de directeur een geschenk aan. In het midden de tolk, de heer J. Elzinga. j met hetzelfde herkenningsteken. VOOR 25 STRATEN GEEN COLLECTANT Het grootste aantal van die 500 I vrywilligers heeft zich aangemeld via j de verschillende vrouwenorganisaties, i Maar ook via vele andere kanalen en mensen is deze grote stroom aan- I gevoerd. Van de 825 straten van Leiden zyn er maar 25 waarvoor nog nie- j mand is gevonden. Het zyn Beesten markt, Nieuwe Beestemarkt, Boter markt, Korte Mare, Lammermarkt, Langegracht. Langestraat, Maredyk, Marislaan Maresingel, Middelste gracht, Oranjeboomstraat, Oranje straat, Piet Heinstraat, Lusthoflaan, Poelgeeststraat, Prinsenstraat, Prins Hendrikstraat, Schuttersstraat, Uiterstegracht, Ververstraat, Veste- en Zuidsingel. Wie hiervan een straat voor zyn of haar rekening wil nemen kan zich dit weekeinde Hinderwet- en Bouwtoeziehtvereniging houdt jaarvergadering in Leiden De Hinderwet- en Bouwtoe ziehtvereniging heeft gisteren in Leiden haar tweeënveertigste verjaardag gehouden. In de Stadsgehoorzaal werd in de loop van de ochtend een uitvoerig huishoudelijk programma afge werkt, waarna ir. H. H. Vos directeur van Gemeentewerken in Leiden een lezing hield, 's Middags maakten de leden van de vereniging, die uit alle delen van het land naar Leiden waren gekomen, enkele excursies, waar na het grote gezelschap in de Burgerzaal van het stadhuis door het Leidse gemeentebestuur werd ontvangen. Ir. H. H. Vos behandelde in zyn lezing de belangrijke vraag: „Kunnen de diensten van het Bouw- en Wo ningtoezicht een bydrage leveren voor het middeleeuws stadskernen- onderzoek?". Aan het eind van zijn met lichtbeelden geïllustreerd betoog bleek, dat deze waag positief kan worden beantwoord. Ir. Vos liet na- mely'k zien welke resultaten er be reikt kunnen worden als in een vroeg stadihim van afgravingen of sloop werkzaamheden in oude stadskernen aandacht wordt geschonken aan mo gelijke oudheidkundige vondsten. Als voorbeelden gaf ir. Vos de werkzaam heden in de oude binnensteden van Delft en Leiden. De afgelopen jaren zyn daar vrij veel interessante vond sten gedaan. Mooie resultaten zyn vooral geboekt by het blootleggen van de funderingen van een uit de mid deleeuwen stammend Karthuizer- klooster by Delft. In de afvalputten van dat klooster zyn tal van oude scherven gevonden, die na restaura tie een duidelyk beeld gaven van de aard van de gebruiksvoorwerpen uit die tyd. Excursies De excursies, die voor de middag op het programma stonden hadden als doel: 't Kamerlingh Onnes-labo- ratorium, de Hortus Botanicus, het Academiegebouw, de Pieterskerk, de Lakenhal en de Hooglandse Kerk. Wethouder S. Menken, die de leden van de Hinderwet- en Bouwtoezieht vereniging namens het Leidse ge meentebestuur welkom heette in de Burgerzaal van het stadhuis, wees er op. dat Leiden op indirecte wijze een ról heeft gespeeld in het ontstaan van de vereniging. De ramp van 1807 (toen een kruitschip, dat in de lucht vloog, grote vernielingen in de stad aanrichtte) gaf mede de stoot tot wettehjke maatregelen, die in 1875 resulteerden In de „oude" Hinderwet. De wethouder hoopte dat de taak vaar de Hinderwet- en Bouwtoeziehtver eniging zich op den duur ook zou gaan uitstrekken over een geheel an der terrein van .hinder': de geluids hinder, met name van het verkeer en van de supersonische vliegtuigen. De Hinderwet en Bouwtoeziehtver eniging stelt zich onder meer ten doel te geraken tot een voor het ge hele land zo goed mogelijke en voor gelyksoortige gevallen uniforme be hartiging van zaken betreffende de toepassing van de Hinderwet en die van de gemeentelijke bouwtoezichten. Zy tracht dit doel te bereiken door o.a. het houden van discussieverga deringen, het verzamelen en publice ren van gegevens, het verzorgen van een adviesbureau voor hinderwet zaken en een adviesbureau voor bouwtoezichtzaken. daarvoor nog opgeven by de heer W. C. Hemerik, Obrechtstraat 91, tel. 41001. De bussen worden dan maan dag thuisbezorgd. Elke collectant heeft ongeveer 40 tot 50 woningen, die in ongeveer een uur tyd moeten worden „afgewerkt". De 500 kunnen daarna bij 22 adres sen hun bussen afgeven, die van daar naar het centrale inzamelings- punt worden gebracht: het gebouw van de gemeentelijke Sociale Dienst aan het Steenschuur. Theoretisch is het mogelijk dat omstreeks 11 uur alle bussen zyn ingeleverd (met de genummerde deelnemerskaarten), zodat korte tyd daarna een voorlopige uitslag be kend kan zyn. Mogelyke pechhebbers kunnen zelfs nog by de Sociale Dienst te recht op dinsdag 25 oktober. Het co mité zal ook een ophaaldienst in schakelen voor geldtransporten. Maandagavond zullen 20 voorna- melyk jongere Leidenaars op uitno diging van mr. J. Klaasesz, commis saris van de Koningin in Zuid- Holland, het door radio en televisie uit te zenden showprogramma in de paleistuin van Soestdyk bywonen. ADVERTENTIE DOUWE EGBERTS - Kerkelijk Leven Wleringen H. Procee te Leimuiden. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Hengelo M. Brandes te Meppel. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Utrecht-Noord G. Bouw te Eemdyk en P. den Butter te Gorln- chem. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Sloux Center. Iowa (USA) J. C. Weststrate te Mellskerke. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Bedankt voor Dordrecht mej. da. A. de Jonge te Gouda. In Leids warenhuis De kruik was zolang te water ge gaan tot deze brak. En dit betekende voor een 62-jarige weduwe uit Leiden, dat zij samen met haar schoondoch ter voor de rechter kwam te staan. Want gedurende heel lange tyd was schoonmama in een groot warenhuis in Leiden aan het stelen geweest, maar uiteraard werd ze op een keer gesnapt. Toen de politie in de woning van de weduwe eens een kykje ging ne men, deed zy een ontstellende ont dekking. Er lag voor een grote waar de aan goederen opgestapeld, alles in het warenhuis gestolen. In totaal was voor plm. drieduizend gulden ge roofd. Daar had de schoondochter van geprofiteerd, zij het dan ook, dat vol gens haar verklaring zy niet wist dat de vele geschenken die ze kreeg van diefstal afkomstig waren. „Ik werd er toe getrokken", aldus de mededeling van de schoonmoeder. De officier van Justitie constateer de. dat de diefstallen een angstwek kende omvang hadden aangenomen en de schoonmoeder, indien de politie haar zou hebben voorgeleid, onge twijfeld in het huis van bewaring zou zijn gezet. Nu dit niet is gebeurd. wilde de official- haar niet alsnog fn de gevangenis brengen, doch volstaan met een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden en een geld boete van f.250, terwyi tegen de schoondochter terzake van de heling, f.100 boete werd gevorderd. De verdediger deelde mee, dat de weduwe een nare tijd heeft meege maakt en uit haar evenwicht ia ge raakt. Daardoor wist ze nauwelijks wat ze deed en stal ze dingen die ze niet nodig had. Na de arrestatie heeft verdachte getracht zich te reclasseren, reden waarom de verdediger voor beide verdachten clementie vroeg. De rechter veroordeelde de schoon moeder tot f250 boete en voorwaar delijk een maand gevangenisstraf en de schoondochter tot f. 40 boe'.e. Hoofdinspecteur Den Duik (r.) biedt de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. (Foto LD/Hol vast) In de met bloemen versierde zaal varo het Gereformeerd Jeugdhuis in Leiden vierde de hoofdcontroleur A, de heer A. Warnaar, zijn gouden ju bileum by de Rijksbelastingen, temid den van het voltallig personeel van de dienst der Invoerrechten en Ac- cynzen. Als eerste spreker voerde het woord de heer Den Duik, hoofdin specteur der Invoerrechten en Ac cijnzen als zyn onmiddellyke chef. Na een schets te hebben gegeven van zyn ambtelijke loopbaan prees hy de jubilaris om zyn grote kennis, zijn by het vak nodige bedachtzaamheid, zyn mate van aanpassing aan alle milieus en zyn rustig en bescheiden optreden. Hy herinnerde voorts aan de in april aan de heer Warnaar ver leende onderscheiding, nil. zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Telegrammen waren ingekomen van de directeur-generaal van de Belas tingen, de Staatssecretaris van Fi nanciën en de directeur der Belas tingen. Hierna voerde nog het woord de inspecteur der Invoerrechten en Ac cijnzen. de heer Sterk. Aan de hand van een speciaal opgemaakt rapport omzetbelasting gaf deze enkele gees tige opmerkingen ten beste. Toespraken volgden nog van de hoofdconitroleur A, de heer Voort, als naaste medewerker, de heer Wester hout als chef de bureau, de heer Benjamins als oud-medewerker, de heer Mi edema als chef Omzetbelas ting ter inspectie, de ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen, de heer Van der Veen. de verificateur der In voerrechten en Accynzen, de heer Muurling, de heer Meijer namens de oollega's die naar Amersfoort werden overgeplaatst en tenslotte de heer Knuppe als bestuurslid van de per son eelsvereniglng Het feestcomité bood hierna by monde van de heer Lam an, een kleu renets van Rodenburg aan. In korte maar kernachtige bewoor dingen sprak de jubilaris zyn dank uit aan alle sprekers en aan het ge hele ambtenarenkorps van de Invoer rechten en Accynzem. Collecte Prinses Beatrix- fonds Mynheer de Redacteur. De Gemeenteiyke Bedryfstechni- sche School in Leiden doet veel social werk. Velen kennen ons van de Kerstkaartenactie, f. 5.000 per Jaar. Klaproosactie, waarvan onze leerlingen de helft van het bedrag opbrengen van de totale collecte in Leiden. Op 22 september J.l. mochten wy een brief ontvangen van het Prinses Beatrix Fonds, waarin onze mede werking werd gevraagd om te col lecteren, o.a. op zaterdag 22 oktober 1966. Deze week Is ondergetekende op pad gegaan en heeft 20 klassen toe gesproken en verteld, wat deze actie tot doel heeft. De gelden van deze opbrengst immers zouden ten bate komen van de poliopatiëntjes, wy hebben de laatste weken veel gele zen en gezien op de t.v. over de polio in Nederland wat toch wel een diepe indruk op ons volk moet hebben ge maakt. De leerlingen reageerden ook nu gunstig en toonden hun naastenlief de, 25 leerlingen gaven zich spontaan op. 25 leerlingen aanvaarden het in principe. Toen ondergetekende dinsdagavond de waarnemend secretaris van het Leidse Comité belde en hem mede deelde dat hoogstwaarschyniyk 40 tot 50 leerlingen zouden collecteren op zaterdag 22 oktober, deelde deze hem mede, dat we te laat waren! Dat hy op zoveel collectanten niet gerekend had. en de 100 collectanten die zich al eerder hadden opgegeven (stad genoten dus) wilde hy niet teleur stellen. Want aldus het commen taar van deze secretaris dan zou den deze 100 collectanten minder op halen dan wanneer 40 of 50 leerlin gen van onze school zouden deelne men! Jammer misschien hadden onze leerlingen, die diep teleurgesteld waren, dat zy niet mochten collec teren, wel één poliopatiëntje kunnen helpen. Met de meeste dank voor plaatsing, Hoogachtend. PH. LASANDER. concierge Gem. Bedr. Techn, school in Lelden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3