.EIDSCH DAGBLAD Wales bergt zijn doden BOOT JAMIN KEERT KABINET CALS TERUG? ntkomen Ruim 3,25 miljard mensen op aarde ©uc/ Qïte. gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 No. 32009 irecteur; E. A. E. van Dlshoeck oofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57053 Al 103 slachtoffers uit school gehaald Tussen de 30 en 100 kinderen nog vermist Verslagenheid en een sfeer van trieste berusting liggen over de Jenvallei van het mijnwerkersdorpje Aberfan in Zuid-Wales, ttoch al in tranen gedrenkte historie van dit mijngebied in Wales eft er een nieuw en uiterst tragisch hoofdstuk bij gekregen. Hier gisterochtend een enorme berg mijnafval en sintels in be ging en stortte zich een ogenblik later op vijftien huizen en een :ombineerde kleuter- en lagere school. Tweeduizend mijnwer- en politiemannen hebben bij het licht van schijnwerpers de hele nacht doorgegraven in de twintig meter hoge modder- en enmassa. Vanochtend waren de resten geborgen van 103 slacht ers, van wie 96 kinderen. Tussen de 30 en 100 kinderen moeten onder de massa mijnafval van twee miljoen ton liggen, die de zware regenval aan het schuiven is geslagen. Er is geen meer dat er nog overlevenden worden gevonden. t$endertig kinderen wzijn in ziekenhuis van het nabije ther Tydfil opgenomen. In to- zouden 88 kinderen aan de zijn ontkomen. Vannacht het lichaam gevonden van 'plaatsvervangend hoofd van school. Hij hield de armen i vijf kleine kinderen alsof hij wilde beschermen. Uit de van een woning haalde een \iweerman een nog levend 7- meisje dat vastgeklemd zat lij wie het water al tot aan de reikte. Terwijl de ene man hand onder haar kin hield, ijdde de ander haar benen ie wrakstukken. Uit het puin voorts een meisje van vijf gehaald. Zij huilde en zei dat rnr huis ivïlde. Wanhopig het protestantse kerkje in Aber- de doden worden opge- i, speelden zich gisteravond en acht hartverscheurende tonelen tahopige ouders wier kinderen vermist drongen naar voren wanneer weer een ambulan cen arriveerde. Op een onder- ise ramp is de bevolking be- of onbewust altijd voorbereid, rorige week zijn enige mijnwer- iet ver van het dorp onder de door brand om het leven ge- i, maar de catastrofe die nu plaatsgehad is iets geheel on- ids. Dat niet volwassen mannen, kinderen en dan nog wel in zo jetale het slachtoffer zijn ge- is iets dat men nog niet kan rken. enige troost voorzover dat op 2ajn plaats is is dat de zich in enkele minuten heeft ikken en dat de kinderen en vol- vrijwel onmiddelijk moeten estikt. De kinderen zouden gis- met herfstvakantie gaan. Was vine een paar uur later ge- dan zouden er onder de kin- geen slachtoffers zijn geweest, is een hele generatie wegge- ERBERICHT LIJFT (Van onze eerkundige medewerker klein hogedrukgebied. af lig uit Frankrijk, heeft na eek met lage luchtdruk, de titer sinds gistermiddag doen stijgen. Hierdoor zijn weekeinde zonnige perioden wachten, bij een zwakke en nog steeds voor oktober- vrij hoge middagtemperutu rn 14 tot 16 graden, lucht is vandaag nog licht biel, ivaardoor et vanoch- htifl075 en7ce7e plaatsen nog een :nil9 viel Een nieuwe storing bij looi If van Biscaje zal ons land ihijnlijk niet voor zondan ig bereiken, zodat het weelc- grotendeels een gunstig >P zal hébben. Engelse weerdienst venvacht ie komende vier a vijf we en belangrijke rol van de mkgebiede?i met af en toe tuaties en in november tgend te koud weer met vorsten. In 1905 viel er op iatum (22 oktober) gedu- enkele uren sneeuw in ons de tot nu toe nog steeds als itbekendstaande datum met min de herfst. 23 OKTOBER op: 07.18 uur; onder: 17.30 uur. op: 16.12 u.; onder: 00.14 u. Water in Katwijk te 11.05 en uur. Water te 06.23 en 18.58 uur. oktober: hoogwater te 12.22 u.; *ater te 07.58 en 20.15 uur). nummer bestaat uit 22 pag. vaagd", zo zei de diep bewogen staatssecretaris voor Wales,^Thomas, die de redingswerkzaamheden gade sloeg. Blote handen Met alle middelen wordt gegraven bulldozers, scheppen, emmers en ook met blote handen Af en toe klin ken er schrille fluitjes ten teken dat er weer een draagbaar naar een be paalde plaats moet worden gebracht. Mannen en vrouwen laten hun tra nen de vrye loop bij het zien van de kinderen op de brancards. Uit de ravage stijgt een d kke rode walm op, mogelijk doordat hout is gaan smeulen na het omvallen van een brandende kachel in het bedolven schoolgebouw. Premier Wilson, die gisteravond in Abefan aankwam er er tot vanoch tend bleef, zei dat er een onderzoek op het hoogste niveau zal worden ingesteld. Zeven jaar geleden is de sintelberg reeds in beweging geraakt en heeft de muren van verschillende woningen toen al ontzet. Gewaarschuwd Enkele dorpelingen hebben gezegd dat zij al jaren geleden hebben ge waarschuwd voor het potentiële ge vaar dat de op een heuvel gelegen stortplaats voor mijnafval opleverde. Een van hen zei dat hij nog twee dagen terug had geprotesteerd. „Ik wist, na de zware regenval die we de laatste tijd hebben gehad, met ze kerheid dat er iets ging gebeuren aldus deze man. Een vorige hoofd onderwijzer van de school had naar verluidt eens tijdens een bezoek van onderw ij sinspec teurs gewaarschuwd dat de kinderen op zekere dag nog eens uitgegraven zouden moeten wor den. Een voormalig parlementslid Het dorpje Aberfan in Wales. De pijl geeft de plaats aan waar de massa sintels zich op de school en een aantal huizen stortte. uit dit gebied noemde het een schan daal dat tot het laatste ogenblik af val op de heuvel was gestort. Een functionaris van de Britse Steenko- lenraad die verantwoordelijk is voor deze vorm van opslag ver klaarde dat re steeds routine-inspec- tiès worden uitgevoerd die in dit ge val echter op rampzalige wijze moe ten hebben gefaald. De slakkenhoop was vannacht nog altyd in beweging, hetgeen groot ri sico voor de redders en voor de an dere bewoners van het dorp mee brengt. De bulldozers waarmee het puin wordt opgeruimd, moeten daar om voorzichtig te werk gaan. Kraandrijver De man die alles onder zijn ogen zag gebeuren was een kraandrijver die boven de slakkenhoop zweefde met als taak de nieuwe kolenafval over de berg te verspreiden. Plotseling, zonder enige „waar schuwing" was de natte, zwarte brei in beweging gekomen. Met donde rend geraas stortte de berg omlaag alles opslokkend wat op zijn pad kwam. Een boerderij aan de voet van de sintelhoop werd met bewoners en alle zich daar bevindende dieren ver pletterd. De ongeveer 200 kinderen hadden net hun gezamenlijk ochtendgebed gezegd toen een onheilspellend ge rommel klonk. Een onderwijzeres kon nog naai- de kinderen van haar klas schreeuwen dat ze onder de banken van him klasselokaal moesten krui pen. Ev.en later was de helft van de school totaal verbrijzeld. Een onder wijzer het kinderen dekking zoeken tegen een muur. Hy werd gered maar wist zich niets meer te herinneren. V' v- 'W Tariefsverhogingen van de P.T.T.: WERKGEVERS ONAANGENAAM GETROFFEN Het „Verbond van Nederlandse Werkgevers" is onaangenaam ge troffen door de additionele niet on aanzienlijke lastenverzwaring voor het bedrijfsleven ten gevolge van de aangekondigde verhogingen van de tarieven van de P.T.T. Deze lastenverzwaring, aldus het V.N.W. komt in een periode waarin het bedrijfsleven toch al met grote kostenverhogingen te maken heeft, terwijl in vele gevallen de bedrijfs resultaten reeds aanleiding geven tot bezorgdheid. Het feit dat deze lasten verzwaring niet alle ondernemingen gelijkelijk zal treffen, doet hieraan niets af. De vraag rijst overigens of bij de beoordeling van de noodzaak van deze tariefsverhogingen door een overheidsbedrijf dezelfde maatstaven zijn aangelegd, die uit hoofde van het prijsbeleid van de overheid ten aanzien van particuliere ondernemin gen worden gehanteerd. Overzichtsfoto, genomen uit een helikopter, van de plaats van de ramp. Prof. dr. J. de Graaf „Democratie valt en staat met openbaarheid" „De verkiezmgsreclame in ons land gaat steeds meer lijken op commer ciële reolame. Zoals de commerciële excessen zijn tegen te gaan door sterke consumentenbond, heeft volk ook behoefte aan objectieve voorlichting door een politiek onaf hankelijk bureau. Die voorlichting dient in de plaats te komen van het thans averechts werkende „opinie onderzoek". Dit zei gisteravond prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar in de ethiek aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, als inleider bij het congres over demo cratie, dat gisteren en vandaag in Nijmegen wordt gehouden op initia tief van het Pius-conflict. Prof. De Graaf verklaarde dat de beste en kortste formulering van het begrip demoratie nog steeds is zoals Lincoln het omschreef„Van het volk en voor het volk". Hij wees erop. dat het systeem van vrije verkiezin gen nog maai* een fractie is van de mocratie. Er moet ook vrijheid van denken en geweten zijn. Democratie valt en staat met openbaarheid en goede informatie. Angst voor open baarheid noemde prof. De Graaf fu nest voor de democratie, doch hij signaleerde dat deze toch steeds op nieuw ontstaat, vooral rondom het leger, grote maatschappijen, de mo narchie de B.V.D. en de buitenlandse politiek. De wereldbevolking kwam midden vorig jaar op 3.285.000.000 zielen, een stijging van 65 miljoen in een jaar of 180.000 per dag, aldus het demogra fisch rapport van de Verenigde Na ties over 1965. De in 1965 <en laten in Frankrijk, Zweden en Noorwegen geboren meis jes kunnen het meest op een lang leven hopen, daar de gemiddelde levensduur van de vrouwen in die landen 75 jaar bedraagt (een nieuw record), tegen 71 jaar voor de man nen. In Europa liggen de levenskan sen het best. De gemiddelde levens duur ligt in verscheidene Afrikaanse landen 40 jaar en in ue meeste Aziatische landen zelfs 45 jaar lager Daarentegen heeft de Afrikaanse staat Guinee het hoogste geboorten- cijfer (62 op de duizend inwoners). De stadsbevolking is aanzienlek toegenomen; de wereld telt nu 1.500 Formateur Schmelzer heeft ook gisteren de dag doorgebracht met studeren. Hij ontving geen bezoe kers en zal ook vandaag geen be zoekers ontvangen. Drs. Schmelzer werkt aan de hand van de stukken die hij eerder deze week van premier Cals ontving. Na de ochtendvergadering van de mi nisterraad (die ook als de ministers demissionair zijn iedere vrijdag bij eenkomt) heeft de minister-presi dent de formateur nog nieuwe gege vens gestuurd. De eerste gegevens waren van mr. Cals zelf afkomstig. De nieuwe gegevens zijn te beschou wen als aanvullingen en verduide lijkingen van de ministerraad. Kansloos De crisis was gisteren al weer een week oud, de formateur was 4 dagen aan het werk. Over zijn plannen bestaat officieel nog geen enkele dui delijkheid. Onofficieel wordt vrij al gemeen aangenomen dat pogingen om een soort rompkabinet van ka tholieke en anti-revolutionaire mi nisters te formeren volledig kansloos zijn. Een extra-parlementair kabinet (te vormen zonder afspraken met de fractievoorzitters) heeft meer kans. maar zal onvoldoende regeerkracht tonen omdat het de brandende The Economist'''' Begint Nederland in zijn voegen te kraken In een commentaar op de kabinets crisis in Nederland vraagt het En gelse blad „The Economist" zich af wat er van het „bezadigde" Neder land moet worden nu provo's vai.. zich doen spreken, „partijen tegen hun eigen regering stemmen en lo nen de afgelopen drie jaar met 40 procent zijn gestegen". In een beschouwing over de ach tergrond van de'Crisis schrijft „The Economist" dat, „sinds het tijdstip waarop de Partij van de Arbeid weer toetrad tot de door katholieken ge leide coalitie, in apil vorig jaar, in de plaats van de liberalen, de span ning tussen de linker- er rechtervleu gel van de regering voortdurend is toegenomen". Het twistpunt is be kend uit andere landen: „rechts" wil de stijging der uitgaven op de begro ting beperken, maar „links" is min der geneigd bezuinigingen door te voeren. Kabinetsformaties duren in Neder land ten minste een maand en d< kansen van de formateur, rnr Schmelzer, zijn gering, aldus het blad, dat voorts wijst op de ontwikkeling van de betalingsbalans en het feit dat Nederland nog veel meer afhan kelijk is van buitenlandse handel als Engeland. Het blad noemt de crisis, „die uiteindelijk is veroorzaakt door een optreden dat in een handelsland bij uitstek verbazingwekkend is" zoveelste symptoom van de funda mentele onrust in Nederland in de jaren-zestig. Begint Nederland in zijn voegen te kraken met span ning op de arbeidsmarkt, overbevol king, met de druk van een te zorg zame regering? zo vraagt „The Economist" zich af. vraagstukken niet, of onvoldoende zal kunnen oplossen. Zo'n kabinet zal als voornaamste taak hebben de Kamer te ontbinden en de verkie zingen te vervroegen. Daarom houden vele waarnemer» het erop dat het kabinet-Cals ten- slottte wel weer zal terugkeren. Als de verkiezingen worden vervroegd kunnen de begrotingsproblemen voor het jaar 1968 waarover het groot ste deel van de ruzie ging na de verkiezingen door een nieuw kabinet worden aangepakt. Kabinetsformateur Schmelzer gistermiddag tijdens een strand wandeling, zoals de politicus ook bij een eerdere formatie-opdracht placht te doen. ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28 Telefoon 01726-2541 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. ADVERTENTIE i steden van meer dan honderddui- I zend inwoners, tweemaal zoveel als j tien jaar geleden. Tokio blijft de j grootste stad ter wereld met 8.901.341 inwoners, gevolgd door New York i (7.989.000). Merkwaardig is dat de Newyorkse bevolking in vergelijking met 1963 met ongeveer honderddui zend zielen is algenomen. Het sterftecijfer in de wereld bleef omlaag gaan: zestien sterfgevallen op de duizend mensen tegen achttien op de duizend tien jaar geleden. Voor de eerste maal bevat het rapport ook gegevens over het aan tal onwettig geboren kinderen in de wereld. In Europa gaat IJsland aan kop met 27,3 op de honderd geboor ten. gevolgd door Zweden met 13,1 De meeste onwettige geboorten ko men voor op de Portugese eilanden Sao Tome en Principe in de Golf van Guinee (92,4 op de honderd). Kom dan naar de AUTO UITVERKOOP bij AUTO BIERMAN N.V. ADVERTENTIE biscuits niet duur wet heerlijk leuws Te Apeldoorn werd op Zondag 24 juni door den pre dikant der Hervormde ge meenten aldaar L. Schouten, in tegenwoordigheid van HM. de Koningin en van de Prinsen Hendrik en Alexan der der Nederlanden, gedoopt, na afgelegde belijdenis des Christelijken geloofs, de Isra ëliet A. P., géboren te Leiden in 1799. De jongste berichten om trent den hongersnood in Bengalen luiden bedroevend Men vreest dat wel een hall miljoen mensen het slacht offer zal zijn. Het algemeen voedingsmiddel, is de rijst lij die vijfmaal hoger is dan de (i gewone marktprijs.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1