I Gebrek aan huisartsen wordt steeds groter koffie die dit merk draagt is waard om speciaal te vragen KLAVERBLAD-KOFFIE Teveel wij de krijgen rol van held toebedeeld Slechte honorering beneemt velen lust van eigen praktijk Natuurzuivere Vliegreis personeel Kamsteeg VRIJDAG 21 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdbestuur L.H. V. In vele districten van de Landelijke Huisartsenvereniging heb ben de huisartsen zich akkoord verklaard met de salarisvoorstel- len van het hoofdbestuur aan het Gemeenschappelijk Overleg Zie kenfondsorganisaties. Hoewel sommige artsen ook in Leiden en omgeving zich kritisch hebben uitgelaten over de wat abrupte wijze waarop de voorstellen in de openbaarheid zijn gebracht, hoopt het hoofdbe stuur verzekerd te zijn van de morele steun van de 4500 huisartsen in ons land als de komende week het overleg tussen de huisartsen- vereniging en de ziekenfondsen weer op gang komt. De Wormerveerse arts G. van Gel- drop blijkt een uiterst kleine min derheid te vertegenwoordigen. In lijn wachtkamer hangt een medede ling, die als volgt luidt: „Aan mijn patiënten. Hierbij deel ik u mede. dat ik het beslist niet eens ben met dê gepubliceerde verhoging van ho noraria der huisartsen. Ik schaam mij voor de huisartsen die deze voor stellen hebben gedaan". Overigens is ook dokter Van Gel- drop van oordeel dat er te grote ver schillen bestaan tussen de honore- -an de arts in overheidsdienst huisarts. Van de zijde van de L.H.V. wordt ten aanzien van de ge publiceerde voorstellen nadrukkelijk gewezen op het feit, dat de huisart senpraktijk moet worden gezien als een onderneming, zodat de voorge stelde 94.000 gulden (bij een prak tijk met 2500 fondspatiënten) voor meer dan tweederde verloren gaat aan bedrijfskosten en belastingen, jfni Wat betreft de kritiek dat de inkomsten uit de particuliere prak tijk in de voorstellen zyn verwaar loosd, wordt opgemerkt dat de hono- weitoering van fondspatiënten in de I sc nieuwe voorstellen op hetzelfde ni- als dat van particuliere patiën- is gebracht. Voorts is het aantal 2500 patiënten fondspatiënten particulieren bijeen als een ■maximale praktijk beschouwd, waar in de arts verantwoorde zorg aan Hjn patiënten kan besteden. Lang niet alle artsen hebben 2500 fonds patiënten, zodat slechts weinigen boven een omzet van 94.000 gulden tullen komen. Te weinig Het hoofdbestuur betreurt dat de ,ni critici zich blind staren op de cyfers p-cn te weinig aandacht besteden aan 11 de achtergronden. „Wij vragen geen ;en, medelijden, ofschoon er collega's zyn die dat wel verdienen. Er zijn artsen die hun eigen gezondheid ondermij nen om hun werk te kunnen vol houden en die hun vrouw in de praktijk moeten inschakelijk omdat de opbrengst, ondanks het harde werken, geen geld voor een assisten te overlaat. Veel ernstiger is, dat het gebrek aan huisartsen steeds groter wordt. De slechte honorering be neemt jongeren de lust om een der gelijke praktyk te beginnen. Eerlijk gezegd praten wij wel over een getal van 2500 als ideaal patiëntental, maar in het buitenland ziet men 2200 patiënten als maximum om een goede medische verzorging te kun nen garanderen". Uit de leeftijdsopbouw van de huisartsen blijkt duidelijk dat er iets mis gaat. Er zyn 202 artsen van 37 jaar. 165 van 36. 116 van 35, 114 van 34, 80 van 33. 75 van 32 en 53 van 31 jaar. Ieder jaar zyn er dus min der afgestudeerde artsen die zich een praktyk willen verwerven. Zij specialiseren zich liever om straks een betere positie te kunnen inne men, of zij treden in dienst van overheid of bedrijfsleven. Over dat laatste zei ons een huis arts: „wie zich als specialist weet te vestigen krijgt van het ziekenfonds een tarief per verrichting. Op die basis kan hy zich gemakkelijker een assistente veroorloven dan een huis arts die een jaarlijks bedrag per pa tiënt krijgt e risico's zelf huisartsen in loondienst betreft, dit aantal neemt ieder jaar toe. Onder nemers gaan namelijk uit van de ge zonde gedachte, dat een bedrijfsge neeskundige dienst zichzelf betaalt. De werknemers laten zich daar graag behandelen omdat de arts wat conscentieuzer te werk gaan en een mooier verbandje beschikbaar kan stellen dan waarop een fondspatiënt normaal mag rekenen. De bedrijfs arts beschikt meestal over dusdanige middelen dat hij meer voor zijn pa tiënten kan doen dan de huisarts, die aan de tarieven van het zieken fonds is gebonden. Dat werkt dus veel prettiger. Natuurlijk is de ver zorging van de fondspatiënt bij de huisarts medisch ook volkomen ver antwoord". Tot 85 jaar ten aan de slechte honorering, zo meent de L.H.V. Het gevolg is dat de leeftijdsopbouw bij de huisartsen zeer ongunstig is geworden voor het vormen van een gezond pensioen fonds. Er zyn immers te weinig jon ge artsen. Hoe noodzakelyk dat fonds is blykt uit het feit dat er in Nederland nog honderden artsen boven de 65 jaar hun praktyk moe ten uitoefenen. Er zyn zelfs nog 35 praktiserende huisartsen tussen 75 en 85 jaar. Dat de ziekenfondsen de voorstel len van de huisartsen (die een pre mieverhoging van 0.6 procent voor de fondspatiënt zou meebrengen) in eerste instantie met verantwaardi- ging tegemoet zijn getreden, heeft het hoofdbestuur van de LH.V. onaange naam verrast. „Op de vergadering van het gemeenschappelijk overleg op 26 september is ons gevraagd toch vooral niet te wachten met het indienen van onze honorariumvoor- söellen tot zij de „wijze man" zou den hebben gevonden. Aanvankelijk hadden wij wel willen wachten tot de ziekenfondsen zich door hun „wijze man" konden laten adviseren. Er is toch ook overeengekomen, dat- na het indienen van het voorstel dit op de agenda zou worden geplaatst van de eerstkomende vergadering. Ook is overeengekomen, dat als de ziekenfondsen te weinig tijd zouden hebben gehad om ons voorstel te be studeren, dit toch op die vergade ring zou komen. Het heeft ons daar om verbaasd dat men de vergadering van 11 oktober niet heeft laten door- Inmlddels is als nieuwe datum van samenkomst dinsdag 25 oktober genoemd. Het gesprek tussen de L.H.V. en het Gemeenschappelijk Overleg Ziekenfondsorganisaties zou dan in Utrecht plaatshebben. ADVERTENTIE frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. ADVERTENTIE "zo'n kopje koffie krijg ik niet overat. lekker geurig en vooral pittig u blijft ze vragen, als u ze eenmaal hebt geprobeerd Dagindeling van een Leidse huisarts ADVERTENTIE VERtOVINBSRlNCtf» Veertigjarig bestaan van garagebedrijf Het is veertig jaar geleden, dat Kamsteeg's Automobielbedrijf n.v. ferd opgericht. Daarom is het van daag feest voor het gehele personeel. Met autobussen werden zij van morgen In alle vroegte opgehaald bij de vestigingen van dit bedrijf in Haarlem. Lisse, Noordwijkerhout, Oegstgeest. Katwyk, Leiderdorp. Al- Phen den Rj]n en Sassenheim en r>aar Schiphol gebracht. Ook de u«t trouwen waren er bij. Het gezelschap telde ongeveer 360 personen. Op Schiphol stonden vier vliegtui- uUI ten klaar, die speciaal voor deze lag *aren gecharterd bij Martin's Air Charter. Om kwart over zeven steeg eerste vliegtuig op met bestem- 5 het vliegveld Hannover in Duitsland. De andere volgden met ürte tussenpozen. Van Hannover men met autobussen naar cdWolfsburg, waar de Volkswagenfa- Jent tof werd bezichtigd. Omstreeks half zeven vanavond .00 ^Pte men weer op Schiphol aan te i ui komen, waarna de dag feestelijk zou -nar *orden besloten in het Hillegomse Wij huisartsen zetten over het alge meen al onze stekels overeind als er in de krant berichten staan.die betrekking hebben op het artsen beroep. Aan de ene kant iaat men niet na. om de huisarts zoveel mo gelijk in diskrediet te brengen als het bijvoorbeeld om het nict-ver- lenen van hulp aan een patiënt gaat, aan de andere kant wordt aan dezelfde arts te vaak een hel denrol toebedeeld. De juiste feiten worden daarby verdoezeld of al thans onvoldoende belicht. Dit zijn de woorden van een jonge. Leidse huisarts met een, zoals dat heet, bloeiende praktyk. Hoewel hij van klagen een duidelyke af keer heeft „het is per slot van rekening mijn eigen, vrije keuze geweest om huisarts te worden" kan hij de salarisvoorstellen, die het hoofdbestuur van de Lande lijke Huisartsenvereniging aan het Gemeenschappelijk overleg Zie kenfondsorganisaties heeft voor gelegd en die neerkomen op een verdubbeling van de artsenhono raria, billyken. Hij is er zich van bewust dat de eisen van de huisartsen het grote publiek nogal zwaar op de maag ligt „wij missen nu eenmaal een figuur die deze honoraria-voor stellen weet te verkopen" ten minste even zwaar acht hy ech ter de financiële risico's van een eigen artsenpraktijk. Hy onder schrijft ten volle de bewering, dat het publiek er dikwyls geen idee van heeft hoeveel het een pas af gestudeerde arts kost om een ei gen praktijk te beginnen. De Jaar lijkse aflossingen van het door gaans geleende kapitaal zijn hoog. de afschrijvingen zijn hoog. de be lastingen. zijn hoog, de verzeke ringspremies zijn hoog en ook de overige kosten, die aan het artsen beroep verbonden zijn zoals bij voorbeeld het op peil houden van het instrumentarium, zijn aan zienlijk. Daar komt dan nog bij dat de huisarts zelf voor zijn oude dag moet zorgen. Onze Leidse huisarts, die zijn prak tijk acht jaar geleden begon, is hard aan een nieuwe auto toe. Hy kan het zich niet permitteren om tot het aanschaffen van een an dere wagen over te gaan, omdat het financieel niet verantwoord zou zyn. Zyn vrouw, die een groot deel van de dag bezig is met de bij de praktyk van een huisarts behorende administratie „het is hier een tweemans bedrijfje" hanteert zelf de verfkwast wan neer de spreekkamer opgeknapt moet worden. Aan een assistente hoeft niet gedacht te worden. De telefoon moet niettemin vele tien tallen malen per dag worden aan genomen. hetgeen bij een patiën tenaantal van ongeveer zevenen twintighonderd niet verwonderiyk Dit aantal is er mede de oorzaak van, dat onze huisarts het iedere dag opnieuw druk heeft. Hoe druk laat zyn dagindeling heel duide- lyk zien. Hy staat 's-ochtends om kwart voor zeven op om vervol gens van half acht tot half tien (officieel van acht tot negen» spreekuur te houden. Is het spreekuur voorbij dan moei!; er binnen het half uur een visiteiyst worden opgemaakt aan de hand waarvan onze arts zyn patiënten van tien tot twaalf uur aan huis bezoekt Tydens dit visite-rijden blyft hy voor spoedgevallen per semafoon bereikbaar. Thuis geko men gaat onze arts precies een half uur onder zeil „een ge woontekwestie" en houdt hy van één tot twee (particulier) spreekuur. Om half drie begint voor hem het afspreekenspreekuur en om drie uur de tweede visiterit, die door gaans tot half zes duurt. Na het I avondmaal zyn er de nabood- schappen gemiddeld drie per dag die ongeveer een half uur van zyn tyd opeisen. Nog zit de dagtaak van onze arts er dan niet op. want va" kwart over zeven tot acht uur is er het tweede afspra- kenspreekuur tijdens welk hy ook als keuringsarts voor verschillen de bedrijven optreedt. De avond uren. van acht tot half elf, zyn bestemd voor het lezen van vak literatuur, waarna de dokter er wéér opuit moet voor nabood- schappen. Voor twaalven ligt hy zeker niet in bed en over de vele bevallingen, die tussen de bedry- ven door gedaan moeten worden is dan nog niet eens gesproken. Eén avond in de week heeft hy gereserveerd voor de sportkeurin gen en één voor de vergaderingen van het huisartsengenootschap of van de „maatschappy". Bovendien reist onze dokter éénmaal per maand naar Amsterdam, waar hy de artsenherscholingscursus volgt. Hij vindt deze dagindeling normaal voor een huisarts en hij acht het niet meer dan zijn plicht om al tijd bereik- en beschikbaar te zijn. In het holst van de nacht een paar keer er op uit? „Geen spra ke van dat is nu een typisch voorbeeld van de heldenrol, die men de huisartsen zo graag wil toebedelen!". Onze arts schudt na drukkelijk het hoofd als hem de vraag wordt gesteld. Hij klimt ge middeld „maar" één keer per maand in zijn aulo voor een nachtelijk spoedgeval. En hij vindt het niet de moeite waard om daar over verhalen te vertellen. Hij houdt van zijn werk, honorarium verhoging of niet, en dat is voor hem en voor zijn patiënten het „Buitenzorg" gaat 4 november open Op vrijdag 4 november wordt het Philadelphia Tehuis „Buitenzorg" in Leiden (Ryndyk 19. tot voor kort Zoeterwoude) officieel geopend. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in restaurant Van der Heijden, waar dr. F. W. Frets een inleiding zal houden over de betekenis van dit tehuis. Dr. Frets is directeur van de Sociaal Psychiatrische Dienst voor Zuid-Holland. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Ilonka Hester, di i I. L. Ronkes; 'ernet en J. C Meskers; Alexander Theodorus Jannes van H. J. Wisslnk en M. J. P van r Meer; Johannes, zn van J. Boom J. E. C. Oudshoorn; Monlqu n I. G. van d rt; Jolanda Maria Carolina, cow en M. J. Ketelaar; Laura Corn> Theodora, dr van P. R. Smits en A M. Kortekaas; Yvonne Catharlna en J. M. van Steijn; P. J. L. I C. van der Veer; H. Gijsman i W. Boekkooi; W. C. Penseel er T M. Ammerlaan Marwijk; C. P. A de 1 Maye H. Stlkkelorum en L. Vlek; Haneveld; G I Middelburg; M. Kiel en M. A. Venema GETROUWD: H. C. Cuno en C. G. Sanders; G. P. l'Aml en E. M. van Winden; J Bave- laar en W van Tongeren: C. P. van Ulden en B Galjaard: C. Luijendijk en A. J Huizinga; H. J. Plantfeber en C. M. Lamboo; C. de Cler en A Spruit; J. Azler en M. de Boer. J. J. M. van Steenbergen en A. C. M. Ou- werkerk; R. Sieval en S. M. van der Lelie; J F. Otgaar en H. P. Dlersman; F. van Proosdij en A. A. de Mooij. OVERLEDEN: C. Wesseling, 54 Jaar, echtgenote van C. de Gunst; W. Dekker, 66 jaar, man. Officiële publikaties nlenlng op vergunnlngs- Burgemeester Wethouders van dier gemeente eder gedurende lezing ls neergelegd "7 september 1966, ogeerlnrfchtlngen, 1 gd bij verordening het hou- publlek toeganke •aarin of wi uitsluitend spijzen, al dan niet benodigde hulpmiddele Verplegingsexamen In het Academisch Ziekenhuis Leiden slaagden voor l ziekenverpleging A: M. van Bree. A. H. Doets. M. M. Hoogstraten. W M. Kamp. S. Kuiken. J. Leest. H. Bek kers. M. V. de Dreu. C. H I. Flim, W. J. M. Kaaks. M. T .Lambert. J. Leunissen. J. J. van 't Leven, A. v.d. Luyt. J. M. Scheele. S. E. Steil- berg. M. J. Tiggeloven, B. Wieringa, M. Muller, C. L. Staats. H. L. van Veen. M. A. Vonk. en M. de Wit en voor het examen operatiekamerassis tent A. v. d. Berg. Afscheid van ds. J. Maaskant Ds. J. Maaskant, die in het begin van dit jaar zijn veertigjarig ambts jubileum herdacht, zal zondagavond om zeven uur in de Geref. Oude Vestkerk afscheid nemen als zieken huispredikant. Ds. Maaskant, die sinds september 1947 in de Leidse ziekenhuizen werkzaam is, zal wor den opgevolgd door ds. Brederveld Solglytt koerst naar Diisseldorf Reeds om vyf uur gistermiddag meerde het varende Solglytt af in Nijmegen. De eerste uren na het ver trek uit Gouda had het weer een somber karakter gedragen maar daarna brak de zon door zodat het stralend weer werd. De centrale ver warming moest zelfs worden uitge schakeld. Op de Waal voer men langs de Henry Dunant. wat wederzyds tot veel gezwaai aanleiding gaf. Er werden gisteren heel wat grammofoonplaat jes gedraaid en met interesse sloegen vele passagiers de passerende sche pen gade. Naar hartelust werd ook gezongen. Men hoopte vanavond omstreeks 7 uur in Diisseldorf aan te komen. „Oud-Leiden" Stadhouders verzamelden veel schoons De voorzitter van de Vereniging „Oud-Leiden", prof. dr. Th. H. Lun- singh Scheurleer, heeft gisteravond in het stedelijk museum „De Laken hal" in Leiden voor zijn eigen ver eniging een lezing gehouden over het onderwerp „De stadhouders als ver zamelaars". Dit jaar wordt het 150-jarig be staan van het Mauritshuis en van het Koninklijk Penningkabinet herdacht. De verzamelingen van beide instel lingen vinden hun oorsprong in het oude stadhouderlijke bezit. Prof. Lunsingh Scheurleer heeft gister avond de ontwikkeling van de in drukwekkende verzamelingen van enkele Nederlandse stadhouders be licht. Als de belangrijkste verzame laars, zo vertelde hy, gelden wel Fre- derik Hendrik en zyn echtgenote Amalia van Solms. Zij staan niet alleen bekend als de opdrachtgevers voor de bouw van een serie prachtige gebouwen, maar ook als collectio neurs van prachtige schilderijen, meubilair, tapisserieën, etc. Met lichtbeelden liet prof. Lunsingh Scheurleer enkele voorwerpen ui.t. de collecties zien. waarby hy ventelde over de vaak woelige levensloop van een bepaald voorwerp. De verzame lingen van Frederik Hendnik en Amalia van Solms hebben zich be vonden in 'n galerij, die uitkijkt op het Haagse Buitenhof. De schilde rijen hingen in één of meer galeryen van het Paleis Noordeinde. ADVERTENTIE O ja, even naar Prononce voor wat ondergoed. Eindelijk naar huls Gisteren hebben de laatste vier Belgische kin deren, die gewond waren geraakt by het busongeluk op 25 juli dat aan 28 kinderen en 5volwassenen het leven kostte, het ziekenhuis in de Westduitse stad Limburg kunnen verlaten. In hun eigen land zullen ze echter nog verder verpleegd moe ten worden. Het verkeer over de Schrij- versbrug bij de Zijlsingel in Lei den is vanochtend ongeveer dr*e kwartier gestremd geweest. De brug was omstreeks half acht ge opend voor het doorlaten van een 94-tons motorschip. Vlak voor de doorvaartopening sloeg de motor van het schip af, waardoor het onder het remmingswerk van de brug dreef en klein kwam te zit ten. Een ander vaartuig heeft het schip later losgetrokken, zodat om kwart over acht het verkeer weer over de Schrijversbrug kon. (Foto LD Holvast) lljke lokaliteiten. "end spijze iptie-ljs ei benodigde i...., iren tezamen, plegen verkoent en waarvoor geen of verlof ingevolge de Drankwet geld (zgn. consumptieinrichtingen) verbo- ?n ls deze voor het publiek geopend hebben en daarin bezoekers toe te laten verblijven gedurende 'ergunnlng andere tyden dan 24.00 Een manlijke sigaret P i tt i g e n

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3