B RAIFFEISEN- SPAARWEEK 'ianoduo Kontarsky in een „nieuwe" Mendelsshon Samuel Josef Agnon en Nelly Sachs uitverkoren kunst kalei öoscqqp Decker dirigeerde Brahms superieur hevige koude aan zuidpool SHELL BIEDT MEER! Simon Vestdijk werd weer gepasserd Herziening nodig Seen wonder; VOOR KLEINE OF GROTE ZEKERHEID: 24 t/m 31 oktober! f 91 OKTOBER 1Ö66 fjBIPSOH PAOBLAP ÏEN O. MEESTERSERIE )peningsconcert Meesterserie van K. en O.: optreden van het t. Philh. Orkest met zijn eminente leider Franz Paul Decker een voor Leiden nog onbekend pianstenduo. te weten de ge- eders Alfons en Aloys Kontarsky uit Westfalen. Miereest een compliment aan Franz Paul Decker. Herhaalde- hebben wij al gewezen op diens streven naar een geacheveerde, lijnde orkestklank. ns te meer vond deze zienswijze stiging in de sterke resultaten, op deze avond werden bereikt. Qidelijk bleek Deckers zucht naar ectionisme, waarbij hij zijn orkest hoge doelen leidt, zowel wat Ipline, accuratesse als wel toege- te verfijning betreft. Bij uitstek dit reeds onmiddellijk merkbaar jn estetisch door en door verant- ide verklanking van Schuberts rgankelijke „Unvollendete", waar- ecker de algehele visie, doch ook etailafwerking met groot en niet end begrip voor de muzikale den tot in de kern trof. curiosum was de kennismaking een d«r* concerten voor twee dat in E gr. t., reeds op 15- leeftijd geschreven door de iige, geniale Mendelssohn. Al- rel de échte Mendelssohn hierin nauwelijks of niet te herkennen - dat was eerst te merken toen 17 jaar oud met zijn ouver- rture „Midsummernightsdream" ereld met stomheid sloegkan toch verwondering en bewonde- heersen voor hetgeen een jonge- die het leven nog voor zich had, it stand wist te brengen. Welis- nog hoofdzakelijk gericht op de ositeit, pakt Mendelssohn toch door zijn uitgesproken zin voor hij vindt, wellicht geïnspi- door Weber met gemak en met gevoel voor de vorm de weg een compositorisch boeiend ge- gehuld in een transparant en ds expressief instrumentaal ge- n de pianodvo's zün in onze stad büv. Ethel Bartlett en Rae Ro- m, alsook Tronsky en Babin de oeders Kortarsky voorafgegaan, oorsprong Polen als zü zijn, vor- ijj een harmonische eenheid, die aid niet 'oor illustere voorgan- behoeft »nder te doen. In op- naiwsluitende samenwer- met het Wkest gaven zü de br-il- hoekdeen van dit concert de [ste eer, maar ook het medite- Adagi* ontving, mede door het htig op elkaar afgestemde tou- Iei5c cher, waaruit hun evidente eensge zindheid duidelijk sprak, de vereiste gevoelvolle uitdrukkingskracht. Een op zichzelf nog niet bijzonder interessant concert als dit, zó te spe len, dat het van het begin tot het eind tóch weet te boeien, is een op dracht apart. Daaraan hebben de Kontarsky's, die naar wij hopen hier hun grote capaciteiten nog eens in een ander en dan interessanter werk zullen demonstreren, volkomen en met het grootste succes voldaan. Langdurige toejuichingen zijn hun ten deel gevallen. Het hoogtepunt van de avond kwam echter na de pauze met Brahms' Tweede Symfonie. Zo er ooit van een „bevattelijke" Brahms gesproken kan worden, dan is dat in dit zonnige en blüde werk welhaast een uitzon- Bij temperaturen, die 's nachts da len tot 35 graden onder nul zijn zes leden van de Belgisch-Nederland- se Zuidpoolexpeditie begonnen aan een verkenningstocht van drie maan den aldus is in Brussel van de ex peditiebasis aan de Zuidpool verno men. Doel is o.m. het bepalen van de snelheid, waarmede de gletsjers zich verplaatsen ten opzichte van de ba kens, die de afgelopen jaren zijn uit gezet, de toestand van het ijs en weerkundige en biologische waarne mingen. De ploeg beschikt over een zware tractor en Sleden, drie lichte vracht auto's en twee stel honden, die lich te sleden trekken. De onderzoekingen worden verricht in het Rondanegebergte. Dirigent Franz Paul Decker samen met de gebroeders Kon tarsky. dering in diens oeuvre het geval. Decker heeft deze symfonie, een der meest gespeelde uit de orkest literatuur, op poëtisch-gevoelige wijze gebracht, culminerend in zulk een triomfantelijk-juichend besluit, als wij het zelden hebben gehoord. Hier vooral demonstreerde het orkest de blazers, die in het voorgaande wel eens een steek lieten vallen incluis een volmaakt technische beheersing en een uitzonderlijke volgzaamheid, geïnspireerd door een leider, voor wiens muzikale, doorwrochte en in nige interpretatie en nauwe Brahms- verwantschap grote erkentelijkheid past. Dit is muziek naar Deckers' hart: hij heeft dat met overtuigende gees telijke noblesse bewezen. En tevens aangetoond met zuiver analytisch in zicht en prachtig bouwingsvermogen Motivering In de bekendmaking van de Akademie voor Letterkunde i wordt o.a. gezegd, dat Agnon de prijs heeft gekregen voor zijn l vertelkunst, die een karakteris- tieke diepte bezit en waarvan de motieven aan het leven van - het Joodse volk zijn ontleend. Wat Nelly Sachs betreft zegt i de jury in het bijzonder getrof- fen te zijn door „haar uitne- mende lyrische en dramatische '<j scheppingen, waarin zij met in- l dringende kracht het lot van i Israël verklaart". Gistermiddag om 13.30 uur S maakte de Akademie de prijs- ,S winnaars bekend. In Stockholm 5 neemt men aan dat Agnon op 10 december zelf zijn Nobelprijs c in ontvangst komt nemen uit handen van de Zweedse Koming Gustaaf Adolf. De dichteres Nelly Sachs die in Stockholm^ q woont, wordt op de dag van de uitreiking 75 jaar. o De beide winnaars ontvangen i. O ieder een bedrag van 150.000 X kronen, dat is ongev. f. 100.000. 5 Het is de derde maal sinds 1901 dat de Nobelprijs voor lite- raituur wordt gedeeld. In 1904 werd de prijs toegekend aan voorvechter van het Provencaals Frederic Mistral en de Baski- jt sohe schrijver José Echegarray. In 1917 werd de prijs gedeeld door de Denen Gjellerup en Pontopldan. ADVERTENTIE Dit is de ververs-het-zelver. Dit Is een motorkenner. Hem hoeven we niets meer te vertellen. Hij weet dat er nu één olie is voor alle typen auto's... voor alle temperaturen... voor alle rij stijlen... voor alle rij-omstandigheden. Alleen Shell Super Motorolie geeft permanent de maximale bescherming. Dat is uniek. Shell Super Motorolie beperkt drastisch de motorslijtage en verhoogt de prestaties. Shell Super Motorolie - voor smering in veelvoud I een In alle groeperingen tegen zün taak opgewassen orkest volledig naar zün hand te kunnen zetten. De bijval van het auditorium en speciaal die van de Brahms-liefheb- bers was na deze superieure en hoogst fijnzinnige vertolking opgetogen. H. Expositie werken Jacob Dooyewaard Ter gelegenheid van diens 90ste verjaardag wordt in het Singer- museum in Laren zaterdagmiddag 29 oktober des middags te half vier een tentoonstelling geopend van Noorse landschappen en recente werken van de schilder Jacob Dooywaard. Bulgaarse schrijver Talev (68) overleden De Bulgaarse schrijver Dimitri Ta lev, bestuurslid van de Bulgaarss schryversbond. parlementslid en win naar van een Dimitrovprijs, is giste ren op 68-jarige leeftijd in Sofia overleden. Zijn romans, waaronder het vierdelige „De klokken van Prespa", zijn in verscheidene talen verschenen. ADVERTENTIE MOOI WEER... TERRASWEER bü Holel Café Restaurant „SEINPOST" NOORD WIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Vrü uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Overdekte en onoverdekte terrassen. Nobelprijswinnaars Letterkuncle (Van onze kunstredactie) Zoals gisteren nog in het kort gemeld, heeft de Zweedse Aca demie de Israëlische schrijver Samuel Josef Agnon en de 74- jarige Nelly Sachs voor dit jaar de Nobelprijs voor Letterkunde toegekend. Daarmee heeft het college van 18 wijze mannen dat in Stock holm het werk van meer dan 80 schrijvers moest beoordelen, lite ratoren aangewezen die naar men mag aannemen het best vol deden aan de eisen die aan deze onderscheiding ten grondslag lig gen. Dit zijn met steeds meer voorbehoud dan altijd morele en ethische eisen naar maatstaven uit het begin van deze eeuw. Bovendien heeft de Zweedse academie dikwijls blijk gegeven van voorkeur voor verhalende dichtkunst en zinnebeeldig proza. Dat de leden van het college, waarvan de jongste de middelbare leeftijd heeft bereikt, het pas na ampele overwegingen ogenschijn lijk eens zijn geworden over de beslissing, kan men zich indenken. Waarschijnlijk is dat ook een van de redenen dat de einduitslag meer op een interlandwedstrijd lijkt, dan op een literaire aangelegenheid. Zo hebben we ervaren, dat het ene jaar de Rus Pasternak de prys (niet) in ontvangst mocht nemen om Rusland de democratie bij te brengen, en zagen we hoe een tijdje later de Rus Sjolochow, zyn „De stille Don" 30 jaar telaat bekroond zag, om Rusland weer te doen glim lachen tegen zoveel democratie. De argeloosheid waarmee iedereen ten slotte de schrijvers over het hoofd ziet en aan bepaalde landen de beste kansen voor bekroning toekent, be- wyst duidelyk dat de tyd rijp is om deze internationale literaire aange legenheid te herzien. Wie meent, dat de teleurstelling om het passeren van Simon Vest- dyk dus van Nederland deze kritiek bepaalt, vergist zich. Als het inderdaad om Nederland ging, kan men zich terecht afvragen waarom ons land nog nooit aan bod is ge komen. Het grote aantal Nobelprij- zen aan Nederlandse natuurkundi gen moet men dan maar even ver geten. Als het inderdaad alleen om de belangrükste schrijvers zou gaan, zou Vestdijk voor de Zweden die Vestdijk niet kunnen lezen meer waard moeten zyn dan de schryver van „De stille Don". En als we de kwaliteit van de poëzie niet in het geding willen brengen, wyzen we op de bekroning van Churchill, die met alle waardering voor zün geniale persoonlykheid, op een meer passen de wijze bekroond had dienen te wor den. Onder de vele kandidaten bevinden zioh schrijvers van wereldformaat die jaar op jaar worden gepasseerd: Graham Greene, Ezra Pound, Alber to Maravia, en als er nog sprake is van enige redelijkheid: HeinrichBöll. Nu Israël aan de beurt Maar zie: dit jaar was het Israël, en in Israël was het Samuel Josef Agnon. Het had slechter gekund! In de hedendaagse Hebreeuwse letter kunde domineert Agnon. Hü werd geboren op 17 juli 1888 in Buczacz n Galicie. Hü emigreerde in 1907 naar Palestina, ging in 1913 naar Berlün en verliet Duitsland in 1924. <^o§aH^Q§oH^cgdi-cQ<^^ 9$ Het nichtje van Samuel Josef Agnon herinnert zich de win- ïaar van de Nobelprüs voor lite ratuur als de man die hemel larde bewogen heeft om zün ge hele familie voor de tweede wereldoorlog Duitsland uit te i krügen. „Hü heeft al zün broers en zusters, en mü ook, het land uit- i gekregen naar Israël," vertelde dr. Esther Appleberg, die werk zaam is op de Wurzweiler school i maatschappelijk werk van de Yeshlva universiteit te New York. „Hü heeft er nooit veel j 3- ophef van gemaakt", voegde ze X ;r aan toe, „maar het was een x' wonder!" ben ondergaan, als de schrijfster en tevens Nobelprijswinnaar Selma La- gerlöf haar in 1940 niet naar Stock holm had weten te krijgen. Ze ves tigde zich voorgoed in Zweden en kreeg aanvankelijk bekendheid als vertaalster. Haaj- eigen werk is gericht op het lot van het Joodse volk. Speciaal in haar gedichten wist ze haai- gevoe lens kenbaar te maken. Haar poëzie is uitgesproken muzikaal, zeker niet modern, maar uiterst beeldend. Haar „Klaagzangen" zoals een criticus het noemde, zyn nooit berustend of sen timenteel, maar geven voortreffelijk de telkens weer beteugelde angst weer. waaraan het Joodse volk door I de eeuwen heen was onderworpen en die ook het werk van Nelly Sachs een strijdbaar karakter heeft gege ven. Tot haar meest bekende werken behoren: „In den Wohnungen des Todes" (1947) en „Das leiden Israels" (1964). Dat deze dichteres juist op gevorderde leeftüd zoveel belangrijk werk heeft geleverd en in de noor- delijke landen meer bekendheid ge niet dan elders, zal ongetwüfeld tot de hoge onderscheiding van haar werk hebben bijgedragen. ADVERTENTIE NELLY SACHS Zün literatuur kenmerkt zich door de grote veranderingen en omwente lingen in de 20ste eeuw, waardoor er by hen die daar het slachtoffer van werden, een innerlijke verscheurd heid ontstond. Er is waarschijnlijk geen enkele schrijver waarbü dit zo merkbaar is als bij Agnon. Geboren onder de naam van Samuel Szaczkes, verwisselde hij van persoonlijkheid, verder te leven in de verbanning met de herinnering aan een vaag verleden en het verlangen naar het paradijs Palestina. Sterk aan „Joods-zijn gebonden HU vormt ook een schakel tus sen de klassieke Hebreeuwse litera tuur en de letterkunde van vandaag. Hü is daardoor de schrijver van ve le tegenstellingen geworden. Even sceptisch als gelovig en even realis tisch als symbolisch. Zyn verlangen naar een cultuur die tot het verle den behoort geeft aan zün proza de gedragen toon en de symbolische in houd. Agnon is ook de schrijver die sterk aan het „Joods-zyn" is gebonden, maar die in Palestina smeltkroes van volkeren uit alle hoeken van de wereld de Joodse eenheid ziet op heffen en tot een herinnering uit het verleden maakt. De Joodse eenheid is een historisch gegeven, maar in de werkelykheid van het hedendaag se Israel gaat het totaal verloren Agnon vraagt zich in al zün ge schriften af. wat nu belangryker is. Zyn werk is in 16 talen vertaald, hoofdzakelük in het Duits en Engels. Een van zün volksvertellingen, die ook in de styl een helderheid welke aan Kafka herinnert, bezitten, is door dr. J. Melkman in de bundel „Meesters der Hebreeuwse vertel kunst" opgenomen. Nelly Sachs: muzikaal en beeldend Nelly Sachs, minder bekend dan Samuel Agnon, werd op 10 decem ber 1891 te Berlijn geboren. Ze zou het lot van de Duitse Joden heb- De Raiffeisenbank wil de spaarzin bevorderen. Ook üw spaarzin. In uw eigen belang. Voor uw eigen zekerheid. Nü sparen betekent zekerheid straks U weet zelf waarvoor u spaart Voor u zelf of voor anderen. Voor de vervulling van een lang gekoesterde wens of voor een onverwachte grote uitgave. In ieder geval spaart u voor een kleine of grote zekerheid. spaarbank en alle bankzaken

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21