&EEN STEUN VAN A.R. .EIDSCH DAGBLAD )uidelijke taal an Biesheuvel Bestuur KVP achter fractie VLEES JAMIN HOOFD SCHOTEL ichmelzer reeds voor grote problemen IVaar extra parlementair kabinet ic Roolvink herroept uitspraak weekend-systeem De prijs van het overleven Arts redt leven van sergeant met zakmes TRESLONG-HILLEGOM De echte zig-zag naaimachine tijdelijk 315.' Gé VERHOOG euwo Lgerlcht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 No. 32003 (Cteur; E. A. E. van Dlsüoeck jfdredactöur: J. Brouwer (Van onze parlementaire redactie) na één dag formeren is drs. Schmelzer voor een groot probleem gekomen: de anti-revolu- lairen willen niet meedoen aan een interim-kabinet, dat de uitgaven gaat verlagen. Het ver fden, dat de anti's de grote dwarsliggers zouden zijn. werd gisteravond zekerheid door een tele- etoespraak van de demissionaire anti-revolutionaire bewindsman mr. Biesheuvel. Hij liet duide- weten, dat er met de ARP over verlaging van de uitgaven niet te praten zou zijn. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling:) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Witte Singel l, Lelden - Giro no. 67065 oor deze duidelijke en openbare uitspraak van de voornaamste tleke figuur van de ARP, lijkt de eerste opzet van formateur melzer getorpedeerd. Als hij toegeeft aan het AR-standpunt, it hij in conflict met zijn eigen motie, waarin wèl wordt aange wen op uitgavenverlaging. De verwantschap en zakelijke bena- ng tussen de KVP en de ARP blijkt heel wat kleiner te zijn dan omateur eergisteravond zelf nog dacht. Gisteravond liet. de formateur mee delen vandaag waarschijnlijk geen besprekingen te zullen voeren. Zijn woordvoerder zei, dat de dag van vandaag waarschijnlijk helemaal be steed zou worden aan de vraag, wel ke problemen tot de dringende zaken behoren. Twee kanten Compromis zichtbare gebeurtenissen deden ■an al vermoeden, dat de A.R.P. er medewerking zou verlenen aanvankelijk werd vermoed, jeleider Rooi vink. die persoon - wel wat schijnt te zien in de len van de formateur, hield gis- Vandaag zou formateur nelzer geen bezoekers ont- en. Gisteren belden tioee po- e figuren bij zijn kantoor AR-fractieleider Roolvink 'weinig ruimte te hebben om anoeuvreren. teren voortdurend contact me;, par tijgenoten. die er heel wat minder voor voelen. Voordat hij gistermiddag zijn eerste bespreking had met de formateur, sprak hij in het minis terie van Binnenlandse Zaken met de drie anti-revolutionaire ministers in het kabinet-Calsmr, Biesheuvel, prof. Diepenhorst en prof. Verdam. Na het gesprek met drs. Schmelzer vergaderde hij langdurig met drie a.r.-fractiegenoten. Persoonlijke ma noeuvreerruimte scheen de fractie leider nie; te hebben. Optimisme Van zijn eigen K.V.P. heeft forma teur Schmelzer voorlopig niet veed moeilijkheden te verwachten. Zijn plaatsvervanger als fractieleider, de heer C. J. van der Ploeg, die gisteren na een haastige treinreis uit Straats burg om half twaalf bij die formateur arriveerde, zei na afloop van het twee uur durende gesprek, dat hij de for- maitiepogingen me; optimisme volgde. Dat zijn fractie op korte termijn bij een zou moeten komen leek hem he- De demissionaire minister van Landbouw, mr. Biesheuvel, bevestigde in zijn televisietoespraak, wat sinds vorige week vrijdag bij de stemming over de fatale motie-Schmelzer al vast stond: de A.R.P. wil het kabinet- Cals wel, de meerderheid van de K.V.P. niet. De tijdelijke onzekerheid over het anti-revolutionaire stand punt, die fractieleider Roolvink za terdag op het partijconvent heeft ge schapen. is daarmee weer verdwenen. Mr. Biesheuvel gaf toe, dat het dekkingsplan voor de komende be groting een politiek compromis is. Zoals over elk compromis valt ook j over dit te praten. Maar die hoogte [-van het ui.tgavenpeil kan niet in dis cussie komen. „Dat is 'n veel ernstiger geschil", aldus mr. Biesheuvel. Hij toonde zich erg verheugd over dte eensgezindheid waarmee de fractie, de. AH.-ministers en het AH.-partij convent verlaging van de uitgaven hebben afgewezen. „Onze fractie is gelukkig niet gezwicht voor het mode woord temporiseren", aldus mr. Bies heuvel. „Wij moeten wat betreft het uiitgavenpeil eerlijk zijn, er moet veel geld uitgegeven worden. Eerlijkheid in de politiek brengt ook mee, dat men duidelyk is". waarnemend fractielei- tan de KVP, de heer C. J. van teg was heel wat optimisti- over de kans van slagen rs. Schmelzer. EERBERICHT Opklaringen en buien 1J KNMI vernacht van heden- orgenavond vanavond en van- voornamelijk in het zuidoosten zojtot land enige regen. Morgen enkele opklaringen, maar le lokale buien. Zwakke tot hoofdzaak tussen zuid en Weinig verandering ln tempe- IfS Snaakt om 11.15 uur) RS 21 OKTOBER °p: 7.14 uur; onder: 17.34 uur op: 15.29 uur; onder: 23.01 uur 'ter te Katwijk: 817 en 20.49 Oogwater te 3.50 en 16.11 uur. TG "uamer oestaat uit 26 pagina's Het partijbestuur van de KVP heeft zich gisteravond in grote meer derheid achter het beleid van de tweede-kamerfractie van deze partij gesteld. Na 'n vergadering van ruim vier uur in het Utrechtse jaarbeurs restaurant keurde het partijbestuur met 29 tegen 3 bij 2 onthoudingen het optreden goed van de KVP- /ractie, dat tot de huidige kabinets crisis heeft geleid. Een nogal opgeluchte partijvoor zitter, mr. Aalberse. wilde na afloop niet zeggen welke leden van het par tijbestuur hadden tegenstemd. Des gevraagd zei NKV-voorzitter Mer- tens, dat hij zijn bezwaren tegen het optreden van de fractie had ge handhaafd en dat hij tot de tegen stemmers behoorde. Dè secretaris van het NKV, de heer Van der Gun, ont hield zich van commentaar. De an dere tegenstemmers waren de heren Van Doorn, d° KRO-voorzitter, die in de Kamer vorige week tegen de motie-Schmelzer stemde en dr Drees- mann lid van de Katholieke Werkge versvereniging. De NKV-voorzitter zei nog niet te zullen bedanken als lid van het par tijbestuur. Hij wil eerst nog een ver gadering van de partijraad, het par lement van de KVP, afwachten, die o pl2 november wordt gehoudei. ter beoordeling van het fractiebeleid. Mr. Aalberse deelde mee, dat met de 3 tegenstemmers nog nader zal worden gepraat door een commissie, bestaande uit enkele leden van het partijbestuur en van de fractie. Hij achtte het niet uitgesloten dat zij zich alsnog aan het fractiebeleid zul ke n conformeren. De partijvoorzitter noemde de sfeer van de conferentie goed en openhartig. „U kunt begrijpen, dat men na zo'n rijp beraad nog moei lijk kan spreken van gespletenheid in de KVP." zei hy. De heer Aal berse deelde mee, dat het partijbe stuur zich ook al had beziggehouden met de voorbereiding van de verkie zingen. De partijraad zal zich op 19 november gaan buigen over het nieu we verkiezingsprogramma van de KVP, dat volgens mr. Aalberse zeer verkort en zeer duidelijk zal zijn. Hij ontkende nogmaals met klem, dat in de KVP angst zou bestaan voor het uitschrijven van vervroegde ver kiezingen. Nu de straffe houding van at A.R.P. de weg naar een confessioneel minderheidskabinet lijkt te hebben afgesneden, kan drs. Schmelzer nog twee kanten uit. Hij kan proberen met de voorstem mers van zijn motie zaken te doen (de C.H.U. en de V.V.D.U De bereid heid bij deze partijen om de K.V.P. vlak voor de verkiezingen uit de nes ten halen is heel klein. Ook de KVP zelf zal er weinig voor voelen om zich zonder adempauze weer in de armen varn de oppositie te werpen. Hij kan ook proberen een kabinet te vormen, dat geen bindingen me; het parle ment heeft: een extra-parlementair kabinet, bestaande uit politiek min of meer onafhankelijke deskundigen. De ruime tijd, die de formateur uittrekt voor de studie van de dringende za ken zou daarop wel kunnen wijzen. De formatie van een extra parlemen tair kabinet is meestal een zeer lang durige zaak. De bereidwillige en on afhankelijke deskundigen liggen in Nederland wiet voor het opscheppen. Als drs. Schmelzer deze weg volgt zal ervan vervroeging van de verkiezin gen niet veel terecht, komen. Daarmee zou de KVP de tijd krijgen om de scheur in de eigen gelederen te lij men. Drie Arabische spionnen gedood Een Israëlische grenspatrouille heeft gistermiddag bij de grens met Libanon drie gewapende Arabieren doodgeschoten en een vierde ver wond en gevangengenomen. Eén lid van de Israëlische patrouille is do delijk gewond geraakt, zo heeft het Israëlische leger meegedeeld. Men vermoedt dat de Arabieren op spio nage uit waren. Militaire waarnemers van de VN hebben gisteren aan beide kanten van de Syrisch-Israëlische grens een onderzoek ingesteld naar troe penconcentraties en wapens. Leraren door negers mishandeld Jonge negers, die ontevreden wa ren over het peil van het onderwijs op scholen voor gekleurden In Oak land (Californië) hebben gisteren de leraren van een middelbare school in deze stad aangevallen. Vijf leraren werden gewond. De politie verrichtte negentien arrestaties. De school is gesloten. Gisteravond kwam het in de ne- gerwijk van Oost-Oakland tot onge regeldheden waarbij met flessen werd gesmeten en ruiten werden inge gooid. Jonge negers zwierven door de straten tot de politie 's avonds om kwart over tien een uitgaansverbod voor iedereen onder de 18 afkondig de. Verwijt aan PvdA niet juist geacht Naar wij vernemen, zal de AR- fractievoorzitter B. Roolving terug komen op zijn uitspraak, dat de P.v.d.A.-fractie mede schuldig is aan dc val van het kabinet. De A.R.-fractie, die gisteren uren lang over dit punt vergaderde, is in grote meerderheid van mening, dat de heer Roolvink op het A.R.-partij- convent van afgelopen zaterdag ten onrechte de blaam op drs. Nederhorst heeft geworpen, dat deze door zijn onaanvaardbaar verklaring van de motie-Schmelzer alle uitwegen van het kabinet had afgesloten. De A.R.- fractie vindt, dat in eerste instantie de K.V.P. verantwoordelijk is. De heer Roolvink zal waarschijn- vanavond op de bijeenkomst van de A.R.-kamercentrale in Den Haag in het openbaar terugkomen op zijn uit spraak. In een uitzending van het radiojournaal is reeds op de herroe ping van de uitspraak gezinspeeld. Nieuwe romance aan Deense hof? Het Kopenhaagse blad Ekstrabla- det maakt melding van geruchten in kringen die in nauwe betrekking staan tot de Deense koninklijke fa milie volgens welke er een romance bestaat tussen prinses Benedikte en de Duitse prins Robin zu Sayn-Witt- genstein-Burleburg. Ekstrabladet, dat op 2 september het eerste bericht had van de ver loving van prinses Benedikte's oude re zuster Margrethe met de Franse diplomaat graaf Henri de Monpezat, meent te weten, dat de Duitse prins de laatste tijd enkele keren in Ko penhagen is geweest- De 22-jarige prinses Benedikte is de tweede dochter van Koning Fre- derik en Koningin Ingrid. Hun der de dochter, prinses Anne-Marie, is in september 1964 met Koning Con stanten van Griekenland gehuwd. ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten In de avond van maandag 24 ok- tober, de Dag der Verenigde Naties, wordt in Nederland een grote inza melingsactie gehouden voor Tibe- taanse vluchtelingen in India en Nepal. De actie in ons land vormt een deel van een aan Nederlands Initia tief ontsproten Europese Vluchtelin gen Actie, welke beoogt in tenminste zestien landen geld bqeen te bren gen, waarmee 200.000 vluchtelingen in Afrika, Palestina, Vietnam, In dia en Nepal definitief en construc tief aan een menswaardig bestaan kunnen worden geholpen. Nederland zamelt samen met Duitsland, Noorwegen en Zwitser land in voor de Tibetanen. Het doel: 25 miljoen gulden (giro 999, t.n.v. Vluchtelingenhulp '66). Radio De Dalai Lama in gesprek met onze verslaggever. Maar wie betaalt? „Oorlogsoperatie" in kazerne (Van onze Zwolse correspondent). Een echte oorlogsoperatie heeft maandag sergeant 1ste klasse Koe- lewün, chef-kok van de officiers mess van de Prinses Margrietka zerne in Wezep het leven gered. De lste luitenant arts J. Dijkstra stak hem met een zakmes in de lucht pijp om een stuk kunstgebit te verwijderen dat ademhalen onmo gelijk maakte. het duidelijk dat zijn luchtpijp va* verstopt. Ja, en wat doe je dan? Ik kon niet meer denken, op dat mo ment. Automatisch stak ik mijn vingers in zijn keel, maar ik kon er niet meer bij. Als ik niet snel een mes by de hand had gehad, was het slecht afgelopen. Elke art» had hetzelfde gedaan". De uiterst bescheiden reserve-luitenant arts zei dat zyn grootste beloning be stond uit een ontmoeting nader hand met de sergeant. Hy kon hem de hand drukken. De soldaat, die de arts tijdens de „operatie" ter- zijde stond omdat hij toevallig piketdienst had heeft van zijn com mandant twee dagen prestatiever lof en een erekoord gekregen. ADVERTENTIE dagelijks diner en soirée-dansante Vrijdags isspecialiteiten o.a. bouillabaise oesters kreeft tong Inktvis heilbot schol escargots zalm paling forel scampi schelvis stokvis fondue de poisson in diverse exquise bereidingen Reserveringen: 025205347 Cs Maandags gesloten). DOKTER DIJKSTRA Bij een val in de mess had de ser geant zijn ondergebit gebroken. Een deel schoot in zijn keel. Hij kon niet meer ademhalen, zakte in el kaar en raakte bewusteloos. De arts, die aan de bar in de mess zat, probeerde onmiddellijk met zijn vingers het stuk gebit uit de lucht pijp te verwijderen. Toen dit niet lukte riep hij om een mes. Een van de koks gaf hem een tafelmes, maar dr. Dijkstra (28) schreeuwde een zakmes, een puntig mes nodig te hebben. Tot stomme verbazing van de toe schouwers zette hy het de sergeant op de keel, maakte een opening en kon het stuk gebit verwijderen. De arts kneep daarna zoveel mogeiyk de bloedvaten dicht met zyn vin gers en bleef dit doen gedurende de rit per ambulance naar het zie kenhuis in Zwolle. Hier werd het slachtoffer verder chirurgisch be handeld. Hy maakt het thans goed. Seconden ,Toen ze me kwamen waarschuwen zag hy al blauw. Iedereen kon de zelfde diagnose stellen. Hij ademde niet meer en zijn pols was bijna weg. Het was een kwestie van se conden". Dit zei de door de publi citeit wat verbaasde jonge Gro ningse arts. ,Ik begreep in de consternatie niet direct wat er aan de hand was, maar toen ik de sergeant zag, was ADVERTENTIE LEWENSTEIN en televisie, in Europees verband ver enigd, collectanten en duizenden vrijwilligers werken aan deze actie mee, waarvoor zich een internatio naal werkcomité onder leiding van Prins Bernhard bijzonder heeft inge- spannen. Een van onze verslaggevers heeft een reis gemaakt door India om in drie artikelen vast te leggen hoe deze Tibetanen daar leven. Vandaag op pagina 15 een inter- view met de Dalai Lama, wereld- en i geestelijk leidsman van de Tibetanen, vluchteling in India. De komende dagen volgen een be schouwing over een aantal aspecten van hulpverlening aan vluchtelingen in India en het verhaal van een be- zoek aan een wegwerkerskamp, waar [Tibetanen zich in leven houden. ADVERTENTIE speculaas niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE UW SLAGER T voor win ter kost. Eigen gemaakts rolpens en Gelderse rookworst. uw POELIER Voor reerug - reebout - reebiefstuk reepoelet - hazen - wilde konijnen en eenden. Nu ook fazanten. ADVERTENTIE Wat hebt u toch tegen "een randje vet" aan het vlees? Juist door dat beetje vet win nen vlees en jus aan smaak. Dus? Zet morgen nog door regen runderlappen op het menu en serveer ze met 8p.-uit]es en gekookte aard appelen. Kostelijk...1 (Sucé Qh* Een machine met vele moge lijkheden: naden afwerken knoops gatenmaken 2naaldswerk blindzomen stoppen en talloze andere mogelijkheden. Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21, Leimuiden tel. (01721)-412 Promotie aan de Leidsche Hoogeschool. Tot doctor in de geneeskunde, de heer J. J. Langélaan, geb. te Heemste de, met een academisch proefschriftgetiteld: Verslag aangaande het Cholera-Hos- pitaal te Leiden. Een eenvoudig geëmploi- eerde bij den telegraafdienst te Parijs heeft een schrander toestel uitgevonden, dat verre de voorkeur verdient boven al ingebruik zijnde telegrafische toestellen. Zijne uitvinding is het eenvoudigste middel om schrift op een afstand te re produceer en. De heer Mayer zoo heet de uitvinder is uit Mulhouse naar Parijs ont boden om de proefnemingen met zijn toestel voort te zet ten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1