EIDSCH DAGBLAD KVP STERK VERDEELD Johnson twee weken in Azie Nieuwe politieke actie tegen China? Tien fractieleiders vandaag naar Koningin :erbericht VEEL WIND Ook Luns achter Vondeling Leidse Boeren achter noodraad Estec in hotels in Noordwijk MALARIA IN BRAZILIË: 3000 DODEN 'n ster matras (§ucl n.v. v. d. velde Citroën leuwo jpgericht 1 maart 1860 MAANDAG 17 OKTOBER 1966 No. 32000 jfjur; E. A. E. van Dlshoeck fiaijiredflcteurj J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 111,90 per kwartaal, f 8,97 par maand, f 0,98 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57060 •ui los het groeide P i maart 1960 hebben wy feestelijk het feit herdacht, dat toen honderd Jaar ge il - het eerste nummer van het jh Dagblad verscheen. tele weken later, op dinsdag 15 I, konden wij melden, dat op het 80.000sto nummer van de was gekomen. Op 6 Juli 1963 louwde het 31.000ste nummer wnsllcht en vandaag, 17 okto- Jls het 32.000ste nummer uit de lllepers gerold. eenvoudige rekensom aan van de kalender vertelt ons wanneer volgens mense- jierekening het 33.000ste en on ite nummer aan de beurt zul- het is niet anders dan de of! woordelijke regelmaat van de geheel andere ontwikkeling, paaraan wij by het bereiken f ren de mijlpaal van vandaag aandacht willen schenken, is onze oplage in de afgelopen Er ls gelukkig alle re- ei4m daarover ln passende be aan enheid tevreden te zijn, al zou- uiteraard het tempo van de gaarne nóg sneller willen lifl' Jr het uitbreken van de tweede rereldoorlog bedroeg onze da- bVai ®HJkse oplage ruim 20.000 oorlog begon de wederop- op het schamele totaal van ild 7.284 abonnees, een aantal lüJ penwel binnen zes maanden ns aangegroeid tot 12.400. v 1949 waren er ruim 17.000 doch dan komt er een van slechts langzame groei, LE#ret zeven jaar later wordt de ve bereikt. Maar in het volgend jaren mag de ontwikkeling rot ïP^taculair worden genoemd, spr s komen er een kleine dui- rret! Jonnees by en in het afgelo- ir zelfs meer dan twaalfhon- idat dezer dagen de grens rerd overschreden, kunnen slechts hopen dat het ons gegeven moge zyn binnen niet al te lange tijd Uj men melden dat de oplage- iteü le dagelijkse nummering heeft ïaald. WU biyven er in ieder best voor doen ADVERTENTIE EB A. - LEIDERDORP 1&. (01710)-30797*/21561 wasten kantoormeubelen KNMI in De Bilt verwacht ien- tot morgenavond: öderlijke bewolking metplaat- ®kele buien. Matige tot krach- 1 de kust later mogeiyk harde tussen zuid en zuidwest. On- dezelfde temperaturen als E. femaakt om 11.15 uur). 18 OKTOBER '•09 uur; onder: 17.41 uur; 12.59 uur; onder: 19 54 uur. J(er in Katwyk te 5 42 en "f: laagwater te 1.41 en 13.52 •ttmer bestaat uit 18 pagina's (Van onze parlementaire redactie) De tweedracht: in de katholieke politiek zal de oplossing van de kabinetscrisis bijzonder moeilijk maken. Vandaag komen de tien fractieleiders uit de Tweede Kamer de Koningin in Huis ten Bosch advies uitbrengen. Zij zullen vermoedelijk unaniem tot de ont binding van de Tweede Kamer en tot het houden van vervroegde verkiezingen adviseren. Maar over de vraag, wat er in die tussentijd moet gebeuren bestaat onenigheid. Het demissionaire kabinet-Cdls voelt, er niet voor om tijdelijk de lopende zaken waan" te nemen. Er moet due of een interim-kabinet komen of het parlement zal alsnog zijn vertrouwen in het kabinet moeten uitspreken. Beide oplossingen zijn alleen mogelijk als de KVP de twee spalt in de katholieke gelederen herstelt. I op zich te nemen en. inmiddels de I lopende zaken waar te nemen. Dit laatste is ook bijzonder moeilijk, om. dat de begrotingsbehandeling nog niet begonnen is en omdat een hele boel belangrijke beleidsbeslissingen eigenlijk geen dag kunnen blijven I liggen. Omstreden figuur Als de oude regel „wie breekt be taalt" ook nu weer wordt gevolgd dan zal de teerst opdracht, om de vastgelopen machinerie weer op gang te brengen worden verleend aan de katholieke fractieleider in de Twee de Kamer, drs. Schmelzer. Hij is ech ter ook in zyn eigen kring een om streden figuur geworden, hetgeen zyn werkzaamheden ernstig zal be lemmeren. Het is derhalve niet on- Zaterdag is de crisismolen in Den Haag al op gang gekomen. Premier Cals bood toen in een gesprek van 2Vi uur in paleis Huis ten Bosch het ontslag van zyn ministersploeg aan. Daarna kwamen de vice-president van de Raad van State, prof. Beel, de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. Mazure en de voorzitter van dc Tweede Kamer mr. Van Thiel, hun mogelijk, dat een andere KVP-er, die niet zo nauw betrokken is bij de ka- binetsval, een informatieopdracht zal krijgen. Langzamerhand wordt het duide lijk, dat de crisis waarin de KVP verkeert eigenlijk groter is dan die waarin het kabinet verkeert. De for se kritiek, die NKV-voorzitter Mer- tens vrijdagavond in „Brandpunt" liet horen op de uitspraak van de KVP-fractie heeft een lawine losge. maakt. Vanavond zal het NKV- hoofdbestuur beslissen over de vraag of de heer Mertens zyn lidmaatschap in het hoofdbestuur van de KVP nog zal moeten voortzetten. Hij zelf zei vrijdagavond direct ontslag te willen nemen. De voorganger van de heer Mertens. oud-minister De Bruyn. heeft z'ch vanmorgen in de De Volkskrant (die nauwe banden heeft met het NKV) geschaard achter de uitspraken van de heer Mertens Over de houding van de katholieke kamerleden, die nauwe banden heb ben met het NKV zei hij: „Ik be grijp er niets van. Ze hebben meege werkt aan een ongelukkig besluit". Desgevraagd verklaarde hij, dat er zeker aanleiding is om een katho lieke arbeiderspartij te stichten, wan neer het onverhoopt niet mogelijk blijkt om de verlangens van de ka tholieke werknemers alsnog tot hun recht te laten komen. 0 ervol ervolg op pag. z Hoe het kabinet zelf over de cri sis denkt is het afgelopen weekeinde ondermeer duidelyk geworden uit de verklaring, die minister Luns (Bui tenlandse Zaken) voor zijn vertrek met minister Bot naar de West op de luchthaven Schiphol aflegde Geheel tegen de verwachting in nam mr. Luns toen zijn collega Vonde ling (Financiën) in bescherming te gen de aanvallen van de katholieke tweede-kamerfractie. Minister Luns (zelf lid van de KVP) toonde zich teleurgesteld over de crisis en noem de het betoog van dr. Vondeling „zeer sluitend en bijzonder goed te verdedigen". Verantwoordelijkheid Deze verklaring leidt tot de con clusie, dat ondanks het wantrouwen van de KVP-fractie de katholieke ministers in het kabinet solidair zyn met hun socialistische en anti-revo lutionaire collega's. Diezelfde avond verklaarde minister Diepenhorst (ARP) dat van dit kabinet geen be- leidsdraad meer is te verwachten. Het heeft er geen zin meer in om nu nog als een ploeg van sterke man nen op te treden. We laten het over aan wat men wil tenzij men ons nadrukkelijk vraagt het te doen. al dus deze demissionaire bewindsman van Onderwys en Wetenschappen. De uitlatingen van beide bewinds lieden wijzen erop, dat het kabinet èr niet voor voelt om de verant woordelijkheid voor kamerontbinding De centrale en westelijke delen van de Verenigde Staten zijn getroffen door de eerste grote sneeuiostorm van het seizoen, waardoor zeker twaalf personen zijn omgekomen. Zes van hen kwamen om in Belmond (Iowa): deze stad iverd vrijdag door een tornado getroffen. Op de foto: de ■hoofdstraat van Belmond na het voorbijtrekken van de orkaan. Het aantal gewonden in diverse staten is groot, de materiële scha- bedraagt vele miljoenen dol lars. President Johnson vertrok van ochtend uit Washington voor zijn eerste grote buitenlandse reis. sinds hy Kennedy drie jaar geleden op volgde: Nieuw-Zeeland, Australië, de Philippynen, Thailand, Maleisië en Zuid-Korea staan op zyn program ma met als hoofdschotel voor deze zestiendedaagse tocht de conferentie in Manilla van 23 tot 27 oktober, waaraan bovengenoemde staten (be halve Maleisië, maar mèt Zuid-Viet nam) zullen deelnemen. Het officië le doel van de reis is het brengen van tegenbezoeken aan bevriende landen. Daarnaast wil men in Ma nilla zowel sociaal als economisch de rekening opmaken van de stryd in Vietnam. De nadruk zal hierby liggen, aldus is de laatste dagen door Ame rikaanse regeringswoordvoerders by herhaling verklaard, op het paci ficatieprogramma in Zuid-Vietnam. Daarmee beoogt men de sociale en economische structuur van Zuid- Vietnam zodanig te versterken, dat de communistische tegenstander, de Vietcong, zyn greep op een deel der bevolking verliest en niet in staat zal zyn nieuwe aanhang te kweken. De militaire aspecten van de oorlog zullen, volgens de officiële lezing, slechts terloops ter sprake komen. Daarentegen is het wel de bedoeling dat de deelnemers aan de conferen tie gedachten aan een vreedzaam overleg gaan wyden. Of op dit punt de conferentie evenwel concrete re sultaten zal hebben, is te be- twyfelen, daar het bekend is dat de Zuidvietnamezen en de Zuidko- reanen (die nu 41.000 door Amerika volledig betaalde manschappen in Zuid-Vietnam hebben staan) tegen onderhandelingen gekant zijn, waar aan de Vietcong zou deelnemen, het geen een eerste voorwaarde ïykt voor een eventueel tot stand komen van overleg. In de hedenmiddag gehouden zitting van de Leidse raad heeft de fractievoorzitter van de Boe renpartij. de heer C- Koppen, meegedeeld, dat hij en zijn frac tieleden de heren Th. Nijssen en W. J. J- Pompe, zich hebben ge distantieerd van het hoofdbe stuur en zich hebben geschaard achter de noodraad. waarvan de heer F. Schregardus uit Haarlem voorzitter is. Zoals bekend heeft deze noodraad het roye ment door de Boerenpartij naast zich neergelegd. Zij blijven zit ting houden in de Leidse ge meenteraad. De in deze dagen veel om- i morgen als eerste zijn opwach- strêden fractieleider van de KVP, ting bij de Koningin in paleis drs. N. Schmelzer, maakte van- 1 Huis ten Bosch in Den Haag. Na de hevige brand, die ln de nacht van vrijdag op zaterdag de vier houten noodgebouwen van Estec, het Europees laboratorium voor de ruimtevaart aan de Zwarteweg in Noordwijk totaal verwoestte, heeft men direct maatregelen getroffen om dit laboratorium in een ander gebouw onder te brengen. Men Is daar snel in geslaagd, want van morgen werd betonnen met het in richten van hotel Huis ter Duin. Ook zullen afdelingen worden on dergebracht in het Zinger hotel en in hotel Helmhorst, alle in Noordwijk aan Zee. De heer Verwynen, adjunct-direc teur van het bedryf, hoopte, dat men door de brand niet ai te veel stagnatie zal ondervinden in het huidige operationele programma en bij de voortgang van de con structie-werkzaamheden aan het definitieve gebouwencomplex aan de duinrand tussen Noordwijk en Katwijk, dat eind 1967 moet wor den opgeleverd. Voorts vertelde de heer Verwynen. dat de mechanisatie van het ruim te-onderzoek geen vertraging zal ondervinden. Het is mogelijk een deel van de verbrande docu menten te copiëren. De eerste Euro pese sateliet zal 1 maart de ruimte Ingaan. In de nu afgehuurde hotels, die vol doende ruimte bieden, omdat er toch geen gasten zijn in het win terseizoen. wil men eerst de ad ministratie weer gaan bijwerken. Dat zal geruime tijd vergen, want het grootste gedeelte is in de vlammen opgegaan. Twee aapjes 6-12 maanden in de ruimte? Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA deelt mee dat het plan bestaat om metter tijd enkele aapjes in een baan om de aarde te zenden voor de tyd van 6 tot 12 maanden en ze te laten terug halen door menseiyke ruimtevaar ders. Zy krygen voldoende zuurstof, eten en drinken mee. De proef heeft ten doel de invloed van langdurige gewichtloosheid na te gaan. Communistische leiders in Moskou van deze communistische topconfe rentie is voorlopig nog geen duidelyk uitsluitsel te verkrygen. Maar het staat wel vast, dat het bezoek aan het ruimtevaartcentrum wordt aan gegrepen om te komen tot een af- (Van onze Weense correspondent) Het ziet er naar uit dat de communistische leiders uit Oost- Europa in de komende dagen een gemeenschappelijke actie gaan ondernemen ten aanzien van China. Tevens zal een reeks com munistische leiders in Moskou spreken over de toestand in de wereld. De officiële aanleiding voor de communistische leiders om in de Russische hoofdstad bijeen te komen is de lancering van een bijzonder ruimtevaartuig in de steppen van Kazachstan. De leider van de Poolse party, Go- moelka, heeft zijn officiële bezoek aan de Sowjet-Unie gisteren beëin digd, maar hij is in de Russische hoofdstad gebleven. De Hongaarse delegatie onder leiding van partij chef Kadar is gisteren in Moskou Roemeense leiders verwacht. Ook de komst van Ulbricht uit Oost-Duits- land en van de Tsjechoslowaakse en Bulgaarse leiders is reeds aangekon digd. Daarentegen schynen de Joegosla- ven niet te zijn uitgenodigd. Over de politieke doelstellingen Een malaria-epidemie aan de mon ding van de Amazone heeft in een maand meer dan drieduizend per- hel leven gekost. Er is volgens het blad Jornal do Brasil onvol doende medische hulp. Op het eiland Marajo zijn 2.000 van de 25.000 be woners bezweken. In Muana zyn 1.200 doden geteld. VROUW STAK A AR MAN DOOD spraak over nieuwe politieke acties, zullen ongetwyfeld China en do Europese veiligheid zyn. Voor het eerst sinds lange tyd ls de anti-Chinese polemiek weer opge nomen in een officieel staatsstuk ,en wel in het Pools-Russische commu- niquee van het afgelopen weekeinde. Brezjnew, de leider van de Russische party, heeft de tegenstellingen ln een helder daglicht gesteld, door te verklaren dat de politiek van de Chi nese leiders niet* meer van doen heeft met het Marxisme, het Leninisme of een sociale politiek. ZakeRjk zyn daarmee alle voorwaarden vervuld om de Chinese party uit de commu nistische wereldbeweging te stoten. Vervolg op pag. 2 Een 40-jarige sergeant-schryver van de Koninklyke Marine in Den Helder is gisteravond by een echte- lyke twist door zyn vrouw met een aardappelschilmesje ln de borst ge stoken en aan inwendige bloedingen overleden. De vrouw verweerde zich tegen haar man, die onder invloed van sterke drank verkeerde en hand- tasteiyk werd. Direct na haar daad liet de vrouw een marinearts waar schuwen. die overbrenging van de sergeant naar een ziekenhuis nood- zakelyk achtte Bij aankomst in het St. Liduïnaziekenhuis bleek de man te zyn overleden De vrouw is ingesloten in het hoofdbureau van politie ln Den Hel der. Ir X "ÜSSw»" ADVERTENTIE ADVERTENTIE De Gemeenteraad van Haarlem heeft besloten tot de heffing eener plaatselijke di recte belasting van ten hoog ste f 120.000, waarvoor de huurwaarde de voornaamste grondslag zal uitmaken, met vrijstelling der bewoners van huizen van f45 huurwaarde en daarbeneden. De Rector Magnificus der Leidsche Hoogeschool heeft sedert 8 Februari j.l. tot he den toe ingeschreven 122 nieuwe studenten, waarvan 18 elders studeer en

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1