l Aieuwenhuizen 100 jaar Leiden heeft nu flat voor alleenstaanden A Bende roofde voor meer dan 60 mille Huisvrouw onderwerp van reuma-onderzoek lLTERDAG 15 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD 4 Honclerden op receptie Twee-honderd, drie honderd, vier honderd Om kwart tr vijf heeft men gistermiddag in ..De Lakenhal" het tellen en schatten van de vele receptiegangers, die hier de directeur, de heer F. H. Nieuwenhuizen en commissarissen van de N.V. Fa- briek van, verduurzaamde levensmiddelen v/h L. E. Nieuwen- ■huizen hun gelukwensen met het eeuwfeest van deze conserven- ■industrie kwamen aanbieden, maar in het onzekere gelaten. Vele geschenken Vast staat in ieder geval, dat dit ïonderd-jarig bestaan van deze Leidse industrie, waartoe in 1866 in pand op de Leidse Botermarkt .•en „winkel van primeurs" de rondslag werd gelegd, bij de vele elaties wel is aangeslagen, rootmoeder van de huidige dir Neeltje Nieuwenhuizen- Ier Plas, heeft voor honderd jaar liet kunnen vermoeden, dat haar litiatief: het inblikken van groen- velen op dit eeuwfeest in de eidse Lakenhal bijeen zou brengen In de eerste plaats waren dit de urgemeester van Leiden, an der Willigen en enkele wethou- i trs. Dat ook werkgevers emersorganisaties deze middag un belagstelling blijk gaven. «egeld de goede verhoudingen M it jubilerende bedrijf. Voorts zagen ij op deze receptie een vertegen- oordiging van de Kamer Oftoophandel en Fabrieken van Ryn- id, de Leidse Vereniging van In striële en van de Leidse Klein andel in groete en fruit, tal linnen - en buitenlandse relaties, eputaties van de Ned. Ver. roente- en Fruitverwerkende In- 5g|istrie, het Produktschap groente en Fruit, het Centraal Bu voor de Tuinbouwveilingen, het 1 roefstation voor de Groentehandel, Plantenziektekundige Dienst ir J I fageningen, de Keuringsdienst -1 an Waren in Haarlem en Rotter un, vertegenwoordigers kei eilingbesturen en voorts vele hoof dienst, bankrelaties, fcmmandant van de Koksschool ko- ^nel Th. H. Wessels en vele bekenden van directeur ennoten van de jubilerende „Sleu- *D (lconserven". Tijdens deze geani chi meerde receptie wei-den de directeur vele geschenken aangeboden en ga- van de tientallen van relatie ontvan gen bloemstukken een kleurig en fleurig effect aan de viering van „Honderd jaar Nieuwenhuizen", waarin met directeur en vennoten ook de adj. directeur, de heer A. van der Laan en de heren drs. A. D. Nieuwenhuizen en F. H. Nieuwen huizen ruimschoots deelden. Over Arrestatie in Leiden De burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, wenst de directeur, de heer F. H. Nieu wenhuizen, geluk met honderd jaar Sleutels conserven. In het midden de gemeente-secretaris, dr. J. v. d. Poel. (Foto LD/Holvast) één week as. vrydflg in Avifauna te Alphen a.d. Rijn is het feest voor het personeel, dat op zijn beurt ook zo nauw betrokken is bij „Hon derd jaar Nieuwenhuizen". ADVERTENTIE O ja, even naar Prononce voor een modieus nachthemd 1 i t J.O.V.D. staat onafhankelijk van V.V.D. De Jongeren Organisatie Voor Vrij heid en Democratie (J.O.V.D.» afde ling Leiden hield gisteravond een ledenvergadering in Nieuw Minerva. Tijdens deze vergadering werd het nieuwe bestuur gekozen, dat voor het komende jaar als volgt is samenge steld: H G. Meppelink, voorzitter, inej. M. van der Steen, vice-voorzit- ster. mej. R. M. van der Weele, se cretaresse. mevr. M. A H Staken burg. penningmeesteresse en M. Eek hof. lid. In zijn openingswoord zette de nieuwe voorzitter het doel van de J.O.V.D. uiteen en stelde met na druk dat de J.O.VD. onafhankelijk is van de V.V.D. maar de liberale grondslag gemeen heeft. De J.O.V.D. begint met de ont wikkeling van de politieke kiem door algemene politieke oriëntatie, in het bijzonder met de bestudering van de liberale beginselen, terwijl de V.V.D. at beginselen toepast in de prakti sche politiek, waarbij dan nog reke ning moet worden gehouden met de maatschappelijke hoedanigheden, al dus de heer Meppelink. Het gemeenteraadslid, dr. J. P Duyverman hield deze avond een inleiding over „Het besturen der ge meente", waarop een interessante discussie volgde. De heer J. A. Stakenburg werd gekozen als fractievoorzitter van de J.O.V.D. in het Leids Jongeren Par lement. Aangezien de regionale V.V.D. dinsdag 8 november in Den Burcht een bijeenkomst houdt, waarbij ook de J.O.V.D. is uitgenodigd en waar prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma zal spreken over „Proeve van een nieuwe grondwet" werd een studie groep samengesteld die de proeve zal bestuderen. Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werden t.o.v. van notaris W. F. Kar stens te Leiden de navolgende per celen geveild: Huis Da Costastraat21 op f 9000.door D. A. v. Duuren q.q. Pakhuis met woning Kruisstraat 14 uit de hand verkocht. Huis Morsweg 121 op f. 13.500.door mw. Zanoni. Huis Morsweg 117 op f.4000.— door de heer Bruyn. Huis Morsweg 119 op f5000.door de heer Guyt. Huis 4e Groenesteeg 80 op f.4800— door de heer Bolting. Huis Oostdwarsgracht 4 op f. 1850.door de heer De Vreeze ADVERTENTIE rook met Voor v Pall Mali Export Pall Mali Export I Overal, ledereen PME is geweldig PME Is ii Pall Mall Export ,,A!lerleidsr Teneinde de Leidse raad. hoofden i dienst en de chefs van de se- arie-afdelingen van voorlichting dienen is het Bureau Voorlich- - op voorstel van E. en W. tvergegaan tot een uitgifte van een pipselkrant, waarvan de naam rleids" is gegeven. Het „nieuws" deze krant wordt samenge teld uit een aantal landelijke en :|aatselijke bladen. jjouden tientjes In het Leidse filiaal van de Hema Ogende" het gisteravond na slui- bgstijd gouden tientjes. In verband iet het veertig-jarig bestaan van dit jooncern reikte de bedrijfsleider, de Qheer a. van Raverizwaaij, aan 78 lersoneelsleden een gouden tientje advertentie Briljanten sieraden reeds vanaf f 75,- Juwelier VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. £1 .V:" L e Kerkelijk Leven Beroepen te Veendam vac tapteijn) (toez.) D. J. Mled. iokkum. Bedankt Houten; I S. de den 3e Ridder- Domdorp) R. J. de Jong te Groningei Zuid; te Lochem N. Schelhaas te Oostwold (Old te Kampen D. J Moderaar te Voorschoten. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Zwljndrecht A. N. Hen driks te Ommen. VRIJE OI'D GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen H. J. C. H. Wereldbekend Aroma Studie van Leids instituut Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan heeft de ..Neder landse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding" een geschrift uit gegeven waarin het resultaat van een studie door het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de Leidse Universiteit naar de validiteit van de huisvrouw lijdende aa nrheumatoide arthritis is verwerkt- In een woord vooraf schrijft de di recteur van het instituut, prof. dr. P. Muntendam, dat de lacune in de kennis omtrent de mate van invali diteit bij chronische ziekten in het beroep van huisvrouw aanleiding was tot dit. onderzoek. De keuze viel daar bij op de reumatische gewrichtsont stekingen. omdat hierbij in het alge meen vaak functiestoornissen optre den en de ziekte veelvuldig voorkomt. Het onderzoek betrof patiënten, die in de reumatologische kliniek in Lei den in de jaren 1956, 1957 en 1958 waren behandeld, en aldaar of ii omgeving of in Den Haag woonachtig Burgemeester verricht opening (Van onze A'damse correspondent» De rijkspolitie in Diemen heeft een eind gemaakt aan de activiteiten van een bende, die op grote schaal opslagplaatsen van grossiers in levensmiddelen leegroofde. Tot nu toe zijn drie arrestaties verricht. In Diemen werd in de nacht van maandag op dinsdag een 26-jarige markt koopman uit Den Haag aange houden. In Leiden werden ver volgens twee neven van hem gearresteerd, eveneens markt kooplieden. Zij hebben een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. Het onderzoek, dat werd gevoerd in samenwerking met de politie in Bre da, Dordrecht, Rotterdam en Den Haag, heeft behalve tot arrestaties, geleid tot het aohterhalen van een hoeveelheid levensmiddelen en textiel ter waarde van minstens 60.000 gul den. Deze goederen waren opgesla gen in een aantal garages, die de bende in Noordwijk hadden gehuurd. Heling Het wordt niet uitgesloten geacht dat de bende groter is geweest dan het drietal nu gearresteerden. In ieder geval worden nog aanhoudingen Het politiebureau in Diemen leek gistermiddag meer op een le vensmiddelenwinkel. Dit is de ge hele buit van één nachtelijke diefstaldie in Noordwijk werd teruggevonden. verwacht, waar het heling van de door de bende gestolen goederen be treft. De zaak werd aan het rollen ge bracht door een nachtwaker op het industrieterrein in Diemen. Deze rap porteerde in de nacht van maandag op dinsdag een verdachte bestelwa gen. Eén Hagenaar werd aangehou den toen hij deze auto. waarin een aan/tal goederen die in Breda waren gestolen werd aangetroffen, op kwam halen. Gedekt door de dichte mist hadden eerder andere bendeleden kans gezien twee bestelwagens die zij in een grossierderij op het in dustrieterrein hadden volgeladen met levensmiddelen en dameskousen ter waarde van ongeveer tienduizend gulden, te verdwijnen. De 26-jarige marktkoopman wordt door de rijks politie als het brein van de bende beschouwd. Hij heeft een functie als vertegen woordiger gehad, waardoor hy goed op de hoogte is van de situatie in en rond de op wat afgelegen industrie terreinen gevestigde grossierderyen in levensmiddelen. Juist op deze had de bende het gemunt. waren. Het richtte zioh op de vraag hoe groot de functionele capaciteit ten aanzien van het huishoudelijk werk was, in hoeverre er een aanpas sing van de huisvrouw en in het ge zin ten aanzien van de ziekte tot stand is gekomen en welke behoeften aan verzorging van de patiënten en aan voorzieningen in de huishouding zich doen gevoelen. Prof. Muntendam wijst er op. dat de antwoorden geïn terpreteerd moeten worden als het geven van inzicht in de situatie, maar dat het nut van de studie vooral ge legen is in de conclusie, dat we hier slechts te maken hebben met een eer ste benadering van de gezinsproble- matiek in huishoudens, waar de huis vrouw aan'een chronische ziekte lijdt. Verder wetenschappelijk onderzoek van multidisciplinaire aard is nood zakelijk. Markant Burgemeester mr. G. C. van der Will'igen heeft gistermiddag de Rijnlandflat aan de Chur- chilllaan officieel geopend. Naar de mening van de Leidse burge meester betekent deze flat voor alleenstaanden een belangrijke verbetering van de huisvestings mogelijkheden voor deze bevol kingsgroep. Van de 126 flats zijn er op het ogenblik 100 be woond. In een kleine zaal op de laagste verdieping van het negen woonver- diepingen tellende gebouw werd de officiële opening van het gebouw gistermiddag met enkele toespraken omlijst. Burgemeester Van der Wil ligen wijdde een korte beschouwing aan de groep alleenstaanden, die in de moderne samenleving een geheel andere plaats inneemt dan tot voor enkele tientallen jaren het geval was. Zy besteedde verder aandacht aan de opzet van de Rijnlandflat, die naast het scheppen van een groot stuk vryheid voor de alleenstaande een eigen huis ook de mogelykheid tot communicatie, tot contact met de medebewoners. Daar van getuigt bijvoorbeeld de geza- menlyke recreatiezaal. Opdracht De Rijnlandflat werd gebouwd in I opdracht van de coöperatieve woon- vereniging „Rijnlandflat" in Leiden. Het betreft hier een project van N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten dat werd gerealiseerd door het aan nemersbedrijf J. van Rhyn en Zn. uit Katwijk. Het flatgebouw be staat uit een kelderverdieping, een onderbouw en 9 woon verdieping en. Elke woonverdieping bevat 14 wo ningen en 2 logeerkamers. Een wo ning bestaat uit een ruime zit-slaap- kamer, een hal, een badkamer/toi let en een keuken. Het project werd uitgevoerd naar een ontwerp van het architectenbureau E. F. Groos- man N.V. uit Rotterdam. Leldens burgemeester verrichtte de officiële opening gistermiddag door het wegtrekken van een doek waar- Burgemeester Van der Wil ligen onthult de naam van het nieuwe flatgebouw aan de Chur- chill-laan. (Foto LD/Holvaat) achter de naam van het gebouw was aangebracht. Tijdens de openings bijeenkomst werd behalve door mr. Van der Willigen het woord gevoerd door de heer Van der Mijden, di recteur van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, architect E. F. Groosman en een van de bewoners, de heer Van der Koog. Toch komen reeds uit dit onderzoek enkele markante punten naar voren. Zo is het byv. opmerkelijk, dat de helft van de 185 patiënten geen con tact met de huisarts had, hetgeen als een ongewenste toestand werd gesig naleerd. In dit verband is ook de opmerking van belang, dat het niet te verwonderen zou zijn als veel van deze patiënten zich tot niet-bevoegde genezers zouden wenden. Eén op de zes huisvrouwen was volledig inva lide, 39 konden nog lichte huishoude. lyke bezigheden verrichten. Vooral onder de geheel- en gedeeltelik inva liden bevonden zich de meeste huis vrouwen, die zich niet of slecht aan de gegeven voorschriften van de reu matoloog of huisarts, bijv. met be trekking tot oefenen en ten aanzien van huishoudelijke werkzaamheden, hielden. Vooral in de gezinnen met kinderen liet het opvolgen van de voorschriften te wensen over. Er wordt op gewezen, dat vooral het comtaot met de heilgymnast-masseur en met de wijkverpleegster een betere aantpassing zal kunnen bevorderen. De betekenis van de algemene wet op zware geneeskundige risico's wordt nog eens gedemonstreerd door de mededeling, dat weliswaar 156 van de 185 patiënten bij een ziekenfonds waren verzekerd, maar dat niet min der dan 27 van hen een aanvullende verzekering geweigerd was in verband met het reumatisch lijden. oma voor Dipl zieken verpleging Bij de In het Diaconessenhuis te Leiden gehouden examens voor het diploma Ziekenverpleging A slaagden de volgende zusters: F. Limburg. T. Tebbens, J. E. Baars. G. G. Haas noot. J. la Grand. J. de Vos, J. v. Klaveren. a. M. Ie Geu, F. W. v. Limburg Stirum, J. E. Bette, C. W. de Jong. T. R. Boekholt. A W. v. ADVERTENTIE BONT VAN DE VAKMAN BONT IN PERFECTIE BONT met BEHAAGLIJKHEID en CHARME

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3