EIDSCH DAGBLAD Felle brand verwoest gebouwencomplex Estec BOOT Den Haag: druk politiek beraad JAMIN Noodraad geroyeerd Ontslagen Werkspoor gaan (nog) niet door Zuurstof flessen explodeerden Dialoog inzake met Russen Duitsland? Ipgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 15 OKTOBER 1966 No. 31999 fjcteur. E. A. E. van Disüoeck 0fdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse TelelooD Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Noordwijkse en Katwijkse brandweer bestreden marzeeschade geschat op 10 miljoen gulden De Boerenpartij heeft de acht man sterke noodraad met ingang van donderdagavond geroyeerd. Dit maakte de boerenleider, de heer H. Koekoek, gisteravond tijdens een openbare vergadering van zijn par ty in het Drentse plaatsje Vries be kend. De heer Koekoek zei, dat de ze maatregel genomen was mede op grond van het feit, dat vele afdelin gen in het land er bij het hoofdbe stuur op hadden aangedrongen de Directie en vakbonden met schone lei begonnen te zetten. „Weg met die lui", was I hun advies. „Zulke lieden zijn we regelen gecrcffen. De Zwarteweg dan drukte de werd aan de Katwykse grens en bj) i boerenieider het uit. Bovendien heb- ?f.Z!°VinCial(; j£g.e,zet 011ben zij naar de mening van de heer Koekoek grote onrust binnen en bui- (Van onze Utrechtse corres pondent) Er bestaat geen ontslaglijst leden van de noodraad" uit de partij I meer bij Werkspoor-Utrecht. Er bestaan wél problemen bij Werkspoor. Daarover wordt t na het wisselen van de wacht kte een bewaker de brand, die i»n moet zijn in een kist met bare materialen in het meest ijk gelegen gebouw. Hy waar de direct de brandweer van wijk. Deze rukte met groot ma ait. Katwijkse vrijwillige brand- werd om assistentie verzocht had de bewaker nog gepro- het vuur met een schuimblus- doven, doch het greep zo snel :h heen, dat hij niets kon uit- (Van één onzer redacteuren) :n felle uitslaande brand, die gisteravond omstreeks kwart elf uitbrak, heeft de vier grote houten noodgebouwen van istec, het Europese centrum voor de ruimtevaart, aan de rteweg in Noordwijk, volkomen verwoest. oewel men vanmorgen nog geen volledig beeld had van de ide werd deze door de directeur van de Estec, ir. A. Kessel- geschat op ongeveer tien miljoen gulden. Twee computers, [samen een waarde vertegenwoordigen van vier miljoen gul gingen in de vlammen op. Voorts ging een grote hoeveel- wetenschappelijk materiaal en tekeningen verloren. ERBERICHT )k weekeinde zeer zacht (Door onze eerkundige medewerker) tober blijft nog aangenaam ssen met zeer zacht herfst- Gistermiddag werd in Lim- nog 20 graden bereikt, Aken 'i 22 graden. De depressie de Golf van Biscaje stuurt h storingen over Frankrijk het noorden, ivelke daar in frankrijk 30 tot 40 pn in Pa- 'l mm regen brachten. Mo- j dat er morgen enkele buït- hier en daar met onweer ons land zullen vallen. De zuidelijke luchtstroom zal, i de komende dagen, zachte blijven aanvoeren. Zomers de temperaturen nog steeds Balkan, met maximaal tot uden, maar in geheel Scan de is het belangrijk kouder, dag sluit de warme eerste W'helft af, met op de mees- totsen flinke zonnige perio- Bet fraaie, vaak zonnige doet weinig onder voor ver- nar toen oktober ook tot de van de 12 maanden van het behoorde. 16 OKTOBER. op: 7.06 uur; onder: 17.45 uur. n op: 10.12 u. ;onder: 18.46 u. Heater te Katwijk te 4.13 en our, laagwater te 0.19 en 12.34 okt. hoogwater te 4.57 en 17.16 te 1.00 en 13.13 uur). oummer bestaat uit 20 pagina'». lijke materieel vijf wagens be streden zij het vuur. Een nadeel was, dat de druk op de waterleiding on voldoende was. Daarom werd, om de vuurzee intensief te kunnen bestrij den ook gebruik gemaakt van het water uit een vijver op het terrein van de Dr. Mr. v. d. Berghstichting. Het blussingswerk werd zeer be moeilijkt door de geweldige hit te en de exploderende zuurstoffles- sen. Door wegspringende scherven werd een brandweerman licht aan het hoofd gewond en werd een van de brandweerauto's door een lekke band uitgeschakeld. Er waren nog meer problemen op te lossen voor de brandweer. In een van de gebouwen bevond zich namelijk radio-actieve stof in een kluis. Deze werd geluk kig niet door het vuur aangetast. Toen er gevaar dreigde voor het woonhuis en de bollenschuur van de cultuurchef van de N.V. De Graaf f Bros en S. A. van Konijnenburg en Co. gaf de commandant van de Noordwijkse brandweer, de heer P. J. J. Dessing, de onder zyn bevel staande manschappen opdracht het pand nat te houden. Inmiddels had men reeds alle waardevolle voorwer pen en meubels met behulp van be vriende relaties uit het huis gehaald en op een weiland aan de overzijde van de weg neergezet. Mede doordat de wind naar zuid oost draaide en dank zy het door tastende optreden van de brand weerlieden kon het pand worden be houden. Het woonhuis liep bijna geen waterschade op, maar wel de bollenschuur. De familie Van Woer den kreeg een gastvrij onderdak in de Dr. Mr. v d. Berghstichting. Duizenden kijkers Zowel op de provinciale weg van Katwijk naar Noordwijk als op de Vader en dochter verdronken In een kanaal in de Belgische Kem pen zijn gistermiddag een inwoner van Werkendam, de heer G. Nijhoff en zijn driejarig dochtertje verdron ken. De heer Nijhoff. die schipper is. was bezig te verhuizen naar een groter schip, toen het kind op on verklaarbare wijze te water raakte. De vader sprong daarop het kind na. maar zowel hij als het meisje ver dronken. Een felle brand heeft gister avond en vannacht de vier hou ten noodgebouwen van de Estec (European Space Technical Cen tre) aan de Zwarteweg in Noord- wijk in as gelegd. De enorme vuurzee bemoeilijkte de blus- singswerkzaamheden. (Poto LD./J. v. Duyn-Katwijk/Zee) Zwarteweg stonden, ondanks het middernachtelijk uur, duizenden het blussingswerk gade te slaan. Kilome ters ver zag men de vuurgloed zich tegen het donkere wolkendek afte kenen. Er ontstond enige paniek onder de blussers toen om tien voor twaalf de eerste van de zes zuurstofflessen explodeerde. Daarom werden er door de Noordwijkse politie onder leiding van hoofdinspecteur- korpschef A. verkeer ook de N.Z.H.-bussen werd omgeleid. Omstreeks kwart voor drie waren de brandweerkorpsen het vuur meester. Toen kon met het nablus sen worden begonnen. Toen ver in de morgen was men daarmee bezig. Van de vier houten gebouwen bleef weinig meer over dan wat verkoolde houtresten. De Estec had de gebou- j wen gehuurd van de firma Nelis- sen uit Weeert. De verzekering dekt de schade. Door deze brand treedt een grote stagnatie in het. werk van de Estec j op. De wetenschappelijke staf bestaat uit ongeveer 180 personen, onder wie 100 buitenlanders. Omdat men geen beschikking heeft over een gebouw en omdat waardevolle studieobjecten verloren zijn gegaan, zal men in vele opzichten weer geheel opnieuw moe ten beginnen met het verzamelen van voor de ruimtevaart belangrijke ge gevens. Waarnemend-burgemeester G. Vo gelaar was kort na het uitbrekend van de brand op het terrein des on- heils aanwezig. Nauwlettend sloeg hij de blussingswerkzaamheden ga de. Hy had veel bewondering voor de wijze waarop de mandsehappen van de vrywillige brandweerkorpsen van Noordwijk en Katwyk onder moeilijke omstandigheden hun taak vervulden. ten de partij veroorzaakt, terwijl zij ook via de pers een onjuiste voor stelling van zaken hebben gegeven. Alle leden van de noodraad zijn hoofdbestuur van de boerenpartij schriftelijk van het besluit van het op de hoogte gesteld. sinds gisteravond w^er door de directie van gedachten gewisseld met de districtsbestuurders van de vakbonden. Afgewacht zal moeten worden of dat hernieuw de overleg erin zal resulteren, dat een aantal mensen ontslag zal worden aangezegd. Wim Kan 5 Luns komt terug f (Van onze Arnhemse correspondent) f De gisternacht ten val ge- f brachte „zware jongens" van f Cals hebben In de ogen van Wim f Kan weinig goeds verricht, of zoals hy het gisteravond tijdens f zijn optreden in de stadsschouw- burg in Arnhem uitdrukte f „Voorheen maakte ik de minis- f ters nogal eens belachelijk, nu f deden ze het zichzelf! Het ka- f binet heeft altijd het onmoge- f ljjke gewild, dat hebben ze nu f dan bereikt!" Er was volgens f Wim Kan wel een belangrijk f verschil met het kabinet-Ma- f rijnen: „De voorganger van Sr Cals gooide er met de pet naar, terwijl de laatste ermee rond ging". „Het kabinet wilde maar niet weg. Het was net een zware de pressie met Smallenbroek als Na Brandts „open gesprek" In politieke kringen in West-Ber- lijn meent men te weten, dat nieuwe stappen te verwachten zyn om de impasse over de verdeling van Duits land te doorbreken. Burgemeester Brandt van West-Berlijn, die dezer dagen met de Sowjetrussische ambas sadeur in Oost-Berlijn, Abrasimow, dineerde, had deze Russische uitno diging aanvaard op drie voorwaar den: Abrasimow moest in zijn kwali teit van hoge commissaris voor Duitsland en niet als Russische am bassadeur in Oost-Berlijn uitnodigen; Brandt wilde niet aan de grensposten Over kabinetscrisis (Van onze parlementaire redactie) In afwachting var. de komende Viesluiten van Koningin Juliana ter oplossing van de kabinetscrisis, wordt dit weekeinde gebruikt voor intensief politiek beraad. Gistermid dag kwam het kabinet bijeen om zich te beraden op wat te doen stond. De vergadering duurde twee uur. Ver wacht werd, dat minister-president Cals vanmorgen bij zijn bezoek aan paleis Huis ten Bosch het ontslag van zyn kabinet aan de Koningin zou aanbieden. Of het aftredende kabinet verant woordelijk wil zyn voor het afhande len van de lopende zaken en het uit schrijven van vervroegde verkiezingen wordt zeer betwijfeld. Nadat Konin gin Juliana in het begin van de vol gende week haar gebruikelijke raad plegingen zal hebben voltooid, zal wellicht blijken op welke wijze de periode tussen nu en de vervroegde verkiezingen zal moeten warden over. brugd. Dit kan nog een moeilijk pro bleem worden. Gistermiddag na afloop van de ka binetsvergadering wilde minister-pre sident Cals zich er nog niet over uit laten. of hij bereid is bij de verkie zingen een Kamerkandidatuur voor de KVP te aanvaarden. Toen hem werd gevraagd, hoe hij het vindt, uit het Cat-shuis te moeten verhuizen, antwoordde mr. Cals„Jammer, maar wij hebben nog een caravan Het prettige huis. dat hij vroeger had is hij kwijt. Overigens had hij liever in juni willen verhuizen dan in deze tijd van het jaar. Het valt op, dat de scherpste oordelingen van de houding van de KVP-Tweede-Kamerfractie niet in de laatste plaats uit rooms-katholieke kring zelf afkomstig zyn. Welke ge volgen de motie Schmelzer voor de samenhang binnen de KVP zelf hebben, valt overigens nog moeilijk te zeggen. De Tweede-Kamer-fractie van de KVP kwam, evenals die van de VVD, gisteren bijeen ter bespre king van de situatie. Vandaag vergadert in Utrecht het I hoofdbestuur van de CHU om zich te beraden op de politieke situatie. Ook komt vandaag het partijconvent van de ARP bijeen. Deze bijeenkomst was al geruime tijd uitgeschreven, maar men kan verwachten, dat de kabinetscrisis daar nu ruime aan dacht zal krijgen. De P.v.d.A.-fractie heeft voorlopig geen behoefte aan beraad, zo werd vernomen. Binnen het partijbestuur van deze partij heeft echter wel overlez olaats. worden gecontroleerd en aan de be sprekingen zouden geen Oostduitse autoriteiten mogen deelnemen. Abra simow was echter zo gesteld op het onderhoud met Brandt, dat hij deze voorwaarden aanvaardde. Burgemeester Brandt heeft een rapport over zijn besprekingen in Oost-Berlijn gezonden aan de rege ring in Bonn en aan de Westelijke geallieerden. Over hetgeen besproken is is weinig uitgelekt, behalve de verklaring van Brandt dat het „een open en eerlijk gesprek was in een vriendelijke sfeer". Een woordvoerder van het Westberlijnse stadsbestuur zei: „De besprekingen waren zo be langrijk dat indiscretie niet kan worden getolereerd. Eindelijk is een dialoog met de Russen tot stand ge komen. Het is een tere plant die er lang over zal doen om tot volle was dom te komen. We moeten rekening houden met terugslag in de toe komst". Naar verluidt, zou Abrasimow be langstelling hebben getoond in de houding van de sociaal-democraten ten opzichte van Westduitse deelne ming in de Westelijke kerndefensie, namelijk dat Bonn het recht van veto zou moeten krijgen zonder daad werkelijk ln het bezit van kernwa pens te komen. Ook zou hij meer hebben willen weten over een voor stel van Herbert Wehner over moge lijke vooruitzichten van een econo mische unie tussen de twee Duitse staten. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko arri veerde donderdag voor een onver wacht bezoek van twee dagen ln Oost-Berlijn op de terugweg van Washington naar Moskou. Naar ver luidt zou hy de Oostduitse autoritei ten op de hoogte hebben gebracht van een mogelijke dooi in de Ameri kaans-Russische betrekkingen, maar men dacht dat hy ook met ambassa deur Abrasimow zal hebben gespro ken over diens diner met burgemees ter Brandt. Uitgangspunt is eohter. dat er op dit moment géén ontslaglijst met namen meer ligt. De klok is terugge draaid tot vóór de besprekingen van vorige week zaterdag en de gespreks partners zullen volledig opnieuw be ginnen. Dat was aan het slot van een bewogen week. waarin 200 overwe gend oudere Utrechtse „Werkspoor- ders" met ontslag op korte termen bedreigd waren, en de gisteren plot seling opdoemende volkomen nieuwe situatie. Gisteravond is met dat hernieuwde overleg tussen de districtsbestuurders van de vakbonden en de directie van Werkspoor-Utrecht een begin ge maakt, nadat eerder op de dag daar voor de basis was gelegd. Dat was 's ochtends gebeurd in een gesprek van de directie met de Utrechtse vakbondsbestuurders. Dezelfde be stuurders. die eerder in de week te horen hadden gekregen, dat de Werkspoor-directie het gesprek als geëindigd beschouwde, wanneer de vakbondsdelegatie niet als enig uit- ganspunt de afvloeiingsregeling wilde aanvaarden die door de Werkspoor directie was opgesteld. Voorzichtig In feite maakte dit gesprek en de inmiddels gewijzigde houding van de Werkspoor-directie de voor gister- i middag vastgestelde bijeenkomst van de hoofdbesturen van de vakbonden met de hoofddirectie van het con- Verenigde Machinefabrieken NV Stork/Werkspoor overbodig. Na een half uur was het dan ook ge beurd. VMi1.-directeur ir. J. M. G. IX baron van Slingelandt zei te ver wachten, dat in het nu weer op gang gekomen gesprek belangrijke stappen vooruit zullen worden gezet. Er zul len echter nog verscheidene bespre kingen nodig zijn. „Het probleem, waarover we praten is door de gang van zaken deze week in een zeer moeilijke positie komen te liggen", i hij. „Het is niet de bedoeling, de ge- spreksresultaten van vrijdagavond en zaterdag bekend te maken", aldus de gesprekspartners. „Het ei is nu ge legd, laten we het heel voorzichtig uitbroeden". Nauwelijks heeft minister president Cals zijn neus buiten de Treveszaal gestoken of hij is omringd door talrijke verslagge vers. Hij wilde niets meedelen over het in de ministerraad be sprokene. Hij kon slechts zeggen, dat hij vandaag naar de Konin gin zou gaan. randstoring. die niet weg wilde a trekken", aldus Kan. Het optre- a den van boer Koekoek in de a Tweede Kamer vergeleek Kan met Swiebertje in de Gijsbrecht f van Aemstel. Achter zijn tele- visiescherm gezeten was het de i kleinkunstenaar opgevallen, dat A de Bennekomse boer tekeer ging alsof zijn laatste ..Zeegering" f was doorgeslagen. En over de klap op het oog van ir. Adams. „De oprisping, waaraan het boeren voorafging" Kan vond het wel tragisch dat nu juist drs. Schmelzer voor het vertrek van Cals en zijn vrienden moest j zorgen Op de „gladde tackel met f een vette in zyn bek", zals hij de fractieleider van de Katho- lieke Volkspartij karakteriseerde, l had hij het r.iet erg begrepen. Onbegrijpelijk vond hij voorts het grote aantal doctorandus- l sen onder onze volksvertegen- woordigers. hetgeen hem de kreet ontlokte dat deze titel ge- l zien moet worden als een „re- gerings-middenstandsdiploma". j) Van één ding was hij echter ze- ker: „Luns komt terug! Een f feilleton kun je niet ineens af- f breken!" 4) ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS W W Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst ADVERTENTIE Heeft O onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kfjken Ruime parkeergelegenheid. ADVERTENTIE niet duur ate! heerlijk (Sue/ teutvo Bij den jongsten opstand te Palermo vuurde een der muitelingen op een soldaat en doodde hem. Hij loierp zich daarna op het lijk om den vermoorde diens wapenen te ontnemen. Plotseling wan kelde hij zelf en stortte ter aarde. Hij had zijn zoon her kend. Z.M. heeft den lsten luit. K. M. Hondekoeter, van het 4de reg. inf., uit den militai ren dienst ontslagen, en aan hem, tot aanvankelijk levens onderhoud. toegekend voor den tijd vail elf jaren eenen tijüelijken onderstand van f 167 's jaars.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1