Gaatjes in de oren Rijk zijn is duur TOSCA WIE MOOI WIL ZIJN MOET PIJN LIJDEN ZATERDAG 15 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAn jeg niet uit de oren worden geno men, omdat anders kans op zwe ren bestaat. Na deze gaat j es-groei- tijd worden de gouden bolletjes uit de oren genoemen en kunnen Cre oolse of andere ringen in het oor worden Deze methode een zeer dege lijke en ouderwetse passen niet alle juweliers toe. Een andere juwe lier, die wij spraken, prikt met de zelfde attributen, maar houdt aan de achterkant van het oor een kurk gereed, zodat een eventuele bescha diging van nekhuid, met 't scher pe uiteinde van de naald wordt voorkomen. Zijn opvatting over de lengte van de gaatjes -kweek-pe- riode verschilt met die van zijn collega's: twee weken vindt hij vol doende. Een behandeling met purol of iets dergelijks tijdens die twee weken, acht hij wèl noodzakelijk. Sommige andere juweliers werken ook met een kurk achter maar gebruiken zilveren ringetje in gouden knop. Weer een andere begint helemaal gelijke operatie; het een ontsteking wordt gevonden.. LUIE Een arts zei ons desgevraagd fr het aantal ontstekingen, dat mt'a prikken in het oor ontstaat, tt waarlozen is. Zoiets koant disch voor.. Als een juwelier met desinfecterende ZOWel VÓÓr alls hm ixni/ tuxmu omgaat, is een uitgesloten. Het verhaal prikken zogenaamde „luie ogesr' kinderen tegen zou gaan, is, onze medicus, volstrekt Meer rechten voor werkende bepleit vrouw Voor de werkende vrouw moet een passender plaats worden inge ruimd in de moderne samenleving: alle belemmeringen die haar recht op werk, op gelijke behandeling in zake arbeidsvoorwaarden en loop baan, en op volledige opneming in de werkende maatschappij in de weg staan, moeten worden wegge nomen. Dit heeft het Europe se Parlement onlangs in Straats burg verklaard- Het parlement stelt dit algemene beginsel in een resolutie, waarin een ontwerp aanbeveling van de EEG-commissie wordt goedge keurd voor harmonisatie van de rechten van de werkende vrouw tijdens zwangerschp en actief moe derschap na de geboorte van een kind. De vrouw mag niet langer wor den beschouwd als een zwakke mannelijke werkkracht, aldus het Europese Parlement. Zij is een volwaardig staatsburger, die gedu rende een deel van haar leven een bijzondere functie die der vervult, welke haar een ciale verantwoordelijkheid legt. Op grond daarvan mag niet de toegang tot de arl markt worden ontzegd of b merd, noch haar recht op behandeling als de man e mogelijkheden om een loop op te bouwen, worden bekrc De aanbevelingen in dl landen inzake arbeid tijdens gerschap en een bepaalde pe na de bevalling, vastleggen aan elkaar aanpassen. Hf ropese Parlement heeft daaro: de goedkeuring daarvan initatieven van de EEG-conu Ik gevraagd, die gericht moeten op een fundamentele van de positie van de weriLn vrouw, in de periode dat zij functie van moeder vervult. Uit gegevens van het parlementaire verslag Nederland nog steeds percentage werkende circa 25 procent, tegen procent voor de geheel. Het hoogste werkende vrouw wordt in land gevonden: 36,9 volgd door Frankrijk met cent, België met 31,6 Italië en Luxemburg met cent. Grootmoeders doorboorde oren zijn weer modern. De Jonge vrouwen die niet zo onder de indruk zijn van de plastic oor- tierelantijnen gaan mee met een nieuwe, iets kostbaarder mode, waarvoor gaatjes in de oren noodzakelijk zijn: gouden Creoolse" oorringen. Die zullen dit seizoen de finishing touch vormen bij de goudgele galatoiletten. Schud dus alle angst van u af en stap naar de juwelier, die al ,,van oudsher" deze operatie uitvoert. Zes weken na de „operatie" mag het slachtoffer na de oren ver troeteld te hebben met zalf en wa tertjes en elke morgen met dat tik keltje paniekachtige in de blik in de spiegel te hebben gekeken ziah gelukkig prijzen met de ge dachte ,4n te zijn voor het hele le- Met de geruststellende opmerking „het doet helemaal geen pijn" van "n vriendin die de vereiste zes weken met zalf en watertjes al ach ter de rug had nog in de gave oren, gingen wij deze week deson danks naar een juwelier om aan de weet te komen of wij werkelijk voor deze modegril op een twintigste-eeuwse pijnbank moes ten liggen. Achteraf bezien viel het allemaal reuze mee.. Met thee en koek wordt getracht de „patiënte" op haar gemak te stellen, terwijl de .martelwerktui gen" in de vorm van twee kleine, gouden degens van ongeveer vijf centimeter met scherpe punt en ronde knop al op tafel liggen. Op het juitse psychologische moment zodra de moedige modebewuste zich op haar gemak begint te voelen wordft de oorlel gedesinfecteerd met pure alcohol (uit een flesje van de apotheker). JUISTE PLAATS Een secondant (e) schat de juiste plaats om de lel te treffen, want geen enkele vrouw vindt het plezie rig om een leven lang met a-syme- trische oorbellemstand rond te lo pen. Vóór het begrip „pijn" ook maar enigszins de kans krijgt een concrete vorm aan te nemen, stoot de vlijmscherpe degen door en voel je de punt tegen je nek prikken. De praktijk heeft uitgewe zen dat 't doorprikken van de lin keroorlel pijnlijker is dan het be werken van het rechteroor. Een af doende verklaring is dóarvoor niet te geven. Maar het is wèl zo, voel den wij. Na de doorboring wordt het gou den klemmetje, dait vóór het door prikken van de naald is afgehaald, achter het oor weer op de naald bevestigd en wordt het scherpe uit einde met een tang afgeknepen. Met rode wangen van spanning en 7 iets minder rode oren zit het slachtoffer ruim tien minuten later met twee watjes om beide oren ge klemd en denkt: „Is dat nu alles?" Een prik in de vinger voor een bloedproef is pijnlijker. Gedurende zes weken moeten de oren iedere avond met burowwater worden gedept en mogen de knop- Tosca Crème niet-vettenda dagcrème voor een bekoorlijke matglanzende cleansing en voeding ƒ.2.7* Tosca Soft Cream halfvette crème, beschermend, voch tinbrengend, als onderlaag voor de make-up f,2.9. yyj hrt ipcppinuppg Tijdens de Amerikaanse weken In de Bijen korf werden deze glinsterende kousen-schoenen getoond. Op onzichtbare wijze is de hak aan de kousen bevestigd. JE kunt beter niet rijk zijn. Dat ontdekte Adriaan ook toen hij ophield met studeren en ging werken. De eerste tijd staarde hij met verbazing naar de geweldige hoeveelheden geld waarover hij plotseling kon beschikken. Wat er aan boeken, grammofoonplaten, tie nerhemden en hippe kleding stukken in de etalages lag te knipogen, was niet langer on bereikbaar, hij kon zo binnen stappen en bestellen waarnaar zijn hart uitging. Thuis wacht te opnieuw de vrijheid. Geen huiswerk. Geen overbodige wetenswaardigheden meer, die met gulzige letters zijn vrije tijd opslokten en hem belet ten jong te zijn en te leven, maar lange avonden waarin hij kon doen wat hij wenste. Schatrijk voelde hij zich. Maar helemaal klopte het toch niet. De zelfverdiende kra kende briefjes bezaten enkele nare eigenschappen. Ten eerste smolten ze. Ten tweede moest je er veel van hebben om weinig te kopen. Ten derde was hij genoodzaakt dingen aan te schaffen die hem absoluut niet bekoorden. Hy begon met het aangenaamste. Langspeelplaten. Boeken. Techni sche snufjes.. Sportverenigingen. Dure hobbies. .En toen vielen de gaten in zijn sokken, zijn hemden rafelden, zyn onderbroeken werden te klein. „Ik heb zorgen", deelde hij mede, volkomen overbodig wamt ik had het al weken zien aankomen. „O ja?" vroeg ik niettemin be langstellend. .Hoezo... je rolt toch in het geld? Van het schijntje kost geld dat je mij geeft zul je niet arm worden". „Toch wel. Ik houd niets over. En ik heb kleren nodig". „Alweer? Je hebt pas dat witte pak gekocht en die hoge laarzen en..." dan de vrije avonden maar kost ze ker evenveel. Een mens moet om te blijven leven ook eten, en voor dat eten betalen. Hij kan niet naakt naar zijn werk gaan. Hij kan niet onder de blote hemel slapen in dit klimaat. Onder de hipste tie- nerkleding draagt men een gewone onderbroek, onder het wildste over hemd een gewoon wit hempje, in de ruigste laarzen prozaïsche sok ken. Al dat simpele, onaantrekke lijke spul hapt grote brokken uit je schijnbare rijkdom en is deson danks onmisbaar. „Wat zit de maatschappij toch idioot in elkaar", klaagde hij. „Je werkt hard en verdient geld om voor jezelf wat geluk te kopen en wat gebeurt er dan? Je moet din gen aanschaffen die je helemaal niet aanstaan en waarnaar je ab soluut niet verlangt alleen omdat je ze nodig hebt. Dat is toch Waarom kweken mensen gewoon tes aan die ze in de grond van de zaak haten, niettemin voor onver mijdelijk verklaren en waarvoor ze altijd maar weer moeten betalen? Heb jij dat nu ook? Ik bedoel van die noodzakelijke uitgaven die je helemaal geen plezier doen?" Hopen", verklaarde ik bitter. „De maandelijkse elektriciteits-rekening serviesgoed, deurmatjes, bleekwa- ter, schoensmeer, verf, olieverver- sen van de autode lijst is ein deloos. Allemaal hoog nodig en al lemaal even vervelend. Geen grein tje geluk kun je er uit puren. De meeste dingen die je koopt bezor gen je bovendien extra werk. Als je schoensmeer aanschaft, moet je ook schoenen poetsen. Als je je stroomrekening betaalt bewyst dat, dat je veel gekookt, gestreken, ge wassen hebt. Hard werken en geld toegeven, bijna al het geld waar voor je eerst zo hard gewerkt hebtdat is het leven". .Hopeloos", bromde Adriaan. Daarom geloof ik, dat je beter niet rijk kunt zfjn. t Is veel te duur. THEA BECKMAN „Dat waren uitgaanskleren. Eh... wat kosten sokken?" „Evenveel als één grammofoon plaat" zei ik wreedaardig. Hij ver bleekte. „Enehondergoed?" „Ook zo iets". „Gossie". Daarna was het een tijdje stil. „Moet ik ze zelf kopen... eh... betalen bedoel ik?" Allicht. Dat hadden we afgespro ken: wat je aan mij afdraagt is uit sluitend bestemd voor kost en in woning". „Eet ik dan zo veel" „Zoon. als ik een vreemde kost ganger in huis nam kon ik met een gerust hart het vierdubbele rekenen van wat Jtf mij geeft, en dan bleef ik nog ver onder de markt". „Hm. Tja. Ais je weer eens in de stad komt, breng dan maar drie paar sokken en drie stel on dergoed voor me mee. Later re kenen we wel af". ,Hest. En denk er om: je hebt een nieuwe buitenband nodig voor je fiets. En een overall. En werkhemden. En zakdoeken". Opeens leerde hij een ontstellende waarheid. Het leven stelt eisen. Het dagelijks leven stelt andere eisen Moederlijke v' overpeinzing

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 10