Bostikl m w Van n j af aan heet lijm [et Onderzoek Regeringsbeleid toont feite twee gezichten in Geen ja knikkers" Clochards: probleem voor Rotterdam PERDAG 13 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Auschwitz - drama van Peter Weiss VARA brengt vanavond in samenwerking met de BRT en jederlandse Comedie ,.Het Onderzoek" (Die Ermittlung), Hum in elf zangen van de Duits/Zweedse schrijver Peter is op het scherm. De schrijver probeert in zijn .Onderzoek" »beurtenissen in het concentratiekamp Auschwitz zo aan de te stellen, dat ze een uitgangspunt kunnen worden voor een re positiebepaling ten aanzien van een nog steeds niet ver- Ie en jammerlijke gruwel. j. Weiss gebruikte voor zijn niet de onvoorstelbare gebeur- n die zich in Auschwitz heb- Igespeeld. wel het proces dat jaren '63-'65 in Frankfort aan jn werd gehouden. Hij hoorde hoe honderden getuigen na jaar hun relaas gaven over het kamp is geschied. Hij e verdachten, die voor een deel als geslaagde brave bur- j de maatschappij waren op en. Hoe de formele rechtvaar- tot absurditeit leidde Maatschappij gen. Maar het gaat Weiss niet om de strafbare feiten in juridische zdn te recontrueren. Hij tracht een beeld te geven van de maatschappij die deze misdaden toeliet. De misdadigers van Auschwitz vor men geen bijzondere groep vanpsy chopaten en sadisten. Neen, zij ma ken deel uit van een zeer grote groep van burgers, die onderling verwissel baar zijn en hun plaatsen hadden kunnen innemen. Aan „Het Onderzoek" (vertaling Gerrit Kouwenaar) werkt een heel leger van bekende acteurs mee. De TROS brengt de film- serie „Mijn oom Martiaan" op het schermhet eerste deel op 17 ok tober. Dit is Ray Walston, één der hoofdrolspelers. Regionale t.v. Noord-Holland? (Van onze Alkmaarse correspondent) De culturele raad van Noord-Hol land heeft in een adres aan Gede puteerde Staten van die provincie aan de hand van een rapport van een studiecommissie, onder leiding van de consulent-directeur van de raad, mr. H. van Ree, een pleidooi geleverd voor regionale televisie. Na een aanloop periode waarin aan re gionale actualiteiten een half uur per week zou moeten worden besteed, zou de tweede fase moeten volgen met twee uur per week in de avond uren tussen zes en acht uur. De culturele raad ziet de provincie Noord-Holland als twee afzonderlijke regio's nieuwe stijl. Ten eerste de randstedelijke regio in het zuiden, Amsterdam, het Gooi en zuid-Ken- nemerland, en het hiet-randstedelij- ke gewest boven de Zaanstreek. Hij bepleit een programma van voor en door de regio. Een geheel andere aanpak dus dan het N.T.S.-pro- gramma „Van gewest tot gewest", dat de regio soms in een lachspie gel laat zien. De financiering zou dienen te ge schieden uit een aandeel in de luis ter- en kijkgelden, uit subsidies en eventueel uit de opbrengst van re gionale reclame. „Zuster Glimlach" uit klooster (Van onze Brusselse correspondent) Soeur Sourire, Zuster Glim lach", een 31-jarige novice in een dominicanerklooster in de buurt van Waterloo bij Brussel, is te ruggekeerd in het gewone leven. Zij zal onder haar eigen naam, Jeanine Deckers, zich gaan wij den aan public relations en on der de naam Dominique zal zij blijven zingen voor de grammo foonplaten die haar wereldbe roemd maakte. Voor het klooster ivaarin zij tot nu toe verbleef is haar uittreden een financiële strop, want dat ontving al haar tantièmes. De moeder-overste ervan heeft een communiqué uit gegeven waarin zij mededeling doet van het besluit van Jeanine Deckers. Soeur Sourire had slechts een tijdelijke gelofte afgelegd en daarvan is zij thans ontheven. Het communiqué vermeldt nog, dat de film welke indertijd met Debby Reynolds in de titelrol is gemaakt, zonder toestemming van de orde en van mejuffrouw Deckers zelf is tot stand gekomen. ADVERTENTIE m gesponsorde gramma's meer bij Veronica 0 Veronica zal voortaan al- og maar reclamespots uitzen- ie leiding van de commerciële Be-zender heeft besloten ge- 1 breken met het systeem van Borde programma's, Nldus Re- r Reclame van deze week. pesluit is vooral genomen naar ling van de toenemende kri- in de zijde der luisteraars op èrdag- en zondaguitzendingen dio Veronica, waarin veel ge- rde programma's voorkomen. i ook gezien de ontwikkeling I radio in Nederland wil Ve- thans uiterst waakzaam ti aanzien van haar program- jtiek. De nog lopende con- voor gesponsorde program- ïllen worden afgewerkt. imerican Folk lues Festival de tweede keer komt het can Folk Blues Festival" naar nd. Op 21 oktober worden, Ids in de Kurzaal in Scheve- en 's nachts in het Concert- in Amsterdam, concerten ge- door artiesten, die zich wijden I authentieke folk blues, mu- tn deze eeuw, die wel de so- piegel van een volk is genoemd is is voor jazz. het festival wei-ken mee: Big irner. die voor de tweede we- 'log furore maakte in Carne- U1 samen met boogie woogie i Pete Johnson; Sleepy John bet zijn vaste begeleider zan- l mandoline speler Yank Ra- Robert Pete Williams, vertol- ai Missisippi-blues; de zange- ppie Wallace, die veel optrad a. Louis Armstrong, King Oli- Sidney Bechet; Little Brother ommeryRoosevelt Sykes, de Ier van de „backbeat" Freddie die samen met basgitarist ifyers de overige artiesten be- i; de populaire vertolkers van [o big city blues: Otis Rush en Wells. f.1.15 Bostikl, de nieuwe Engelse superlijm in extra grote tube. Voor al uw karweitjes. II. J. de Koster: Voortgaande inflatie schadelijk voor het bedrijfsleven (Van onze Haagse correspondent) ..Tot de belangrijkste problemen van deze tijd. waarmede het bedrijsleven heeft te kampen, valt de voortschrijdende infatie te rekenen. Het ambitieuze programma van de regering en de wijze waarop het werd uitgevoerd, hebben de inflatie een behoorlijke steun in de rug gegeven- Dit heeft ernstige gevolgen voor alle groepen die niet meedelen in de welvaart. Het regeringsbeleid vertoonde in feite twee gezich ten. Eerst verscheen een aantal nota's, die getuigden van visie op de toekomst. Ook de start van het kabinet wekte zekere verwachtin gen. Helaas bleek de visie op lange termijn in de praktijk ineen te schrompelen tot reacties op het gebeuren van iedere dag Zü brengt de continuïteit van de on derneming in gevaar. Indien men machines in tien jaar afschrijft en de inflatie leidt er toe, dat voor ver vanging een bedrag nodig is. dat on geveer 50 procent hoger ligt, dan schieten de uit afschrijvingen gere serveerde middelen volledig tekort. Johnson gaat ouderdomspensioen verhogen President Johnson zal in het ka der van z|jn streven om de Ameri kanen met vaste inkomens te hel pen, die direct worden geconfronteerd met de gevolgen van de inflatie, in januari een wetsvoorstel zal indie nen om de uitkeringen ingevolge de wet op het ouderdomspensioen financie- insaande 1968, het jaar, waarin op nieuw presidentsverkiezingen zullen Door het grote beslag op de aan- wor<^eni gehouden, met tenminste tien flatoire prijsstijgingen wezige middelen door de overheid, kunnen maai- weinig bedrijven de duro entreekaarten tot de kapitaal markt betalen. De overige moesten hun behoeften dekken door korte fi nanciering via bankkredieten of af zien van expansie. procent te verhogen. De president zei tevens te zullen voorstellen de minimumuitkeringen krachtiger te verhogen dan de andere. 9? Met deze 'woorden hekelde de voorzitter van het verbond van Ne- derlandsche werkgevers, de heer H. J. de Koster, tijdens de algemene ledenvergadering het beleid van het kabinet-Cals. Ook het standpunt van de regering ten aanzien van staats deelneming in het bedrijfsleven on derwierp hij aan ernstige kritiek. Inflatie, aldus de heer De Koster, stelt vrijwel alle bedrijven voor steeds klemmender problemen. Zij maakt de bestaande fiscale afschrij vingsmogelijkheden voor het be drijfsleven absoluut onvoldoende. Vervanging De technische evolutie brengt met zich mede ten eerste dat vervanging van machines op veel kortere ter mijn moet plaatshebben. De stijging van de behoefte aan kapitaal wordt nog vergroot doordat de onderne mingen in staat moeten zijn de in- Prins Hiro (rechts), klein zoon van de Japanse keizer, rolt, samen met zijn schoolvriendjes, een grote bal tijdens een wed strijd in Tokio. Onder de wet op het ouderdoms pensioen ontvangen 22 miljoen Ame rikanen elke maand uitkeringen, die per jaar samen een bedrag uitma- Niet Optimistisch ken van ongeveer twintig miljard i dollar. De kosten hiervan worden gro- van de ^ontwikkeling tendeels gedekt door premies die op het loon worden ingehouden. De uitkeringen lopen uileen van een minimum van 44 dollar tot een maximum van 134 dollar per maand. Gemiddeld bedragen zij 84 dollar- Het wetsontwerp zal ruim twee miljard dollar per jaar vergen Ten in 1967 toonde de spreker zich niet optimistisch. Van een duidelijk an ti-inflatoir beleid, dat nodig is voor een herstel van het economische evenwicht is nog geen sprake. De begroting is gebaseerd op een aan tal verondestellingen, die bijzonder wankel zyn. De veronderstelling dat de loon- I een verhoging van de pensioenuit- ontwikkeling binnen de aangegeven keringen betekenen van gemiddeld grenzen zal blijven, houdt in dat de regering door haar eigen beleid het bedrijfsleven in staat zal stellen de ze veronderstelling waar te maken. De regering zegt wel een krachtig prijsbeleid te willen voeren. Door haar weifelende' uitlatingen over de loonpolitiek ontneemt zij hieraan de zin. Zelfs als een evenwicht wordt bereikt, gaat dit ten koste van de investeringen van bedrijven in vas te activa. Zij zullen niet of nauwe lijks toenemen. Zware lasten Al met al krijgt het bedrijfsleven zware lasten opgelegd, juist in een tijd, waarin het alle zeilen moet bij zetten om structurele moeilijkheden het hoofd te bieden en het patroon voor de toekomst te vinden. Over het overleg met de vakbon den merkte de heer De Koster op, dat in de afgelopen weken van ver schillende zijden is gesteld, dat de werkgeversverbonden een harde po litiek zijn gaan voeren en meer waarde hechten aan de opbouw van j machtsposities dan aan werkelijk overleg over belangrijke wagen. Aanwijzingen hiervoor ziet men in het beleid van het verbond van Ne- derlandsche Werkgevers ten aanzien van vraagstukken als de vermogens- aanwasdeling en de structuur van de vennootschap. Ook het feit dat niet vooraf overleg met de vakbe- j weging werd gepleegd over de richt lijnen by collectief ontslag, acht men 1 symptomatisch. ten minste 8,50 dollar per maand. Subsidie voor Leidse schilder en tekenakademie Het Anjerfonds (Prins Bernhard- fonds) heeft aan de Leidse Schilder en Tekenakademie ..Ars Aemula Na turae" een subsidie verstrekt van f 1000,voor de uitbreiding van haar activiteiten met 'n cursus grafische technieken, voornamelijk wat betreft de aanschaffing van een etspers. De nieuwe cursus staat onder lei ding van de bekende Leidse graficus F. Hakkaart en wil aan velen de ge legenheid geven deze tak van kunst te beoefenen. NEDERLAND 1 VARA 7.00 uur Nieuws in het kort 7.01 uur Pipo de clown, voor de kinderen 7.05 uur De verrekijker, jeugdjournaal 7.15 uur Van gewest tot gewest, regionale gebeurte nissen 7.35 uur Mensen in de sport, docum^ntair-informatief 8.00 uur NTS-joumaal 8.20 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.45 uur Simon Carmiggelt, voorlezing „Wilde nacht" 8.50 uur „Het Onderzoek", oratorium van Peter Weiss 11.20 uur NTS-joumaal 11.25 uur Sluiting NEDERLAND II NCRV 8.00 uur Nieuws in het kort 8.01 uur Geen beter leven dan buitenleven, film Internationaal rendez-vous Attentie, actualiteitenrubriek Orgelconcert in Martinikerk in Bolsward NTS-joumaal Dat is geprogrammeerde instructie (3), her- halingsles Sluiting. 8.25 uur 9.35 uur 10.00 uur 10.07 uur 10.12 uur 10.30 uur 11.00 uur LIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.10 uur De familie Leenhouts, hoorspel 8.35 uur Samen ui* - samen thuis, ster- avondprogramma Hilversum 2 7.05 uur Klassieke vrouwenfiguren (1) 9.25 uur Stranitzky en de nationale held, hoorspel. en cfióteren Kleurentelevisie De NCRV begon gisteravond met een overdadig poppenfümp- je van Joop Geesinks Dolly- woodstudio dat een lofzang wil de zijn op de 75-jarige Philips en dat met succes verwezenlijkte. Daarna trad het orkest Beograd aan. met aangename Joegoslavi sche volksmuziek. Het journaal liep met Prinsjesdag een beetje achter, en daarna kreeg David Koning het woord, om ons uitge breid in te leiden in de wereld van het ballet Petroesjka. Nu denkt u misschien: „Ben ik nu gek, of zou de verslaggever te diep in de frisdrank hebben ge keken?" De NCRV was gisteren helemaal niet in de ether en ze ker niet met het opgesomde pro gramma. Dat klopt wel, of eigenlijk: dat klopt niet, want de NCRV zond gisteravond wel degelijk bovenstaand programma uit, alleen niet in het grauwe zwart/wit, maar in kleuren en vanuit Eindhoven. Dat laatste" bleek met name uit het weerbe richt. waarbij de man die bij de rose hand hoorde zei: „Hier in Eindhoven daalde de tempera tuur tot vier graden", terwijl een honderdtal leden van de NTS-staf zich Juist in Hilversum rond drie Philipstoestellen had verzameld, die voor het eerst binnen een NTS-ruimte de ge kleurde berichten uit Eindhoven opvingen. Was het mooi, zult u vragen? Dat ligt er maar aan wat u mooi vindt. Het was zeer zeker in zo verre mooi. dat zon poppen- filmpje, zo'n Joegoslavisch aan gekleed orkest en vooral zo'n kleurig ballet als Petroesjka, de extra demensie van de kleur meekregen, die zij in het dage lijkse leven ook al hebben. Je went er wel gauw aan. en dat komt natuurlijk doordat je al vele jaren kleurenfilms in de bioscoop hebt gezien. Bovendien is het beeld nog lang niet vol maakt. De drie toestellen gaven onderlinge kleurverschillen te zien, het oudere toestel speelde het meer over blauw, het nieuw ste toestel over rood. de ver schillen waren natuurlijk niet groot, maar toch wel vrij duide lijk. Bij de reportage over Prins jesdag besefte je opeens dat de kleur niet alleen een extra ver siering is. maar ook wel degelijk extra-informatie verschaft. Je ziet nu bijv. dat Prinses Chris tina in de Ridderzaal een knal rode jurk droeg. Wist u dat om- roepster Riekje van Epen rossig haar heeft? Het is misschien geen importante informatie, maar het is wel aardig om het te weten. Volgend jaar kunt u het misschien zelf allemaal zien. als u tenminste f2500 «voor een toestel kunt betalen l VOOR DONDERDAG 13 OKTOBER Hilversum 1, 402 m NCRV: 18.10 Sportrubriek. 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Viool en piano (gr.): mod. muz. 19.45 Op de man af. praatje. 19.50 Lichte gram. muz. 20.10 De familie Leenhouts, hoor spel 20.35 Samen uit Samen thuis: Steravondprogr. 22.00 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 22.15 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk. zending en oekumene. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Boekbespre king. 22.45 Kerkorgelconcert: klass. muz. 23.15 Mod. muz. 23.45 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 23.55p 24-00 Nws. Hilversum 2. 298 m AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volks partij: Kaarten op tafel. Een uitzen ding over politieke zaken, die de aan- Voor de kleuters. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Klass. vrouwenfiguren: muzikaal klankbeeld .IKOR: 19.30 Avondgebed. 19.55 Kerk veraf en dichtby, religieuze kroniek. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Ste reo: Radiophilharmonlsch orkest en solist: mod de film1 De dood Harst (52) Nieolaas van der .een nacht werken op. Vuil werk zo- - - cabine van een Ials huet schoonmaken van tanks in nver eu zeeschepen. Het geld wordt prompt 1 I vrachauto bij het Rotterdams Cen- omgezet jn drank. Een van hun ver- In dit verband merkte de voor- traal Station, veroorzaakt door een I zamelpunten is achter het moderne het zwerven geraakte zitter van het verbond tijdens de le denvergadering op dat de vakcen trales zonder voorafgaand overleg met de werkgevers een rapport over de vermogensaanwasdeling hebben uitgebracht. De werkgevers hebben de voorstellen met een uitvoerige, motivering afgewezen. Dit neemt niet weg dat in de S.E.R.-commis- sie intensief wordt deelgenomen aan het overleg over deze kwestie, waar bij vooral alternatieve mogelijkheden tot bezitsvorming de aandacht heb ben. De verwijten van de vakbeweging worden niet door de feiten gestaafd, Natuurlyk gaan wU, aldus de heer De Koster, niet zonder meer in op alles wat de vancentrales verlangen. Indien zy er van uitgaan dat alleen ja-knikken een constructieve bijdra ge tot overleg vormt, is hun teleur stelling inderdaad begrijpelijk. Een dergelijke interpretatie van sociaal overleg kan het Verbond niet aan vaarden. bouwcentrum: in een winkeltje in jongen oude buurt kopen zij flesjes van 17 jaar heeft weer de aandacht bier, die snel en zwijgend worden gericht op de groep clochards in deze genuttigd. Ate de totale roes is be- reikt komt het zoeken naar onder havenstad. Er zijn er naar schat ting meer dan 100. Eerder dit jaar, eind april, werd de papierophaler Bareld N ij boer, ook een zwerver, na een val van een bal kon, waar hij een slaapplaats zocht, stervend op straat gevonden. In januari trof men op de parkeerplaats achter het groothandelsgebouw het lijk van een andere zwerver, de 32- jarige P. Rijnaards aan; hij was doodgevroren in een autowrak. In berichten over ongelukken in de haven staat achter de namen ge regeld „zonder vaste woon- of ver blijfplaats". De clochards laten zich aanwerven voor ondankbare en niet ongevaarlijke klusjes in het Rotter- dak voor de nacht: een balkon, een cabine van een verlaten vrachtauto, huizen in aanbouw, bouwketen of de grasperken rond het Kruisplein. Het Centraal Station is het mid delpunt van hun bestaan. In groepjes staan ze hier te wachten op een ronselaar, die werk heeft in de haven. Uren later worden ze op de zelfde plaats weer afgezet. Als er geen werk is, dan vragen zy passan ten om geld. soms als de dorst groot is op dreigende toon. Woolf. 21.25 Stranitzky en de natio nale held, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Discotarla: nieuwe gram.pla ten. 23.55-2400 Nws. VOOR VRIJDAG J4 OKTOBER Hilversum 1. 402 ni NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Licht In strumentaal ensemble (opn.). 7.30 Nws. 7.32 Stereo: Lichte orkestmuz. 7.40 Ra diokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Lichte gram. muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Water- st. 9.40 Berlljns Philharmonlsch orkest (gr.): klass. muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gramjnuz. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant: act., reportages en lichte muz. 13.30 Lichte gram.muz. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gelders ork (opn): mod. en klass. muz. 15.15 Tijd en mens, poëzie programma. 15.30 In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. 16.30 Mod. muz. (opn.). 17.05 Lichte gramjnuz. 17.30 Kerkorgelconcert: Hilversum 2. 298 m VARA: 7.00 Nws., ochtendgym en so cialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram. muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.55 Deze dag. meditatie. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammuz. 9.00 Mod. muz. (gr.).10.00 Schoolradio 10.20 Lichte muz. (opn.) 11.00 Nws. 1102 Voor de vrouw. AVRO: 10.20 In strumentale operafragmenten (gr.). 12.00 Licht orkest met zangsolist. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzen ding voor de landbouw. 12.40 Sportpa- rade. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Orgel- recital: klass. muz. 14.00 14 oktober 1066 Slag bij Hastings, lezing. 14 15 Bij de tijd en bij de thee, gev. progr. VPRO: 15.30 Thuis: progr. voor thuts- zlttenden. 16.0' Nws. Aansluitend: Pro menade orkest en soliste: klass. muz. 16.40 Bas en piano: Volksliederen uit Frankrijk. 17.00 Voor de Jeugd. 17.25 Nieuwe gram.platen. 17.45 Act. Hilversum 3. FM en 240 m AVRO: 9 00 Nws. 9.02 Plaat maar raak. vrolijk ochtendprogr. 10.00 Nws. 10.02 Pop-Party. 11.00 Nws. 11.02 Sor bet. een speels recept. VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.04 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 Lichte gram.muz. 1400 Nws. 14.02 Uit werk. 15.30 Doo 't zelf: luchtig pro gr. 16.00 Nws. 16.02 Gev. platenprogr. voor automobilisten. 17.00 Nws. 17.02- 18.00 Vóór zessen: programma voor tie ners. TELEYIS1EPROG RA MM A'S Nederland I NTS/ NOT: 10.45- 12.00 Schooltelevisie, (herh. van 11 ok tober 11.)12.00 Teleac: De boerderij als onderneming (4). NTS: 19.00 Nws ln het kort. 19.01 Pipo de Clown. KRO: 19.05 Tellxer. een Jong tijdschrift. 19.35 Christus voor alleman?, religieuze uit zending. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Leuven, documentaire over een belgisch drama. 20.45 Veel liefs tilt To kio: liedjes. 21.10 Bonanza, TV-film. 22.00 Brandpunt. NTS: 22.20 Jour naal. KRO: 22.25 vervolg Brandpunt. Nederland II NTS: 20.00 Nws. ln het kort AVRO: 20 01 Zoo Zoo. dle- ienfihn. 20.25 AVRO's dan6test '67 21.05 AVRO's Televizler 21.15 De Dean Martin Show. NTS: 22.05-22.10 Jour- Inaal. 22 30-23 00 Teleac: Kernfvsica (3): Atoomkernen en Isotopen, (herh. 'van 11 oktober Jl.)

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5