müs HOOFDSCHOTEL VLEES britse spoorwegen oogsten vruchten van verjonging 't Eerst van atles hoop ik vlees! Theezo verkwikkend theezakjes lERDAG 13 OKTOBER 1966 Iet Engelse publiek „herontdekt" trein LLIDSCB dagblad Ie Britse spoorwegen beginnen de oogst bin- halen van het gigantische moderniserings- tconstructieplan. Sinds april van dit jaar is \dige treindienst op de 300 km lange tra- LondenManche ster en LondenLiver- geëlektrificeerd: het aantal passagiers is \nomen met 65%. de inkomsten zijn geste- ud en moe juds is Engeland een zeer op lorwegen ingesteld land. Maar tweede wereldoorlog waren de spoorwegen een oud, moe en rkt bedrijf, zo oud, zo over- dat het er jarenlang op leek zacht en kalm overlijden de lossing was. Kleine goederen- >s van letterlijk een eeuw o^id, isreözigersmaterieel op 'n groot ia het spoorwegnet (rond 20.000 mg), smerige stations en een ersoneel van ongeveer 600.000 zelf nauwelijk geloofde in de van de rail: dat waren een de pijlers waarop de Britse egen hun na-oorlogse bestaan grondvesten. Gemakkelijker cel opzichten hadden de Ne- Ise spoorwegen het in de pe- 19451950 gemakkelijk. Veel liseringswerk, zoals sluiting irendabele lijnen en stations, in de periode 19301940 ge- Technische vernieuwingen als i dieseltractie en elektri- hadden op een deel van het trein al een nieuw gezicht ge- Weliswaar was in het laatste [aar het hele spoorbedrijf ont- iggeroofd, maar soms is nder moeilijk te beginnen op Islagen puinhoop dan in een meer overeind staand luurde tot een eind in de ja de Britse spoorwegen legonnen te maken met puin iderd spoorwegmaatschappijen (ot-Brittannië in opkomst en van het railverkeer ge ren samengesmolten tot dememingen op het moment 1948 de Britse spoorwegen ge- gen met 506. Nieuwe snellegerieflijke treinen maken samen met speciale tarieven dat het Brit se publiek de trein herontdekt. Een van de on afhankelijke luchtvaartmaatschappijen die tus sen Londen en Manchester vliegen, heeft door de spoorweg-vernieuwingen de helft van zijn passagiers verloren. nationaliseerd werden. Wegkappen moeite waard: moderne expresstrei- dood hout vormde de eerste taak, de leiding van het genatio naliseerde bedrijf zich gesteld zag. Er werd grondig gekapt, zowel in men sen als in lijnen. Snoeien Van de 19.639 mijl baanvaklengte van 1948 was begin 1966 nog 14.920 mijl over. Bond 5000 mijl is dus opge heven en het snoeien gaat verder, tot er ongeveer 13.000 mijl zal overblij ven. Nog sterker spreken de kap- cjjfers in de menselijke sector: ruim 600.000 personeelsleden in 1958, rond 350.000 op dit moment. Kapmeester in een heel kritieke periode van de Britse spoorwegen was dr. R. Beechlng, voorzitter van de British Railways Board, die het Britse treinbestel rationaliseerde. Winstma ken werd onder een conservatieve re gering hoofddoel van het spoorwegbe drijf. Intussen is een Labourregering aan het bewind gekomen: de opvat tingen op transportgebied verschillen van die van de vorige regering en een deel van het rationaliserings- en kap- werk is „getemporiseerd". Integratie van het railvervoer in het totale transportsysteem staat nu meer op de voorgrond dan het uitgangspunt: kappen en winstmaken. Kernpunt Intussen is er stug doorgewerkt aan het meer positief gerichte deel van de modernisering, waarmee in totaal tot 1970 verscheidene miljarden gemoeid zjjn. Elektrificatie y denLiverpool ei ter is daarvan e 1958 tot 1966 is die acht jaar gegeven maa n de lynen Lon- LondenManches- n kernpunt. Van :r aan gewerkt. In 175 miljoen pond uit- het resultaat is de overbruggen acht a tien maal per dag in ong. twee u. en drie kwar tier de driehonderd kilometer tussen Londen en de eindpunten van de lij nen die als de drukste lange afstands- lijnen ter wereld gelden. Even een paar cijfers: de twee stamlijnen van London Midland Re gion van de British Railways zorgden op het moment dat het besluit tot elektrificatie viel met hun gezamen lijke lengte van 6000 kilometer voor 10 procent van het reizigers- en vrachtgoederenvervoer en voor een zesde van het stukgoederen-vervoer. Bovenop die bestaande spoorweg, waarop het verkeer ongehinderd moet doorgaan, is een totaal nieuwe ge bouwd. Er moest een bovenleiding aangelegd worden (25.000 volt), 1380 mijl enkelspoor moest versterkt wor den tot het bestand was tegen snel heden van 160 kilometer per uur, 383 van de 649 bruggen moeten vernieuwd of op zjjn minst verbouwd worden en 89 stations werden gemoderniseerd. Bij die 89 stations zijn 4 hoofd stations, een daarvan is het Londen- se eindpunt van de lijn Euston, dat tot diep in de grond is afgebroken en dat volledig herbouwd wordt: 6 j werk, nen zijn, zoals ze dat nu al zijn in sectoren als de Eastern region en in het zuiden. Op verscheidene punten zijn elektrificaties aan de gang (o.a. rond Southampton en Glasgow), op verscheidene plaatsen nemen diesel locomotieven het over. Dat ook daar mee een snelle dienst te onderhouden is bewijst de lijn LondenEdinburg: 400 mijl in 5 uur, drie kwartier, ge middeld 1Ö4 kilometer per uur. Nieuw gezicht Oorspronkelijk was gedacht dat het tot 1970 zou duren voor de nieuwe lijn volledig klaar zou zijn. Het is sneller gegaan: Al in de afgelopen zomer konden de spoorwegen de financiële vruchten gaan plukken van de elek trificatie LondenManchester en LondenLiverpool. Volgend jaar wordt ook Birmingham opgenomen in het volledig elektrische bedrijf van London-Midland region. Ook in andere sectoren maakt de reconstructie goede voortgang. In 1968 zullen de stoomlocomotieven bij de Britse spoorwegen overal verdwe- Iland in hand met de technische vernieuwingen gaat de psychologische opbouw van een „nieuw gezicht" voor de Britse spoorwegen. Een van de in grijpendste vernieuwingen die het Britse bedrijfsleven ooit gezien heeft, vindt niet alleen zyn uiting in elek trische krachtpatsers, automatische waarschuwingssignalen voor machi nisten en gedifferentieerde tarieven die het reizigers aanlokkelijk moeten maken per trein te gaan, maar ook in een nieuwe huisstijl. Frisse kleuren (blauw, parelgrijs en vermiljoen rood) gaan rollend mate rieel, schepen en gebouwen een „spoorwegen-gezicht" geven. Er is een suggestief vignet ontworden dat niet alleen treinen van de BR een be paald accent moet geven, maar ook alle drukwerk en dat het even goed doet op een lucifersdoosje als in een ingeweven motief voor wachtkamer gordijnen. Ook nieuwe uniformen zullen er i 4 voorbij zijn. t°e bijdragen het publiek een andere i indruk te geven van het spoorwegbe drijf. De Britse spoorwegen, naar alle Sneller kanten verjond, willen laten zien dat railvervoer geen overwonnen stand punt is, maar hoogst modem. Een onmisbaar onderdeel van elk landelijk transportsysteem. Feijenoord zal op donderdag 24 november een vriendschappelijke (licht) wedstrijd spelen tegen de Tsjechische kampioen Dukla Praag. Zoals bekend plaatste Dukla zich voor de tweede ronde van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen door twee overwin ningen: 20 en 40 op de Deense kampioen Esbjerg. Ondertitel A.R.P. „Evangelische Volkspartij" De Anti-Revolutionaire Partij gaat in de nabije toekomst als ondertitel de naam „Evangelische volkspartij" voeren, als het bestuursbesluit daar toe door de partij wordt goedgekeurd. Partijvoorzitter dr. W. P. Berghuis maakte dit in Eindhoven bekend in een rede voor Societas Studiosorum Eindhoviensis. Hij betoogde dat ook nu nog het bedrijven van politiek vanuit christe lijke inspiraties nodig is, waarbij te ruggegaan moet worden naar de wor telen van het christendom. Hij ver klaarde voorts dat allen die Christus belijden in de politiek zo veel moge lijk naar elkaar moeten komen. Wel iswaar zijn er nog grote verschillen tussen de reformatorische en katho lieke kringen maar wij erkennen toch allen een en dezelfde Christus, aldus dr. Berghuis. Bill Brown, doelman van het Schotse voetbalelftal, is door zijn club Tottenham Hotspur verkocht aan de tweede-divisieclub Northampton Town. Het transferbedrag is niet be kendgemaakt. Nieuwe uitgaven Wie denken mocht, dat de „hang- tram" in allerlei vormen een moder ne vinding is. vergeet de „Schwebe- bahn" in Wuppertal, die nu al 65 jaar bestaat! En nog altijd is het patent van „Geheimer Kommerzienrat" Eugen Langen een bezienswaardig heid van belang. Geen wonder dan ook, dat het Presse- und Werbeamt deze Westduitse stad vóór 1929 Elberfeld-Barmen de Schwebebahn als eerste thema koos, toen het be sloot de verschillende facetten van Wuppertal in afzonderlijke publika- ties in het licht te stellen. De Werk- kunstschule in de eigen stad zorgde voor een originele en zelfs artistieke presentatie. Voor liefhebbers van het spoor- en tramwegwezen een interes sante uitgave Stadtverwaltung, Rathaus). Koken voor jezelf, door Ben J. Kuyper, uitg. Zomer en Keuning, Wageningen De vrijgezel, die door gaans over weinig tyd beschikt maar toch lekker wil eten neme dit boekje van tv-kok Kuyper ter hand. Eerst wat algemene wenken (Weet wat u eet; Van ongeschoolde tot vakman; Toveren op een vierkante meter; Af wisseling geeft de ware vreugde) en dan 45 bladzijden met 141 recepten, overzichtelijk verdeeld in: voedings soepen, salades, eiergerechten visge rechten, vleesgerechten, aardappelge rechten, meelspijzen, stamppotten. Twee pagina's „register" voltooien dit nuttige boekje uit de serie Stok paardjes. Zeven strijders voor Latijns-Ame- rika, door Orlanda Martinez, uitg. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag in het Academie- gebouio aan het Rapenburg door prof. dr. J. W. Schulte Nordholt (l.) een tentoonstelling van inte ressante collages van de Ameri kaanse schilder Sam Middleton (r.) geopend. Sam Middleton is in 1927 te New York geboren. Hij is autodi dact en woont en werkt in Am sterdam. Zijn schilderijen hebben een plaats gevonden in vele mu sea en collecties. Zijn expositie vindt plaats onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcen trum. Kruseman, Den Haag De schrijver van dit boek, een Mexicaan, die in Londen economie heeft gestudeerd en als publicist in Europa werkt, presen teert hier zeven leidende figuren uit het noordelijke deel van Lattyns- Amerika (Mexico, het Caraïbische ge bied en dat wat eens het Mexicaanse deel van Califomië was). Het zijn achtereenvolgens Toussaint l'Ouver- ture, Benito Juarez, Porfirio Diaz. Emiliano Zapata, Pancha Villa, José Marti en Joaquin Murietta. De auteur bekijkt hen vanzelfsprekend niet uit de Europese gezichtshoek, maar „van binnenuit". De vertaler, mr. S. Davids, noemt hen in een woord vooraf „sterke persoonlijkhe den. die of men hun daden be aamt en bewondert of eventueel gispt dit gemeen hebben dat zij, ieder op zijn manier, vechters voor Latijns-Amerika zijn geweest". Het is zo gemakkelijk om thee te zetten, die verkwikt, die vermoeidheid wegneemt en ons tot nieuwe gedach ten brengt. Heeft u slechts 4 koppen nodig, dan vult u de theepot voor de helft. Dan zet u thee die geur en karakter heeft. En wilt u méér thee schenken van datzelfde verkwik kende karakter, dan is er alleen een extra Pickwick theezakje in een vollere pot nodig. De afgebeelde speciale theekoppen van zeer kostbaar "Bone China", gemaakt door Royal York in Engeland, zijn verkrijg baar per set van twee stuks, voor 1600 D.E. punten. ltshfc, juiste Iwitnl men aan almr.Enw» Uit zich h« best Uoarieltnineen lu; kopje met Douwe Egberts laag «>pj' Groen doosje (95 ct.) Elk zakje voor 4 a 5 koppen thee. Rode doos (f 1.38) Elk zakje voor ca. 8 koppen thee. 'Smakelijk eten' tip no.4 van chef-kok HENRI EKSTEEN: VLEESJUS V Voor lekkere jus hebt u vlees no dig óf klein vlees dat u bakt in de koekepan óf groot vlees dat u bakt In de braadpan. Niet alleen boter of margarine gebruiken, maar beslist ook vet (voor de geur en 6maakl) Doe pas vlees In de pan als boteren vet goed heet zijn. Let op de voor geschreven bak- en braadtijd. Scheutjes water bljgieten. Stukje wortel,ui en laurierblad meebraden, of na 't braden een lepel tomaten puree toevoegen. Hebt u dat ook wel eens, dat u echt niet meer weet wat u nu weer moet eten? Als ik u een goede raad mag geven: koop eerst uw vlees! Vrijwel elke vleessoort heeft zijn eigen bijpassende gerechte Gevulde varkenslappen smaken fantastisch bij Brussels lof en groene kool. Bij gebakken bloed worst horen bietjes en appelmoes. Bij biefstuk tartaar aardappelpuree en sperzieboontjes. Bij saucijsjes bloemkool en koolraap. U eet toch zeker ook elke dag vlees?

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 23