Eenakters stof voor van Mrozek veel discussie ïeuw operaseizoen in de Brusselse Munt kunst kaleióosmop In eeuwige cirkelgang.. ïomeo en Juliette als spektakelstuk «w Meteen AMSpaarbiljet 1966/71 groeit uw spaargeld in vjer-en-een-half jaar v3nf.1D0.-naarf.135.- Algemene Bank Nederland In Leidsche Schouwburg Mensen zijn maar voorbijgangers )AG 13 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ;ke sculptuur ien in Utrecht Ie expositie „Jan van Stef- die t/m 6 november in ^bisschoppelijk Museum in te zien zal zijn, is een be- rerk van deze middeleeuwse irer toegevoegd: het bijna le beeld van Jozef en het lnd, afkomstig uit de r.k. van de Heilige Nicolaas in en. fotuur is om twee redenen pder belang. In de eerste idat er van Jan van Stef- K>g maar weinig mannen- Iver zyn, terwijl zich hi er st zijn meest karakteristie- p bevinden. Bovendien is jelling van St. Jozef, wan- jet het Christuskind, in het 1 de 16de eeuw uniek. Aan fd in de middeleeuwen zo I nooit een afzonderlijke ag gewijd. Dat gebeurde pas Concilie van Trente (1545 hij werd uitgeroepen tot pn beschermer van de ka- KTk. voetstuk van het beeld is „Jan" te lezen, verspreid lwapenschildje en twee ^werktuigen. daan en hij zal nog veel te doen j krijgen. Ook de Fledermaus heeft hij 1 „aangekleed" evenals nog twee ande- i re opera's, die nieuw op het pro- gramma komen: Moza.ts' Zauber- i flöte en Verdi's „Trovatore". En in het voorjaar, even voor het seizoen ten einde loopt,, komt er dan nog een zogeheten „wereldcreatie", de eerste opvoering van een Belgische (Van onze Brusselse correspondent) Belgische Nationale Opera, het gezelschap van de Brusselse diouwburg, is 't nieuwe seizoen begonnen met 'n reprise van onverwoestbare Carmen". De opera werd gespeeld in de en kostuums vas Thierry Bosquet, die de geschiedenis van en noodlot situeert in een op Mexico lijkend, vroeg 19de Spanje, en onder de regie van Thomas Skelton, die van een ichtige belichting houdt. Het is desondanks een boeiende en jge, muzikaal wel bevredigende produktie (zoals men dat pord'ig pleegt te noemen), die heel goed als opening voor toen kan dienen. Jen nog meer reprises volgen. Andréa Chenier, Madame L Cosi fan tutte met Elisa- ÜwarzkopfLulu. La Bohè- hoogtepunten van Wagner's e die zoals men weet een Nibelungen-digeSt" vormen. Rosenkavalier staat gelukkig [het speelplan. Nieuw voor \s dat Gré Brouwenstijn er fehallin in zal vertolken. 50 medewerkenden Brusselse circus zullen zo- fcllet van de twintigste eeuw' ihovens' Negende als de ope- fle voorstelling-'in-zoveel-di- van Gounods' Faust terug- 'aurice Béjart heeft voor dat jer een nieuw spektakelstuk jrogramma staan: Gounods' et Juliette" met 250 mede- •n. Béjart heeft gezegd dat Wak heeft voor Berlioz zoals k een heeft voor Wagner, hr geleden heeft hij voor de ipera reeds „La damnation i" van Berlioz geregisseerd, ineo et Juliette" meent hij jyerk het meest, belangrijke foz is en ook het meest mo- h opvatting. Hij is zelfs zo jan, in een interview, een toe trekken tussen „Romeo ie" en de film „Marënbad". h kostuums van Germinal jullen dan ook zo „tijdloos" jzijn. ,De jeugd van thans", nart, „heeft problemen als jerona toen". uwe ensceneringen an deze maand komt De >t de eerste nieuwe ensce- in dit jaar: Der fliegende f, decors en kostuums naar Van Wieland Wagner. Hij k Je regie voeren. Natuurlijk |i onafscheidelijke Anja Sil- Ota meebrengen. Een ande- instudering is die van de ing aus dem Serail". De re- gevoerd door Ida Huisman, e echtgenote van directeur (Huisman, die tot dusverre p is geweest van de opera- in de Nationale Opera en iians in de hiërarchie is op- in. Decors en kostuums zijn fThierry Bosquet. Deze bui- a talentvolle ontwerpei- Ij aar veel voor de opera ge- opera, „Gulliver ou le doyen fou", van Guy Barbier en Philippe Das- noy. Van het „Ballet van de twintigste eeuw" schijnen wij dit jaar niet zo- teel nieuws te mogen verwachten. Behalve de „Romeo et Julliètte" ver meldt het programma tot nu toe al leen Prospective II, met choreogra fieën van Béjart, Patrick Belda en Paolo Bortoluzzi. Het is al met al voor een land als België, waar nog drie of vier andere operagezelschap pen zoals dat van de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen en die van Luik en van Bergen hun eigen publiek hebben, een programma dat er zijn mag. Hooft ontvangt in Muiderslot P. C. Hooft en zijn vrouw Eleonora Hellemans zullen 17 oktober in het Muiderslot ruim 100 leerlingen en 3( docenten van de „Academie voor ex pressie door woord en gebaar" ii Utrecht ontvangen. Zij zullen iets van de glorie en glans, maar ook van de armoede der 17de eeuw doen her leven. Aanleiding voor dit historische festijn in het feit dat de academie tien jaar geleden werd gesticht door de huidige directrice, mevrouw Wan da Reumer. Het tweede lustrum wordt gevierd in de week van 17 tot en met 21 oktober. Woensdag 19 ok tober is er een offciële ontvangst, waarbij namens de minister van On. derwijs en Wetenschappen het woord zal worden geveerd door de Rijksin specteur voor het sociael-pedagogisch onderwijs mr. J. P. M. Weusten en door de burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. voor Premières bij de Nederlandse Comedie De Nederlandse Comedie heeft twee werken in studie genomen. Het eerste is ,JDe vuurproef" van Arthur Miller, in de vertaling van Alfred Pleiter, onder regie van Ton Lute. Wim Vesseur verzorgt de decors en kostuums. Het tweede is „Don Juan in de hel" van Shaw, in de vertaling van Ernst van Altena. Dit stuk wordt ge regisseerd door Henk Rigters. Con stant Nieuwenhuis maakt de decors. Dramaturg Steve Passeur gestorven Met Steve Passeur, die in een Pa- rijse kliniek op 67-jarige leeftijd is gestorven, heeft Frankrijk één zijner vruchtbaarste toneelschrijvers ver loren. Sedert het einde van de oor log had Passeur, die in werkelijk heid Etienne Morin heette, een plaats aan de andere kant van het voetlicht ingenomen door voor een der grote Parijse ochtendbladen da gelijks zijn toneel-kritieken te schrij ven. In 1949 heeft Parijs voor het laatst een stuk van Passeur „Made moiselle de la Ferte" geheten, ge zien. Het succes daarvan was echter maar bescheiden. Zyn eerste werk „Het open huis" werd indertijd door de beroemde toneelvernieuwer Lugne Poe opgevoerd en later heeft ook Jean Anouilh van zyn bewondering van Passeur daadwerkelijk blijk ge geven door een ander stuk van hem, „L'achteteuse" (De koopster) te re gisseren. Het oeuvre dat Passeur na laat, omvat niet minder dan 40 stuk ken, die vooral voor de oorlog veel vuldig op de Paryse boulevards wer den gespeeld en waarvan een aantal ook in het buitenland bekendheid heeft verworven. Graven uit 17de eeuw te Terneuzen Tijdens restauratie in de N.H. Kerk in Terneuzen zijn een tweetal graf kelders blootgelegd, daterende uif 1630. Op de ene grafzerk waaronder men slechts de verroeste resten van een tweetal handvatten vond, stond de naam gebeiteld van „Loos Lavreys ende syn hvisvrow Maria Geleyns". Naast deze steen, welke gebroken was, bevond zich een tweede zerk volkomen gaaf, waarop een groot wapenschrift was gebeiteld, voorstel lende een curas, waarboven een adelaar en waaronder naar alle waarschijnlijkheid familieschilder waren gebeiteld, opgesierd met duif jes. Een vaag vermoeden bestaat dal .deze uitbeelding van duifjes even eens zyn terug te vinden in de wapenschilden van de Oranjes. Omstreeks 1880 werd het toen malig kleine kerkje waar een be graafplaats om was gelegd, met de grond gelijk gemaakt. Op het puin ervan verrees de huidige, grotere kerk. Er bestaan plannen thans meei peilingen te gaan verrichten en bij resultaat ervan de grafzerken een plaats achterin de te restaureren kerk te geven. The Visitation ie Hamburg Gunther Schullers omstreden jazz-opera „The visitation" is gister avond te Hamburg in première gegaan. De muziek werd verzorgd door een jazz-combo van zeven instrumenten. Sommige scènes grensden aan pornografie, de laatste acte was iets gewijzigd. De New Yorkse componist (40) zei voor het begin van de voorstel ling: „Ik betioijfel of deze jazz-opera ooit in de zuidelijke staten van Amerika zal worden opgevoerd. Indien het gebeurde, zou er een ko lossaal tumult ontstaan". Het publiek in het Hamburgse ope ragebouw was echter enthousiast. „The visitation" kreeg een storm achtige ovatie en werd alom gepre- De directeur van de Hamburgse Opera, prof. Rolf Liebermann. die j teringen beschrijft Sohuller de cpdracht had gegeven „The visitation" te componeren, zei: „Ik hoop van ganser harte dat wij Ingaand 1 november: Vrije boekverkoop tot vijf gulden De in Den Haag gehouden alge mene vergadering van de Kon. Ned. Uitgeversbond heeft op voorstel van het bestuur, besloten dat' een ieder die als detaillist is ingeschreven by de Kamer van Koophandel in het vervolg boeken tot f 5,00 vrij kan verkopen. Per 1 oktober 1967 wordt dat bedrag f 5,50 en per 1 oktober 1968 f 6,50. Wanneer ook de leden van de Nederlandse Boekenverko- persbond, die op 14 oktober bijeen komen, hieraan hun fiat geven zal de nieuwe regeling per 1 november a.s. In werking kunnen treden. De voorzitter, de heer F. L. Sten- fert Kroese noemde deze belangrijke liberalisering van de handel in het laaggeprijsde boek een noodzaak voor de uitgevers zich aan te passen aan de moderne economische en maatschappelijke ontwikkelingen. Hy deed dit in verband met een her ziening van de kartelbepalingen die de posities van uitgevers en boek verkopers onderling afbakenen. Voorts gaf de voorzitter uiting aan zijn grote bezorgdheid ten aanzien van de uitgeversactiviteiten van de overheid en ten aanzien van over heidsmaatregelen op het gebied van de uitgeverij, b.v. met betrekking tot het prijsbeleid. Een en ander zou z.i. tot gevolg kunnen hebben dat bepaalde uitga ven niet of niet meer zouden kun nen verschijnen. Venetiaanse grafiek uit de 18de eeuw In de tentoonstellingszalen van het Rijksprentenkabinet in het Rijks museum zal tot 15 november een ten toonstelling worden gehouden van de Venetiaanse grafiek van de 18e eeuw uit het eigen bezit. De tentoonstel ling toont vrijwel alle facetten van de Venetiaanse etskunst vanaf de eerste Veduten-series tot de laatste portretten van Bartolozzi. Deze Ve- dutenseries zyn dank zy de rijkdom van het oude bezit en de nieuwe aankopen vrijwel volledig aanwezig. ADVERTENTIE Hebt u al een A.BNSpaarbiljet1966/71 genomen? Dit betekent een samengestelde interest van 6,9 procent per jaar. Dat is sparen met groeikracht Folders en nadere inlichtingen bij ai onze kantoren. (Nederlandsche Handel-Maatschappij - DeTwentsche Bank) thans uitgenodigd zullen werden deze jazz-opera te komen uitvoeren in het nieuwe operagebouw van New York". „The visitation" is gemaakt naar het boek „The process", dat de fol- Carter Jones, een neger die door vervolgingen als gevolg van rassenhaat de wanhoop nabij is. De rol van Jones werd vertolkt door de bariton Mchenrey Boat- wright van de opera te San Fran- Zelfportret van Paul Klee ontdekt Een zelfportret van de Zwit serse schilder Paul Klee is onder een ander schilderij van zijn hand ontdekt op een tentoonstel ling in het kunstmuseum van de kunstnijverheidsschool van Rho de Island. Het zelfportret, ,.De kanarie tovenaar", zat verborgen onder Klee's schilderij ,,De urn", dat gerestaureerd zou worden. Het doek zal niet aan het mu seum verkocht worden. Vallende blaren in de herfst Hoeveel sentimentele stukjes zijn daar al niet over geschreven? En tóch. en tóch: er zit iets weemoedigs in deze vergan kelijkheid, ook al weet ge, dat volgend jaar nieuwe frisse en jonge blaren de takken zullen sieren, die ze nu van zich af werpen. In de eeuwige kringloop der dingen is dit een gewoon ver schijnsel. Elk jaar dwarrelen de bla ren gestaag omlaag, zij vormen een rood-geel- bruin tapijt van reusachtige afmetingen. Zij zijn de symbolen der verwelkingwat éénmaal le venskrachtig en sappig was, is onherroepelijk tot onder gang gedoemd. Dat is niet iets om somber over te zijn, omdat het nu eenmaal deel uitmaakt van het patroon van leven en dood, waaraan alles wat „groeit en bloeit onderhevig is. Op deze foto de frappan te tegenstellinghet jonge meisje, nog aan het begin van haar leven, ruimt op, ivat reeds „geleefd" heeft en niet meer zal iveer- keren. Duizenden en duizenden blaren gaan nu de weg van alle vlees Straks zijn de straten weer schoon geveegd en ligt alles open voor een nieuw begin. Jaar in, jaar uit hetzelfde beeld van opkomst en neer gang, van geboren worden en van sterven: een cirkelgang waaraan niets en niemand zich kan onttrekken. Maar onder de gulden herfstzon behoeft zelfs dit schilderachtige beeld niet tot uitzichtloos pessimisme te leiden. Want elkeen weet, dat na de afbraak van het oude zich steeds in ongebroken kracht! de opbouw van het nieuwe baan breekt. FANTASIO. In de Leidsche Schouwburg vond gisteravond een extra voorstel ling plaats onder de gezamenlijke auspiciën van K. 6 O.. Catena en VVSL. Het programma vermeldde een drietal één-acters van de in Italië woonachtige Poolse tekenaar-toneelschrijver Slawomir Mrozek, gespeeld door de toneelgroep „Studio". Misschien dat het feit, dat Mrozek sterk bijziende is, ertoe heeft bijgedragen, dat hij de mensen ziet als wezens, die elkaar in feite vreemd zijn. Dat juist hij zich wellicht dubbel bewust is van de beperktheid van onze contactsfeer, dat de mens met betrekking tot de ander, ook al heeft hij goedé ogen, niet verder kijkt dan ,.zijn neus lang is". Alleen in de conventionele sfeer ontmoeten wij elkaar, de conventies stellen ons in staat elkaar te verdragen, in de wereld der conventies be naderen wij elkaar gepolijst en met een aangeleerd begrip voor de beschaafde gang van zaken. I mens niet meer beschermt tegen de Maar niet alleen ten opzichte van medemens of tegenover de situatie, de mens, ook met betrekking tot de Wonderbaarlijke nacht kweten Ad Noyons en Ad van Gessel zich op loffelijke wyze van hun taak om eerst de collega's uit te hangen en daarna de kemphanen in hun los geslagen droomtoestand onder het toeziend oog van een van die ondui delijke juffrouwen, die wel meer in dromen plegen voor te komen en die van haar vertolkster Marielle Fiolet de nodige schimmigheid meekreeg. Wie van de beide heren nu eigenlijk gedroomd had is niet of moeilijk uit be maken. Karei situaties, waarin wij ons bevinden, zijn wij slechts dan de redelyk den kende en handelende figuren, wan neer het gaat om de alledaagse, ons bekende patronen. Al die flinke, doel bewust voortmarcherende. met le vensovertuiging vervulde mensen zyn in wezen slechts voorbijgangers, waarvan de kompassen angstvallig worden gericht door het magnetisme der conventies. Maar conventie kan méér zijn dan omgangsvormen al leen, het kan ook wetenschap zijn. zelfs algemeen verbreide ondeugden. Kortom, het ka nalles zyn, zelfs wat voor een mens die duidelijke pool vormt, waarop hij het kompas van zijn gedragingen kan richten. Een Mrozek laat ons in deze serie zien. waar wij blijven, wanneer deze dui delijke pool, deze richtingbepaler wegvalt, wanneer de conventie de In zijn eerste één-acter, „Een won derbaarlijke nacht", treffen wy twee mannen, die in alle vormelijkheid en met wederzijds begrepen ondeugdjes toch op leefbare wijze nacht in nacht uit hotelkamers delen. Op deze nacht echter baant het onderbewuste zich in een droom als een vulkanische eruptie een weg door de korst van vormelijke plichtsplegingen. In deze felle droom bestrijden zij zelfs elkan ders aanwezigheid en zien de ander als kwel beeld en die zij zelf hebben opgeroepen. Als de droom voorbij is, treffen wij elkaar wer in de onper soonlijke wereld van de lijmende con- versatietrant, zijn zy weer collega en l waarde collega. In deze èèn-akter De tweede één-akter „Karei" is grotendeels gebaseerd op de norm- botsing tussen de primitieve en mis dadige grootvader-kleinzoon combi natie enerzijds en de oogarts met een wetenschappelijk normbesef, dat ner gens de brug van begrip vermag te slaan naar zijn eerstgenoemde pri mitieve patiënten. Hier zijn de con ventiesferen zo geheel verschillend, dat nergens een basis ligt voor zelfs maar een oppervlakkige toenadering. Wanneer de arts zijn bril aflegt en deze bril de bijziende grootvader doet zien, wordt hierdoor de arts symbo lisch van zijn normbesef beroofd en vervalt mede in de misdaad, die de grootvader met bril nu juist in de perfectie kan uitvoeren. Bram van der Vlugt. die ook op de t.v. regelmatig als dokter Finlay met het medicinale bijltje hakt, was hierin de oogarts. Zijn grote verdien ste school hier echter niet in het „arts-zijn", maar in de wijze, waarop hij geestelijk werd uitgekleed van arts tot handlanger. Het geboefte werd op een vakkundige wyze op planken afgeleverd door Lou André en Paul Brandenburg, inclusief een fraai stukje schuttershandwerk. „Striptease" De derde proeve van Mrozek was de één-akter „Striptease", Hierin waa het vooral een situatie, die niet hl het duidelijke, dagelijkse handelings patroon van de slachtoffers heer I en heer n past, welke hen figuurlijk en ook letterlijk in hun hemd zet. Beide doelbewuste en flinke heren worden door een abstract, dierlijk en toch ook mineraal verschijnsel in een kamer gesmeten. Weg zijn hun con ventionele houvasten, tram, agent, klant en koning; zowel de hoogge stemde vrijheidsidealist als de daad krachtige tegenstribbelaar gaan voor de bijl, een simpele maar gebiedende beweging van een grote groene hand berooft hen van jas, broek en schoe nen; ze staan in hun hemd, het hemd, waarin wij mensen volgens Mzorek allemaal staan. Frans Vorstman en Wim de Haas als heer I en heer II gaven van deze éénakter een zeer bijzondere vertol king. Vooral door hun zeer toegespit ste tekstbehandeling met steeds de juiste „pointe" kreeg hier de zo rake tekst dit accent, waardoor het be grip bij de toeschouwers werd ver sterkt. Alles bijeen een zeer boeiende avond, waar de regie van Kees van Ierssel en de vertaling van Hans ter Laan In belangrijke mate toe hebben bijgedragen. Een langdurig api'nus van een schouwburgpubliek, dat over deze stukken in vele uiteenlopende meningen ongetwijfeld nog lang zal kunnen nakaarten, besloot deze B. H. j*. Het Utrechtse DOS, dat in de tweedie ronde van het toernooi der jaarbeurssteden tegen de Engelse eerste divisie-club West Bromwich Albion lootte, speelt de eerste wed strijd op woensdag 2 november in Utrecht. De return ls vastgesteld op dinsdag 8 november in West Brom wich. DOS schakelde in de eerste ronde van het toernooi de Zwitserse club FC Bazel uit.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17