Verzet van Zuid-Afrika tegen ingrijpen van VN GENERAL» ELECTRIC wP. V.S. verzuimde Ilandpunt bekend te maken Altijd zichtbaar, nooit hoorbaar - tehalve als hij wektof nog eens wekt EBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN VALMA BEAUTY WAX helpt uw auto glansrijk de winter door ■^ERDAG 13 OKTOBER 1966 GEi~ LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 ^ven in onzekerheid 311 {ize bloembollen medewerker) en steeds grotere on- fhet bloembollenvak te groei- lldat het Produktschap voor iiassen vergeten heeft in de jn deze zomer een standpunt I /lemen over de gang van za lf het volgend jaar. In feite, |^6t één bloembollenkweker of- fir wat hem boven het hoofd fEuirbti komt nog, dat de Ne- èrs. die altijd hun eigen •4 dopten in wel veel, maar ede organisaties met het PSV ■nu niet weten wie de beleid- instanties wordt. Nog min- «n ze of er een beleid ge- al worden. perste betekent, dat niemand laar zo mogelijk pressie Hden uitgeoefend en het twee- I JÉ men helemaal op eigen be lli moeten staan. Dat zou dan IjÉ eerst sinds 1932 zijn. Alles JÉir maakt, dat geen exporteur ^Jgjelke verkooptactiek hij voor ^Cende jaar zal opstellen, zo- juitermate voorzichtig wordt. in deze tijd van het aardige handel te zijn in aclilen, die overigens nog wel erfen het volgende jaar gele- pten worden. Als een expor- ik wat in handen heeft op jconomisch heet dat een ne- roorraad, dan kan hij in het zo nodig wat versieren, j^ari gaan de meeste verte- ïigers weer de grens over. Zij moeten dan wel weten, wat in dat jaar kan gebeuren. By de onzekerheid van de oogst, die wel van invloed kan zijn op de inkoopprijzen in de zomer, komt dan nu de onzekerheid over de vraag of men minimumexportprijzen zal heb ben, of overschotten zullen worden opgekocht, of er eventueel overschot ten meteen zullen worden vermalen en of dat ieder zijn eigen overschot- I ten maar moet zien kwijt te ra ken. Vooral dat laatste is belangrijk, j want dat kan aan het eind van het I seizoen prijzen veroorzaken, die neerkomen op een cent per bol! Zijn I diezelfde tulpen of hyacinten voor tien of vijftig cent verkocht, dan ko men er gegarandeerd lage aanbie dingen, nadat de koper de dure bol len al heeft ontvangen en dan is Leiden in last. De teelt Het was tot nu toe allemaal zo heerlijk zeker. In augustus stelde het Produktschap voor Siergewas sen vast, hoeveel de kwekers moch ten telen. Iedereen wist, dat de toe gestane hoeveelheid in de grond zou worden gestopt, onverschillig of er kans was op export of niet. De kweker redeneerde, dat het PVS voor hem had uitgerekend, dat er export zou zijn. Men kon dan wel gaan vermoeden of er veel of weinig bollen aan de markt zouden komèn in normale jaren- Men ken de de minimumprijzen, die men in 1 het buitenland moest vragen, men kende de marktprijzen in het bin nenland en bovendien de Nederland se minimumprijzen. Deze dienen dan weer als basis voor de uitbeta ling van de uit de markt genomen overschotten. Een exporteur redeneerde op een gegeven moment vrij simpel. Hij kon bepaalde bollen tegen een redelijke, meestal is dat een lage. prijs kopen. Hij kon deze negatieve voorraad in het eerste half jaar wegwerken in zijn verkoop. Zou dat niet gelukken, dan zou hij de bollen op de veiling kunnen verkopen. Meestal echter zit men gezamenlijk.^in het schip" en heeft niemand juist die bollen no dig. Ze worden dan doorgedraaid en opgekocht door de Stichting Surplus- fonds. Deze betaalt later de mini mumprijs, verminderd met een tien tot vijftien procent kosten, zodat de- exporteur voor de overschotten toch nog een aardig bedragje krijgen. Het heeft voor hem geen zin om goedko pe rassen niet te kopen en te ver kopen Verbetering Er bestaan voor hem nu twee kansen: het oude systeem blijft be staan of er komt een zeer slechte plaatsvervanger. Het eerste is ge zien de houding van de buitenland se tuinbouw in de E.E.G. nauwe lijks denkbaar. Wat de minder goe de regeling kan worden is nauwe lijks te schatten, zodat men meer en meer gaat overhellen naar de gedachte om voorlopig alle regelin gen maar aan kant te zetten. Als de boel spaak dreigt telopen, kan de boel spaak dreigt te lopen, kan lijkheden tot verbetering gaan zoe ken. Een van de overwegingen voor dit laatste is, dat alle regelingen op pu bliekrechtelijke basis wel leuk zijn geweest, toen de wereldhandel een complete chaos was- In de laatste jaren echter zijn de kosten voortdu rend gestegen, de winsten voortdu- Jongetje (6) loopt tegen vrachtauto Een zesjarig jongetje uit Benthui zen, dat al spelend op weg naar school was, liep tegen een vrachtauto in de Dorpsstraat. Dokter J. de Goeje was direct ter plaatse en consbaitesrde twee zwaar gekneusde benen. Het door de post- commandant der rijkspolitie opper wachtmeester F. Hommersom Inge stelde onderzoek toonde aan, da.t de chauffeur van de betrokken auto vod- komen vrijuit gaat. rend gedaald en de kosten van het publiekrechtelijke lichaam beslist niet minder geworden. Men spreekt schande over het sa laris van de eventuele nieuwe voor zitter. Het bestuur is van mening, dat een voorzitter van het Produkt schap meer dan f. 50.000,- per jaar moet verdienen. Men kan zich voor stellen, dat het feit, dat een bloem bollenexporteur een nieuw provota- riaat gaat oproepen als hjj voor dat bedrag de vacature vervult. De waar nemend-voorzitter is een bloemen- bollenexporteur Er is de laatste dagen olie op de golven geworpen door mededelingen, dat de salarissen van deze voorzit ters geleidelijk op lager peil moeten worden gebracht. Het is dan wel de vraag of er nog voorzitters te vin den zijn. Intussen heeft het feit, dat men niet zo bar gemakkelijk geld ver dient, integendeel kampt met te lage prijzen, wel weer de vraag op geworpen. waarom men dan wel dat dure produktrchap moet blijven on derhouden. Men gelooft niet meer in het nut van deze instelling en meent, dat de minister of de Euro pese Commissie van dit PVS, dat in E.E.G.-verband niet erkend wordt, een hooguit uitvoerend orgaan maakt. We hebben maar weinig men sen gesproken, die werkelijk inzien, dat het PVS nog een taak heeft, zoals de bestuursleden menen. Hoe het ook zij, geen mens kan een exporteur of kweker van bloem bollen op dit moment iets raden en bij zich zelf zijn zovelen al te rade gegaan, dat ze zo langzamerhand alleen nog maar in staat zijn om schampere opmerkingen te maken. Men hoopt er het beste maar van, wacht af, en praat, praat over wat „ze moesten daar in Den Haaf". Debat in Verenigde Naties over Zuidwest Afrika Zuid-Afrika zal krachtig en vast beraden verzat bieden aan elke po ging van de Verenigde Naties om Zuidwest-Afrika zelf een bestuur op te leggen, aldus verklaarde de Zuid- afrikaanse minister van Buitenland se Zaken, dr. Hilgard Muller, giste ren in de Algemene Vergadering der VN. Pretoria zal zich met alle kracht waarover het beschikt te weer stel len tegen alles wat de veiligheid van Zuid-Afrika op de aan Zuid-Afrika toevertrouwde volken in gevaar brengt. Mullers toespraak vormt een duidelijke reactie van de Zuidafri- kaanse regering op de pogingen van Afrikaanse en Aziatische landen om het mandaat te laten eindigen en de VN het bestuur over het gebied te la ten overnemen. Wanneer de VN het bestuur zou den overnemen, ontstaat er een grote 1 kans op chaos. ,,Men mag niet ver- geien", aldus dr. Muller, „dat dit beeld in scherp contrast staat met de vreedzame en ordelijke evolutie die myn regering met haar politiek oeoogt en die zo vurig gewenst wordt door de volken zeil. Yvat voor reactie kan er dus verwacht worden op po- gan^eui van ouJ~p,i om een ga» ^anyk en ongewenst stelsel op te leggen? Er is siechts één antwoord mogeiyk: krachtig en vastberaden verzet", al dus Muller, die verklaarde dat zijn land niet op gebiedsuitbreiding uit is eri evenmm op agressie tegen zijn buurlanden of enig ander land in de wereld. „Het vormt geen bedreiging voor de vrede, en bedreigt ook nie mand", zo ze. nij. Hij aaoht aait hij niet nader behoefde uit te weiden over de houding van zijn land In het geval, dat oe VN de macht in Zuidwest-Afrika zou trachten over te nemen. Over de mate van verzet, dan te verwachten, behoefde geen twijfel te bestaan. Hij appelleerde aan „de beste eigenschappen en, instinc- I gebied het afschuwelijke stelsel van ten van alle leden van deze organi- rassenscheiding op te leggen dat be- satie. de VN niet te veranderen in kend is als apartheid, zo zei Gold- een instrument van agressie en geen berg. vredelievend medelid te bedreigen dat Frankrijk heeft gisteren betwijfeld naar beste vermogen bezig is met de of de Algemene Vergadering van de btiiik \irn het i istroven dar hogejV.N. juridisch het recht heeft Zuid- idealen waarvoor deze organisatie is Afrika het mandaat over Zuidwest- opgericht. Drijf dat lid niet in een Afrika te ontnemen. De Franse am- positie waarin werkelijke samenwer- bassadeur Seydoux verklaarde dat king onmogelijk kan worden". Zuid-Afrika zijn verplichtingen on- Waarnemers trokken uit de rede de getwijfeld niet is nagekomen, maar conclusie, dat Zuid-Afrika bereid is dat Frankrijk niet zeker is van de zyn toevlucht te nemen tot wapenge- wijze waarop het mandaat kan wor- ■eld om de VN uit Zuidwest-Afrika den ingetrokken. te houden. VS in commissie De Verenigde Staten hebben gis teren verklaard het voorstel, Zuid- Afrika's mandaat over Zuidwest- Afrika te beëindigen en over te dra gen aan de VN, volledig te steunen. Ambassadeur Arthur Goldberg prees de Verenigde Naties voor hun bijna unanieme uitspraak over de kwestie, en zei dat deze overtuiging in doel treffende actie omgezet moet wor den „om de bevolking van het gebied verlichting te brengen". Amerika zou gaarne zitting nemen in een VN- commissie voor Zuidwest-Afrika, die „zeer duidelijke en uitgebreide vol machten zou moeten hebben". Die commissie moet wegen aanbe velen waarlangs, volgens een vooraf te bepalen tijdschema, in het gebied een besDuur kan worden bevestigd dat de bevolking ln staat zou stel len tot uitoefening van het zelfbe schikkingsrecht. Zuid-Afrika had niet alleen nagelaten het materiële en geestelijke welzijn van de bevol king te bevorderen, waartoe het krachtens het mandaat verplicht Hij vond dat de resolutie van 54 J landen, die er bij de Algemene Ver- gadering op aandringen het mandaat over te nemen en voorbereidingen tot onafhankelijkheid van het gebied te treffen, ernstige juridische proble men oproept. Eerst zal moeten wor den vastgesteld of de V.N. wel in staat is intrekking van het mandaat i :.e verwezenlijken, aldus Sydoux. Auto ramt boom Een dame uit Waddinxveen reed door tot nu toe nog onbekende oor zaak met haar wagen tegen een langs de Plasweg staande boom. Zij liep daarbij een kaakfractuur en een her senschudding op en moest worden opgenomen in het Van Ittersonzie- kenhuis in Gouda. De auto werd to taal vernield. Op de kruising Hof-Henegouwer- weg vond een aanrijding plaats tus sen een vrachtauto bestuurd door een heer uit Dordrecht en een personen auto uit Gouda. De bestuurder van ae personenauto zou geen voorrang hebben verleend aan de vrachtauto en werd in de flank gegrepen. De was, het was zelfs zover gegaan het wagen werd zwaar beschadigd. Model AC 123. Sierlijk antiqua-wit kastje.f 34.95 getik (lat u kan storen in de pp). De Sluimerwekker AC 123 volkomen geruisloos. En secuur. zij het synchroonuurwerk van ral Electric. Wilt u midden in de weten hoe laat het is Het licht u er niet voor aan te knippen, ïhele wijzerplaat is altijd zacht- erlicht. 's Morgens wordt u niet [met een schok wakker. Nee, een [delijke, aangename zoemtoon |t u tot opstaan. Wilt u zich nog )mdraaien? Zet de wekker maar af, want over tien minuten bij u weer. Zo kan hij tot vier toe afgaan. Dat is het unieke ïrende weksysteem van de Gene- Clectric Sluimerwekker. Versla- onmogelijk geworden! Shiimerwekker model BB 1234 Y oorzien van „view-alarm" - een praktisch lichtje dat aungccft of de w«Vker staat ingesteld. Zoemt tot viermaal toe. Gearceerde wijzerplaat licht automatisch op in het donker. Antiqua-wit kastjt. f 3W5 Wekkerklokje model AB 1 I.euk klokje voorzien van liet secure synchroon uurwerk van General Electric. Loopt exact en geruisloos. Schommelingen in de elektriciteits toevoer worden automatisch gecorrigeerd. Wekt u tot op de seconde op tijd met een aangename, maar doordringende zoemtoon. Melkwit kastje. Duidelijke witte cijfers op een zwarte wijzerplaat. f 24.95 Gedeponeerd handelsmerk van General Electric Co.. U.S.A. Imp. voor Nederland: Mijnssen Co N.V., Keizersgracht 205, Amsterdam, tel. 020-64876. Gemakkelijker en beter dan ooit. Vloeibare Valma Beauty Wax reinigt, beschermt en geeft superglans in één vlugge behandeling. Zo'n royale bus is voldoende voor een vol jaar glansrijke bescherming. Universeel: Valma Beauty Wax kan zowel voor oude als nieuwe auto's worden gebruikt. grote bus tijdelijk van f C.M voor f 5.90 Denk óók aan Valma Chroomproof Valma Chroomproof houdt het chroom roestvrij en beschermt af doende tegen pekel, modder en alle mogelijke weersinvloeden. MST-SESChERST feï SèmGLANS £ör all cars

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15