LONDEN an Otterloo opzwepend In Strawinsky's „Sacre" kunst kaleiöoscüqp f T jachtige Beethoven Iin Magaloff maar KOM, KIJK IN ONZE VOORBEELDWONING HOE IN-GEZELLIG RINGVERWARMING IS Unieke verwarmings voorlichting Nieuw werk over de oudste historie van het boek Nieuwe uitgaven SS Akkertjes Kamer verdeeld over uitstel wetsvoorstel Expositie van de v.m. Jodenbuurt CNSDAO 12 OKTOBER 196« perste concert Residentie-Orkest U ip- LtlDSCH DAGBLAD nieuwe abonnementenserie van het Residentie-Orkest mag gelukkig in een grote belangstelling van het Leidse muzikale jek verheugen. De opkomst leek ons veel groter dan die in het ije seizoen. Een blijk, dat men de komst van dit getrouw in de telstad spelende ensemble hogelijk weet te waarderen. Wij den het dan ook hier beslist niet willen missen! ilijk gestemde opening waf i aan Handels pompeuze for the royal fireworks", die in opdracht van Koning II ter glorieuze viering van van Aken (1748). Zij klonk eerst in april 1748 en nog hier met het prachtig koper sprake van een bijzondere waarde, waarir Handelstyi zich na- en overtuigend openbaart ook voor het orkest eer de harmoni- I is een lust voor j de hier geopenbaarde praal j heeft nog niets van haar onele intensiteit verloren. Het speelde gedisciplineerd en met I verzadigde klank. Een spe- j aan de blazers, die i van een enkel vlekje, hun j partijen beheersten. Magaloff. een der meest ver pianisten van het huidige die onlangs met Strawinskj stad zulk een buitengewoon oogstte, „waagde" zich dit- Beethoven: diens over be- qjfde pianoconcert. De man- allure van dit con- hem op het lijf geschreven, fn- Mdabele aanpak en een Ie kracht gelijk t. indertijd ook wel ge- bben! gaat Magalofl ïisch en virtuoos opzicht voor niets staat, te werk. ie hij naar ons gevoel in hoekdelen te zeer het accent op de genoemde kracht, Ie interpretatie aan nuance tekort schoot. Het is oeg de burger te willen de „geest" moet ook zijn en en hieraan werd niet in voldaan. leek zich wel eens U niet evenwel in het verruk- idere Adagio, waarin de fijn- cantabiliteit haar rechten in verdieping volop verkreeg, de zuivere Beethovensfeer elk opzicht tot expressie oogstte Magaloff, wiens mee spel in het Rondo ook het tot een schier ongebreideld* opwekte waar- het samenspel echter niet steeds doorzichtigheid verkreeg *n formidabel succes: luide toe- en herhaaldelijke terug een succes, waarin hij ook Van Otterloo en het orkest betrok. De pianist Nikita Magaloff. tezamen en elders weer eens 8! waarmee Strawinsky het elementaire oergeweld fascinerend illustreert. Het moge dan zijn, dat de „Sacre", geschreven voor enorme orkestbezet ting, de uiterste consequentie van voorgaande werken is. het opus. sym boliserend de woestheid van een hei dens tijdperk in het voorhistorische Rusland, vol extatische verwildering en met opwindende overgave aan de sacrale dansen, culminerend in het mensenoffer aan de Lente, bracht voor die tijd zülk een veelheid aan explosieve verrassingen, dat de mens heid van destijds er volkomen door overrompeld werd. Zelfs nü worden wij door deze op eenstapeling aan ongehoorde span ningen en huiveringwekkend sug gestieve „dissonant" werkingen in een ongekend uitbundig orkestcolo- riet, waarbij in de eenvoudige thema hek het melodische element zo goed als geheel ontbreekt, gegrepen. Wij zijn nog altijd met stomheid gesla gen voor hetgeen Strawinsky hier met een ontzagwekkende creatieve potentie tot stand bracht. En het wonderlijke van dit alles is: het lijkt nog volkomen actueel! De „Sacre", geschreven als aller - scherpste reactie tegen het impres sionisme, wierp als met één slag alle j door zijn opzwepende directie tot ling in de muzikale ontwikkelings gang bestempeld worden. Strawinsky verrijkte bovendien de z.g. „cultuur- muziek" voor het eerst in die ont wikkeling op de meest radicale wijze met talrijke elementen, die ontleend zijn aan de primitieve volksmuziek. Ook qua „geest" was hij in dit opus zijn tijd ver vooruit. Opnieuw hebben wij Strawinsky's schat aan nieuwe harmonische, zowel als instrumentale en ritmische vond sten bewonderd, de schokkend-obse- derende kracht en de veelvuldig onheilspellende, dan weer magische of mysterieuze werking ervan onder - Bewondering kon gelden voor dirigent Van Ottorloo, die volkomen tot deze materie en ook tot de geesi is ingewerkt, er eigenlijk geheel boven Hij had het orkest, waarin ook het slagwerk zulk een dominerende rol vervult, perfect in de hand en wist Ringverwarming de gezellige eet it rale ven t 'ar mi ig Goedkoop in het gebruik (aardgas!). Lage aanschaffingsprijs. Korte montagetijden, daar de fabriek het gehele leidingwerk in voormontage aflevert. Wat is Ringverwarming precies? Een gezellig C.V systeem. De haard, welke ringverwarming nederland n.v. tevens de warmtebron is, is leverbaar in diverse modellen waaronder een zeer exclu sieve moderne haard van edelhout. De vier kante buizen (slechts 2 cm in doorsnee), worden vrijwel onzichtbaar weggewerkt. Kom kijken Zonder enige verplichting in een van onze vele voorbeeldwoningen, die geheel met Ringverwarming verwarmd zijn. kelders 29-35-leeuwarden-tel. 05100-45123. heilige huisjes van de allerindivi dueelste expressie en van de aller subtielste emoties omver. Deze ver bluffend geniale compositie kan dan ook als een monumentale omwente- vurige, beklemmende realisatie te komen. Met indringende intelligentie heeft hij de partituur geanalyseerd en haar, na de tedere introducties der beide delen, een machtige uit drukkingskracht meegegeven. Een triomfaal besluit van dit eerste concert. H. Gedurende 3 dagen heeft iedereen de kans persoonlijk kennis te ma ken met een werkelijk uniek cen- normaal woonhuis is deze centrale verwarming aangebracht. U kunt daar zelf uw oordeel vellen over deze centrale verwarming. Wij zijn van mening dat wij nog nooit een centralc-verwarming-s\stcem hebben ontmoet dut zoveel exclu sieve voordelen biedt. En dan wil len wij de aantrekkeli|ke prijs nog niet eens als belangrijkste voor deel noemen! Wij bevelen u een bezoek aan deze voorbeeldwoning van Ring verwarming van harte aan. Het adres is: Boerenburgerweg 64. 12. 13 en 14 oktober NOORD WIJK (BINNEN) 14.30—17.30 uur 18.00—22.00 uur. De zacht maar betrouwbaar werkende ABDIJSIROOP (Ak kersiroop) jaagt die gevaarlijke griephoest weg uit Uw gezin. 's werelds beste hoestsiroop Bothschild verkoopt kunstcollectie De schatrijke Franse baron James de Rothschild (70) zal na zijn huwe lijk later deze maand in Parijs met de 27-jarige ex-ouvreuse Yvette Cho- quet zjjn hele kunstverzameling ver kopen. De veilinghouder Maurice Rheims, een vriend van de baron, die dit meedeelde, zei: „Met het oog op zijn huwelijk wil hij zyn levenswijze gaan veranderen. Dat is de reden van de verkoop". De baron, financier en lid van de bekende bankiersfami lie, is sinds 1964 weduwnaar. De collectie, die op 1 december on der de hamer komt. bestaat o.a. uit een zeldzaam zelfportret van Jean Baptiste Chardin, een stilleven van dezelfde meester, vier schilderijen van Francesco Guardi, een verzame ling Sèvres-porselein en meubelen uit het. paleis van Versailles. De op brengst wordt geraamd op ruim drie miljoen gulden. Voorziet in een duidelijke behoefte Bij de Amsterdamse uitgeverij Menno Hertzberger en Co. is thans een boek verschenen van cultuur-historische betekenis, na melijk „The fifteenth-century printing types of the countries"- Dit grote werk (twee delen folio, 800 pagina s. 300 illustraties) bevat de oudste geschiedenis 1473-1501 van de boekdruk kunst. Op een gistermiddag gehouden persconferentie vertelde de heer A. L. vam Gendt dat deze uitgave aller eerst van belang is omdat de trad1'.Me wordt voortgezet va>n ons kleine land dat wetenschappelijk en technisch steeds een vooraanstaande plaats heeft ingenomen op het gebied van de boekdrukkunst. Voorts is dit boek belangrijk omdoit het voorziet in een duidelijk gebleken behoefte daaraan van vele biologen, incunabologen, historici, kunstenaars enz., tot ver buiten onze landsgrenzen. De auteurs zijn prof. dr W. G. Hel- liniga, hoogleraar in de Nederlandse taal. en letterkunde in Utrecht, en mevrouw drs. L. Heil inga-Querido (Neerlandica). De vertaling is van mr. D. A. Reid, leotor aan de Univer siteit van Amsterdam. Prof. Hellinga vertelde dat de eer ste incunabelen catalogus in 1767 verscheen van de hand van Jacob Visser. Het eerste, tevens eerste weten schappelijke boek op het gebied van de boekhistorie was het in 1868 ge reedgekomen „Monuments typhogra- fices des Pays Bays au quinzième siè cle" van J. W. Holtrop, bibliothecaris van de Kon. Bibliotheek in Den Haag. Holtrops boek bevat hetgeen de schrijver in zijn tijd heeft kun nen opsporen. „Het is intussen ver ouderd". aldus prof. Hellinga. oplagen van circa 250 exemplaren tot in verre landen verkochten en zo de basis legden voor de faam die ons land geniet op het gebied waarop zü de pioniers waren. Paddenstoelen, door P Meijer. Praktische damlessen, door Ph. de Schaap. Fruitteelt In kleine tuinen, door P. Dekker. Paardrijden, leidraad voor begin ners. door W Slob. Verschenen ln de serie Weten en Kunnen bij N. V. Uitg. Kosmos. Amsterdam. Erflaters der wildernis, door Sally Carrighar. Ultg.: Zuid-Holl. Uitgevers Mij. Den Haag. 4 dagen f 144,- per dagbootvanaf M mi.sM;on Hoek van Holland - Harwich Dit olieverfschilderij, geca talogiseerd als Portret van een zee-officier" blijkt een waardevol doek te zijn van de Engelse zee held, Lord Nelson. Het zal volgen de maand te zien zijn in de Natio nal Gallery te Londen. Het is voor minder dan 200 pond gekocht door Sir William Beechey op een Londense veiling in het begin van het jaar. Let op, dat U de originele Akker* cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijnen griept De antiquair Menno Herzberger i vond prof. Hellinga bereid een nieuw boek over dat onderwerp voor te be- j reiden. Ruim 5'_- jaar hebben deze j hoogleraar en zijn echtgenote daar aan besteed. Het resultaat is een studie- en na- slagwerk dat een compleet overzicht in woord en beeld geeft van alle toentertijd gebruikte letters en te kens, met karakteristieken en varian ten. Niet alleen daarvan maar ook van de makers, de 80 drukkers in de Nederlanden van die dagen, die deze letters zelf sneden en goten, |de handwerlvers die hun produkten van boekdrukkunst de eerste tijd in VERHOGING INKOMEN KONINGIN Première Dutchman na de pauze, Strawinsky's effectrijke balletmu- ..Le sacre du printemps", date- uit 1913, tijdens de première n weergaloos schandaal en tumult sj orzakend. Begrijpelijk door de nieuwe wereld aan klank en in „De dans van de aarde' vloeien 11 ritmische figuren 99 De toneelgroep Theater en de Stichting Incidenteel Theater Expe riment brengen zondag 23 oktober in het theater aan den Rijn in Arn hem de première van „Dutchman", het met de Obie Award bekroonde spel van de Amerikaanse neger auteur Leroi Jones. Dit door Cees Noteboom vertaalde toneelstuk zal worden gespeeld door Mia Goossen en Franklin Lafour on der regie van John van de Rest in decors van Frank Raven. De choreo grafie is van Helen Le Clercq. Ver der werkt aan de realisering van het stuk mee het Workshop Trio met Theo Loevendie. sopraan- en alt-sax. John Engels, drums en Maarten van Regteren Altena. bas. De gemeentesecretaris van Amster dam. mr. J. C. van den Berg. heeft gistermiddag de expositieruimte „Beth Sjalom" in de woning van de tekenaar Anton Witsel (Amstel 7> officieel geopend, waar een blijvende tentoonstelling is ingericht van een aantal tekeningen, die de kunste naar heeft gemaakt van de voor malige joodse buurt van Amsterdam en haar geschiedenis en van het Anne Frankhuis voor de restauratie. Vertegenwoordigers van de Neder lands-Israëlitische hoofdsynagoge en de Portugees-Israëlitische gemeente woonden de opening bij. 1 Dit is de olieverf schets of mo- dello voor een van Rubens mees terwerken, zijn „Samson en De- lila', die zo juist ontdekt binnenkort bij Christie's in Lon den geveild zal worden. De op brengst wordt geschat op 25.000 tot 50.000 pond. De eigenaar van het doek wenst onbekend te blij ven. Het schilderij laat Samson zien, slapend in de schoot van Delila. Gewapende Filistijnen staan in de deuropening op hem te wach ten. <Van onze parlementair* redactie) Het plan van het kabinet om het voorstel voor verhoging van het in komen van de Koningin voorlopig aan te houden is gisteren in de Tweede Kamer verschillend beoor deeld. De A.R.-fractievoorzitter Roolvink zei. dat de mededeling van de rege ring in zyn fractie geen goede in druk heeft- gemaakt. Hij vroeg zich af. waarom de regering met de be slissing niet heeft gewacht totdat de Tweede Kamer het voorlopige ver slag over het v er hog ings voorstel had uitgebracht. Over wijziging valt al tijd te prtaen. aldus de heer Rool vink. Hij wilde een duidelijk ant woord van de regering, waaruit zou blijken of de beslissing het gevolg is van toegeven aan gevoelens in be paalde partijen. Drs. Schmelzer (KVP) kon zich wel verenigen met de regeringsbeslis sing, maar stelde ook die vraag of deze het gevolg was van buitenpar lementaire druk. Drs. Nederhorst (P.v.d.A.> bleek de brief met instem ming te begroeten. Hij deelde mee, dat zijn fractie de verhoging wel zou aanvaarden als deze het logische ge volg zou zijn van de salarisverbete ring van het hofpersoneel. Maar dan zouden de salarissen van dit perso neel op een normale begroting ge bracht moeten worden, zodat de Ka mer er ook over zou kunnen discus siëren. De belastingvrijdom van de Koningin past volgens drs. Neder horst n-iet meer in deze tijd. Het pu bliek vindt deze vrijdom raar en on doorzichtig. Dis. Nederhorst vond, dat het kabinet het verhogingsvoor- stel moet terugnemen en met een ander moet komen desnoods als een tijdelijke oplossing tot het mo ment, waarop de Grondwet zo aan gepast wordt, dat de regel „De Ko- ning richt zijn huis naar eigen goed vinden in" daaruit verdwijnt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9