LONDEN m Voorstel tot wijziging van politieverordening Charlie Chaplin brak enkel Amsterdamse politie ^erkt met computer Tien over ood" fijn ^NSD SDAG 12 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD .mmm farlie Chaplin is gisteren in de Pinewood Studio's in de nabijheid van jen gevallen en heeft zijn linker enkel gebroken. laplin (77) liep terug naar de studio's na de lunch met zijn medewer- Jerry Epstein, toen by over een bobbel in het terrein struikelde. Hy niet opstaan en Epstein hielp hem overeind en droeg hem naar een jzijnde kamer. Hij werd daarna naar het ziekenhuis vervoerd, waar een rerband om zyn enkel werd gelegd. laplin legt op het ogenblik de laatste hand aan zijn eerste film sedert [jaar, „De gravin van Hongkong", met als sterren Marlon Brando en tia Loren. larlie wilde gistermiddag na het ongeluk meteen weer aan het werk l, maar de artsen hebben verklaard dat hij 48 uur naar bed moet. Zijn 3 zal ten minste 6 tot 8 weken in het gips moeten blijven. Men gelooft dat de première van de film, in januari, door het ongeluk zal worden raagd. j Paul-Henri Spaak: Lui zijn is aangenaam,, (Van onze Brusselse correspondent) „Ik heb me definitief teruggetrok ken uit het politieke leven .De ge dachte dat ik misschien zou kun nen mislukken in een omgeving waarin ik heb uitgeblonken, heeft j me de laatste tijd zeer bezigge- j houden. Ik hoop myn leven te kunnen eindigen in een aangena me luiheid". Aldus Paul-Henri Spaak, jarenlang Belgisch minister van Buitenland se Zaken, gisteravond tijdens een bijeenkomst in het Brusselse Pers huis. De Belgische journaliste^ hielden daar een ontvangst ter zij ner ere- Zij wilden hem huldigen, omdat hy (zelf oud-journalist) ge durende zijn politieke loopbaan steeds zulke goede relaties met hen had onderhouden. Spaak toonde zich ontroerd door de hulde die hem werd gebracht. Hü vertelde hoe moeilijk het hem aan vankelijk was gevallen de politiek te verlaten, maar hoe heerlyk hij het nu vindt, niet meer de gehele dag te behoeven werken, maar de gelegenheid te hebben als het hem zint, een boek ter hand te kun nen nemen. „Ik heb me eerst steeds gevraagd of dat wel kon", zei hij, „maar mijn vrouw heeft me gerustgesteld en gezegd dat ik daar nu de leeftijd voor heb. Het Jacques Brei heeft het zin- gen eraan gegeven. Hij trad gis- j teravond voor de laatste maal voor het publiek op in het Parijse Olympia-theater. is een vorm van luiheid die ik heeriyk vind". Inmiddels werkt de ex-minister aan zün herinneringen. De Franse edi tie moet gereed zyn voor de boe kenbeurs van Frankfort in okto ber 1967. Imi Ia (Van onze isterdamse correspondent!. Amsterdamse politie heeft een I wapen in de voortdurend met me middelen gevoerde stryd te- de misdadigers gebracht. Sinds I ren werkt haar herkennings- it met een computer. De herken- i die aan de opsporing van de adigers voorafgaat, heeft hier- een opzienbarende versnelling rgaan. t nu toe was het zo, dat men jaan de hand van een signale- i aan het tijdrovende karwei zetten van het napluizen van aartsystemen met de gegevens ongeveer 50.000 personen. Via de Dr. TANS onze parlementaire redactie) t bestuur- van de Partü van de l staat geheel open voor stro- ij^en, die van onderop komen. „Xk iet een fyn boekje. Hoe meer j iie in de party, hoe beter", ^zegt de voorzitter van de par- lr. Tans, over „Tien over rood", iütdaging van acht jonge, zich w links noemende, socialisten m ide P.v.d.A. J i positieve benadering van dr. sluit kritiek op onderdelen van boekje niet uit. De tien program- linten samen zyn volgens hem er goed voor een isolement dan i samenwerking met andere par- - r, welke in dit land onontbeer- Ipis om regeringsverantwoorde- ■«id te kunnen dragen. Maar ffiige wensen, zoals de inkomens- Hek, zyn terug te vinden in het jwe party programma, dat van- j is gepubliceerd en dat in dis- le komt op het congres, dat de in november gaat houden, i voorzitter van de Pv.d.A. wil j 'het nieuwe party programma, een Jaar of tien dienst moet L een verkiezingsprogram lich- dat voor de komende vier jaar gelden. In een minimum-pro- b, dat in ieder geval dient te ^en gerealiseerd zoals de Amster- ^se fractieleider drs. Ed van p dat wil, ziet hy niet veeL „Als I partyen met een dergehjk pro- f tt zouden komen, valt er niet i f te onderhandelen en kryg je een regering in dit land", zo j yfin commentaar. I- Tans ziet in een voortzetting J de huidige regeringscombina- pde enige mogelykheid voor het pn van een progressief beleid. computer krygt men nu binnen en kele seconden, wanneer men byvoor- beeld iemand zoekt van wie men weet, dat hy blond haar en een breed postuur heeft en ongeveer 40 jaar oud én taxi-chauffeur is, alle personen met alle verdere betreffende gegevens, die aan dit signalement voldoen en in het geheugen van de computer zyn ondergebracht. Het hoofd van de recherchedienst, commissaris P. A. Jong, die het nieu we systeem introduceerde noemt het voor Europa en waarschyniyk de ge hele wereld uniek. Voor de toekomst voorziet hij een landelyke opzet. De Amsterdamse politie maakt voorlopig gebruik van de computer, die de Spaarbank voor de stad Am sterdam aangeschaft heeft. Elke dag kan zy daar op een afgesproken uur over beschikken. In gevallen van ernstige misdaden heeft zy echter op elk uur van de dag èn de nacht ze ven dagen per week de mogelykheid de computer te gebruiken. In itiatief P. v. d. A-Amsterda in (Van onze Amsterdamse correspondent) De voorzitter van de PvdA-fractie in de Amsterdamse gemeen teraad, drs-, Ed van Thijn, heeft de raad een initiatiefvoorstel voor gelegd, waarin een aantal ingrijpende wijzigingen van de Alge mene Politieverordening (APV) worden voorgesteld, met na me op het punt van de demonstratievrijheid en de openbare orde. De verplichtirig voor een demon stratie vergunning aan te vragen wil de heer Van Thyn gewyzigd zien in een verplichting een demonstratie te melden. De preventieve censuur op leuzen en spandoeken die op het ogenblik, bestaat, wil drs. Van Thyn opheffen. Vrijheid van optochten e.d. In de huidige A.P.V is het zo dat alle optochten, toespraken e.d. in principe verboden zyn. In het wijzi gingsvoorstel van drs. Van Thyn wor den zy in beginsel toegestaan. Dit alleen met de restrictie dat de open bare orde niet mag worden verstoord. Het begrip openbare orde, dat op het ogenblik zeer vaag is, vil de heer Van Thyn in een gewyzigde AP.V. zo gehanteerd zien, dat van versto ring alleen sprake is, wanneer het verkeer belemmerd wordt, wanneer letsel aan personen of schade aan goederen wordt toegebracht, en wan neer men handelt in strijd met de in een democratische samenleving al gemeen aanvaarde rechten en vry- heden. Men mag van zyn eigen vrij heid geen gebruik maken om te trachten die van een ander te be knotten, aldus de heer Van Thyn. Goede kans Het voorstel van de P.v.d.A.-frac- tievoorzitter maakt een goede kans door de raad te worden aangenomen. Na het bouwvakoproer hebben ver schillende andere fracties zich ook uitgesproken voor een wyziging van de A.P.V. op de door drs. Van Thyn aangesneden punten. Burgemeester Van Hall heeft bovendien by de laatste begrotingsbehandeling, op aandringen van de raad. een algehele herziening van de sterk verouderde A.P.V. in het vooruitzicht gesteld. De heer Van Thijn zei gisteren, dat de door hem voorgestelde wyzi- gingen een aantal belangrijke voor delen hebben. Zij bevredigen het rechtsgevoel. De politie krygt meer houvast, waardoor een duideiyker beleid kan worden gevoerd. Hier door zal de verhouding tussen burge- ry en politie verbeterd kunnen wor den. Mr. Ph. Hugenholz, die aan de op stelling van het voorstel heeft mee gewerkt, voegde hier aan toe, dat het vooral belangryk is dat randgeval len niet meer door de burgemeester of de politie, maar door de rechter beken zullen worden. De commissie, die de fractie ter- zyde stond, bestond voorts uit prof. mr. A. D. Belinfante, mevr. mr. M. Rood-De Boer, mr. H. U. Jessurun jOliveira en mevr. I. Vorrink. Geneesmiddelen reclame op f.t».: „Gevaar voor de volksgezondheid" (Van onze Hilversumse correspondent) Geneesmiddelen-reclame op de te levisie is eeni gevaar voor de volks gezondheid. Dit is het standpunt van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie en het werd gedeeld door Nepropharm als representant van de farmaceutische industrie. De voor zitter van de K.N.M.P., drs. H. A. A. J. Martens die vanochtend in „Gooiland" in Hilversum het jaar- ïyks congres opende, betreurde het dan ook in hoge mate, dat de re clameraad t.v.-reclame voor de niet uitsluitend in apotheken verkryg- bare geneesmiddelen in principe toe laatbaar acht. Hij drong aan op na der beraad hierover, zoals ook ge beurt met betrekking tot de reclame voor alcoholische dranken en tabaks- produkten. Dit is Linda, de dochter van Ko van Dijk. Zij iverkt vanavond (van half acht tot vijf voor acht) mee aan AVRO's beatelende bui telende, borrelende, bruisende te levisieprogramma Moef ga ga". Linda van Dijk schrijft teksten, zingt en swingt als een echte beatgirl. VOOR WOENSDAG 12 OKTOBER Hilversum 1. 402 m I NRU18.00 Mod. koorliederen (gr.). I 18 30 Spektrum: Nws. uit de protes- tants christelijke organisaties. 18.50 jLicht vocaal ensemble (gr.). 19.00 Nws. .55 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr). NRU: 20.15 Stereo: Concertge bouworkest: klass. en mod. muz. NCRV: 22.30 Nws. 22.40 Geestelijke liederen, praatje. 22.55 Rondom het kind: pedagogische etherleergang. 23.15 Platennieuws: nieuwe klass. en lichte gram.platen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2 298 m VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de Christelijk Histo rische Unie. 18.30 Even naplaten: lich te gram.muz. met praatje. 19.05 Ste reo: Licht ensemble met zangsolisten. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.15 Trammelant in Loeren aan de Hor, radiofeullleton. 20.55 Ik loop door het land, licht progr. 21.10 Lichte gram.muz. 21.35 Liedjesprogr. 22.00 Licht orkest en zangsoliste (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Klass. kamermuz. (gr.). 2355-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. The continental (Conrad). Orkest Les Brown. Let's bop (Cavanaugh), Orkest Big Dave. The big twist (John son). Orkest Plas Johnson. Shake sha ke senora (Samuel), Lord Flea. The creep (Burton), ork. 3tan Kenton. The unny hop (Anthony), Orkest Ray An thony. The hokey pokey (Price), Id. The petite waltz (Heyne), Orkest Guy (Coward). Orkest Billv May. Charles ton (Mack). Orkest fee Wee Hunt. The varsity drag (de Sylva), id. Sol dier won't you marry me (Peretti). Jimmle Rodgers. Diana (Anka). Horst Wende Skiffle Boys. Schon is die Ju- gend, Lenl ivnd Ludwig. ohella la Casetta in Canada Ricordate, Or kest Max Greger. Nel blu diplnto dl blu (Modugno), Quartet Enzo Gallo. tulip Careless Dream (Mercer), The Foxir Aces. Hey Eula (North), Orkest Max Greger. Brazil (Barroso), Carmen Cavallaro. Auf Ja-ma-malka (Goatz). Caterina Valente. You are my sunshine (Char les). Horst Wende Skiffle Boys. Ti diro td'anzl). Quartet Enzo Gallo. Tea for two cha cha cha (Youmans), Orekst Tommy Dorsey. Waltzing Mathilda (Peretti). Jimmie Rodgers. Teenager melody I love you baby Sugar baby. Orkest Max Greger. Love is here to stay (Gershwin), The McGuire Sis ters. Alone together (Schwartz). Paul Smith, Sam Chefetz, Toni Rizzi. Ir ving Cottier. Julie Klnsler, Ronnie Lang, Abe Most. You and the night and the music (Schwartz), id. I'l take romance (Oakland), id. Can't help lovln' that man (Kern), id. Have you met Miss Jones (Rodgers), id. Strike up the band (Gershwin). Bob Cooper. Jimmy Gluffre, Bxid Shank. Bo Eneveldsori, Stu Williamson, Clau de Williamson, Max Bennett. Stan if it ain't got that swing (Ellington), NEDERLAND 1 AVRO 7.00 uur Nieuws in het kort 7.01 uur Voor de kleuters: Pipo de clown 7.05 uur Mona: De erfenis brengt geen uitkomst, filmserie 7.30 uur Moef ga ga, beatmuziek 7.55 uur Uitzending Stichting Socutera 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Zendtijd politieke partijen: KVP 8.30 uur Melodieën die nooit verdwijnen. uit de operettewereld 9.30 uur Sportpanorama 10.00 uur Klank-klaar Nederlands, tango-muziek 10.25 uur AVRO's Televizier 10.45 uur NTS-journaal 10.50 uur Sluiting NEDERLAND 2 KRO 8.00 uur Nieuws in het kort i 8.01 uur Waauw, gedanste hitparade 8.30 uur De Suez-crisis 1956 (deel 2), documentaire 9.05 uur Shirley Booth als Hazel, tv-serie 9.30 uur In Kijk op kunst vanavond City of London 10.00 uur Epiloog door pater P. Meijers O.P. 10.05 uur NTS-journaal 10.10 uur Sluiting l'IT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 7.30 uur Artistieke staalkaart 8.55 uur Ik loop door het land, Tom Manders en cjióteren Verrassing Het VPRO-programma stak vol verrassingen. Ten eerste hac omroepster Lily van den Bergh zichzelf herschapen in „een koninginnetje met hangend haar" (die zyn meer waard) en ten tweede verscheen tussen twee onderdelen door onver wacht het geteisterde gelaat van Gerard den Brabander, die een van zyn laatste (voor zyn ver zorgster bestemde gedichten voorlas. Een piepklein maar in drukwekkend intermezzo. De VPRO-regisseur Huib de Vries heeft de laatste maand een twintigtal dichters een van hun gedichten voor de camera laten oplezen met de bedoeling deze gedichten min of meer achteloos, door de komende VPRO programma's heen te strooien. Paarlen voor de kykers dus. Een alleraardigst idee dat aansloot by de poëziemanifesta tie in Carré dat ongetwyfeld een gunstig effect zal sorteren. Teach-in over het bestaan van God En de derde verrassing was de teach-in. met de typisch theolo gische titel: „God na de dood van God". In dat genre weet Harry Mulisch ook de weg. Als eerste na de (lankmoedige, om niet te zeggen christeiyke voor zitter prof. Sperna Weiland) kreeg Mulisch het woord voor een essay waarin hy de vraag stelde: „Waar is God's ïyk nu hy dood is?" „Gods ïyk is de techniek," stelde Mulisch, en verder: „De techniek is dezlcht- baarmaking van de onzichtbare God". Met iedere auto die er by komt gaat er een stukje var God af, meende Mulisch ook nog. De andere opponent van God was drs. F. Elders, die op zyn manier aantoonde dat hel Christendom zichzelf overbodig heeft gemaakt. Daarna kwamen uit de zaal vol favoriete televi siegezichten (Donner, Vinkenoog, Kassies, Buskes etc.) de heren Van Praag, Koejemans (ex- communist), Constandse (anar chist) en G. K. van 't Reve (katholiek) die een soort per- soonlyke verklaring voorlas en later als antwoord op een vraag weer een gereedliggende verkla ring voorlas die er, fraai gefor muleerd. op neerkwam dat God niet dood is, weliswaar een hele tyd erg ziek is geweest, maar nu weer springlevend is. Tot dan toe hadden we de theologen of de theologiserende atheïsten aangehoord, een boeiende bele venis voor wie van theologiseren houdt, maar de rauwe stem van het volk had nog ontbroken. Die kwam van de man met het strikje en snorretje, die steeds weer in staat biykt iedere tele visie-uitzending en teach-in te penetreren om daar onrust te zaaien (hy was het ook die mgr. Bekkers interumpeerde in de stoel by Mies-en-scène). By zoveel geïnspireerd geraaskal veerde de zaal even op („als God in de zaal zat, zou ik ook op zyn fouten wyzen", zei de man), maar daarna werd hy toch snel weggeklapt. Hetzelfde overkwam overigens de heer Giltay en prof. Heering, want de tyd drong. Vervolgens werd er wat kleingoed doorgedraaid: een op Christus zelf geiykende jongeman die zich liever afvroeg waarom God eigeniyk zou leven, daarna provo-leider Roel van Duyn, die pleitte voor een maxi male exploitatie van het mense- ïyk creatievermogen, en ten slotte Guus Dykhuyzen van Gandalf die op zyn eigen, on navolgbare wyze weer reclame voor zyn blad wist te maken. Simon Vinkenoog, gedreven als altyd, verkondigde dat over God niet te praten valt, dat God een ervaring is, waarna prof. Fort man uit Nymegen wat oliesel op de golven gooide met de ver klaring dat hy vaak twyfelde, maar zyn geloof toch niet graag had willen missen. Joop Fonteyn zei dat God zyn bestaansrecht toch weer bewezen had, omdat het hem waarachtig alweer ge lukt was zichzelf tot discussie thema by uitnemendheid te maken, waarna een gryze heer, die allang had staan trappelen om aan de beurt te komen, ein- delyk zyn kans kreeg, maar hy werd wreed door het laatste nieuws verdrongen. Tot elf uur kon men daarna nog mee ge nieten van deze bijzonder leven dig, vaak amusante, voortdu rend interessante teach-in, die de waarde van deze nieuwe ge spreksvorm overtuigend bewees. VOOR DONDERDAG 13 OKTOBER Hilversum 1, 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15|progr. in jichte gram.muz. en praatje. (7.30- Jeugd. 7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 800 Nws. 8.10 Klass. gram.muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio 10.00 Aubade: gev. muz.progr. (opn.). 11.00 Voor de zie ken. VPRO: 11.30 Over Martlnus. le zing. 11.45 Streeksgewijs: Informatie uit Groningen. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. x2.40 Act. 13.00 Pro memolre. praatje. 13.05 Residentie-orkest en solist: klass. muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Plano recital (opn.): klass. muz. 14.35 Ba riton en plano: klass. liederen. TROS: 14.45 Van 16.85 tot vandaag: muzikale lezing. 15.15 Voor de vrouw. NCRV: 15.45 Klass. kamermuz. (gr.). 16.00 Blj- beloveTdenkJlng. 16.30 Mustciana: mu zikale herinneringen. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Kinderzang: Nederlandse volksliedjes. 17.30 Stereo: Licht instru mentaal kwintet. 17.50 Stereo: Meisjes koor met instrumentaal sextet. Hilversum 2, 298 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgvni. 7.20 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. meditatie. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram.muz. (8.30- 8.35 De groenteman.). 8.50 Morgen wijding. 9 00 Klass. kamermuz. (gr.). 9.40 Lichte grammuz. voor oudere luisteraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte gram.muz. (Om 11.00/11.02 Nws. 12.00 Licht instrumentaal ensemble. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Licht Instrumentaal ensemble en zangsollste. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Koorzang: mod. liede ren. 13.50 Kerkorgelconcert: mod. muz. 14.15 Detective of hobbyist, lezing. 14.30 Biologica. een programma over platen en dieren. 15.0Q Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Van Vier tot vijf. een radlo- Notedop. 17.00 Voor de Hilversum 3. FM en 240 in NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Dlxleland- muz. 10.30 Mengelmuze: nieuwe lang speelplaten met kritisch commentaar. 11.00 Nws. 11.02 Top twintig: hit-para de. 12.00 Nws. 12.02 Variant: act., re portages en veel muz. 13.00 Nws. 13.02 Instrumentaal allerlei (gr.). 14.00 Nws 14.02 Lichte gram.muz. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Kick: iets meer over sport. 16.00 Nws. 1602 Act. 16.05 Tienermagazine. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Verzoekplatenprogr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 19 00 Nws. in het kort. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 De Verrekijker. Internationaal jeugd journaal. 19.15 Van gewest tot ge west. 19.35 Mensen in de sport: docu- mentalr-informatief sportprogramma. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Voordracht. 20.50 Het onderzoek, toneelstuk. NTS: 23.20- 23.25 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. In het kort. NCRV: 20.01 Geen beter leven dan buitenleven: 1. Olivier koopt een boerderij. TV-film. 20.25 Interna tionaal rendez-vous. 21.35 Attentie. 22.00 Kerkorgelconcert: klass. muziek. NTS: 22.07-22.12 Journaal. 22.30-23.00 Teleac: Dat is geprognmmeerde in structie (3). (herh. van 10 oktober jl.) ADVERTENTIE weekend reizen vanaf f 99>~ per nachtboot Hoek van Holland-Harwich Ingmar Bergman C bij de Prins De Zweedse filmregisseur Ingmar Bergman is gistermiddag door Prins Bernhard in paleis Soestdyk ontvan gen in verband met de toekenning van de Erasmusprys. Deze prijs viel Bergman verleden jaar. samen met Chaplin ten deel. Prins Bernhard is regent van deze Praemium Erasmia- num. Bergman wilde de Prins persoon- lyk bedanken voor de prys.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7