EIDSCH DAGBLAD )REIGENDE TOON VAN KVP lleen P.v.d.A. duidelijk achter kabinet Herziening kiesstelsel en diensttijdverkorting JAMIN Forse rel in rs. Nederhorst: KVP toet kleur bekennen oolvink oekomst elast" Elspeet Ruimtevaarder Conrad eerbericht ontsnapt aan ongeluk igericht 1 maart 1860 WOENSDAG 12 OKTOBER 1966 No. 31996 E. A. E. van Disüoeck r: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling:) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singe) l, Lelden - Giro no. 67055 Jongelui vallen journalisten aan (Van onze parlementaire redacteur) et kabinet-Cals heeft gisteren weinig goeds te horen gekregen over de begroting-1967. Niet n de oppositie, maar ook de regeringsgezin de fracties richtten op deze eerste dag van het debat over de regeringspolitiek forse verwijten en kritiek tot de ministersploeg, katholieke en antierevolutionaire bezwaren richtten zich vooral tegen het financieel-economisch van de socialisten hadden vooral betrekking op de psychologische beleidsfouten- Hun woord- der, drs. Nederhorst, was de enige die zich tenslotte vrij duidelijk achter het regeringsbeleid kritiek van de katholieke fractievoorzitter drs. Schmelzer is het hardst aangekomen. Velen klonk zijn rede later nog mnnetjes overgedaan door de financiële specialist van de KVP. notenboom als een oorlogsverklaring in de oren. Of het dat |2al zijn, zal morgen blijken als de regering antwoordt. Drs. helzer kwam tot dezelfde conclusie als de liberale woordvoer- Toxopeus en Witteveen: dat minister Vondeling in zijn begro- miet voldoende dekking heeft voor het dienstjaar 1968. Er blijft bat over van een kleine 700 miljoen, ook na invoering van de nging van de omzetbelasting op 1 januari 1968. Als de regering \alsnog met forse bezuinigingen komt. zullen er op die datum meer nieuwe lastenverzwaringen nodig zijn Schmelzer vond. dat de be veel te optimistisch is. Hij geen degelijke indruk en liet blijk van een visie op de Lst. Het loslaten van de struc- stijgingsnorm kan leiden tot twaarding en werkloosheid. ens zijn fractiegenoot drs. No rn heeft minister Vondeling in erekening geen rekening ge- met de inhaal van de veria- fan de uitgaven voor de de- met de uitgaven voor de so- 'erzekeringen, met de autono- grotingsstijging en met de in- fan het dekkingstekort op de 1967. Al met al vormen tosten een extra uitgave van 700 miljoen voor het dienst- tiek van de antirevolutio- woordvoerdei- Roolvtnk was der. Hij vond dat het kabi- besef had getoond voor de lijkheid om openbare en eren bestedingen tegelijker- laten stijgen. Ook achtte hij itzichten voor de industrie- ringen niet gunstig. Maar ook toe, dat minister Von- zjjn best heeft gedaan om in ting 1967 zoveel mogelijk te n. Er is een duidelijk pla- elegd. bleek hij te hebben over ntwikkeling. Als over dit on- irp niet meer duidelijkheid is de begroting niet te beoor- aldus de heer Roolvink. Zijn 6te bezwaren richtten zich te- 'et feit, dat het kabinet nu al een reeks maatregelen de vol- begroting en daarmee ook de etsformatie van 1967 zwaai' be- |Hij achtte het daarom beter feds in 1967 een deel van de voor pari 1968 voorgestelde verho- Van de omzetbelasting zou in- Hy liet weten, dat zijn frac- ch dan ook het recht voorbe- om hiertoe met eigen voor- te komen. Minister Luns vond die alge mene beschouwingen toch wel lang en taai ten kiezen kiezen tussen de man van rechts, die veel belooft maar niet thuis geeft als er betaald moet worden en tussen de man van links, die bereid is om in het heden te werken aan voorzieningen voor de toekomst. De verwijten van de socialistische woordvoerder betroffen vooral de psychologische missers van het ka binet. „Dit kabinet", aldus drs. Ne derhorst. „heeft de vreemde eigen schap om met plompverloren beslis singen te komen en deze dan weer terug te nemen als een storm van kritiek zijn werk heeft gedaan". Als voorbeeld noemde hij de gang van zaken met het inkomen van de Ko ningin. Ook het beleid inzake de studietoelagen vond hij een voor beeld van de kortsluitingen, die dit kabinet af en toe maakt. Men kan het kabinet hierin niet van eigen schuld vrijpleiten, zei hij. Tegenvallers Het vertrouwen in het kabinet achtte hij voorts nog verzwakt dooi de financiële tegenvallers, die het vorige kabinet heeft achtergelaten. „Minister Witteveen heeft een fi nanciële kuil gegraven en het kabi net-Cals is er in gevallen", aldus drs. Nederhorst. Verder had naar zijn mening 't kabinet geleden onder de omstandigheid, dat 't beleid in twee jaar moeilijk waar gemaakt kan worden. Het is een nare zaak. de kiezers hebben er hun misnoegen over kenbaar gemaakt, zei hij. Drs. Nederhorst nam het de oppo sitiepartijen kwalijk dat zij in hun kritiek volledig voorbijgaan aan de bevolkingsgroei. Hij maakte overi gens wel een onderscheid: de V.V.D. komt met een alternatief, maar de C.H.U. bepleit een onversneden Co- lijnse bezuiniging, aldus drs. Neder horst. De socialistische fractievoorzitter gaf aan zijn betoog een onverwachte wending door meteen in te gaan op de kritiek van drs. Schmelzer. „Ik ben er niet veel wijzer van gewor den. De situatie van vorig jaar zal zich wel weer herhalen: het kabi net moet aantonen dat de uitgaven noodzakelijk zijn. Slaagt het daarin niet dat moeten de uitgaven om laag en de inkomsten toch nog om hoog. Dat schept een stuk onduide lijkheid, want de K.V.P. zegt niet waar bezuinigd moet worden en uit welke bronnen welke inkomsten moeten komen". Vervolg pag. 2 A Minister Vondeling en premier Cals hadden er gisteren kennelijk een zwaar hoofd in. In Caxton House in Londen is de eerste permanente tentoon stelling geopend voor juwelen, klokken, tafelzilver, enz., bestemd voor binnelandse en buitenlandse kopers. Er liggen ook duplicaten van de Britse kroonjuwelen. Vooraan de kroon van het impe rium, daarachter de rijksappel, de kroon van St. Edward, het zivaard van staat en de scepter van de soeverein. Op de achtergrond de kroon van koningin Elizabeth. Nieuw basisprogramma PvdA (Van onze Amsterdamse correspondent) Het nieuwe basisprogramma ..Socialistisch bestek 1967" van de Partij van de Arbeid is vandaag verschenen. Het zal als uitgangs punt dienen voor de discussies op het partijcongres, dat in novem ber wordt gehouden en waar het socialistische programma voor de verkiezingen 1967 zijn definitieve lijn zal krijgen. De samenstellers zijn van oordeel, dat de kiesgerechtigde leeftijd zou moeten worden verlaagd tot 18 jaar nu 21 jaar en het kiesstelsel zou moeten worden herzien om te komen tot een beter contact tussen kiezer en gekozene. Het twee-kamerstelsel zou moeten worden afgeschaft. Daar naast pleit men voor een verhoging van de successiebelasting en een wettelijk minimumloon op 21-jarige leeftijd. Ook willen de socialisten de rechten en vrijheden van de burgers opnieuw bezien, speciaal waar het gaat om het recht van staking en demonstratie. Wat de P.B.O. betreft zegt het rap port dat deze moet worden gesaneerd. „De aanvankelijke verwachtingen zijn veelal niet vervuld. Enkele grote schappen en de S.E.R. functioneren redelijk, de rest moet worden samen gevoegd en ontbonden". Democratie meenten. De burgers moeten nauwer bij het gemeentebestuur worden be trokken, terwijl men ook voorstelt een studie te maken van de wense lijkheid van een burgemeestersver kiezing. „In elk geval dient de gemeenteraad in de burgemeesters benoeming betrokken te worden". Ook is men voorstander van de verantwoordingsplicht van de bur gemeester over zijn politiebeleid. Het programma ijvert voor een in elke gemeente of groep van gemeenten aan te stellen sociaal raadsman, tot wie iedere Nederlander zich kan wenden. In het onderwijs streven de rap porteurs naar het bevorderen van onderwijsexperimenten, het snel be ginnen van nieuwe schooltypen, naar schoolgemeenschappen en invoering van seksuele voorlichting in de leer programma's. De structuur en orga nisatie van het wetenschappelijk onderwijs dienen volgens het pro gramma ingrijpend te worden her zien: „Financiële belemmeringen tot het volgen van onderwijs zijn on duldbaar". Boven de leerplichtige leeftijd dienen er studiebeurzen te komen voor minder draagkrachtigen, terwijl er voor volwassen studenten grotere financiële onafhankelijkheid ten opzichte van de ouders dient te komen. Uiteindelijk moet dit resul teren in een integrale studiekosten vergoeding, met toezicht op de stu dieresultaten. Openbaar vervoer Het rapport wil de woningbouw op hoog peil handhaven en vraagt prioriteit voor het openbaar vervoer. Daarnaast wil men een zo groot mogelijk verkeersveiligheid „Het toe nemen van de bevolking schaadt de leefbaarheid", aldus het program. Er is daarom openheid nodig rond de seksualiteit en gezinsplanning, waar bij de voorlichtingsinstellingen beter moeten worden gesubsidieerd. Ten slotte wil men ook ijveren voor een Verbijsterend is anno 1966 de situa tie en de stemming in het anders zo vredige Noordveluwse vakantie dorp Elspeet. Enkele honderden voor het overgrote deel minder jarige jongens van de rond 3.000 inwoners tellende bevolking, heb ben gisteravond een forse rel ont ketend. Bij gebrek aan de ver wachte opponenten de geruchten wilden dat provo's een demonstra tieoptocht zouden houden wer den journalisten, fotografen en tv- mensen belegerd. Deze hadden zelfs de krachtdadige hulp van twaalf rijkspolitiemannen nodig om ontzet te worden. De schade bleef beperkt tot een vrij ernstig beschadigde auto, een bijna ontvoerde verslag gever en links en rechts wat blau we plekken. Bij gebrek aan provo's heeft de zich j duidelijk vervelende groep jongeren j zich met veel élan op een der jour- I nalister. gestort, die na een fikse I aframmeling In een gereed staande I vrachtwagen onder luid gejoel werd afgevoerd. De ontvoerder kennelijk geschrokken van wat hl) van plan was te ondernemen, liet zijn slacht- offer echter nauwelijks vijfhonderd meter verder al weer los. „Ga dat j café maar in, £aar ben je veiliger", voegde hij het slachtoffer taktisch i toe. Diens collega's hadden zich on- geveer tegelijkertijd al even tak- I tisch teruggetrokken. Tegen drie jongemannen uit Elspeet j van de leeftijd tussen 20 en 24 jaar, I die beschouwd worden als aanstich- I ters van de wanordelijkheden, ia i proces-verbaal opgemaakt. Onder de oproerige jongelui bevond zich ook de'19-jarige zoon Arie van do minee Wisse. De jongeman is van beroep vrachtautochauffeur. De po litie heeft met harde hand de vrede trachten te herstellen. Maar tot middernacht bleef het onrustig in het dorp. INENTING Tijdens de tweedaagse actie heeft tachtig procent van de kinderen in de gemeente Ermelo het vaccin te gen polio ingenomen. In het dorp Elspeet bedroeg de opkomst slechte 52 procent. Van de 168 kinderen van de school van de Gereformeer de Gemeente in Elspeet ztfn er slechts 14 het suikerklontje met het vaccin komen halen. Er zal nog eens gelegenheid worden gegeven. vooruitziend ruimtelijk beleid en I bijzondere aandacht voor de noorde- I lijke provincies. De belasting in de vermogenssfeer moet aanzienlijk worden verhoogd. Ons land dient een zo groot mogelijk deel van de baten uit de winning van bodemschatten aan de overheid te laten toevloeien. Vervolg op pag. 2 Weg gevaarlijker dan ruimte biscuits niet duur wel heerli|k socialistische fractievoorzitter ïederhorst, stelde zich als eni- lldeiyk achter het kabinet. HU dat de twee confessionele re- fspartijen dat ook moesten De A.R.P. en de K.V.P. moe- 'pklariiigem KNMI in De Bilt verwacht van 1- tot morgenavond: wolken vel aar ook opklaringen en op de te plaatsen droog weer. Overwe- ^atige zuidoostelijke wind. De- of jets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 OKTOBER °P: 7.00 uur; onder 17.51 uur. 1 op: 5.39 uur; onder 17.52 uur. Jator te Katwijk te 2.11 en 14.33 te&gwater te 10.28 en 22.48 uur. buiamer bestaat uit 20 pagina's. De Amerikaanse ruimtevaarder Charles (Pete) Conrad heeft giste ren in Spanje ervaren, dat het he dendaagse verkeer op aarde heel wat gevaarlijker is dan een tochtje door de ruimte. Na zijn aankomst in Spanje, waar hij het ruimtevaart congres in Madrid kwam opluisteren, is hij ternauwernood aan een ern stig ongeluk ontsnapt. Vlak voor de auto, waarin hij naar Madrid reed, werd een vrachtauto door eepi zeer laag vliegend vliegtuig van de weg gevaagd. In de vrachtwagen zaten landarbeiders, van wie er een werd gedood en enkelen zeer zwaar wer den gewond. De twee inzittenden van het vliegtuig konden ongedeerd uit de wrakstukken stappen. Tijdens de persconferentie, die hij gisteravond in de Amerikaanse am bassade in Madrid heeft gehouden, bleek Conrad van deze ervaring nog al onder de indruk te zijn. Vele ma len trachtten de aanwezigen hem uit zijn tent te lokken met vragen of de I Russen eigenlijk nog iets van plan waren. Zij hebben nu al in achttien maanden geen bemande ruimte- vlucht gemaakt. Hij maakte zich echter van het antwoord af. Wat hij wel kon vertellen was. dat voorzover hij wist de Amerikanen blijven by hun plan om vóór 1970 op de maan te landen. De moeilijkheden met het ruimte- wandelen hebben naar zijn me- i ning daarop geen invloed. Hij wil- de zich echter niet uitlaten over de vraag of een landing al in 1968 kan geschieden zoals uit opmerkingen1 van Amerikaanse deskundigen valt op te maken. Conrad, die twee Ge- i mjnivluchten op zyn naam heeft staan «ook die met de Gemini-XI. waarin het hoogterecord op 1372 ki lometer werd gebracht) blijft dit jaar bij de afwerking van het Ge- mini-programma betrokken. Hij I hoopt, dat hij daarna naar het I Apollo-programma zal kunnen overstappen om weer nieuwe ruim- I tevluchten te kunnen maken. I® Vervolg op pag. 2 Een machine met vele moge lijkheden: naden afwerken knoops gaten maken 2naaldswerk blindzomen stoppen en talloze andere mogelijkheden. Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer «oor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21, Leimuiden tel. (01721) -412 (Sue/ euws Uit het Leidsch Dagblad van 10 October 1866: Een achtjarige Neder landse pianiste, Sophia Flora Heilbron maakt op dit oogenblik te Londen furore. De voornaamste dagbladen dier stad spreken met de grootste bewondering van dat jeugdige, maar reeds zoo bui tengewone talent. Zondag avond is het de politie te Rotterdam mogen gelukken, den dader te arres teeren van een brutale dief stal tijdens de godsdienst oefening in de Steigersche kerk aldaar gepleegd, alwaar hij dien avond een jong meis- je van een gouden oorknopje 1 had geroofd. De dader had reeds tweemalen een jaar cel- I lulaire gevangenisstraf on- j I dergaan, wegens diefstal te i Leiden gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1