is een dictator" Onthouding van inenting tegen polio is misdaad..." PIKEUR RITMEESTER dè jam OORZITTER VAN DE NOODRAAD hUTICUS TEGEN WIL EN DANK ïestuur itwoorclt wit... Invalide demonstrant: Lissabon protesteert bij Deense regering Dominee is ook maar een mens ZWAARDEMAKER ie heer F. Schregardus, voorzitter van de noodraad in de Boe- tij. brengt in een gesprek over de ontwikkelingen van de [tijd steeds weer zijn verontrusting naar voren over wat hij I de gelijkenis met die man met dat snorretje". Steeds weer jjj vergelijkingen met het Duitsland van voor de oorlog- 1 dachten we hier in Nederland: hoe is het mogelijk dat een jder zo'n minachting demonstreert voor de vergadering en leden en dat hij niettemin zoveel mensen in zijn kielzog \ee te krijgen. Hitier bestuurde zijn partij alleen en zette es op belangrijke posten. Koekoek doet niet anders. Hij be- l zichzelf als de dictator in zijn partij en trekt zich geen lor zijn leden en kiezers. Hij is nu nog voor velen een lachertje, fkan uitgroeien tot een gevaar, kijk maar naar Duitsland". genoemd. Ik die nooit iets met de socialisten heb opgehad. Wü vroegen voor de zoveelste maal een onderhoud aan. Geen antwoord. Wat in iedere operettevereniging mo gelijk is. een normaal democratisch contact wordt door het hoofdbestuur de Boerenpartij gezien als re- ismaking van oliehandelaar R|gardus (53) met de Boeren- zeigit hij, „een grote oir.ó- ig" geweest. Hij heeft nooit fee gehad om iin de politilek te hij er tot over zijn oren ld is geraakt, en de klanten oliehandel steeds de tele- lokkeerd vinden door men- :m vanuit het hele land op- tnauwt het hem wel wat. ,t werk voor de gemeente- ik wel blijven doen. Maar ir Koekoek zegt, dat leden noodraad uit zijn op een het- hoofdbestuur of in de Kamer weet hij drommels hij staat te liegen. Als de •tij gedemocratiseerd is [wü ons gauw terug, hoe eer- liever. Ik wil na al die [weken weieens terug naar lale gezinsleven". Passief ter Schregardus is tegen wil t in het. politieke gewoel te- èkomen. „Mijn belangstelling Stiek is altijd passief geweest, [kamerverkiezingen heb ik, ik protestant ben, mijn stem aan de K.V.P., omdat ik de regering-De Quay het d gedaan. Ik zag wat in iar ik voelde me genomen ie met de socialisten in zee en kwamen de statenverkie- )e K.V.P. zou mijn stem niet de P.v-d.A. principieel even- A.R. waarbij ik eigenlijk loren vertoonde een dui- inkse stroming en de C.H.U. Niet daar deze steeds aan- bij anderen zoekt. De V.V.D.? lister Wiitteveen kampte met >rt en heeft bovendien nooit ir de middenstander gedaan, er Koekoek. Hij sprak me wel als zijn taal door iedereen egrepen. Zo is dat gegaan, geloof ik dat ik het proto- n van de boerenpartijstem- oekoek dankt zijn stemmen aan ontevredenen?" er Schregardus zou nooit een 3e Boerenpartij hebben ge ils hij niet toevallig aan die Rijksstraatweg in Haarlem Zittend voor het raam was lige van zoveel ongelukken, het Comité Rijksstraatweg dat de aanleg van enige den bepleitte. Toen de ge- aadsverkiezingen naderden loerenpartij in Haarlem geen utemhad belde men ">t achieve op. „Ik kende die mensen ik voelde niets voor de ge- aad. Maar ze bleven aanhou- belden steeds weer. Tenslotte ioegestemd. Ik ben de lijst- der en we kwamen met vijf de raad waar we nu in de derde fractie zijn". Geen antwoord oeilijkheden kwamen al spoe- ondèrvond het nieuwbakken „ïk ben begonnen mij als oorzitter te wenden tot het lale bestuur en het hoofdbe- an de partij. Ik vroog een dui- lay-out van de partij-opbouw •rmeerde naar het partypro- fr kwam geen antwoord. La- het hoofdbestuur dat door de :htige ontwikkeling enig ge- loest worden betracht. Daar in komen, maar na een paar ïn was er nog niets gebeurd, koekoek eens in Bloemendaal spreken ontpopte hij 'zich tot rote verontrusting als de man t het dirigisme te willen be- maar zichzelf gedraagt als tator. Ik merkte, dat de Boe- tü gewoon in de lucht hing. vragen kwam nooit antwoord ite brief van het hoofdbestuur log komen. Als je als zaken- je klanten te woord staat als (beeld de heer Harmsen dat. Mn de telefoon, dan heb je een maand geen zaak meer Westie-Adams was de druppel, emmer deed overlopen. In- Is had ik contact gekregen met verontruste party leden. Wij rden onze grieven intern te re- Wy vroegen een partijcongres, zouden kunnen vernemen Boerenpartij staat tegenover ke problemen als bij - e rijksbegroting, de («standaard en het werkloos- leem. De zaak bleek ernsti- wy hadden vermoed: er Koekoek en zijn vrienden van ,je mag op me stern ar daarna moet je je mond Wie kritiek heeft wordt uitgemaakt voor een „rooie Ja, Harmsen heeft mij zo Wankelen Er zijn mensen die zeggen: man, keer die Koekoek de rug toe en stap uit die Boerenpartij. Maar dat kan ik niet. Ik ben hier in Haarlem in de gemeenteraad gekozen en dat heeft me belast met een verantwoor delijkheid, die ik niet wil afwente len. De noodraad is inmiddels de spreekbuis geworden van de veront rusten in de Boerenpartij. Wij kry- i gen adhesiebetuigingen uit alle delen van het land, vooral uit het oosten en de telefoon staat niet stil. Ik doe het niet graag, maar nu ik de I strijd om de democratisering van de I partij ben begonnen ga ik door. Ik hoop, dat alle gekozen raadsleden, cTe mrit zo zya crt igoooh&ld als wij, oo net opnemen met onze secreta ris, dis heer M. Rooster im Blarioum, opdat wij het hoofdbestuur onder druk kunnen zetten. Natuurlijk zal Koekoek ons probe ren te wippen. Wij zullen echter geen nieuwe partij oprichten. Ons enige doel is het gezond maken van de Boerenpartij. Trouwens, ik vraag me af op grond van welk artikel het hoofdbestuur leden die kritiek leve ren kan royeren. Het is mij een raadsel waarom het hoofdbestuur niet met de noodraad aan tafel gaat zitten om een dui- Olieman F. Schregardus zit te- delijk politiek programma op te zet- j gen wil en dank tot over zijn oren ten. De kiezers hebben hun stem toch in de politiek. niet uitgebracht vanwege het mooie gezicht van meneer Koekoek? De [Tot dusver heeft de noodraad al be mensen gaven hun stem omdat zij 'reikt, dat de kcekoekcultus aan het vtsin de Bosrenperty iets verwachten.1 wankelen is gebracht en dat is al Wij zullen dat waar moeten maken, 'heel wat". I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiniiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiimi) Ook B.P.-Brabant contra noodraad Het. provinciaal bestuur van de Boerenpartij in Noord-Brabant heeft, met algemene stemmen, besloten zich te distantiëren van de noodraad en uitgesproken deze niet te erken nen. Het hoofdbestuur is verzocht deze groep van wat genoemd worot „infiltranten" met spoed als lid van de Boerenpartij te royeren. Het lid van de Tweede Kamer voor de Boerenpartij, de heer Harm sen, bevestigde deze stap van het provinciaal B.P.-bestuur in Noord- Brabant. Zoals gemeld hebben de provinciale B.P.-besturen in Gelder land en Overijssel dergelijke verzoe ken al eerder tot het hoofdbestuur gericht. Pfitzer wordt geen assistent van Erhard Dr. Albert Pfitzer, de 54-jarige di recteur van de Westduitse Bonds raad, heeft zich eigener beweging te ruggetrokken als kandidaat voor de functie van chef van de Bondskanse- lary, aldus is gisteren in Bonn offi cieel meegedeeld. Hij was genoemd als eventueel op volger, met de rarïg van staatssecre taris, van Ludger Wea'rlck die als minister zonder portefeuille genoem de functie jarenlang bekleed heeft en als zodanig als de mees-, vertrouwde medewerker van kanselier Erhard optrad, maar die in sep'ember jl. zijn ontslag indiende. Kort r.adat Pfitzer als kandidaat voor de functie van kanselarijchef was genoemd, werden openlijk be zwaren tegen zijn persoon ingebracht met loet oog op de betrekkingen die hij in het verleden met de nazi-be weging zou hebben gehad. Pfitzer heefit naar aanleiding van die bezwaren gezegd dat: hij als 21-jarige student tot de nazi-partij en de SS was toegetreden maar slechts „eenvoudig lid, zonder dienst, graad en zonder deel te nemen aan enige actie" was geweekt. In 1939 was hij soldaat geworden en daarmee uit de nazi-organisatie getreden. Pfitzer blijft directeur van de Bondsraad, een functie die hy sinds 1951 be kleedt. Om te kunnen geuren met telt deze Fin graag 80 penni (88 cent!) neer. Wees blij dat in Nederland woont. U koopt - - zonder invoerrechten - zo'n echte Ritmeester-Pikeur voor 17 cent. Waarom zou u er dus vandaag al niet van genieten? Pikeur is in Nederland overal verkrijgbaar. CENT ...IN HET HELDERGELE BLIKJE PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 82 LANDEN VERKRIJGBAAR (Van onze Amersfoortse correspondent) Voor de kerk van de Gerefor meerde Gemeente in Elspeet zat zondag in de dreinerige regen een man in een rolstoel. Hij droeg een bord waarop geschre ven stond: ..Doe dit uw kind niet aan". Wie was die man. waarom zat hij daar? ,Jk moest dit doen. Ik weet wat polio is. Tien jaar geleden heb ik het zelf gekregen. Drie dagen heb ik rondgelopen met de gedachte erheen te gaan of niet. Zondag heb ik het gedaan". De heer W. M. de Graaf (31) uit Doorn afkomstig en werkzaam by Pon's Automobielhandel in Amers foort als correspondent op een garan tieafdeling, kon voor zijn gevoel niet anders. „Begryp me goed, ik heb in geen geval in willen gaan tegen de prin cipes van de kerkgemeenschap. Die zyn zo ver doorgevoerd dat je er eigenlyk nauwelijks met succes tegen in kunt gaan. Ik heb getracht om op het gemoed van de moeders te wer ken om ze zo hun kinderen te laten inenten Eigenlijk is het een misdaad dat er ouders zyn die hun kinderen de bescherming van een inenting onthouden. Tendentieus en demagogisch De Portugese regering heeft by Denemarken geprotesteerd tegen uit latingen van de Deense afgevaardig de bij de VN-commissie inzake kolo niën. De afgevaardigde heeft op 21 juni in Algerije de Portugese kolo niale politiek veroordeeld als „onze tijci onwaardig" en gezegd dat Dene marken betreurt dat niet alle lan den dit standpunt delen. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Haekkerup, zei dat het protest giste ren op een kabinetsbijeenkomst ter sprake is gekomen. Deze rede was ge heel In overeenstemming met de Deense politiek en kan geen verras sing voor Portugal zijn geweest, al dus minster HaekkerupPortugal noemde de rede „brutaal, beledigend, or.tereoht. tendentieus en demago gisch". Haekkerup trok zich niets aan van het dreigement van Portu gal het Deense bestuur van Groen land in de V.N. ter sprake te zullen brengen. „Dat heeft er niets mee te maken", zei hij in een vraaggesprek voor de radio. De V.N. gaven dertien jaar geleden hun toestemming toen Groenland van een kolonie een deel van Denemarken werd. ADVERTENTIE Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderenl De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Chefarine 4 tussen kinderen die ook polio hadden. Op 21-jarige leeftijd kreeg ik in mi litaire dienst polio. Het begon ge woon met een soort gevoel van griep en ik kreeg wat koonbs. Mijn huis arts vertrouwde het wiet.. Die greep goed in, maar ik heb toch nog in een beademingscentrum gelegen, om dat mijn longspieren weigerden. Mijn armen en benen waren verlamd. Na vier weken moest ik vechten tegen de gevolgen van de polio. Ik weet dus hoe erg het is. Ik zal niemand, ook mijn grootste vyamd niet, polio toewensen. Niets Juist omdat ik weet }ioe erg het ls, ben ik daar in Elspeet gaan zit ten. Na de kerkdienst kwam een kerkganger op mij af. Hij zei, dat ik verkeerde woorden op mijn bord had geschreven. Die ziekte is door God gegeven, zei hij mij. Ik zei toen tegen hem, dat ik in de Bijbel ook steeds lees over Gods barmhar tigheid. Daarop zei de man toen niets meer. Hij liep weg. Tijdens de kerkdienst kwam Iemand met koffie bij me. Hij was ook een lid van de Gereformeerde Gemeente. Hy zat niet in de kerk. Hy was het met de principes die de predikant op de kansel naar vo ren bracht, niet eens. Hy had zyn kinderen dan ook wèl laten Inenten. Maar al die anderen? Tegen hun Zo demonstreerde de heer De principes is niet meer te redeneren Graa/ zoniag v00r de kerk van Ze nemen een verantwoordelykheid op hun schouders door hun kinderen Gereformeerde Gemeente in Geen spijt 59 niet te laten inenten, die zo jroot ls, dat ze die eigenlyk niet kunnen dra gen. Ik ben hervormd, maar hier kan ik toch echt geen respect meer voor hebben. Ze doen precies wat die predikant zegt. maar ze bedenken niet dat een dominee ook maar een mens is, die ook fouten kan maken. j Ik heb misschien wat impulsief ge- handeld door daar te gaan zitten, j hoewel ik er toch wel over heb na- gedacht. Achteraf heb ik er geen I spyt van dat ik het gedaan heb. Echt, ik moest het doen. Vroeger I vond ik het altyd overdreven als iemand zei dat hy iets moest doen. j Nu begrijp ik het. Misschien dat de i mensen dachten dat ik er zat om j medeiyden op te wekken. Dat was [niet zo. Ik heb geen behoefte aan I medelyden. Ik heb het niet nodig ook. Ik heb een goede baan. Myn armen kan ik weer bewegen. Op kan toor zit ik zonder rolstoel en myn auto met handbesturing brengt me v/aar ik wil. In Doorn heb ik een aangepaste bungalow zonder drem pels. Dat het zo goed is afgelopen heb ik ook te danken aan myn huisarts, die toentertijd direct ingreep. Als de mensen Iets voelen, moeten ze er tydig by zyn. Polio is een erge ziekte. Ik zou het zelfs dominee Wisse niet toe willen wensen". In Kamer motie- PSP tegen NAVO (Van onze parlementaire redactie» De socialistische fractievoorzitter drs. Nederhorst heeft gisteren in de Tweede Kamer toegegeven dat zyn bezwaren tegen de benoeming van generaal Von Kielmansegg tot NAVO-opperbevelhebber in Cen traal Europa verminderd zyn door de nieuwe gegevens in de documen taire van de t.v.-journalist Verkyk. Toch blijft hy zich nog afvragen j of Von Kielmansegg op deze post j benoemd moet worden. Het voor- naamste bezwaar bUjft het boek dat l de generaal tydens de oorlog heeft [geschreven: het druipt volgens drs. Nederhorst van oor logs ver heer lij - king. De A.R.-fractievoorzitter Roolvink herinnerde even later aan een by de Kamer binnengekomen gunstige be oordeling van Von Kielmansegg. De ze was afkomstig van de organisa tie van Duitse verzetsstrijders, „een van de weinige organisaties die ook bulten Duitsland nog wel enig ver trouwen hebben", aldus de heer Roolvink. Aan het eind van het debat dien- de de PSP-er Lankhorst nog een motie in waarin de vestiging van het I NAVO-hoofdkwartier wordt afge keurd. De motie werd ondersteund i door de C.P.N. Een commissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft met 82 tegen 2 stemmen (Zuid-Afrika en Portugal) bij 18 ont houdingen een resolutie aangenomen, waarin rassendiscriminatie „elke keer wanneer deze voorkomt" wordt veroordeeld, in het by zonder met be trekking tot Zui'd-Afrika, Rhodesië en de Portugese gebieden in Afrika. In de resolutie wordt er ook by alle landen op aangedrongen zloh te houden aan de vorige resoluties van de Algemene Vergadering met be trekking tot de economische- en di plomatieke maatregelen en het wa penembargo tegen Zuid-Afrika en Rhodesië. De Westelijke landen onthielden zich van stemming. De Zuidafrikaanse regering is niet van plan deel te nemen aan een boy cot tegen enig land, ook niet die landen die offcieel Zuid-Afrika boy cotten, aldus de Zuidafrikaanse mi nister van Economische Zaken, Die- derichs. „Wij zijn van mening, dat boycot niet gebruikt- moet worden als wapen om zich te mengen in de binnen landse zaken of om veranderingen teweeg te brengen in de binnenland se politiek van enig land, aldus de minister. „Wy geloven eveneens, dat een boycot niet kan bijdragen tot de oplossing van meningsverschillen die mogelijk tussen landen bestaan". (Dat is ook de politiek die door Zuid-Afrika gevolgd wordt jegens het aangrenzende Rhodesië. Het wei gert deel te nemen aan een handels boycot tegen dat land). goe uist SEVILLA ORANGE MARMELADE

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15