Colden Fiction |F. Verstegen adviseur in algemene dienst Student krijgt rijden zonder hoge boete voor WA-verzekering IKredietwezen komt 0 in andere handen Student steelt fiets UNSDAG 11 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Voorstellen aan Leidse raad ut nc en W. van Leiden stellen de raad, die a.s. maandagmiddag jeenkomt, voor om aan de heer Verstegen met ingang van 1 no- ber a.s. eervol ontslag te verlenen als directeur van de ge- ntelijke dienst voor Kasbeheer en Credietwezen, alsmede uit functie van ontvanger der gemeente. Met ingang van dezelfde ajatum dragen B. en W- de heer Verstegen voor als adviseur in 6Ajemene dienst. Het college is van oordeel, dat de heer Verstegen, 5{jet op zijn capaciteiten, in deze laatste functie de gemeente nog ^langrijke diensten zal kunnen bewijzen. Zoals bekend heeft de Verstegen, die benoemd is tot wethouder van de gemeente Jjjrgen (N.-H.). B. en W. verzocht hem eervol ontslag uit zijn o^idige functies te verlenen. Nieuwe functie ;oor A. Verhoeven 'iegelijk roet voorstel delen B. W. de raad mee, dat het in hun Enemen ligt om de dagelijkse lei- j van het kredietwezen met in- E' van 1 januari a.s. in handen te n van de directeur van de Gem. Ie Dienst. Een daartoe strek- id voorstel zal de raad tijdig be- .5 fe c lurende de periode van 1 no- ;r 1966 tot het tijdstip, waarop nieuwe organisatie in werking It, zal er een overgangsregeling •n worden getroffen, gedurende althans formeel de bestaande lisatie gehandhaafd zou dienen fo. For den. Voor deze periode zal der- "L alsnog in de vacature van ^Tteur van de dienst voor kasbe- ent en kredietwezen en in die van fanger moeten worden voorzien, en W. willen in deze beide vaca- voorzien door een benoeming 'ddide heer A. Verhoeven, chef van 50-fcfdeling financiën. Dit laatste handhaving van zijn huidige TM| 1 l'j heer Verhoeven krygt in deze •6 Itie de taak om de door B. en W bestane wijziging in de organi- van de dienst voor te bereiden, te bevorderen. Eerkoop Vispoort jheinde uitbreiding aan de ver ruimten te geven heeft de N.V. i en Dreesmann de gemeente jjcht de Vispoort te mogen aan- jn. Bij de realisering van dit plan evens in vervangende fietsen- j worden voorzien, igezien genoemde N.V. de enige (ighebbende bij de Vispoort is. naar de mening van het £ge tegen deze verkoop geen be- 38 woningen onbewoonbaar jor de Dienst van Gemeentewer- een onderzoek ingesteld naar estand van de 62 panden in het ior kblok, begrensd door de Oranje- nt. de Zuidsingel, de Oosterkerk- It van de Waardgracht, welke :W nfeegrepen in het plan voor sane- irnetvan het gebied Herengracht «K het onderzoek is gebleken, dat bningen van de 62 panden onge- 4t voor bewoning moeten worden I ht. Het betreft hier de woningen Jjegracht 111, 121, 123, 125, 127, 131, 133. 135, 139, 141, 147 en 149 Bingel 37 en 41, Oosterkerkstraat j 6 en 8, Waardgracht 114, 116 Ll20, 122, 124, 126, 128, 130/130a {t0,138. 140, 142, 144, 146, 148, 150 !n 160. Hiervan z.ijn 14 woningen iJQdom van de gemeente en 24 ligen eigendom van particulie- 'jj^De woningen kunnen niet meer 'het aanbrengen van verbeterin- .5 een bewoonbare staat worder ;rp,jw;ht. B. en W. stellen de raac side) om deze woningen onb'ewoon- 50 te verklaren, waarbij de termijn ontruiming op zes maanden 15 et te worden gesteld. 5 Verkeer verschillende plaatsen in de jflflwaar een straat uitmondt tegen- een gracht, is de markering van 1 talkant onvoldoende of is in het B*el geen markering aanwezig, rf|t behoeft geen betoog, dat hier- ggb vooral bij duisternis en mist, ADVERTENTIE t Zoekt een j-l gouden armband of collier ito f70,- en f 100.- of f300,- jj en f 800,—. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 beeft ze. Grote keuze In alle prijzen. f Altijd voordelig. 's Maandags gesloten. zeer gevaarlijke situaties voor de weggebruikers kunnen ontstaan. Teneinde hierin verbetering te brengen hebben B. en W. een plar. doen opstellen, dat voorziet in het plaatsen van een aantal nieuwe waarschuwingshekken, waarvoor in totaal 175 mi hekwerk nodig is, en in het rood-wit schilderen van 75 mi reeds bestaande hekken. De hieraan verbonden kosten zul len naar raming f. 13.500 bedragen. Voorts achten B. en W. het in het belang van de verkeersveiligheid noodzakelijk, dat op enige gedeelter van de smalle Schelpenkade een af scheiding langs de walkant wordt aangebracht. Met deze voorziening zal naar raming een bedrag van f. 12.000 zijn gemoeid. Bij raadsbesluit van 18 april j.l., is de Kanaalstraat, tussen de Hoge Rijndijk en de Hartmanstraat, geslo ten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting van de Hoge Rijn dijk. Om op de Hoge Rijndijk te komen, moet het verkeer van de Kanaal straat nu omrijden via de De Goeje- straat of de Kanaalweg. Voor de De Goejestraat moet dit wel bezwaarlijk worden genoemd, omdat dit een zeer smalle straat is. Voorts is als gevolg van de gewijzigde wegindeling van de oprit naar de Wilhelminabrug de situatie op de hoek De Goejestraat- Hoge Rijndijk vrij gevaarlijk gewor den. Dit geldt vooral voor het ver keer, dat van de De Goejestraat linksaf de Hoge Rijndijk wil oprijden. Deze twee omstandigheden samen maken het naar het oordeel van B. en W. gewenst om ook de De Goeje straat, tussen de Hoge Rijndijk en de Hartmanstraat, gesloten te verklaren in de richting van de Hoge Rijndijk. Benoemingen Met het voorstel van de directeur van de gemeentelijke bedrijfstechni- sche school om de heer H. Th. van der Lans, leraar in de algemeen vor mende vakken in tijdelijke dienst aan zijn school, alsnog met ingang van 1 augustus 1966, in vaste dienst te benoemen kunnen B. en W. zich verenigen. Evenmin hebben zij be zwaar tegen het voorstel van de directeur om een aantal onbevoegde leraren van zijn school, die voor het cursusjaar 19651966 in tijdelijke dienst zijn aangesteld, voor het cur susjaar 1966—1967 wederom in tijde lijke dienst te benoemen. Het betreft hier de leraren A. G. van 't Hag, H. Kleevens, F. S. Vermeulen, W. Schui- tema, B P. Uittenbogaard, H. Kors, J. P. Seysener, G. L. Wielaert. E. Duursma en J. Jongeleen. Voorts wensen B .en W. de heer L. J. Stok- huijzen te benoemen tot leraar in vaste dienst in de lichamelijke oefe ning aan de Louise de Coligny HBS. Voorstellen Voorts komen in deze zitting de volgende voorstellen aan de orde: voor de aanschaffing van leermid delen en meubilair ten behoeve van de openbare school voor g.l.o. Johan Wagenaarlaan 14 een krediet van f. 6.750 beschikbaar te stellen: het beschikbaar stellen van een krediet van f. 5.046 voor de inrich ting van een vierde lokaal van de r.-k. kleuterschool aan de César Franckstraat; Idem van een bedrag van f. 10.148 voor de aanschaffing van gymnastiekmateriaal voor de r.-k. uloschool aan de Potgieter laan; onteigening van eigendommen resp. gelegen in het Morskwartier en de Merenwyk; verhoging van het rekeningcou- rantkrediet van f. 100.000 tot f. 250.000 t.b.v. de Bescherming Be volking: het delegeren van de bevoegdheid tot het benoemen van leraren in tijdelijke dienst en onderwijzers in vaste dienst; het Burchtcomplex bij verlenging te verpachten aan de heer P. J. van Leeuwen, in Zandvoort. voor de tijd van twee jaar, tegen een pachtsom van f. 15.200 per jaar; verhuur van grond nabij de Poel- watering aan de Christelijke Kweek school; beschikbaar te stellen een krediet van f. 4.985 voor de uitbetaling van de schadeloosstelling bij ontruiming van het perceel Hogewoerd 43 in Leiden op 1 maart 1967, de voor rekening van de gemeente komende proceskosten, en het honorarium met bijkomende kosten van de rechtsge leerde raadsman van de gemeente; het in zijn besluit van 6 december 1965 genoemde maximumbedrag tot hetwelk in 1966 kasgeldleningen en rekening-courantschulden kunnen worden aangegaan nader te bepalen op f. 30.000.000; ten laste van de gemeente met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meente in 's-Gravenhage twee geld leningen aan te gaan tot een totaal bedrag van f. 2.632.000 tegen een rente van 7% per jaar; het treffen van voorzieningen t.a.v. Rechter boos „Maak nu eens goed in Leidse stu dentenkringen bekend, dat diefstal van een fiets diéfstal is". Dit advies gaf de Haagse politierechter aan een 21-jarige student uit Leiden. En omdat het een student in de rechten betrof kreeg hij ook nog dit advies: „Bestudeer artikel 310 van het Wetboek van Strafrecht nog maar eens goed". De rechter achtte dit dringend advies aan de Leidse studenten wel nodig, want hij con stateerde dat er bijna geen zitting voorbij gaat of er moet een student terecht staan wegens diefstal van een of ander voertuig. Deze student moest zich verantwoorden omdat hij van het Noordeinde in Leiden een damesfiets had weggenomen. De vol gende dag ging een huisgenoot er met de fiets vandoor en hij werd aangehouden omdat er bij de politie aangifte was gedaan van de verdwij ning van de damesfiets. De officier van Justitie die het gebeurde be schouwde als „gewone diefstal" eiste f 60 boete. De rechter vonniste over eenkomstig de eis en wees er op, dat deze diefstal op het strafblad van verdachte komt te staan en dat kan bij latere sollicitaties wel eens veel narigheid veroorzaken. „En als dat gebruiken van fietsen niet ophoudt dan zullen we er toe overgaan ge vangenisstraf voor dergelijke grap pen op te leggen", aldus de Haagse politierechter. Een huisvrouw uit Leiden had zich voor de Haagse politierechter te ver antwoorden voor de diefstal van drie pakken koffie en vier pakken vlees uit een zelfbedieningswinkel. Na haar arrestatie bekende ze een paar dagen eerder in dezelfde zaak ook 1 vlees te hebben gestolen. De officier eiste f. 60 boete en dat werd ook het vonnis. Aan de Stichting klinisch hoger ADVERTENTIE voorlopige voorschotten en exploita- onderwijs in Rotterdam is geslaagd I tiekostenvergoeding voor enkele tak- voor het semi-artsex. de heer H. M ken van onderwijs. Laga5 in Leiden. Hij is vrij om te kiezen uit kleuren, beel den, situatieseen filmregisseur betrapt de realiteit steeds opnieuw, goochelt altijd an ders met schone illusies. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. Voor rokers met een eigen stijl VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Onder de vele verkeerszon- daars, die gisteren voor de Leid se kantonrechter, mr. W. de Ko ning. terecht moesten staan, bevonden zich weer enkelen, die een zeer grove overtreding had den begaan en daarom dan ook een niet bepaald mild vonnis tegen zich hoorden uitspreken. Zo moest een 25-jarige student uit Leiden zich verantwoorden voor het feit, dat hij zonder rijbevoegdheid en zonder de wettelijk verplichte WA. verzekering in zijn pasgekochte auto hard rondgereden. Zijn gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel kwam aan het licht toen hij in Rijnsburg een aanrijding veroorzaakte. Verdachte kon slechts tot zijn ver dediging aanvoeren, dat hij de auto destijds pas had' gekoch,t en even een proef ritje was gaan maken. Hij had, zo verklaarde hij, inmiddels zijn rijbewijs behaald, -hetgeen zijns Inziens als een verzachtende om standigheid kon gelden. De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug gen, gaf echter te kennen, dat hij geen enkele verzachtende omstan digheid wilde laten gelden en hij was van oordeel, dat verdachte op zettelijk twee bijzonder ernstige overtredingen had begaan. Hij eiste dan ook voor het rijden zonder rij bewijs een boete van f75 subs. 15 dagen en inzake het ontbreken van een WA-dekking een correctie van f 250 subs. 1 maand. Nadat verdachte uiterste clemen- tie had verzocht, vonniste de rech ter met respectievelijk f 75 en f 225 boete. Biertjes Een 21-jarige bloembollenkweker uit Sassenheim schoot in de avond van de 27-ste juli j.l. met zyn auto uit een bocht in de Schravendam- seweg en botste vervolgens tegen een boom. „U had bier gedronken en u heeft kennelijk te veel risico genomen'', kwam de kantonrechter na inzage van het proces-verbaal tot de con clusie. Verdachte ontkende dit echter ten stelligste. „Ik bood nog het nemen van een bloedproef aan, maar daar ging de politie niet op in en dus ga ik wat dat betreft vrijuit", aldus zijn lezing. „U gaf toch direct toe, dat U enige glazen bier had gedronken, dus was een bloedproef niet nodig", repliceerde de rechter hierna. De peugdige kweker gooide het toen maar over een andere boeg en zei: „Die biertjes dronk ik geruime tijd te voren en hadden dus geen invloed meer op mijn reactievermogen". Overigens kon hij geen duidelijke verklaring geven van de „onjuiste afronding" van de bocht. De officier was van mening, dat het voorafgaande alcoholgebruik wel degelijk de invloed had uitgeoefend. Mede omdat de kweker al tweemaal eerder veroordeeld was wegens een aamrijdinig, eiste hij ditmaal zowel een geldboete van f 150 subs. 30 da gen als een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proef tijd van 2 jaar. Te liar«l Een 25-jarige kok uit Lisse werd bij verstek eveneens veroordeeld tot een geldboete van f 150 subs. 30 da gen alsmede de voorwaardelijke ont zegging van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De niet verschenen kok was in de avond van de 5 augustus j.l. met zyn auto uit een bocht van Rijks weg 8 gevlogen om vervolgens de stevigheid van een viaductpilaar te toetsen. Uit de getuigenverklaringen in het proces-verbaal kwam onder meer naar voren, dat verdachte de desbe treffende bocht met een snelheid van circa 80 km/u had willen af ronden. De officier onthulde nog, dat ver dachte al tweemaal was veroordeeld wegens het rijden zonder rijbewijs. „Hij had nu kennelijk pas zijn rij bewijs gehaald en reed blijkbaar ver boven zijn capaciteiten", vond de of ficier. Zijn eis werd door de kanton rechter overgenomen en resulteerde in bovenvermeld vonnis. Pleidooi Een 41-jarige Jurist uit Voorscho ten moest zich verantwoorden om dat, hij op 5 augustus j.L met zijn auto een gevaarlijke stunt had uit gehaald. Hij was, zo bleek uit het onderzoek in de Schoolstraat ter plaatse rechts weggereden om ver volgens in plaats van rechtdoor te rijden het voetpad op te schieten al waar de auto tegen een winkelpui reed en half in een etalage beland de. „U heeft tegen de politie ver klaard, dat U op het gas. in plaats van op het rempedaal trapte", ontdekte de kantonrechter onder meer in het procesverbaal en vond een en ander daarmee afdoende ver klaard. Verdachte was van mening, dat de conclusie in het proces-verbaal verkeerd was gesteld. ,.U bent toch wel degelijk tegen die winkelpui op gereden en dus totaal van de goede weg afgeweken", reageerde de kan tonrechter. Nadat verdachte dit had beaamd, wees de kantonrechter hem er met nadruk op. dat hij hiervoor dan ook terecht stond, ongeacht een mogelij ke verkeerde conclusie van verba lisant. De officier was eveneens van me ning. dat door welke oorzaak dan Oud-president Eisenhower is een fotogeniek man: fotograaf Paul Vathis van het Amerikaanse persbureau Associated Press had dan ook geen enkele moeite om een aantal aardige foto's te ma ken ter gelegenheid van Jke's'' 76ste verjaardag op vrijdag 14 oktober a.s. academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doct.ex. Ned. recht de heer H. Sprey (Nijmegen)kand.- ex. kunstgeschiedenis de heer P. G. Pulle (Delft): doct.ex. Egyptische! taal- en letterkunde de heer J. F. Borghouts cum laude (Delft)doet.- j ex. Arabische taal- en letterkunde mej. R. Kruk (Apeldoorn); doct.ex W. sociologie mej. H. M. A. Haane- mayer (Delft); doct.ex. II Gen. mej. Th. E. M. Jongenelen (Voorburg) en de heren K. J. van Dongen (Rotter- J dam), J. L. G. Hijman (Den Haag). H. H. P. J. Lemkes (Den Haag>. K E. Schuit (Rotterdam), F. J. Sjardin (Delft), J. F. A. Vleer (Enschede), j. Zee (Valkenburg): semi-artsex. de heren Chr. J. v. Boxtel (Amstelveen). Lim Kit Han (Leiden). J. Overbeke (Den Haag). T. W. J. Schulpen (Den Haag); artsex. mej. O. de Deugd (Den Haag), de heer A. W. C'havan- nes «Den Haag); doct.ex. Ned. recht de heer E. D. Wiersma (Leiden); kand.ex. geschiedenis de heren E. G. T. v. d. Wall (Geldermalsen), A. I. T. Vroeijenstijn (Woerden). ook verdachte een gevaarlijke ma noeuvre had gemaakt en eiste ter correctie hiervan een boete van f 73 sub 15 dagen. In een uitvoerig pleidooi verzeker de de jurist-verdachte de rechter, dat hij zo maar niet plompverloren die winkeletalage was binnengere den. Resumerend kwam zijn pleidooi hierop neer: ..Ik moest uitwijken voor een plotseling wegrijdende auto. raakte daarom buiten mijn schuld met een voorwiel de stoeprand, waardoor het stuur uit m'n handen, m'n voet van het rempedaal en de auto ongeremd tegen de winkelpui schoot". Er was zijns inziens hier dus sprake van overmacht op grond waarvan niets anders dan ontslag van rechtsvervolging moest volgen. De kantonrechter dacht er echter geheel anders over en wees verdach- tes beroep op overmacht van de hand. En wel voornamelijk op grond van verdachtes destijds afgelegde verklaring, namelijk dat hij toen hU de macht over het stuur even ver loor van schrik op de verkeerde pedaal trapte met alle gevolgen van dien. Hij vond een en ander dermat® ernstig en laakbaar, dat hij de ge ëiste correctie te mild vond en der halve vonniste met f 100 boete sub® 20 dagen. „Ik ga vast en zeker in hoger be roep". aldus verdachtes allerlaatste woord. Slip Een 20-jarige monteur uit Noord - wijkerhout stond voor de balie om dat hij met een door hem bestuur de bestelauto in een bocht van de Jacoba van Be y eren weg onder Sas senheim was geslipt en pas tot stil stand kwam toen het voertuig op het rijwielpad omkantelde. „Volgens de getuigen reed U minstens 70 km u en dus veel te hard om die bocht normaal te kunnen nemen", wees de kantonrechter hem op zijn ge brek aan inzicht omtrent de ver keersveiligheid. „Er liep ineens een achterband leeg en daardoor raakte in in 'n slip, gaf de monteur als oorzaak op. De kantonrechter wist echter wel beter, want uit het politierapport kwam duidelijk naar voren, dat de band pas lek raakte nadat hij tij dens de slip ihet een klap met een stoeprand in aanraking was geko men. De officier achtte het feit. dat ver dachte nogal roekeloos had gereden overduidelijk bewezen. Hij vond het daarom zo laakbaar, omdat ver dachte pas enkele maanden een rij bewijs bezat en dus nog veel aan de nodige rijervaring miste. Het eiste zowel een geldboete van I f 75 subs 15 dagen als bij wijze van waarschuwing een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. I Het vonnis luidde geheel conform

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3