I I 1 oorzitter Breda ziet hen heil meer in PvdA Gesprek over Gibraltar in een crisis-sfeer LEKKER BROOD Gebroeders Mauer: „alleen ordedienst" Salarissen van P.B.O.- voorzitters „bevroren" ZÜ' KOM, KIJK IN ONZE VOORBEELDWONING HOE IN-GEZELLIG RINGVERW ARMING IS wm, u Unieke verwarmings voorlichting An An knabbelt alleen maar DIJSSELBLOEM h Aanslag op vrouw van advocaat in proces - Ben Barka OAG 11 OKTOBER 1968 Sten kruipt allemaal ie in het compromis LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA Y| joze parlementaii'e redactie) ie ervaringen, die ik met het tuur heb gehad en vanwege Ing van mensen als Tans en die naar buiten enorm links iar ons hier zijn komen be- als een soort revolutionaire de partij, ben ik dusdanig teld, dat ik mij heb terug- li". Dat zegt jhr. F. A. von tot voor enkele dagen nog r van de afdeling Breda, hter „links dakloos" over pit geheel met de Party van d te breken. i toelichtend gesprek vertel- Von Schmid (36), leraar ge- is aan een katholieke h.b.s. tot zijn besluit gekomen «régens de tegenwerking, die ondervonden bij zijn pogin- -tij in Breda 'n wat duide- ,t te geven. Die tegenwer- itstaan, nadat het afde- lur besloot in verband met inde raadsverkiezingen een te geven, waarin de Partij •beid nogal radicaal uit de Naast plaatselijke voor- werd in het pamflet ge- grondige medezeggen- fen socialisatie van daarvoor ondernemingen, een ge- ilastingpolitiek, afwijzing Amerikaanse optreden in beheersing van de grond- socialisatie van d'e bodem- Te rood 1 bij een aantal plaatselijke ten, waaronder de socialis- jthouder Vermeulen en het vis, tevens lid van de Twee- fr, niet in goede aarde. Zij folder te rood en wilden let aan de kiezers presente- inplaats binnen de afde- [van openlijk afstand te ne llen zij de hulp in van het [uur. „Toen kregen wij de wekkende ontwikkeling, dat j Tans (partijvoorzitter) en ([(secretaris) ons telefonisch latje gingen roepen", aldus Schmid. „Later kwamen zij Breda om ons de les te j waren bezig een partij in ite vormen en dat soort ar- yolgens drs. Von Schmid, jjjjttijvoorzitter Tans nier and leling duidelijk kunnen ma- lom de folder in strijd zou t de beginselen van de ^.Terwijl de heer Tans el- IBóogde, dat de partij naar it om de kiezers te her werden wij hier in Breda gezet", aldus drs. Von ^Wij moesten erkennen, dat waren en ons werd zelfs de zaak in de afdeling aan te stellen. Toen dr. Tans wij dat van plan waren, boos. Hij was kennelijk de reputatie van het Bre- lerlid drs. Vis zou worden Conservatisme Jbn Schmid en zijn mede- ers hebben niet toegegeven, r is toch de deur uitgegaan, lilden juist een eerlijke en v^cussie om onze vere koers te "en daarmee langs democra- eg verder te gaan in de par it hij Zover is het echter 'komen. Onder druk van het ftuur is men in Breda gaan ';iaar een compromis. Daaraan s. Von Schmid niet willen .en. „Het is onvoorstelbaar ||i conservatisme en vrees voor fooien van heilige huisjes De teleurstelling over het onduide lijke en halfslachtige beleid heeft drs. Von Schmid doen besluiten met partij te breken. Met hem heeft aantal andere bestuurders de Bredase afdeling de rag toegekeerd. „Ik wilde van het voorzitterschap iets maken", bekent hij achteraf. „Toen ik die functie aanvaardde, wist ik dat een zekere strijd nodig was om tegenwicht te bieden aan de enor me behoudzucht, die zich van de partij heeft meester gemaakt. Maar daf wij zo bestreden zouden worden, had ik nooit gedacht". proces begonnen tegen de gebroeders Wilhem en Johann Mauer, wie standrechtelyke terechtstelling van tienduizenden Joden in Polen en in dividuele moorden en andere mis drijven ten laste worden gelegd. Vorig jaar achtte een jury in Salzburg hen weliswaar schuldig aan deelneming aan de executies, maar zij vond het beroep van de verdach ten op „Befehl is Befehl" gerecht vaardigd, hetgeen op vrijspraak zou neerkomen. De rechter in het eerste mode bewuste annen dragen 1AZEWIND REGENKLEDING jWINOrniodeaangevend in Regen- en Jeding van kreukherstellend '(oor Heren, Jongens en Kinderen, j En wat nu? Een alternatief poli tiek dak ziet drs. Von Schmid niet. De P.S.P. wijst hij af vanwege het consequente pacifisme in die partij. In de oproep der 44 verontrusten ziet hy geen heil, laat staan in de actie van „Links over rood". Hij acht de huidige leiding van de partij na melijk niet in staat het socialisme te brengen zoals deze stromingen dat wensen. „Er wordt in de P.v.d~A. met dubbele tongen gesproken", zegt hij. „Men kruipt allemaal mee in het compromis en verdoezelt de tegen stellingen in naam van de partij Wat is de partij? Maken Tans en Meester de partij?" Drs. Von Schmid ziet het niet meer ADVERTENTIE over'n béste geiser gesproken. Veelzijdig in z'n toepassingen, vlot in zijn dienstbetoon. Junkers gasgeisers zorgen voor (regelbaar) warm water in keuken, werkplaats, bij-keuken ...en metéén I Verwacht u énders van Junkers (al 86 jaar gespe-1 claliseerd in keukengeisers, badgeisers, cv-geisers, geisers, geisers, geisers, geisers...)? Beschuldigd van massamoord In Wenen is gisteren het nieuwe puttelijke financiële bronnen be schikken om de beschuldigingen op te stapelen". Verscheidene ma len werden de verdachten tot de or de geroepen. De president van het hof vroeg Johann Mauer: „Als u had moeten kiezen tussen het uitvoeren van or ders die het op grote schaol doden van Joden inhielden, en opsluiting in een concentratiekomp, wat zoudt u dan hebben gedaan?" „Ik zou hebben geschoten", antwoordde de verdach te. Toen de president daarop zei „U zoudt dus liever onschuldigen heb- proces giy dayop.m beroep bvjjiet yermoOTd dan indring hooggerechtshof, dat een nieuwe rechtzaak in Wenen gelastte. De twee broers gingen al direct in het offensief. Zij verklaarden dat „alle getuigenverklaringen tevoren in elkaar zijn gezet en dat alle getui gen hun instructies hebben gekre gen". Johann Mauer zei dat „de Jo den in de gehele wereld over onuit- ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel De salarissen van de voorzitters van alle produktschappen in Neder land, 15 in totaal, worden gelijkelijk naar lager niveau teruggebracht. Dit heeft de Staatssecretaris van Socia le Zaken. dr. F. J. de Meijer, van daag bepaald, nadat hij vrijdag met een delegatie van de plaatsvervan gend voorzitters der produktschaps- besturen een gesprek over deze kwes tie heeft gevoerd. De staatssecretaris heeft het ma ximumsalaris van een produkt- schapsvoorzitter met volledige dag taak vastgesteld op het maximum van de ambtelijke salarisschaal 154, namelijk f 46.500. Dr. De Meyer heeft de besturen van de produktschappen op 18 mei al in overweging gegeven, de salarissen van de voorzitters te matigen en af te stemmen op de omvang ên de be tekenis van de schappen. Zyn brief ondervond echter weinig weerklank en de meeste besturen hebben na dien een verhoging van de vergoe ding van de voorzitter tot f 52.500 goedgekeurd. De Staatssecretaris heeft de sala rissen nu bevroren op het niveau van 1 januari 1966. Het toen gelden de salaris zal als een verkregen recht worden gehandhaafd, maar verder zal geen enkele verhoging worden goedgekeurd tot het ambtelijke ver gelijkingssalaris (zoals gezegd, thans f 46.500) de „bevroren" voorzitters vergoedingen heeft ingehaald. De Staatssecretaris heeft tevens aan de besturen meegedeeld, dat na betalingen zoals die ten aanzien van overheidsambtenaren worden ge daan, voor PBO-functionarissen achterwege moeten blijven. hebben geriskeerd", vroeg Johann Mauer enige bedenktijd, maar hij gaf later geen antwoord. De twee broeders bleven ontkennen it zij op Joden hadden geschoten. Zii hadden slechts te maken gehad met de ordedienst tijdens de stand rechtelijke executies, zo verzekerden Geriefelijk De gebroeders Mauer, afkomstig uit Lvov in Polen werden destijds ook gezocht door de geallieer de autoriteiten, maar dank zij de on oplettendheid van een klerk ont sprongen zij de dans. Hun namen stonden op de lijsten van oorlogs misdadigers namelijk gespeld als Maurer in plaats van Mauer. Wil helm en Johann Mauer konden zich daardoor in Oostenrijk vestigen en de Oostenrijkse nationaliteit verwer ven, alsook een gerieflijk bestaan. Pas in 1962 werden zij opgespoord. Een van de hoofdbeschuldigingen tegen hen is actieve deelneming aan de „bloedige zondag" van Stanislav in Polen. Op die dag, 5 oktober 1941, werden 12.000 Joden als vee uit Sta nislav gedreven en buiten de ze plaats vermoord. Verdachte SS-er slaat de hand aan zichzelf De voornaamste verdachte in het proces tegen twaalf voormalige func tionarissen van het Duitse vernieti gingskamp Sobibor in Polen, de 54-jarige ex-SS-er Kurt Bolender, heeft zondagavond in zyn cel een einde aan zijn leven gemaakt. In een afscheidsbrief bezwoer hy nooit een Jood mishandeld of gedood te heb ben. De twaalf verdachten zijn beschul digd van moord en medeplichtigheid aan moord op zeker 250.000 Joden. Bolender was moord in 360 gevallen en medeplichtigheid aan moord in 84.000 gevallen teh laste gelegd. Bolender schreef in zijn laatste brief, dat het proces had aangetoond, dat niemand in zijn onschuld zou geloven. Daarom gaf hij er de voor keur aan vrijwillig die dood in te gaan in plaats van de rest van zijn leven in de gevangenis te moeten doorbrengen. SCHAKEN DAMESTEAM KANSLOOS Hert, leidende drietal: Roemenië, Joego-Slavië en Rusland, heeft op nieuw zyn positie aan de top verste vigd na de zevende ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap schaken voor lawden-dames- teams in Oberhausen. Roemenië won met 20 van Polen, Rusland gaf het Nederlandse team geen schijn van kans: eveneens 20 en ook Joego slavië bleek te sterk voor zyn tegen stander Oost-Duitslamd: 1% Stand na de zevende ronde: 1. Roe menië 12 punten: 2/3. Joego-Slavië en Rusland elk 11%; 4. Tsjecho-Slo- wakye 8 en 1 afg.; 5. Oost-Duitsland 8; 6. Hongarije 7; 7. Bulgarije 6% en 1 afg.; 8. Nederland 6%; 9. Polen 5; 10/11. Engeland en de Verenigde Sta ten, elk 5% en 1 afg. ADVERTENTIE kramphoest nerveuze hoest? theelepeltje Nattermann hoestsiroop zie-zo verkrijgbaar bij uw apotheek en drogist ADVERTENTIE g g%£»HI'lm"'; SB n- tevens de warmtebron is, is leverbaar in Ringverwarming de geg diverse modellen waaronder een zeer exclu- centrale vei warming sieve moderne haard van edelhout. De vier- Goedkoop in het gebruik (aardgas!). Lage j-ante buizen (slechts 2 cm in doorsnee), aanschaffingsprijs. Korte montagetijden, worden vrijwel onzichtbaar weggewerkt, daar de fabriek het gehele leidingwerk in voormontage aflevert. Ko,rj KlJKen r Zonder enige verplichting in een van onze Wal is Ringverwarming precies? vcle voorbeeldwoningen, die geheel met Een gezellig C.V systeem. De haard, welke Ringverwarming verwarmd zijn. ringverwarming nederland n.v. kelders29-35-ieeuwarden-tei.05100-45123. Gedurende 3 dagen heeft iedereen de kans persoonlijk kennis te ma ken met een werkelijk uniek een- trale-verwarming-systecm. In een normaal woonhuis is deze centrale verwarming aangebracht. U kunt daar zélf uw oordeel vellen over deze centrale verwarming. Wij zijn van mening dat wij nog nooit een centrale-verwarming-systeem hebben ontmoet dat zoveel exclu sieve voordelen biedt. En dan wil len wij de aantrekkelijke prijs nog niet eens als belangrijkste voor deel noemen! Wij bevelen u een bezoek aan deze voorbeeldwoning van Ring verwarming van harte aan. Het adres is: NOORDWUK (BINNEN) Boerenburgerweg 64, 12, 13 en 14 oktober 14.3017.30 uur 19.00—22.00 uur. Britten willen kwestie voorleggen aan hof van Justitie in Den Haag HENGELSPORT De visverenigingen Hengelsport en DW hielden hun jaarlijkse tweekamp in de Vliet. Hengelsport kwam in het bezit van de wissel beker met 59 stuks waartegenover DW slechts 41 exemplaren stelde. Uitslag: 1. Boef (H'sport); 2. Har- tevelt (DW); 3. Mosselvelt (H' sport) 4. Teske (DW)5. Devile (H'spiorrlt)6. Mazureb (H'sport); 7. Hakker (DW)8... Hamerling (DW)9. Verstraten (H'sport) 10. Philippo (DW). (Van onze Londense correspondent) Op de eerste dag van de besprekingen in Londen over de toe komst van Gibraltar vormde het Britse voorstel om bepaalde kan ten van het vraagstuk naar het Internationale hof van Justitie in Den Haag te verwijzen een struikelblok voor de Spanjaarden, wier pers hierover reeds groot misbaar had gemaakt. De Spaanse dele gatie verwierp het voorstel tenslotte niet, maar aanvaardde het evenmin. De Spaanse bladen hebben het Britse voorstel, een druk om tijd te winnen genoemd. Maar tenzij er voortgang over deze kwestie wordt gemaakt blijven de besprekingen (de vierde nu al) zich in een staat van crisis bevinden. De Spaanse ambassade in Londen zei gisteravond in een verklaring dat het Britse voorstel in strijd is met de aanbevelingen van de Verenigde Na ties, volgens welke Engeland en Spanje het geschil onderling moeten oplossen. Hierbij kon nog worden aangete kend dat het vraagsbuk van de in het Verdrag van Utrecht van 1713 zon- ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel neklaar vastgelegde Britse souverei- nibeit over Gibraltar niet in het ge ding is, maar de Britse regering wil kwesties die zijdelings met de souve- reiniteit zijn verbonden en die door de Spaanse obstructie tegen het ge bied van Gibraltar acuut zijn ge worden voorleggen aan het Hof in Den Haag, want zonder de oplossing hiervan kunnen er onmogelijk vorde ringen in de onderhandelingen wor den gemaakt. Engeland voelt er wei nig voor om nog langer onder toe nemende Spaanse pressie te praten. Indien de Spaanse regering de zaak niet aan het internationale hof voorgelegd wil zien, waarvoor ook haar toestemming nodig is en ver der wil onderhandelen zou het moe ten ophouden met de speldeprikken tegen Gibraltar. „Tijd winnen Gibraltar, eens de scharnier van het Britse verdedigingssysteem in het binnenlandse zeegebied, is nog slechts een symbool van het trotse Engelse verleden, want voor de be perkte NAVO-taak die het vervult is hej, niet langer onmisbaar. Vroeger was de Britse kolonie nodig voor de basis. Thans gebruikt Engeland in zijn argumentatie de basis ten be hoeve van het zelfbeschikkingsrecht der kleine niet-Spaanse bevolking. Die bevolking is honderd prooent pro-Brits. Gibraltar beseft dat het te klein is om onafhankelijk te zijn en wenst met Engeland geassocieerd te blijven en tevens op voet vnn vriendschap met Spanje te leven. Het weet dat het met hulp van de buitenwereld een eventuele blokkade kan weerstaan. Een democratisch Spanje zou roer Gibraltar waarschijnlijk aanvaard baar zijn. Maar Engeland voelt er niiet voor om het vrije Gibraltar te gen de wil van zijn inwoners aan het regime-Franco uit te leveren. Londen wfl wait hert- handels- en algemene verkeer met Gibraltar betreft zo in schikkelijk mogelijk tegenover Spanje zijn. Het ia nog niet bekend welke de tail-kwesties de Britse regering aan het hof in Den Haag wenet voor te leggen. Eventueel zou Engeland het hof kunnen verzoeken te bevestigen dat de Britse souvereinitett over Gi braltar nog altijd van kracht ie. ADVERTENTIE Hogewoerd 128, Leiden Het wil nog altijd niet best met Tsji Tsji en An An, resp. de Britse en Russische reuzen panda, die in de dierentuin van Moskou bij elkaar zyn gebracht in de door zoölogen gekoesterde hoop dat dit in nako melingen zal resulberen. Gister avond werden zij apart gezegt. Men wil eens nagaan of een nachtje- alleen-slapen-voor-de-verandering 'jf 'xf v* een oplossing kan brengen voor hun romantische problemen. Dr. Desmond, conservator voor zoog dieren van de Londense dierentuin, zei: „Wij willen dat zij helemaal uitrusten en kracht verzamelen. Dan zal hun seksuele drift toe nemen". Tsji Tsji en An An hebben de afge lopen drie nachten bij elkaar door- note van de uiterst-rechtse, anti- j Gaullistische advocaat, is zondag- i avond in haar woning m Parys door een onbekende man neergeslagen. Zij I bevond zich alleen thuis toen een man aanbelde die haar, toen zy opendeed, met een boksbeugel mid den in het gezicht sloeg, waarna hy de benen nam. I De advocaat, die in het proces- j Ben Barka de gewezen agent van de inlichtingendienst Antoine Lopez I verdedigt, zei gisteren in de rechts- I zaal dat de aanslag waarby zyn vrouw ernstige verwondingen had gebracht echter ronder panda-men JE™ |lem gericht en -vrouw te worden. An An heeft houden de waarheid te laten" tnom- tot dusver wel enige avances ge- I feren maakt, maar is toch nog ndet ver der gekomen dan enig geknabbel I aan het oor van de Britse Tsji1 d« '"""'e Tsji. De panda's hebben nu .f' ^ttwde Marokkaanse oppositie- drie nachten te goed; dan gaai Tsii Tsii oer vlie-ztuitr weer niar schriftelijke tmt- ran Tsji per vliegtuig «eer naar d V8n premler Pompldou en de 'minister van Binnenlandse Zaken, Mevr. Tixier-Vignancour, echt ge- i Frey, op de vraag, waarom acht da gen gewacht werd met de arrestatie van twee Franse politiemannen die hulp verleenden by de ontvoering. De bewindslieden hebben verklaard dat men eerst het resultaat wilde af wachten van het bezoek van een speciale Franse afgezant aan Koning Hassan van Marokko. Wat de Franse regering hoopte te winnen met de missie van haar afgezant ls ondui delijk gebleven. Advocaat Michel Bruguier had er wel een idee van. Volgens hem wilden de Franse auto riteiten het met de Marokkanen op het diplomatieke vlak op een ak koordje gooien. Verwacht wordt dat de rechters zich volgende week dins dag of woensdag zullen terugtrekken voor beraadslaging over de vonnissen. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11