PUNTOREN ALS HANDELSMERK ugh M. Hefner is Playboy nummer Eén □□□□□■HM i HII li li li li IIIM EBE3B i li H li H li li EEN nieuwe cultuur komt op ons af. De cul tuur van de krap geklede doch deugdzame en nauwelijks verleidelijke Bunnies van de Play boy Club. Overgestoken uit Amerika, met Engeland als wip voor ons werelddeel, staan de konijntjes nu te springen om zich naar de aard van hun ras over Europa te verspreiden. Genève is de eerste plaats op Playboy-presi dent Hugh M. Hefners lijstje, Amsterdam heeft hij voor daarna op de korrel. Als het de kei harde business-mannen achter de fluweelzachte konijnemeisjes luikt en waarom niet, kapi taal sloopt hoge barrières wordt onze hoofd stad verrijkt met een merkwaardig instituut, dat het slim uitgedachte midden houdt tussen een exclusief theehuis, een duur casino en een luxueuze nachtclub. Bunnies met satijnen flap oren en een diep decolleté zorgen er voor de bediening. Zij dragen een rozetje met hun naam op de plaats waar het dijbeen begint en ze werken onder het strikte credo: „Bekijken, dat mag, maar aankomen niet". Wie het over treedt, klant zowel als meisje, gaat eruit en komt van z'n leven niet meer binnen. tégen het taaie puritanisme, dat de sa menleving in de VS nog zo sterk be heerst. Soms ook lokt hij diepgaande discussies uit over actuele, controver siële onderwerpen in de religieuze en sociale sfeer, altijd weer ingeleid door deskundigen van naam. Zijn formule is fris, zijn aanpak origineel. In het eerste nummer stak hij heel zijn vermogen, 600 dollars groot en hij verkocht er 50.000 van de 70.000 gedrukte exempla ren van, net genoeg om de tweede uitgave mogelijk te maken. In augus tus 1966 beliep de oplage 3.710.000. Play boy Magazine is nu in elk land ter wereld te koop en ondanks de pittige prijs 5 in Nederland) gaat het grif van de hand. Dit razende succes, dat tot soortgelij ke bladen in overeenkomst staat als Jayne Mansfield tot Brigitte Bardot, had andere grote zaken tot gevolg. Ten eerste werd Hefners mascotte he: konijntje met de lange oren een in slaand succes. Hij drukte het af op de omslag en op haast elke bladzijde van zijn tijdschrift, maar hij leende het ook aan de makers van manchetkno pen, mannenpullovers, dasspelden en rollen chocoladeflikken, wier produkten nu in zijn clubs en per post via het tijdschrift, te koop zijn. In dertien jaar was er voor 70 miljoen gulden omzet Zijn tweede idee was van morele aard. Mannen, zo redeneerde Hugh, hebben na een dag zwoegen in het zakenleven behoefte aan een rustpunt. Misschien bekennen ze het niet, maar ze vinden het fijn vertroeteld te worden. Ze wil len omringd worden door zachte, molli ge meisjesdieren, bescheiden in hun op treden maar toch onder handbereik om drankjes aan te dragen en sigaretten aan te steken. Zo ontstond de Playboy Club, zo ook werden de Bunnies gebo ren. Er zijn er nu 750 in zestien clubs in de VS en Londen en het eigen 200- kamer-hotel-met-strand op Jamaica. Streng geselecteerde, keurig nette meis jes, waaraan geen steekje los mag zijn. Ze serveren namelijk alles, eten, drin ken, rookgerei, maar geen Bunnies. Statistisch bezien moeten het voltref fers zijn en al mag men zeggen dat ze met de zaken die Moeder Natuur hun cadeau deed aardig te koop lopen, te koop zijn ze niet. Op straffe van ont slag is het hun verboden met de klan ten aan te pappen. Binnen twee weken na de opening in Londen, werden vijf meisjes die de balans tussen „aantrek kelijk" en „afwerend" zijn niet voldoen de in evenwicht hielden, eruit geknik kerd. Het is Hugh M. Hefners onverbidde lijke wens, dat Moeder de Vrouw, die in Amerika immers de dienst uitmaakt, haar „hubby" met een gerust hart naar de Playboy Club kan laten gaan. Ze is er trouwens zelf ook een graag geziene gast. Als ze weet dat manlief er geen kwaad kan, zal ze hem op zijn verjaar dag een Playboydas of een Playboy trui geven en misschien zelfs zijn jaar contributie betalen. Allemaal zaken die meneer Hefner welkom zijn. In zijn le vensbeschrijving vermeldt hij graag, dat zijn bruto ontvangsten over 1965 meer dan 48 miljoen dollar (170 miljoen gul den) beliepen. „Ik vind het een boeiende opgave la cunes te zoeken in de menselijke sa menleving en deze dan te vullen", zegt hij. „Mensen, die zeggen dat er geen kansen meer zijn, hebben het mis. De mogelijkheden zijn nog oneindig, voor wie ze weet te vinden". Is de vraag hoe hij het doet nu dus geen vraag meer, twee andere kunnen we misschien nog stellen. Ten eerste: wie wordt Playboy Club lid? Ten tweede: wie wil Bunny worden? Hugh M. Hefner heeft geen moeite met de antwoorden. „Onder mijn gas ten tel ik kunstenaars, schrijvers, ar tiesten, politici en zakenmagnaten. Ze komen, omdat ze weten dat er bij mij niet gezwendeld wordt met drank en eten en omdat ze bij mij gezien mogen worden". Inderdaad is het Playboy-lid maatschap in de VS een statussymbool, al lijkt de hoogte van de toelatings drempel alleen maar omgekeerd even redig aan die van het banksaldo. Of misschien wel juist daarom. In de VS is veel geld hebben geen zonde. In Lon den bestaat zeventig procent van de le den ook uit Amerikanen; mede daarom blijft het een vraag of Nederland wel voldoende Playboys zal kunnen opleve ren, want het lijkt een type waarvan ons land er niet al te veel telt. Bunny te mogen worden beschouwt het meisje, dat er geknipt voor is, als een uitverkiezing. Tussen de 18 en 25 jaar oud vrijgezel, getrouwd of ge scheiden, dat kan Hefner in het kader van zijn filosofie niet schelen trekt ze graag de flaporen, het kraagje en de manchetten, die het satijnen bad pak completeren, aan. Ze krijgt dit uni form naar maat van de club, in een kleur die haar het beste staat. De bij behorende netmaillots en de hoogge hakte schoentjes, geverfd in dezelfde kleur als het pakje, moet ze van haar eigen geld aanschaffen. Voor vijf dagen werk van niet meer dan acht uur per dag, al zijn de clubs open van 's och tends elf tot 's nachts drie, ontvangt ze in Londen een weekloon van 350 en in de States twee- tot driehonderd dollar. Fooien gaan in een pot, waaruit de meis jes volgens traditie veel weggeven aan kindertehuizen, liefdadigheidsacties en sociale instellingen. Ze zijn ook te huur bij de Playboydirectie om geld inzamelingsfeestjes te komen opluiste ren en ze mogen in hun vrije tijd voor model spelen, mits de afspraak wordt gemaakt door Playboy Models Incorpo rated. De Playboy-publiciteitsmanager bepaalt waar en wanneer ze bloed af staan aan het Rode Kruis (de pers wordt gewaarschuwd) en vaak verschij nen ze op de televisie in Hugh M. Hefners „Playboy Ur". De belangstelling voor het ambt is groot. Er zijn altijd lange wachtlijsten. Eén advertentie via een Engelse pira tenzender leverde zoveel sollicitaties op, dat de postzakken per afzonderlijke be stelwagen bij de Londense manager moesten worden afgeleverd. Tweehon derd meisjes zocht hij uit op basis van de gevraagde getallen omtrent borst- omvang, middel- en heupwijdte en na een nad< r onderzoek naar hun gedrag hield hij er honderd over. Die beman nen nu de club met vrouwelijk schoon op uiterst aangename wijze. Bunnies ontvangen de gast '•«ij de deur, begelei den hem naar de registratiedesk, verko pen hem de Playboy-artikelen uit de „gift shop", spelen tégen hem aan de roulettetafels, kondigen artiesten aan voor de floorshow, maken Polaroidkie- ken van wie zich het avondje-uit herin neren wil en trippelen bedrijvig heen en weer met dienblaadjes. Aantrekkelijk voor de Engelse meisjes is, dat ze na een half jaar dienst in Londen over plaatsing kunnen aanvragen naar één van de clubs in Amerika. Behalve de honderd Bunnies werken in de Londense club nog eens 145 man nelijke employés. Als restaurantchef, barkeeper, speelzaalopzichter, discjoc- key, filmoperateur, portier of musicus doen ze hun best het de 350 maximaal toegelaten klanten in alles naar de zin te maken. Naar Amerikaanse smaak zijn ze gekleed in wonderlijke uniformen, waarin een opzichtig kleurtje niet wordt geschuwd. De autodeuropener op de stoeprand bij voorbeeld tracht zijn waardigheid op te houden onder een bijzonder klein oranje-bruin petje, dat nogal komisch afkleedt bij een chocola debruin rijkostuum. Blauw met zilver is de uitmonstering van de kelners in het dure restaurant en in een brokaten ha- rembewaardersuitmonstering houdt een geweldige neger de wacht bij de shish- kebab en pllaffrijst, die in de „Living Room" in koperen ketels op open vuren voor zelfbediening gereed staat. Kleurig is ook de stoffering van de verschillen de zalen, maar alles ademt een sfeer van milde luxe, die nog wordt ondersteund door het donkerrode Play boy-tapijt mèt konijnekopjes, dat van de lobby beneden tot aan de logeer- flatjes op de bovenste etages gangen en trappen bedekt. „Speelmakker" van meneer Hefner te zijn is geen goedkope affaire. Het in schrijfgeld bedraagt 35 en de jaarcon tributie 55. Wie na de officiële ope ningsdatum lid wil worden, mist de Charter Rolls en is voor het leven ver oordeeld tot de dubbele bijdragen. Di neren in de blauw met zilver gestof feerde VIP-room komt op een goede der tig pop, elk drankje kost vijf gulden en wie de „woonkamer" binnen wil om naar muziek te luisteren moet aan de deur nog eens hetzelfde afdragen. Een zitplaats in de nachtclub „Alstublieft, praat u niet tijdens de show; uw be leefdheid wordt gewaardeerd door an deren" kost een tientje en een biet stukje met patat weer vijf gulden. Play- boy-cluppers bloeden geld uit vele won den. Toch weet Hugh genoeg mannen te vinden, die dergelijke aderlatingen re gelmatig met gemak doorstaan. Meestal zullen ze beschikken over een handig transfusiesysteem, „direct van fabriek naar verbruiker", of over een baas die hoge onkostenrekeningen als een bewijs voor hard werken beschouwt. In Lon den is avond aan avond geen plaats on bezet. Aan de bar heerst een gedrang, waarin je niemand herkent, maar tele visieschermpjes tussen de hessen ver raden wie er binnenkomt, zodat rela ties snel tot stand zijn gebracht. Dat zijn dan een paar van de ideetjes van meneer Hugh M. Hefner uit Chica go. Een jonge Amerikaan, die met een tijdschrift puritanisme en preutsheid ging bestrijden op een manier die de NVSH naar de kroon steekt. Die het instituut van „Playmate van de maand" uitvond, een naaktfoto over vier pagina's waarvoor het meisje dat zich voor deze blote pose leent 18.000 krijgt. Die het eerste nummer van een abonnement voor het leven door zo'n „Speelkameraadje" thuis laat bezorgen en die dat met een stalen gezicht óók deed toen een peloton soldaten in Viet nam de grap uithaalde de benodigde 150 dollar te „lappen". Fotomodel Jo Collins moest worden ingeënt en naar Saigon vliegen, om in een tank naar de frontlijn te worden gereden. Haar anatomie heeft nu met die van twin tig andere meisjes een ereplaats tus sen de helder verlichte kleurendias ach ter de Playmate Bar. Op zijn veertigste is Hugh M. Hefner multimiljonair en een begrip voor iede re Amerikaan. Playboy Clubs schieten omhoog als raketten op Kaap Kennedy. Bunnies vermenigvuldigen zich als ko nijntjes. Straks wortelen ze ook in Am sterdam en wie er al een punthoofd van krijgt, Hugh Hefner niet. Puntóren zijn zijn handelsmerk. van Nederland, houdt uw de aanslag, want als de de Amsterdamse Playboy wordt opengesteld is het In Londen waren de sleutels in drie maan- en 22.000 spijtoptanten, eerst nog eens uit de willen kijken, staan sma- wachtlijst. Niets rest hun sip gezicht voorlopig ai- aan het zestien miljoen dure, hoge Playboygebouw op te mogen snuffelen. Wat ze leven daarbinnen te is niet meer dan een schim- op het televisiescherm in de feitelijk bedoeld om de bui- te waarschuwen dat een VIP Playboy) zich opmaakt itiven, zodat hij diens chauffeur en. naar niets aan te doen. De Club is een uiterst secure club beng houdt Hugh Hefner zich jgels van het land, waar hij 'gt en omdat er in zijn Lon- Iwerk gegokt kan worden, wat en is toegestaan in besloten kien, komt niemand binnen zon en van het enig echte symoool lidmaatschap, de Playboy-sleu- taat op hoe hij heet en waar tekening wordt bijgehouden en de twee gegevens is belangiij- de ander. W- Hefner werd geboren op 9 I in Chicago. Hij ging er naar werd „bachelor of arts" aan fsiteit van Illinois en diende in van 1944 tot 1946. Zijn eigen begon hij met de uitgave van •boy Magazine in december dan toe had hij als copywri- frkt op de advertentieafdeling Daandblad Esquire en een goed wat nu het succes uitmaakt £lgen blad, nam hij daarvan 'ale foto's van niet bleu uitge- pisjes, interessante artikelen beste auteurs, verhalen over >e sporten als automobilisme, Vissen en alleen die adverten- dure, hoogwaardige en luxeuze f irtikelen aanprijzen. Daartus- Iroolt hij het winnend water- I 1 zijn Hefnerfilosofie, een plei- I een vrijer seksueel leven en Kelly Collins in vol ornaat, pakje met oren en schoenen in kleur, staartpompoen. DOOR HENK W. VAN DER BIE SLEUTEL tot veel heerlijks: het bewijs van het Playboylidmaatschap. EN dit is de man die het allemaal heeft bedacht. Hugh M. Hefner (40), omgeven door de symbolen van zijn succes.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 25