Bloembollenexport is vermoedelijk minder Denen ontevreden over onderzoek scheepsramp Rode Garde verspreidt lijst van „monsters" 41 Voorlopige cijfers niet hoopgevend iï-AQk fmR.LJM!Li Houtsplinters op treiler VL 153 1.' Eeutvig JTRIJDAG 7 OKTOBER 1 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE I(Van bloembollenmedewerker In de bloembollenstreken kijkt men Wekelijks het eerst naar „De opgave nnengekomen uitvoerformulieren jjoembollen" een statistiek, die door iet Produktschap voor Siergewasser, de vakbladen wordt verstrekt, ^ant nog steeds blijft de export fchter bij verleden jaar. Er zijn vrjj ^■ote schommelingen in die achter land. Het PVS wijst er, in navolging van de vakbladen op, dat dit fet de werkelijke exportcijfers zijn ir uitvoermeldingen, die plaats ben nadat de zendingen de deur zijn. Er is echter nogal wat spe- ng tussen de tijd van verzending en leiding, zodat daarin de verschillen pnnen ontstaan. Nu hoopt men in èt bloembollenvak, dat een aantal iporteurs zeer laks is geweest met Ie meldingen. Is dat niet het geval, in moet men ernstig rekening hou- m met een bij verleden jaar verge- ken kleinere bron van inkomsten. 21be laatste publicatie liep van 1 juli it en met 25 september. Dat begint I aardig naar het eind van het iportseizoen te lopen. Er zijn mis trien nog wat na-orders te wach- |n of exporteurs, die nog naar iiitsland moeten zenden, maar de (ote massa is toch weg. Die massa ilot] tot 25 september van dit jaar (.131.685 kg geweest en verleden ar 46.722.420 kg. De waarde waf 3171.597.095 nu en f. 175.176.357 ver- flen jaar. Se teruggang gaat over bijna de ele linie. Natuurlijk heeft Duits- iets meer gekocht. Iedereen preekt en schrijft toch immers /^its? Het wemelt van de exporteur? Duitsland in de winter. Denemar- L)\i. met een grote eigen produktie, Wporteerde ook meer. Dit land kan Jljn doorvoerland naar Oost-Europa dat door Nederlandse exporteurs M worden gebruikt om bollen naar achter het IJzeren Gordijn te pden, nu er een monopoliegroep is wnrmd. waarvan alléén de leden ivoervergunningen van het PVS ijgen. Men kan trouwens ook via ,dere landen die staten vrij gemak- lijk bereiken. Ondanks de „bunde- ig van de krachten" staan de lan- n van het Oostblok nog niet op ee statistiek. Naar Frankrijk Degenen, die de bloemenimport in afgelopen winter in Frankrijk u (j)ben gestopt kunnen nu juichen, I int de Fransen hebben meer ge- "^rht. Vijftigduizend kg op de bijna depeëneenhalf miljoen kilo is geer erweldigende hoeveelheid. We zul- l echter de definitieve cijfers moe- 1 afwachten. 1 De spanning over de exportcijfers zeer begrijpelijk, want de export is enige bron van inkomsten voor dit iembollenvak, dat dit jaar óók stij- nde loonkosten heeft gehad. Er heus niet minder mensen aan 1 werk geweest en dat betekent, een groep mensen de broekriem -let aanhalen. Het zullen vermoe- lijk wel die kwekers zijn, die de hebben gehad een minder goed ëas te oogsten. r waren kleinere maten genoeg zo goed als alle gewassen, maar :RVI( grootste maten waren vrij krap handen. Daarvoor werden goede M|jzen gegeven. Dat kon bij de lagere ijzen van de kleinere maten ge- utortkkelijk. De export heeft dit jaar 1 verdiend. Een volslagen niew argument heb ben wij van een exporteur gehoord die men wel tot de „upper ten" mag rekenen. Zijn verkopers hebben op dracht gekregen geen grotere orders te boeken dan verleden jaar. Volgens hem redeneren ook anderen zo. Het personeel wordt te duur en de ver zending is niet voldoende te mecha niseren om meer te verwerken mei I den komt eenzelfde of kleiner aantal mensen, halen. En dat in een tijd, waarin de eige- j naar van een kleine zelfbedienings- zaak leert, dat hy in vyf jaar tijd zijn omzet moet verdubbelen draaiende te kunnen blijven! been hebben, zoals bijvoorbeeld hei in stand houden van onrendabele bedrijven door middel van opkopen van overschotten. Maar ook deze jongere onderne mers kijken ongerust naar de weinig fraaie cijfers. Zij weten dat afbrok kelende kwekerijen niet best kunnen zorgen voor goede bollen. Een arme kweker bezuinigt op alles en haalt ziekten in huis. Heel eigenaardig is, dat iedereen het volste vertrouwen heeft, dat het vak ook weer door deze moeilijkhe- de vette jaren wel zal Voorzichtig ADVERTENTIE Van meer realiteitszin getuigde een andere exporteur, die verklaarde heel voorzichtig te hebben verkocht tegen zo hoog mogelijke prijzen. Hij vertrouwde gewoonweg de groei van de bollen niet. Ze hadden in de herfst, winter en voorjaar van 1965— 1966 alles tegen. Er waren er veel geplant, dat was wel bekend. Een flink aantal exporteurs meende de eerste maanden van het jaar op een grote oogst te kunnen rekenen. Ze hebben tegen lage prezen verkocht. Deze exporteur echter geloofde er niet in. Hij heeft orders laten liggen voor de optimisten. Hy heeft goed gegokt, heet dat dan, maar is net zo als nog wel meer serieuze mensen ge woon voorzichtig geweest. Alles bij elkaar echter staan de zaken er niet zo fraai voor. Er is een kentering aan de gang onder invloed van de wijzigingen op de arbeidsmarkt. Oude met ontzag be- ziene bedrijven stoten kwekerijen af of verdwijnen helemaal. Jonge onder nemers worden uitgelachen om hun ideeën, opgedaan bij economen en dergelijke theoretische mensen. Maar heel wat van deze jonge ondernemers halen steeds grotere omzetten en rijden, verantwoord!, In steeds duur dere auto's. Ze hebben nog maar één groot be zwaar, ze krijgen in te traag tempo voldoende armslag van het Produkt schap van Siergewassen, dat door zijn besluitenloosheid in de politiek ten opzichte van de Euromarkt de men sen al jaren onzeker maakt. Men redeneert over en rekent op een ge vecht om het bestaan in de E.E.G. en kan daarbij geen blokken aan het Een nieuw wapent de stijgbeugel. Wie de stijgbeugel heeft uitgevon den en waar zulks gebeurde, staat j niet vast. De geschiedkundigen hul- digen over dit punt verschillende op vattingen. Maar wel staat vast, dat de oude Perzen (voortreffelijke rui- tersoldatendat instrument niet kenden en dat de stijgbeugel in West-Europa voor het eerst werd ge signaleerd ten tijde van Karei Mar tel. die in het begin der achtste eeuw koning der Franken was. Deze Ka- rel „Strijdhamer" versloeg een aan tal in Duitsland wonende Germaan se stammen en ook zijn beroemd ste overwinning nabij Poiteirs de uit het zuiden opdringende Ara bieren. Hij had een groep zeer strijdbare ridders ter beschikking. Deze ruiters gebruikten stijgbeugels, waardoor zij vaster te paard zaten dan hun te genstanders zonder stijgbeugels. Zij konden hun zwaarden en lansen heel wat doeltreffender en met meer kracht hanteren dan de stijgbeugel- loze vijandelijke ruiterscharen. Als zij mis sloegen of mis stootten, be stond er geen gevaar, dat zij in het zand zouden bijten, want zij zaten zeer stevig te paard. Zo werden deze ridders de al lereerste baanbrekers van het feo dalisme dus dank zij hun stijg beugels geduchte tegenstanders en daarom is het niet overdreven, de strijgbeugel als een toen nieuw wapen in Europa te kenschetsen. Wil men het enigszins overdreven zeg gen, dan kan men verdedigen, dat de stijgbeugel een der zuilen was, waarop het Frankische Rijk werd gebouwd! Te verkrijgen, zonder enige verplichting, bij F a. VAN KAMPEN, De Kempenaerstraat 9, Oegstgeest ADVERTENTIE fdoor bijzondere j nhet moojSte van het mooiste". Tegen contante betaling lrretandi(fheden] keuze Ujt een beperkte, buitengewoon mooie serie ^'iëw'elfichtals'enige''. SHOWMANTELS in tweeds, camels. j in Nederland velours, mohairs, o.a. bezet met schitterende EDEL- j keuze uit een kleine BONTKRAAG als Persianer.Nertz, Bever enz. po _eAi Hnr.h raar f raait» 1 doch zeer fraaie collectie BONTMANTELS 1 tegen niet nader i te noemen MEVR. J. COLLEWUN mannequin LAAN v.MEERDERVOORT 285 DEN HAAG te bereiken met tram 3-7-11-14 en bus 15 Bartelink concerteert I 14 oktober in Lisse j De Orgelkring Bollenstreek zet de serie orgelbespelingen in de 3 b.- Agabhakerk in Lisse voort met een concert door de bekende Amster damse organrist Bernard Bartelink. Na de laatste concerten op zaterdag avond is nu de vrijdagavond gekozen in de verwachting, dat. meerderen deze concerten kunnen bezoeken. Het programma vermeldt werken van Couperin, Bach. Choral 11 van Franck terwijl de organist als laat ste werk zal spelen Prélude en Fuge op de naam Alain van Duruflé. Kerkelijk Leven Genemul- NED. HERV. KERK Beroepen te Oude-Tonge Schoonhoven G. Estrik te den; te Groot-Ammers J. v. d. Vel den te Amersfoort. Aangenomen de benoeming tot pre dikant voor het R.-K. ziekenhuis te predl- Het overvaren van Deense kotter Nina Mona in de buurt van Esbjero- Roosendaal. GEREF. KERKEN VRMGEM. Beroepen te Ablasserdam-Nieuw-Lek- kerland A. C. Haltsma te Heerde; te Bergentheim (2de pred. pl.) M. Heems kerk te Zevenhuizen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Arnhem A. Hofman te En China zuivert maar voort.. $w HALF \»J wïï jen manlijke sigaret 'ittig en joch zacht I "b-.....,...f 1 EER Ril4 OAPT4//J, De Rode Garde in communistisch - China heeft een lijst van 84 zoge naamde „monsters" gepubliceerd waarop vele vooraanstaande Chine zen met naam en toenaam en al hun functies aan de kaak worden gesteld. Onder de „monsters" bevinden zich de oud-burgemeester van Peking Peng Tsjen, acht leden of kandida ten van het centrale comité, onder wie een vice-premier en een minister, drie secretarissen van het bestuur van de jeugdbeweging, vijftien recto ren van verschillende universiteiten, secretarissen en voorzitters van lite raire en beeldende-kunstbonden. van kranten en dergelijke. De Rode Garde dringt aan op ver dere strijd tegen deze personen, hoe wel vele monsters op de lijst al afge zet zijn. Het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg, dat dit bericht ver spreidt, voegt er aan toe dat er nog een andere, veel langere lijst bestaat van gebrandmerkte personen. Het Chinese partyblad Ren Min Ribao heeft een aanval gedaan op een professor (een vooraanstaand com munist) wegens kritiek op de per soonsverheerlijking van Mao Tse- toeng, zo meldt een Hongaars blad uit Peking. De 77-jarige Li Ta, een van de 12 communisten die aan het eer ste partijcongres in 1921 deelnamen, zou gezegd hebben: „Is de ideologie van Mao Tse-toeng werkelijk het hoogst denkbare? Kunnen we stellen dat het marxisme nooit verder zal ko men dan dit?" Li Ta, die professor was op de Voe Han universiteit, zou in ideologische werken geschreven hebben dat de verheerlijking van Mao hem niet aanstaat Hij zou de denkbeelden van Marx, Engels en Lenin de „revolutio naire idealen van het wereldproleta- riaat" hebben genoemd, en Mao slechts de grondlegger van „de theo rie over de revolutie van de Chinese communistische party'. De Hongaarse correspondent weet niet wat er na deze kritiek met de professor gebeurd is. bourgeoisie in communistische dracht' en „revisionisten die hun ware ge zicht achter maskers verborgen" Nieuwe ontwikkelingen doen zich voor in de zaak van de Deense kot ter ,Nina Mona', een houten scheepje dat volgens Deense getuigen begin van dit jaar in de buurt van Esbjerg werd overvaren door de Vlaardingse treiler VL 153 ,Liesje en Rutger" en waarbij twee van de drie opvarenden verdronken. De Deense verzekerings maatschappij Union, die de verzeke ring van de houten kotter op zich had genomen, heeft namelijk laten weten, dat zy niet tevreden is over het onderzoek, dat de Nederlandse Justitie instelt naar de oorzaak van het ongeluk en vooral niet over de snelheid waarmee dit wordt uitge- ADVERTENTIE VOOR EXCLUSIEVE DAMESSCHOENEN DONKERS TEEG 14 In Brussel heeft prinses Paola een bezoek gebracht aan het Me- tropole-theater ter bijwoning van de Europese première van de film „De Bijbel". De president van de Union, Chris tian Thygesen, overweegt nu het Deense ministerie van BuitenAandee Zaken te vragen zich met de zaak te gaan bemoeien. „Tot tweemaal heb ben we de Nederlandse autoriteiten gevraagd gegevens te verstrekken over de stand van het onderzoek, maar wij hebben alleen maar de ko pieën ontvangen van de verklaringen, die de bemanning van de VL 153 over het ongeluk heeft afgelegd. Wij zijn erg teleurgesteld over het gebrek aan interesse van de Nederlanders", al dus Christian Thygesen. Zeker is dat de Nederlandse Justi tie al geruime tijd bezig is met een onderzoek naar de werkelijke oorzaak van de noodlottige aanvaring. De be langrijkste vraag, die men zich daar bij heeft te stellen ia, of de beschul diging van de Denen, onder wie de enige overlevende van het ongeluk, de visserman Henry Soerensen, dat de aanvaring te wijten is geweest aan grove onachtzaamheid van de VL 153-bemanning, voldoende hout snijdt om een vervolging in te stellen. laboratorium, dat een technisch on derzoek heeft ingeeteld naar óe her komst van hou tspl inters, die enige tfjd na het ongeluk op de boeg van de „Liesje en Rutger' zijn gevonden. „Ik heb wel mondeling mededelin gen ontvangen over de resultaten van het onderzoek. Het is echter noodzakelijk, (Jat deze worden samen, gevat in een rapport", aldus mr. Ge** brandy. De rechter-commissaris ver klaarde voonte, dat hij ook een naiv- bisdh deskundige heeft betrokken bfl het onderzoek. Deze is bezig met het verzamelen van gegevens over stro ming, windkracht, windriohting en dergelijke ter plaatse op het tijdstip van het ongeluk. ..Het is niet te zeggen, wanneer het gehele onderzoek afgesloten zal kun nen worden. Wanneer het zover is, dan moet de zaak in ieder geval nog besproken worden met de officier van Justitie en de advocaat", aldus mr. Gerbrandv, die niets wilde zeggen over de thans bekende gegevens ven het. onderzoek. Niet mals Rapport De Rotterdamse rechter- ris, mr. J. C. Gerbrandy, die het vooronderzoek naar de oorzaak van het geheimzinnige ongeluk met de ,Nina Mona' leidt, verklaarde gister morgen. dat het onderzoek nog niet is afgerond. Hij zei nog te wachten op een rapport van het gerechtelijk Bij een eedaflegging in het stadion 1 van Peking beloofden tienduizenden rode gardisten gisteren de werken van Mao Tse-toeng eeuwig te bestu deren en eeuwig trouwe voorvech ters van Mao's idealen te zyn. De correspondent van het Hongaarse persbureau MTI bericht uit Peking dat honderden bussen en vracht wagens de rode gardisten door de straten van Peking van en naar het stadion brachten. Er werd een „openbare veiligheids organisatie" van rode gardisten op gericht die samen met de politie de culturele revolutie ln de hoofdstad zal regelen. De groep zal ook „on echte rode gardisten, zakkenrollers en andere duistere elementen behande len", aldus de verklaring van de Rode Garde. Ook de Chinese pers wordt door de Rode Garde onder vuur genomen, zo bericht de correspondent. Voe Leng- hsi, hoofdredacteur van het partij blad Ren Min Ribao, werd een „duis tere bandiet" genoemd. „Vele kranten hebben in de stormachtige zeeën van de culturele revolutie het hoofd hele maal niet boven water kunnen hou den", aldus MTI. Vele redacties zijn afgezet en vervangen door commis sies van arbeiders, omdat de redac teuren „vertegenwoordigers van de De beschuldigingen van Deense zyde aan het adres van de VL 133 zyn niet mals. Volgens getuigen staat het vast, dat de schuld van de aan varing bij de Vlaardingse treiler ligt. De Denen zjjn van oordeel, dat de schipper en de roerganger van de .Liesje en Rutger' ernstige verwijten kunnen worden gemaakt, omdat zij de aanvaring hadden kunnen voor komen. Bovendien zouden deze twee zeelui lachend en zwaaiend hebben toege zien. hoe de drenkelingen van de ,Nina Mona' zich poogden te redden. De grieven tegen de schipper en de roerganger luiden, juridisch vertaald» „dood door schuld". Voor de schip per komt. daar nog bij: „het opzette lijk nalaten hulp oe verlenen na een ongeluk op zee". Tot tweemaal toe zijn zeven Deense getuigen in Nederland geweest in verband met het. onderzoek naar de toedracht van het ongeluk met de .Nina Mona'. Zo waren zij in maart in Vlaardtngen voor een confrontatie met de ,LiesJe en Rutger'-bemanning. Daarna gingen zij naar IJmuiden om daar de toen op de helling liggende VL 153 te bekijken en om aanwezig te zijn bij een deel van hert technisch onderzoek aan boord van de treiler door het gerechtelijk laboratorium. Eind mei van dit jaar kwamen de Denen voor de tweede maal naar ons land. Zij werden toen uitvoerig ge hoord door mr. Gerbrandy In maart van dit Jaar gelastte de officier van Justitie, mr. J. D. de Jong uit Rotterdam, een gerechtelijk vooronderzoek naar de gedragingen van de schipper en de roerganger van de .Liesje en Rutger'. De officier nam deze beslissing na bestudering van de processen-verbaal van de eerder gehouden confrontatie van de zeven Deense vissers met de opvarenden van de VL 153 en op grond van ver schillende verhoren. De Vlaardingers hebben tot nu toe steeds ontkend, dat hun schip iets te maken heeft gehad met de noodlot tige aanvaring voor Esbjerg. 'Z\J achtten het lang niet uitgesloten, dat de Denen de .Liesje en Rutger' ver warren met een Noorse treiler, waar van de roepletters veel op die van de VL 153 Ijjken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 23