AJAX IN TWEEDE RONDE Piet SP 0 R T van vandaag 1 Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans Imsterdammers blijven overeind in Turkse heksenketel Het telraampje bij Sparta - Floriana Besiktas opnieuw verslagen (2-1) een stuk kaas nithet vuistje eONDERDAO fl OKTOBER 1998 LEIDSCH DAGBLAD PAOINA IT j»tterdam, woensdagavond u tevreden?", vroeg mister de president van Floriana, het waterballet op Malta met s geëindigd aan de heer Aarse, van ide sectie betaald i Sparta, i hebben zo'n vaag vermoeden, de heer Aarse gisteravond na de knikkerpartij in het (ordstadion, toen het tel- bpje 60 aanwees, deze vraag r de lippen heeft kunnen Mister Mizzi had zeer wei- freden tot tevredenheid. Goed, er [overmorgen, wanneer het vlieg- op Malta landt, geen morrende 'gte klaar staan om mister Mizzi t coach Ted Phillips te moles- fc, maar om met zo'n nederlaag ig te keren na nog wat hoog- vend gemompel in Rotterdam van heer Phillips „Wij zijn hier geko- Q om te winnen" is niet leuk. Je bleef lachenheeft de heer [se, na zijn terugkeer van Malta en een journalist gezegd. Het veld de rots zult u bedoelen het wa- jallet de Italiaanse scheids- hter er was wel enige reden reen „comedy caper". De Malte- hebben er zelf braaf om ge ilen en gezongen: „We all live in fellow submarine" en „Italia lia" niet om Floriana niet om l Phillips, het oude Engelse „oor- ifichip", niet om good old Lolly 'g. Die werden hartelijk toege- (ht. Welnu, die werkten gister- (nd op de lachspieren van de Rót- dammers. Mister Mizzi zat in de t, toen het al 40 stond en nog Ibele cijfers grijnzend om het fcje keken, heel sip zijn kopje kof- .te drinken. Men zag het hem dui- JJk aan: Hy vond de Rotterdam ss plotseling neit meer zo sympa- ek als op Malta, maar hij moet niet euvel duiden. Die 14.000 Rotterdammers lachten niet alleen om Malta, maar en laat dat de heer Mizzi tot troost zijn ook een beetje om Sparta, dat het eerste kwartier nog verschrikkelijk „cupperig" liept e doen. Niet zoals de trainer Wiel Cörver het op zijn Limburgs zo sappig weet te zeggen: „Met het „köpfen" er bij. O, nee. Er waren Spartanen we noemen maar geen namen die als een kip zonder kop speelden en op alles scho ten wat in het stadion te vinden was, behalve het doel. Maar ach, wat deed het ertoe. De Maltezer voetbalridders, die kennelijk geen gras aan de voe ten konden velen, zagen Pim Does burg ergens in een onbereikbare ver te. Ze hebben hem zegge en schrij ve twee keer van dichtby gezien, eenmaal voor en eenmaal na de rust. Na een kwartier kon dan eindeüjk het telraampje in beweging komen toen Bosveld met een listig hakje Kepiper de kans gaf om de jongste Borg met een mooi strak schot te ver slaan: 1—0. En als het eerste schaap eenmaal over de dam is volgen er meer, nog twee van Vermolen en een van Bosveld. En die 40 voorsprong met de rust was echt niet geflatteerd'. Het is eigenlijk een beetje een won der om niet te zeggen een schan- dat er na rust nog maar twee bij zijn gekomen: van Buman en Kemper: 60. Iedereen zat tenslotte te hopen, dat de Maltezers er nog in zouden slagen althans de spreekwoord delijke eer te redden, maar zelfs die kinderhand bleef leeg. Het applaus na afloop voor de verslagen ridders moet balsem zijn geweest voor de ge folterde ziel van mister Mizzi. Ach ja, kwaad zijn de Rotterdammers nu weer niet. En tenslotte mag mis ter Mizzi zich misschien een beetje de boot genomen voelen, hjj hoeft tenslotte niet met een vliegende vis Rotterdam te verlaten. (Van onze speciale verslaggever) Istanboel. woensdagavond De stilte viel over het Ali Ami Yen-stadion met het geluid als van een lekgeraakte ballon die langzaam leegloopt. Er was een kwartier gespeeld in de tweede helft in de returnwedstrijd tussen Besiktas Jimnastik Klübu en Ajax, over Istanboel glansde de avondzon. De 38.000 toeschouwers, die na een trage eerste periode ietwat ingedommeld leken, waren nog maar even tevoren losgebarsten in een schier uitzinnige geluids explosie, waaraan geen einde scheen te komen. Linksbuiten Faruk, de man die naar algemeen werd aangenomen voor het twee de cup-duel bij Besiktas niet her kozen zou worden, had de Turkse landskampioen een voorsprong van 10 gegeven. Onmiddellijk dreunde toen de geelgekleurde arena aan alle kan ten, schalden de trompetten, sproei de een regen van lege flesjes uit de dichtbezette rangen op het veld en kwamen tientallen politiemannen en militairen in actie, om de orde te herstellen. En terwijl de spelers van Besiktas de kostbare grasmat zui verden van het glaswerk, wachtten de elf Ajacleden in uiterste kalm te, elk op zijn eigen plaats, op het hervattingssignaal van de Bulgaar se scheidsrechter Dinov. Misschien waren er by, die diep in hun hart de verbijstering over wat zich hier af speelde voelden. Maar al dit spekta kel scheen hen niet te deren. Ook niet tot prompt daarop Ajax op het nippertje een tweede Turkse treffer ontliep, toen de overigens goed spe lende Suurbier enkele tientallen cen timeters buiten het strafschopgebied een zware overtreding beging, die de arbiter terecht overigens niet met een strafschop honoreerde. Dit alles voltrok zich binnen enkele hon derden seconden. Vleugellam Toen kwam die bewuste vijftien de minuut, waarin de Karaktertal- lar vleugellam werd gemaakt. De zwarte adelaar van Besiktas zou niet verder vliegen in dit Europa cup toernooi, zoals heel Istanboel dagen lang zelfverzekerd had aangekondigd. Sjaak Zwart, die één van de beste wedstrijden uit zyn reeds lange car rière speelde, scoorde koelbloedig uit een voorzet van Cruyff. Het was alsof de duizenden Tur ken die kort daarvoor nog zo ver schrikkelijk tekeer waren gegaan, het doelpunt niet eens waarnamen. Op het moment dat zy Besiktas bij- ADVERTENTIE De kleedkamers in de duis tere catacomben van het Galatasaraybezit Ali Ami Yen zijn uiterst eenvoudig van in richting. Voor elke speler is er een krukje om op te zitten en een ijzeren kast die doet denken aan soldatenka- mers. In het vertrek waar Ajax, dat in trainingspak van hotel naar stadion kwam, en kele ogenblikken nam om bij te komen, was tien minuten na afloop van het duel niets meer te bespeuren van de uit gelaten stemming ten velde. Br heerste wel duidelijk waar neembare tevredenheid. ,Jk vond dat Besiktas na ons eerste doelpunt als gesla gen was. De manier waarop de Turken toen gingen spelen viel me erg tegen", zei een als altijd zeer rustige trainer Ri- nus Michels. Maar zijn ogen schitterden en verrieden hoe blij of hij was met dit succes. „Onze ploeg heeft getoond mentaal aan kracht te win nen en dat is een heel be langrijk punt. Het is mij ge weldig meegevallen zoals de jongens de klap van dat doel punt van Besiktas hebben op gevangen. En nu kun je na tuurlijk wel zeggen dat een slftal dat een doelpunt heeft gemaakt, kwetsbaar wordt, omdat dan het verlangen naar meer goals komt, vooral in een ivedstrijd als deze. en dat dan de voorzichtigheid in de verdediging uit het oog icordt verloren. Maar denk er even aan dat er altijd nog veel beheersing nodig is om daar gebruik van te maken". Ajax best tevreden „Wij hebben ze taktisch goed gepakt", vond Sjaak Sioart. „Misschien ivas er bij ons heel even paniek na dat doelpunt van Besiktas. Maar niet lang. Daar hadden we van tevoren over gepraz.t. Ook als die knapen er een maken, moeten er altijd nog twee bij komen voor we er uit liggenivas er gezegd. Ja. dat doelpunt. Ik speelde naar Cruyff, want ik dacht de bal veel eerder te krijgen. Ik ivas er van overtuigd, die goal die maak ik. En omdat er behal ve de keeper ook nog een achterspeler op de lijn stond, heb ik de bal rustig stil ge legd voor ik schoot", aldus rechtsbuiten-back Swart, die overigens al eerder een mag nifieke partij als achterspeler vertolkte. Dat was in het vo rige seizoen tegen Sparta, na dat Suurbier was uitgevallen. Tonny Pronk en Bennie Muller waren beiden nogal geteisterd. Pronk: ,X>ie Sanli trok me eerst onderuit en ging toen boven op mijn arm staan. Ik dacht eerst dat-ie gebroken was, zo'n pijn deed het. Muller: „Het was de zwaar ste optater die ik kreeg zo lang ik voetbal speel en dat is nu toch al een hele tijd". Henk Groot, bepaald niet ontevreden, gelooft nog beter te kunnen. „Ik heb mijn vorm van Feijenoord, waar ik ook achter de voorhoede opereer de, nog lang niet. Misschien als ik bij Ajax het hele sei zoen in het eerste had ge staan. Maar het kan nog". Bij Besiktas bleef de deur lang gesloten. De Joegoslavi sche trainer Spayic schroom de niet zijn spelers zijn mis noegen duidelijk kenbaar te maken. Dat was eigenlijk overbodig. De tranen die hier volop stroomden zeiden vol doende. Buiten stonden hon derden toeschouivers te zvach- ten. De politiebewaking wa. niet nodig. Men juichte er, applaudiseerd" toen de tri omferende Amsterdammers in de bus stapten. na naast Ajax hadden gewaand, werd die illusie stukgeschoten en een diep stilzwijgen was de onge kende reactie. Er waren reeds 49 minuten ver streken na het begin van de twee de helft, toen Piet Keizer aan Be siktas' derde Europa cup-droom een volledig einde maakt. Even later bracht het bijna volle stadion dat de Nederlanders bij hun entree en ook daarna dikwijls had uitgejouwd, de Ajax-ploeg een ovationeel ap plaus. De hulde van de verslagenen voor de overwinnaars. Traag, alsof zij bang waren voor een ongetwij feld wachtende reprimande, bega ven de spelers van Besiktas zich in de richting van de duistere tunnel. Een vernietigend fluitconcert maak te deze gang alleen maar zwaarder. Het publiek is wreed en grillig, ook hier in Turkije. De Ajacleden voerden een wilde rondedans uit. Zij hadden met suc ces de gevreesde hindernis-Besiktas in de eerste ronde genomen. De juis te tactische instelling voor deze tweede ontmoeting droeg daartoe veel bij. Zieker, Ajax kwam met een voorsprong van twee doelpunten naar Istanboel, had dus duidelijk betere vooruitzichten dan Besiktas. maar kon er van overtuigd zijn dat de Turken een andere speelwijze zouden toepassen dan een week te voren in Amsterdam. Terwijl evenwel de verdediging van Besiktas wederom zeer krach tig bleek, had de Turkse vertegen woordiger op het middenveld niet de beschikking over potentiële grond legger voor aanvalsacties, terwijl het in de voorhoede zelf evenmin vaak vlot draaide. Daarvoor vergden de combinaties teveel tijd. Natuur lijk hebben de Turken ditmaal wel zeer dikwijls de weg naar het Am sterdamse doel gevonden. Keeper Bals kreeg het aanzienlijk drukker dan in het Olympisch Stadion, en had het daarbij vaak ook erg moei lijk, maar van imponerend niveau was het Turkse aanvalsspel bepaald niet. Minder Ook de Amsterdamse voorwaart- jn zagen geen kans de kwaliteit te bereiken van bijvoorbeeld het eerste kwartier van de wedstryd in Amster dam. Door opnieuw zeer fel op de bal te „zitten" ontwrichtten de Tur ken de nauwkeurigheid van Ajax, waarbij ook niet mag worden ver geten, dat de aard van deze tweede ontmoeting voor de Amsterdammer! uiteraard meer verdedigend dan of fensief was. Henk Groot, die in de beginfase overigens nog wel eens mistastte, be paalde zich geheel tot zijn defensie ve taak. EvenaJs, in iets mindere mate Muller, de andere man uit de „2" en ook Nuninga. Ajax speelde dat verdedigende voetval veel beter dan Besiktas ln Amsterdam. Het zag geregeld kans vanuit de verdediging zelf aan te rallen. Nadat uren ran tevoren het All Ami Yen-stadion al vrijwel was vol gestroomd, de toeschouwers met de uitreiking van de kampioensbekers aan vele clubs uit het regionale voet- bej waarvoor 25 elftallen zioh compleet presenteerden waren be zig gehouden, reserve Ko Prins het publiek vermaakt met. een Besiktas vlaggetje, terwijl zijn clubgenoten aan lichaamsbeweging deden, had de eerste helft een tegenvallend ver loop. Het lage tempo van beide ploe gen noodzaakte scheidsrechter Dinov vrijwel niet de wandelpas te on derbreken. Doelman Bals, gehinderd door het ongelijke doelgebied, nam in die periode geen risico en sloeg of stompte de hoge inzetten van half speler Suat en aasvalsspits Gue- ven liever weg, dan de bal te van gen. helft, toen de Turken een periode doormaakten waarin zeer slecht werd geplaatst, kreeg Ajax kansen een licht overwicht effectief te maken Maar Keizer kwam na goed samen spel met Cruyff niet tot een schot, lerwijl deze speler zelf een felle dia gonale kogel zag afstuiten op een voet van Kayawaarbij doelman Necmi, wiens doel overigens wel heel wat minder talrijk onder vuur werd genomen dan in het eerste duel, al naar de hoek dook. Besiktas begon na de rust, onmid dellijk met een krachtig offensief, waarbfj ook het tempo werd opge voerd. Ajax kwam toen heel moei lijk aan de bal en na acht minuten stelde een fout van Soetekouw de Turken in staat tot een snelle, ver doorgevoerde driemans-combinatie Sanli-Yusuf-Faruk. Bals raakte de van dichtbij en hard ingeschoten bal nog wel aan, maar was in feite kansloos. Dit vrij snelle succes viel als een bom temidden van de fana tieke supporters van Besiktas en het leek alsof de hel was losgebroken. Een van de (niet-gehelmde) poli tiemannen werd aan het hoofd ge troffen door een vanaf de tribune gegooid flesje, en werd onmiddellijk afgevoerd, terwijl zijn collega's in linie de trappen opstormden om de opgezweepte herrieschoppers te kal meren. Besiktas bleef nog wat aandringen en nadat de Nederlanders eerst een kopbal van Sanli uit de vrije trap contra Suurbier rakelings naast had den zien gaan, Bals een mis trap van Muller corrigerend. De situtatie was vrijwel identiek aan die waaruit de openingstreffer ontstond. De uittrap ▼an Bala bereikte de dikwijls naar links zwenkende Cruijff, die handig enkele vasthoudende tegenstanders passeerde en vervolgens een voorzet losliet, waarvoor Keizer en Swart zich meldden. Laatsgenoemde ver keerde in de beste positie, legde even de bal stil en passeerde Necmi on houdbaar. Verslagi Afgekeurd By Ajax kwam het meeste gevaar van rechtsbuiten Swart. die tegen Fehmi bepaald meer ruimte kreeg dan Keizer op links van de kalende, weer bijzonder ijverige maar niet sympathiek spelende Yavuz. Maar ook zonder dat was de Ajacied nog al terughoudend in zijn pogingen, wat beschroomd bijna, zonder dat er van een tekort aan inzet, gesproken kan worden. Hij leverde ln de 22ste minuut van de achterlijn na drie Turken te hebben gepasseerd 'n voor zet, waarna Nuninga raak schoot. Schfeidsr. Dinov, die 'n bekwaam wed strijdleider was veel overtuigen der optrad dan zijn Engelse colle ga Taylor in Amsterdam had evenwel terecht waargenomen dat Keizers pass van achter de lijn kwam. Wat wel opviel bij de Bul gaar was. dat hij nagenoeg niet floot als ln plaats van beheerst voeten werk op ongeoorloofde wijzen armen en handen werden gebruikt, waar van vooral de Besiktas-spelers zich ontelbare keren bedienden. In het laatste deel van de eerste en Dat doelpunt maakte van Besik tas eigenlijk toen al een verslagen elftal. De Turken ondernamen wel iswaar nog vele pogingen, maar ver hoogden tegelijk hun agressiviteit in negatief opzicht. Nadat daarvoor geen blessures van betekenis waren voorgekomen, moest het spel nu keer op keer worden onderbroken, waarbfl steeds de Ajacieden slachtoffer wa ren en met name linksbinnen Sanli de schuldige was. Soetekouw was, nadat hij eerst nog voor een dreigend moment had gezorgd door even buiten het straf- schotgebied hands te maken, de eer ste die moest capituleren. Een veel te harde charge van Sanli deed hëm wankelend naar de rechtsbuiten plaats verhuizen. Hij zal vermoede lijk enkele weken niet kunnen voet ballen. Toen begon de periode-Swart Eerst gewoon wat teruggetrokken, even later, toen ook Pronk met een van pijn vertrokken gezicht rond stapte als rechtsback. Opnieuw San li achtte het nodig een voet te stam pen op een van de armen van Pronk, toen deze na een gewonnen duel op de grond lag. Sjaak Swart verzette als rechtsachter, terwijl Suurbier naar binnen doorschoof, in korte tijd een ongelooflijke hoeveelheid werk. En dat kwam goed van pas, omdat ook Muller vrywel werd uitgescha keld na een zware botsing met wederom de onbeheerste Sanli. De officiële speeltijd was al ver streken, maar de heer Diinov had de tijd die voor het behandelen dei- blessures verloren was gegaan bijge teld. toen Suereyya op rechts de fout maakte die hem minutenlang met het hoofd tussen de handen op het gras deed knielen. Een volko men onschuldige verre trap van Pronk had hem in het bezit van de bal gebracht. Een kleine aarzeling, een mistrap, een tegenstander die toesnelde: Piet Keizer, eindelijk los van Yavuz. Alleen kwam hij voor Necmi, die tegen de lage inzet weer loos was. De Amsterdamse triomf was com pleet. De zwarte adelaar van Besik tas zal niet vliegen. En de naam van Ajax gaat in de hoed als volgende week in Florence wordt geloot voor de tweede ronde. Het tweede doelpunt van Spar ta in de wedstrijd tegen Flariana, Vermolen (links) schiet hard in. Doelman Borg tweede van rechtsis een geslagen man. ADVERTENTIE Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar In spaar - bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-), Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17