Linkse druk in P.v.d.A. wordt steeds heviger .Lek" van 100 miljoen in redenering-V eldkamp Ruimte-doelen na maanlanding Betoging langs grens China-Rnsland Overva! in Dordrecht |Raads!id B.P. wegens - smaad veroordeeld Binnenkort „vaste Russische satelliet voor communicatie Joegoslaven kosten 500 gulden per week ^DINSDAG 4 OKTOBER 1960 LEIDSCH DAGBLAD >rm>i prinses Alexia, het in juli ^llrén jaar geworden dochtertje van rei'woning Constantijn van Grieken- na und en Koningin Anne-Marie, err*3ordt door vader en moeder ge- flpen bij het aflopen van de sttdpeilijke trappen van het ko- 1 nklijk paleis. Nu weer boekje „Tien over rood NOORDWIIK Werken aan het wandkleed (Van onze A'damse correspondent) Iers „Het is wenselijk, dat Nederland een republiek wordt, zodra de rege ring van Koningin Juliana eindigt". Dit Is een van de „tien geboden die worden opgesomd in het boekje „Tien over rood". Het is samenge steld door een aantal publicisten, die zich vertegenwoordigers van „Nieuw links" in de Partij van de Arbeid „Tien over rood" is, zoals een van d<e samenstellers, Han Lamm ars, op een persconferentie zei, op zichzelf weinig verschillend van de brief van die 44. die vorige week in „Opinie" werd gepubliceerd. „Wij zijn alleen aanzienlijk radicaler en concreter". Het boek is geschreven vanuit de overtuiging, dat de grootste Neder landse socialistische partij, wat be treft haar principiële uitgangspun ten, onduidelijk is en dat voor zover er van duidelijkheid sprake is, het vaak conservatieve kenmerken zijn In haar doen en laten, intern zo wel als naar buiten, doet de partij volgens de schrijvers van „tien over rood" de democratie onvoldoende recht wedervaren. Discussie Zo komt men tot tien punten, die op het in november in Rotterdam te houden buitengewone partijcon gres van de Partij van de Arbeid, zeker stof tot discussie zullen geven. Behalve de kwestie van de monarchie stelt men dat de P.v.dA slechts aan de regering deel mag nemen wan neer vaststaat dat de ontwikkelings hulp in 1970 twee procent bedraagt. Verder wil men zien, dat van iedere gekozen volksvertegenwoordiger open bare verantwoording kan worden af gedwongen. Bovendien moet het par lement onbeperkt openbare verhoren kunnen houden. Wat betreft het ver kiezingsprogramma van de Partij van de Arbeid stellen de samenstel- Nadat mevrouw Van Berckel en kele weken geleden de eerste steken had geborduurd op het wandkleed, dat de Noordwijkse huisvrouwen aan het gemeentebestuur zullen aanbie den. hebben deskundige handwerk- rood", dat dit dat Nederland uit de NAVO behoort sters een begin gemaakt met de ver program een minimum dient te be- te treden, wanneer Portugal bij dé dere afwerking van het tapijt. Van vatten, zonder de uitvoering waar- herziening van het verdrag als lid gisteren af bestaat er gelegenheid om van de P.v.d.A. niet aan coalitieka- gehandhaafd blijft. De belasting op a*11 het wandkleed te werken, binetten zal deelnemen „Tien erfenissen willen de samenstellers j Het hoofd van de r.-k meisjes- ..Tien over rood" boven de school aan de Bronckhorststraat Riii/oii//fiir/ 100.000 gulden op 99 procent gesteld heeft een lokaal ter beschikking ge- fjff fXCfCfffffM zien worden Tenslotte willen zij dat steld. waar alle werkdagen «behalve de P.v.d.A. een inkomenspolitiek ont- zaterdags) 's morgensvan half tien werpt, die de inkomensverschillen tot half twaalf en 's middags van wezenlijk kleiner maakt en dat de twee uur tot half vijf gehandwerkt werknemers directe invloed moeten kan worden, zowel hun De samenstellers van „tien ovei rood" staan ook stil bij de buiten landse politiek. Erkenning van d( D.D.R. en van de Vietcong achten krijgen op het bestuur zij noodzakelijk. Verder stellen zij, I dernemingen. Geruchten in Moskou enkele ste ken als voor langere tijd. Men vertrouwt er op, dat heel veel Noordwijkse vrouwen, jong en oud. hun steekje komen bijdragen. Al hun namen worden genoteerd en bij de aanbieding van het kleed zullen deze aan het gemeentebestuur wor den overhandigd. Er wordt nog ge zocht naar een gelegenheid om ook in de avonduren te kunnen bordu ren en zo mogelijk ook in Noordwyk aan Zee. ^«pTwee mannen hebben zaterdag- wairfond een aan de Hallinqlaan in 3lget«ordrecht wonend echtpaar in zijn ^jfflonlng opgewacht en onder bedrei- Ing met op vuurwapens gelijkende voorwerpen de sleutels van de brand- ast opgeëist. Ondertussen stond een srde man op de uitkijk. IHet echtpaar, de heer en mevrouw C. Romeijn, beiden 66 jaar, wist et wat het overkwam toen het in et duister de twee lieden in de gang 1 ""in zijn woning aantrof. Hevig ge- tlhrokken gaf de heer Romeijn, een roothandelaar in boter en kaas, zijn eutels. Een der mannen maakte de «Tandkast. open, terwijl de ander ^Kortdurend zijn wapen op het ^htpaar gericht hield. De rover was I iet de 48 gouden tientjes, 3 gouden Het heeft Ondernemers vechten begroting aan Doorcijferend op hun kritische be rekening van de kosten van de socia le verzekeringen in Nederland, heeft men in ondernemingskringen de ont dekking gedaan dat er in de rede nering van sociale zaken voor 1967 een lacune zit van minstens 100 mil joen gulden. De ondernemers vechten thans de stelling aan, dat bij de invoering van de nieuwe volksverzekeringen door verschuiving van premies en rijks deelneming een voordeel voor de schatkist van 100 miljoen gulden zou ontstaan. Integendeel, zij menen dat de minister hierbij op zijn best quitte zal spelen. Moeiijk r.erikaanse dollars, 100 gulden, 30 rijksdaalders en een porte- vaniuille met een klein bedrag aan geld, jle hij in de kast aantrof, niet tevre- sn. Hij dreigde tegen de heer Ro- gjfeijn andere maatregelen te zullen ijveiemen. Toen er echter werkelijk niet |d^feer geld in huis bleek, sloten de :°".Vee mannen het echtpaar Romeijn Agtl in een slaapkamer en maakten danch uit de voeten. lt De heer Romeijn, aan wie was ge- ist geen alarm te slaan, bevrijdde ,ch uit de slaapkamer en belde de wcplitie. Hij moest echter de hulp van fofJn buren inroepen, omdat de tele- stbtton onklaar was gemaakt. alle schijn dat minister Veldkmap het tijdens de behandeling van zijn begroting moeilijk zal krijgen bij de verdedi ging van zijn ingewikkelde kosten berekeningen. Vele kamerlden heb ben, nadat de ondernemersverbon den vorige week hun nota uitbrach ten, contact opgenomen met de des kundigen van deze verbonden, om hun inzichten in deze ondoorzichtige materie te verrijken. De ondernemingsorganisaties bly- ven bij hun standpunt, dat de door de minister van Sociale Zaken voor genomen sociale verzekeringsmaatre gelen voor 1967 niet een premiekos tenstijging van 1 procent, maar een ldlt jtu De Utrechtse politierechter, mr. P. [etc, Klaver, heeft gistermiddag een 60- irig raadslid voor de Boerenpary >t°n« Soest veroordeeld tot een boete ,an f75,- of 15 dagen hechtenis we* Ntcen het „aanralden van de eer en ^"ttede naam" van de heer A. P. Hil- orst, wethouder van de gemeente ^.oest. 'On een verkiezingsbijeenkomst van 6 Boerenpartij in Soest op 23 mei r„an dit jaar had het versverse raads- 50° ten aanhore van enige honder- r?n belangstellenden verkondigd, dat ai,e wethouder grond van een schil lenboer had afgenomen en die aan jffP familielid had gegeven. Jee; Aan deze mededeling was een dis- issie voorafgegaan waar Boeren- kftjjlelder Koekoek en wethouder ilhorst aan hadden deelgenomen. i deze discussie had men zich niet gjïpaald uitgeput in een genuanceerd eergeven van de diverse standpun- n. De wethouder had onder meer Boerenpartij vergeleken met een Ifjiaspakhuis, waar de maden uitkro- OJin en had toen hij het over dezelf- ne:' Party had. het woord farizeeërs de mond genomen. ieöDaarop had de heer Koekoek ge- dhtwoord dat wethouder Hilhorst ïh maar kalm moest houden, om- l|it hij grond ten bate van zijn ei- van 3 procent met zich meebren gen. en dat, in geld uitgedrukt, de uitgavenstijging by na 1,3 miljard gulden zal bedragen. Dit dan alleen nog maar voor wat betreft de nieu we aspecten van de sociale verzeke ring. Met de „oude" erbij geteld ko men de ondernemers- deskundigen op een kostenstyging van circa 2 miljard gulden. Dat is ruim 300 miljoen gulden meer dan de minis ter becijfert. Volgens de ondernemers zijn hun tegen-berekeningen bewust aan de voor de minister voordelige kant gehouden. Scherp verzet men zich in onder nemerskring tegen uitspraken van de N.V.V.-voorzitter Kloos en zijn N.K.V.-collega Mertens, als zou het de werkgevers er om gaan de positie van minister Veldkamp aan het wankelen te brengen. „Men zoekt be paalde verhullingen achter onze uit spraken, zonder deze uitspraken zelf op hun merites te beoordelen", is het commentaar daarop. „Daardoor valt de basis voor een gesprek weg- Het doel van onze nota is uitsluitend de financiële consequenties van de plannen van de minister in het licht te stellen, ook die voor volgende ja ren. Als iemand denkt die te kunnen geven, hadden wy graag een duide lijke weerlegging van de door ons aangevoerde punten van extra kos tenverhoging". V Grondstation in aanbouw De Sowjet-Unie bereidt de lance ring van telecommunicatiesatellieten voor, die ten opzichte van de aarde een vaste plaats in de ruimte inne men, teneinde directe verbindingen tot stand te brengen met het zuide lijk halfrond, Afrika. Azië en indien mogelijk met de Russische stations in het Zuidpoolgebied. Ongeveer 200 kilometer van Moskou is daartoe een groot verbindingscentrum in aan bouw. Dit heeft de directeur voor het onderzoek van de telecommunicaties het Russische ministerie van verbindingen, Alexander Fortoesjen- ko onthuld in Sjtelkovo tijdens een bezoek van de Franse minister van wetenschappen Alain Peyrefitte. gen zoon ha'd onteigend. Toen de wethouder daarna vroeg dat maar eens te bewijzen, kwam het raadslid aan het woord. In een toelichting vertelde hij dat het niet om een zoon, maar om een neef van de wet houder ging die de grond in gebruik had gekregen. Voor hilariteit zorgde tijdens de zitting de zogenaamde benadeelde schillenboer, de heer Van Zoelen. Op vragen van de president antwoordde hy dat hy eigenlyk vindt in het ge heel niet te zyn benadeeld door het besluit van B. en W. Hy had een stuk grond in gebruik gekregen van de gemeente tot wederopzegging. Na- De Russen hebben geweigerd toe dat HU al vorig jaar rijn bedrijfje te. tr«^a 1 P"™"* eraan had gegeven, lieten B. en W. 1 PU v0°^,. lancering van verbin hem dit voorjaar weten dat zij voor dinssatellieten), die onder bescher- de grond een andere bestemming hadden gevonden. De officier van justitie, mr. F. G j Wuestenberg, zei in zyn requisitoü i de hele zaak eigenlyk van weinig be- j tekenis te achten, maar hy vond het De Sowjet-Unie heeft tot nog toe drie verbindingssatellieten, de „Moln- ja's" gelanceerd, waarvan de eerste op 23 april 1965. De Russische ach terstand op het Amerikaanse Tel star-programma bedroeg toen onge veer drie jaar. ming van de Verenigde Staten staat. De V.S. hebben reeds enige „vaste" communicatiesatellieten van het ty pe Syncom gelanceerd. De Chinezen hebben eergisteren demonstraties gehouden lanss de grens met de Sowje-Unie ter onder steuning van hun gebiedsaanspraken. Dit wordt ge/egd in onbevestigde be richten in Moskou. Er zouden aan de Russische zijde van de grens pamfletten zyn ver spreid. waarin de teruggave van het omstreden gebied aan China werd geëist. Peking stelt zich op het standpunt dat grote gebieden in het Verre Oosten van de Sowjet-Unie tot China behoren. Af en toe komen er berichten door over grensinciden ten maar officieel wordt er nooit iets over meegedeeld. In de korte geschiedenis van de vy andschap tussen de twee commu nistische grootheden, met haar ideo logische beledigingen, politieke ver dachtmakingen en diplomatieke ont sporingen heeft zich een geheel nieuw soort incident voorgedaan. Wat de Russische kranten hun lezers over de massa-bijeenkomst van zaterdag in Peking, waar de zeventiende ver jaardag van de Chinese volksrepu bliek werd gevierd, wisten te vertel len, was een novum. Nooit eerder, schreven de bladen eenstemmig, is het voorgekomen dat van de eretri bune by de „poort van de hemelse vrede" een directe aanval werd ge daan op de Sowjet-Unie. Minister van Defensie Lin Piao verklaarde in aanwezigheid van Mao Tse-toeng dat Moskou in het Vietnam-conflict col laboreert met de Verenigde Staten. Die (natuurlyk niet geheel nieuwe) beschuldiging was voor de aanwezige ambassadeurs en zaakgelastigden van de Sowjet-Unie. Bulgarije, Tsje- cho-Slowakye, Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Mongolië aanleiding hun excessen werd tydens de viering van 1 oktober kritiek uitgeoefend. Het optreden van de Gardisten zou nu worden gestuit door het volksbe vrijdingsleger. Telegraaf- en post kantoren ten behoeve van buiten landers zyn heropend. Antieke Chi nese voorwerpen, die in Peking sinds augustus niet meer werden gezien, worden weer in de etalages ver toond. Zy zyn de voorwerpen buitenlandse valuta brengen. VOORSCHOTEN Voor „Het Zonnehuis" De opbrengst van de in Voorscho ten gehouden huis-aan-huis-collects voor de Chr. Vereniging „Het Zonne huis" was f1320.—. WARMOND Collecte voor P.l.T. In de week van 10 t m. 15 oktober het laatje Warmond de jaarlykse col- Amerika voor moeilijke keus Nadat Amerikaanse astronauten op de maan zyn geland misschien reeds in de komende twee jaar zyn er nieuwe doelstellingen nodig voor het Amerikaanse ruimtevaart- programma. Onder aandrang van het Congres werkt het Amerikaanse na tionale bureau voor lucht- en ruim tevaart Nasa aan een programma De subcommissie uit het Ameri- demonstratief de eretribune te kaanse Huis van Afgevaardigden i verlaten. Het is niet oninteressant vast te stellen dat in deze ry de vertegen woordigers van Roemenië. Noord- Vietnam en Noord-Korea onvermeld gebleven zijn. Men trekke daaruit echter niet onmiddellyk gevolgtrek kingen voor de politieke verhoudin gen. Eerder gaat het in die gevallen om wat meer hoffelykheid tegenover de Chinezen. Het front tegen China heeft zich namelyk al lang duide- lyk afgetekend. In totaal verlieten overigens meer dan vijftig diploma ten. dikwijls met echtgenotes, de tribunes in Peking. 100 doden Reizigers uit China hebben van- daag gezegd dat meer dan honderd personen vorige maand zyn gedood by een botsing tussen Rode Gar disten en arbeiders in een arbeids kamp in de provincie Hoenan. De leiders in Peking schynen de militante Rode Gardisten nu wat r.aar de achtergrond te hebben ge schoven. Zy schynen volgens een Japans bericht ondergebracht te worden in een arbeidsreserve; op planstenonderzoek, doch de ingevoer de bezuinigingen hebben b.v. het Voyager-projeot voor een zachte in strumenten-landing op Mars in de ijskast gestopt. Vertraging van derge lijke projecten betekent, deit ook een "bomande vlutcht naar de planeten naar een verdere toekomst wordt ver schoven wanneer zich niet revolutio naire nieuwe technische mogelijkhe den zouden aandienen. In wezen ia d-us het stopzetten van het Voyager- projeot reeds een bewuste beperking van de keuze van nieuwe doelstellin gen, een beperking die reeds vorig jaar door Congres en Huis van Afge vaardigden werd opgelegd. A.NM.B. verbaasd over contract voor arbeiders in Botlekgebied Volgens de Algemene Nederlandse i worden gedekt. Dagelykse reiskosten Bedrijfsbond voor de metaalnyver- j worden eveneens door de opdrachtge- heid en de elektrotechnische Indus- vers vergoed. Als de loonkosten niet trie heeft een aantal constructiebe- i op de overeengekomen tyd aan de dryven in het Botlek-Europoortgebied j vertegenwoordiger van de Joegosla-1 met een Joegoslavisch bedryf con- vische onderneming worden uitbe- trac 3n afgesloten inzake de tewerk- I taald. kunnen zeer hoge „vertragings stelling van arbeiders uit het land i kosten" (boeten) In rekening worden van Tito, waarvan de inhoud de vak- gebracht, aldus verneemt de A.N. bonden reden tot verbazing geeft, i M.B. uit zeer betrouwbare bron. omdat zy in vele opzichten afwykt j Commentaar de bemande ruimtevaart heeft ge vraagd een iyst van dez« doelstellin gen over te leggen voor 1 december. Ook uit de Senaat is de regering ge kritiseerd omdat zy niet eerder met concrete plannen is gekomen. De voorzitter van de subcommissie. Olin E. Teague uit Texas, heeft ver klaard dat het ontbreken van con crete doelstelling voor de ruimte vaart zal leiden tot het uiteenvallen van de samenwerking op dit gebied tussen de overheid, de industrie en de universiteiten. Verder zullen er dui zenden werknemers overbodig wor den in de gespecialiseerde industrie en zal ©r voor miljoenen dollars aan faciliteiten, gebouwd voor het Apol- lo-programma voor bemande maan reizen, ongebruikt komen te staan. De commissie vraagt om een .streefdoel" te vergelijken met hei bestaande plan om voor 1970 een man op de maan te hebben. Op een der gelijk doel kan een programma voor bemande en onbemande ruimtevaar ten zich richten. Als voorbeeld noemt zy een bemande ruimtereis naar een planeet zonder daar te landen voor halverwege de jaren zeventig, gevolgd door een landing op een planeet in de Jaren tachtig. Misschien is een lan ding op Mars of Venus niet aan te bevelen, aldus de subcommissie, maar dan zal men toch met een alternatief moeten komen. BOTSING OP j KRUISPUNT Op het kruispunt Warmundastraat Herenweg in Warmond botsten een bakfiets, waarvan de berijder geen voorrang zou hebben verleend, en een personenauto tegen elkaar. De bakfiets werd tegen een verkeers- paal gedrukt. De beryder kwam er met enkele verwondingen nog goed van af. De auto werd aan de voor zijde flink beschadigd en de bak fiets werd geheel vernield. Mogelijkheden Vijftig uur MARKTBERICHTEN deze tyd toch een teken aan de wand. Er ls wat veranderd. Nu mis dragen zich schynbaar achtenswaar dige burgers. Met name in de poli tiek schynt men het standpunt te huldigen: scheldt Je tegenstander maar uit, dan is publiciteit verze kerd, aldus de officier. EDE, 3 oktober Coop lerveillng: handel vlot. Prijz< 51/57 gram 9.2 9,24-11.34. 57/63 Zo is er volgens de A.N.M.B. een werktyd van 50 uur per week over eengekomen, terwyl de werkgevers voorts per manuur bedragen zullen moeten uitbetalen, die zeer ver uit gaan boven dat wat in de Neder landse industrie gebruikelyk is. Inclu sief het kostgeld kunnen de totale wekeiykse kosten per werknemer de 500 gulden dicht benaderen en zelfs overschrijden. In geval van ziekte, ongeval en iterfte hebben de Nede.landse op- De A.N.MJB. zegt in taar in De Metaalkoerier onder meer: „Het behoeft geen betoog, dat het gemanipuleer met werkuren en met «veelal buitenlandse, maar ook binnenlandse) werkmensen een uit daging is aan degenen, die de arbeids rust moeten handhaven. Daarby is het ook een tarten van de vakbonden, van wie men toch on- mogeiyk kan verlangen, dat zy dit systeem.by hun leden als gerecht vaardigd aanprijzen. Indien ondernemers spreken over „de explosieve expansie in het Bot lek Europoortgebied", vergeten zy drachtgevers zich verplicht tot alle wellicht, dat zy door maatregelen als onkostenvergoedingen, die niet door i elders op deze pagina beschreven, de Joegoslavische sociale verzekering I wel erg het „explosieve" stimuleren. Als mogeiyke doelstellingen worden genoemd Grote bemande ruimtestations, te Installeren ror»d 1970, die econo mische voordelen aan de wereldbe volking zullen geven door dienst te doen als meteorologische posten, communicatiestations en nationale beveiliglngsposten. De stations zou den gegevens kunnen verzamelen over geologie, landbouw grafie. Het ontwikkelen maan te beginnen in 1970 Vluchten naar de planeten r een passeren van Venus in 1975 van Mars in 1978, gevolgd door landing op Mars in 1980. Een maximaal prestigeprogramma ties kiest U waarby de Verenigde Staten moe- zeggen twaalf. U Pi Nieuw ezelschapspel De tyd van het ganzebord en an dere spelletjes is ver over zyn hoog tepunt heen. De radio en vooral de TV nemen steeds meer aandacht van steed meer mensen in beslag. Hoe lang dit zal duren, weten wy natuurlyk niet. Waarschyniyk tot er Iets nog nieuwers komt en radio en TV zoals nu het ganzebord „ouderwets" zullen zyn geworden. Maar misschien vindt U het toch wel aardig om Uw vrye uren zo nu en dan anders te gebruiken dan om te kyken of te luisteren. Dan we ten wy een aardig spel voor U en Uw gezin en Uw (eventuële) pasten, wy noemen het „INITIALEN/INITIA TIEF! streven naar superioriteit op het gehele gebied van aardsatellie- ten, maamonderzoek en planeten- onderzoek. U weet. dat er in onze tyd hon derden lettercombinaties bestaan, die summier of verkort) de namen van instellingen, organisaties, maat schappijen, en zo meer aanduiden. Denkt U maar eens aan V.N. AVRO i VARA, MAVO. MWO, etcetera, et- bnses op ae cetera u kunt, als U er een ogen blik voor gaat zitten, tientallen op schrijven en als U een paar dagen de kranten met aandacht leest, er 1 nog dozynen by vinden. Welnu, uit die vele lettercombina- aantal, laat ons gezelschap be- Besnoeiing Overigens moet met betrekking tot deze zaak In aanmerking worden ge nomen, dat hert. stellen van nieuwe doelen voor de Amerikaanse ruimte vaart mede Ls vertraagd doordat het Huisvan Afgevaardigden en het Congres herhaal del yk het Nasa-bud get. hebben besnoeid, deels als conse quentie van de kosten van de oorlog VHMO- V staat uit. laat ons zeggen, zes i sen. U schryft nu die twaalf (door U gekozen) combinaties zesmaal op een blad papier. U behoudt een blad en U geeft elk Uwer gasten even eens een blad. Een leder moet dan proberen om binnen een vastgestelde tyd (door U vast te stellen) van elk der combinaties een geestig zinnetje te vormen, waarvan de woorden be ginnen met letters, die de combi natie vormen. Ze mogen gerust een beetje oneerbiedig of ondeugend zyn! Dan kunt U met elkaar lachen over dwaze vondsten als deze (uit de pen van een leraar gevloeid heel matige onderwijl-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9