„Tussen Keulen en Parijs": raak in een kleurige roos geschoten Sinaasappelen en oorkonde Boeiende reis door Europa trok duizenden kijkers DINSDAG 4 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 OPTOCHT VIEL ALLERWEGEN IN DE SMAAK De wereld is groot. Maar ook klein. We weten ervan mee te praten, sinds in de laatste tijd het z.g. „democratisch toerisme" hand over hand is toegenomen en het mede door de vakantietoe slagen ook voor de grote massa mogelijk is geworden, verre landen, hetzij per vliegtuig, auto, bus, caravan of wat dan ook, in een ogenblik te bereiken. Een van de vele verworvenheden van de moderne tijd waarvan duizenden en duizenden dankbaar profiteren! Vandaar de originele gedachte, die aan de 3 oktober optocht met de aantrekkelijke titel van dit jaar ten grondslag lag: „Tussen Keulen en Parijs" voerde de kijkersstroom buiten de landsgrenzen, naar Duitsland, Zwitserland, Spanje, Italië, België en Luxemburg, Oostenrijk en Frankrijk, tot zelfs Turkije toe. Maar ook het eigen, als 't er op aan komt, toch ook zo geliefde land, met zijn kaasdragers, gilden en boerenklompen kreeg zijn beurt: bij als het mooie, dat ver weg te zien is, wil niemand graag het grote goed, dat gelukkig van onszèlf is, vergeten. bepluimde Luxemburgse boeren en boerinnen waren bijzonder schilder achtig. Turkije Speciaal de in onze stad wonende Turken zullen het gewaardeerd heb ben, dat ook hun land in deze serie betrokken was. In hoeverre de „Blau we eigenlijk gouden moskee uit Istanboel" <1614) aan de realiteit beantwoordde, kunnen wij niet beoor delen, maar decoratief was zij beslist. Sultan Ahmed I zou er zeker graag zijn godsdienstige plichten in hebben vervuld. Een kleurige, fleurige en gevarieer de optocht: vindingrijk van opzet en met een rij aantrekkelijke praalwa gens. Een optocht, die tevens qua idee, v en uitwerking raak in de roos schoot! Er wordt wel eens smalend gezegd: waarom alwéér een optocht? Ach: gemakkelijk te zeggen, maar wie bedenkt een manifestatie, die op zulk een directe wijze contact legt met de bevolking en waarbij deze zó hecht in het „gebeuren" betrokken wordt? Wie het beter weet, moet het zeker zeggen. Maar wij persoonlijk houden 't er vooralsnog maar op. Reisimpressies te kust en te keur Ditmaal een dosis reisimpressies te kust en te keur, misschien nog spre kender en doeltreffender dan de hoogeroemde dia's. Wie zijn reisdag boek nauwkeurig bijhoudt,, kon er heel wat bladzijden in herkennen. Zoals de televisie de wereld in de huiskamer haalt,, zo haalde deze op tocht gans Europa binnen de Leidse veste. Zij deed dat zo illustratief, dat Duitsland Als entrée, na de rijdende bestuurs- format-ies en het vooral na Kerkrade wereldvermaarde .Kunst en Genoe gen" dat vaardig en kundig met Con cordia de afwisselende muzikale om lijsting introduceerde, het kolossale Heidelbergervat, symbool van Duiitse drankllefde (zucht). De Beierse bier- kapel daarbij in volle glorie! Het is te hopen, dat de vele vrolijke wijnlusti- in folkloristische klederdracht na afloop het gebod „Glaasje op, laat je rijden" hebben opgevolgd. Engeland Engeland, vol traditie en vol stijl stond met rennen en jagen ln het centrum. Daar was de aloude en uit de oorlogsjaren o! zo vertrouwde Big Ben en een schilderachtige rode jachtstoet, die niet voor die uit de Diokensjaren onderdeed. Dat gaat daar zo maar door in die trant, alsof men geen weet heeft van alle moder ne ontwikkeling. Pas op, Engelsen in jacquet met grijze hoge hoeden dat ge niet bij de tijd ten achter blijft! Zwitserland Wie Zwitserland zegt, denkt aan de vrijheidsstrijd van Wilhelm Teil en de wintersport. Welnu: de eerste was natuurlijk met zoontje en appel in levenden lijve aanwezig. Ook de liefhebber van skieën kon zijn ogen uitkijken aan die reusachtige ski springer met al zijn sportieve tra wanten, gekleed in de allernieuwste modesnufjes. Dat ook de sinds eeuw en dag beroemde enorme St. Bern- hardhond, levensredder in grote stijl, daarbij aanwezig was, leek in over eenstemming met alle bergspannin- gen. De Spaanse groep met hier de zuilengalerij van Córdoba trekt voorbij. Italië Italië is minstens even geliefd als Spanje. Wat de toerist daar allemaal voorgetoverd wordt Eén attractie lijkt alle andere weg te vagen: het is de vermaarde scheve toren van Pisa, die eenmaal wel om vallen zal, maar nu nog gelukkig op de benen staat. Van omvallen was ook gelukkig bij de daaraan gewijde praalwagen geen sprake. Wat nooit omvallen zal, is Shake- spaere's onvergankelijk toneelstuk „De koopman van Venetië dat juist in Eindhoven zijn zoveelste heropvoering beleefde waaruit alle figuren met Antonio, Bouwmeesters onvergetelijke creatie op de voor grond, zich den volke presenteerden. België-Luxemburg België en Luxemburg liggen tegen woordig onder handbereik, maar velen vinden die landen niet meer „ver" genoeg. Ach armen: want ook daar is wel wat te beleven. Een ere plaats was gewijd aan de legendari sche Tyl Uilenspiegel, de Breughe- liaanse boertjes en boerinnetjes uit Vlaanderen deden 't nog bést en het veelgestolen maar altijd weer op z'n plaats terugkerende Manneke Pis en het imposante Atomium vormden in de- groep grote trekpleisters. De Oostenrijk Oostenrijk, het operetteland bij uit nemendheid, toverde de charmante Biedermeiertijd van 1815 voor het oog: lieftallige Wienermaderl met hun parmantige Oostenrijkse en Hongaarse cavaliers rond het ver maarde paleis Schönbrunn, met spui tende fonteinen. Het eigen land Snel terug naar het eigen land: het huidige toerisme staat immers voor Het eigen land, waar de gilden nog hoogtij vieren: zij het van de kaas- dragers uit Alkmaar, of de vendel - zwaaiers van St. Nicolaas uit Val- kenswaard. Die toonden hun kunsten op acrobatische wijze en deden hun beroemde naam alle eer aan. Dikwijls een grandioos gezicht! Dat Volendam in dit geheel paraat was, is vanzelfsprekend. Want zonder Volendam en het typisch oud-Hol landse pierement komt geen Ameri kaans toerist naar ons land. Frankrijk Tenslotte het land van De Gaulle, die zoveel opschudding in de E.E.G. oproept. Niettemin een land, dat nooit valt weg te cijferen. Er zijn immers de boeren en boerinnen uit Normandië en Bretagne, er zijn de Parijse agenten, de trieste clochards, de artiesten en de verleidelijke modl- nettes, maar er zijn bovendien de twee boven alles uittorende attrac ties: de Eiffeltoren en de opwindende Moulin Rouge, zonder welke Parijs voor de toerist géén Parijs zou zijn. Ook dè,t alles werd zodanig uitge beeld, dat men het gevoel kreeg, zelf even naar dit land te zijn overge plaatst. Fantasie en durf Wie nü nog zou twijfelen aan de gevarieerdheid van dit geheel, is geen knip voor de neus waard. Het was een optocht, die de aan dacht tot het einde toe geboeid vast hield. Daarom hulde aan de ontwerpers en organisatoren. Zij demonstreerden fantasie en durf, zij gaven de Leidenaars iets, waarover zij nog lang kunnen na- En dat is, ondanks de helaas on gunstige weersomstandigheden, zeker het geval geweest! Met méér zonneschijn zou alles er echter nog héél anders uitgezien hebben! Foto's 3 oktober 1 t Jan Holvast De scheve toren van Pisa. Parijs in de Leidse optocht: de Eiffeltoren en de Moulin Rouge. Rooie Sien vierde ook 3 oktober In de Leidse Schouwburg .reci pieerde gisteren „Rooie Sien". Was het de 500ste of 1000ste voorstelling, dat het Amsterdams Volkstoneel tea- van het Leidse 3 oktober-feeat gaf? Beppie Noov zette er in elk ge val wél vaart achter. De bij benade ring vijfhonderd bezoekers wisselden naar behoren op haar gezag de gulle lach met de sentimentele traan en behoefden, daar de voorstelling al om 10.10 „lag", zich voor het slot nummer, het vuurwerk, derhalve niet te haasten B. H. HIJ STAAT SCHEEF IN ZIJN SCHOENEN ALS U PAT OOK DOET, KOOPJ DAN NIEUWE BIJ B R EESTRAAT 165-167- LEIDEN Ook het „eigen land" was in de optocht aamoezig. Spanje MANNEKE PIS Welk land staat tegenwoordig meer in de reisgunst dan Spanje, ondanks de Franco-,dictatuur?". Hoe dan ook: wie er eenmaal geweest is, heeft aan dit van historie doordrenkte, prach tige land zfjn hart verpand. De ka rakteristieke Don Quiohotte en de op zjjn ezeltje gezeten Sancho Pancho, met een serie schilderachtige ezeltjes achter zich, enkele dansgroepen, waarom Spanje ook beroemd Is en van de oneindige reeks bezienswaar digheden de zuilengalerij h» Córdoba waren uitgekozen als extra attracties en sloegen terdege in. De dansers en danseressen waren niet op- en-top „Spaans", maar zfj deden alle moeite er op te ljjken. Spaanse muziek zorg de voor genoeg opwinding. Met een van fraaie struis vogelveren voorziene hoed bood gistermiddag tijdens de traditio nele receptie in de Doelenkazerne één van „Les Gilles de la Lou- vière" de commandant van de Koksschool, kolonel Th. H. Wes- sels, een sinaasappeltje aan. Het was niet het enige „geschenk", dat de commandant ontving. Even te voren was hem het ere lidmaatschap van de Ned. Bond van Oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis aangeboden. Dit op grond van zijn belangstel ling en steun aan de activiteiten van deze Bond.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5