Bostik 1 Van nu af aan heet lijm SCH BERICHTEN ,de zilveren hamer" Bostitc '2vy-- 5INSDAG 4 OKTOBER 1968 LEÏDSCH DAGBLAD 1.1»> lanal oive had de priester op zekere dag 'ereintmoet en hem bij zich thuis ge- ood. Sindsdien had de priester dik- Jjls zijn weg omgelegd langs Egge met Olve van gedachten te wis- slen. Daarbij ging het soms zo heet en je, dat ze elkaar bijna in de haren logen, maar altijd gingen ze als oede vrienden uiteen. Als Sigrid tijd '"!ad, vond ze het prettig bij hen te omen zitten en naar hun gesprek en te luisteren, hoewel ze er niet eel van begreep. Soms vroeg ze er iter Olve nog wel naar. Deze avond .ing het gesprek echter over andere aken dan het christendom of het eloof aan god Jarl Svein vertelde, wat hij had ehoord over Olav, een zoon van llarald Grenske van Vestfold, welke latste indertijd in het Zweedse rijk p de brandstapel ter dood gebracht -as op bevel van Sigrid Storraade. Werd jouw vader niet tegelijk iet hem ter dood gebracht? Met eze vraag aan Tore onderbrak de irl zijn verhaal. Inderdaad, was het antwoord, V mijn vader en nog verscheidene aderen. En dat alleen, omdat Ha- ild Grenske zo'n verwaande kerel as, die weigerde SigridS afwijzing aanvaarden, toen hij haar ten hu welijk vroeg. Er waren heel wat lensen, die hem rieden weg te gaan, »en ze zijn aanzoek geweigerd had. lij was bovendien al getrouwd. Er erd beweerd, dat hij zijn vrouw ilde wegzenden ten gunste van igrid. Ik heb mij laten vertellen, dat ie zoon van Harald van de zomer jichtig heeft huisgehouden in Enge- md, zei de jarl. Heb je daarvan wat gehoord in jublin? vroeg hij. Tore antwoordde, at Olav een verbond gesloten had jet Torkiell Höve. Samen met hem ji ander vikings was hij naar Enge- ind getogen om wraak te nemen p de Engelse koning Adalrad voor p moord op Torkjells broer. Ze adden geroofd en geplunderd langs i kusten, waar de bevolking niet an zins was hen te betalen om met ast gelaten te worden. En later Jftdden ze hun winterkwartier aan -e rivier de Theems betrokken; de lensen in die streek zouden bepaald ,'einig rust kennen. Ze zouden de Engelsen geen >-lechte dienst bewijzen door hen van l v^e koning af te helpen, meende de ]rl. Een ongeschikter heerser heb mijn leven niet gezien. •ch ben ik van mening, dat Tork- ill niet te veel moet vertrouwen op beloften van Olav Haraldsson, |>rak Olve nadenkend. Ze zijn |et te vertrouwen, die nakomelin- het geslacht Harfagre. En i die Olav evenzeer op macht be- als zijn voorvaderen, kon het og wel eens gebeuren, dat hij daar a Engeland bleef zitten, j— Hij lijkt in ieder geval in zoverre •p zijn voorvaderen, dat hij een moe- ig en slim man is, zei Tore. Naar s 'at ik in Engeland over hem hoorde, 'eeft hij duidelijk bewezen een ge- oren aanvoerder te zijn. Het omt me voor, dat die man in meer an één opzicht op een andere Olav jkt, hernam jarl Svein. Het zou ie niets verbazen als ook wij hier 1 de toekomst meer over Olav Ha- aldsson horen. In uiterlijk en bouw doet hij a elk geval aan die andere denken, Vfttwoordde Tore. yj— Ze zeggen, dat hij zoveel plaats p een bank inneemt, als hij gaat Itten, dat hij Olav de Dikke ge- oemd wordt. Hij heeft een breed ezicht en ruig rood haar. Om te horen een bijzonder geschikt roonpretendent, kwam het lakoniek an Guttorm, die mee aanzat. Allen lachten, maar Olves gelaat ;ond direct weer ernstig. Volgens aij is de dag niet ver meer, dat wij ns niet zo vrolijk om hem maken. Iet is wel zaak de hoofdmannen lier in het land bij elkaar te krijgen, raarschuwde hij. Er wordt altijd op gehamerd loor de koningen, dat Noorwegen en eigen rijk moet zijn, sprak jarl Svein nadenkend, en als ze het volk dan op hun hand hebben ge kregen, onderdrukken ze het. Hier in de streek van Trondheim zijn we sinds lang op goede voet met de Zweden. We drijven veel handel met hen. Volgens mijn mening kunnen we beter ons zelf besturen, met een koning in het buitenland, dan dat we hier een eigen koning hebben, die ons het vel over de oren stroopt. De macht behoorde bij de volks vergadering en de jury te liggen, vond Olve, en niet bij één enkele man. Zo gaat het op IJsland ook. Het zou ook nooit dezelfde man moeten zijn, die de wetten voor schreef en ernaar oordeelde. Meen je dat? onderbrak Tore hem. Jazeker, antwoordde Olve heel beslist, want een dergelijk iemand is immers al te gauw geneigd zich zelf boven de wet te plaatsen en daarmee is de weg tot wetteloosheid gebaand. Maar je kijkt alsof iemand je wil bijten ben jij soms gewenc zelf recht en wet voor te schrijven, daarginds op Bjarköy en omgeving? Eigenlijk wel, maar daarom handel ik nog niet in strijd met de wet, protesteerde Sigrid's broer. Wil je een eerlijke mening? Tore knikte. Het kwam me onlangs voor, dat je het recht in eigen handen had genomen, zei Olve. Het geeft toch geen pas, dat een man zijn eigen dochter, namelijk jouw vriendin Rannveig, moet afranselen om van jou een boete los te krijgen, die hem wettelijk toekomt. Je weet toch, dat ik van plan ben dat onrecht te herstellen, ver dedigde Tore zich geprikkeld. Wij hebben hier in Trondheim een ge schikte regel, zei Olve, volgens welke iedereen verantwoording af moet leggen voor het districtsgerecht en eventueel later voor de jury van de rechtbank in Frosta. En de edel lieden hebben het recht van iedere man geëerbiedigd, dat verzeker ik je. Het volk heeft zijn wetten zijn rechtspraak gekregen en bovendien de vrijheid om de goden te aanbid den, die het zelf verkiest. Ik voor mij verlang heel weinig naar het juk van een nieuwe telg van het Har- fagre-geslacht, en jij, Tore? Maar Tore bracht het gesprek op een ander onderwerp. De jarl had het over de handel, begon hij. Deze zomer is de op merking gemaakt, dat er steeds min der verdienste in de vikingtochten gaat zitten. Engeland is zo verarmd, het loont de moeite niet meer, zich daar te gaan verrijken. Langs de kust van Walland (N.W. Frankrijk) zitten Noormannen onder de herto gen van Normandië en van de zo mer werden we in Ierland op zo'n ware ontvangst onthaald door de mannen van koning Brian, dat de lust tot een nieuw bezoek ons voor lopig is vergaan. We kwamen ten slotte tot het inzicht, dat er meer te verdienen is met handel drijven. En daarom kan ik je één ding ver tellen; het eerstvolgende schip, dat ik laat bouwen, zal een handelsschip zijn, een flink groot ook, waarmee ik handel ga drijven met het buiten land. Waar wil je dat schit laten bouwen? vroeg Svein belangstellend. (Wordt vervolgd) POSTSPAARBANK RENTE TOT ZO BOEIEND IS NU Waar ligt de sleutel tot de moord op president Kennedy? Amsterdamse jongen van zes tien jaar is jongste grootmeester dammen uit de geschiedenis: onthoudt feilloos de ongeveer 1600. zetten uit een toernooi. Nog één stootje en hij is provo. De man met de gouden tanden, die de volgende week vjjf hon den gaat afranselen met een ijslolly, vindt dat iedereen moet komen, omdat het hoogst be langrijk is. Wat betekent dat blauwe bord met de mysterieuse aanduiding op de snelwegen? Een gaatje in het hoofd een elektrisch draadje er in. Pijn? Druk op de knop.Weg pijn! DIT IS GEEN DWAAS GRAP JE, maar een serieus opzienba rend artikel overeen Amerikaan se medische, wetenschappelijke vinding! Lief en leed van de moeders der zwarte kindertjes in Afrika (1e van een serie): een biertje voor een slippertje. maar er staat nog véél meer in dan deze kleine greep uit de in houd van deze week! Panorama is overal verkrijgbaar voor 55 cent. Verstandige mensen ne men een abonnement. Dan kost die schatkamer van ontspanning, boeiende lectuur en talloze kleu renfoto's maar 45 cent per week. Een briefkaart aan Panorama- Haarlem met uw naam en adres maakt u abonnee. Nieuwe uitgaven Jacques Perk, ichuldlgde hoogachting, door R. Rubinstein. Bijt u maar, door Jos Kroeze. Dé menselijke natuur, door G. Bak ker. Tempel en kruis, door H. Marsman. Proza: Tineke; De adem van Mars; Snippens, door Leo Vroman. Uitg.: Em, Querldo. Amsterdam, Het einde van het conventionele christendom, door dr. W. H. van de Pol. Uitg.: J. J. Romen Zonen. rollen tot hollen, speelse gToel veg: *-*- J O. sterdam. Sirenezang, door D. Beaty. Proefvlucht, door D. Beaty. Zwerver in de sneeuw, door R. Gary. Het geduld van Maigret. door G. Si- Mysterie op Mallorea, door Havank n Terpstra. i labbekak, door i Wie de schoen past wordt vermoord. PANDA EN DE MEESTER KRISTAL KIJKER 3890. Panda was zeer onder de indruk gekomen van Joris' voorspellende gaven. Hij beloofde zichzelf dat hij voortaan beter naar zijn werkgever zou luisteren en precies doen wat die hem vroeg. Toen de bel ging, haastte hij zich dan ook naar de voordeur om open te doen. „Waarschijnlijk een nieuwe raadzoekende!" sprak de kristal kijker, terwijl hij zich terugtrok in zijn spreekkamer. ,,Mijn faam spreidt zich! Denk eraan baaske, dat ge vriendelijk en voorkomend zijt! Laat onze roem U niet naar het hoofd stijgen!" Maar Panda had niet veel gelegenheid om aardig en netjes te zijn. Zodra hij de deur ontsloten had, draafde een gezette heer naar bin nen, die koortsachtig rondkeek. „Waar is de Ster van Puthra-Puthra?" riep de vreemdeling uit. „Ik moet hem dringend spreken! Het is van het grootste belang Spoed!" Zo sprekende spoedde de heer zich naar het aangrenzende vertrek en rukte de deur open. „Aha!" kreet hij, Meneer Puthra-Puthra! Ik moet Uw advies hebben over een top-geheime kwestie! Laat niemand ons kunnen afluisteren!" RECHTER TIE EN HET GEHEIM VAN DE WIEROOKKLOK 27. Aangekomen bij het gerechtsgebouw brengt Rechter Tie de schilder naar een rustige ontvangkamer bij de voorhof en zegt: „Hier kunnen we rustig praten, gaat u zitten. Zoudt u me dat brief je van mevrouw Ho willen laten zien?" „Dat kan helaas niet", zegt Fung, „ik heb het vernietigd, zoals ze me in de brief uitdrukkelijk vroeg". „Was het de gewoonte, dat ze u briefjes liet bezorgen door straatjongens?" informeert de Rechter. „Nee, gewoonlijk liet ze de boodschap altijd afgeven door haar kamenier''is het antwoord. „Het was ook de eerste keer, dat ze me vroeg het briefje te ver branden." „En wat gebeurde er toen u samen in het prieel was?" „Ik ben helemaal niet binnen geweest. Edelachtbare", roept Fung uit. ,,Ik heb wel tien keer op de tuinpoort geklopt, maar niemand deed open. Toen heb ik nog wat rondgedrenteld, en tenslotte ben ik naar huis gegaan". Fung wordt onderbroken door een hoestbui, die hij probeert te smoren in een papieren zakdoek. Als de aanval voorbij is, kijkt hij onverschillig naar de bloedvlekken op de zak doek en zegt: „U ziet dat ik ernstig ziek ben. Waarom zou ik een moord hebben willen plegen? Ik was niet jaloers op haar man. Ho hield van haar, al ivas hij een saaie kerel. Onze verhouding lag op een heel ander vlak. Maar ik moet toegeven dat ik geen idee heb wie haar wel kan hebben vermoord". DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 636. Het trof wel heel ongelukkig, dat Brams ontvluchting niet lang onopgemerkt zou blijven. Toevallig liep hij net in de straat, waar de beroemde doedelzakspeler MacDoodle en de waard van het hotel wat napraatten over de opwinding van die nacht. „Ik had 'm meteeen al in de gaten, die Bram Fok," zei de waard. „Toen hij zijn naam in het gastenboek schreef, dacht ik: „Dat zou best eens een schurk kunnen zijn". Ach, als je zolangin het vak zit als ik dan herken je die lieden op een mijl afstand." Hij groettte verstrooid naar de overkant waar een zeeman voorbij ging, eer hij vervolgde: „Tja, één oogopslag is voor mij voldoende om „Maar dat is Bram Fok", riep MacDoodle. ,fHij is ontsnapt. Alarm hem achterna je huis uitSchot op, Schieten. Ik bedoel: schiet op, Schotten". In zijn verwarring haalde hij alle woorden door elkaar. En dat gaf Bram een kans om een kleine voorsprong te nemen door via een poortje een smalle steeg binnen te vluchten. Maar de waard en MacDoodle renden hem al achterna. 1.1.15 Bostik 1, de nieuwe Engelse superlijm in extra grote tube. Voor al uw karweitjes.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 27