Vissen als acteurs Vis vercler mee op LD-Extra 2 Kadaver Nieuw genre VAN NAMAAK TOT ECHT iiin Roulex is een aanvaardbare pseudo - roulette iATERDAG 1 OKTOBER 1966 LEID6CH DAGBLAD LD.-EXTRA 1 De rubber haai van James Bond, welke net echt leek. maar het net niet echt genoeg deed ,,Als ik een teken geef. dan laten jullie de haai los en je zorgt ervoor dat hij achterin de scène te zien is!" Aldus was boven water afgesproken. Maar onder water ging het zo eenvoudig niet. De grote rubber net echte haai zwabberde zo'n beetje door het water en leek indruk- noch afschuwwekkend. En daar ston den dan James Bond en de hele ploeg. Er werden toen haaien gekocht. Echte, maar niet zo heel erg grote Want met film- trucs kun je ver komen. En te dresseren zijn die „tijgers van de zee" nu eenmaal niet. in het water zakken. Twee, drie me ter diep. Hiervanuit werden allerlei filmopnamen gemaaktde camera man en zijn toestel zaten droog. Men kon toen nog geen onderwa tercamera's maken, dat kwam later pas. Op deze wijze werden allerlei duikfilms over verzonken gal joenen en zeeroversschatten en natuurlijk ook de avonturen van kapitein Nemo gedraaid. Bij een van deze films leek het William son wel leuk, als er een gevecht, een imitatie-gevecht dan, van pa relduikers met haaien te zien zou zijn. Een imitatie-haali was gauw genoeg gemaakt, evenals het „gevecht". In die dagen was men al met weinig tevreden Wijs geworden door die ervaring zag Williamson af van een echte inktvis als acteur in Jules Vernes vermaarde verhaal over kapitein Nemo. „Twintigduizend mijl onder zee". Daar komt 'n episode in voor waarin een metgezel van de raad selachtige kapitein wordt gegrepen door een gigantische inktvis en mee ki de diepte wordt getrok ken Williamson liet een octopus construeren met enorme rub ber tentakels, die werden bediend door een man binnenin het lijf van het „monster". De tentakels ka-on kelden „echt", doordat in deze ar men fijne slangetjes waren ge leid, die beurtelings door lucht wer den opgepompt en weer leeg stroomden. De lucht zat onder druk in ci linders, die eveneens in het lijf van het gedrocht waren onderge bracht. In d« film was het grie zelig echt en iedereen was verrukt over de mogelijkheden. Men kwam eenvoudig toen een tijdlang niet op de gedachte, dat men vissen of om het wat ruimer te zeggen: water bewoners kon dresseren. Dat was anders, toen een halve eeuw geleden de Amerikaanse film regisseur Williamson een soort ko ker had uitgevonden met aan het einde een kleine kamer met een De kooi aan het onderzoekingsvaartuig van kapitein Cousteau, enorme, dikke en heldere spiegel- waarin de lastige en nieuwsgierige vis Ulyssus werd opgeborgen, ruit. Deze koker en kamer liet men Weekeindbijtage Leidsch Dagblad 3^3=^- ggpnjgg K ÉfeffpIK f :^r Toen moesten er nog echte, le vende haaien worden gefilmd. Maar wat men ook deed, de beesten vertoonden zich niet. Toen kocht men, tegen het advies van de dui kers in, heel goedkoop het ka daver van een paard, dat vervol gens in het water werd gehangen, in de hoop dat de haaien hierdoor zouden worden aangelokt Het resultaat was inderdaad verras send. Meer zelfs dan men had dur ven verwachten. Van alle kanten kwamen knapen van haaien je zou haast zeggen: op een hol letje aan om te genieten van het feestmaal. Maai- en nu komt het ze waren daarna noch door schieten noch door vangen te bewegen weg te gaan. De onderwa ter-acteurs. duikers van de Nas- sau-eilanden, weigerden naar be neden te gaan met zo'n stel van die monsters, die daar in het kristalheldere water op de loer la gen. Flipper balancerend op zijn, pardon haar staart. De beste propagandiste voor het dotjijnweeen. Bovendien was het nieuwtje van de films, welke door Williamson onder water waren opgenomen, er gauw af. Dat werd echter anders na de tweede wereldoorlog. Het duiken, als sport beoefend, nam toen steeds meer toe. Er werden camera's gebouwd die men gemak kelijk onder water kon bedienen. De films werden gevoeliger, zodat men niet alleen in het kristalhel dere water van de tropische zeeën op geringe diepte behoefde te fil men, maar men aich zo goed els overal kon bewegen. Tenminste, wanneer het water niet „al te donker" werd, zoals een duikers- term luidt. De tijd was rijp voor «en nieuw genre onderwaterfilm* Met de kerstdagen ls Neder land een nieuwe speelzaal „rijker". Na alle heel- en half-clandestiene gokspelletjes die ons land onder fraaie namen als „saturnus" en „delphi" heeft ge kend en hier en daar nog steeds kent, zal een door een aantal VVV- directeuren in het leven geroepen stichting behendigheidsspelen het roulette-achtige spel Roulex lance ren. Het heeft overigens alleen uiterlijk iets van het traditionele en in Nederland verboden roulette. In wezen is het een puur behen digheidsspel, aldus de conclusie van degenen die Roulex diepgaand hebben onderzocht. Het afgelopen jaar hebben hon derden mensen Roulex gespeeld on der het wetenschappelijke oog van deskundigen van het TNO. afde ling waarschijnlijkheidsberekening. Honderden mensen die met zorg zijn geselecteerd: intelligente en domme, beheerste en ongeremde, scherpziende en brildragende men sen. Eén van de conclusies was: Roulex is een behendigheidsspel, waarbij men door scherp opletten en snel reageren de beste kans op winst maakt. Zelfs degenen die het als gokspel zouden willen gebrui ken, worden door de aard al ge dwongen hun behendigheid in te schakelen. Roulex, een uitvinding van de Haagse ingenieur N. Prinsen, ziet er op het eerste gezicht uit als een roulette. Zelfs de spelregels zijn in grote trekken gelijk aan die van roulette. Het grote verschil is ech ter, dat het balletje zich in een bak niet zelf een weg zoekt naar een nummer, maar dat het door een magnetische werking naar een nummer wordt gezonden. Een iet wat afgeplatte ronddraaiende witte schijf op de bodem van de speel- bak geeft de spelers een indicatie: het balletje komt steevast terecht op het nummer dat tegenover het meeste afgeplatte deel van de schijf ligt. Scherp toekijken en bliksem snel reageren bij de inzet vormen het geheim om bij Roulex succes te hebben. Eerste speelzaal gaat open in december De Stichting Behendigheids spelen ls het troetelkind van negen bezorgde VVV-directeuren. Hun bezorgdheid geldt aan de ene kant het feit dat Nederland het enige EEG-land is waar een wet op kans spelen de aanwezigheid van casi no's verbiedt. Nu Nederland niet langer meer een Europees goed- koopte-eiland is en de spreekwoor delijke gastvrijheid langzamerhand ook met een korreltje zout wordt genomen, doet het gemis aan speel zalen zich in de concurrentie tus sen de Internationale toeristencen tra steeds ernstige voelen. Maar er is meer. Nederland mist grote nationale manifestaties, zoals de E-55 er één was. De gemeenten hebben geen geld om derge lijke evenementen te organiseren. Maar wanneer ei speelzalen ko men en de winst hiervan mede wordt gebruikt voor de financie ring van toe isten trekkende mani festaties, slaat men twee vliegen in één klap. Die gedachte lag ten grondslag aan de Stichting Behendigheids spelen, die begin 1965 werd opge richt. De negen WV-directeuren die als initiatiefnemers voorlopig het bestuur vormen, zijn G. L. W. Sliepen (Breda), J. N. Strikers (Amsterdam), mr. T. Landheer VVV-DIRECTEUREN TWIJFELEN NIET MEER (Zandvoort), J. P. de Regt (Zee land), drs. P. Heggen (Limburg), J. Vet (Arnhem), D. Wilmink (Hengelo) en A. van der Henst (Het Gooi). Breda's actieve VVV-man Slie pen is voorzitter van de stichting en loopt zich het vuur uit de slof fen om Nederland met casino's te verrijken. Maar hij is een voor zichtig man, die er wel voor past in conflict te komen met de wet. „Toen er vorig jaar een ware ra ge ontstond in de introductie van allerlei behendigheidsspelen, heb ben vrijwel alle speelbanken ge tracht onder de vlag van onze stichting te gaan varen. Wij wil den niet over één nacht ijs gaan. Wij hebben alle spelen bekeken en tenslotte besloten een tweetal na der onder de loep te nemen". Het ene was Roulex, waarmee het TNO in opdracht van de stich ting in augustus 1965 de onderzoe kingen begon, het andere was het zogenaamde wankelroulette dat in Hotel Bouwes in Zandvoort bij wij ze van experiment negen weken zou draaien. Na ruim vier weken werd het experiment gestaakt. „Het spel was te eenvoudig. De vaste spelers kregen na korte tijd zoveel behendigheid, dat zij altijd won nen. En de argeloze toerist die ook eens een inzetje waagde, verloor prompt. En dat is de reden dat we de proef voortijdig hebben beëin digd." Ook met Roulex is de stichting nog voorzichtig. Voorzitter Sliepen zegt: „WU onderzoeken nu waar wij met de kerstdagen Roulex zul- (Den Haag), J. B. T. HugenholU len introduceren. Dat zal natuur lijk een toeristencentrum zijn. In de zomer willen we hieraan uit breiding geven door twee bad plaatsen in te schakelen. In de ko mende twee jaar zullen er niet meer dan vijf of zes speelmogelijk- heden komen. Dat lijkt ons voor lopig voor Nederland genoeg". De stichting is van mening, dat Roulex niet als kansspel kan wor den beschouwd. Voor met Roulex wordt begonnen, zullen alle autori teiten minister van Justitie, pro cureurs-generaal en de officieren van Justitie uitvoerig op de hoogte worden gebracht. De burgemeester van de gemeen te waar Roulex gaat draaien, moet ingevolge van artikel 30 van de wet op de kansspelen vergunning verstrekken, maar dat betekent geen hinderpaal, want. de burge meesters staan te dringen om een speelzaal in hun stad of dorp te krijgen. De stichting zal niet zelf exploi teren, maar niemand mag Roulex laten draaien zonder toestemming van de stichting. De exploitanten zullen dertig procent van de winst aan de stichting moeten afdragen. Van het binnenkomende geld wordt tien procent gebruikt voor onkosten, tien procent wordt afge dragen aan de VVV van de plaats waar Roulex draait en 80 procent is bestemd voor het fonds waaruit nationale evenementen kunnen worden gefinancierd. Het spel dat de stichting zal In troduceren, is niet alleen bedoeld om de toerist een attractie te ge ven. Die attractie vindt hij immers al in eigen land. De voornaamste klanten van Roulex zullen de Ne derlanders moeten worden. Is de Nederlander goklustig? De heer Sliepen stelt, dat de Nederlander in alle mogelijke buitenlandse kans spelen per jaar 200 miljoen gulden over de grens sturen. Bovendien wordt er aan de staatsloterij en de voetbaltoto tezamen ook zo'n 60 miljoen gulden per jaar besteed. Hoewel Nederland het kansspel niet toelaat, heeft de regering in de afgelopen jaren toch de moge lijkheid voor drie „gokspelen" ge opend: de staatsloterij, de totalisa- tor en de voetbaltoto. Dit sterkt de heer Sliepen in het vertrouwen dat de overheid roulex acceptabel zal achten. „De baten van de voetbal toto worden besteed om o.a. de sportaccommodatie te verbeteren. De baten van Roulex zullen even eens ten goede komen aan een al gemeen doel. Daar kan toch niets tegen zijn". Er is nog een voordeeltje voor de overheid denkbaar bij de invoering van Roulex. In België wordt op de speelwinsten een t.axe geheven van 4 procent, waarvan 2.8 procent naar de staat gaat en 1.2 procent ten goede komt aan de kas van de gemeente. In 1965 bracht die taxe een bedrag van 30 miljoen gulden op. In Nederland zal naar dit voor beeld een omzetbelasting op de speelwinsten worden geheven waarvan rijk en gemeenten profijt kunnen hebben. Fred ran Siute»

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9