Auteur „De langste dag en „De laatste V erzeker ingen brommers en auto's duurder EXPOSITIE GERARD DE WIT: VEELZIJDIG KUNSTENAAR kunst kAleiöoscoQp KOORZANG BIJ KAARSLICHT IN KASTEEL DUIVENVOORDE Lelcasiii HoogeHuys Wereldberoemde Cornelius Ryan Oorlogsboeken over vijftien jaar klaar? al 75jaar te! ja*Utf>AG i OK'x'vjj3j&ti iaoü LuxuoCii uAuoiiii) PAGINA t „Vijftien jaar nog laat eens kijken, dan ben ik 61 Ja, hou et maar op nog vijftien jaar Dat is het antwoord van de in irland geboren en opgegroeide, in Engeland als journalist geschool- i en sedert 1950 tot Amerikaan genaturaliseerde schrijver Cornelius yan op de vraag, wanneer hij de vijf boeken, welke hij van plan is te hrijven over de strijd in Europa tijdens de tweede wereldoorlog treed denkt te hebben. Dat betekent, dat Ryan zo'n vijf jaar per ■>ek uittrekt, want hij moet er nog drie schrijven: het eerste en het jfde zijn gereed en intussen als bestsellers over de wereld uitge- uermd. Het eerste van de vijf, over de invasie in Frankrijk, „The longest ay", verscheen in 1959 en is sedertdien in tientallen talen vele alen herdrukt, zodat de totale oplage in de miljoenen loopt. Alleen i ons land werden van „De langste dag" tot nu toe 140.000 exem- laren verkocht. I Kroonkeuze van „Lezerskring" Dat Ryan daarna niet gewoon aan rt tweede deel van de taak begon, elke hij zich had gesteld, heeft een »el bijzondere reden. Als vriend en afmedewerker van de Amerikaanse resident Kennedy kreeg hij name- jk, na een van de befaamde ge- trekken van deze jonge energieke resident met Chroestsjow, opeens de ps een studie te maken over de ag om Berlijn, zoals die door de ussen werd gezien en in documen- ;n is vastgelegd. Kennedy en hroestsjow hadden gesproken over mogelijke uitwisseling van histo- ci en opeens kreeg Ryan bericht in de Russen, dat hij nu komen Dn en dat dan voor het eerst de geschiedenis de archieven an het Sowjet-ministerie van defen- e voor hem open zouden gaan. Dus werden de delen twee, drie en Ier „in een ervan zal een groot eel aan Holland worden gewijd!" ven uitgesteld en werd aan deel vijf sgonnen. Dat verscheen in juni als The last battle Berlin 1945" en ivam op de Nederlandse boeken- larkt onder de titel „De laatste ;ag". Opnieuw bleek Ryan een best eller geschreven te hebben, want l drie maanden was de eerste Ne- erlandse druk van zijn boek, 34.000 icemplaren uitverkocht. „Het is dit boek ook, dat hem voor orte tijd naar Nederland heeft ge- oerd. „De laatste sla#" is namelijk e eerste „kroonkeuze" van de Ne- erlandse Lezerskring ,een speciaal eselecteerd boek, zoals de leden van eze kringen er voor een lage prijs Ik kwartaal een aangeboden krijgn. in nu Ryans boek de eerste „kroon- leuze" bleek te zijn, wilde hij, op de Brugweg van de Frankfurter Buch- ïesse, zijn reis wel even in Amster dam onderbreken. Door Europese ogen Een sympathiek en rustig causeur, eze nu 46-jarige wereldberoemd ge worden auteur, die na in Dublin te ijn geboren en opgevoed in Londens •leetstreet als journalist begon. Eerst aü het persbureau Reuter, daarna iij de Daily Telegraph. Als oorlogs- orrespondent nam hij deel aan 14 lombardementsvluchten met Ameri- :aanse vliegtuigen, versloeg hij lan dingen tijdens D-day en maakte hij Ie veldtocht van generaal Pattons lerde leger door Frankrijk en Duits and mee. In de laatste fase van de tweede wereldoorlog werd hij naar het Verre Dosten gestuurd om over de aflopen- Ie strijd daar te berichten en na le oorlog schreef hij voor de Daily Telegraph en voor Time over atoom- tomproeven op Bikini, Midden-Ame- 'ika en elders in de wereld. In 1947 kwam hü bü de vaste itaf van Time en in 1950 werd hü Lmerikaan, waarna hü zes jaar tot le staf van het tüdschrift Colliers ►ehoorde. „Maar Amerikaanse na- ionaliteit of niet, ik ben en blüf een feboren Europeaan", zegt Ryan, „en loor Europese ogen heb ik ook de ►orlog gezien. Trouwens, ik schrüf liet over de oorlog als zodanig, maar >ver de mensen, die er bü betrok- ten raakten, over hun angsten en hun moed. vernedering mogen om zc Alleen de waarheid Ryan is ook een eerlijk man. Voor hü met medewerking van een staf van research-medewerkers van ,The readers's Digest', „want an ders kun je zo'n boek in nog geen 20 jaar klaar krijgen!" „De lang ste dag" schreef, had hy al toneel stukken, filmscenario's, hoorspelen tv-stukken en vyf romans geschre- „Maar daar heeft u ongetwyfeld nooit van gehoord. Waarom dan wel dit oorlogsboek, myn zesde, dat insloeg als een bom? Misschien wel omdat een van myn vaste stelregels niets anders te schrijven dan de waarheid. Ik moet al myn boeken als motto kunnen meegeven: „This the way it was, this is how it happened, this is the truth!". Ryans lezers met uitzonde- moorde president John Fitzgerald ring van de Russen, die tot zyn spyt Kennedy „een man, die mün le- zyn visie op de slag om Berhjn niet ven en werk zeer heeft beinvloed!" eerlyk genoeg naar hun maatstaven tot wiens naaste medewerkers hij be hoorde, voegt hij aan die uitspraken over Vietnam overigens nog wel mij merend toe: „Niemand kan zeggen wat er gebeurd zou zijn als Kennedy nog geleefd had. Maar wellicht zou er door hem toch wel iets onderno men zijn dat al een einde aan dat verschrikkelijke gebeuren in Vietnam had gemaakt". ADVERTENTIE LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING er hun trots en hun vooral over hun ver- i hel te overleven". In Boerliaavezalen Bont maar ook stil-verdroomd schijnen te vinden blykbaar ook. Anders zouden zy hem geen 2 tot 3000 brieven per jaar schryven, vaak tot grote vreugde van de schrijver jongeren interessante problemen aansnyden. „En trouwens, geschiedenis behoeft niet verveled te zyn. „I see no reason why history should be dull De strijd in Vietnam Met een wereldberoemd oorlogs- schryver als Cornelius Ryan kan het haast niet anders of het gesprek moet de strüd in Vietnam raken. Daarover zegt hy echter niet veel: .Tenslotte zou het weinig loyaal en ook niet erg verstandig van mü zyn, over een oorlog waar ik geen diep gaande studie van heb gemaakt, een uitspraak te doen. Daarby is presi dent Johnson een goed mens doet wat hy kan Ik zou graag de verantwoordelykheid zijn problemen hebben Een tentoonstelling van opvallende verscheidenheid, in welk genre De Wit zich echter openbaart por tretten, land- en stadsgezichtenstil levens dan wel fantasiebeelden uit de oorlog getuigt hy van deskundig heid, blijkt hü een kunstenaar, die zün métier vergevorderd beheerst. Dit is iets, wat tegenwoordig te wei nig, veel te weinig nog voor komt. De Wit in zün weinige schaarse uren ook leraar tekenen aan het Chr. Lyceum aan de Kagerstraat heeft de laatste jaren bijzonder veel ge produceerd. Olieverven en tekeningen in onderscheidene technieken, waarin de z.g. mengtechniek een grote plaats inneemt. De veelzüd-'gheid van zün kunnen is evident: het is soms moei lijk .tie beseffen, dat zü uit hetzelfde penseel of stift voorkomen. Gerard de Wit, die tweemaal de Klinkenbergprüs verwierf en twee maal de beurs van het Belgisch-Ne derlands Cultureel Accoord ontving, alsmede in 1960 de Willem van Col- lenprüs verwierf, weet met trefzekere hand zün uiteenlopende onderwerpen te benaderen: zowel het bont gekleur. de als het stil-verdroomde. Onze persoonhjke voorkeur gaat maar het laatste uit: men denke Wjv. aan het ..Wmtergezicht vanaf de To renflat" (oüeverf), „Schin op Geul" (tekening), „andschap aan de Loire met inine" (olieverf), waarin de ochtendstemming evenals in Schin op Geul (pastel) en „Gezicht op Hamelm" zo vredig en bükans roer loos getroffen is. Realistische impres sies als het hierbij afgebeelde „Burcht in de winter met Hooglandse Kerk- gracht", .Hooglandse Kerk vanaf V em D." treffen door hun illustratieve kwaliteiten. In het bonte, soms naar ons gevoel te sterk bonte genre, val len op „Prinsjesdag" en de afbeel dingen van diverse danseressen. Een totaal gans andre indruk van De Wi'ts kunnen verkrijgt men weer uit zün .Copie tnaa-r Sharaku". Wat de portretten en (zelf)-por tretten betreft: de Wit is in staat een psychologisoh-karakteristieke in druk van zijn objecten te geven, wat De schrijver Cornelius Ryan Jzijn uitbeelding van wijlen de samen met auteur Godfried Bo- betaide para-psycholoog prof. dr. K mans H. E. de Jong en van de Wassenaarse I schilder Roeland Koning Niet minder dan 60 werkstukken presenteert de Leidse schilder Gerard de Wit op zijn tot 23 oktober durende expositie in twee Boerhaavezalen, welke vanmiddag onder zeer grote belangstelling door burgemeester mr. G. C. van der Willigen geopend is. gevoel stellig het geval is. Met bij- zondre voorliefde vestigen wü de aan dacht op het in een speciaal en ge slaagde mengitecihniiiek gehouden „Orgeltje bij de Boerhaavezalen". De nu eerst 35-jarige De Wit lijkt nog veel voor ons in petto te houden, vooral ook wanneer men de forse en rake afbeeldingen van Vrouwen (bruine krijttekeningen) tot zich laat doordringen en constateert, hoe hij zich daarin zonder enige overdadig heid, strikt tot het essentiële beperkt, trouwens ook in veel van zün andere tekeningen het geval is en een kunst op zichzelf is. Wat voor anderen een groot gevaar betekent, namehjk de reeds genoemde enorme veelzüdig- heid, lükt ons voor iemand als De Wit niet, of slechts in geringe mate aanwezig. Ook al zün er ook zwak kere composities aan te wüzen, zoals zün Antiquair I" De Wit is een fi guratief kunstenaar, wiens afwisse lende expositie veler bezoek recht vaardigt. H. Kasteel Duivenvoorde, ivaar weer alle plaatsen bezet waren sloot de concertseries 1966 af met die een °Vtreden van het huiskoor, zullen we zeggen, van de Wasse- naarse leraar Van Biezen. Hij noemde dit optreden „geen con cert", omdat hij alles wil zien in het vlak van het amateur-zijn (hoewel vier heel ivat meer zijn). Men denke zich zijn kamerkoor- Een zware combinatie met tje van veertien, plus hemzelf als 20 ton cement is gisteren een partner, in een cirkel om een woning in Heeswijk binnenge- hoog geplaatste kandelaberEr drongen. Een klapband is de ver- omheen zijn gasten in het schijn- moedelijke oorzaak geweest. Me- j sel van de overvloedige branden- vrouw M. Bos, die net 76 jaar ivas de kaarsen. Onder de vijftien vo- geworden, kreeg de schrik van calisten drie, die tussentijds ook haar leven, toen de wagen 2 me- instrumentalisten waren: Elisa- ter naast haar bed tot stilstand beth Tenhaeff (gamba), Hans kwam. Een vreemde verjaardags- j Verkade (kromhoorn en blokflui- verrassing was het wel. Niet min- j ten) en Willem Talsma (spinet): der geschrokken ivas de chauf- geen onbekenden, feur uit Leeuwarden. Het ging hier om historiserend be sef en oriëntatie naar het verleden tot in de middeleeuwen, al stootte men in de andere richting ook door tot Distier toe. Een profaan lied „Taimt que vivrai" op naam van Jam- nequin's tüd'genoot Claudin de Ser- misy is vrü'wel homofoon en werd gevolgd door een duchtig polyfone, Psalm (122) van onze Sweelinck, een inf'jet geringe opgave. Daarna ging Talsma solozingend naar de vroege 13de eeuw, eeuw van troubadours en Minmesanger. Hier vielen de namen Walther van der Vogelweide en Neid- hart van Reuen-tal: drie liederen, van welke de twee met behoud van de li turgische binding de beste zün. Nog uit die eeuw, zün een paar dansen door gamba (niet historisch echt) en tenorkromhoorn gespeeld. De kromhoorn heeft een dubbelriet evenals de huidige hobo, maar pro duceert een neuziger, haast dierlijker klank: toen koninklüke verstrooiing, nu toehoorders-amusement. Een eeuw verder liggen solo-liede ren uit het Vlaamse Gruuthuse Handschrift over Egidius en over een koster en een Capelaen, het laatste een „lollige" vertelling. Dergelüke dir.gen zijn tegenwoordig verhuisd naar het Kinderlied. Een contrast met iwee prachtige tedere kerstliederen in 17de eeuwse zei ting, waarbü het koortje z'n ge lukkigste homogeniteit veroverde. Een goed'e aansluiting met een kerst lied, waar Talsma op het spinet va riaties liet horen uit een tabulatuur - boek van de Arnhemse organist Steenwick (17de eeuw). Uit die tüd kon Jacob van Eyck niet ontbreken met iets uit ,,Der fluiten Lusthof". Vervolgens echte madrigalen van Marenzio (4 st.) en Gestald! (lustige homofonie) Na de pauze Distler-liederen (koor) een Andante voor tafelpiano van Mo zart (fün, geniaal en vol noblesse, met aanloopjes naar de „Kleine Nachtmusik", afkomstig uit het bezit van Marie van Rechteren, die in de 18de eeuw Duivenvoorde bewoonde), liederen vam Paisiello en Biamchi (door een vrouwelük koorlid gezon gen en destyds gearrangeerd voor de zelfde Duivenvoordse edelvrouw), een sonate in g voor altblokfluit, gamba en spinet van De Fesch (waarin Hans Verkade haar mooiste kansen kreeg). Ten besluite koorliederen in madri gaalsfeer van Thomas Weelkes en ons aloude Wilhelmus in een onge wone 17de eeuwse zetting, waarvan de laatste regel merkwaardigerwüs oevreenstemt met de laatste va.n het refrein van de Serenade van een Lansknecht van Lassus en dat deed zioh gisteren bü meer composities voor: een soort duvelstoejager "-af sluiting. Burcht in de winter met Hooglandse Kerkgcacht Als gevolg van sinds 1 januari kehjkheidsverzekering motorrütui- 1965 opgetreden externe kostenstij gingen, zullen de premies verzekering van motorrytuigen met ingang van 1 januari 1967 worden verhoogd, zowel voor w.a.-verzeke- ringen als voor gecombineerde w.a.- en cascoverzekeringen. De aanpas sing van de premies aan het geste gen niveau van de schade-uitkerin gen geldt zowel voor personenauto's, vrachtauto's, motorrijwielen, scooters en bromfietsen. De verhoging bedraagt ongeveer tien procent. Voor w.a.-verzekeringen varieeert zy van f 17.50 tot f 32.50 per jaar. Voor gecombineerde w.a.- en cas coverzekeringen varieert de verho ging van f 37,50 tot f 90,- per jaar. Tot de externe kostenstügingen, die de aanpassing van de premies voor de verzekering van motorrü tui gen noodzakelük hebben gemaakt, behoren onder meer de sterk geste gen kosten van ziekenhuisverpleging, een belangrijke stüging van de be dragen welke worden toegekend we gens loonderving en voor blüvende invaliditeit, alsmede een aanzienhjke stüging van de reparatiekosten van de garagebedrüven en van sleep- en bergingskosten. De verhoging van de premie varieert, al naar gelang de soort en de catalogusprüs van het motorrü- tuig. Kortingen welke door verzekeraars worden gegeven voor o-a. beperkt ge bruikt, alsmede no-claim-kortingen, zün ook op de verhoogde premies van toepassing. Voor nieuwe verzekeringen gaat de premieverhoging in met ingang van 1 januari 1967. Voor bestaande ver zekeringen wordt de premieverhoging toegepast op de premievervaldag in 1967. De premie voor W.A.-verzeke- ringen van bromfietsen wordt met ingang van 1 maart 1967 met drie gulden per jaar verhoogd. Groene kaart Op 1 januari 1967 hebben inwo ners van de Benelux bü hun auto motor- of scooterverzekering geen groene kaart meer nodig, zolang zü met hun voertuig binnen de grenzen van de Benelux blüven. De ministers Suurhoff (Ver keer en Waterstaat), Samkalden (Justitie) en Vondeling (Financiën) stellen, dat voor in een wetsontwerp tot wüzigingen van de wet aanspra- ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver Als gevolg van de voortgaande ont wikkeling van de Benelux economische unie zal een verzekering, die in één van de drie landen is gesloten gel dig zün In elk van de landen. PEN-club sprak over theater Tüdens de eerste dag van het PEN- congres, de internationale organisatie van schrüvers, in Arnhem, is giste ren sterk de nadruk gevallen op de waardering van het moderne absur- bistische theater. De president, Arthur Miller, maakte de opmerking, dat het absurbisme büzonder oud is. Als oudste proeve daarvan noemde hü „Het boek Job". Het congres wordt vandaag in Nümegen voortgezet. Dan zal er on der meer gesproken worden over de wisselwerking tussen publiek en theater en over de vraag in hoeverre theater onder huidige publiek leeft. Er is na afloop van dit congres over „Theater in de wereld van vandaag" geen motie of resolutie te verwach ten. Bü de PEN-club zün 78 nationale schrüversorganlsaties aangesloten met in totaal 8005 leden. Dertig na tionale organisaties, waaronder uit de Ivoorkust, India en Chili, zün op dit congres vertegenwoordigd. „INEZ" TREKT SPOOR VAN VERWOESTING Meer dan honderd personen zy'n in het zuiden van de Dominicaanse republiek om het leven gekomen als gevolg van de orkaan Inez, die don derdag op het eiland ernstige ver woestingen aanrichtte: bruggen, we gen en telefoonlünen werden be schadigd en de aanplant van koffie en jujube had ernstig te lyden. Port au Prince, de hoofdstad van het aangrenzende Haiti, zat vrüdag als gevolg van de storm zonder stroom en telefoon. Gisteren was „Inez" naar Cuba verhuisd, een spoor van verwoesting trekkend door het rijkste suiker- en koffiegebied van het eiland. Premier Castro met nagenoeg het gehele ka binet, alsmede president Docticos hebben zich naar het getroffen ge bied begeven. Naar schatting 150.000 tot 200.000 personen zün uit door overstromingen bedreigde gebieden geëvacueerd. Men is bevreesd voor herhaling van de ramp met de or kaan „Flora", waarbü meer dan 1200 mensen omkwamen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7