|BJS Photokina meer verfij Ambassadeur van Nepal gisteren in Leiden Schei er maar mee uit' '66: nog ning Foto-Walhalla opende zijn in Keulen poorten C.H.[/.- VOORZITTER TILANUS TOT HET KABINET-CALS: kWÊ M Londense Times' in handen van Thomson Extra vuilophalen in de komende iveek Dr. Rutgers begraven PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 1 OKTOBER 1969 (Van correspondent in Bonn) In tien van de twaalf gigantische Jaarbeurshallen op de Keulse rechter Rijnoever is gisteren de „Photokina 1966" geopend. Met 78.000 vlerkante meter expositieruimte bijna 50 pro cent groter dan de vorige Photokina 1963. De grootste groep vormt met 337 exposanten ook nu weer de Duitse foto- en kino-industrie, maar haar debiet wordt steeds sterker aangetast. Behalve de vervaarlykste concurrent, Japan, doen ook Enge land, Frankrijk, de Verenigde Sta ten, Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Zweden en Spanje een geduchte duit in het zakje, terwijl ditmaal voor het eerst ook de Russische camera- industrie van de party is met een volledig assortiment amateur- en vakapparatuur. Nederland laat zich met een tiental indrukwekkende stands o.a. van technische came ra's al evenmin onbetuigd. Negen dagen duurt deze monster- show en dat is eigenlijk nauwelijks voldoende om al het hier gebodene tc kunnen keuren en bekijken. Be halve de fototechnische en -chemi sche nieuwtjes zijn er zestien zeer bijzondere foto-exposities ingericht, die samen ruim 2000 foto's omvatten. De vorige Photokina werd door ruim 200.000 personen bezocht, dit jaar rekent men op zo'n 300.000 bezoe kers uit alle werelddelen van wie velen o.a. uit Amerika en Japan met speciale chartervluchten naar Keulen komen. Revolutionair nieuws is er overi gens niet veel, hetgeen de insiders nauwelijks zal verbazen. Immers: de moderne camera's zijn al zover ver volmaakt dat er feitelijk niets meer aan te verbeteren valt. Ook „de strijd om de formaten" is in feite ge streden, althans in de fotografie, waar kleinbeeld nog steeds opper machtig is. Dat geldt speciaal voor de kleinbeeld-spiegelreflex in de mo dernste gedaante: met gekoppelde ddl door-de-lens)-lichtmeting. Daarnaast krijgt ook het halfklein- beeldformaat steeds meer voet aan de grond, althans op de amateur- markt. Voorts worden steeds meer k.b.- en half k.b.-toestellen uitgerust met Agfa Rapid-cassettes of met het nog eenvoudiger Kodak-paksysteem dat het filminzetten tot kinderspel maakt. Duurdere toestellen worden veelal uitgerust met quick loading- spoelen: een Japanse vinding. Het vierkante 6x6 formaat daarentegen is goeddeels uitgediend, op een hand vol twee-ogige spiegelreflexen van het Rolley-type na, die zich onbe kommerd handhaven. Een sensatio neel nieuwtje is de 6 x 6 één-oog re flex waarmee de vermaarde firma uit Brunswyk ter beurze verschijnt: de Rolleiflex sr. 66, een fraaie spleet- sluitercamera, die buitengewoon soe pel werkt en waarvoor Zeiss een hele serie verwisselbare lenzen heeft ontworpen, van een groothoek Dis- tagon 1 4 6/50 mm. tot een Mirator- spiegelobjectief 1 56/1000 mm. De Rollei's, ook ingericht voor de nieu we 24-opnamenrolfilms lyken een waardige concurrent voor de Zweedse Hasselblad en de Japanse Bronica, vooral als de prys (nog niet bekend) gunstig d.w.z. zo rond de 1500 gulden komt te liggen. Leitz, schepper van de kleinbeeld- camera, brengt geen nieuwe toestel len, wel echter een hele reeks nieu we lenzen. Bij de Japanners zijn het vooral de leidende merken die de aandacht vragen door verdere verfij ningen en aanvullingen van hun k.b.-systeemcamera's. Ook de Oostduitse Exakta heeft nu een quick returnspiegel gekregen en is radicaal gestroomlijnd: de uitste kende knoppen zyn goeddeels in het camerahuis verzonken. Het kleine Minister Herzog doet aanval op Engelstalige pers De Zuidafrikaanse minister van PTT, Herzog, heeft gisteren een aan- 1 val gedaan op de Engelstalige pers in zijn land. Hij zei dat deze de Afrikaanssprekenden bij hun Engels talige landgenoten in diskrediet brengt. Volgens minister Herzog, die het woord voerde tijdens een debat in de senaat over de werkzaamhe den van de Zuidafrikaanse radio- I omroep, kon men de twee aansla gen op premier Verwoerd wel zien aankomen als men het beeld in aan merking neemt, dat de Engelstalige pers van de regerende Nationale par ty en haar leiders geeft. Deze pers heeft een machtige greep op haar lezers. Ongelukkigerwijs wordt zij in grote mate beheert door een groepje mijnmagnaten, geleid door Oppenheimer, die belangen heeft in andere gebieden en wiens loyali teit niet uitsluitend Zuid- Afrika geldt. Hij is loyaal ten opzichte van belangen elders, aldus de minister. Buitenlands nieuws, dat Zuid- Afrika via persbureaus binnenkomt, is volgens Herzog gezift. Communis ten, die bij het persbureau Reuter in Londen werken, mogen het nieuws selecteren, dat naar Zuid- Afrika wordt gestuurd, zo zei hij. Hij wilde daarom de plaatselijke bladen niet in alle gevallen het verdraaide bui tenlandse nieuws, dat zjj publiceren, verwijten. Hij was echter hun fout wanneer zij van de diensten van deze persbureaus gebruik blijven maken. Een woordvoerder van Reuter in Londen zei naar aanleiding van de verklaring van Herzog. dat het persbureau zijn redactionele staf op grond van journalistieke bekwaam heden in dienst heeft en niet we gens politieke standpunten. Vereniging Nederland-Nepal opgericht zusje van de Exakta, de Exa, kreeg een spleetsluiter tot 1/500 seconde, waardoor zij ook voor sport- en ac tiefoto's bruikbaar is. Ook de Russen hebben hun meetzoeker- en k.b.-toe stellen sierlijker en fijner afgewerkt. Agfa-Gevaert lanceert twee nieuwe Optima-Rapidtoestellen voor het for maat 24 x 24 mm., waaronder een volautomaat met een elektronische sluiter van eigen vinding. Ook Com- pur en Prontor brengen verbeterde elektrische sluiters, zelfs voor groot- forrftaat-camera's: een duidelijk be wijs dat ook de vakfotograaf van dit nuttige nieuwtje wil meeprofi teren. De fusie Agfa-Gevaert-Perutz heeft een serie nieuwe zwart-wit films voortgebracht met nóg meer scherp te en nóg minder „korrel" dan het huidige Isopan-assortiment. Boven dien kunnen de nieuwe films, onge- Boven: Leica met nieuwe tele lens op snelinstelrevolveronder: de nieuwe elektronische sluiter van Agfa, als het ware een minia tuur computer, ingebouwd in een fototoestel. even lang ontwikkeld worden, wat het werk in de donkere kamer van de fotohandelaar aanzienlijk vereen voudigt. Verscheidene foto- en smalfilm camera's kregen automatische licht meters met „contrastcompensatie", hetgeen betekent, dat men nu ook zonder kunstgrepen tegenlichtopna- men en andere moeilijke motieven kan maken. In de fotochemische sec tor komen Ilford en anderen met een verbeterde tweebads-ontwikkeling, waarbij het tijdrovende afwerken van afdrukken en vergrotingen aanzien- acht hun gevoeligheid, alle precies lijk wordt versneld en vereenvoudigd. HONDERD JAAR RODE KRUIS Voorlopig een laatste herinnering. Voor de derde maal deze week doen wij een beroep op onze stad- eai lairjdigonioten: meldit u aan als ltd van het Ned. Roode Kruis. Laat Lei den en omgeving voor het gehele land een voorbeeld zijn hoe men heit werk van het. Rode Kruis op prijs weet 'te stellen. Laat dit jubileumjaar werkelijk een goed jaar worden voor het Rode Kruis! U heeft wellicht zelf nog nimmer gebruik behoeven te maken van de vele diensten van het Rode Kruis. Gelukkig dan voor u, doch laat uw hulp aan het Rode Kruis dan ten goede komen aan anderen., die die hulp wel behoeven. Het Nederlandsohe Roode Kruis heefit inliet minder dian veertien grote en ruim veertig kleinere taken. In derdaad een enorme organisatie, die evenwel geheel drijft op de steun van haar leden. Als het eeuwfeest zal worden herdacht hoopt het Rode Kruis een miljoen leden te hebben. Zorgt, dat u daar bij bent. Als iedere Nederlander het Rode Kruis steunt door een jaarlijkse bijdrage, zal dit een magisch getal vormen, waaruit ten duidelijkste gedemonstreerd wordt, dat het Rode Kruis er is voor het gehele Nederlandse volk. Bv w Kh ri f -v Am 1 1 In tegenwoordigheid van de Nepalse ambassadeur in ons land, de heer Sardar B. B. Pandé, werd gisteravond ten huize van de Leidse chirurg, dr. J. Nauta. de vereniging NederlandNepal opgericht. De vereniging wil aan dit bijzonder mooie land van Gurkha-soldaten, Newar-tempelbouwers en sherpa-bergbeklim mers meer bekendheid geven. Men heeft reeds de beschikking over een goede bibliotheek, enkele films en een uitgebreide col lectie dia's. VRIENDSCHAP In'iüartiefiiemer voor de oprichting vsr.i de vereniging was dr. J. A. Noor- dijk uiit Warmond, chirurg in een Rotterdams kinderziekenhuis. Met de heren J. F. de Beaufort, O. E. H. Benbinck, J. de Graaf en J. Nauita heeft hij vorig jaar een trektocht van 7 weken door Nepal gemaakt. Alle deelnemers aan de reis werden zeer gdboeid door diiit mooie land, zo zelfs, dat al spoedig sprake was van het oprichten van een vereniging. De oprichtingsvergadering werd opgeluisterd dooi- de aanwezigheid van Nirna Tenzing, dochter van Sherpa Tenzing, die in 1953 als eer ste met Hillary de 'top van de Mount Everest heeft bereikt. Sinds 4 jaar is zij in Europa en werkt momenteel in Brussel. Haar vader is leider van een bergsportschool in het Indiase Dar- jeeling, waaraan Nima twee jaar ge leden voor het laatst een bezoek heeft gebracht. Ambassadeur Pandé hield een toe spraak, waarin hU erop wees, dat af standen geen belemmeringen meer zijn voor vriendschap. Nepal, gelegen tussen India en China, heeft juist de vriendschap en de hulp van andere kleine naties nodig. De voorzitter van de C.H.U., het tweede-kamerlid drs. A. D. W. Tila- nus, heeft gisteravond op een ver gadering van de kamerkring Den Haag van de C.H.U. in een bespre king van de troonrede en de miljoe nennota gezegd, dat in beide rege ringsstukken nergens iets van een „Nationale gebeurtenis": (Van onze Londense correspondent) Het legendarische Engelse dag blad The Times Is opgekocht door de 72-jarige, van oorsprong Londense krantenmagnaat Lord Thomson of Fleet, die eigenaar is van 85 provin- vinciale kranten en verscheidene ra dio- en televisiestations over de ge hele wereld. De onderhandelingen hebben ruim twee jaar geduurd. Pre mier Wilson was reeds enige dagen geleden van deze „nationale gebeur tenis" op de hoogte gesteld. De Times is Lord Thomson's eer ste nationale dagblad. Hy was reeds eigenaar van de „Sunday Times", het snel-groeiende serieuze zondags blad. De „Sunday Times" en de „Ti mes" zullen samengevoegd worden in een nieuwe n.v., de „Times News papers Ltd", waarvan de Thomson- groep 85 procent van de aandelen heeft en de voormalige eigenaar van de Times, een stichting 15 procent. De Times, die een oplage heeft van 290.000 exemplaren per dag, wat zeer gering is voor Engelse maat staven, leed reeds Jaren grote ver liezen. Tot mei drukte deze zeer sta tige krant, die gesticht is in 1785, op de eerste pagina slechts familiebe richten en andere advertenties voor de Engelse elite. Pas toen begon zy op die plaats nieuws af te drukken en kwam er ook een vrouwenpagina. Lord Thomson is de zoon van een Canadese kapper. Hy heeft zich ge heel op eigen kracht opgewerkt en ziet er uit zoals men zich in de ja- ren-'30 een Amerikaan voorstelde ln 1959 kwam hy naar Schotland, waar zyn grootouders vandaan kwa men en kocht daar Schotlands groot ste krant, de „Scotsman", en enkele Jaren geleden drong hy door naar de Londense Fleet Street toen hy de „Sunday Times" kocht. Hy gaf de ze krant als eerste in Engeland een speciale kleurenbyiage en nam daar voor Lord Snowdon, de fotografe rende echtgenoot van prinses Mar garet, in dienst. Vyf jaar geleden werd Thomson in de adelstand ver heven en koos de titel van Lord Thomson of Fleet (Fleet Street Is het centrum van de Londense kran tenwereld). Thomson heeft altyd zoveel moge- iyk zyn hoofdredacteuren de wye hand gelaten. En hy zei ook niets te willen veranderen aan de politiek van de Times, die onafhankeiyk ls met een sterke conservatie neiging. Hy wenst alleen de oplage drastisch te verhogen. Hy zei: „Ik hoop er vUf miljoen van te maken". Hy heeft eens gezegd: „Kranten opkopen is een hobby van me". Gisteren zei hy: „Dat Ik nog eens de Times heb mo gen kopen, had ik nooit durven dro men". hoogtepunt is gebleken. „Wij weten niet, waar de regering het accent wil leggen", aldus drs. Tilanus. Hy betoogde dat de C.H.U. niet bereid is het onvcrantwoordeiyke flnan- cieel-economisch beleid van de rege ring te ondersteunen. „wy denken aan een kabinetscri sis op korte termijn, want het is onwenselijk het kabinet by dit be leid te volgen", aldus drs. Tilanus. Hy zei, dat hij een half jaar ge leden de gedachte aan een kabinets crisis vóór de tweede-kamerverkiezin gen van volgend jaar nog had afge wezen. „Maar als de regering zo doorgaat met brokken maken, dan zal het steeds moeilijker worden na die verkiezing opvolgers te vinden. Daarom zeg ik nu tegen het kabinet: schei er maar mee uit", zo zei de unievoorzitter. Het C.H.-tweede-kamerlid mr. W. Scholten, tevens secretaris van de C.H.U. noemde het een kwalijke zaak, dat in de periode van het op stellen van de miljoenennota vanuit de regeringsfracties is meegeregeerd met de ministers. By de bespreking het dekkingsplan voor het vol gend jaar zei mr. Scholten, dat op nieuw zware lasten gelegd wol-den op één bepaalde groep, namelijk het wegverkeer. Ook het vorig Jaar en het daar aan voorafgaande jaar was dat het geval. „Dat is veel en veel te eenzijdig", aldus mr. Scholten. Het verhogen van de omzetbelasting per 1 Januari 1968 achtte mr. Scholten nu onmogelijk. „Het is op het ogen blik niet te overzien, hoe in dat jaar 1968 de sociaal-economische situatie is en op welk niveau de pryzen zich bewegen" zo zei mr. Scholten. Personeelsvereniging P.C. en L. Onder leiding van de heer Steen bergen, opende de personeelsvereni ging P.C. en L. het winterseizoen met een contactavond. Er waren diverse gezelschapspelen, waarvoor mooie prijzen beschikbaar waren gesteld. Na afloop werd, met medewerking van de „The Arcordeon^ drums", eer paar uurtjes gezellig gedanst. Aan de Landbouwhogeschool in Wageningen is geslaagd voor het examen tropische landhuishoudkun de de heer A. V. E. Slangen in Lei den; idem voor het examen bodem kunde en bemestingsleer de heer W. P. Locher eveneens in Leiden. De Nepalese ambassadeur kondigde aan, dat koning Mahendra en konin gin Ratna van Nepal waarschynlyk volgend jaar voor een staatsiebezoek naar ons land zullen komen. Op de foto: een gezellig onder onsje vooraf. „Van links naar rechts: dr. J. A. Noordwijk, Nima Tenzing, ambassadeur Sardar B. B. Pandé en het echtpaar Nauta (Foto LD/Holvast) van Napalese kunst zal worden ge houden. De verenimnig zal alle po gingen in het werk stellen om deze werkelijk unieke verzameling kunst voorwerpen naar ons lanid te halen. Belangstellenden, die tot de vereni ging wensen toe be treden, kunnen zich voor inlichtingen wenden tot dr. J. A. Noordijk, Waagdam 30, War mond. Dinsdag 4 oktober: Houtmarkt, Langegracht beide zyden, Koolstraat, Koolgracht, Emmastraat, Oostdwars- gracht, Baatstraat, Lange Zand straat, Volmolengracht, Korte Mare, Nieuwe Mare, Oude Singel (van Houtmarkt tot Nieuwe Mare, Oude Vest (van Havenplein tot Marebrug) Hendrikstraat, Noord er straat, Huyg- straat. Vredehof, RUneveststeeg, 3de Binnenvestgracht, Vestwal, Meer manshof. Woensdag 5 oktober: Franchimont- laan, Melchior Treublaan, Kam. On- nesplein. De Sitterlaan (van Fran- chimontlaan tot Kam. Onnesplein), Stieltjesstraat. V. d. Hoevenstraat, V. d. Waalsstraat, Buys Ballotstraat, Hugo de Vriesstraat (van v. 't Hoff- straat tot Lammenschansweg), Kap- teynstraat (van v. 't Hoffstraat tot v. d. Waalstraat), V. d. Waalsplein, Lammenschansweg (van V. d. Waals plein tot Rotronde), Kanaalweg (van spooroverweg tot Lammebrug), Lam menschansweg, Carbutreweg, Zoeter - woudsweeg, Veilingkade, Tomaten- straat. Kersenstraat, Appelstraat, Meloenstraat,, Druivenstraat, Lam menschansweg (van Veilingkade tot Zoeterwoudseweg De mannequins van de Fran se ontwerper Yves Saint-Laurent, die vanavond tijdens het Grand Gala du Dique de nieuwe/collec tie zullen tonen. Donderdag 6 oktober: Lammer markt, Marktsteeg, Lange Scheistraat Fokkestraatje, Fokkeplein, Nieuwe Beestenmarkt, Oude Singel (van Mare tot Beestenmarkt), Oude Vest (van Mare tot Turfmarkt), Turf markt, Prinsessekade, Schagensteeg, Beestenmarkt, St. Aagtenstraat, 2de Binnenvestgracht, Steenstraat. 1ste Binnenvestgracht, Kruisstr., Narm- straat, Fabiaanpoort, Morsstraat, Smidsteeg, Kort Galgewater, Apothe- kersdyk, Vrouwensteeg (van Apothe- kersdyk tot Haarlemmerstraat), Goe- gerritsteeg. Vrouwenkerkhof en Vrouwenkerksteeg. Korte en Lange j Agnietenstraat, Dolhuissteeg, Sion- I steeg, Klooster, St. Michielstraat, St. I Ursulastraat, Ceciliastraat, Lysbeth- I steeg, Hazewindsteeg, Kerkstraat, Stille Rijn, Stille Mare, Lange Mare, Haarlemmerstraat (van Mare tot Turfmarkt)Spykerboorsteeg. Vrydag 7 oktober: 5 Meilaan, 5 Meiplein, Bevrydingsplein, Kuiper Rietbergstraat, Gerrit v. d. Veen- straat, Titus Brandsmalaan, Mont- gomerystraat, Joh. Poststraat, Wal raven van Hallstraat. Wiardi Beck- manstraat. Van der Helmlaan, Arent Brunstraat. Lieve de Keystraat, Zocherstraat, Van Banchemhof, De Bazelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Keldermanstraat, Vingboonshof, Ja cob van Campenlaan, Voorschoten- seweg, Stalpaertshof, Van 's-Gra- vensandestraat, Berlagestraat, Roo- seveltstraat. „Soekarno moet voor krijgsraad" Verbolgen Indonesische studenter hebben vanochtend voor het pet leis in Djakarta geëist, dat president Soekarno nog deze maand voor een krygsraad verschynt. „HU is de oor zaak van de armoede van het volk", zo luidde een van de leuzen. Militai ren die een drie ryen dik kordon vormden, hielden de duizenden be togers op een afstand. Soekarno bracht echter zoals gebrulkeiyk het weekeinde door ln zUn zomerpaleis in Bogor, op 65 km van de hoofdstad. Onze stadgenoot, de heer F. N. Wempe slaagde gisteren aan de VrUe Universiteit te Amsterdam voor eerste deel kandidaatsexamen in de geneeskunde. Onder grote belangstelling ls gis termiddag op de hervormde begraaf plaats In Wassenaar het stoffeiyk overschot van dr. A. A. L. Rutgers, oud vice-president van de Raad van State en oud-gouverneur van Suri name ter aarde besteld. In de Dorpskerk herdacht de oud ste zoon van de overledene zijn va der en zyn moeder, die een maand eerder is overleden. Ds. D. van der Meulen. gereformeerd predikant in Wassenaar, leidde vervolgens een rouwdienst. Tot de zeer vele belangstellenden, die de begrafenis bywoonden, be hoorden prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, kamerheer in buitenge wone dienst van Hare Majesteit de Koningin, die de Koningin, Prins Bemhard en Prinses Beatrix ver tegenwoordigde, prof. mr. L. J. M. Beel, de huidige vice-president van de Raad van State, de ministers Bies heuvel, Diepenhorst en Verdam en mr. J. J. Klaasesz, commissaris der Koningin en oud-gouverneur van Suriname. Bij de bloemen die de groeve dek ten was een krans van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4