Prof. Querido behalve Leids ook Rotterdams gewoon hoogleraar Rustige handel met ruime aanvoer B. Schuurman met een bromfiets verrast Unicum verbindt jongste en oudste DIPLOMA VOOR AANNEMER Hh. Olieman». Noord- Ihet ministerie van Justitie in Den Zee; T. Oppelaar. Boskoop; Haa« VB8ti«t ter bescherming van het publiek de aandacht op twee bui tenlanders. vennoedel ijk van Franse of Italiaanse nationaliteit, die sedert half augustus jl. by herhaling in di verse plaatsen in Nederland aankop hebben gedaan met waardeloze ver- Vin- r°Pen bankbiljetten van 1.000 en 500 Accent op probleem helpt u nu nog sneller van uw pijn af! MENGELE IN ARGENTINIË ZATERDAG 1 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van prof. dr. A. Querido. sinds 1948 gewoon Leids hoogleraar in de interne geneeskunde, tot gewoon hoogleraar met gelijkluidende leeropdracht aan de op 7-oktober a.s. te openen zevende medische faculteit te Rotterdam- Prof. Querido zal naast zijn nieuwe Rotterdamse ook zijn Leidse leerstoel blijven bezetten. Deze combinatie vindt onder meer plaats omdat Leiden prof. Querido vooralsnog klinisch en met be trekking tot het zuiver wetenschappelijk onderzoek mogelijkheden biedt, die Rotterdam nog niet bieden kan. functie hij thans dus daarnaast te vens in Rotterdam zal gaan bekle den. Hij aanvaardde zijn Leidse hoogleraarschap op 22 oktober 1948 met een oratie over „De betekenis van de pathologische physiologie voor de geneeskunde'. In 1955 werd prof. Querido lid van het bestuur van de bijzondere orga nisatie voor TNO ten behoeve van de volksgezondheid. Prof. Querido heeft zeer veel ge publiceerd over experimentele voe dingsleer en over experimentele kli nische endocrinologie. Hij vertegen woordigde ons land op talloze inter nationale congressen en bijeenkom sten van andere aard. Tijdens een gisteravond in de Stadsgehoorzaal gehouden bijeen komst van de Stichting Raad van bestuur Bouwbedrijf heeft de wet houder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, het vakdiploma van de opleiding tot aannemer uitgereikt. Het diploma aannemer B. en H. ontvingen: J. C. M. Aartman. Ze venhoven: A. J. P. Akerboom. Ryp- wetering; M. H. Akerboom. Rijpwe- tering: W. C. D. Blansjaar, Leiden; C. L. M. Bosman. ZoeterwoudeW. van Duyn, Katwijk aan Zee; W. C. Duynisveld, Voorschoten; P. van Eg- mond. Rijnsburg; B. H. Eshuis, Lei den; J. Gelder. Hazerswoude; J. A. M. de Haas, Stompwijk; A. Hors man, Lisse; J. P. J. van Kampen. Voorschoten; C. Kerpershoek. Val- tcenburg; H. Korswagen, Leiden; A. Kromhout, Rijnsburg; J. de Mooy. Rijnsburg wijk P. A. Oudenes, Alphen a-d. Rijn van der Plas, Katwijk aan Zee; P. J. M. v. d. Ploeg, Noordwijk aan Zee; P. J. M. van RuitenRoelofarends- veen; M. C. Schutter, Noorden: G. J. H. Smit, Noordwijk aan Zee; R. Tur kenburg, Alphen a/d. Rijn wijk; E. A. T. Vonk. Leiden; J. Vonk. Hazerswoude: J. F. M. Westgeest. Wassenaar: F. T. Westgeest, Wasse naar; W. L. M. Wetten, Hazerswoude A. T. M. Bisschops. Sassenheim. Het diploma G.W.W. ontving C. Roe- landse in Leiden. De directeur onder wiens leiding de cursussen werden gegeven, de heer W. J. van Zijp. huldigde deze avond de Leidse architect, de heer C. Ponsen, die twintig jaar deel uit maakte van het docentenkorps en thans, met het oog op zijn leeftijd 70» gemeend heeft zich te moeten terugtrekken. Namens de leraren bood hij de heer Ponsen een zilveren kandelaar aan. ADVERTENTIE Waardeloze bankbiljetten Het _m hoofd van het bureau Interpol van court, Leiden; G. Vogelaar, Noord- LEIDSE VEEMARKT Prof. dr. AQuerido De nu nog embryonale medische faculteit van Rotterdam deelt door deze benoeming met de oudste Ne derlandse Universiteit een primeur. Het is nog niet eerder voorgekomen, dat twee gewone leerstoelen in ver schillende plaatsen des lands tege lijkertijd door één en dezelfde hoog leraar worden bezet. Deze unieke combinatie accentueert overigens een ernstig probleem, waarmede de medische opleding in ons land te kampen heeft. Vanzelf sprekend zal de piepjonge medische faculteit in Rotterdam ook bijdragen tot het wetenschappelijk onderzoek op medisch terrein, doch deze facul teit is toch in de eerste plaats in het leven geroepen om uibreiding te ge ven aan de opleidingsmogelijkheden voor artsen. Reeds nu worden, als consequentie van het afwijzen van een numerus fixus voor 'aankomede medische stu denten, de wenselijkheid en moge lijkheden van een achtste medische faculteit onderzocht, terwijl de Rot terdamse (de zevende) nog niet eens is gestart. Zelfs wanneer de finan ciële mogelijkheden er waren en de bouwcapaciteit voldoende was om de ruimtelijke behoeften van nog meer medische faculteiten te bevredigen, dan blijft het probleem bestaan van de personeelsbezetting. ADVERTENTIE Briljanten sieraden Moderne diamant-collectie. Ringen met briljant. reeds vanaf f 75,- Juwelier VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG. *s Maandags gesloten. Het vraagstuk van de opleiding van artsen kan vanzelfsprekend niet wor den opgelost door een offer te bren gen aan de kwaliteit der opleiding en deze kwaliteit is ten nauwste afhan kelijk van de kwaliteit van het do centenkorps. Het staat te bezien of er in ons land een voldoende groot (locentenpotentieel beschikbaar is, niet alleen om „Rotterdam" te be mannen, maar ook een volgende me dische faculteit. Het heeft natuurlijk geen enkel nuttig effect, wanneer men ten behoeve van de medische opleiding nieuwe faculteiten uit de grond stampt en deze slechts van do centen kan voorzien door bestaande faculteiten „leeg te zuigen". In het geval van de benoeming op een der belangrijkste posten bij de nieuwe Rotterdamse faculteit, die van interne geneeskunde heeft men thans naar de unieke noodoplossing gegrepen van een dubbel ordinariaat, dat prof. Querido in Leiden en in de Maasstad zal bezetten. Het is hoogst twijfelachtig of men dergelijke nood sprongen meer dan eens of in slechts sporadische gevallen zal kunnen ma ken. De commissie, welke minister Die penhorst heeft aangekondigd en die op korte termijn het probleem van de achtste medische faculteit moet be zien heeft waarlijk geen benijdens waardige taak! Sinds 1937 in Leiden Andries Querido werd op 15 sep tember 1912 te Amsterdam geboren. Hy studeerde medicijnen aan de Ge meentelijke Universiteit van de hoofdstad van 1929 tot 1935. Tijdens zijn studie verwierf hij in 1934 een gouden medaille voor zijn antwoord op een prijsvraag, uitgeschreven door zijn universiteit, over vitamine-D en de mineraalstofwisseling. Op 19 de- ceber 1935 promoveerde hij op een proefschrift getiteld „Vitamin D re quirements in relation to the Ca and P content of the diet". In 1936 vertoefde dr. Querido ge durende een half jaar in Amerika om aan het John Hopkins Hospital te Baltimore onder leiding van Mc- Collum biochemische aspecten van de vitaminen te bestuderen. Van 1937 tot 1938 was dr. Querido assistent bij prof. dr. S. E. de Jongh in Leiden en van 1939 tot 1941 as sistent van prof. dr. W. A. Kuenen bij de kliniek voor inwendige genees kunde van het Leidse Academisch Ziekenhuis. Na de bevrijding werd hij conservator van deze kliniek. Op 18 juni 1948 werd dr. Querido benoemd tot tweede gewone hoogle raar in de inwendige geneeskunde aan de Leidse Universiteit, welke (Van een deskundige medewerker) Het beeld op de Leidse veemarkt was gisteren aanmerkelijk rustiger dan verleden week. De oorzaken daarvan zijn niet altijd duidelijk aanwijsbaar. Hoewel we nog van een mooie ruime aan voer mochten spreken, die het aanvoercijfer over de zelfde pe riode van vorig jaar met enkele honderdtallen overschreed, kwa men de meeste rubrieken toch met iets kortere aanvoeren ter markt dan vorige week. Export neemt veel wolvee af De stemming in de handel wijzigde zich weinig. Op de afdeling vette koeien was deze als gevolg van de kortere aanvoer iets milder, doch blijft deze handel nog slecht en kun nen de prijzen niet meekomen. Ook de gebruiksvee-afdeling deed het nog zeer rustig aan. De wolvee-afdeling was weer goed voorzien. De dieren bleven duur bij een iets minder vlug ge handel. De totaal dieren. Gebruiksvee De handel in i mooie najaarsweer maken de vee houders geen haast met het opstal len van hun dieren terwijl er voor de weiderij weinig vraag meer is. Voor goede soorten met melk was er wel iets meer vraag. Melk- en kalfkoeien bleven dan ook prijshoudend, doch op de afdeling vare koeien waren de prijzen iets gedrukt. Notering: melk en kalfkoeien van f. 950 tot f. 1250 en f. 1400; vare koeien van f. 500 tot f. 900 en f. 1275. Jongvee In deze afdeling nog steeds geen belangstelling en mini male aanvoeren. Jonge fokstieren werden bij een kalme handel geno teerd van f. 750 tot f. 1300. Vette koeien De aanvoer van vette koeien was beduidend minder dan verleden week. Er is echter vol doende aanbod, waardoor de prijzen beneden peil blijven en de handel teleurstellend. Aanvankelijk iets wil liger, behield de handel een matig karakter by iets gedrukte prijzen. Dank zij de korte aanvoer viel de prijsdaling nog mee. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f. 3.30 tot f. 3.90 en f. 4.20; slacht- stieren van f. 4 tot f. 4.40; worst koeien van f. 2,95 tot f. 3.15. Vette kalveren Een betrekkelijk goede aanvoer van uitermate beste kalveren. Door het oplopen van de prijzen is het aanbod niet groot meer, de vraag des te beter. De dieren wer den vlug verhandeld en bleven on verminderd duur en goed prijshou dend. Notering per kg levend ge wicht: van f. 3,50 tot f. 3,90 en f. 4,15, enkele prima dieren boven notering tot f. 4,30 met een uitloper tot f. 4,40 voor een zeldzaam best dier. Nuchtere kalveren Op deze af deling een aanvoer van enkele mest- kalveren, welke bij een rustige han del noteerden van f. 210 tot f. 250 en f. 260. Wolvee Hoewel iets minder dan verleden week, was er in deze afde ling weer een goede ruime aanvoer van vette lammeren. Door de goede grasgroei van de zomer zitten de lammeren goed ln het vlees en heeft de beste droge nazomer er mede toe bijgedragen dat de dieren goed zijn gegroeid. De kwaliteiten zijn dan ook best. De afname voor de export is nog steeds goed. Toch schijnt het dat Frankrijk, dat verstoken is van de Invoer vanuit Engeland vanwege het aldaar heersende mond- en klauw zeer, lammeren geïmporteerd krijgt vanuit andere landen. De vraag voor Frankrijk nam althans iets af waar door de handel iets minder vlug was dan verleden week en ook niet meer die topprijzen gemaakt konden wor den. Niettemin bleven de dieren duur en was de markt nog vroeg geruimd. Voor vette schapen, die ook in ruime mate waren aangevoerd, be stond eveneens een goede vraag, doch moesten de prijzen het wel ontgelden en noteerden deze dieren plm. f. 10 lager. Ook de afdeling fokschapen gaf bij een ruimere aanvoer weer een toe nemende belangstelling te zien. Voor al voor goede fokrammen bestond er een goede vraag. De handel verliep Willig en goed prijshoudend en brach ten enkele beste fokrammen zelfs tot f. 200 op. Notering: vette schapen van f. 85 tot f. 110 en f. 115; vette lammeren van f. 115 tot f. 140 en f. 162.50; enkele prima dieren nog tot plm. f. 165; fokschapen van f. 110 tot f. 140 en f. 155. Varkens voor fok- en mesterij De aanvoer op deze afdeling was niet veel ruimer dan verleden week. Over het algemeen was echter het aanbod ruimer by een gematigder vraag, hetgeen voor de tyd van het jaar niet ongewoon is. De handel had een zeer rustig tot kalm verloop by on veranderde pryzen. Notering: drach tige zeugen van f. 375 tot f. 400 en f. 450; schrammen van f. 100 tot f. 115 en f. 120; biggen van f. 70 tot f. 75 en f. 80. Slachtvarkens (buiten de markt) De handel in slachtvarkens was in de afgelopen week stug en duur. By een schraal aanbod is de vraag voor export en binnenland goed en zette het begin van de week al direct in met hoge pryzen. Tydens het week einde liep de handel wel iets flauwer af en vertoonden de pryzen, zowel voor slachtvarkens als voor slacht- zeugen een dalende tendens. Pryzen per kg levend gewicht: lichte slacht varkens van plm. f. 2,47 tot f. 2,50; slachtzeugen van plm. f. 2 tot f. 2,10 en f. 2,15. Want:'ASPR0'is nu'microfined! Dezelfde zuivere 'ASPRO-tabletjes, maar nu •microfined'. Door een nieuwe bewer kingsmethode 30 x fijner samengesteld. Zie hoeveel sneller (èn microsco pisch fijn) 'microfined' 'ASPRO'in water uiteenvalt daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nog sneller herstel 'ASPRO' - nü'microlined'- verdrijft uw pijn nóg sneller. Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 'ASPRO■èn...l£&htu>eebfct! Jubileumfeest in Willem de Zwijgerschool Veertig jaar onderwijzer. Dit jubileum herdacht gisteren de heer B. Schuurman, hoofd van de Willem de Zwijgerschool in Leiden-Noord. Het was voor de leerlingetjes van déze openbare opleidingsschool aanleiding om de jubilaris met een speciaal voor deze gelegenheid ingestudeerde musical te verrassen en voor de ouderen om 's middags op de receptie in de aula van het school gebouw te verschijnen. Aan gelukwensen en geschenken heeft het de heer Schuurman op deze dag niet ontbroken. Van het ge meentebestuur kreeg hij een enveloppe met inhoud, van de school gemeenschap een bromfiets. Dit laatste cadeau werd hem aange boden door de voorzitter van de oudercommissie, de heer H. Nieuwenburg. Veertig jaar bij het ouderwijs Behalve de burgemeester van Lel den. mr. G. C. van der Willigen, de chef van de afdeling onderwijs ter gemeentesecretarie, dr. J. M. Roosen- schoon, en de adjunct gemeentelijk inspecteur van het lager onderwys, de heer J. J. van Riesen, kwamen vele hoofden van scholen, tal van ouders en een groep oud-leerlingen de heer Schuurman met zijn jubi leum feliciteren. Het was de heer Van Riesen. die het jubilerende schoolhoofd met woorden van waardering, mede na mens het gemeentebestuur, toesprak. De adjunot-inspecteur schetste on der meer de verdiensten van de heer Schuurman, die in 1954 naar Leiden kwam en als onderwyzer al- tyd open heeft gestaan voor nieuwe vormen van didaktiek. Meer in het algemeen wees hy op de omvang- ryke taak, die een schoolhoofd als organisator en als leider te vervul len heeft naast die van klasse-on- derwyzer. Bovendien heeft een schoolhoofd, aldus de heer Van Rie sen. een sociale taak. een verzor gende taak en een administratieve taak. Kortom, aan de functie van schoolhoofd zit tegenwoordig zoveel vast. zo vervolgde de heer Van Riesen. dat vele onderwyzers haar niet of nauwelyks ambiëren. De ad junct-inspecteur. die zulks betreur de, vond het evenwel verheugend, dat de heer Schuurman zich met enorme dosis elasticiteit van al zijn taken kwyt. De Willem de Zwyger- school heeft volgens hem een goede naam. zowel by de gemeentelijke als by de rijksinspectie, en zy heeft dat aan de heer Schuurman te danken. Wij hopen, aldus de heer Van Rie sen. dat U fit en vitaal, met Uw ge voel voor humor en met al Uw geestkracht de school zult willen blyven dienen. De heer Schuurman heeft wat dit laatste betreft nog vyf onderwijs jaren voor de boeg. Het „nieuwe" in de r.k. leer Kardinaal Bea heeft tydens het congres van tehologen der R.-K. Kerk, dat momenteel in Rome wordt gehouden, gezegd dat theologen moe ten vermyden veranderingen te steunen alleen omdat deze Iets nieuws brengen of zich er tegen te verzetten uit vrees dat iedere veran dering gevaariyk is. Kardinaal Bea waarschuwde do theologen dat zy zich verre moeten houden van twee uitersten by hun onderzoek en studie „Zy moeten niet onvoorzichtig zyn en te kennen ge ven dat ieder nieuwtje goed is alleen omdat het nieuw is. en zy moeten zich niet in hun schulp terugtrekken en zich tegen al het nieuwe verzet ten als zynde gevaariyk. Nederigheid, voorzichtigheid en liefde zyn nood- zakeiyk opdat er vorderingen ge maakt mogen worden op de weg naar christelyke eenheid". De adj. gemeeritelijk inspecteur van het lager onderwijs, de heer J. J. van Riesen. biedt het jubile rende schoolhoofd namens het gemeentebestuur zijn gelukwen sen alsmede een geschenk onder couvert aan. (Foto LD Holvast) Dr. Puddicombe overleden Dr. John Puddicombe. de Canadese arts die op 19 januari 1943 in Ottawa assisteerde by de geboorte van prin ses Margriet, is tydens een vakantie in Nieuw-Schotland overleden. Hy was 66 jaar. Dr. Puddicombe was destyds hoofdverloskundige van een ziekenhuis in Ottawa. Gisteren is in Praag een film in vertoning gegaan waarin recente beelden zijn opgenomen van een man. die volgens getuigenverklarin gen de wegens massamoord gezochte Duitse concentratiekamparts Josef Mengele laten zien. De film werd in maart van dit jaar in de Argentyn- se plaats Eldorado door een Brazi liaanse journalist opgenomen. Hy filmde Mengele terwyl deze daar op straat liep. De Duitser nam haastig de benen toen hy een camera op zich gericht zag. Niettemin zouden vijf voormalige gevangenen van het concentratiekamp Auschwitz Men gele op de film met stelligheid heb ben herkend. Ook door Interpol zou j bevestigd zyn dat de man op de I film Mengele is.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3