Nauw contact met de Nederlandse plannenmakers Burton maakt film over doctor Faustus Kom er ACHT-er oer ctndóiad niiiiiiiiuiiiiiiawiiiiiHHinnniiBii! Vlaggen van Liz en Richard Burton wapperen buiten Rome ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 L.D.-EXTRA 5 IV en slot Het Rijnfront van Düsseldorf: een kantorenstad met de his torische Lambertustoren (links) en de slottoren (midden/. (Van een medewerker) Door twee oorzaken is in een eeuw tyds deze enorme bevolkings agglomeratie ontstaan, zegt de heer Rodel, een der naaste medewer kers van de „Landesplaner", dr. ir. Lehmann, staande voor de grote wandkaart met de vele rode vlek ken, welke het gebiel van Rijn- Roer- Randstad plus een groot stuk België in beeld brengt. Twee oorzaken waarvan de eerste al van oude tijden stamt, de tweede van vrij jonge datum is. De driehoek Keulen-Düsseldorf-Aken is name lijk gegroeid uit de verkeerssituatie. Bij Keulen kruiste de weg Parijs Oost-Europa de waterweg die van Zuidoost- naar Noordwest-Europa stroomt: de Rijn. Zo werden de oude steden cul tuur-middelpunten. Maar een goe de eeuw geleden begon men de grondstoffen, waaraan het gebied rechts en links van de Rijn zo rijk is, te exploiteren. De vervolmaking van de stoommachine, later het ge bruik van gas en elektrische ener gie, maakten deze streek, vooral het Roergebied, tot wat zy geworden is: een reusachtige samenklonting In een eeuw tijd is deze agglo meratie gegroeid: een vermenging van woningen, mijnen en fabrie ken, die voordelen biedt, maar ook vele nadelen, want dit leidt tot le vensverhoudingen, die hier en daar tot aan de grens van het toelaat bare gaan. wat tot ernstige wrij vingen voert. Ons probleem is nu, zeggen de he ren Lehmann en Rodel, de grens van deze samenballing te herken nen, precies als bij u in Holland, waar men daar ook naar zoekt en de ruimtelijke opnamecapaciteit te bepalen. In overeenstemming met Nederlandse, Amerikaanse en En gelse collega's zyn wij ook van me ning, dat voor een zo grote dicht heid op 2000 km2 een niet te over schrijden cirkel van 40 km door snede toelaatbaar en nog mogelijk is. Als men hiervan uitgaat, kan het stedelijk gebied van het Rijn land nog 1.5 miljoen mensen méér opnemen (thans 4 a 5 miljoen in woners). Als men het bevolkingscijfer ver gelijkt met de arbeidsmogelijkheid, zijn er maximaal nog 125.000 ar beidsplaatsen open. Dat betekent niet, dat het overgebleven lande lijk gebied nog meer geïndustriali seerd zal wordentussen de Rijn en Aken blijft het bestaande land schap behouden. Met pen delen, precies zoals werknemers uit Brabant en Zeeland in Rotterdam werken en Philips-personeel uit de Kempen in Eindhoven, kan men arbeiders uit het agrarisch gebied naar de industriesteden brengen. Die mogelijkheid bestaat waar men niet verder dan een uur van huis naar werk verwijderd is. Wegen Voor een gebied als dat van Rijn en Roer zijn natuurlijk de verbin dingen naar buiten van het aller grootste belang. De produktie moet vervoerd worden naar het buiten land, naar de Noordzeehavens vooral. En van het buitenland moe ten grondstoffen aangevoerd wor den, het „voer" voor het industrie gebied. Ook hier is er weer een grote wisselwerking tussen Rijn en Roer en Randstad Holland: voor ons land is deze streek „het" grote ach terland, dat West-Duitsland tot on ze grootste klant maakt. Van de verbindingsaders is de Rijn vanzelfsprekend een van de héél voorname: het scheepvaart verkeer naar Rotterdam, Amster dam en Antwerpen vooral straks na de tostandkcming van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding eist een groot stuk van het trans port op. Daarnaast zijn er uiter aard de spoorlijnen, maar steeds groter rol gaat het wegvervoer spe len. De E-36 van Nederland naar het Roergebied is een van de grote wegen, die sinds de aansluiting van de Duitse Autobahn op het Neder landse wegennet een onafgebroken vervoersstroom verwerkt. Daarnaast komt, wat de Duitsers noemen, de „links-Rheinische Autobahn", die ten zuiden van de Waal van Rotterdam naar Bazel leidt. Samen met de E-36 volgen deze tewe wegen de Rijn parallel. Dat zal althans het geval zijn in de toekomst. Een andere weg is ge projecteerd van het Roergebied via Eindhoven naar Antwerpen, maar die is nog niet gereed, evenmin als de verbinding Keulen-Luik-Parijs. Al deze wegen komen samen in een scort wegendelta by Hamm. Van daaruit splitsen ze zich in di verse richtingen, óók naar Beriyn. Vele van deze wegen bestaan al als tweebanige, maar ze moeten vier- banig worden, vooral in Frankrijk, dat nog zeer arm is aan dit soort moderne wegen. Planning Het bureau van dr. ing. Leh mann in Düsseldorf werkt by al deze projecten, wegen-, land- schaps- en stedebouwkundige plan ning, nauw samen met Nederland se planologische diensten, met Rot terdam en Den Haag. Maar vooral met de provinciale diensten van Limburg, Gelderland en Brabant. „Es klappt sehr gut", zegt de heer Rödel, de samenwerking is prima. We gebruiken zelfs ziet u maar Nederlandse kaarten in onze publikaties. de „lander" de afzonderiyke landen die samen de Bondsrepu bliek vormen zyn autonoom en dragen de taak van de planning over aan de .Landesplanerdie verschillende planbureaus. De pro cedure is dan ook ongeveer dezelf de. De planbureaus maken een conseptie in welke ruimte het in plan te brengen gebied moet wor den ingepast en gaan daarna de ruwe opzet uitwerken, zy maken de verdere onderverdeling en be- kyken of er gebieden zyn met be paalde functies, agrarische of re creatieve by voorbeeld. Is dat het geval, dan bestemmen zy die tot landbouw- (groene zones) of tot recreatiegebied. Daartoe zyn heuvelachtige stre ken als het Oberbergische land en de Eifel als het ware aangewezen. Waarby ze dan ook nog twee func ties kunnen vervullen: voor de in dustrie (Talsperrenstuwmeren) en de recreatie van ae miljoenen stedelingen. DergeUjke gebieden worden niet geheel afgesloten voor de industrie, doch men houdt de Industrievestiging klein en licht. Als de planbureaus hiermee klaar zy, komt de wetgever er weer aan te pas: hy schrijft voor welke me thode gevolgd moet worden en welke instanties moeten meewer ken aan de uitvoering van t plan en dat zyn er heel wat. In Noord- Rynland-West falen maar liefst 800 en daar komen er nog 200 by die door het planbureau zelf ingescha keld worden! Zo doet men dat by onze Ooster buren iiiiiiiiiiiiiii Kom er ACHT er 1. raampje meer flat 2. hoed man rechts 3. horlogebandje vrouw 4. pootje van hond 5. antenne links 6. schoentje van jongetje 7. neus van man die tegen paal leunt 8. meisje haar mond Dino de Laurentiis is een Napo- litaan en dus een gemoedeiyk man, prettig in de omgang, vol fantasie en in sommige opzichten een eeu wig kind. Als men zyn domein na dert (het is nog altyd Rome, al ligt het ruim 23 km buiten de stadspoort), meent men eerst, dat er een wereldtentoonstelling aan de gang is. Tientallen vlaggen van allerlei naties wapperen er van Im mense vlaggestokken. Sommige ervan zyn niet zo ge makkelijk thuis te brengen, by- voorbeeld een gouden leeuw op een blauw veld. Dat is „de persoonhjke vlag" van De Laurentiis. Voorts wapperen er vlaggen van alle na ties, waarvan op een bepaald ogen blik personen in zyn „Sudio" werkzaam zyn. Dat wisselt dus voortdurend. De Engelse vlag ziet men er al geruime tyd. Dat is ter ere van Liz Taylor. Die is toch Amerikaanse, zult u zeggen. Zeker, maar zy is in Engeland geboren en wilde een Engelse vlag, toen zy by De Laurentiis haar werk be gon voor Shakespeares „Getemde feeks", een film, diie vrjwel vol tooid is. En nu is er een heel vreemde vlag bygekomen: een bruine draak op een wit veld, beneden af gezet door een strook groen. Dat is de vlag voor Rirhard Burton. Maar Burton is toch Amerikaan? Ja, maar geboortig uit Engeland. Waarom dan niet de Engelse vlag? Die is er eerst geweest, maar hy liet weten, dat de vlag van het Britse ryk voor hem van minder belang was. Hy wilde „zyn eigen vlag" en voegde erby, dat hy ge boortig was uit Wales. In Rome was er nergens een vlag van Wa les te vinden, niemand kende die vlag zelfs. Toen heeft Burton zelf de tekening ervan gemaakt en de vlag is speciaal besteld by de kostuumafdeling van de Romeinse Opera. een der twee regisseurs (de andere is prof. Nevil Coghill) en tevens de hoofdrolspeler in de film „Doc tor Faustus", waar op 13 septem ber een begin mee zal worden ge maakt. Het gaat niet om de Faust van Goethe, maar om een veel ou der werk van de geniale Engelse dichter-vrybuiter Christopher Mar lowe. Het eerste „Faustbuch" ver scheen in 1587, werk van Johann lowe. Spiesz, in Frankfort. De herin nering aan Faust, die omstreeks 1540 gestorven moet zyn, was toen nog levend. Het boek moet by na onmiddeliyk in het Engels zyn ver taald daar omstreeks 1590 Marlowe zyn tragedie reeds had voltooid. Hy heeft waarschyniyk het hand schrift gezien van de Engelse ver taling, die in 1592 werd gedrukt. Het is een meesterwerk, dat vooral in de laatste episoden wanneer Faust de „ineindig schone Griekse Helena" aan de reeks zynep avon turen wil toevoegen en verder by zyn dood een verdoemenis tot grote poëtische hoogten stygt Oxford Marlowe Wat doet Richard Burton nu in Rome? Heel belangryk werk. Hy is een der twee producers (de an dere is Richard McWhorter) en Richard Burton, eenmaal stu dent te Exeter en lid van de „Ox ford Usiverslty Dramatic Society", heeft zich altyd by zonder tot dat stuk aangetrokken gevoeld. En in februari van dit jaar kon hy zyn wens verwezeniyken en speelde in Oxford de rol van doctor Fautus; Elizabeth Taylor, thans mevrouw Burton, was de schone Helena. Die rol is siet gemakkeUjk, ook al is het „de grootste zwygende rol in de wereldgeschiedenis van het to neel". Proffessor Nivill Cog hill, hoogleraar in de Engelse let teren en serdert ruim dertig jaar regisseir van het Oxfords studen tentoneel, voerde de regie. Onder hem had Burton in la44, toen hy te Exeter studeerde, de rol van an- gelo gespeeld in Shakespeare's „Measure for measure". De bedoeling van Burton met die opvoering van „Doctor Faustus" was het stichten vas een fonds voor het studententheater. En met datzelfde doel wordt nu het stuk verfilmd. Coghill heeft in samen werking met Wolf Mankowitz van het stuk een draaiboek gemaakt. Hy zal, als gezegd, samen met Burton de regie voeren. De film wordt grotendeeld gefinancierd door Richard Burton, die daartoe een miljoen dollar heeft beschik baar gesteld. Neville Coghil ziet Marlowes „Doctor Faustus" als een tragisch gedicht, waarin kluchtige passages zyn verwerkt. Het gaat over een man, die zyn ziel aan de duivel verkocht in ruil voor wetenschap en macht, in de hoop een godheid te worden. Hy laat Homerus voor hem zingen, maakt een reis in de astrale ruimte en doet tal van wonderen. Maar zyn hoge aspira ties worden ondermynd door een lichtzinnig karakter en Mephisto- philis, die hem 24 jaar macht en leven schonk, maakt gebruik van die zwakheid, verblindt hem met de meest wonderiyke zaken om zyn gedachten af te leiden van God en van de nog steeds bestaande mo gelijkheid tot terugkeer. Nadat hy van Helena van Troje zyn minna res heeft gemaakt, voelt hy zyn einde naderen, maar heeft hy niet de kracht zich af te wenden van het kwaad. Hy is een man van de Re naissance, gedoemd onder te gaan op een middeleeuwse wyze. Helena Naast Richard Burton zal Eli zabeth Taylor optreden in acht verschillende gedaantes als He lena van Troje. Een groep van 48 studenten van Oxford, die voor het merendeel reeds optraden in de voorstelling van februari laatst leden zyn naar Rome gekomen voor de overige rollen. Het gaat om een kleurenfilm, die wel in de studio's van De Laurentiis wordt gemaakt, maar voor re kening van de maatschappy Ven films. Peter Hall zorgt voor de kostuums, waarby hy zich inspi reert op Jeroen Bosch. De ver maarde kapper Alexandre uit Pa- rys heeft acht fraaie pruiken ge maakt voor Elizabeth Taylor, die voor het nobele doel werden geschonken. Hy komt, als het een maal zover is, ook zelf naar Rome. De enige betaalde artisten zyn de 48 studenten Zy krygen per week achttien pond sterling en daar men minstens acht weken werk aan de film zal hebben, zyn zy bevoorrechte Britten, nu de premier Harold Wilson heeft vast gesteld, dat Engelsen die naar het buitenland gaan, niet over meer dan vyftlg pond mogen beschikken. Voor hen mag het dus gerust langer dan acht weken duren en daar is wel kans op. Er is nameiyk een kleine kink in de kabel ge komen. Elizabeth Taylor, die ty- dens haar Romeinse verblijf vaak zonderlinge zaken beleeft (een paar Jaar geleden stelde de Nederland se medicus dr. Pennington de Jongh vast. dat zy vergiftigd was door het eten van Amerikaan se witte bonen in blik, alsof er ia Italië geen verse bonen te koop zouden «ynl. heeft haar grote teen gebroken, of althans zwaar ge kwetst en loopt met een voet in het gips. Het gevolg was. dat zy niet naar Amerika kon gaan, waar zy de opbrengst van een van haar laatste films ter beschikking heeft gesteld van wetenschappelijk on derzoek, om op die wyze de nage dachtenis van Montgomery Cliff te eren. Maar zy was aanwezig by de ontvangst van de groep studen ten en zal dus ook wel normaal in de studio kunnen werken. Als Hele na van Troje kan zy desnoods gou den schoenen dragen I

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13