Hellinger: helse detectives van Nederlandse bodem Jonge Amsterdammer schiep keiharde held Deel 1 Churchill-biografie verschijnt in oktober Fenomenaal werkstuk van zoon Randolph EATERDAO 1 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD ld-extr In mei van dit Jaar verschenen bij uitgeverij Born gelijktijdig twee pockets met vrijwel identieke omslagen en opvallend korte titels. Ze heetten Dollars" en „Messen" en waren geschreven door een zekere Hellinger, die volgens de tekst op de achterflap stamt uit een familie van Nederlandse publi- cisten. Dezelfde achterflap toont ook een portret van de schrijver: een jongeman van een jaar of 25-30 kijkt ons aan door een zonnebril van het pilote nmodel". Heiligers held heet Sid Stefan en ia, zo wordt meegedeeld, een harde Nederlandse non-conformist, die rich schietend een weg baant door een wereld vol misdaad en die houdt van geld, vrouwen, espresso bars, wodka en mooie pakken. Alles goed en wel, maar er be staat in ons land geen publicisten familie Hellinger. Houdt uitgever Born zyn lieve lezertjes voor het lapje of heet de jongeman met de pilotenzonnebril anders? Hij heet andere, maar heeft zijn werkelijke naam liever niet in de krant. Gerben H., 28 jaar oud en zoon van een Amsterdamse hoog leraar, wil als schrijver van detec tives graag uitsluitend onder zijn pseudoniem genoemd worden. Vooruit dan maar. Hellinger deelt een etage aan de Amsterdamse Binnenkant met Kit ty Courbois, die op het ogenblik van haar werk in „Het gangster meisje" uitrust by haar zusje in Noord-Borneo. Een grote, schaar» gemeubileer de kamer aan de voorkant geeft uitzicht over het water. Amster dam op zyn best. NOG HARDER Op tafel ligt de zonnebril, die Gerben op de foto van de achter flap draagt. Uit een portable typemachine steekt één van de ge le velletjes kopypapier van uitge ver Born, waarop Hellinger nu zyn derde detective schryft. Sid Ste fan zal er volgens de auteur nog harder in zyn dan in de twee eer ste boeken. Stefan is een soort Jan Cremer met iets meer distinctie, iets meer ontwikkeling, iets meer normbesef, iets meer gevoel voor verhoudin gen en wat minder eigendunk. Kortom, hy is een jongen die er wezen mag. Evenals by Cremer, die zyn hele optreden verklaart uit z'n beroer de jeugd, is er by Stefan een dra ma dat hem drijft. Hy heeft een man gedood die op straat zyn vrouw lastig viel. En terwyl hy in de gevangenis zat liet zyn vrouw zich van hem scheiden, omdat ze geen zin had al die tijd op hem te wachten. Sid Stevan, van huis uit een be- trekkeiyk eerzaam copywriter, raakt eenmaal op vrije voeten buiten zyn schuld verzeild in mysterieuze zaken. Hy wordt mee gesleurd en verzet er zich niet te gen. Ook zyn houding tegenover vrouwen is passief. Hy ver leidt niet, maar wordt verleid. Er zyn heel wat beeldschone vrou wen die veel in hem zien. URSULA ANDRESS Het eerste boekje „Dollars", speelt in Amsterdam. Het is wel spannend, maar nogal een warrig verhaal. „Messen", in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakye gesitueerd, is aanmerkelyk beter. Hellingers kri tiek op het Oostenrykse neofascis- me is lang niet mals. En wat te zeggen van deze pas sage: „Ze was een schoolvoorbeeld van wat Playboy het Frauleinwun- der heeft genoemd, de Duitse ex port van blondines. Er moet toch een verklaarbare reden voor zyn dat al die vette Gretchens van vroeger dochters baren die in de internationale mode- en filmindus trie een begeerd handelsartikel zyn geworden. Misschien hoort het by de Duitse taktiek om het ver leden te doen vergeten. Als je Ur sula Andress, ziet denk je er niet onmiddellyk aan dat haar vader een hoge nazibons was die naar Zwitserland uitweek, omdat hy bang was voor de geallieerde ge vangenissen". Hellinger weet drommels goed dat het eerste boek van aanmer kelyk mindere kwaliteit is dan het tweede „Ik heb „Dollars" geschre ven om te kyken hoe je überhaupt een boek van 180 pagina's schryft. Er zitten allerlei dingen in die de zaak vertragen. Ik moest aan het eind van alles gaan uitleggen. Dat was de bedoeling niet". Sid Stefan is een man die voort durend over kleren praat. Zyn utterly k zit hem hoog. Vooral in „Dollars". Hy beroemt zich erop dat hy vroege ongetwijfeld tot de vyf of tien bestgeklede man nen van Amsterdam heeft behoord. LEREN JASJE In „Messen" ontbreken de mooie pakken vrijwel. Dat neemt niet weg dat de auteur het toch de moeite waard bUjft vinden om te vertellen hoe zyn held gekleed gaat. By voorbeeld: „Ik droeg het leren jasje dat ik vroeger altyd by het zeilen aan had". Later, tydens een ontsnapping door het yzeren gordyn, komen e allerlei winkelhalen in het jasje Maar ja, een kledingstuk waar aan zoveel dierbare zeilherinnerin- gen vastzitten, gooi je nu eenmaal niet weg. Vindt Hellinger zelf kleren ook zo belangrijk? Hy zegt van nee, maar kan het bewys daarvoor niet leveren. Goed, hy ziet er heel in formeel uit, maar ook informele kleren kunnen met zorg gekozen zyn. TONEELSCHOOL Hellinger past in het artistieke Amsterdamse millieu, al lykt hy bescheidener en minder extravert dan vele van zyn bentgenoten, zyn brood verdient hy met verta len, vooral van toneelstukken. De detectives beginnen nu het beleg op te leveren. Gerben H. heeft twee jaar in Wenen op de toneelschool gezeten. Daarna was hy nog twee jaar in Berlyn. „Duitsland", zegt hy, „is een rotiand, maar Berlyn is een fijne stad". Terug in Amsterdam kwam hy by Ensemble om spoedig weer van het toneel te verdwijnen. Hy wil de namelyk niet acteren, maar re gisseren en daarvoor kreeg hy geen kans. Hellinger verslindt detectives. Hy is een liefhebber van het goed geschreven hard boiled- werk. Daarnaast leest hy van alles. Zyn favorieten: Hermans, Van het Re- ve, Hemingway, Nabokow. De sprong van vertalen naar schrijven ging „vanzelf". „Ik wil de eens kyken of ik het kon. Ge woon wat erva\' \g opdoen. Het leek me verstandig om voorlopig buiten de officiële literatuur te blijven. Ik ga met die Stefan-serie door, maar ik ben nu toch ook be zig met een roman". FRUSTRATIE De hard boiled-school is in Ame rika ontstaan. De Amerikaanse privé-detective biykt een bepaald type mens, dat volgens Hellinger „op de één of andere maniers zettend gefrustreerd is". Hellinger begint zyn harde, s frustreerde, aan de Europese e ten aangepaste held nu zo langi merhand te kennen. Nog alty d oi snapt Stefan echter aan zyn V Sid gedraagt zich soms anders d Gerben bedoeld had. „Ik sta soms verbaasd van als ik zie i hy nu weer doet. Maar ik begi hem nu wel. En ik vind hem wel sympathiek". „Messen" en „Dollars" zyn d de uitgever onmiddellyk geacc teerd. De boekjes lopen op ogenblik heel aardig. „Maar 1 begint pas echt lekker aan te I ken als Stefan een begrip wot Hellinger schryft zonder te i ten wat het worden gaat. „Toet aan „Dollars" begon wist ik leen: een lange blonde vent st uit een vliegtuig. En by „Mess? diezelfde vent, maar dan zot een cent in Wenen". Sid Stefan verplaatst zich do gaans in snelle autos, die hij! kwaam bestuurt. Hellinger f niet autorijden. Voor zyn d staat een fiets. DICK FRANSS „Chronologie is de sleutel tot vertelkunst"Dat zei wijlen sir Winston Churchill jaren geleden eens tegen zijn zoon Randolph. Deze brengt zijn vaders raad nu in de meest letterlijke zin van het woord in praktijk, nu hij bezig is met de biografie van zijn be roemde vader. Het eerste deel van dit gigantische levensverhaal beleeft op 24 oktober zijn wereldpremière. De eerste exemplaren zijn al verscheept naar de verst verwijderde boekhandels over de gehele wereld, om ze op de eerste verschijningsdag overal voorradig te hebben. Randoplh heeft ln een landhuis In Suffolk waarschyniyk de meest complet© verzameling politiek© en privé-achiefstukken byeengebracht dia ooit over één enkele man wer den verzameld. De stukken liggen gesorteerd in 24 vuurvaste kabi netten, met 300 laden, en omvat ten ongeveer 300.000 brieven, me moranda en andere documenten. Met dit materiaal Is Ohurohills ïoon in 1960 begonnen aan deze „Operatie Biografie"; het is zyn bedoeling er de rest van zyn leven aan te wyden. Randolph leeft ln een zekere mate van ballingschap, vrywillig uiteraard, tussen mede werkers, landhuismuren en archief kasten. CHURCHILLS STIJL Om de biografie zoveel mogeiyk in Churchills eigen styi, zyn eigen woorden te schrijven, houdt Ran dolph er een zeer speciale werk- wyze op na. Elke nieuwe vondst byvoorbeeld van een archiefstuk wordt terstond, desnoods aan het cntbyt, met da medewerker» ba- sproken. *s -Avonds wordt ©r by open haardvuur voorgelezen uit Churchills brieven, terwyi Ran dolph aantekeningen maakt. Zo raakt hij vertrouwd met elke nuance in zyn vaders spreek- an schrijfstyi. Het eerste deel van de biografie beslaat de periode van Sir Win stons geboorte in 1874 tot aan zyn verkiezing als Member of Parlia ment in 1901, kort voor de dood van koningin Victoria. Materiaal genoeg uit deze periode: Randolph heeft de beschikking over niet min der van 300 brieven die zyn va der vanaf zyn zevende jaar tot aan zyn achttiende aan zyn ou ders schreef. MASSA MATERIAAL Daarna is de stroom brieven vry wel ononderbroken: de militai re academie te Sandhurst, het le ger, de jaren in India en Egypte, de slag va Omdoerman, Zuid- Afrika, zyn gevangenneming en ontsnapping daar en dat alles met vermelding van de meest mi nuscule details en in briljante styi. Daarnaast b ■schikt Randolph met zyn staf over een reusachtige hoeveelheid gegevens uit de kring van familieleden (alleen al 69 ne ven en nichten in de eerste graad van vaders kant) en vrienden van sir Winston. Tenslotte zyn er, behalve alle of ficiële diplomatieke stukken ook nog de talloze ongepubliceer de brieven van alle Britse premiers uit de laatste 95 jaar, verzameld in de zogenaamde Chartwell Pa pers. En dan heeft Randolph na- tuuriyk ook nog een schat van ei gen ervaringen met zyn vader, en als naslagwerk diens Memoires. „LEVENSWERK" Met dit materiaal als uitgangs punt is Randolph, een krasse vyf- tiger, zyn „levenswerk" begonnen. Na het in oktober verschynende eerste deel moeten er nog vier „verhalende" delen volgen; no. 2 behandelt de periode 1901-1941, no 3 verhaalt van de eerste wereld oorlog en de jaren daarna tot 1922, het vierde deel omvat de gehele pe riode tussen beide wereldoorlogen, terwyi het laatste de tweede we reldoorlog en de naoorlogse tyd be handelt. Als aanvulling zullen er naast de „verhalende" delen ook nog vyf aanvullende banden met documentatie-materiaal worden gepubliceerd. Zoals Randolph Churchill zelf ook zegt: al dit werk is niet zo maar bedoeld om het verhaal van een mensenleven te schryven, of zelfs alleen maar het materiaal te schiften en te selecteren. De bete kenis van Chruscill voor de we reldpolitiek is zodanig geweest, dat schryven over hem in een zo uit gebreid kader als zyn zoon dat nu doet tevens geschiedschrijving is over de laatste 75 jaar. HERZIENING Als men Randolph Churchills medewerkers mag geloven, zal de ze nieuwe „Geschiedenis van de laatste driekwart eeuw" alle aan leiding geven tot herziening var talrijke historische gebeurtenissen en persooniykheden. En vooral tot een herziening van het oordeel over veel aspecten van Engelands Grand Old Man zeil. ■h Een karakteristieke foto van wijlen Sir Winston.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 12