Ook kinderen willen wonen We hebben geen tijd Voor kamerbewoners ZATERDAG 1 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD L-D.-EXTRA S even uit je eigen kamer halen zo licht te hanteren zijn derge lijke zitjes. Ons kind wil vooral erbij horen en dat streven is een wezenlijk onderdeel van de groei naar volwassenheid. Er zijn vele momenten waarop die wens een recht is, in dit geval familie feesten en huiselijke uurtjes. Géén houten stoeltjes dus maar en ook liever niet die als zo ideaal aangeprezen kubussen? Asjeblieft wel, ze zijn waardevolle cadeau'» die hoge rente afwerpen. LANGUIT Maar wij gestroomlijnde vader» en moeders, die zo praktisch den ken en modem zijn met onze op- art das en jurk en een schilderij met alleen maar nullen aan de wand, wU willen ook wel eens graag in weelde baden, diep in de kussens wegzinken of zéélig lui languit liggen. Waarom ons kind dan niet? Boven, in z'n zolderhofc of in z'n kamertje, twee deur recht» in de gang, daar kan-ie liggen le zen, of zomaar lui-zyn bovenop z'n bed met de praktisch donker geblokte deken. Jawel, maar „bij Marietta thuis hebben ze een hele grote bank, mam, daar kan je op ie buik op liggen lezen of televisie kijken". De mogelijkheden kun nen we gemakkelijk verder aan vullen: verhaal voorlezen, alle kin deren links en rechts op de bank om te luisteren en de illustraties by te vingeren; met al Je vrien den of vriendinnen op een ry al pinda's knabbelend t.v. kijken of op een druilerige woensdagmiddag met alle poppekinderen en hun garderobe op de band, wat een ge not. Zelfs stoere huisvaders en -moe ders die noemen het snobisme, noem het gevoel voor eigenwaarde al vóór 't trouwen gezworen had den nooit te bezwijken voor zo'n bank, die bij Jan en allemaal de ruimte in de zithoek staat op to slokken, moeten na een aantal ja ren gezinspraktijk htm standpunt herzien. Misschien zijn Jantje van zeven en Marietje van tien nog zoet te houden met een poef, een paar dikke kussens, en kameelzadel en een hoogpolig tapijtje. Maar kleine kinderen worden al te gauw groter. Bij nadere be schouwing zal niemand willen ont kennen dat vanaf de wieg in ver wachting tot de gehuurde tafel en stoelen voor de bruiloft van do jongste dochter bij de inrichting van de woning met de kinderen re kening worden gehouden. En zelfs daarna. Want oma koopt een ta fel met kunststof-blad en stoelen met plastic bekleding met het oog op de kleinkinderen. in kleine schoongemaakte porties gekocht worden. Vele van deze artikelen maken de voeding wel wat duurder, maar daar en tegen ook minder tijdro vend. VOORBEELDEN spiegelei met daar bovenop plak ham en/of kaas en tomaat of paprika. roerei gemengd met totmaat, paprika, ui, peterselie, blokjes bo terhamworst of kaas. vleeswaren of blokjes pittige kaas op het laatste moment toe gevoegd aan prei, spruitjes, rode kool, bietjes, paprika, tomaat en gehakt (los geroerd en ge bakken) gestoofd met savoye- of spitskool, spruitjes of blokjes kom kommer. De bovenstaande variaties zijn alle te combineren met aardappe len, rijst, macaroni e.d. Met enige fantasie zijn er ook talrijke één-pansgerechten te ma ken van poelet, blokjes of plak je aardappel met een stevige groentesoort. Tot slot enige hygiënische tips. houd de keuken of kookge legenheid in de kamer zo schoon mogelijk. bewaar geen restjes, wanneer er geen koele bewaarplaats is en zeker niet bij afwezigheid gedu rende het week-end. was zo snel mogelijk na de maaltijd af en indien dat niet al tijd mogelijk is, zet de vaat dan schoongespoeld weg. zorg voor schone vaat- en droogdoeken. U kunt de folder „De voeding voor kamerbewoners" a f 0,15 aan vragen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44 in Den Haag. U kunt erin leven hoe u op weinig pitten complete maaltijden kunt klaarmaken en u vindt er bovendien allerlei menu's in, die u weer eens op een idee kunnen brengen. Rechts: grote mogelijkheden voor een grote bank alle kinde ren links en rechts om te luisteren en de illustraties bij te vingeren. (W)ETENSWAARD Wie aan een kamerbewoner vraagt wat hij eet. krijgt meestal ten antwoord: ,,Een paar sneden brood met een ei of plak kaas en wat fruit, dat is voor mij echt wei genoeg. Er is geen beginnen aan om elke dag voor één per soon te gaan koken Wat overdreven mis schien? Er zijn immers genoeg ka merbewoners, die en pension zijn of buitenshuis warm eten? Veel kamerbewoners willen echter niet in een pension, omdat ze dan aan vaste uren voor de maatijd gebon den zijn. Buitenshuis eten vinden ze duur en er kan immers op het eind van de maand, juist op het eten zo heerlijk bezuinigd worden. De klacht van moeders, dat hun spruiten zich als ze eenmaal op eigen benen staan verwaarlozen, is heus niet altijd ongegrond. De kamerbewoner of bewoonster die niet voor een goede voeding zorgt, verwaarloost zijn gezondheid. Hij wordt lusteloos en prikkel baar, heeft vaak minder eetlust en kan soms op den duur zelfs zijn werk niet meer aan. Al heeft de kamerbewoner min der tijd en gelegenheid om iets te maken van de maaltijden, hij moet roeien met de riemen die hij heeft en proberen iedere dag, zo gere geld mogelijk, drie maaltijden te gebruiken. Het is bovendien ge wenst, dat één van deze drie een warme maaltijd is. Niet alleen om dat zo'n warme maaltijd een on misbare bron is van de noodza kelijke voedingsstoffen, maar ook omdat hij door zijn samenstelling, afwisseling en temperatuur het ge voel geeft er weer een poosje tegen te kunnen. Om energiek en fit te zijn, heeft een volwassen mens dagelijkn no dig: —ruim Vz 1 melk, karnemelk of yoghurt, over de maaltijden ver deeld. bruin-, volkoren- of rogge brood naast witbrood. 50 a 100 g vlees, vleeswaren, vis of ei met daarnaast 15 a 20 g kaas. 200 a 300 g groente, daar naast zo mogelijk fruit. aardappelen naar behoefte. Deze basisvoeding kan met an dere levensmiddelen uitgebreid wor den, b.v. met havermout, rijst, no ten, pindakaas, appelstroop, jam en suiker. Geef het ontbijt de aandacht die het nodig heeft. Wie 's morgens van start gaat met een goed ont bijt heeft plezier van de energie- voorraad. die hij ermee heeft op gedaan. Het ontbijt kan bestaan uit pap („flessepap")yoghurt of brood, besmeerd met margarine of boter en belegd met kaas, vlees waren, ei of pindakaas daar naast eventueel zoet belegsel en als drank melk, karnemelk en thee of koffie. De tweede maaltijd ziet er net zo uit. maar kan met een kant en klaar gebakken visje, wat fruit of rauwe groente, zoals tomaat, komkommer, radijs aangevuld worden. U kunt daarvoor ook zor gen als u tussen de middag over blijft. Wie de luxe geniet thuis zijn brood te kunnen eten, kan er wat warm bij maken: een ge bakken of gekookt ei, een kop soep b.v. In de warme maaltijd kan ge makkelijk de dagelijkse portie groente verwerkt worden. Na een hoofdgerecht zonder vlees, vis, kaas of ei wordt als het kan melk, ei of kaas in het toetje verwerkt. Wie ook wel eens iets anders wil dan als maar aardappelen, kan zijn toevlucht wel eens nemen tot rijst, macaroni of gort, maar dan met een extra grote portie, die het in deze produkten ontbreken de vitamine C moet aanvullen. Variatie in de groentekeuze is belangrijk, omdat niet alle groen tesoorten dezelfde voedingswaarde hebben, net zo min als vlees, vis ei of kaas. Een afwisselende voe ding maakt dus een betere toevoer van voedingsstoffen mogelijk. Het bereiden van de maaltyd wordt vereenvoudigd door het gebruik van „kant en klaar" artikelen zo als: pakjes soep of saus, vla en pap in flessen, gebakken vis (b.v. het z.g. lekkerbekje)blik- en diep- vriesprodukten zoals groente, vlees, éénpansgerechten e.d. Bij enkele groentehandelaren kan de groente gen» arriveerden met hun primi tieve vervoermiddelen. Het duurde ook langer voor ze wisten hoe de stand van de effectenmarkt in oorlog of gebeurtenis die hun handel en broodwinning kon beëin- tijd hebben? wy hebben geen tyd om gelukkig te zyn. Geen tyd om Deze jraai beschilderde benen komen natuurlijk uit Londen, waar speciale benen-cosmetica werd geïntroduceerd. Het speelhoekje voor een kind wordt steeds meer gepropageerd en verwezenlijkt. Daarmee geven we het opgroeiende kind een veilig, eigen plekje, waar het ongestoord en zo min mogelijk af geleid zijn eigen spelletjes kan spelen, zichzelf kan zijn. Mede leven, noem het misschien medelijden, met de moeder en andere grote huisgenoten van het kind, geeft een andere reden voor het kinderhoekje in de woonkamer: ,.dan hou je de boel tenminste netjes en het kind is in z'n eigen domein ook beter af dan tussen de volwassenen en de visite". Wanneer de term speelhoekje het terrein zonder enige soepelheid afbakent, waardoor een begrenzing als met levensechte slagbomen ont staan zitten we met beide redene- ringes fout. Het kind mag een privé-speelmogelykheid hebben en z'n moeder mag ernaar streven de boel aan kant te houden. Maar het kind heeft, evenzeer contact met de volwassenen nodig, hy zal naar de radio of de pick-up willen lopen, hy wil de koffiedrinkende buurvrouw z'n nieuwe krytjes to nen, tjoeketjoekt met de houten trein de kamer rond en klimt met al z'n rijkdom aan prentenboeken op de bank om eens helemaal ont spannen plaatjes te gaan kyken. Als moeder zichzelf op de schouder wil kunnen kloppen om een zo goed mogeiyk opgevatte taak, dan zal zy haar Jantje morgens om elf uur aan de grote tafel, de kloostertafel, de salontafel, de bloementafel of welke tafel ook by zich zetten met een kopje chocolade maar niet aan z'n eigen speeltafeltje. Daar is het mooi met je vriend jes of het buurmeisje en ook wel een enkele keer, als vader of moe der of de grote zus by je op vi site komt, maar alle andere keren moet je er voor zo'n kopje koffie of thee met tractatie ook als kind even uit. En je loopt natuurlyk naar de gang of naar de keuken met je speelgoed, of je laat aan moeder te tekening zien, die van zelfsprekend op die plek (tafeltje, grond, schoorsteen, koelkast) blyft liggen. En als je lievelings oom en tante op bezoek komen of opa en oma zyn er een heel week end, dan biyf je natuurlyk niet aan je eigen tafeltje ziltten spe len; dan is het feest in de kamer dus ook voor jou. alleen op de praktische gevolgen van dien. Eigenlijk helemaal niet. We nemen aan, dat de vloerbedek king in een gezin met kinderen altyd wel tegen een stootje kan en dat klei en verf alleen op eigen terrein verwerkt mogen worden. Daar staat natuurlyk per kind een kruk by het werkblad of een houten stoeltje of zit-speelkubus by het tafeltje. Maar als nu opa en oma of als iedereen heerlyk lui Door Cocks van Eysden i met een boek of een krant 's zondagsmorgens zit koffie te drinken, mét boterkoek of room soes? Zo tot een jaar of vyf kan een stoeltje of de kubus dienen, maar oudere kinderen beginnen al gauw beslag te leggen op de luie stoelen voor de groten. Gun ze zo'n plekje, als de kamer niet al te vol is. Heerlyk in een grote fauteuil met de benen in kleer makerszit en Kuifje of Paulus op schoot. Net als in bus of tram treft ook hier een kind het noodlot, dat het altijd veld moet ruimen voor ouderen. Een kleine maat rotankuipje liefst met een dekje er in is dan goed op z'n plaats. Dat kun je zelfs gemakkelijk Maar laat ik U waarschuwen, dat U met dat afgeschutte plekje niet klaar bent. Waar het enigs zins mogelyk is, moet dat hoekje geschapen worden, het bete kent een zalige uitwykmoge- ïykheid voor het kind. Maar by de verdere inrichting van de leef- kamer(s) moet evenzeer met de jongeren van het gezin rekening gehouden worden. Dat slaat niet De bel ging en op het stoep je stond een keurige heer met een aktentas. „Mevrouw, zou fk alstublieft enkele minuten van uw tijd in beslag mogen nemen. Ik ver zeker u, dat het niet lang zal duren. Ik kom namelijk van Enfin, het doet er verder niet toe vanwaar hy kwam en wat hy wenste. Zyn grootste bekommer nis was dat hy Tyd in beslag kwam nemen en dat dat de reden voor my zou kunnen zyn om de deur voor zyn keurige neus dicht te smyten. Mensen, die iets aan je willen verkopen treden veel zor- gelozer op. Aan geld ontbreekt het de welvaartburgers immers niet, en als het hun wél ontbreekt durven ze dat niet te bekennen, dus om geld in ruil voor goederen kun je rustig vragen. Maar tyd! Want tyd is een nachtmerrie geworden, witheet van actualiteit. Tyd moet doodvoorzichtig gehanteerd wor den, alsof het elk moment zou kunnen ontploffen. Tyd stelen is de grootste misdaad die in de mo derne maatschappy denkbaar is. Tyd biyf daar af. ik kan er geen seconde van missen! Tyd is geld, zeiden ze twintig Jaar geleden, maar die slag zin heeft zichzelf overleefd, want de kostbaarheid van de tyd stygt nu verre uit boven die van geld. We hebben auto's en treinen die in een wielomdraal 120 km in het uur halen, we hebben vliegtuigen die het geluid inhalen, en ruimte vaarders die in een paar uur om de aardbol cirkelen. We hebben te lefoons om met New York te pra ten en een kykkastje om te zien wat er in Azië gebeurt. We hebben alles zodat het nog sneller kan gebeu ren wat we te doen en te werken hebben, en desondanks ontbreekt het ons aan dat kostbaarste aller artikelen: Tyd. En wie op onze tyd beslag komt leggen, al is het maar voor enkele minuten, dient zich vooraf uitgebreid te verontschuldi gen. Ik begrijp het niet. Ome voor ouders hadden toch ook maar vier- Moederlijke^ ^overpeinzing J boeken te lezen, naar muziek te luisteren, heerlyk lange wandelin gen te maken, bezoeken af te leg gen en ons te verdiepen in de me demens, geen tyd om kalm op iets te wachten, geen tyd om rustig te eten, genoeglyk te lanterfanten, voorzichtig wyn te proeven of uit gebreid te winkelen. Elke zelfbedie ningszaak is een uitdrukking van onze tydnood. Elke automaat, uit- laatpyp, transportband schreeuwt het ons toe: Geen tyd. Razend knappe mensen besteden hun leven aan het uitvinden van tydbespa- rende apparaten, tijdbesparende methodes, trdbesparende pretjes. En hoe meer tyd we uitsparen, hoe minder tyd we overhouden. Iemands belangrykheid wordt af gewogen naar zyn agenda en het daarin opgenomen minuten-werk. Geen wonder dat tydnood een status-symbool kon worden. Al leen arme sloebers schynen nog ergens een voorraadje vrije tyd te hebben opgeslagen. Een mens van enig gewicht heeft alle tyd nodig die hy by elkaar kan schrapen en komt dan nog te kort. Het ellendigste echter is, dat we zo dikwyis onze kinderen horen klagen over gebrek aan tyd. Soms moeten ze hobbies als sportbeoefe ning en muzieklessen opge ven, omdat het huiswerk er an ders onder zou Ujden ofschoon in Je jeugd sport en schoonheid oneindig belangrijker zdjn dan dor re feitenkennis. Of ze moeten na negen uren arbeid nog naar een avondschool en dan komen ze aan leven en jong-zyn helemaal niet meer toe. En wie verlangt dit of fer van de opgroeiende kinderen? Een maatschappy, die steeds ho gere eisen stelt, steeds duurde re verlokkingen aanpryst en de bittere pil verguldt met de slag zin: ,,'t Is voor de toekomstige welvaart". Thuis echter kunnen de jonge lui zien wat die zogenaamde wel vaart inhoudt: een overvolle agen da, een achttienurige werkdag, een wurgende tydnood- Kunt u zich voorstellen hoe warm onze kinderen daarvoor lo pen? THEA BECKMAN Sturka schoolkleding vooral in blauw, groen, rood en grijs. Kragen en zakkleppen drie keer door gestikt en langs de slui ting een dubbele rij stik sels.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11