SAAB Films in Leiden KOSTELIJK AMUSEMENT IN OPERETTE VAN ROBERT STOL2 „Liefhebben": pleidooi voor de vrije liefde ff* Jean Marais als geheim agent KOM KIEZEN TUSSEN SAAB en SAAB TAKT Femina geopend In anderhalf jaar 40.000 verduisterd VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1 LEIDSCH DAGBLAD ln de Leidsche schouwburg: De „Hoofdstad Operette" bracht gisteravond haar jaarlijks bezoek aan Leiden, ivaar zij voor een nagenoeg uitverkochte schouwburg een opvoering gaf van „Zwei Herzen im dreivierteltakt". Robert Stolz componeerde de, men mag wel zeggen inmiddels over de gehele wereld bekende muziek, het libretto schreef dr. A. M. Millner in samenwerking met Rudolf Oesterreicher. De sterke punten van dit gezelschap zijn de smaakvolle en frisse kos tuums, de fleurige décors en schier onblusbare vu ui- waarmee alle betrokkenen, het goedibezette orksetje onder de bekwame leiding van zijn dirigent John Kapper en de talrijke spelenden aan de andere zijde van het voetlicht in de nieuwe bewer king van de regisseur Walter Koch- ner de operette tot haar recht deden komen. De grondvorm van het verhaal niet nieuw, hy diende o.a. tevens de schrijvers van ..Oud Heidelberg". Ook in deze operette een prins die ver liefd wordt op een eenvoudig meisje, ook hier grijpt het Hof in en zendt de Prins op een wereldreis die, bevinden ons in Wenen omstreeks 1900 toen nog twee jaar duurde. Dus, volop romantiek met een tikje sentimentaliteit, bouwstoffen die zich kennelijk alleen in de operette heb' ben kunnen handhaven. Dichterssehavot „Een reusachtige happe ning, zoals men in Brussel nog nooit heeft beleefd". Zo noemt het Brusselse blad „Het laatste nieuws" de f Vlaams-Nederlandse poëzie- avond, die woensdagavond tot woelige scènes leidde in het „Paleis voor schone kun sten" in de Belgische hoofd stad. „Nooit zal men in het „Pa leis" een dergelijk agressief publiek hebben gekend", schrijft het blad, wijzend op de uitdagende houding van de jongere dichters. ,J)e zaal was vijandig geworden te genover de dichters op het podium". Na te hebben geconsta teerd, dat de dichters zich „wel te goed hadden gedaan aan de talrijke flessen wijn, die vrijgevig op de tafels iva- ren gezet'' schrijft het blad, dat „de microfoon tot een schavot was geworden, waar op de ene dichter na de an dere door een vijandig gezind publiek iverd afgemaakt. Bankroof Den Haag TWEEMANNEN WEER VRIJ De Haagse politie heeft de twee mannen, die woensdagavond waren aangehouden in verband met de bankoverval aan de Zuiderparklaan in Den Haag, gisteren weer in vrij heid gesteld. 'Vastgesteld is dat zij niets met de bankroof te maken heb- ADVERTENTIE Saab Is helemaal een... Saab, onverschillig of u de ver trouwde 2-takt of de nieuwe 4-takt kiest. Kom beide wagens eens bekijken (al is er uiterlijk geen verschil te zienEen fikse proefrit leert u welke Saab de Ciwe is GARAGE A.B. OUDSHOORN LEVENDAAL 138 LEIDEN TEL. 01710-237 38-334 76 Het viel ons op dat de Hoofdstad Operette thans meer de nadruk legt op acteren, waarvan wy goede staal tjes zagen van Fritz Silberbaure als Prins Rudolf, Lizzi Schöffmann als Prinses Salomé, zijn verloofde. Her- Alsner als de Fakier Dominik Gruber, Antonia Galli als Annerl, zijn dochter en van Rudolf Vogler, die Graaf Boby een potsierlijke ka rikatuur maakte die alleen in de ope rette aanvaardbaar is. Het publiek amuseerde zich koste lijk en stak dit niet onder stoelen of banken, zodat de slotscène enige ma len herhaald moest worden. B. H. In Rotterdam Mevrouw W. G. MarynenSchreurs, echtgenote van de voorzitter van d'e Rijnmondraad, heeft vanocühend in Rotterdam de 19de internationale consumentenbeurs .Femina" op het heliport terrein in Rotterdam ge opend. Deze beurs, die hutsmoeders en -vaders voorlichting wil geven over het huis en het huishouden, zal tot en met 13 oktober geopend zijn in het tijdelijke Ahoy-gebouw bij het station Hofplein. Het tijdelijke Ahoy-gebouw biedt 12.000 m2 expositieruimte. Veel aan dacht vragen dit jaar: keukeninrich ting, woninginrichting en doe-het- zelf artikelen. Er zijn voorlichtings stands o.m. van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten, het Neder lands Zuivelbureau, het Anjerfonds, het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, het Rode Kruis, de gemeente Rotterdam en de Rotterdamse poli tie. Nieuw is dit jaar dat wethouders van Rotterdam in een stand van „Het open boekje" het publiek over de ont wikkelingen in de Maasstad gaan voorlichten. Uitbreiding actie „Moeders voor moeders" Nadat proefnemingen in Eindho ven en Rotterdam tot een bevredi gend resultaat hadden geleid, is sloten de aldaar gevoerde acties der het motto „Moeders voor moe ders" uit te breiden tot een 40-tal de rest van ons land. Bij deze actie wordt een doorlopend beroep op aanstaande moeders ge daan om in de eerste maanden var t-angerschap urine af te staan als noodzakelijke grondstof voor de bereiding van een geneesmiddel. Het op het eerste gezicht wat merkwaardig aandoende verzoek om urine, zo deelt de fabrikant (N.V. Organon in Oss) mee, heeft een be langrijke achtergrond. Het is name lijk gebleken, dat uitsluitend de uri- aanstaande moeders in de allereerste 4 maanden van de zwan- a stof bevat, waarmee belangrijk geneesmiddel kan maken, dat wordt toegepast bij medische behandeling bij bepaal- vormen van onvruchtbaarheid de vrouw. Ook kan het een onvervangbare rol spelen in de behandeling van manlijke steriliteit de voorkoming daarvan. De firma is een der zeer weinige pro ducenten van dit geneesmiddel ter wereld. Het is niet mogelijk het genees middel op andere wijze te verkrij gen. Tienduizenden liters urine zyn nodig om slechts een kleine hoeveel heid van het gezochte hormoon (het middel heeft een soortgelijke wer king als één van de hormonen) te kunnen winnen. Al deze duizenden liters moeten per auto aan huis wor den opgehaald by die aanstaande moeders, die aan de acties willen deelnemen. Een dertigtal vracht auto's is uitsluitend voor het ver- urine dagelyks in Neder land op de weg. Aan de deelname van de aan staande moeders gaat een keuring vooraf. Vrijstelling noodwachtplicht Ingevolge het vrijstellingsbesluit noodwachtplicht zyn de gewoon mi litaire dienstplichtigen, die zyn aan gewezen voor inschrijving voor de noodwachtplicht, hiervan vrygesteld met ingang van 1 oktober van het jaar. waarin zy 40 jaar worden. De ze regeling geldt ook voor de buiten gewoon militair dienstplichtigen, die zijn aangewezen voor inschryving voor de noodwachtplicht en die ten minste 30 dagen als militair hebben gediend. 1 oktober eindigt dus de noodwachtplicht van beide genoemde categorieën noodwachtplichtigen, ge boren in 1926. Met degenen, die na hun ontslag als plichtnoodwachter ter beschikking van de BB. willen biyven, kan een vrywillige verbin tenis worden gesloten. Een en ander biykt uit een circulaire, die namens de minister van Binnenlandse Zaken gezonden werd aan provinciale en plaatselyke autoriteiten. Lizzi Schöffman en fogler in Zwei Herzen ADVERTENTIE HENKES WHISKY A perfect blend of the finest Scotch malt whiskies Aantal doden sterk gestegen in Vietnam Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren honored vluchten boven Noord-Viebnam gemaakt, waarby zy verbindingswegen en een radarpost op slechts vyf km van het centrum van de havenstad Haiphong aanvie len. Ook brandstof opslagplaatsen bij Hanoi waren het doelwit. De verlie zen aan Amerikaanse zijde zijn in de vorige week aanzienlyk gestegen. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder waren er in die periode 825 g ewonden, 14 2düden en drie misten. De regeringstroepen verloren 98 man. De grootste verliezen werden geleden by tie operatie .Prairie", die wordt uitgevoerd in het gebied dat direct aan de zuidelijke kant van de gedemilitariseerde zone grenst. Sinds het begin van de strijd in Vietnam hebben 5284 Amerikanen daarby het leven gela/ten. Aan de zyde van de -Vietcong sneuvelden vo rige week 1165 man. Tweehonderd- twe een veertig V letcongstrijdens wer den gevangenr;i „Geniale" chef haalde kassa leeg Perplex (Van onze Haagse correspondent) De nieuwe chef van de tijdschrif tenafdeling verkocht veel en buiten dien had hij goede ideeën, meende de directie van een grote Haagse boek handel. De geniale employé spreidde on danks zijn 50 jaren een jeugdige yver ten toon en ontplooide vooruit strevende initiatieven- Onder zyn leiding zou de tijdschriftenafdeling tot ongekende bloei kunnen komen. Dank zy zyn indrukwekkende rela ties met hoge pieten op diverse mi nisteries en rijksinstellingen kon hij een stroom van abonnementen af sluiten op kostbare buitenlandse tydschriften.mits zij direct gele verd konden worden door de boek handel! De levertyden waren lang. te lang zelfs, maar ook voor deze moeilyk- heid wist de ondernemende en vin- dingryke employé zyn directie een pasklare oplossing te bieden. Men de tydschriften gewoon tegen contant geld betrekken van een zeer grote Nederlandse tydschriftenonder- neming, met boekhandelaarskorting natuuriyk, om ze vervolgens met 35 procent winst aan de ministers door te verkopen. Een reuze zaak werd het en de nieuwe afdelingschef zorgde letter - alles: liy kocht de tyd schriften. zorgde voor de levering en voerde een perfecte administratie. De contante aankopen van de chef vergden natuuriyk wel een aanzien- lyke investering, maar daar zou dan toch een zoete winst van 35 procent tegenover komen te staan Merkwaardig genoeg wezen de boe ken uit dat talryke ryksinstellin- gen en departementen hun financiële verplichtingen jegens de boekhandel by zonder slecht nakwamen. Was de directie aanvankelyk nog wel bereid lemen dat uit de langzaafn malende ambtelyke molens uiteinde- iyk toch geld op tafel zou komen, toen deze zomer het ministerie van Economische Zaken voor meer dan 5.000 gulden in het kryt stond werd besloten toch eens een briefje te schryven. De eerste maanbrief kon door de chef van de tydschriftenafdeling worden onderschept. De tweede en derde bereikten het departement. De ambtenaren van Economische Za ken stonden perplex. Tydschriften: Welke tydschriften? De bom was ge barsten. Minder verbaasd dan de ambtena ren van Economische Zaken en de directie van de boekhandel toonde zich de justitie. Zo ook de president van de Haagse rechtbank, waarvoor de „tydschriftenchef" zich gister middag had te verantwoorden. Een blik in 's mans strafregister leerde dat hy al enkele malen eerder is veroordeeld voor verduistering en valsheid in geschrifte. Na als tree lance-reclametekenaar te zyn mislukt tot en met faillissement toe was hy in 1964 in dienst getreden van de Haag se boekhandel. Ruim een half jaar duurde het voordat hy zyn werk gever systematisch begon te bestelen. De abonnementen op de dure tyd schriften waren gefingeerd, net zo als zyn relaties met hoge pieten, de bungalows die hy zei te bezitten de de afrekeningen die hy overlegde van zyn aankopen by de tydschrif- tenhandel. Alles was vals, behalve het geld dat hy van zyn werkgever in de zak stak. Ruim 40.000 gulden was de buit de oneeriyke ex-tekenaar in slechts anderhalf jaar tyd ln de wacht sleepte. Nachtclubs Tegenover de rechtbank bekende hy gisteren dat hy het geld voor driekwart in nachtclubs heeft opge maakt. In totaal moet hy er met het nalopen van pleziertjes ruim ton doorheengejaagd hebben, concludeerde de president van de rechtbank, want hij zou ook nog voor ongeveer 50.000 gulden hebben ge leend. ,De openbare orde moet tegen deze fantast worden beschermd", zei de officier van justitie in zyn requisi toir. Hy eiste een gevangenisstraf 5 maanden met aftrek en ver- dachtes onvoorwaardelyke ter be schikkingstelling van de regering. Uitsprak op 13 oktober. ADVERTENTIE Andere hoogtepunten: MODE THEATER 2 x 's middags 2 x 's avonds 40 opwindende modeflitsen in een feeëriek lichtspel NOVITEITENCENTRUM RUIMTESCHIP met KEUKEN wederom in Nederland 86e DAMESBEURS HOUTRÏÏST1'DEN HAAE PAVILJOEN KOKEN en STOKEN met AARDGAS VLOERBEDEKKING voor ieder vertrek Opmerkelijke Zweedse film STUDIO Een pleidooi voor de vrije lief de, die houdbaarder zou zijn dan de gebondene, lykt de opmerke- lyke film „Liefhebben" van de jonge Zweedse regisseur Jörn Donner zeker te zijn. Twee al evenzeer opmerkelijke figuren, t.w. de Zweedse actrice Harriet Andersson en de Poolse acteur Zbigniew Cybulsky, spe len in dit „spel der liefde" waar in deze intens bedreven wordt, bijzonder gevoelig de hoofdrol len. Een zwakte van deze film zou men echter kunnen noemen de trage dialogen en de over daad aan liefdesscènes waaraan geen einde lijkt te komen De regisseur heeft zich tot een geval als dit sterk ingeleefd en er qua opzet en uitwerking een film van hoog artistiek ni veau van weten te maken. Een betrekkelyk nog jonge we duwe vindt in haar eenzaam heid al spoedig na de dood van haar echtgenoot, een ander man. die haar leert wat échte lief dp betekenen kan, na de jaren van min of meer eentonig, conven tioneel huweiyks-„geluk". Wat het leven evenwel aan „waar" geluk kan brengen, ervaart, zy al gauw na de eerste ontmoe ting, waarin naar de romantiek en de sensualiteit, toch ook de ernst en de humor prevaleren. En al spoedig ontworstelt zy zich aan de kleinburgerlijke sfeer, waarin zij tot dan toe ver keerd had en geniet met volle teugen speels juichend en be- vryd van het nieuwe leven, dat haar is toegestroomd. Tenslotte: wanneer de man een huwelijk voorstelt, weigert zij, in de overtuiging, dat slechts de verhouding in vrijheid duur zaam kan zijn. Een film, die mede met een dosis filosofische levenswijsheid is doortrokken: daarvoor zorgen o.a. de opmerkingen van de moeder en het zoontje: de moe- W*r der, die haar eigen ervaringen heeft gehad en het zoontje, dat méér ziet en hoort, dan men ge dacht zou hebben. Harriet Andersson behaalde op het filmfestival te Venetië in deze zo veeleisende film de prijs voor de beste rol: voor het eerst vestigde zij sterk de aan dacht op zich door haar vertol king van het gestoorde meisjerin Ingmar Bergmans .Als in een donkere spiegel" (1961). De 37- jarige Cybulsky wordt door de regisseur een van de grootste acteurs ter wereld genoemd en hij maakt in deze voor hem 23- ste film deze naam door zijn subtiel spel zeker waar. De sfeervolle muziek van Bo Nillson munt uit door originali teit en verhoogt in niet geringe mate de kwaliteiten van deze in menig opzicht superieure film. LIDO Het lag voor de hand. dat een acteur als de atletische Jean Marais na zijn vele rollen in avonturenfilms ook eens als geheim agent zou optreden. Dat is dan nu gebeurd: als hoofdrol speler Antoine in „De geheime agent met de stalen vuisten" een Franse kleurenfilm op het brede doek toont hij een voortreffelyke „melange" te zijn van Eddie Constantine en James Bond, vanzelfsprekend met een aantrekkelyke tegenpeelster in de gestalte van de charmante Marais Mell (Maria). Antoine krijgt de gevaarlijke opdracht een aanslag op een Arabische vorst te verhinderen. Op behendige wyze slaagt hij erin binnen te dringen in de kring van de samenzweerders, maar de leider. Matras, wil hem toch eerst op de proef stellen: Antoine moet in Barcelona con tact opnemen met een „profes sor" en die heimelijk over de grens naar Frankrijk brengen. Aohteraf blijkt die professor de „Klaver vrouw" REX Eddy Constantino heeft door de jaren heen maar weinig veranderingen ondergaan. Dat is ln de film .Operatie Kla vervrouw" (Nick Carter revient) weer duidelijk. Hij is nog steeds de man met de vuisten die het alleen tegen velen kan opnemen. In „Operatie Klavervrouw" is een internationale atoombende zyn tegenstander en hy moet het zaakje in 4 x 24 uur opknap pen. Geen eenvoudige opgave, maar Eddy zou natuuriyk Eddy niet zyn wanneer het hem niet lukte. „Operatie Klavervrouw" met Naast Eddy Constantine de blonde Nicole Courcel en Jeanne Valerie in de hoofdrollen speelt zich grotendeels af in de havenbuurt van Antwerpen en werd geregisseerd door Jean- Paul Savlgnac. eigenlijke leider van de bende te zijn: de Duitse geleerde Wogner, die een dodende straal heeft uitgevonden en daarmee, ge steund door de broer van de emir. heel Afrika wil beheersen. Na een reeks keiharde gevechten weet Antoine de bende onscha delijk te maken, waarbij Maria heen en weer geslingerd wordt tussen haar liefde voor haar vroegere minnaar Matras en haar nieuwe genegenheid voor Antoine. De film verrast door tal van originele en spannende situaties. Moderne liefde'"' LUXOR De vertalers van filmtitels moeten wel over veel fantasie beschikken. De Franse film Galia kreeg by ons de aan- lokkelyke titel „Moderne liefde" mee. maar waar dat op slaat mag Joost weten. Men gaat er kennelyk van uit dat „Liefde" veel opbrengt. Als dat zo is wordt zulke liefde duur betaald. Galia wij houden ons liever aan deze nietszeggende Franse naam is een wat zwaarmoedig verhaal in somber zwart-wit over twee vrouwen die allebei van dezelfde man houden, maar min of meer een blauwtje lopen. Een der vrouwen. Galia, helpt de ander (Nicole) van een zelf moordpoging af, nadat Nicole's huwelyksbootje al een jaar of zes de klippen zat. Ze houdt wel van haar man. maar hy en kel van haar geld. Na verwikke lingen wordt Galia verliefd op deze man, wat ook al niet we derkerig biykt. Hierdoor raakt Galia uitermate droevig gestemd en dat maakt Nicole weer ver drietig. Uiteindelyk vindt Ni cole een gewelddadige oplossing. Haar wacht het gevang. Een triestig slot. Een scène uit Liefhebben met Andersson en Zbigniew Cybulsky. Chinese avonturen TRIANON Het succes van „De man van Rio" is voor het filmduo Jean-Paul Belmondo en Philippe de Broca voldoende aanleiding geweest om voort bordurend op hetzelfde patroon nog een film te maken. Het is „Chinese avonturen in China" geworden, waarin naast Jean- Paul Belmondo de lieftallige Ur- „Chipese avonturen" is een eigenlyk wat dwaze rolprent, waarin de makers een vriende lijk knipoogje naar de werkelijk heid. Alles is bijna mogelyk en juist daardoor is de film als ge heel een voortdurende aaneen schakeling van komische ge beurtenissen. Toch is het „ver haal" niet verloren gegaan. Jean-Paul Belmondo een mil jonair. die geen prijs meer op zyn leven stelt doet aanvan kelyk alles om het tijdige met het eeuwige te verwisselen. Wanneer hij echter reeds een (hoge) levensverzekering heeft afgesloten zakt de moed hem in de schoenen. Een maand lang vecht hij dan tegen zyn bela gersPhilippe de Broca heeft Belmondo's strijd vol vaart weergegeven en „Chinese avon turen" daardoor tot een wild, dwaas en (byna) halsbrekend avontuur gemaakt, waarin na- tuurüjk ook „liefde" een aan deeltje heeft. Upper Seven CAMERA De titel van deze film (Upper Seven, agent van de duivel) doet al lichtelyk vre zen dat men hier te maken heeft met de zoveelste imitatie van James Bond. En ja hoor. alle trucjes die Ian Fleming voor zyn held ontwierp vindt men te rug. zy het in gewijzigde vorm. Upper Seven is het evenbeeld van Bond. Hy is een tikje sadis tisch. bevecht een mysterieus meesterbrein en amoureust waar hy kan met tal van vrouwtjes. In dit geval trekt hy van leer tegen een geheimzinnge macht die het op Afrika heeft voorzien (het laboratorium daar doet denken aan een soortgelylc tafe reel in „Dr. No"). Daarvoor is veel geld nodig en dat wordt ge stolen uit een bank uit een een Zwitserse plaats. Om dat zo ge raffineerd mogelyk te doen wordt de gehele stad bedwelmd (iets van dien aard kwam ook in „Goldfinger") voor. Het enige originele waarover Upper Se ven schynt te beschikken is zyn gegoochel met maskers, zodat hy voortdurend in de huid van zyn vijanden kan kruipen. Maar ook dat is al eens eerder vertoond: in de fascinerende „Dodenlyrt van Adrian M.". Dit alles wil niet zeggen dat Upper Seven geen spannende film zou zijn. Beslist niet. Er wordt met veel vaart en verve gespeeld. Maar zoals met alle imitaties, het haalt niet by het origineel.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19