Interessante concertenreeks van Kunstkring „Voor Allen" NEDERLANDSE LEZERSKRING OFFICIEEL VAN STAPEL PREMIE SPAARPLAN j MUZIKALE I PROEFTIJD Sparen in obligaties of aandelen? Nu extra aantrekkelijk, want... elk jaar legt het Rijk er 20% premie bij. BENDER DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 Al 30.000 leden Samenwerking van uitgevers en platenmaatschappijen (Van onze correspondent) Wanneer de ..Nederlandse lezerskring" op 1 oktober officieel tgint. dan zulllen er al ruim 30.000 leden zijn ingeschreven van et totaal van 200.000 waarop men hoopt. Zovelen hebben name- ijk in de voorpubliciteit over deze opmerkelijke samenwerking van 7 Nederlandse uitgevers en 6 grammofoon platenmaatschappijen aanleding gezien zich als lid op te geven. Een aardig begin, dus p weg naar de 100.000 leden, welke men nodig heeft om naar et oordeel van de directie gevormd door de heren H. Jes en Giltay ..redelijk te kunnen draaien". Het principe van de „Nederlandse lerskring" is eenvoudig: de leden tt rblnden zich voor een bedrag van 52 per jaar aan boeken en of pla- af te nemen, zy hebben daartoe keus uit een selectie van enkele «derden Nederlands-talige boeken, selecteerd uit de fondsen van de rschillende uitgevers en uit een Uectie grammofoonplaten (van 16 rschillende labels) op vrijwel elk Eikaal gebied. De leden betalen 7fpn lidmaatschap. Hun enige plicht lid is tenminste het bedrag van 1 per jaar te besteden. Waar dan voordeel tegenover staat, dat zo- platen als boeken door de NLK jen aanzienlijk lagere pryzen kun- wordne geleverd dan in de nor- ele winkels. I Sjostakowitsj niet naar Londen ff Russische componist Dmitri wtakowitsj zal niet zoals verwacht naar Londen gaan om de gou- medaiile van de Royal Philhar- °nic Society in ontvangst te ne- d, zo deelde zyn secretaris mee. reden wordt zijn gezondheidstoe- ind opgegeven. Sir Arthur Bliss, zou de medaille Ie Royal Festival Hall op 5 okto- overhandigen, De secretaris van Sjostakowitsj 'klaarde dat de componist nog da- Sjks onderzocht wordt en vooruit W, maar dat toch elke opwinding "meden moet worden. ADVEJRTENTIE Muzikale studie willen wij stimuleren. "°enit U het gerust eigenbelang, "eer houdt het in gedachten. Bij- torbeeld als Uw kind piano wil leren •Pelen en U niet weet of U met een gelijke bevlieging dan wel met een Wluikend virtuoos te maken hebt. mder geeft Uw kind een muzikale Proeftijd. Is het ernst dan blijft de Dno en betaalt U de koopsom. Wa3 kt toch een bevlieging dan zijn Uw kosten de huurprijs. Overigens M er veel meer redenen om altijd -J Bender advies in te winnen' Gisterochtend is met een iverkontbijt de Nederlandse Le zerskring officieel met de iverk- zaamheden begonnen. Twee bekende schrijvers waren aanwezig: de Amerikaan Corne lius Ryan (bekend van „De lang ste dag" en „De laatste slag", en Godfried Bomans, die een ope ningsrede hield. De initiatiefnemers zyn van me ning, dat het verkrygbaar stellen van platen en boeken marktverbre- dend zal werken en nieuwe markten zal openen. Zo heeft men nagegaan, dat van de ongeveer anderhalfmil- joen platenspelers, die in het bezit van Nederlanders zyn. er ongeveer de helft niet gebruikt wordt. De be zitter van deze apparaten hoopt men door dit initiatief dat de kans geeft op gemakkelijke wijze (schriftelijk of telefonisch na keuze gemaakt te hebben uit een elke drie maanden verschijnende catalogus) goedkope platen te bestellen, tot nieuwe „af- speel-activiteit" te prikkelen En wal het lezen betreft: dat is in ons land niet minder geworden ondanks de invloed van de televisie. Een enquete naar de manier, waarop de gemiddelde dertig uur vrije tijd per week in ons land wordt doorge bracht heeft het lezen, tezamen met het t.v.-kijken" en „op bezoek gaan" als een van de grote drie uit de bus laten komen- Vastgesteld is o.m. dat 1/3 van alle Nederlanders minstens iedere maand één boek leest en dat het vorig jaar is ons land aan boe ken is uitgegeven een bedrag van f 200 miljoen en aan platen een bedrag van f 80 miljoen. De bedragen hopen de in de Neder landse Lezerskring gebundelde ini- atiefnemers uiteraard door de op 1 oktober officieel beginnende activi teiten te vergroten. Zy vertrouwen rotsvast op de mogelijkheden van hun plan. Ook omdat zoals Godfried Bomans. als feestredenaar naar het Amstel-Hotel in Amsterdam geko men toen daar de Nederlandse Le zerskring gisteren officieel in de openbaarheid trad, vol overtuiging aan de hand van een onweerlegbare argumentatie kon zeggen: „Alles is duurder geworden, behalve het le- ADVERTENTIE kunst Katwijkse 10000 bij „Russische schatten" De 19-jarige Janneke Grootjans uit Katwijk aan Zee was gisteravond de 10.000ste, die de expositie „Histori sche schatten uit de Sowjet-Unie" in het Haagse Gemeentemuseum kwam bewonderen. Zij kreeg van de direc teur van de tentoonstelling, de Rus sische archeoloog I. I. Artemenko, de catalogus voor de tentoonstelling ten geschenken. Lillian Smith - 69 - overleden De Amerikaanse schrijfster Lil lian Smith, die internationale faam verwierf met haar eerste, omstreden, boek „Verboden vrucht", is gisteren na een lang ziekbed op 69-Jarige leeftjjd in Atlanta (Georgia) over leden. „Vreemd fruit", over een uit zichtloze liefde tussen een blanke jongen en een negermeisje, werd in 1944 gepubliceerd. Er werden meer dan 30 miljoen exemplaren van ver- Lillian Smith werd is Jasper (Flo rida) geboren en heeft een groot deel van haar leven in Clayton in de ber gen van het noorden van Georgia doorgebracht. ..Killers of the dream", dat in 1949 uitkwam, ging eveneens over het zuiden. Andere werken van haar. „Nu is het tyd", „Een uur" „Herinnering aan een groots kerst feest", en „Onze gezichten, onze woorden". Zy werd tot eredokter be noemd door de universiteiten van Howard en Berlijn- Aan een aantal universiteiten heeft zU gedoceerd en lezingen gegeven. Een groot nationaal plan gaat het beleggen van uw spaar gelden stimuleren.het Premie Spaarplan. Het Rijk geeft u hiermede daadwerkelijke steun om tot waardevol bezit te komen. Jaarlijks kunnen u en uw vrouw f 100, aan premie krijgen. i effectenbewijzen kunnen u en n het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over besparingen van maximaal f 500, jaarlijks, in de vorm van aankopen (obligaties, aan delen en andere effecten), betaalt het Rijk u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belasting vrije spaarpremie van 20%, dus max. f 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar f 500, fectenbewij2en koopt, en deze omzet in effecte ef- dan ontvangt u in 1971 de spaarpremie van f 100,De aankopen mogen natuurlijk ook voor een lager bedrag gedaan worden, de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar door aankoop van één of enkele "stukken" de spaarpremie verdienen. Doordat u ook nog de gebruikelijke dividenden en rentes ontvangt, groeit uw bezit in de loop der jaren sneller. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Banken, commissionairs in effec ten, Spaarbanken, Boerenleenbanken. Raiffeisen- banken, Hypotheekbanken. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONUJK BEZIT IN KOMEND SEIZOEN Ook voor het nieuwe seizoen is het bestuur van de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" er in geslaagd een programma samen te stellen, dat met recht grote verwachtingen wekt. Het is voor- dering zijn alle geëngageerde musici van grote klasse. Het is voor al verheugend te constateren, dat in de nieuwe serie, naast grote buitenlandse solisten als Ingrid Haebler. Andrè Tchaikowsky, en de leden van het Parrenin Kwartet, ook een belangrijke plaats is ingeruimd aan kunstenaars van eigen bodem. n.l. onze voortreffe lijke bariton Bernard Kruysen en het zo symphatieke Quadro Am sterdam. een ensemble gegroepeerd rond de bekende fluit- en blokfluitsolist Frans Brüggen. Het lijkt, vooral voor onze blok- fluitspelende jeugd, bijzonder boeiend en leerzaam te ervaren. deskundig in klank Sarah Churchill, de dochter I/u,- WiJiston Churchill is weer op het podium verschenen zij treedt thans op in het „Neiv Arts Thea tre" in Londen, tezamen met Hugh Hastings in haar nieuwe programma „A matter of choice een cocktail van musical, drama, comedie, poëzie en bewegingEen „one-ivoman-show"waarin Sarah Churchill, die al zo dikwijls van zich heeft laten spreken door haar onconventuoneel gedrag, de clameert, acteert en zingt. De nu 51-jarige Sarah Chur chill (Lady Audley). maakte in dertijd naam in de shoiv ..Follow the sun", voorts in toneelstukken, films en haar verschijning voor de televisie, zoivel in Engeland als de V.S. De artistieke kwaliteiten van Sarah Churchill zijn echter ook veelvuldig aangevochten. Een on langs van haar hand verschenen boek over poëzie, iverd evenwel met waardering ontvangen. Hier ziet men haar met partner Hastings. welk een schitterend instrument meester wordt. Poolse pianist André Tchaikowsky Velen zullen zich zijn bijzonder suc cesvol optreden te Leiden enige Ja ren geleden, nog levendig herinne- André Tchaikowsky werd in 1935 te Warschau geboren. Tussen 1948 en 1950 studeerde hy op het conser vatorium te Parijs by Lazare Levy, vervolgens op het conservatorium t« Warschau by Szpinalskl en by Ste fan Askenase te Brussel. Na het. behalen van een prys op het Chopin Concours in Warschau in 1955 gaf hy een serie concerten met orkest en recitals ln Polen. In 1956 behaalde hy de derde prys op het Concours de la Reine Elisa beth in Brussel. Sindsdien heeft André Tchai- kowski veel orkestconcerten en reci tals gegeven in ParUs, Brussel. Luik. Gent, Antwerpen, Lissabon, Madera, Oslo, Londen (Turyn, Milaan. Triëst enz.) en in Frankryk (Nice, Cannes, Montecarlo. Deauville enz). Hy heeft reeds drie succesvolle tournees door de V S. gemaakt In 1961/1962 maakte hy zyn de buut ln Duitsland waarby hy even eens veel succes oogstte. Verder vond in dat seizoen een tournee door het Verre Oosten plaats en één door Zuid-Amerika en Mexico. Ook treedt hy regelmatig op voor de BBC Elk jaar geeft hy verschillen de concerten in Scandinavië en in Engeland, zowel als ln Duitsland Ook een tournee door Spanje staat op het in Engeland, zowel als in Duitsland. Ook een tournee door Spanje staat op het programma. Op 22 november treedt Bernard Kruysen voor het voetlicht. Deze zanger behoort tot de weinigen, die zunnen voldoen aan de zware eisen welke het geven van een liederenre- cital stelt, Besohikkend over een prachtige stem, een moeiteloze tech niek en het natuuriyke vermogen om elk woord, elke toon de vereiste spanning te geven, weet hU ieder optreden tot een boelende gebeurte nis te maken. Bernard Kruysen werd in 1933 ln Montreux geboren en kreeg zyn op leiding aan het Kon. Conservatorium ln Den Haag onder leiding van To van der Sluis en van Wim Quispel. Frans Vroons en Dieter Ludwig. Hy studeerde in Parijs by Pierre Bernac met een Franse beurs en be ha aJde in 1969 de Grand Prix 'd Ex cellence hors concours Gabriel F?u- ré. Hieraan voorafgaande had Bar nard Kruysen in 1958 ee»n tweede prijs gewonnen in het keder van het In ternationaal Vocalisten Concours in "s-Her togen bosch. i blokfluit in handen deze Bernard Kruysen stamt uit een schildersfamilie. Zyn vader Anton Kruysen is een kunstenaar van naam en als schilder ln Chartres gevestigd. Bernard Kruysen is diepzeeduiker, heeft als zodanig verschillende films gemaakt en vertegenwoordigt Neder land by de wereldkampioen- shcappen voor onderwater jagers. Op vrydag 13 Januari wordt de serie vervolgd met een concert door het Parrenin Kwartet dat van Franse origine Is. Het Parrenin Kwartet, in 1944 in Parys gevormd, staat bekend om z'n grote virtuositeit, homogeniteit en de buitengewone vitaliteit van z'n spel. Hun uitvoering van alle kwartet ten van Bartok in 1955 werd door de Paryse pers als dè muzikale ge beurtenis van het seizoen beschouwd en de opname van dezelfde werken door de firma VEGA leverde hun de Grand Prix du Disque op. Het kwartet geeft ieder seizoen minstens 150 concerten en het heeft verscheidene malen Noord- en Zuid- Amerika bezocht, met een altijd zeer groot succes. Het. kwartet breidt zyn repertoire dat 140 werken van Haydn tot Boulez bevat regelmatig uit en geeft ieder jaar diverse premiè res van hedendaagse muziek uit al le landen. Hel. Parrenin Kwartet neemt re gelmatig aan de Europese festi vals deel: Salzburg, Berlin, Eden- burg, Aix en Provence, Helsinki, Ber gen, Rome, Venetië, evenals ln San Francisco, Mexico, Rlo de Janeiro, Tokio enz. De beroemde Weense pianiste In grid Haebler, die vorig jaar wegens ziekte verstek moest laten gaan, zal op 13 februari 1967 te beluisteren zijn. Ingrid Haebler werd in 1929 in Wenen uit Poolse ouders gebo ren. Toen zy drie weken oud was vertrokken haar ouders weer naar Polen, en daar bleef zy tot haar tiende jaar. Reeds op Jeugdige leeftyd kwam zy in contact met Casadesus, Bro- nislaw Huberman en Claudio Arrau, die alle tot de vriendenkring van haar ouders behoorden. By het uitbreken van de Tweed* Wereldoorlog verhuisde Ingrid Hae bler naar Salzburg, en studeerde on der leiding van prof. Heinz Scholz aan het Mozarteum. Op U-jarige leeftyd trad zy voor het eerst ln het openbaar met or kest op. Na met lof eindexamen gedaan te hebben aan het Mozarteum. studeer de zy in Wenen aan de Academie by prof. Paul Weingarten, en vervol gens maakte zij deel uit van de Meesterklasse te Genève by Nikita Magaloff. In Parys studeerde zy by Margue rite Long. In 1947 ontving zy de eerste pry* by een offcicleel Oostenrijks Mu- concours. en verder won zij de eer ste prijzen te München, op een In ternationaal Concours -1954), en in Genève tijdens het Internationaal Schubert-concours. zy werd in 1957 onderschelden met de Beethoven-medaille van de Harriet Cohen Stichting en in 1958 werd haar de Grand Prix du Disque toegekend voor haar opname van de Mozartconcerten no. 6 en no. 8. Sedert 1954 speelt zi) elke Jaar op het festival te Salzburg en tevens ls zy een regelmatig terugke rende gast in Scheveningen. op het Holland Festival. Haar concertreizen voeren (en voerden) haar door geheel Europa, Noord-Afrika. Australië, de Ver Sta- en Canada. Ingrid Haebler De serie zal tenslotte op 6 april 1967 worden besloten door het Qua dro Amsterdam. De volgende musici maken deel uit fluit; Jaap Schroder, viool; Ann er Byisma. cello; Gustav Leonhardt. klavecimbel. Het Quadro Amsterdam werd op gericht in 1960. Na een serie concer ten en uitzendingen voor radio en t.v., traden de vier musici al spoe dig met groot succes op in verschei dene landen van Europa. De Hollandse t v. maakte onlangs een documentaire film over de ge schiedenis en het werk van het Quadro Amsterdam. Frans Brüggen werd geboren in j 1934. Alls solist van verscheidene j kamerorkesten en vele recitals, maakte hy meermalen tournees door Europa en Amerika. Hy geeft les aan het Kon. Conservatorium in Den Haag en een muziekschool in Amsterdam. Jaap Schroder werd geboren ln 1925. Hy behaalde de eerste prys van de Ecole Jaques Thibaud. tyd ens zyn studie in Parys met Calvet en Pasquir. Verscheidene jaren was hy concertmeester van het Ned Ka merorkest. Nu is hy lid van het Ned. Strijkkwartet, Schroder ls le raar aan het Amsterdams Concer- vatorium. Anner Byisma werd geboren ln 1934. Hy behaalde de Pnx d' Exel- lence, aan het Kon. Conservatorim in Den Haag. Hierna behaalde hy de eerste prys op het internationale concours van Casals in Mexico (1959) en verscheidene onderscheidingen in zyn eigen land. Gedurende vele jaren was hy cello-solist van de Nederlandse Opera; nu bekleedt hy een dergeiyke positie by het Con certgebouworkest Gustav Leonhardt werd geboren in 1928. Hy voltooide zyn klave- cimbel, en orgelstudie aan de Basler Schola Cantorium. en werd daarna meteen benoemd als leraar aa n de Weense Staatsacademiein 1953 kreeg hy een dergelyke positie aan het Amsterdamse Conservatorium. In 1960 gaf hy een enorm succe - volle serie cocerten en lezingen aan de Harvard University en in New York. Nadien maakt hy regelmati ge tournees door Amerika. Zijn vertolkingen zyn door vele grammo- foonmaatschappyen opgenomen Hij heeft een verhandeling gepubliceerd over .Kunst der Fuge", het laatste werk van Bach.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7