Smarties ffpmelkchocolade dragees lil iVnHele boel voor maar één kwartje Drie Britse gebieden in zuidelijk Afrika worden onafhankelijk LEIDSCH DAGBLAD Meisje vindt kop van ichthyosaurus Begin september jJ vond een Londens schoolmeisje aan de kust by Charmouth in zuid-Engeland de versteende kop van een ichthyosau rus, een voorhistorisch reptiel, dat 150 miljoen jaar geleden op aarde leefde. Het fossiel, dat ongeveer 250 kilogram weegt, werd geïdentificeerd door mevr. Ivor Parry Evans, de moeder van het meisje, die verbon den is aan het Natural History Mu seum in Londen. Mevr. Evans heeft maatregelen genomen om het fossiel te laten overbrengen naar Londen, waar met behulp van azijnzuur de cocon van kalksteen zal worden ver- wyderd. De dertienjarige Sarah Evans bracht in die streek met haar ouders haar vakantie door toen zij de ontdekking deed. Mevr. Evans zei. dat zij al vijf zes jaren in dat gedeelte van het kustgebied naar fossielen had gezocht „Het is nog steeds een van de beste gebieden voor fossielen in Engeland", voegde zU toe. ADVERTENTIE C'.OrO-K:'-.OrCuO yJ&Z&lOHEGR Bt&PSÓ&iPgQit>2D§Dfi!HP§S>fcHDg:>S Thans zetten wy drie Nederland artiesten voor het voetlicht, die h op het gebied van het Cabaret vegen. Zaterdagavond kan men ze het Grand Gala du Disque Po- Ramses Shaffy (boven), de zanger, de pianist, de toneelspeler, heeft groot gevoel voor theater. De sfeer in zyn cabaret is dan ook het ten nauwste verbonden met het toneel; het is eigenlijk een klassiek caba ret, literair en humoristisch. Op het Galafeest zullen Ramses en Liesbeth List, begeleid door het trio Louis van Dijk. iets van die fijnzinnige, spitse en geestige cabaretsfeer trachten op te roepen. Ramses Shaffy heeft acht jaren bij de Nederlandse Comedie gespeeld. Velen kennen hem vain de planken, de meesten waarschyniyk van zyn rollen in televisiespelen- Maar hij is cabaretier tot in zijm vingertoppen. Liesbeth List. de dochter van de vuurtorenwachter van Vlieland, kwam vorig jaar in de schynwer- pers toen ze meezong in de ploeg m Lou van Rees op het Knokke .ngfestival. Later werd zij een ouw medewerkster van het poëti sche cabaret van Ramses Shaffy. Daar kreeg ze gelegenheid haar ta lenten te tonen in ernstige liedjes tragi-komische als dat over Sjaantje en de dieren. Zoals zovele Nederlandse zangeressen kreeg ook Liesbeth les van Bep Ogterop. Zy deed dit op aandringen van haar moeder. Gezonden had Liesbeth al tijd. Maar goed zingen, dat is te le en op het Grand Gala zal men het kunnen horen. van Vliet kreeg landelyke tendheid in de Haagse Ridderzaal a hij daar ter gelegenheid van ondertrouw van Prinses Beatrix Prins Claus voor miljoenen tv- :ers een conference mocht weg en. Daarmee werd hij byna een ionale figuur. In zyn studenten- 1957 tot 1960 was Paul van et by het Leids Studenten Caba- Heerlyke jaren, zegt hy er zelf Het was ook in die tijd dat hy vrouw Liselore leerde kennen en opnam in het cabaretgroepje, zijn rechtenstudie begon mr. van Vliet in Den Haag het ca ret Pepyn. Zyn stekelige en gees- conferences trekken volle zalen; Haagse styl, zeggen de mensen, verwerkt nauwelijks politiek in programma. De algemeen ihen- ijke verhoudingen blijken genoeg tse kanttekeningen te bevatten. De drie Britse gebieden in zuidelijfc Afrika zullen onafhankelijk worden Beetsjoeanaland op 30 september er heet dan Botswana; Basoetoland op 4 oktober en het zal dan Lesotho heten; Swaziland, dat de naam van Ngwane zal aannemen, moet evenwel nog tot 1969 wachten. Wèl krijgt Swaziland dit jaar nog autonomie. Van deze drie gebieden heeft alleet Swaziland enige economische bete kenis. Het is dan ook te verwachten, dat de nieuwe staten een zeer nauwe samenwerking zullen nastreven met de republiek Zuid-Afrika, van welk land zij, economisch gezien, volledig afhankelijk zijn. Beetsjoeanaland Is het grootste van de Britse gebieden in zuidelyk Afrika. Het heeft een oppervlakte van byna anderhalf keer die van Frankrijk, maar de bevolking wordt op slechts een half miljoen zielen geschat. Droogte is in Beetsjoeana land de grootste vyand van de econo mische ontwikkeling. In het westen ligt de uitgestrekte Kalahari- woestyn. Van de ruim 3 miljoen ha. die geschikt zijn voor de landbouw wordt slechts 6% bebouwd. Het ooste- lyk gedeelte van het land is nog het minst onvruchtbaar, zodat daar de landbouwstreken worden aangetrof fen en het grootste deel van de be volking. Beetsjoeanaland ls in de eerste plaats een veeteeltland. De uitvoer van vee betekent dan ook de belangrykste bron van inkomsten (in 1961: 71% van de totale uitvoer). Basoetoland heeft een oppervlakte van ruim 30.000 km2 (is dus ongeveei zo groot als Nederland of België) en telt 800.000 inwoners van wie 2.000 blanken. Van de drie gebieden is Swaziland het meest ontwikkeld. Het land heeft j een oppervlakte van 17.400 km2, dat j betekent dus ongeveer de helft van Nederland of van België en telt 280.000 inwoners van wie ongeveer 8.000 blanken. De belangrykste uitvoerprodukten zyn suiker en asbest. Verder zyn vee en hout van betekenis voor de I export. In 1954 werd ontdekt, dat de bodem grote hoeveelheden yzererts bevat. Japanse staalmaatschappyen nemen het erts af. Mutaties in directie RCN Het bestuur van de stichting Reactor-Centrum Nederland (RCN) heeft besloten drs. W. Reyseger op zyn verzoek met ingang van 1 januari 1967 eervol ontslag te ver lenen uit zyn functie van directeur van de stichting wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd. Het bestuur heeft besloten m.i.v. 1 januari te benoemen tot directeur van het RCN, drs. R. W R. Dee. thans hoofd van de afdeling alge mene zaken van het RCN. Vanaf 1 januari zal de directie van het RCN bestaan uit prof. dr. J. A. Goedkoop, prof. ir. J. Pelser en drs. R. W. R. Dee. Ongehoorzaamheid, valsheid in gesehrifte en meineed MARECHAUSSEE VEROORDEELD (Van correspondent) De krijgsraad heeft gisteren een 23-jarige bepoepsm ar echaussee uit Breda wegens opzettelyke ongehoor zaamheid, valsheid in geschrifte en meineed veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelij k met proeftyd van drie jaar en ont slag uit de militaire dienst. De marechaussee heeft in het be- in van dit jaar toen hy belast was met. het onderzoek naar een verkeersongeval, 'n getuigeverklaring van een burger opgenomen, die hy niet had gehoord. Tydens de behan deling van de zaak voor de kan tonrechter in Gorinchem pleegde hy meineed door de later herroepen ver klaring onder ede te bevestigen. ïnvv oner van Wassenaar bij botsing gedood (Van onze Bredase correspondent) Op de Langeweg in Zevenbergen is gistermiddag tijdens het inhalen een bestelauto frontaal in botsing gekomen met een vrachtauto. De be stuurder van de bestelwagen, de 63- jarige L. M. van Corstanje uit Was senaar, overleed op weg naar het ziekenhuis. De 17-jarige bijrijder L. de Ru uit Den Haag werd ernstig gewond. Hawaiaanse dansgroep op guur Schiphol Huiverend van de kou heb ben vanochtend drie zeer licht ge klede meisjes van een kleurrijke dansgroep uit Harcai, met de tra ditionele bloemenslingers om de hals. op het gure platform van Schiphol voor een legertje pers fotografen geposeerd. Met zes Amerikaanse top-mannequins ar riveerde deze groep per lijntoe- stel van uit New York om in de eerste twee weken van oktober extra luister te verlenen aan de Amerikaanse weken", die het bureau voor internationale han- delsbetrekkingen van het Ameri kaanse ministerie van Handel in Nederland gaat geven. Het is voor de eerste maal, dat deze Hula-dansgroepnaar gezegd ivordt de beste van Haioai, naar het Europese continent is geko men. Drie van hen zorgen met gitaar en zang voor de begelei ding. Een ander lid van de groep is Tafili Galeai uit Samoa, soon van een inlands opperhoofd, die wordt aangekondigd als 's werelds beste vuurzwaaiende sabeldanser Met dat vuur zal hij echter in ons land niet ver komen, want de brandweer heeft de drie Bijen korf-warenhuizen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, waar de Amerikaanse weken" zullen wor den gegeven, geen vergunning voor optreden-met-vuur verleend Geen nood", zei de leider van het gezelschap, „hij kan ook dansen met uitgedoofde sabels en mes sen". Niet volledig R'est-Duitsland heeft gisteren toe- iegd dat het zyn verplichtingen tot mpensatie van de onderhoudskos- i de Amerikaanse troepen op n grondgebied voor een aanzien- deel zal nakomen binnen de orgesehreven termijn van twee die op 30 juni van het vol- nd jaar afloopt. Regeringswoord- erder Von Hase waarschuwde hter tevens dat de bondsrepubliek in de verdere jaren niet in staat zyn de kosten door aankopen in V.S. volledig te dekken, otflt al 'Uden er niet-militaire aankopen Orden verricht. Volgens de huidige overeenkomst loet West-Duitsland in twee jaar »r 1.350 miljoen dollar aan mili- lire goederen van Amerika kopen. De hele compensatiekwestie, ook ft Britse Rijnleger betreffend, '1 naar Von Hase meedeelde orden besproken by het komende 'erleg tussen Engeland, West- Oitsland en Amerika over de Wes- flijke defensie, dat naar verwach- hg half oktober begint. NEDERLAND I NCRV 7.00 uur Nieuws in het kort 7.01 uur Voor de kinderen; Klaas Vaak 7.05 uur De verrekyker, internationaal jeugdjournaal 7.15 uur Van geweest tot gewest, regionale gebeur- 7.35 uur De Lucy show, t.v.-serie 8.00 uur Journaal *(NTS) 8.20 uur Liesbeth List, een gefilmd portret 8.45 uur Lucifer, t.v.-spel 10.10 uur Anti-semitisme in Oostenrijk, reportage 10.45 uur NTS-journaal 10.50 uur Pauze 11.00 uur Teleac, geprogrammeerde instructie (her haling) 11.30 uur Sluiting. NEDERLAND 2 VARA 8.01 uur 9.40 uur Nieuws in het kort De grote verkwister, bedrog in bedrog Achter het nieuws, actualiteiten Kinderen of niet?, de geboortenregeling Presentatie van actuele muziek NTS-journaal Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 7.30 uur Leger des Heilskwartier 8.30 uur Avondpermissie, ontspannings programma Hilversum 2 7.05 uur Sportparade 8.15 uur Openingsconcert Concertge bouworkest. en cjióteren Laatste Cottaar Met wat overschakelen van Nederland I naar II en omge keerd. was het gisteravond aan het scherm best uit te houden. We begonnen op I met een af scheid: Jan Cottaar kondigde zyn allerlaatste „Van onze sportredacteur" aan. Dat deed hy niet zonder weemoed, per slot van rekening heeft hy de ru briek zeven jaar gepresenteerd- In deze slotaflevering had Cot taar o.a. een gesprekje met bondscoach Kessler, die er steeds zekerder van schynt te worden dat we met ons Neder lands elftal mooie tyden tege moet gaan. Geschrokken van de kritiek op zyn ploeg tegen Oos tenrijk bleek hij allerminst: hy had van deze wedstrijd zelfs veel geleerd en was bly de mensen die hij had opgesteld, een kans te hebben gegeven. Vervolgens wees hy ons erop dat wij de ploegen van Tsjecho-Slowakije en Denemarken niet moeten onderschatten: Tsjecho-Slo wakije speelt op hoog niveau, Denemarken zo had hy tegen Hongarye gemerkt blijkt over onverwachte reserves te beschik ken. Hans Henkemans Van uitstekende kwaliteit was het portret, dat regisseur Jan Venema van pianist-componist medicus Hans Henkemans ver vaardigd had. Henkemans is vooral een bescheiden kunste naar, die zyn debuut vlak na de oorlog in het concertgebouw voornamelyk toeschrijft aan de toevallige omstandigheid, dat in die periode kunstenaars uit an dere streken van het land de hoofdstad moeilijk konden berei ken. Ook Henkemans heeft zoals velen mèt hem het landelyke Bergen verkozen als toevluchts oord, waar hy een eigen studio bezit. Venema bleek deze artis tieke ontmoeting zeer smaakvol en met veel gevoel voor sfeer (de prachtige natuuropnamen ty dens één van Henkemans com posities) in elkaar te hebben ge zet. „Brandpunt" dus: ook de ac tualiteitenrubriek van de KRO besprong de heer Koekoek. Frits van der Poel deed dat buitenge woon vakkundig. Zonder zich één ogenblik zichtbaar op te winden, gewoon als een heer. Eerst werd de BP-leider zélf on der handen genomen, drie uur vóór de befaamde noodraad- vergadering in Blaricum. Koe koek: „Ik merk niets van moei- ïykheden. Het bestaan van een noodraad? Ik weet er niets van, ik geloof de kranten niet meer". Voorts zag Koekoek nog altyd geen geldige reden om ir. Adams te verwyderen: „Waarom? Hy heeft toch nooit iemand kwaad gedaan?" Nu men daar toch zo precies op let. leek het hem niet onverdienstelyk ook eens het verleden van enkele "anderen* na te snuffelen. Nóg beter op dreef was Van der Poel in de drukte van de Blaricumse gelagkamer: geeste lijk stoeide hy daar naar harte lust met een aantal al of niet weggelopen BP-bonzen Studentenprotest In haar reportage van de stu denten-protesten tegen het be leid van minister Diepenhorst in Den Haag. bleek Brandpunt niet bang te zyn om wat schutting- taal door de microfoon te laten weerklinken. Een ernstige Ed van Westerloo liet daar echter wél dadelijk op volgen dat hij het nü genoeg vond. Overigens bleken de heren Tans (PvdA) en Van Dijk (WD) van mening dat de acties nog weinig weg hadden van „agitatie", mej. Klompé (KVP) was het daar niet mee eens en achtte de leuzen dikwyis „minderwaardig voor studenten". „De slakken" Het verhaal „De slakken", dat Otto Dyk voor het toneel be werkte werd sterk vertolkt door Julien Schoenaerts, Joan Rem- melts en Caro van Eyck, maar bleek op sommige punten toch niet helemaal te voldoen als éénakter. Het gegeven ls indrin gend genoeg, maar de spanning kwam gisteren toch niet altyd even goed over. Men merkte te vaak dat „De slakken" van ori gine een verhaal ls. dat beter gelezen dan gespeeld kan wor- NCRV: 18.10 Stereo: Musette ble en zangsollsten. 18.35 Vc Jeugd. 19.10 Nws. en weerpraatjt Radiokrant. 19.30 Leger des Heil tier (opn). 19.45 Cla- 20.00 Lichte gram. 20.30 Avondpermissie, ontspan- voor de militairen. 22.30 Boekbespreking. 22.45 Kerk- '-lass, en mod. muz. 23.15 plano: klass. en mod. nlngsprog] Nws 22.40 orgelconcertklast dens Symfonie-orkest (opn semble. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- 23.45 Lichte Nws. 18.15 Act. 18.20 tlval i de Katholieke tolks- kl»»' 1.15 Schakeringen: eultu ling over politieke zaken, die de I aandacht verdienen. 18.30 Licht en- semble en zangsollst. 19.00 Gesproken brief. 19.05 SDortparade. 19.30 Voor de Jeugd 20.00 Nws. 20.05 Spaanse llede- Jeugd. 17.50 Act. Hilversum 3. FM en NRU AVRO9 00 N Cocktail. 23.55- 7 45 Radlokrai Omroeporkest 10.30 Morgendienst 11.00 Mod. orkes muz. (gr.). 11.15 In 't zilver: prof ivoor oudere luisteraars. 12.00 Stere Lichte gram mu;-. 12 27 Mededeling* 15.40 14^5l Urk en mod. liederen voor bas- bariton en plano. 14.50 Voordracht gedichten. 15.10 Voor 1 Radlophllharmonlsch muziek. 16.15 Klass. kamermuz. (gr.). 16.30 Duizendschoon, praatje over plan- mod. liederen. .02 Vrolijk - 1.00 Nws i. 12.02 Operettemuz. NRU KRO: 13.00 Nws. 13.02 Gev muz progr I (gr.)(Om 14.00 en 15.00 Nws NRU /AVRO16.00 Nws 16.02 Lichte gev. platenprogr. 17.02-18 00 Gev pi», tenprogr. voor de automobilisten TELBVISIEPROGR \>LM VS NTS: 1045-1200 ie. (2), bedrijfseconomische melkveehoude 19.01 Klaas Thunderblrds. TV-film. NTS 20 00 Journaal en weeroverzlcht AVRO 20.20 AVRO's Televizier 20 45 De Dean Martin-Show. TV-fllm 21 35 Voor de vuist weg. NTS: 22 40 Toe ristische tips van de A N.V.V. 22 45- bljzonder bestemd 20.00 Nws. In VARA: 7.00 Nws.. ochtendgym. en'september 1966) Nemo duikt op. film 2155 Israëlisch dansensemble. NTS: 22.15-22 20 Jour naal 22 30-23 00 Teleac Cursus Kern- Herhaling van dinsdag 27

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5