■K. F. de Bree ridder van in Sylvester „De Klimop" officieel in gebruik genomen .uu m I Hechtere gemeenschap met remonstranten Dure rit DRAKACEL DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1966 5ij afscheid van r.-k. vakbeweging ,,De r.-k. vakbeweging in Leiden heeft, vooral in de periode ia de tweede wereldoorlog, door uw werk naam en gestalte ge kregen. Dat wij thans gerespecteerd worden en aan veel com- nissiewerk deelnemen is voor een groot deel te danken aan uw inthousiasme en bezielend voorbeeld aldus sprak gistermiddag le voorzitter van de afdeling Leiden van het N.K.V. (voorheen '.A.B.), de heer Th. H. de Wilde, toen hij in een hartelijke oespraak afscheid nam van' zijn voorganger, de heer K. F. „ijle Bree. bewogenheid, hebt gij, aldus spreker, steeds geijverd voor de rechtspositie en het katholieke leefpatroon van de werknemer. U was in de na-oorlogse periode een pionier in de vakbewe ging en legde een hecht fundament, waarop kan worden voortgebouwd. De heer J. Kortink. provinciaal coördinator van het N.K.V., herin nerde aan de organisatorische kwa liteiten van de heer De Bree, waarna de heer J. G. Lamers. voorzitter van de afdeling Leiden van het C.N.V., erop wees, dat de samenwerking tus sen de diverse vakbonden onder lei ding van de heer De Bree sterk is uitgegroeid. In gelyke geest sprak ook de heer J. v. d. Ploeg uit Zoeter - woude als vriend en medestrijder in de katholieke vakbeweging. 'Baanbrekend werk heer De Bree, die deze mid- 'ag met een hoge pauselijke onder- cheiding: ridder in de orde van pft. Sylvester, werd onderscheiden, rad reeds op jeugdige leeftijd in de elederen van de K.A.B., voor welke organisatie hij in de loop der jaren ui'Jreel baanbrekend werk heeft ver- iet. Sinds 1953 was hem de leiding BWHMt de Leidse afdeling in handen uugelegd. reï Nu de heer De Bree om gezond- uJieidsredenen zijn functie ter be- raischikking moest stellen, bood het lestuur hem in Restaurant Van der feijden een afscheidsreceptie aan. De geestelijk-adviseur van de Leid- afdeling, rector M. v. d. Ploeg van Enjiet St. Lidwinahuis, die deze middag iededeling deed van de pauselijke iderscheiding, wees in zijn dank- en ifscheidswoord eveneens op de vele 'aliteiten van de heer De Bree als rerenigingsbestuurder. Met sterke Militaire parade een traditie Naar aanleiding van de vragen, ^jVelke het Leidse raadslid de heer E. Frans (PSP) het College van B. W. onlangs stelde over de mili- aSUire parade op 3 oktober, deelt het (College mee, dat deze parade sinds jaar en dag deel uitmaakt van de tvenementen ter gelegenheid van de lerde oktober. B. en W. vinden geen De gemeente draagt geen kosten x>r het evenement en heeft dit ook m het recente verleden niet gedaan. Wanneer het bestuur van de 3 Oc- d tober-Vereeniging zich op het standpunt stellend, dat politiek uit de g optocht moet worden geweerd aan Werkgroep Antimilitaristische Studenten deelname aan de taptoe weigerde, aangezien bij deze organi satie de duidelijke bedoeling van een propagandistische demonstratie voor- achten B. en W. deze weigering Riet ongerechtvaardigd. et wel doen meemarcheren van drumband van het Veteranen- i legioen is, naar het oordeel van B. en W., met vorenbedoeld standpunt niet in tegenspraak, omdat het op treden van genoemde band in het geheel van de taptoe allerminst het karakter vertoont van „pro-milita ristisch meemarcheren" nooh ook door de bevolking aldus wordt er varen. ter van de Raad van Arbeid, de heer J. Sjoer.is, directeur van het Gem. Arbeidsbureau, de heer J. C. J. Lam- bermont. voorzitter van de N.R.K.M., deken W. P. M. Haring, de heer B. van Werkhoven, landelijk voorzitter van de Kath. Grafische Bond en af gevaardigden van by het N.K.V. aan gesloten afdelingen. Vele geschenken werden aange boden. Onder de velen, die deze middag afscheid van de heer De Bree namen, waren o.a. wethouder C. J. Piena, de gemeentesecretaris, dr. J. v. d. Poel, leden van de r.-k. raadsfractie de heer De Bree maakt van deze fractie deel uit mr. D. J. Gorter, voorzit- Weer kano ontvreemd Een tweepersoonskano. die in het I water langs de Zoeterwoudse Singel gemeerd lag, is door onbekenden j ontvreemd. De eigenaar, een bewoner van de Verlengde Bloemistenlaan heeft de diefstal gisteren ontdekt. Enkele weken geleden werd even eens van de Zoeterwoudse Singel een kano gestolen. L. Segaar niet pensioen In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd gaat de heer L. Segaar, ambtenaar in de buitendienst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, 1 oktober met pensioen. De heer Segaar heeft deze functie ruim I achttien jaar bekleed. LEIDSCH DAGBLAD CSR VIERT LUSTRUM De Christen Studenten Raad gaat het vierde lustrum vieren tijdens een conferentie op 8 en 9 oktober over i het thema „Toekomst met of zonder 1 kerk?". I In de Christen Studenten Raad j werktn de vier confessionele vereni gingen van Leidse studenten tezamen namelijk SSR. NCSV, VCSB en Augustinus, terwijl voorts de studen tenpastores in de raad zitting heb- j ben. Om 10 uur zaterdagochtend 8 ok tober zal ds. H. van den Heuvel van de jeugdafdeling van de Wereldraad j van Kerken in Genève het lustrum j openen met een rede in het Groot Auditorium van de Universiteit over i de rol van de kerk in de sociale evo lutie. Na afloop vindt een receptie plaats tijdens welke men het bestuur 1 van de CSR kan gelukwensen. De i zaterdagmiddag wordt besteed aan discussie in kleine groepjes, gevolgd door een plenaire bijeenkomst in het gebouw van Augustinus aan het Ra penburg. Hier w-orden onder leiding vap ds. v. d. Heuvel centrale vragen geformuleerd die des avonds worden voorgelegd aan een forum onder voorzitterschap van prof. Berkhof. In dit forum hebben mensen zitting van verschillende confessionele rich tingen. Zondag wordt het lustrum besloten met een dienst in de Pie terskerk. waaraan alle pastores me dewerken. Tegen openslaand portier gereden I Een openslaand portier van een auto heeft gistermiddag omstreeks half zes op de Korevaarstraat een wielrydster. de 54-jarige mevrouw H. v. d. Burg uit Leiden, ten val ge bracht. De wielrydster kreeg een rechter beenbreuk en inwendige kneuzingen. Zjj werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Bedankt voor Leiden Ds. A. W. Verhoef in Barneveld heeft bedankt voor het beroep, dat de Geref. Gemeente in Leiden op hem uitbracht. Niet alléén ezeltjes ADVERTENTIE Het wegnemen van een auto, daar- t mee rijden zonder in het bezit te zijn van een rybewys en het veroorzaken Het zetduiveltje heeft van een aanrijding. Dit alles was een haal over de komende 3 okto- 19-jarige gasfitter-lasser uit Leiden ber-festivileiten, dat het L.D. giste- ten laste gelegd. ren publiceerde, danig huisgehouden. De jongeman nam een op de Hooi- Waar sprake is van de landenop- gracht geparkeerde auto weg en bot- tocht stond onder meer vermeld, dat ste op de Lustoflaan tegen een lan- n deze optocht elf praalwagens zul- taampaal en tegen een geparkeerde len „meelopen" en dat de stoet "ver- I auto. De schade aan de lantaarn- der uit tien ezeltjes zal bestaan". paal bedroeg f 180, aan de gepar- betredende passages lui- npS j den evenwel als volgt..Het wordt kleurrijke landenoptocht, waarin i DU5~ elf praalwagens zullen meeryden. j n°8 Verder zal de lange stoet, die het' niet. geregeld. En daarom wilde de aioude kinderversje „Tussen Keulen officier van Justitie by zijn eis be- en parys bij de feestvierende i palen, dat binnen een jaar de aan- j Leidenaren in herinnering wil gerichte schade moet worden betaald, j brengen, bestaan uit vijfhonderd Voor het overige volstond hy met de muzikanten, negenendertig ruiters ten laste gelegde joy-riding een geld- en tien ezeltjes", boete van f 50 te eisen plus een Verder stond in een by dit ver maand gevangenisstraf voorwaarde- j haal behorende kadertje vermeld, dat lyk, voor de aanrijding f50, voor het 1 het door de Nederlandse Radio Unie I rijden zonder rijbewijs eveneens f 50 samen te stellen klankbeeld van het boete en ontzegging van het rijbe- feest van Leidens Ontzet maandag- wys voor een jaar. hoewel verdachte avond van half tien tot tien uur j nog steeds geen rybewys heeft. zal worden uitgezonden over Hilver- De rechter veroordeelde overeen-j sum 1 Dit moet echter zyn Hil- komstig die eis. versum II. keerde auto f 800 en dan de schade aan de weggenomen auto. De schade aan de gemeente i sen wel betaald, maar de res zo n parkeer-pitje.... ...is weieens nodig tijdens een vermoeiende, veel vergende nj- maar-door-rit. En wie moe is kan overal slapen. Maar hoe wordt men wakker? Opgeknapt, O.K. Maar uitgerust? Welnee. Dat is men pas na een nacht op een Drakacal matras. Dertig Leidse kleuterscholen hebben nu een eigen onderdak ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN De laatste van een serie van zes kleuterscholen, die door de Gebr. Van Heeswijk (Eindho ven) volgens het bekende HB CLASSIS LEIDEN N.H. KERK BIJEEN ADVERTENTIE ZOEKT L EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook Id briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. We horen in onze tijd dikwijls zeer negatief over de kerk en het geestelijk leven spreken. Niet alleen zij. die buiten de kerk staan, doen dit. maar vaak gaan lieden, die zichzelf voor zeer meelevend houden, daarin voor. Daarom is het bijzonder verkwik kend, wanneer er op zo positieve wijze over de mogelijkheden, die er in het heden voor de kerk zijn, gesproken wordt als dr. Nijen- huis uit Loosduinen dit deed op de vergadering van de classis Lei den der Ned. Herv- Kerk, die gisteravond in de Vredeskerk te Leiden werd gehouden. Voorstel niet 41 tegen 29 aangenomen Onder meer werd het oordeel van de afgevaardigden van de classis gevraagd over een voor stel van de synode om te komen tot een hechtere gemeenschap tussen de Remonstrantse Kerk en de Ned. Herv. Kerk in de vorm van kanselruil. intercom munie, intercelebratie en weder zijdse beroepbaarheid van predi kanten. De scheiding tussen de Hervorm de Kerk en de Remonstrantse Broederschap dateert reeds uit de jaren 1618 en '19. We herinneren ons, hoe tydens het twaalfjarig bestand godsdienstige en politieke woelingen het leven in kerk en republiek be roerden. Zy leidden er toe, dat de remonstraten de vaderlandse kerk moesten verlaten. Ondanks deze ge scheidenheid blyven we als hervorm den van dezelfde, calvinistische fa milie als de remonstranten. Het behoort tot de grote dingen van deze tyd, aldus dr. Nyenhuis, die het synodale voorstel besprak, dat mensen, die eeuwen van elkander gescheiden zyn geweest, elkaar weer gaan vinden. Na de tweede wereld oorlog is er een zeer gedegen ge sprek tussen hervormden en remon stranten op gang gekomen. Dit ge sprek heeft zijn voorlopige afslui ting gevonden in de uitgave van een boekje, dat deze zomer verscheen en dat door de hervormde en remon strantse leden van het gesprek ge meenschappelijk geschreven is nl. „enige aspecten van de leer der uit verkiezing". Iedere onbevangen lezer van dit rapport zal moeten erkennen, dat er nooit zó helder en vertroostend over de uitverkiezing geschreven is als in dit geschrift. En dan te beden ken, dat de uitverkiezing het strui kelblok was, waarop men in de 17e eeuw uit elkaar gegaan is. De her vormden, de contra-remonstranten dus, hebben in de 17e eeuw met grote ernst gestreden voor het primaat van Gods genade, maar hun zwakheid is geweest, dat men toch nog buiten en achter Christus om wilde weten, of God ten goede of ten kwade over ons beslist had. Met even grote harts tocht hebben de remonstranten ge- cohten om de ernst van de beslissing van de mens op het aanbod van Gods genade het volle pond te ge- Tragiek De tragiek van de 17e eeuw Is ge weest, dat men over God, buiten zyn openbaring in Christus om, meende te kunnen spreken. Men sprak abstract over Gods almacht en alwetendheid. Beter dan in de 17e eeuw zien wij nu, dat God geen abstracte figuur is, maar de God, die zyn weg gaat met Israël en in Jezus Christus met heel de wereld. Wanneer we over uitverkiezing spreken, is het niet van belang, wat gedaan. Ook ovei- uitverkiezing kunnen we nooit bui ten Jezus Christus om spreken. Hij is dan ook de grond van Godsver kiezing. Dat houdt ook in dat het een oiunogelykheid is, om over verkiezing en verwerping els twee gelijkwaardige grootheden te spre ken. Het geheim van het geloof is hierin gelegen, dat myn verkiezing zyn grond vindt in Jezus Christus, Gods verkorene, die aan het kruis in onze plaats verworpene geworden is. Van hieruit gaan we zien. dat ver kiezing tot het heil nooit los te ma ken is van verkiezing tot dienstbe toon. Dat we over verkiezing nooit primair individualistisch mogen den ken, maar vanuit de gemeenschap der gelovigen. Dr. Nijenhuis wees op het groot se, dat in alle kerken het wonder gebeurt, dat de bijbel weer op ge heel nieuwe wijze gaat spreken. Van hieruit is het hoekje over de uitverkiezing geboren. Natuurlijk zyn er nog verschillen tussen hervorm den en remonstranten: daarover zal in de toekomst gesproken moeten worden. Het voorstel tot kanselruil, gemeenschappelijke avondmaalsvie ring enz. is dan ook geen grote oecu menische daad, maar een eenvoudige stap, die dankbaar gedaan moet wor den. In dit verband wees de inleider erop. dat in deze eeuw geen kerk meer in zyn eentje tegen de proble men opgewassen is; alleen samen met andere kerken zullen we de vra gen waarvoor we als christenen ge steld worden, kunnen beantwoorden. Tijd no« niet lijp In de discussie bleek, dat sommi gen de tijd nog niet rijp achtten om tot een sterkere gemeen schap met de remonstranten te ko men. Men vroeg zich af, of voldoen de rekening gehouden werd met de theologische opvattingen, die thans by de remonstranten leven. Dr. Ny enhuis antwoordde hierop, dat we de remonstranten niet naar hun' I9e eeuwse visie mogen beoordelen, maar naar datgene, wat z(j in het on derhavige geschrift zeggen. En dat Is bijbels. Anderen vreesden, dat de toenadering tot de gereformeer den door deze stap geschaad zou worden. Dr. Nijenhuis meende, dat dit niet 't. geval zou zyn. Het was in dit op zicht tekenend, dat by de hervormd- remonstrantse bespreking van het rapport in de synode juist voor de eerste maal afgevaardigden van de Geref. Kerken aanwezig waren, die zich intens by dit beraad betrokken voelden. Weer anderen vreesden, dat toe nadering tot de remonstranten on rust onder het kerkvolk tewfeeg zou brengen. Maar mogen we deze on rust uit de weg gaan? Waarach tige christelyke onrust begint nooit by de ander, maar by onszelf. Toen de vergadering haar consi deratie uitbracht, bleken 41 afge vaardigden zich vóór en 29 te gen het voorstel uit te spreken. op". (Poto LD Holvi Avondmaal Eerder op de avond had de ver gadering zich met zeer grote meer derheid uitgesproken voor een ander voorstel, waarby het ook kerkorder- lijk mogeiyk wordt om avondmaal te vieren met leden van andere ker ken, die in hun kerkgemeenschap tot. het avondmaal zyn toegelaten. Wanneer deze viering geschiedt sa men met voorgangers van andere kerken, dient dit onderwerp te zyn van diepgaand overleg. Ook uit dit voorstel blykt, dat de kerken bezig zyn elkaar te vinden. Verhoging bijdrage Tenslotte diende de classis haar oordeel te geven over een financiële aangelegenheid. Van de beiydende leden van de hervormde kerk wordt sinds 1960 jaarlyks een verplichte by drag e van f 2.50 gevraagd voor de Generale Kas, een kerkelijk fonds, waaruit o.a. de training van dienstdoende pre dikanten, verbetering van pensioenen van godsdienst onderwijzers, stich ting van nieuwe predikantsplaatsen ln nieuwe woonwyken en aan uni versiteiten dienen te worden bekos tigd. Hoewel lonen en salarissen sinds 1960 drastisch gestegen zijn, werd tot nu toe de bijdrage van f2.50 ge handhaafd. Voorgesteld werd om d«ze tot f5,- te verhogen. De clas sis ging in grote meerderheid met het voorstel akkoord, al was men het erover eens, dat de leden van de kerk op een juiste wyze hierover dienen te worden voorgelicht en dat alle gemeenten verplicht zijn deze ge meenschappelijke last t« dragen. 80 systeem in Leiden zijn ge bouwd, is gistermiddag officieel geopend. Het was de rijksin- spectrice van het kleuteronder wijs, mej. G. M. C. Gelauff, die deze (openbare) kleuterschool aan de De Meij van Streefkerk straat voor geopend verklaarde. De opening van ,.De Klimop'* werd ondermeer bijgewoond door de burgemeester van Lei den, mr. G. C. van der Willigen. Behalve mej. Gelauff. die in haar openingstoespraak in het algemeen wees op de waarde van het kleuter onderwijs, voerde op deze middag de adjunct gemeentelijke inspecteur vain het lager onderwijs, de heer J. J. van Riesen het woord. Hij zei onder meer. dat het kleuteronderwijs de warme liefde van het gemeentebestuur heeft en dat van de vijfenveertig Leidse kleuterscholen er nu dertig over een eigen gebouw beschikken. Volgens hem is de kleuterschool een onmis bare aanvulling bij de opvoeding van het kleine kind en voldoet de nieuwe school aan de te stellen eisen. „De school is vriend elyk, open. fris en heeft een uitnodigend karakter", al dus de heer Riesen. De gemeenteiyke architect, ir. T. K. J Koch, die ook aanwezig was. maakte graag van de gelegenheid ge bruik om het een en ander te vertel len over de indeling van de nieuwe kleuterschool, waarvan de bouw voor spoedig is gegaan. De school telt drie leslokalen en één speellokaal. De mo zaïekvloer in de hal van het ge bouwtje is van de kunstenaar S. van Erb. De school biedt plaats aan negentig kleuters. Hoofdleidster van „De Klimop" is mevrouw T. W Lou wrierTerluin, leidster mej. M. C. Vrind Toneelstuk jt Ter gelegenheid van de officiële opening voerde een aantal kleuters van „De Klimop" een door mevrouw B. J. Stamv. d. Staay ingestudeerd toneelstukje op, dat vanmiddag spe ciaal voor de ouders werd herhaald. Promoties De heer G. H. Schokker werd aan de Leidse Universiteit bevorderd tot doctor in de faculteit der letteren op een proefschrift getiteld „The Pada- taditaka of Syamilaka". Promotor was prof. dr. F B. J. Kuiper. De heer A. Tmkelenberg werd be vorderd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Thermo- lyse van Esters. Het mechanisme van de B-cis - eliminering". Promtor was prof. dr. E. C. Kooyman. 2.) Eén van de kleuters bood de rijksinspectrice van het kleu- teronderwijs, mej. C. M. C. Ge lauff, gistermiddag bij gelegen heid van de officiële opening van „De Klimop" bloemen aan. Op de achtergrond de adjunct-gemeen telijk inspecteur van het lager onderwijs in Leiden, de heer J. J. van Riesen. Foto LD/ Holvast „IK HEB GEEN CENT..." Een 45-Jarige man, die zioh aan diende als zijnde .zonder beroep", maakte het tot een gewoonte om zich in hotels van een goede maaltijd en behoorlyk wat drank te laten voor zien ,om, wanneer de rekening werd gepresenteerd, doodnuchter mee te delen: „Ik bezit geen cent". Dat klopte een keer in een hotel in Delft niet, want toen men de portemonnee van de man omkeerde, rolden daar vier centen uit, hetgeen overigens niet voldoende was om het copieus diner „met toebehoren" te betalen. Dergelijke gratis-etentjes haalde de man ook uit in een bekend hotel in Leiden, voorts in Rijswyk en tal van andere plaatsen. Terzake van flessetrekkerij vor derde de officier van Justitie by de Haagse rechtbank tegen de man acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en hem veroordeeld tot zee maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelyk en af* trek van voorarrest.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3