MW 1600 kleiner-sneller Het gevaarlijke jaargetijde EIGEN STIJL HERFST Nieuwe Vauxliall Viva IpERDAG 29 SEPTEMBER 1960 LEIDSCH DAGBLAD f an wegen9 wagens9 widen en wui - er - zo - bijj - hotnt liiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiin mi iniiiiiiiiiiiiiiiiii De 43-jarige Henk van Zalinge is niet alleen één van de beste coureurs van Nederland. Hij is in de eer ste plaats autotechnicus en werkt aan de vervolmaking van auto's en motoren in zijn werkplaats in Bussum. Hij bouwde een eigen wa gen, de befaamde „Hiron- deile". Zij rijden in Ameri ka, Duitsland en Afrika. Van Zalinge is nauw be trokken geweest bij de ont wikkeling van de varioma- tic-Daf-racewagen. Hij is vice-voorzitter van de start- licentie-commisie van de Grand Prix. Voor ons blad heeft hij weer een auto ge test. Ditmaal is de BMW- 1600 tweedeurs aan de beurt. i ii immuun milium iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii! mi ii minimin in ii ii iiiiiiiiiiiiiiiiiiim minim mil illinium min iiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiii, ll!S Veel mensendie een auto gaan kopen, zeggen: ik kan negen mille uitge- tn, maar er is zoveel keus. In die prijsklasse zien alle auto's er wel mooi uit. halen allemaal makkelijk 150 km, ze zijn allemaal net iets comfortabeler, waarder en sneller dan een auto, die duizend gulden goedkoper is. Kijk, die mensen beginnen al helemaal verkeerd. Je moet te voren goed veten, wat je wilt. Dat kan ook als je er technisch geen kaas van gegeten ebt. Je moet niet zeggen: wat is een goeie auto. Maar: wat is voor mij een veie? Wat verlang ik van een auto? Waar heb ik hem voor nodigZo wordt keus beperkter en gemakkelijker. Je loopt minder kans met iets naar huis gaan, waar je later spijt van hebt. (Verteld aan onze Utrechtse correspondent) Ik je nu vertel, dat de nieuwe 1600 tweedeurs zo'n lekkere ve- heeft en zo geruisloos hoge den draait, zeg je: logisch, 650 gulden verwacht ik niet an- Maar zó vanzelfsprekend is et. Er zijn wagens met dezelf- Inderinhoud (1573 cc), die zich zo soepel gedragen bij 160 ter per uur (de topsnelheid eze wagen), maar handzamer het stadsgebruik. Iemand, die de stad rijst en nooit bo- 100-110 kilometer komt, kan een andere wagen kopen. De jurs BMW 1600 is niet, wat je een lekker handige stadsauto. Btuurt zwaar bij lage snelhe- fiet, dat hij moeilijk wendbaar lij heeft een korte draaicirkel tr hij vereist wat extra aan- Hij doet het niet zelf. Betrouwbaar wnt hem, geloof ik. net beste als een snelle en vooral be- >are auto. Je voelt je er direct nis. Maar hij geeft zich niet bloot. Je moet hem in verschil- situaties hebben meegemaakt m te kunnen waarderen. Alles zoals je verwacht, dat het eken. maar die voordelen merk bij hogere snelheden. Dan lit de directe bestudering op, leutraal gedrag in de bochten Wide wegligging. ik wil weten, wat een suto is, ga ik ermee naar Zand- Je merkt hier op het cir- AM ^voorbeeld meteen, dat de nor- bandenspanning wat te laag is. n er nu niet alles uithalen. De .t, dat er dan een band kt. groot voordeel van dit twee- nodel is, dat veel onderdelen he zijn als in de 1600 vierdeurs 580) en de 1800 (f 12.250,-. Hij kilo lichter (940 kilo) dan de maar de transmissie en wiel- iging zijn gelijk. moet eens opletten, hoeveel een te grote, te zware auto Het kost alleen maar extra En wat moet je ermee. Iemand, die alleen maar grote iden rijdt, heeft het misschien Maar van mij hoeft het Het rijdt alleen maar moeilü- odat je meer ballast meesjouwt, tweedeurs bijvoorbeeld is klein, ken bij de andere BMW-mo- maar daarom veel wendbaar- De stad van het stuur is ideaal. Als je de lijn van de stuurstang door trekt, kom je precies bij de keel uit. Dat klinkt perfectionistisch, toch is het een belangrijk punt bij ontspan nen en veilig rijden. Als je je armen strekt, staan je handen precies in de goede stand om het stuur vast te houden. In sommige auto's krijg je het gevoel of je aan het stuur hangt. Soms moet je je handen naar be neden buigen. Dat merkt een leek in het begin misschien niet, maar op de s duur word je er doodmoe van. hü is even snel. Hij heeft 96 dat is drie pk meer dan de vierdeurs. Sae-pk's wel te ver- v Dat zfjn paardekrachten op uiten onder de gunstige motor- i volgens het systeem van de of American Engineers. De unli* is volgens dit systeem altijd ijd eo toont dus beter dan volgens Duitse systeem, de zogenaamde body's (85 bij de tweedeurs) Nokkenas ,og< r'gons wijst d» snelheidsmeter :loff aan dan de werkelijkheid. Het aki It ongeveer 3 pet. Dat is tegen- britflig in iedere auto. Als je het it, bestaat de kans dat je merk «r verkoopt. Het publiek wéét M wel, maar trapt er toch in motorconstructie is zeer ïa en doelmatig. Daardoor ligt «nzineverbruik zo gunstig: ge- 1:9,5. Een watergekoelde 'linder met en dat is juist liggende nokkenas. De verbin dt de kleppen is daardoor veel en directer. Dat spaart tijd en 'e. Het inlaatspruitstuk en de tpijpen zijn zeer goed afge- Een moderne gasstroomtech- De brandstof staat daar in maximum aan energie af. motor accelereert dan ook zeer in 8.4 seconden van nul naar in 12.7 seconden van nul 1Q0. in 19.1 seconden van nul J20 en in 29 seconden van nul Jammer, dat er achterin zo wei nig ruimt voor de benen overblijft als de bestuurder in de uiterste ach teruitstand zit. Maar dat heb je in de meeste auto's. Kun je alleen op- n door een langere auto te bou- Krap De stoelen zijn heel erg belangrijk, dat weet je. In deze tweedeurs zijn ze uitstekend. Wel een beetje te hoog gemonteerd. De knieruimte tussen stuur en stoel is daardoor wat krap. Maar je kunt ze ver genoeg naar achteren schuiven om met gestrekte armen te rijden. Ze geven soepel mee, en toch genoeg steun in de rug. Je blijft in de bochten genoeg op je plaats zitten. Deze tweedeurs is zeer functioneel en dus veilig ingericht. Niet erg ruim, kunnen vier personen in. Ik ha mer altyd op die veiligheid. Je kunt als passagier naast de bestuurder nergens aanzitten. Bijna alle knop pen zitten aan de linkerkant van de stuurkolom, in ieder geval bin nen handbereik van de bestuurder. Zo hoort het ook. Alleen de bestuur der rijdt. Dat „rij-jij-of-rij-ik" is eigenlijk heel goed. Het kan bijvoor beeld al hinderlijk en dus gevaar lijk zijn als iemand anders aan de verwarmingshandles komt. Boven dien kun je je nergens aan stoten. Alles is ingebouwd en weggewerkt. Niets steekt eruit. Tot het dash boardkastje toe. Probeer het maar eens open te maken, als je het ten minste kunt vinden. Heel mooi is de voor de radio bovenop de car- dantunnel onder het dashboard. De meters staan in de juiste stand, wat achterover. Ze zijn goed afge schermd, geen hinderlijke weer schijn in het donker dus. Toerenteller Jammer alleen van die grote klok naast de snelheidsmeter. Voor het zelfde geld hadden ze er een toeren teller in kunnen zetten. Dat is toch altijd handig. En heus niet alleen voor liefhebbers. Je kunt veel se cuurder in de juiste versnelling rijden, als je weet hoeveel toeren je motor draait. En dat staat ten slotte in het instructieboekje. De linkerruitenwisser (twee snel heden) is voorzien van een vleugel tje, dat hem tegen de ruit drukt. Je ziet het overigens in steeds meer auto's. De wisser voor de bestuurder kan er bij hoge snelheden afgebla zen worden, omdat hij met zijn blad in de wind, staat. Dat geldt niet voor de rechterwisser. Die wordt juist té gen de ruit gezogen. Opvallend maar dat geldt eigenlijk voor alle BMW-modellen is het grootste glasoppervlak. Je ziet er veel. Als je je ogen dichtdoet, merk je amper dat we nu over een hobbeli ge weg rijden. Hij gaat er rus tig en soepel overheen. Dat zit hem in d* onafhankelijke vering. De meeste auto's hebben dat alleen nog maar op de voorwielen, die schokken dan ook veel meer. Pedaaldruk De diafragmakoppeling is zeer bij de tijd. In de racerij gebruiken ze het allemaal. Het werkt sneller en preciezer dan het traditionele veer- systeem aan de koppelingsplaat. In het begin is het echter wel even wen nen. De ruimte om de koppeling op te laten komen is veel kleiner. Er is minder speling. De voordelige combinatie van schijfremmen or de voorwielen en trommelrenv men achter heeft de tweedeurs ook. Alleen is de ptdaaldruk vrij hoog. Je moet stevig trappen- De handrem zit op de enig juiste plaats: tussen de voorstoelen in. bin nen handgebruik van de bestuurder. De versnellingspook vlak ervoor is ook handig. De vierversnellingsbak De nieuwe Vauxhall Viva kreeg een geheel nieuwe carrosserie, waar door hij aanzienlijk ruimer is dan zijn voorganger. Er is voldoende plaats plaats voor vijf inzittenden. De kofferruimte heeft een inhoud van 450 liter. De Viva-serie bestaat uit vijf mo delies, De Viva, de Viva de Luxe en de Viva SL, met opgevoerde „90" ver sies van de laatste twee uitvoe ringen. De cylinderinhoud werd op 1159 cc gebracht. Het maximumver mogen is 57 pk bij 5400 t/m en van de „90"-motor 70 pk bij 5800 t/m. De acceleratie is feller dan het vo rige model, de topsnelheid ligt on geveer acht kilometer hoger. Naast de ingebouwde veiligheid zoals wegligging, bedieningsgemak en remvermogen omvatten de verdere veiligheidsvoorzieningen ondermeer: een van een stootrand voorzien in strumentenpaneel, gewatteerde zon neschermen, veiligheidssloten, slin- gervrfje spiegel, vergrendeling van de voorstoelen, bevestigingspunten voor autogordels vóór en achter, stuurwiel met verdiepte spaken, roestbestendi- ge remleidingen en uit rayon ver vaardigde remslangen. Een nieuw ventilatie en verwar* mingssysteem draagt bij tot mee# comfort. Geheel nieuw ontworpen etoelei| paren een confortabele zit aan mee# zijdelingse steun. Een vergrendeling voorkomt dat de voorstoelen by sterk remmen naar voren klappen. ADVERTENTIE Voetballen wen of bagageruimte op te offeren. En dat heeft ook weer zijn nadelen. Overigens is het reservewiel handig weggewerkt onder de bagageruimte- vloer. Je kunt een flinke hoeveel heid bagage achterin kwijt. Een Duits blad heeft er 67 voetballen ingestopt. Handig zijn de haken voor en achter aan de onderkant om een sleepkabel aan vast te ma ken. Nog een kleinigheid: ik kan nergen mijn jasje ophangen. Deze auto is beslist geen allemans vriend. Hij past zich gemakkelijk aan, maar behoudt zijn eigen karak ter. Een opvallend goed gebouwd massaprodukt met een zeer eigen stijl. De herfst wordt als het gevaarlijkste jaargetijde voor de weg gebruikers beschouwd. In de maanden oktober en november vallen er dikwijls meer verkeersslachtoffers te betreuren dan in de drukke vakantiemaanden of in de wintermaanden met sneeuw en ijs. De vroeger invallende duisternis ook het spitsuurverkeer be gint zich hoe langer hoe meer tijdens schemer en duisternis te voltrekken en de slechtere weersomstandigheden, waardoor het uitzicht in sterke mate wordt beperkt, zijn hiervan de hoofdoor zaken. Automobilisten schijnen zich maar traag bij deze veranderde situaties te kunnen aanpassen. Kettingbotsingen komen vooral voor- tijdens de eerste herfstregens na een droge periode. Men heeft zich ingesteld op het filerijden op een droog wegdek. Uit ervaring kent men ongeveer de remweg en bij het op lichten der remlichten van zijn voor ganger komt men tijdig tot stilstand. Op een nat wegdek is de remweg echter stukken langer en voordat men het weet, zit men tegen de bum per van zijn voorligger. Op land wegen wordt het slipgevaar verhoogd door vallende bladeren en door vette klei, die landbouwvoertuigen op het wegdek deponeren. Het slipgevaar, dat door deze herf stomta ndigheden wordt veroor zaakt, wordt veelal door de automo bilisten onderschat. Daarom komen ook veel meer slipgevallen voor op door regen dan door sneeuw of ijs glad geworden wegen. De uitzichtbelemmerende factoren vormen een andere categorie herfst- gevaren. De vroeger invallende duis ternis memoreerden we reeds. Neer vallende regen, ochtend en avondne vels, mist, opspattend wegvull en be slagen ruiten dragen het hunne er toe bij om het uitzicht van de auto mobilist te belemmeren. Goede ruitewissers (versleten bla den eventueel door nieuwe ver vangen) en een ruitensproeier kun nen deze gezichtsbelemmeringen voor een deel opheffden. Maak in ieder geval voor u gaat rijden de rui ten goed schoon. Verblinding Verblinding door tegenliggers komt in deze herfstdagen ook veelvuldig voor. Doorgaans is de verlichting in de zomermaanden weinig gebruikt en de kans dat de koplampen niet op correcte wijze zijn afgesteld, is daar door toegenomen. Laat ze derhalve even bij uw garagehouder contro leren en laat dan meteen even na gaan of de achterverlichting nog functioneert. Soms branden de lamp jes wel, maar wordt hun werking te niet gedaan door een laag vuil. Regen en een toenemende vochtigheidsgraad van de lucht kun nen de remtrommels vochtig maken, hetgeen blokkeren van de wielen tot gevolg kan hebben als men 's ochtends voor het eerst de rem be diend. Dit euvel kan verholpen worden door over korte afstand gelijktijdig te remmen en gas te geven. Door de heeft het Porsche-systeem, dat soe- j wrijvingswarmte verdampt dan het pel en vooral zeer snel werkt. vocht in de trommels. Als de herfstkleuren in het land komen, dient ook de nodige aan dacht aan de banden te worden be steed. Banden die minder dan 1 mm profiel hebben, dienen te worden vervangen. Het bandenprofiel is na melijk verantwoordelijk voor de rem- werking. De beste remmen komen op het beslissende moment niet tot vol le ontplooiing als de remwerking niet via de band op de weg wordt overge bracht. Herfstgevaren zijn daarom zo ver- radelijk omdat ze veel minder op- Kort autonieuws De Inlt. Automobielmij. In Den Haag, ex-importeur van Studebaker, is importeur geworden van de Bond Equipe, een sportieve coupé met af lopende daklijn en een Triumph Spit fire motor. In de Engelse fabriek worden de carrosserieën van polyes ter met de hand gemaakt. Prijs f. 13.400.—. Ford-Engeland introduceerde een nieuwe motor van 1599 cc voor Formule II racewagens. De kracht bron is door Gosworth ontwikkeld uit een 1500 cc Cortina-motor. De ge hele produktie van 40 exemplaren is voor 1967 reeds uitverkooht. De 200 pk-motor kost f. 25.000. BMW rondt serie af met 2000 TILUX B.M.W. heeft zijn succesvolle se rie, welke begon met het uitkomen van de 1500 vier jaar geleden nu- voorlopig afgesloten met het bren gen van de BM W. 2000 TILUX. Eigenlijk is het nauwelijks een nieu we auto. Het is een wagen waarin de sportieve eigenschappen van de 2000 TI zijn gecombineerd met de luxu euze uitrusting van de 2000 en de 2000 CS. Uiterlijk is het verschil met de 2000 TI eigenlijk alleen te zien aan de rechthoekige koplampen met ovaalvormige reflectors en wat meer chroom. Van binnen manifesteert de grotere luxe zich in een ingebouw de elektrische -verwarming op de achterruit, edelhouten lijsten rond de portierbekleding, armleuning tus sen de achterzitplaatsen, tapijt op de bagageruimte, portierruitverwar- ming. edelhout op het dashboard verchroomde bedieningsknoppen voor de tochtraampjes, kuipvormige zittin gen en wat meer versieringen. De vallend zijn dan de wintergevaren. Rijdt u deze maanden dus extra voorzichtig, vermijdt krachtig rem men, houdt voldoende afstand en schenk ook extra aandacht aan uw medeweggebruikers, die zich eenspo- rig verplaatsen of te voet gaan. Temper uw vaart als u ze passeert en besproei ze niet nog eens extra Mijne heren, Over uw artikel in de vorige auto rubriek het volgende: een fiets ach ter op een volkswagen is natuurlijk leuk, maar steekt hy niet teveel uit? Ik doe het zo: voorwiel eruit schroeven, achterbank uit de V.W., fiets (gewone damessportfiets met drie versnellingen) achteruit door de rechterdeur naar binnen. Hij kan er dan precies rechtop in. Misschien een ADVERTENTIE y- BLIJVEN TELLEN... Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het geen tijd om het naar de N.M.B. te brengen? Daar krijgt u voor uw spaar geld een rente die aantelt. Op een boekje of spaar rekening kunt u 3j, 4\ of zelfs 5} maken. Met zo'n rente blijft u tellen. Bijtellen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Lelden: Breestr&at 61-63. Sassenhelm: Poetwljkkade 1 KUNSTMAAN VOOR DE NAVO? De Ver. Staten hebben hun bond genoten een telecommunicatiekunst- maan aangeboden voor het verbin dingssysteem van de Navo. Het aan bod werd gisteren in de permanent# Navo-raad gedaan door de Ameri kaanse afgevaardigde, Harlan Cleve land. De nadruk leggend op com municatiebehoeften teneinde aan de fensieve eisen te voldoen, stelde Cle veland voor dat, de Navo deelneemt aan proefnemingen en experimentele verbindingen in 't kader van 't hui dige Amerikaanse systeem, aanschaf van Navo-kunstmanen voor speciale doeleinden en uiteindelijke integratie in een gemeenschappelijk hoog ont wikkeld systeem. De Ver. Staten willen voor expe rimentele doeleinden het eigen on langs in dienst genomen defensiesy steem van verbindingskunstmanen beschikbaar stellen. De Navo zou vol gens Cleveland eigen grondstation# kunnen ontwikkelen om samen te werken met het Amerikaanse systeem Het technisch centrum van Shape la reeds met de bouw van een derge lijk station bezig. Cleveland zei. dat de Navo wellicht tegen de zomer van 1968 eigen kunstmanen kan hebben. Affaire Teixeira: surséance IV2 jaar? Tuaeen de 2.000 en 2.500 •ehuM- ehers van het bankierskantoor geb». Teixeira de Mattos, tjjn enige behe rend vennoot, en zijn dochter instel lingen hebben van de griffie van de Amsterdamse rechtbank een oproep ontvangen tot het bijwonen van de crediteurenvergadering die op 14 ok tober zal worden gehouden in de aaa de groep-Teixeira verleende voorlo pige surséance van betalinga In kringen van Teixeira-schuld- eisers heeft het enige verbazing ge wekt dat tegeiyk met de oproep en In dezelfde van justitie afkomstige envelop een volmachtformulier Is verzonden. Met dit formulier kunnen de schuldeisers het kantoor van de Amsterdamse advocaat en procureur mr. H. G. 8tlbbe machtigen tijdens de crediteurenvergadering te stem men vóór verlening van definitieve surséance van betaling aan de groep- Teixeira voor de tyd van 1H jaar.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13