MÜaSieü royal ffl "sr"""" kom praten! Ben Barka bezat groot vertrouwen in Franse politie GRAND I TOON HERMANS COMPONEERT MARSMUZIEK West-Irian krijgt andere hoofdstad Belangstelling voor levensverzekeringen en cfióteren Geen resultaat van gesprek in Stichting POLITIEKE UITZENDINGEN gaat produktie uitbreider- ,;ansen voor u Nieuw literair cabaret WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1966 PAGINA 5 Het spektakelfeest van de gezamen- jjCe grammofoonplatenmaatschap- ilJen, het Grand Gala du Disque Po- ulair 1966 is zaterdagavond bijna nderhalf uur lang op de televisie te edchtigen. Ut belooft amusement van vele bui sterren en een handjevol ederlandse artiesten, die goed ver acht zyn, althans hun platen. Dit keer zullen geen Edisons wor- gereikt aan héél populaire omdat de namen van de Edi- vroegtijdig waren uitge- gepubliceerd. Het verrassings- feraent was eraf en vandaar Voor het eerst in de geschiedenis het Grand Gala zal een manne- jke presentator voor het voetlicht ■eden: Jan Theijs uit België. Sterren genoeg op deze Gala-avond im u alvast in stemming te bren- zullen wij in deze spannende da- vóór het Galafeest dagelijks enige ren een beetje laten glanzen. Robert Stolz boven is een der voornaamste gasten van het Grand Gala en de laatste van een ry grote componisten van de Weense operette. Op 25 augustus werd deze altijd jong- gebleven „Altmeister der Wiener Operette" 84 jaar; hy schreef zo'n 1200 liedjes en 50 operettes, muziek voor bijna 100 films en ontelbare suites en orkeststukken. Enkele van zyn liedjes zyn zeer bekend: „Du solist der Kaiser meiner Seele sein", „Ich hab' mich tausendmal verliebt", „Adieu, mein kleiner Gardeoffizier en zyn beroemdste compositie „lm Pra ter blühn wieder die Baume. j Een Algerijnse afgevaardigde j heeft gisteren ln het proces Ben Bar- I ka als zyn overtuiging uitgeproken, dat de Marokkaanse oppositieleider I werd vermoord omdat hy zekere po litieke en economische belangen be dreigde. De Algeryn, de voormalige minis- i ter van Voorlichting Yazid, die door de familie van Ben Barka als ge tuige opgeroepen is,zei verder, dat Ben Barka een progressief man was, die in Afrika en Azië algemeen ge respecteerd werd. Hy was de leven de personificatie van de niet-gebon- den landen, aldus Yazid. Yazid meent, dat Ben Barka met zyn ontvoerders meeging omdat de ze hem politie-identiteitskaarten lie ten zien in een Paryse straat en hy zich in Parijs veilig waande en vertrouwen had in Frankryk. Oud-minister Yazid verklaarde te genover de rechtbank, dat hy en Ben Barka over het bezoek van de laatste aan Parijs hadden gespro ken, in het byzonder over de politie- ke en veiligheidsacpecten ervan. Ben Barka had toen gezegd, dat hy zich veilig voelde in Frankryk. Een Marokkaanse getuige. Mehdi J Alaoei, lid van Ben Barka's Natio- nale Unie van Volkskrachten, m 1962 by Ben Barka in Marokko was toen hun auto door een andere auto in een greppel werd gedrongen. In die andere auto zaten man nen van de speciale afdeling van de Marokkaanse politie. „Medhi Ben Barka werd uit de auto geslingerd, die drie maal over de kop sloeg. De auto die het ongeluk veroorzaakte stopte 200 meter verder. De politie kwam naar ons toe, maar maakte rechtsomkeert toen zij mensen zag aankomen die ons te hulp kwamen". Alaoei zei nog, dat hij Ben Bar ka in juni 1965 in Parijs terugzag. Hoewel Ben Barka dapper was, vreesde hy een aanslag op zyn le ven of een ontvoering. (Van onze Roermondse correspondent» Toon Hermans heeft zich onver wacht gepresenteerd als componist van marsmuziek. Op 10 december zal hy hoogstwaarschynlyk aanwezig zyn als één van de 800 by de Ko- ninklyke federatie van fanfare- en harmoniegezelschappen" aangesloten harmonieën van een door hem gecom poneerde mars de première blaast. Op die dag houdt de Koninklyke federatie in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Utrecht haar Jaarvergadering. Toons compositie is voor instrumentatie in handen ge geven van Henk van Lunschoten. Op 5 oktober zal het dageiyks bestuur o-l.v. voorzitter C. G. M. van Riel. burgemeester van het Gelderse An- gerlo. de harmonie aanwyzen die op 10 december de one-man-show-mars voor het eerst zal mogen uitvoeren. Te ongunstig gelegen NEDERLAND 1 KRO: 7.00 uur Nieuws in het kort Klaas Vaak, voor de kleuters Hank, Hank's concurrentiestrijd 'ir Van onze sportredacteur NTS-Joumaal ir Brandpunt, actualiteiten Piste, programma van muziek en acrobatiek Vietnam: overdag en s'nachts, documentaire Theologen-congres, gesprek uit Rome NTS-joumaal Sluiting. 7.01 uur 9.10 uur 10.10 i 10.25 i 10.30 i NEDERLAND 2 AVRO: 8.45 uur 9.50 uur Nieuws in het kort Artistieke ontmoetingen, ditmaal Hans Hen- kemans De slakken, eenakter Expo '67, wereldtentoonstelling in Montreal Eine kleine Nachtmusik. muzikaal progr. Journaal, NTS Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: Lrgen, zo heeft het Indonesis Uanily IV.f/yP Komt j bureau Antara gemeld. N; t bureau van welingelichte zijde Unicef feest meevieren Astrud Gilberto, (boven) „de zan- ires met de fluweelzachte stem" is een onbekende. Verleden jaar was ite in „Dzjes zien" van Pim Ja- Zy werd de zangeres van de nova en vooral „The girl from lanema" maakte haar beroemd. Dat s vorig jaar. Haar plaat werd als beste van het ja ai' onderscheiden Amerika. Vyfentwintig jaar gele en werd ze in Brazilië geboren, la- er verhuisde ze naar Rio de Janeiro, panema is een wyk in Rio. Er zyn hans drie elpees van haar, uit, „The itrud Gilberto Album", The shodow your smile" en „Look to the rain- Tony Bennet (rechts) is een Ame- ikaanse zanger behorend tot de •rank Sinatra-clan, waartoe ook )ean Martin en Sammy Davis Jr. be ft. Hy begon zyn carrière in 1951 de plaat „Boulevard of broken treamsmaar al op zyn zevende jaar rad hij voor een zaal met publiek op. is Bob Hope geweest die Tony Jennett opmerkte by een concert in le Newyorkse artiestenbuurt Gfeen- *ich Village en hem naar meer roem ere gages bracht. Richard Anthony (foto boven) is in Frankryk een bekende zanger. Hy is in Cairo geboren; zyn vader was van Turkse afkomst en zyn moeder een Engelse. Hy is de zanger geweest die in Frankryk de rock introduceer de. In 1964 waren al zes miljoen pla ten van hem geperst. het 20-jarig bestaan van Unicef, het kinderfonds der Verenigde Naties, in Nederland optreden in een feeste- ïyk televisieprogramma, dat de NTS woensdagavond 23 november (van 19.05 tot 20.00 uur) over Nederland 1 zal uitzenden. Hoewel het wereld kinderfonds pas op 11 december 20 jaar bestaat, is voor de viering in ons land de periode voor Sinterklaas istgesteld. Danny Kaye heeft namelyk ge vraagd tydens zyn optreden, dat on der meer het zingen van liedjes en conférence zal omvatten, kennis te mogen maken met een speciaal Nederlandse en minstens zo popu laire figuur: Sint-Nicolaas. Danny Kaye, die zich „ambassa deur in algemene dienst" van Uni cef mag noemen, stelt al sinds 12 jaar zyn tyd en talenten geregeld ter beschikking van het kinderfonds, dat dan ook steeds in ruime mate de financiële en propagandistische baten van zyn optreden heeft mo gen boeken. Alleen al ten behoeve Unicef legde hy, over vrijwel de hele wereld, in totaal ruim 150.000 km af. Ook dit jaar gebruikt Unicef de slagzin „Groet een vrind en help een kind" om de Unicefwens- kaarten aan de man (en wouw) te brengen. De opbrengst hiervan komt zoals steeds ten goede aan het werk, dat Unicef momenteel onderneemt of helpt uitvoeren in 118 landen. Soekarnapoera, het voormalige telde daarna de rechtbank, dat hy Hollandia, zal in de toekomst niet langer hoofdstad van West-Irian zyn omdat het ongunstig is gele- heeft het Indonesische pers het bureau neemt komt waarschijn!yk het in de Vogelkop gelegen Sorong in aan merking deze taak over te nemen. De voorzitter van het Indonesi sche congres, generaal Nasoetion, heeft gisteren tegen een groep stu denten uit West-Irian gezegd dat hun gebied het slachtoffer geworden is van intriges „van de oude orde". Na dat onder oud-minister Soeban- drio een secretariaat voor West-Irian was opgericht, werden alle voorbe reidingen voor de ontwikkeling van dat gebied uitgesteld, aldus de gene raal. Nasoetion zei te hopen dat Indo nesië de 30 miljoen dollar krediet die de Nederlandse regering onder auspiciën van de VN voor de ont wikkeling van West-Irian heeft ver leend, ten volle zal kunnen gebrui ken, nu Indonesië weer lid is van de VN. Uit gegevens van het Centraal Bu- *u voor de Statistiek blijkt dat in ie eerste helft van 1966 in ons land totaal verzekerd bedrag *n f 4.786 miljoen aan nieuwe Ie- •verzekeringen is gesloten. In- lfde periode van 1965 was dit '*-345 miljoen, zodat de produktie lan nieuwe levensverzekeringen in het eerste halfjaar 1966 f441 mil joen hoger is dan in dezelfde perio- van het vorige jaar. Levensverzekeringen die een uit dring ineens garanderen (kapi- to&lverzekerinigen) kwamen in de ^gelopen zes maanden tot stand tot een totaal verzekerd bedrag van f2,2 miljard tegen vorig jaar miljard. Dit is een opvallende «tyging van f300 miljoen of ruim 15 Levensverzekeringen die een Periodiek inkomen garanderen (ren- tenverzekeringen) werden gesloten *n bedrag van f 2,3 miljard (vo- jaar f2,2 miljard). Nieuwe po- i in de sector kleine- of volks verzekeringen hadden een totaal verzekerd bedrag van f 217 miljoen n vorig jaar f213 miljoen. Dit ls gisteravond bekendgemaakt in een verklaring welke werd uitge geven na afloop van besprekingen van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Malik, met president Johnson, minister Rusk en andere Amerikaanse functionaris- De omvang van de economische by- stand werd niet bekendgemaakt maar goed ingelichte Indonesi sche zegslieden hebben meegedeeld, dat zy iets minder is dan 60 mil joen dollar. Als resultaat van besprekingen in Bonn heeft West-Duitsland Indone sië een krediet van 50 miljoen mark in het vooruitzicht gesteld. De In donesische schuld aan de Bondsre publiek bedraagt al 125 miljoen dol lar. Maandag is een eerste groep van duizend Chinezen uit Medan, noord- Sumatra, aan boord van het Chine se schip Kwang Hwa naar China vertrokken. In de haven wachten nog 7448 Chinezen op hun repatriëring. Zij kunnen vertrekken zodra China genoeg schepen voor hen heeft, aldus radio-Djakarta. HILVERSUM 2: Ajax—Besiktas ilstanboel). rechtstr. verslag Malando en zijn orkest. Voorraden De V.S. zullen opnieuw voorraden rijst, katoen en machine-onderde len naar Indonesië zenden en de op leiding van Indonesiërs hervatten. Harold Sakata komt Harold Sakata, de man met de dodende bolhoed uit de film „Gold- vinger" zal in verband met de pre mière van de film „De papaver is een bedwelmende bloem operatie op lm" naar Nederland komen en de première van deze film in het Luxortheater in Rotterdam bywo- Werknemers en werkgevers heb ben gisteren in de Stichting van de Arbeid enkele uren lang gesproken de loonpolitiek voor volgend jaar, met als enig resultaat: afwach ten wat de komende beraadslagin gen, ln de Sociaal Economische Raad, samen met de kroon-deskun- digen, opleveren. Opnieuw hebben de vakcentrales gesteld dat zij vrije loononderhan delingen in de bedrijfstakken willen. Opnieuw hebben de werkgeversor ganisaties vastgehouden aan centra le keuringen van loonsverhogingen. Volgens werknemers- voorzitter Kloos hebben de werkgevers zich nu wel een beetje gevoelig getoond voor het gevaar, dat kan schuilen in een vaste norm voor loonsverhogingen ln 1967. Immers, er bestaan al lang De afdeling Hazerswoude van de Geref. Bond vergadert heden avond half acht in het Hervormd Verenigingsgebouw. Ds. W. Vroegin- dewey van Katwyk aan Zee, hoopt te spreken over „Christen zyn in deze wereld". ADVERTENTIE De heer Kloos zei niet te begry- er, waarom de werkgevers nog steeds tegen vrye loonvorming zyn. In het verleden vonden zy daar de arbeidsmarkt te krap voor. Maar nu wordt voor volgend jaar een ver slapping verwacht van 40.000 naar 70.000 werklozen bij een eventuele loonsverhoging van nog maar 3'£ procent. De vakbeweging wil wel meewer ken in 1967 de pas in te houden, zy is bereid mee te werken aan een vastgestelde contante loonstyging, als dan maar vrye ruimte wordt ge boden voor een in 5 jaar op te spa ren spaarloon. De werkgevers wilden geen com mentaar leveren. De politieke uitzendingen van de Boerenpartij over radio en televisie hebben de grootste luister- en kijk dichtheid, maar worden minder ge waardeerd dan bijv. de uitzendingen van de P.v.iLA. Deze gegevens zyn ontleend aan enkele cijfers over de luister- en kijk dichtheid, waarnaar in Hilversum ge regeld een onderzoek wordt ingesteld. De gemiddelde cyfers over de kyk- dichtheid, en waardering voor de politieke televisie-uitzendingen wa ren, gedurende de laatste anderhalf jaar, als volgt: P.v.d.A34 pet 61 K.V.P36 61 C.H.U34 60 V.V.D38 60 A.R.P36 59 P.S.P. 37 58 Boerenparty 42 58 GP.V. 37 57 C.P.N. 34 56 Interessant is het te weten, dat de ie-manshow van Toon Hermans, /er de televisie uitgezonden op 27 februari 1965, een kykdichtheid had 94 percent en een waarderings- cyfer kreeg van 88. (Eén percent om vat ongeveer 70.000 televisiekykers 15 jaar en ouder). Rooseveltstraat 20 Leiden gen naar een nieuwe vorm van kleinkunst kyken in de Schevening- se club Joseph's place, gevestigd in een deel van het voormalige Palace Hotel. Het heet een spiralistisch ca baret in vier kwartieren, een aan duiding waaraan men niet te zwaar moet tillen, want zy duidt slechts op de vormgeving, waarvan de samen stellers zyn uitgegaan. In vier maal een kwartier tyd, met onderbrekingen van telkens een kwartier, keren drie thema's steeds weer terug met va riaties. De spiraal heeft als karak teristiek de voortdurende, oneindige beweging. In de cabaretvorm, die de Hagenaars hebben gevonden, is het thema de spil. Naar een hoogtpunt toe wordt deze omspeeld met steeds groter wordende cirkels. De Haagse dichteres Inge Tiel- man en de publicist Piet er J. de Vink hebben het geheel uitgedacht. Het wordt voomamelyk een (lite rair) cabaret van onbekenden, die dit experiment gaan uitvoeren. Het zyn onder meer de dichteres Marianne Laffra, Marja Smith, Jan van Thiel, Eric Tielman. Leo Unger en Wim van W oer kens. Weer beschuldigingen aan Boerenpartij „Achter het nieuws" heef! vorige keer een overdruk laten zien en horen van de toespraak die boer Koekoek voor de tele visie had gehouden, en waarin hy alle beschuldigingen jegens enkele Boerenpartyleiders voor alsnog afwees. Ook dit keer liet „Achter het nieuws" datzelfdt toespraakje horen. Nogmaals liet men zien wat ir. Adams in De Misthoorn schreef over het „jodengif", maar dit keer werd bovendien gemeld dat een ge meenteraadslid van de Boeren- party in Maastricht 10 Jaar ont zet is geweest uit zyn kiesrech ten, terwijl de voorzitter van de Boerenpartij in Apeldoorn alf landwachter twee mensen heeft gearresteerd, die beiden in Duitsland zyn omgekomen resp. gefusilleerd. „Achter het nieuws" voegde er aan toe dat het niet de bedoeling is het verleden op te rakelen van allerlei min of meer kleine lieden uit de oorlog, maar dat deze mensen niet ge duld kunnen worden als verte genwoordigers van het Neder landse volk in democratische instellingen. „Wij trekken vuur" Nadat Wil van der Smagt, de Ajax-voorhoede tydens de trai ning had getoond, bracht Hans de Graaff een reportage over Brjansk, waar hij interviews had met de werkeiyke hoofd personen van het Russische tele visiespel „wy trekken vuur". Partisanen leider F j odor was er, de echte tante Warja, Zina en Marja Ivanjutina en niet te vergeten de ware Lida, die allen in dat wonderUjk-duideiyk Rus sisch (alle Russen spreken als wyien Rika Hopper, alsof ze allemaal de toneelschool hebben gehad) bevestigden dat „wy trekken vuur" in grote ïynen authentiek is. De hoofdpersoon van het stuk, Anja Morozowa, bleek helaas te zyn omgekomen, in Polen, waar zy, met een groep door de Duitsers overvallen, het leven verloor toen zy, met een verbryzelde linkervoet, haar laatste handgranaat wierp en door een der scherven dodelyk werd getroffen. „Zo had ieder zyn eigen bezigheid in de oor log", zei Koos Postema als af sluiting van deze byzonder be langwekkende bydrage aan het totaalprogramma van de VARA. Wy hebben geboeid gekeken naar het feuilleton zelf (derde en laatste aflevering). Ten eerste omdat er sprake was van groot vakmanschap en ten tweede omdat de personen die er in optraden een „mense- lyke nabyheid" wisten te sug gereren die vrij zeldzaam is op de televisie. Deze serie was een pleidooi voor méér van derge- lyke televisieprogramma's uit de onontgonnen gebieden, andere landen achter het yzeren gor- dyn, maar ook byv. Zuidameri- kaanse landen. „Vrij entrée" „Vrij entree" van Henk Elsink voldeed aan de verwachtingen, die wel vriendeiyk, maar niet hooggestemd waren. Hoort men de liedjes en de conférence van Elsink, dan waant men zich eerder op de Kneuterdyk dan in de Warmoesstraat: hy smeert zalf op de buil die men by hem niet kan vallen. Maar zoals ge zegd: vriendeiyk is het allemaal wel, gaste Jacqueline Danno heeft talent, terwyl het af- en aandravende assistentetje slechts een neven-, of in haar geval natuuriyk nichtenfunctie had. Hongaarse opstand Van het NCRV-programma op Nederland II moet nog ver meld worden dat Henk Hofland, samen met Max Nord. Alfred Kossmann en Ham' Mulisct een nabeschouwing wydde aan de Hongaarse opstand van 10 jaar geleden en het gerommel dientengevolge in de letterkun dige gelederen van Nederland. De soep was inmiddels koud ge worden. al bleef de lepel van Nord nog aan de hete kant. Meer doorwrocht leek de documentaire van Leo Moen over het gestran de schip „Ping An" dat aan de sloper ten prooi viel (we waren zelfs met de camera aanwezig by een vergadering ov©r het lot van het schip), waarna „Atten tie" als een zachtmoedige radi caal een Beriynse student, Rein- hard Strecker, aan het woord liet, die actie voert tegen alle nazi-smetten in het openbare apparaat. De oOflog trekt nog steeds aan ons, zoals u merkt xl. (gr.). protes- 'christelijke organisaties en we kelijks CNV-journaal. 18.50 Lichte or- (gr.). 19.00 Nwi praatje. 19.10 Radlokranf roepkamerkoor J opn.) oud egew. 19.30 Om- dames radiokoor 19.50 Wereld- Holl. Festival '66: The ingllsh Opera Group: The burning iery furnace, parabel op muz van irltten. 21.10 Gltaarreclal (gr): mod. .jib. 21.30 Niet om het loon allen, le zing. 2145 Geestelijke liederen (gr.). 22.15 Avondoverdenking. 22.30 22.40 Licht 'WÊ Chr. Hlst. Unie. Po- 18.30 Lichte kinderen. 19.10 Stereo: 19.00 Voor de 20.05 Reportage eportage Ajax-Besl Tango-R Nws. 22.40 Act. 22.50 Mod. muz. voor 2 plano's (opn.). 23.15 Poëzie ln het Palels: cultureel lands Culturf 1 progr. i-Neder- 3.55-24.00 SEPTEMBER KRO: 7.00 Nws. 7.1 Nws.). 8 40 Voor de hulsvrouw. 9.35 ^overdenking. 15.30 Geestelijke lie ren (opn.). (herh. van zondag 25 september Jl.). 16.00 Mod. kamermuz. (opn.). 16.30 Klass. celloconcert (gr.). 7.25 Eurojazz (opn.). 17.50 8portru- Hllversum 2, 298 m Ochtendgym. VPRO: 7.50 ^0lAVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram muz. (8 30-8 35 De groen- 8.50 Morgenwlidinc )0 Klass gewijde muz. (gr 940 Lichte gram. nuz. v. oudere luisteraars. 10.00 Voor le kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen gr.). (11.00-11.02 Nws 12.00 Stereo: zangsollsten. 12.27 Me iand- en tuinbouw. dedellng» Complete voorraad koffie gestolen Bij de zelfbedieningsgroothan del N.V. Agros aan de Nijverheids- weg in Amersfoort is de afgelopen nacht de complete koffievoorraad van 3000 a 3500 kg gestolen. De waarde bedraagt tussen de vijf tien en twintig duizend gulden. De voorraad moet overgebracht zijn in een vrachtauto, die men na het verbreken van een toe gangshek en het van binnenuit openen van een deu+ tot in het magazijn had gereden. De politie vermoedt dat de in brekers ter plaatse bekend zijn geweest, omdat de complete voor raad, die nogal verspreid was op geslagen, is verdwenen. Huishoudelijke zaken, praatje. 14.30 Kerkorgelconcert: klass. en semi-klass. muz. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Nws. 16.02 Onderweg ln va kantiestemming. licht progr. 17.00 Voor de Jeugd. Hilversum 3. FM en 240 m NRU/VARA: 9.00 Nws. 9.02 Gev. muz.progr. met tips, act. en losse op merkingen. (10.00 en 11.00 Nws). 12.00 Nws 12 02 Act. 12 05 Orgelspel. Nws. 14.02 Act. 1405 Platen voor de vrouw. 15.00 Nws. 15.02 Act. 15 05 Licht Instrumentaal ensemble en zangsol. 15 30 Gev. gram. Nws. 16.02 Act. 16.06 Progr. Act. 17.05-18.00 ken. VPRO: 11.45 Lledjesprogr. (opn. 12.10 Leven O] Mededelingen TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 14.30-15.05 12.30 Nws. 12.40 Deze tuinhout praatji praatje film. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Lies- NCRV: 19.35 De Lucy i Gouden doctoraat Op 29 september 1966, hoopt de heer A. v. d. Wilde, geboren in Sema- rang en thans wonende in Ryswyk, de dag te herdenken, dat hy vyftlg Jaar geleden aan de Leidse Univer siteit promoveerde tot doctor ln de rechtswetenschap. 22.45-22.50 Journaal. 23 )"0-23.3Ö Telec: Geprogrammeerde instructie (1 her haling van maandag 26 september 1966) 00 Nws. L h. TV-feullleton. nws. 20.55 Kind» dl. 6). 20.3Q ^cher of niet endlngen ovi i List, gefilmd portret. NCRV: 20.45 NTS: 22.10-22 15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5