.EIDSCH m DAGBLAD 5REUK IN BOERENPARTIJ chariertoestei Matige resultaten van Erhards bezoek breiden J J gesloten voor JAMIN NAAR BELGIE Geen eensgezindheid over tegenprestaties van Bonn ROYAL ffl gaat produktie Partijleider Koekoek over de noodraadSchiphol bleef Een zweer e die wij moeten uitsnijden" i (9uc/ ^gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1966 No. 31985 icteur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie; 21507 ^redacteur: J. Brouwei f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Witte Singel 1. Lalden Giro 00 57055 België neemt ten aanzien van het goedkope chartervervoer een ruimer standpunt in en heeft tegen deze reis. die het vliegveld van Brussel tenslotte geld opbrengt, geen be zwaar gemaakt. De reizigers zijn gis termiddag in Brussel overgestapt in het Britse vliegtuig en daarin naar Johannesburg gevlogen. Voor hen betekende het ten vertraging van en kele uren en voor de Zuidafrikaanse „Travellers" facilities club" die de reis heeft georganiseerd een finan ciële tegenvaller. De rijksluchtvaartdienst heeft de vergunning gewegerd, omdat de groep niet voldoet aan ae eis. dat de be trokken passagiers allen minstens een half jaar lid moeten zijn van een club. die de reis organiseert en dat van die vereniging het goedkope reizen geen hoofddoel mag zijn. De Travellers'-Facilities Club heeft dit juist wel als hoofddoel en bovendien mogen de passagiers nog één dag voor hun vertrek lid worden. De TP.C.-reis naar Johannesburg kost per persoon 800 gulden, per ge regelde lijndienst 1400 gulden. De noodraad van de Boeren partij tijdens zijn bijeenkomst gisteravond in Blaricum. Links voor de heer Daudey, die heftig van leer trok, evenals de achter hem staande heer Schregardus uit Haarlem. Relletjes 111 negerwijk van San Francisco In twee negerwijken in San Fran cisco Is het gisteravond tot ongere geldheden gekomen nadat de politie na enkele waarschuwingsschoten een negerjongen van zestien jaar in de rug schoot, die uit een gestolen auto vluchtte .De jongen overleed later aan zijn verwondingen. Schreeuwende benden verbolgen negers trokken daarop door de stra ten. plunderden winkels en gooiden met Molotow-cocktails. Kort voor middernacht kreeg de nationale garde (2000 man) opdracht strategische punten te betrekken in de betrokken negerwijken. Gou verneur Brown stelde een avond klok tot zes uur in de ochtend in. Rond de wijken werd een kordon gelegd om uitbreiding van de onge regeldheden te ,voorkomen. Tijdens de relletjes werden vijf personen ge wond (drie politiemannen. een brandweerman en een tv-camera- man). De cameraman werd door een woedende menigte neergeslagen en twee auto's van de televisie werden omvergegooid, waarvan er een in brand werd gestoken. Vrijheid (Van onze correspondent in Washington) De Westduitse bondskanselier Erhard en president Johr.son zijn het kennelijk niet eens kun nen worden over de netelige kwestie van de 225.000 man Amerikaanse troepen in de Bondsrepubliek. Dat valt op te maken uit het omzichtige com muniqué van gisteren dat. na eindeloos gedokter, zeven uren te laat de Duits-Amerikaanse besprekingen in Washington be sloot. De kwestie van de oprichting van een multilaterale atoommacht is evenzeer een hangende zaak ge bleven, ook al gaven enige uitspra ken van Erhard tijdens een lunch in de Nationale Persclub en sommige zinswendingen in hel slotcommuni qué de indruk, dat de Westduit sers hun weinig reële belangstelling voor dat project hebben opgegeven Ook zouden zij nu bereid zijn het overleg in een speciale commissie van ministers van Defensie uit de Navo- landen te aanvaarden als surrogaat voor de eigen atoommacht. Tenslotte werd op het stuk van een eventuele troepenverminde ring door de Amerikanen in West- Duitsland al evenmin iets concreets besloten, maar de mogelijkheid van een dergelijke, bij de regering in Bonn bepaald niet populaire, ver mindering bestaat kennelijk. Het slotcommuniqué duidt ook aan, dat veranderingen in de militaire tech nische mogelijkheden en de vereiste bewegelijkheid een herziening van het noodzakelijk aantal troepen met De Westduitse bondskanselier j prof. Erhard heeft tijdens zijn j verblijf in de Ver. Staten ook een bezoek gebracht aan Kaap Ken nedy, waar astronaut James A. Lovell (linksl aan Erhard en pre sident Johnson rechtsinlich tingen verstrekte. zich kan meebrengen. De kwestie van de Westduitse tegenprestaties op het financiële vlak voor Amerikaan se troepen die in de bondsrepubliek liggen, is thans verwezen naar een studiecommissie van Britten, Ameri kanen en Westduitsers. Zij zal drie maanden wijden aan een ana lyse van de Westelijke veiligheid en de kostenverdeling daarbij. Het kernpunt van het onderzoek is de vraag welke bijdrage de Duit sers zullen leveren om de kosten van het Britse Rijnleger en de Ameri kaanse troepen, die onaangenaam drukken op het toch reeds benauwde pond sterling en de dollar, te ver lichten. Bonn beweert dat het eco- misch zelf zo beklagenswaardig is, dat het maar weinig doen kan en Erhard heeft afgelopen dagen in Washington zelfs proberen aan te to nen, dat de bondsrepubliek de in 1965 aangegane verplichting binnen 2 jaar voor 13.5 miljard dollar aan wa pens in de Verenigde Staten te kopen niet geheel kan nakomen teen bedrag van dertien komma vijf miljard dollar komt overeen met het dollarverlles dat de Amerikanen over twee jaar lijden door hun troe- penstationering in West-Duitsland). Hoewel ook daarover geen defini tieve overeenstemming werd bereikt, lijkt Erhard te hebben vastgehouden aan de onmogelijkheid voor Bonn deze wapenaankopen op tüd te doen. Hij heeft klemmend verzocht om voor rond drie- tot vierhonderd miljoen Aan de ongebreidelde vrijheid in het Nederlandse luchtruim is nu dus metterdaad een einde gekomen. Vorig jaar kondigde staatssecretaris Pos thumus dit trouwens al aan. HU vaardigde het besluit uit, dat Ité- reizen aan minimum prijzen moesten worden gebonden. Dit besluit hield automatisch in, dat het gehele char tervervoer aan een vergunningen stelsel wrerd gebonden, want hoe zou men anders het naleven van de be paling kunnen controleren? Ir. Posthumus zei vorig jaar, dat h(j de beperking moest invoeren „om het buitenland te tonen, dat wU be reid z(jn bepaalde excessen in de hand te houden". In de onderhan delingssfeer over landingsrechten voor de KLM had hij in het buiten land de vrees aangetroffen, dat het ongebreidelde charterveer in Neder land een stuk vervoer van de gere gelde lijndiensten (dus van de grote IATA-maatschappiJen) zou overne men. «chrijfmachinefabriek Rooseveltstraat 20 Leiden k zie pagina niet duur wel heerlijk (Van onze parlementaire redacteur) (en breuk in de Boerenpartij niet meer te vermijden. Le- van de partij uit de provin- 1 ^oord-Holland. Utrecht en id-Holland hebben gister- pd tijdens een rumoerige bij- komst in Blaricum een motie genomen, waarin het hoofd- tuur wordt uitgenodigd te jaren, dat elementen met een net politiek verleden niet in ff. Boerenpartij thuis horen, jtjjleider Koekoek heeft de op- iten binnen zijn partij echter Khilderd als een groep muiters, l hü zich niet druk om wil ra. „Het is gewoon een zweer, tij even moeten uitsnijden", zo hij verklaard, k ziet er dan ook niet naar uit, het hoofdbestuur zich vrijdag, I leer het op een geheime plaats Uikomt, naar de wensen van de W raad zal schikken. De noodraad, ij samengesteld uit een vijftien- fractievoorzitters, heeft reeds weten, dat in dat geval door zal worden ingegrepen om het kt van de Boerenpartij te red- Niet vlekkeloos Een Nederlandse groep van vijftig merendeels bejaarde per sonen. die in een Bristol Britannia vliegtuig van de Britse charter maatschappij British Eagle van Schiphol naar Zuid-Afrika zou vliegen, is gisteren eerst per lijnvliegtuig van de S.A.S. naar Brus sel gebracht, omdat de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst het Britse toestel geen landingsvergunning op Schiphol heeft willen verlenen. De Engelse passagiers gaan gebukt onder een zelfde bepaling Het gevolg is dus. dat het British Eagle vlieg tuig van Londen airport leeg naar Brussel is gevlogen en dat de Britse i passagiers eerst aldaar mogen in- stappen. Eisen teuwo aankopen van Amerikaanse wapens te doen. De Duitse argumenten waarop de ze houding steunt, luiden: de geal lieerde troepen staan er niet alleen voor West-Duitslands plezier in de bondsrepubliek, maar ook voor de eigen veiligheid van Engeland en Ver enigde Staten, zodat het niet meer dan redelijk ls dat een groot deel van de kosten door deze landen zelf gedragen wordt. Voorts dragen de Westduitsers al genoeg aan de sta biliteit van de dollar bi), na melijk door de dollars niet in goud om te ruilen, zoab- de Fransen doen en door het onloochenbare feit dat de bondsrepubliek op zijn belalings- I balans een hoog dollartekort heeft. Vervolg op pag. 2 4 Uit het Leidsch Dagblad van 4 27 September 1866: J J Het Haagsche genootschap 4 ter verdediging van den 4 Christelijken godsdienst te- 4 gen haar bestrijders heeft tot f J bestuurder verkozen Prof. A. a Kuenen te Leiden, in plaats 4 J van wijlen Dr. P. Jas. 4 J Door een commissie uit 4 J het Departement Schiedam 4 der Maatschappij tot Nut van 4 't Algemeen is Dinsdag de zil- 4 veren medaille door haar in- 4 a gesteld, voor langdurige trou- 4 a we en eerlijke diensten, uit- 4 j gereikt aan Petronella Koo- 4 a per, die gedurende ruim 40 4 4 jaren dienstbode was bi de 4 4 familie Van der Hoeven. 4 4 vergadering in Blaricum ver niet geheel vlekkeloos. Een door Stam uit Bakkum ingediende waarin de verwijdering van oud-NSB-ers uit de partij werd werd verworpen. Dat was voor tam, auteur van het boekje „De inpartij", reden de vergadering aande voet te verlaten. Hij werd gd door de Rijswijkse fractie- Itter, de heer J. Looman, die neer met de opmerking kwam. kheer Koekoek met ex-NSB-ers jeeft uitgemaakt van de Neder - 1 depositie Unie en heeft ge lvoor herstel van de politieke van voormalige politieke inenten. Voor hem en anderen dit alles onverteerbaar. De ppartij wordt hiermee in dis- gebracht, aldus de heer Loo ien zelfs dreigen afgevaardigden Jde partij hiervan maatschappe- deel te ondervinden, wel verscheidene aanwezigen teerden tegen zijn uitspraak. Ie vergadering toe, dat één van den, de heer De Bruyn uit Ede larde„Alle mensen kunnen goed zijn voor God. ook Oostfront strijders". Tot het soms emotionele debat droeg een enkele keer ook bij de ongenuanceerde opmerkingen van een robuuste agrariër, die openlijk wenste te verklaren dat ook ex- SS-ers „goede vaderlanders" waren en het platteland heel wat milder over politieke delinquenten oordeelt. Het Utrechtse raadslid, de heer Hes sels, herinnerde er echter aan, dat de heer Koekoek in zijn aanwezig heid heeft geklaagd, dat in de Boe renpartij geen plaats is voor foute politieke figuren. Hij verlangde, dat de leider van de Boerenpartij thans zou worden gehouden aan die uit- Weggezuiverd De zuivering van de partij, die de noodraad wil zien doorgevoerd, echter al op gang. De aanval, die de V.A.R.A.-teIevisie in „Achter het nieuws" gisteravond op de afdelings voorzitter van de Boerenpartij in Apeldoorn lanceerde, kwam enkele maanden te laat. De man, die door i een tribunaal in Leeuwarden tot zes I jaar rijkswerkinrichting en ontzet ting uit de kiesrechten voor het leven werd veroordeeld, trad al in Wel is bekend geworden, dat ook de fractievoorzitter van de B.P. in de Utrechtse gemeenteraad geen brandschoon verleden heeft. Het is de heer J. D. Severiens, die vorige week als commentator op de kwestie- Adams zei: „Als het allemaal waar is, wat over Adams in de Eerste Kamer is gezegd, dan moeten ze ook zijn andere oog dicht slaan". Nu is hot Utrechts Nieuwsblad gebleken dat de heer Severiens in de oorlog tien maanden heeft gediend in de Duitse Marine. Het blad weet te melden, dat hij wegens zijn gedragingen in de oorlog voor tien jaar ontzet is ge weest uit actief en passief kiesrecht. H. Stam uit Bakkum ver- de zitting van de nood- Meteen kreeg hij een micro onder zijn neus geduwd om te geven. ^BERICHT £NMI verwacht van heden- weer met enkele wolkenvel- ar overdag ook zonnige perio- Zwakke tot matige wind uit richtingen. Koudere nacht en daar mist. Morgen over- OTer het algemeen Iets hogere dan vandaag, om 11.15 uur). 29 SEPTEMBER °P: 6.37 uur; onder: 18.23 uur. °P: 18.40 uur; onder: 6.00 uur. «water in Katwijk te 3.12 en 15.31 <ex te 11.27 en 23.42 uur. otunmei bestaat uit 24 pagina's In Voorburg heeft een gemeente raadslid voor de Boerenpartij, de heer P. C Jansen, bedankt als lid van zijn partij, omdat hij het met de ontwikkeling in de Boerenpartij rnet eens ls. Hij blijft evenwel lid van de gemeenteraad teneinde, aldus de heer Jansen, de belangen van de Voor- burgse burgerij te behartigen. „Ik kan mij niet verenigen met het feit de spreekbuis te zijn voor deze organisatie, die door de snelle groei het verleden van vooraanstaande leden niet kan nagaan", zo zei hij. De heer Jansen distantiëert zich echter ook van de z.g. noodraad, om dat de leden daarvan, naar zijn mening, van hun positie gebruik gaan maken om een belangrijke rol in de Boerenpartij te spelen. Heksen jacht De kwestie-Adams, die tot de crisis in de Boerenpartij aanleiding heeft gegeven, dreigt overigens tot een soort heksenjacht te leiden, die van beide kanten wordt gevoerd. Eén var. de Kamerleden van de Boerenpartij, de heer P Voogd, heeft al laten weten, dat de aanval van het liberale Kamerlid Baas op ir. Adams nu ook reacties tegen VVD-politici heeft los geslagen. Hij deelde mee. dat hij en zijn politieke vrienden veel brieven en telefoontjes ontvangen, waarin het oorlogsverleden van bekende WD'ers uit de doeken wordt gedaan.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1