EIDSCH DAGBLAD Spaarloon twistpunt in loonadvies S.E.R. Dit jaar ontslag voor rond 6000 werknemers Ruim 11.000 man op straat JAMIN Personeel ontslagen Inbraak in raadhuis richt 1 maart 1860 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1966 No. S1984 acteur E. A. E. van Dlshoeck Redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel i. Lelden - Giro no. 67055 De reden aarom NIET jjrSCHEIDENE dagbladen brachten gisteravond de sen ile mededeling meerdere j op de voorpagina dat volgens letterlijke tekst van het desbe- [ende ANP-bericht „ln een hoek- (P het Binnenhof een bom was eden, die bestemd was om er een skg mee te plegen op de minister Financiën dr. A. Vondeling", it bericht vervolgde: „Het staat niet vast, dat het gevonden voor- een onschuldig, maar angst- :end grapje is, maar de politie jt er rekening- mee, dat de bom levensgevaarlijk projectiel is", ngezien bomaanslagen in ons gelukkig nog niet aan de orde de dag zijn en nuchterheid ook [journalistiek een eerste vereiste idden wij de neiging ten aanzien de publikaitie van deze orntdek- enige terughoudendheid te be lten, temeer nog waar de formu- „Het staat nóg niet vast" enz. fe veronderstelling rechtvaardig st hier inderdaad toch wel van „grap" sprake zou zijn. 'i veronderstelling werd even bevestigd, toen de telex meldde, het veronderstelde projectiel was rkend als de afgeschoten gra- van een bazooka, en dus vol- in ongevaarlijk. datzelfde ogenblik stond ons jt vast: niet publiceren, hier de feiten en de overwegin- laarop wij dit besluit baseerden onbekende, mogelijk een dienst- itige militair, pakt een totaa raarlijk iizeren voorwerp in een ic zak, schrijft er de naam van ondeling op en deponeert dit op linnenhof. dus geen sprake van enig rechtelijk feit: zelfs de kwalifi- „kwajongensstreek" Is o.i. nog loog gewaardeerd, want geen van rier hierboven genoemde hande- houdt enig element van ppigheid" in. hoort een dergelijk onbelangrijk val in de krant thuis? Wij menen niet, een zodanige publikatie be lt naar ons gevoel een devalua- an het begrip „nieuws". zijn journalisten, die dergelijke ipublikaties brachten te recht- lgen met het o.i. gezwollen lezer heeft het recht van atie omtrent alles wat er in treld gebeurt". zouden ons geen journalist en en mogen noemen, wanneer deze uitspraak in beginsel niet harte onderschreven. Maar er erenzen. en die grenzen worden aid door zekere normen, inneer de een of andere gek het |n malle hoofd haalt om in z'n rbroek het Nationaal Monument msterdam te beklimmen om daar tn hoogte van tien meter boven Egane grond een aantal acroba- stunts te verrichten, zal dit ral voor de schrijver dezer rege lden reden zijn om er ook maar letter over te schrijven. u wanneer die onzerzijds ver- ratelde gek nu juist iets minder blijkt te zijn dan wij dachten en ïganisatorische inzicht heeft ge- om een aantal journalisten en otografen van tevoren in kennis ellen van zijn voorgenomen op- i, dan is het voor ons geen meer of deze s :eance krijgt in mate de aandacht van de Ürende en sprekende pers. is dan denkbaar, dat een offi- fan Justitie in Amsterdam, ver- «st door deze z.i. overmatige be stelling en bezield met de ernsti- il om aan deze excessieve mani- .al en perk te stellen, alt een strafvervolging in te stel- terzake van verstoring van de bare rde. De zaak komt voor gerecht en er zal beslist een •caat gevonden kunnen worden, wor zijn cliënt verminderde toe- ainesvatbaarheid bepleit. Waar deze dan op zichzelf hoogst langrijke gebeurtenis getrokken de psychologische en psvehiatri- sfeer, hetgeen tegenwoordig zeer vogue" is EN Is het er, ook ln de kringen van de diverse publiciteits- 13 zelf, zo langzamerhand wel ®*ns dat. vooral in de aanvangs- °de van het optreden van nozems Provo's aan dat optreden over- fee belangstelling ls geschonken, 'door hun activiteiten in belang- ®ate zijn gestimuleerd. ■Plaats van daaruit lering te «o gaan de kranten - althans aantal door met ln hun edities te maken van voorvallen en «nenlssen, die nauwelijks als J* kunnen worden aangemerkt, wj voorbijziende aan het feit, d® «makers" van dat nieuws geen PJ opzet hebben dan Juist ln de c'teit te komen. De afgelopen ®den hebben o.i. toch wel ge- L het streven van bepaalde ®tagsgroepen er bij voortduring wicht is door het plegen van op niet of nauwelijks strafbare «bngen een sfeer van onrust en T*>en te scheppen, welke zich richt tegen het gezagsappa- Amsterdamse politiecommis- van Haaren heeft er recentelijk P gewezen, hoe deze groeperin- oor een reeks van systematisch geraffineerd uitgedachte VAKCENTRALESi „Percentage contant en vrije rest in potje WERKGEVERS „Alles bij elkaar tellen en dan e.ao. keurenn NIETSVERDER (Van onze Haagse correspondent) De regering, die zich in haar jongste verklaring over de loon ontwikkeling zo enthousiast heeft uitgelaten over de (uitwijk)mo gelijkheid van het door de vakbeweging gepropageerde zoge naamde spaarloon, zal nog een moeilijke knoop door te hakken krijgen voor wat betreft dit voor de werknemers voorlopig in de ,.pot" te houden deel van de loonsverhoging-1967. In de Sociaal-Economische Raad, waarin loerkgevers, werknemers en door de Kroon aangewezen deskundigen, opnieuw naar een in de praktijk hanteerbaar loonsysteem hebben gezocht, vormt dit spaar loon namelijk het grote twistpunt. Het advies aan minister Veldkamp (Sociale Zaken) dat de S.E.R. thatis heejt uitgebracht, is dan ook weinig anders geworden dan een verslag van een meningsverschil. de minister een definitief nieuw loon systeem had moeten adviseren, is daarmee zoals te verwachten was niets verder gekomen dan in zijn voorlopig advies van eind 1965, toen er werd gezegd: eerst eens aankijken hoe de zaak zich in 1966 ontwikkelt. De werkgevers en de hun inzichten delende kroonleden herhalen de wen selijkheid, dat er tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid op verzoek van een mini maal aantal landelijke organisaties over een c.a.o.-goedkeuring gepraat moet worden. De vakcentrales waar schuwen dat, als een systeem dat een al te stringente beperking stelt aan de loonkostenstijging, tot zwarte lo nen zal leiden. Een toestand, die spanningen zal doen ontstaan binnen de werkgevers- zowel als de werkne mersorganisaties. omdat de officiële politiek dan de praktijk niet dekt. Houtwarenfabriek vraagt surréanre van betaling In Best heeft de directie van de houtwarenfabriek gebr. Van de Vel den surséance van betaling aange vraagd. Het personeel, dat uit 55 man bestaat, is op staande voet ontsla gen. Van een wachtgeldregeling is geen sprake. Er is geen geld meer in kas. Een maand geleden liepen er al j geruchten over de slechte situatie van het bedrijf. De vakcentrales en enkele kroon leden vormen in de S.E.R. een zij het grote minderheid, die wil dat er voor volgend jaar verschil wordt gemaakt tussen direct in het loon zakje toe te kennen verhogingen en spaarloon. Zij willen, dat er vrijelijk uit de bedrijfstakken die loonsver hogingen kunnen komen, die er mo gelijk zijn. Zij willen wel met de re gering een percentage voor contante loonsverhoging afspreken, omdat de tijdsomstandigheden nu eenmaal een afremming van de consumptie eisen. Maar dan willen zij de hoogte van het spaarloon-gedeelte vrij laten en ook alles wat eventueel teveel aan contante verhoging in de bedrijfstak is afgesproken, naar dit spaarloon overhevelen. Geen verschil De meerderheid van de S.E.R., dus werkgevers en een groter aantal kroonleden wil geen verschil zien tus sen contante en spaar-loonsverho- ging. Die twee dingen moeten een voudig by elkaar worden opgeteld, menen zij, en dan per c.a.o. al of niet door Rijksbemiddelaars worden goed- of afgekeurd. Ook van deze keuring van de con tracten door Rijksbemiddelaars, die het afgelopen jaar voor het eerst weer heeft plaats gehad willen de vakcentrales niets weten. Zij blijven op hun oude standpunt staan, dat er geen goedkeuring van c.a.o.'s nodig is en dat het aan de regering is de ontwikkelingen, die zich op het loon- front voordoen, te volgen, en even tueel achteraf in te grijpen. Loonsysteem manifestaties trachten vooral in de politionele gelederen een op den duur zenuwslopende stemming te kweken, waardoor zij als het ware een geweld dadig ingrijpen provoceren, hetgeen naar het oordeel van genoemde com missaris juist niet de gewenste me thode is om het euvel te bestrijden. Veel efficiënter ware het naar zijn mening aan deze gebeurtenissen zo min mogelijk publieke aandacht te schenken, waardoor de aardigheid er vanzelf af gaat. Maar juist daartoe blijkt een verontrustend aantal pu- bliciteitsorganen niet bereid. Helaas niet ten onrechte is tot leidende journalistieke organisaties het besef doorgedrongen, dat er in de Neder landse journalistiek in de laatste tijd sprake is van een sterk verminderend verantwoordelijkheids- en normbesef. Genoemde organisaties overwegen dan ook het instellen van een studie commissie, welke tot taak zal krijgen een onderzoek te verrichten naar de oorzaken van het hier gesignaleerde j verschijnsel. Gezien de ervaringen van de laatste maanden achten wij het daarvoor de hoogste tijd! DE vraag is begrijpelijk waarom wij vandaag zulk een uitvoerige aandacht schenken aan een voorval, j dat wij gisteren de vermelding niet waardig achtten. De verklaring van deze schijnbare tegenstrijdigheid schuilt niet in het feit, dat wij onze welbewuste afzijdig heid van gisteren achteraf zouden beschouwen als een omissie. Integen deel, wij achten het niet onmogelijk en zelfs waarschijnlijk dat der gelijke „omissies" zich in de toekomst zullen herhalen. Wij menen dat onze lezerskring er recht op heeft om te weten welk standpunt wij te dezer zake innemen en op welke motieven j het is gebaseerd. Wij kunnen slechts hopen en vertrouwen, dat een zo groot mogelijk deel van onze lezers kring voor dat standpunt begrip zal weten op te brengen en het zo mogelijk zal waarderen. N.K.V.: „Geen reden tot paniek" Bijna 7000 personen zijn sinds september 1965 ontslagen als ge volg van bedrijfssluiting, reorgani satie of fusie. Van 1 januari af be draagt het aantal ontslagen werk nemers tot dusver 4700, terwijl er ook nog enkele honderden werkne mers „in stilte" zijn afgevoerd. Bo vendien is er in de eerste negen maanden van dit jaar aan 300 per sonen ontslag aangezegd binnen een termijn van een of twee jaar. De verwachting is, dat het aantal ontslagen aan het eind van dit jaar tot rond 6000 zal zijn geste gen. Een en ander blijkt uit een onderzoek dat „Ruim Zicht", de officiële uitgave van het Nederlands Katholiek Vakverbond, heeft inge steld naar de situatie op de arbeids markt. Verouderd De voornaamste reden tot ontslag was, dat verouderde bedrijven niet meer mee kon komen in de concur rentiestrijd en in financiële moei lijkheden raakten. In een aantal gevallen was sprake van onbe kwame directievoering. Verder leid den onderzoekingen naar doelmatig heid tot reorganisatie en concentra tie van enkele bedrijven, waardoor grote aantallen werknemers overbodig werden. In drie gevallen was het wegvallen van belangrijke buiten landse orders reden tot opheffing van het bedrijf. In een groot aantal ondernemingen betekende de opzeg ging van het bankkrediet de on- middelijke stopzetting van de pro- duktie. Over het algemeen levert de her plaatsing van ontslagen werknemers volgens „Ruim Zicht" geen moeilijk heden op, behalve als het gaat om oudere werknemers en beambten. Gevolgen Omdat het N.K.V. meent, dat de sociale gevolgen van de bedrijfsslui tingen op tijd moeten worden on derkend, heeft het in het overlegor gaan van de drie vakcentralen aangedrongen op de instelling van regionale werkgelegenheidscommis- sies. Ook in de Stichting van de Ar beid zal deze kwestie binnenkort wor den besproken. Het N.K.V. meent, dat er bij 7000 ontslagen op de nog steeds overspan nen arbeidsmarkt en bij een be roepsbevolking van 4.5 miljoen mensen nog geen reden tot paniek is. Toch mogen, aldus „Ruim Zicht", de sociale gevolgen van bedrijfsslui tingen niet al te lichtvaardig wor den beoordeeld, omdat ontslag voor de betrokkenen een pijnlijke en moei lijk te verwerken affaire kan zijn. Verheugend noemt „Ruim Zicht" het, dat de overheid het belang van scholing en bijscholing, mede met het oog op d komende automatise ring en de evolutie in de industriële wetenschap, onderkent. WEERBERICHT Opklaringen Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend droog weer met aan vankelijk veel bewolking, later van het noordoosten uit enkele opklarin gen. Weinig wind en ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 SEPTEMBER Zon op: 06.35 uur; onder: 18.26 uur Maan op: 18.29 uur; onder: 04.50 uur Hoogwater in Katwijk le 02.43 en 15.01 uur; laagwater te 15.01 en 23.10 uur. Dit nummer beataat alt 18 pagina's Prinses Margriet Prof. Berkhof zegent het huwelijk in Het huwelijk van Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zal worden ingezegend door prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar in de theologie namens de Nederlandse Hervormde Kerk aan de rijksuniversiteit in Lei den. Bij het burgerlijk huwelijk zullen als getuigen optreden: mej. H Michelin, dr. L. J. M. Beel. de heei W. F. J. .\Ioerzer Bruyns, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, de staats secretaris van Defensie, de heer II. Schaper en de heer W. J. van Vol lenhoven. Mej. Michelin was destijds bruids meisje bij het huwelijk van Koningin Juliana en Prins Bernhard. De heer Moerzer Bruyns. kapitein van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland. vertegenwoordigt d< koopvaardij als peetvader van de bruid. Prof. Rijpperda Wierdsma is hoog leraar in het staatsrecht in Leiden. De staatssecretaris van Defensie voor de luchtmacht H. Schaper is de voormalige chef van het militaire huis van de Koningin. De heer Van Vollenhoven is een broer van de bruidegom. Een kleine commissie, onder lei ding van de luitenant-generaal b.d. j C. J. Valk, adjudant in buitengewone j dienst van de Koningin, is belast met de voorbereiding van de kerkeiyke plechtigheid. j Tweede gesprek van Erhard met pres. Johnson De Westduitse bondskanselier Er- hard is gisteren in het Witte Huis in Washington zijn besprekingen met president Johnson begonnen. Het ge sprek zou vandaag worden voort gezet. De hoofdschotel is de kwes tie van de Westduitse aankopen van militaire goederen in de V.S. ter compensatie van de kosten van de legering van Amerikaanse troe pen in West-Duitsland. 5000.- vermist In de afgelopen nacht is ingebro ken in het raadhuis van Valkenburg. De nog onbekende daders hebben de brandkast opengebrand en een be drag van naar schatting f. 5000.— ontvreemd. De kwartjes en dubbeltjes hadden ze netje in de brandkast laten liggen. Timmerlieden, die bezig zjjn met de verbouwing van het raadhuis ont dekten vanmorgen de ravage. Zy waarschuwden direct politie en bur gemeester. Acten, registers en andere waardepapieren lagen overal ver spreid in het kantoorlokaal. Het ver moeden is. dat de daders door eeD raam naar binnen zjjn gekomen. De minister-president ran België, P. ran den Boeynants, zijn Nederlandse ambgenoot mr. J. M. 'L. Th. Cals en de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken Pierre Harmei (v.l.n.r.) gefotografeerd tijdens een bijeenkomst in het Cats- huis in Den Haag gisteren. Instorting Door het instorten van een gebouw in de Columbiaanse havenstad Girardot zijn gisteren vijftien personen om het leven ge komen. Drie cafés- werden onder het puin bedolven. Verkeersongeluk DRIE DODEN EN TWEE GEWONDEN Drie personep zijn gedood en twes ernstig gewond by een verkeersonge val, dat vannacht op Rijksweg 54 on der Ittervoort in Limburg heeft plaats gehad. Door nog onopgehelderde oorzaak is een personenauto met vijf inzitten den in een bocht tegen een boom ge botst. Na de botsing vloog de auto in brand. Drie van de inzittenden zijn in de vlammen omgekomen. De slachtof fers zijn de heren Moonen uit Venlo, die de auto bestuurde en J. Janssen en J. Schell, resp. uit Venlo en Steyl. In een ziekenhuis in Roermond zijn m#»i rrst>g le'sel opgenomen de 21-ja- rige G. M. A. Hermans en de 24-jarige J. M. M. C. Janssen, beiden uit Venlo. ..Eerder vrienden dan vijanden" Het Russische en het Amerikaanse volk zijn van nature eerder vrien den dan vijanden en geen twee lan den zouden meer bij een oorlog te verliezen hebben dan de Verenigde Staten en de Sowjet-Fniet, aldus verklaarde president Johnson. De president hield zijn pleidooi voor vreedzame coëxistentie tussen de twee grote mogendheden in een vraagge sprek inet een verslaggever van „Amerika", het tydschrift van het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken, dat in de Sowjet- Unie verkocht wordt. „Als grote mogendheden zuilen onze twee landen ongetwüfeld ver bintenissen hebben die met elkaar in strijd zijn", aldus deelde Johnson het Russische volk mee, „maar er is een verbintenis, die wij, naar ik hoop gemeen hebben: de verbintenis jegens een wereld zonder oorlog". Forse taal tegen Soekarno Het Mohammedaanse blad Karya Bhakti schrijft dat Soekarno de staatsgreep van vorig jaar heeft ge leid en ter dood moet worden ver oordeeld wegens desertie. Vijf actiefronten ln zuid-Celebes hebben de berechting van Soekarno geëist. Hij was bij de coup betrokken, zo zeggen zij in een gezamenlijke verklaring, en heeft gelden van de revolutie misbruikt. Het actiefront van militante stu denten Kami eist intrekking van alle bankbiljetten en postzegels die de beeltenis van Soekarno dragen. BMC krimpt in (Van onze Londense corres pondent) De BMC-automobielfabrieken hebben aangekondigd dat 11 a 12.000 van haar ruim 100.000 ar beiders in Engeland, Schotland en Wales op 4 november ont slagen zullen worden. Dit is tweemaal zoveel dan aanvankelijk werd verwacht. Reeds 18.000 arbeiders in de BMC-fabrieken zijn als gevolg van de huidige bestedingsbeper king op een verkorte werkweek gezet. BMC is Engelands grootste auto- fabriek die onder meer de Austin en Morris maakt. BMC's leveranciers van onderdelen zullen nu ook ge dwongen zijn om vele mensen te ont- j slaan. Deze schokkende mededelig van de BMC-fabrieken kwam vrijwel op het zelfde moment dat de transportarbei ders-bond, de machtigste vakbond uit Engeland, de staking van de 500 chauffeurs in de Longbridge BMC- fabriek erkende. Zy moeten nieuwe auto's uit de fabriek rijden. Ruim 300 van de 500 chauffeurs zijn ontslagen. Zij hadden de directie gevraagd het werk te mogen verdelen, zodat een deel een week werkt en een week vrij heeft. Dan zou er niemand behoeven te worden ontslagen. De directie heeft dit aanbod van de hand ge wezen. Vanavond of morgen zal de gehele fabriek komen stil te liggen omdat de auto's niet meer de fabriek uit kun nen en er geen plaats is om hen op te slaan. Bovendien betekent deze steking dat de transportarbeiders-bond, on der leiding van Cousins, zich nu te gen de regeringspolitiek van Labour keert. De bond wenst ln de huidige moeilijkheden dat de arbeiders het werk onder elkaar zullen verdelen, zodat er geen ontslagen hoeven te komen, maar de regering meent dat dit niet de oplossing la voor de hui dige malaise. De regering zegt dat er in vele andere fabrieken een arbei derstekort is. Vele arbeiders kunnen echter elders geen werk vinden en voor deze mensen zijn volgena de bonden geen voorzieningen getroffen om hen snel om te scholen. De V auxhall - fabrieken hebben al aangekondigd dat met ingang van volgende maand 5000 arbeiders slechte vier dagen per week kunnen werken. Dit is eveneens een gevolg van de huidige bestedingsbeperking. ADVERTENTIE kersenbonbons niet duur wel heerlijk (Sue/ QUe, teutuo Uit het Leidsch Dagblad van 26 September 1866: Op een publieke verkoo- ping te Waddinxveen is in de vorige week een wijnglas ver kocht voor f 64, dat door Ad miraal De Ruyter aan boord werd gebruikt. f De bevolking van het Ko- I ninkrijk der Nederlanden be- I droeg op 1 Januari 1866 I 3.491.796 inwoners. I

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1