EIDSCH DAGBLAD V.S. teleurgesteld Bestuur Boerenpartij vindt actie voorbarig JAMIN Testen BEMONSTER J BRISBANE UISTIG WEER RUSSISCHE RAKETPROEVEN Ida en bijna Helen eisen 200 levens Agent overmeestert berucht inbreker in woest gevecht ROYAL CS, «richt 1 maart 1860 MAANDAG 26 SEPTEMBER 1966 No. 31983 E. A. E. van Dlshoeck icteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57063 Communisten reageren negatief pp voorstellen inzake Vietnam (Van onze correspondent in Washington) Washington is teleurgesteld over de reactie van de commu- jten op de Amerikaanse vredesvoorstellen voor Vietnam, zoals ibassadeur Goldberg die heeft gedaan in zijn recente rede voor Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Maar de merikaanse regering hoopt en neemt aan dat het laatste com- öistische woord nog niet is gesproken. Zij gelooft dat het nprobleem thans is de Vietnamese communisten ervan te over- gen dat de Amerikanen oprecht zijn in hun streven naar vrede dat zij na een redelijke overeenkomst werkelijk hun troepen |en terugtrekken. Amerikaanse benadering realistisch is en zal werken, zodat het bloedbad in Vietnam tenslotte veld zal ruimen voor een touwtrekken aan de con- ge daar dat de Amerikaanse positie ferentietafel, waaraan bijna nie- Goldberg zo geformuleerd werd mand ontkent dit de communisten een aantal uitstekende troeven in leve stel 1 pzetten der bombardementen na communistische verzekering dat Hindering van de oorlogsonder- delingen volgt, terugtrekking der Jenlandse troepen onder interna- gr aal toezicht, erkenning van de cong als een der gesprekspart- dat de communisten de Ame- anse oprechtheid kunnen testen hun die nietskostende verzeke- te geven en naar de conferentie- te komen, nadat de Amerika an- lombardementen zijn stopgezet. 'esteUjke VN-kringen ls dan ook afgelopen dagen gezegd: als de misten aan de Amerikaanse ttheid twijfelen, laten zy dan en; in de huidige situatie is niets g akkelijker. Touwtrekken tadar van plan ^om zijn functie jneer te leggen Kadar, de leider van de xse communistische party, is ilan af te treden, is gisteren meegedeeld ln door- welingelichte kringen in Boe- Verwacht wordt, dat Kadar it congres van de Hongaarse lunistische party dat in novem- gehouden zal worden, zyn Ie van partyleider zal neerleg- een ander in zijn plaats zal benoemd, ir zou al enige tyd geleden het er by neer hebben willen leg- onder meer wegens zyn slechte Idheidstoestand Hy was aan we- )p het vliegveld van Boedapest Brezjnew, de leider van de Sow- ssische communistische party, ag aankwam. Brezjnew in Joego-Slavië geweest. Het is bekend of Brezjnews bezoek aan [arije verband houdt met Ka- toekomst. Kadar, die nu 54 jaar erd leider van de door Moskou mde regering van Hongarye na oislukte opstand van 1956. Hy toen beschouwd als een guns te- van Chroesjtsjow, maar zyn po- bleef ongewyzigd na Chroesjt- sval in oktober 1964. ssers hebben in een baad, onge- 40 kilometer van de Australische ts Brisbane, een zeemonster ge- dat eruit zag als een uit haar hten gegroeide slang. Volgens de i had het monster een lengte ongeveer 9 meter en was het dik als een man. Het was grys zwarte vlekken en had by het iet water rijzen een zuigend ge- gemaakt. Dat heeft boerenleider H. Koekoek de samenwerkende raadsfracties in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant laten weten in antwoord op hun initiatief om een noodraad in te stellen, die de Boeren partij moet zuiveren van elementen met een oorlogsverleden. De nood raad zal worden gevormd door een vyf tiental fractieleiders voor namely k uit niet agrarische gemeenten. Het hoofdbestuur vindt deze actie voorbarig. De heer Koekoek heeft meegedeeld, dat het hoofdbestuur de ongeruste raadsfracties niet zal te genwerken, wanneer zij bezwarende jzen over het oorlogsverleden van ir. Adams weten aan te voeren. Wel zal de heer Adams de gelegenheid moeten worden geboden zich tegen over eventuele beschuldigingen te ver dedigen, aldus de boerenleider. De Boerenpartij wil een rechtvaardige behandeling van de affaire en zal ADVERTENTIE I.E.B.A. - LEIDERDORP fEERBERICHT 6 Bilt verwacht van heden- tot ftonavond in het algemeen veel Klklng, maar in het zuiden van |hnd ook verspreide opklaringen, wegend droog weer. Zwakke i maar later in het waddenge- I matige wind tussen noord en jfdwest. Weinig verandering in ;uur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 27 SEPTEMBER 6.33 uur; onder: 18.28 uur. 1 op: 18.18 uur; onder 3.40 uur. te Katwyk te 2.07 en BIL, laagwaiter te 10.18 en 22.33 u. i dommer bestaat alt 18 pagina's handen zullen hebben. Maar er zyn ook kringen die zich afvragen of de Vietnamese communisten niet der mate dogmatisch tegen de Vietnam - oorlog aankijken, dat zy geen ruimte laten voor onderhandelingen voordat de Amerikanen pricipieel hun onge lijk bekend hebben, terwyl het ook nog altyd mogeiyk is dat zy geloven de oorlog te kunnen winnen, als ge volg van de oorlogsmoeheid der Ame rikaanse bevolking. Tenslotte moet de vraag gesteld worden of de rede van Goldberg by de Amerikanen principieel hun onge- druk van Amerikaanse oprechtheid gewekt zou kunnen hebben. Zoals be kend hebben de communisten altyd weinig vertrouwen in éclatante ini tiatieven in de schynwerpers van de wereldpubliciteit en geloven zy eer der in geheime diplomatie. Boven dien gaan de Amerikaanse uitspra ken over oprechte vredelievendheid niet alleen nog altyd gepaard met grootscheepse bombardementen op Noord-Vietnam, maar bovendien vie len zy de afgelopen dagen samen met een aankondiging van minister van Defensie McNamara, dat de produk- tie van oorlogsvliegtuigen met dertig procent wordt verhoogd, terwyl ook juist bekend geworden is dat het Opbouw Daarnaast gaat de militaire op bouw van de Amerikanen in Zuid- Vietnam gestaag voort. Amerikaanse correspondenten in Saigon rappor teren steeds vaker dat Amerikaanse militairen thans openlyk spreken over een drastische uitbreiding van de oorlog, zelfs tot troepenlandingen in het zuidelyk deel van Noord-Viet nam toe. Uiteraard vormen deze uitspraken en feiten niet bepaald aanwyzingen dat gematigheid en diepe overtui ging van de noodzaak tot het terug draaien der oorlogsspiraal in Viet nam ingang hebben gevonden in Washington. Vele neutrale waarne mers achten de kans groot dat de communisten in Vietnam, die al eens eerder slechte ervaringen hadden met onderhandelingen met Westerlingen, liever fanatiek zullen doorvechten dan ingaan op Amerikaanse voor stellen. Noodraad wil zuivering (Van onze parlementaire redactie) Het hoofdbestuur van de Boerenpartij zal ir. Adams vragen zijn zetel in de Eerste Kamer ter beschikking te stellen als de gerechte lijke uitspraak in het conflict tussen hem en de liberale senator ir. J. Baas ten nadele van ir. Adams zou uitvallen. Het verkeer op de rijksweg van Rotterdam naar Dordrecht raakte gistermiddag volledig ge stremd, toen ter hoogte van Hen drik Ido Ambacht een personen auto in brand vloog. De wagen, het eigendom van de 26-jarige W. Pijpe uit Beverwijk, brandde volledig uit, omdat de Ridder- kerkse brandweerwagens vastlie pen in de kilometerlange file, die zich tengevolge van het ongeval vormde. Men moest teneinde raad het verkeer over één baan weer vrij geven om de brandweerauto's ter plaatse te krijgen. Voorzichtig reed het verkeer toen langs de als een fakkel brandende wagen waarin van tijd tot tijd explosies plaats hadden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. i Foto LD/Holvast daarom niet binnenskamers een me ning vormen, maar de uitspraak van de rechter afwachten. Met de noodraad willen de vyftlen raadsfracties een herhaling van de kwestie Adams voorkomen, zo heeft de initiatiefnemer, de Ryswijkse frac tieleider J. Looman, toegelicht. Het doel van deze interne controle is om nog voor de komende kamerverkiezin gen in mei te kunnen aantonen, dat geen elementen op openbare posten zitting hebben, waarop kritiek moge- iyk is wegens hun houding in de oor logsjaren. De liberale senator ir. Baas heeft inmiddels verklaard niet bereid te zyn de namen te verstrekken van de vier oud-leerlingen van de Emmer land bouwschool, die zyn verhaal in de Eerste Kamer over het oorlogsver leden van ir. Adams zouden kunnen bevestigen. Hy meent dat hy in zyn verklaring, die door ir. Te Velde uit Assen is bevestigd, voldoende duide- lyk is geweest. Volgens ir. Baas zyn twee verklaringen in het Nederlandse recht nog altijd voldoende om iets bewezen te krijgen. Steunpilaar Volgens ingewyden zal het boeren leider Koekoek zeer zwaar vallen ir. Adams te laten vallen. Immers ir. Adams is een van de eerste leden van de party en behoort tot de wei nige ideologische steunpilaren. Bo vendien bestaat er tussen Koekoek en Adams een goede persoonlyke band. Adams is de intellectueel achter Koekoek en heeft daardoor een ster ke, zy het weinig bekende machts positie. Hoewel Koekoek de pretentie heeft alles van landbouw en landbouwpro een echte agrarische deskundige niet missen. Reeds jaren geleden, lang voor de grote opgang van de party, vond hy deze in de landbouwinge nieur Adams. Deze is ook vast mede werker van „De vrije boer", het par tyblad van de Boerenpartij. Zijn by- dragen behoren tot de belangrykste in dit blad. Gezien de goede persoonlijke band, die tussen Koekoek en ir. Adams be staat, kan nauwelyks worden aange nomen dat Koekoek niet op de hoogte was van het „foute verleden" van ir. Adams. ADVERTENTIE biscuits niet duur wel heerlijk President Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek is za terdag per vliegtuig op het eiland Zanzibar aangekomen. Nasser werd verwelkomd door Abeid Ka- roeme, eerste vice-president van Tanzania, een gewezen zeeman bij de koopvaardij, die na de af zetting van de sultan in de bloe dige revolutie van januari 1964 de macht aan zich trok. Hij is num mer een in Zanzibarpresident Julius Nyerere is leider van de verenigde republiek van Tangan- jika en Zanzibar (bij afkorting: Tanzania). Op de foto: mevr. Karoeme, minister van Defensie Himidi, president Nasser en vice-presi dent Karoeme. Sow jet stuwraketten zullen vanaf vandaag tot en met 25 oktober naar de Stille Oceaan gelanceerd worden, ongeveer 2900 km ten oosten van To kio, aldus een officiële bekendmaking in Moskou. Het is de tweede serie Sow jet-proe ven in de Stille Oceaan in korte tyd. Een vorige serie, die 24 augustus aan gekondigd werd zou tot 25 oktober duren maar werd op 6 september be ëindigd. Schepen en vliegtuigen worden ver zocht uit het doelgebied te blijven tussen 12.00 en 24.00 uur plaatseiyke tijd. Het doelgebied is een cirkel met een straal van 73,6 km op 37 graden 14 minuten noorderbreedte en 172 graden 49 minuten oosterlengte. Twee ivervelstormen boven Japan Noord - Brabant slaakt zuclit van verlichting D» twee wervelstormen Ida ei Helen, die in het afgelopen weekein de Japan hebben getroffen, hebben aan tenminste 197 mensen het leven gekost, 123 personen worden nog ver mist en 711 mensen hebben verwon dingen opgelopen. Wat de schade betreft zyn 9100 wo- blemen te weten, kan hy in zyn partij ningen geheel of gedeeltelyk vernield. Bijna 68.000 personen zyn dakloos ge worden. Op talrijke plaatsen zyn de spoorwegen vernield. Voorts zyn 166 bruggen weggeslagen en vele tele foon- en telegraafverbindingen ver broken. Acht schepen zyn gezonken, zeven gestrand. Drie dorpen aan de voet van de berg Foedji zijn byna ge heel onder een aardverschuiving be dolven. Volgens de weerkundige dienst ging Ida gepaard met de krachtigste stor men (325 km/u) die ooit in Japan zyn geregistreerd. De tyfoon beweegt zich op het ogenblik in noordelijke richting met afnemende windkracht. Men verwacht dat hy in oostelyke richting naar de Stille Oceaan zal te rugbuigen. In Tokio dat aan de rand van het rampgebied ligt. had de storm nog niet de helft van de kracht van die by Foedji. De kracht was echter nog ruim voldoende om venstors te ver brijzelen, daken af te rukken en neonreclames en hoogspanningslei dingen te vernielen. Honderden in woners van Tokio werden in hun slaap opgeschrikt door het natuurge weld. Eén vertelde dat hy wakker werd door het koude water dat op zyn gezicht viel. nadat de wervelwind het dak boven zijn slaapkamer had afgerukt. De verliezen van de wervelstormen zyn de grootste sinds de tyfoon van september 1959 toen ruim 5000 perso- (Van onze Bredase correspondent) Een beruchte inbreker, die eind juli uit het huis van bewaring in Breda was ontsnapt, Is zaterdagavond op de provinciale weg by Oosteind, in de gemeente Oosterhout, gearres teerd. De man was in gezelschap van een 27-jarige Tflburger, die korte tijd later ook kon worden ge pakt. De arrestatie van de inten sief gezochte gangster was het ge volg van het moedige optreden van de 34-jarige rayon-hoofdagent R. P Adriaansen uit Oosteind, die aan vankelijk alleen en zonder gebruik te maken van zyn vuurwapen de 31-jarige woest vechtende rover heeft overmeesterd. Omstreeks kwart over zeven kreeg de heer Adriaanse tjhuis melding, da/t op de provinciale weg twee mannen met een defecte auto stonden, die kennelyk dronken waren. Hoofd agent Adriaansen reed naar de aan geduide plaats, zag twee mannen, die achter een blauwe Ford Hepen te du wen en herkende onmiddellijk de veel gezochte uitbreker en sprong op hem af. De tweede man die het resultaat van de worstelparty niet wilde af wachten, vluchtte het veld ln. Ter wyl de hoofdagent met de bandiet vocht, kreeg hy assistentie van eni ge burgers. Gezamenlyk slaagde men er met de grootste moeite in de man in bedwang te houden. In middels waren twee patrouilleauto's van de Oosterhoutse politie versche nen. De bemanning van de eerste achtervolgde de vluchteling, die nog in het veld liep. Zy kregen hem te pakken. De twee mannen, zyn daar na overgebracht naar het politiebu reau in Oosterhout en opgesloten. Licht gewond Een van de burgers die hoofdagent Adriaansen by de arrestatie hebben geholpen, ls licht gewond geraakt. Terwyl de agent de bandiet op de grond in bedwang hield, wilde een van de helpers de wild slaande en schoppende kerel by de benen vast houden. Deze gmg echter zo te keer. dat de burger een trap tegen het hoofd kreeg en een scheurwond opliep. Met de arrestatie van deze Inbre ker-uitbreker is de rust weergekeerd in menig politiekorps. By toerbeurt zijn korpsen van Zuid-Limburg tot Noord-Brabant. in staat van alarm geweest op geruchten, dat de man zich in de buurt bevond. Vooral de mobiele eenheid van de Rykspolitie in Eindhoven ls vaak 's nachts naar hem op zoek geweest. De Oosterhoutse politie was begrypelyk zeer ingenomen met het optre den van hun collega, dat geleid heeft tot de arrestatie. Vooral de korps chef, hoofdinspecteur W. Waas, heeft veel waardering voor de heer Adriaansen. Toen hy de bandiet wil de arresteren, kon hy niet weten, dat geen van beide bandieten ge wapend was. Er is heel wat moed u„, - i voor nodig om zonder eerst je pistool "e" e kwamen, JaPan tt trekken een zo gevaarlijk bekend 'ur d00r wervelstormen 'staande man als Lugters aan te val- bezocht. Ida was de 26ste van dit ien. meende hij jaar. De weerkundige dienst heeft in tussen de komst aangekondigd van j een nieuwe tyfoon, genaamd June, j die over enkele dagen midden-Japan in de loop van de zaterdagavond kan bereiken.IzUn in het Oosterhoutse politie bureau vele telefonische gelukwen sen binnengekomen, tot uit Heerlen toe. De arrestant was daarvan on kundig, want op da»t inotueujc auep hy. Misschien van opluchting, dat de zinloze gevechten nu afgelopen waren. Misschien om zyn roes uit te slapen, want by zyn arrestatie ver keerde hy inderdaad onder invloed van drank. Hy vertoonde duideiyk tekenen van een ongeregeld leven. De politie noemde hem wat verwilderd. De twee mannen zullen waarschyn- lyk vandaag voorgeleid worden aan de officier van Justitie ln Breda. Voor de beruchtste van het tweetal zal dat vermoedelyk betekenen, dat hy weer opgesloten wordt ln het hulj van bewaring, omdat niet vast staat dat hy zich na zyn ontvluchting heeft schuldiggemaakt aan een misdryf in het arrondissement van de Bredase rechtbank. Op deze grond kan men hem geen voorarrest opleggen. Voor de Tilburger ligt de zaak anders. Hy heeft al tientallen veroordelingen achter de rug en kan nu worden be schuldigd van medeplichtigheid aan de vlucht van de ander. ADVERTENTIE I •chrijfmachlnefabriek Rooseveltstraat 20 Lelden Gelukwensen izie pagina (Sue/ t Uit het Leidsch Dagblad van 25 September 1866: f De plechtige herdenking f van het 50-jarig grootmees- f ter schap van Z.KH. Print Frederik bij de orde der Vrij- f i metselaren, die wegens het j x heerschen der cholera was I J uitgesteld, is thans bepaald I op 25 November a.s. te 's I Hage en twee dagen later te Amsterdam. De heer J. J. Brouwer t hoofdcommies aan het post- kantoor te Rotterdam, gebo- t ren te Leiden, heeft Zondag herdacht zijn 50-jarigen l dienst bij het vak der poste- f x rijen en tevens die betrek- king, na bekomen eervol ont- slag en pensioen, nederge- legd. J

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1