Vera Caslavska trok wit weg... Nederland triomfeerde met 87 - 71 punten MOOI BEGONNEN ERELIJST VAN DORTMUND LDV wint opnieuw met klein verschil Schandaal dreigde Pech voor Steylen Koersen Hilversum PAGINA 10 LEID8CH DAGBLAD MAANDAG 86 SEPTEMBER R Natalia Kiitsjinskaja hielp het gouden meisje van Praaguit een schone droom (Van een speciale verslaggever) Dortmund, zondagavond Niet Vera Cas lavska, het gouden meisje van Praag, maar het 17-jarige Russinnetje Natalia Kutsjins- kaja is de luid bejubelde koningin van de zestiende wereldkampioenschappen turnen geworden. Het prille schoolmeisje uit Leningrad, dat in de achtkamp met miniem verschil achter Vera Caslavska op de tweede plaats was geëin digd, hielp de Tsjechische, die op vele inter nationale toernooien grote triomfen heeft ge vierd, op de slotdag op niet mis te verstane wijze uit een schone droom. Driemaal veroverde Na talia Kutsjinskaja goud en evenzovele malen moest een wit weggetrokken Vera Caslavska haar teleurstelling verbijten. Na de ceremonie protocolair van de vrije oefening, het nummer dat ze eenvoudig niet kon verliezen, werd het verdriet de Tsjechische te machtig. Luid snik kend moest de blonde Praagse door haar train- ster naar de kleedkamers worden gebracht. Nederland Het was allemaal zo mooi begonnen voor Vera. Nadat ze bij het paardspringen met een fraaie hand-stand-overslag haar wereldtitel van Praag had geprolongeerd, twijfelde niemand eraan of ook op de andere onderdelen zou zij hoge ogen gooien. Het liep allemaal anders. Op de brug met ongelijke leggers kwam de eerste teleurstelling. De Tsjechische liet een bijzonder fraaie oefening zien, waarmee zij door gedurfde staaltjes de volkomen uitverkochte Westfalenhal keer op keer ingehouden kreten van schrik ontlokte. De jury waardeerde de demonstratie met 9,666 punten, naar verhouding maar matig en dat was de kans voor de kleine Natalia, die volkomen onbevangen een zeker zo gedurfde oefening ten beste gaf. De jury ging eenstemmig tot 9.800 en dat leverde de Russin de eerste gouden medaille op. ff A nf\F 1Z¥ 4 D resterende drie onderdelen verstek IlAIuJEj IVLAr (laten gaan. Een illusie armer werd ook de Italiaan Franco Menichelli. Dat de klap hard was aangekomen. De Romeinse student, in Tokio bleek op de evenwichtsbalk. Voor het eerst kwam er een hapering in het optreden van de Olympische kam pioene, een foutje dat ze haast on zichtbaar camoufleerde. Vera leek nog onaantastbaar toen haar cijfer <9,833) op het scorebord kwam, want Kutsjinskaja zou daar minimaal 9,850 tegenover moeten stellen om gelijk te komen. De Russische kampioene wil de echter méér dan gelijk komen. In een gedurfd tempo zweefde zij over de balk en ze verwerkte zonder moeite de lastigste onderdelen. Toen daarna de bordje van de jury omhoog gingen en onder andere tweemaal het maximale cijfer tien werd getoond, kon Natalia zich opnieuw opmaken voor een gang naar het erepodium. Het zou niet de laatste keer wor den, want ook op vrije oefening ver overde de Russin goud. Overigens le verde de Kür bijna nog een onver wachte sensatie op. Want nadat Ve ra Caslavska op muziek van de Mol- dau een wondermooie oefening had laten zien (9,833) en Natalia Kutsjinskaja op een liefdelyke me lodie tot 9,900 was gekomen, toonde Zinaida Drouginina, dat het nog be ter kon. De jury ging voor haar tot 9.933, de hoogste waardering van het toernooi. De donkerharige Russische schone had echter in de verplichte en keuzeoefeningen teveel verloren om hoger te grijpen dan brons- Olympisch kampioen op de vrije oe fening, turnde op zijn specialiteit wel spectaculair en vol tempo, doch zijn kür bevatte tie veel slordigheden om hem meer dan een bronzen medaille te leveren. Het goud ging naar Na- kayama, die met een oefening waarin tientallen salto's en flik-flaks waren verwerkt de jury 9.75 punten afdwong. Ademloos Kracht In de morgenuren, toen de heren de toestelfinales afwerkten, kwam de kracht van de Japanse formatie nog eens duidelijk naar voren. De Ja panners veroverden liefst drie gou den medailles, terwijl de Russen door individueel kampioen Michael Voro- nin en Serge Diamidov beslag leg den op twee kampioenschappen. De titel bij het paardvoltigeren bleef, zoals verwacht, in handen van de wereld- en Olympisch kampioen Misoslav Cerar. Het meesterschap van de Aziaten, die in Aginori Na- kayama hun succesvolste vertegen woordiger hadden, kwam het spre kendst tot uiting in de volledige ibriomf bij het paardspringen en het rek. De ongelukkigste man van zondag was ongetwijfeld Sjuji Tsurumi, die zich voor alle zes de finales had geplaatst en daarmee blijk had ge geven van een bijzonder grote veel zijdigheid. De kleine Japanner blesseerde zich echter bij de ringoe- fening en moest daarom in de nog Ademloos heeft de uitverkoch te zaal zitten kijken naar Miroslav Cerar, die bij het paardvoltigeren Ijzig kalm eerst tweemaal het volle dige paard benutte en daarna met hoge scharen het publiek in verruk king bracht. Met zijn spectaculaire stijl deed de Zuidslaaf kort daar na ook nog een greep naar het goud op de brug. Op dit toestel moest hij echter zijn meerdere erkennen in de Russen Voronin en Diamidov, van wie de laatste de titel opeiste. Krachtturner Diamidov, die weigert op zekerheid te turnen, nam ook nu weer alle risico's en ditmaal had de Rus geluk. Alles lukte en toen ook de naar hem genoemde „Diamidov- draai", die hij vorig jaar tijdens het Europese kampioenschap in Antwer pen voor het eerst liet zien, slaagde, stond de nieuwe wereldkampioen vast. Michael Voronin veroverde naast zijn titel op de twaalfkamp ook nog het kampioenschap op de rin gen. Nadat hij begonnen was met twee stuts tot handstand, drukte de Rus breedtestanden volledig uit, waarna hij met een zogenaamde plank en een schroefsalto af de feil loze „show" besloot. Met 9-90 pun ten bracht Voronin zijn gemiddelde over de twaalfkamp (9,85) nog een vijfhonderdste punt omhoog. Voro nin, die zich als enige tussen het Japanse geweld op de paardsprong, had weten te werken, zag zijn kan sen verloren gaan, omdat hy even als Endo zyn handen in de verboden zone plaatste, hetgeen hem op een reglementaire aftrek van een volle dig punt kwam te staan. Daardoor werd de paardsprong een volledige Japanse aangelegenheid met de Olympische kampioen Haruhiro Yamashita, die in Dortmund om onbekende redenen onder de naam van zijn vrouw (Matsuda) starbte, Vera Caslavska bij de afsprong van de brug met ongelijke leggers. Voor de Nederlandse dames, die voor het eerst sedert de Olympische Spelen van Rome weer met een com plete ploeg op een groot toernooi ver schenen, zijn de zestiende wereld kampioenschappen niet slecht ver lopen. Met een veertiende plaats in het landen klassement, waarvoor 22 ploegen werden geklasseerd, be staat er geen reden tot ontevreden heid. Het is nu eenmaal een vast staand feit dat men een achterstand van vele jaren niet in een kort tijdsbestek kan wegwerken. In Dortmund is gebleken dat het KNGV op de juiste weg is, al zal er nog bijzonder veel vooral aan de balletvormen moeten worden gedaan om in de toekomst mee te tellen. De beste Nederlandse vertegen woordigster in het individuele klas sement was meervoudig Nederlands kampioene Ria Rietveld met een 69- ste plaats. Ans Heerschop, die na de verplichte oefeningen leidde, kon haar zenuwen rriet. voldoende baas en verloor onder andere door een val van de evenwichtsbalk vele tien den punten. De Hüversumse bezette achter Margo Klees (80ste) de 83ste plaats. Heren Twaalf kamp: individueel Michael Voronin <Sowjet-Unie). Landenteams: Japan. Vrye oefening: Akinori Nakayama (Japan). Paard- voltige: Miroslav Cerar (Zuid-Sla- vië). Paardsprong: Haruiro Matsuda (Japan). Ringen: Michael Voronin (Sowjet-Unie). Rek: Akinori Nakaya ma (Japan). Burg: Sergei Diamidov (Sowjet-Unie). Dames Achtkamp, individueel: Vera Caslavska (Tsj.) Landenteams: Tsjecho-Slowakije. Vrije oefening brug met ongelijke leggers en even wichtsbalk: Natalia Kutsjinskaja (Sowjet-Unie). Paardsprong: Vera Caslavska (Tsjeph). De Nederlandse damesploeg bezel met 348.988 punten een veertiende plaats in de algemene rangschikking. In de eindrangschikking van de achtkamp bezetten zij de volgende plaatsen: 69. Ria Rietveld 70.830; 80. Margo Klees 69.997; 83. Ans Heer schop 69.698; 99. Thea Belmer 68.532; 101. Frietje van Essen 68.229; 119 Femy Klunder 66.598. Er werden in totaal 156 dames RDG met 11-9 verslagen HölXAE als beste. Nakayama veroverde zijn tweede gouden medaille aan het rek, waar hij met zijn afsprong, een schroefsalto uit reuzenzwaai over de rekstok heen, het publiek tot (Van onze dammedewerker) Ook in de tweede ronde van de stryd om de Nederlandse damtitel voor clubs is het Leidse LDV aan de winnende hand gebleven. De op vallendste prestatie leverde lands kampioen Joseph Blankenaar, die zich na de onverwachte nederlaag tegen Huizum, revancheerde met een 3-17 overwinning op Excelsior uit Den Bosch. In een 5% uur durende wedstrijd tegen het Haagse RDC be haalde LDV uiteindelijk slechts een kleinere zege (9-11) dan tegen het eindspel algemeen werd verwacht. De Leidenaars, toch al gehandicapt door het niet meespelen van Heemskerk en Van Leeuwen, moesten Varkevis- ser en Van Maaren missen hetgeen een geduchte verzwakking betekende. Ook nu weer bleken Ong en Huis man voor het eerste tiental een wei- ovationeel applaus bracht. Voor de I kome versterking. Ong speelde de toch echt niet zwakke Scheerer een voudig van het bord en Huisman miste op een haar na de winst tegen de oud-Surinamer Balak in een par ty vol venijnige dreigingen. Ook Uittenboogaard was er weer ineen reeks dwangzetten en de tijdnood stelden diens tegenstander Van Duyvenbode voor onoplosbare problemen. Bronstring, Slegterhorst en Klein, aan de bovenste borden stelden door remises de verkregen voorsprong aan de lagere borden veilig, waarna on danks nederlagen van Van Hoeve en Zaalberg en dank zij een overwin ning van Klinkenberg de 9-11 eind stand werd bereikt. Uitslagen Ereklasse: RDG-LDV 9-11: Ons Genoegen-Constant 9-11; Gezelig Samenzijn-Huizum 12-8; Excelsior-Joseph Blankenaar. Con stant, Ercelsior en DC Huizum 2 pnt; 7 en 8 RDG en Ons Genoegen 0 pnt. Drafinterla nd Nederla nd - België (Van medewerker) Vol optimisme zag het overvolle Duindigt gisteren de laatste draverij van de NederlandBelgië-strijd tegemoet. Met een comfortabele 58-47 voor sprong leek de overwinning zeker. Maar de schrik sloeg de Nederlandse aanhang om het hart toen in de koers voor de oudere paarden de grote troef Carlos Pluto met een veel terreinkostende fout begon en achter aan belandde. De Belg Silver D nam met grote voorsprong de leiding, ge volgd door Unité, maar de draf van de koploper was zo slecht, dat deze, hoewel wat laat, werd uitgeschakeld. De door de Belg Remi Bals gestuurde Unité leek nu op de zege af te gaan, maar met een hartveroverende eind sprint redde Bouwhuis met Cherie Spencer de eer en zegevierde onder groot enthousiasme in een prima 1.20.8 km tijd. Achter Unité werd de Belg Timour derde vóór Ultimatum en Axkit Hollandia (totaal 87-71 pt.). Bij de driejarigen zorgde Hairos Il-dochter Elisabeth Hollandia (Vergay), die in de laatste bocht vrijwel kansloos achteraan lag, met een flitsende eindspurt voor een fraaie 1.23.3 zege. De foto wees uit dat de Belg Bobine twee- de was vóór El Hadie en Emberiza S (34-20 pt.). De koers voor vierjarigen werd een Belgische zege, daar Argus (Vereecke) Dominica en Duchesse Mac in 1.23.3 klopte. Diana R. die lang leidde, fouteerde en werd vierde (24-37 pt.). In de laatste bocht kwam de in opmars zijnde Diogen ten val en moest de strijd staken. In het omlijstende programma, waaraan ook meerdere Belgen deel nomen, zegevierde Piet Smit in de openingsdraverij met. C van Rood en Noot. De Belg Armeboer sprong door het stek. zodat Empereur Mac tweede werd voor Eliza Mac. Blauwe Valk S (S. v. Dooyeweerd) (w. f. 12.80), verraste in de eerste af deling van de Prijs van Den Haag door een vlotte 1.24.- triomf op Donk de V en Avirt Scotch. Aat Harmsen leverde een voortref felijke prestatie met Dean Hollandia in de tweede afdeling. Hoewel als prys eerste gestart was hij na een ronde Blauwe Valk s"(s! naar de vierde plaats afgezakt en 1.24.-. 2 Dirk de leek kansloos. In het laatste rechte 3%, eind sprak Harmsen echter de zuinig Me afd. l ^caoi Hollandia (A J. C gespaarde reserves van zijn paard Harmsenj L26.9, 2. Benny Hollandia, aan, lanceerde zyn slotaanval en klopte overtuigend in 1.26.9 km-tijd de leidende Benny Hollandia. Darling Adrie V werd derde. lm het Joohems Memoriaal werd de koploper Lex Hamover uitgeschakeld. Zaïnto (Bosveld) zegevierde door na felle strijd Olivier B achter zich te houden. Jour de Jaca, dlie meerdere malen fouteerde, werd derde vóór de Belg Troupier. De Prijs van Sterrebeek, over 1600 meier, werd na een opwindend duel op foto beslist ten gunste van Bret- teur P (Wagenaar jr.), die op de streep Anastasia Hamover klopte. In de ren om de Lucas Bols-prijs bleef Henik v. d. Kraats met Eviam meester over de door Rance gereden Canubronme. De tweede koers voor volbloeds werd een verrassende zege voor Shepherds Purse (Perkins) (w. f 11.-) gevolgdd oor Verona Wendy en Oase, waardoor het trio f. 3407.voor f. 1.- braoht. Uitslagen Prijs Haag. 1ste afd: 1. Tinga. 3. Darling Adrle V. 2 30, 1.40, koppel 10. 3. El m 3.50. 2.40. koppel 21.80. cov. il',10 Beneluxprijs1. Argus <M, Vereecke) ;rdam: 1. Cherie Spen koppel 8.70. Prijs van (J. Wagenaar Jr. Jour de Java, wl. 8.40, pl. 2.70, 1.70, >ppel Pn s 1120.5. 2. Anastasia rt. 6.10 pl. 2 80, 2.80, koppel 31.20, ov. 5.70. Wlllyprljs: 1. Shepherds Purse (P. 'erktns). 2. Verona Wendy. 3. Oase. rt 11.-. pl 3.10 1 90. 7 40, koppel 28.-, ov. 4.10. trio 3.407.-. To ta lisa tor-omzet f 384.626 50 0 Ruim een uur lang heeft het fluitend en joelend publiek zaterdag in de vooravond de wereldkampioenschappen turnen opgehouden. In tegenstelling tot de wijze van jureren bij de heren, waar alleen het eindcijfer bekend wordt gemaakt, heeft men bij de dames de zgn. open waardering, waarbij het cijfer van elk jurylid wordt ge toond. Het oponthoud ontstond toen de Amerikaanse Doris Brause op de brug ongelijk een oefening liet zien met vele nimmer getoonde onderdelen. De in Duitsland geboren Amerikaanse kreeg tweemaal 9.7, tweemaal 9.9 doch van het Japanse jurylid Arakawa slechts 9.6. Bij het verschijnen van het eindcijfer, 9.766, ontstond een gejoel, dat ruim een uur zou duren. Terwijl tussen de podia driftig werd geconfereerd en de voltallige Amerikaanse ploeg in tranen uitbarstte, eiste het publiek herziening van de waardering. Toen de Russische Dimidenko, die als hoofd- scheidsrechter fungeerde, daar niets van wilde weten, verdacht men haar en het Japanse jurylid van onregelmatigheden. Doris Brause had namelijk een zeer goede kans om zich te plaatsen voor de brug ongelijk, waardoor een Japanse of Russische turnster zou moeten afvallen. Ook na het overleg op het hoogste niveau werd het cijfer niet gewijzigd en pas toen men dreigde de wedstrijden volledig te staken werd het uiteindelijk rustig. Met een lachend gezicht is Aad Steylen zondagmiddag uit Dordrecht vertrokken. Niet alleen had hij een 20 km. wegwedstrijd op zijn naam geschreven, doch tevens met een nieuw Nederlands record revanche genomen voor zijn falen in Boeda pest. 's Avonds in Heenvliet lachte hij niet meer toen een lid van de or ganisatie hem opbelde en zei dat het record niet kon worden erkend, om dat het parkoers 390 meter tekort Aad Steylen, eens 800 meter kam pioen van Nederland, thans Neder lands kampioen op de Marathon was De uitslagen van de zaterdag gehou den draverijen Luider pl. 3.60, 2.20, 3.-. koppel Eerenberg) ^1. koppel 4.40. Eerly 130. Gretaprljs 2. Dagmar; 3. Dead Heat: Conmy Bouwhu is1 .'22.72 wl. 5.60 en 6 -, pl. 2.ao en z.zv, u.w, koppel 11.40 en 4 60, cov. 2.30 en 2,60, trio 483.10 en 543 40. Elsprils1. Frieda O (M. Bouwhuis) 1.31.-, 2. Fleetness V, 3. Flair S. wl. 2,50, 2.-. 1.50. 1.70, koppel 3.50, cov. Phlllppineprijs: 1. Ztógly Sister (J. 3. Darling Adrle V, wi. 13.50. pl. 4.20. Wage naar Jr. 3. Darling Ac 7.30, 2 60, koppel Sytsikeprljs1. aoy orowii u. wa genaar Jr.) 1.24.9. 2. Diomedea S. 3. bijzonder boos, ook al accepteerde il het excuus van de organisatie, is hier in Nederland altijd) wat. weet dat ik in Boedapest een beetjfc stom gelopen heb, maar wat wil j in een race van dergelijk forma^n. Ik wilde revanche nemen mij minitieus voorbereid om het r> rj cord over 20 km. te verbeteren. Toen het gelukt was, was ik zo 1 als een kind". De uitslag van de wedstrijd Dordrecht luidt: 1. Aad Steyla (Metro) 1.03.42.6 (19 km. 610 meter); 2. Cees Clement (Fit) 1.06.41; 3. Rudl Mol (Altis) 1.06.42; 4. Jan Proni (Trias) 1.07.51; 5. Wim Hol (Si* drecht Sport) 1.08.24. Een moment uit de Nederland België-wedstrijd voor 4-jarip op Duindigt. Aan de kop W<# naar Jr. met Diana R, gevolg door het Belgische paard Argus. 3.50. trio 163.70

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 10