KOORTS STIJGT Woronin wereldkampioen S Jwt 1 b Y vy nil Eerste winst voor UVS tegen WC? W erelclkampioenscliap financieel succes Fenny Heemskerk plaatst zieh bij de eerste drie U.V.S. - V.U.C. JAPAN OP DE EERSTE PLAATS VAN HET LANDENKLASSEMENT Sporttoto Jan Mulder in militair team SPORT-" indaag 0G 24 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 EER DAN EEN ÏLANGRIJK JEL PER WEEK (Door Jan Dassen) terdam, zaterdag „De grote vraag is of het huidige Ajax- ka) pet zijn geringe internationale ervaring de mentale kracht om in de komende Europa Cup-duels het hoofd koel te hou- oi hoofd, dat door bestuur, coach, pers en publiek rood- iiet id geplat is", zegt de jonge energieke trainer-coach van tderlands kampioenselftal Rinus Michels. „Ik probeer kop- n* jongens met hun gedachten bij de morgen te spelen compe- dstrijd tegen Sparta te houden en daarna als we in re- 4 i gaan op het KNVB-sportcentrum in Zeist pas aan de ;r 1 van woensdag tegen de Turkse kampioen Besiktas te gaan i.Maar 't schijnt dat de Cupkoorts Amsterdam al te pakken p 'N0j:h; (trainer - coach van Ajax): hoofd koel houden en woensdagavond in Olympisch stadion van Besiktas winnen m Mentaal uw ms de training, in praat- 11« t de spelers, gedurende b: ele voorbereiding poog ik ens er van te doordringen eindelijk eens tijd wordt betaalde voetballer meer n keer per week een be- ste helft? Het Fote gevaar in., wedstrijd kan spelen hijnt iets te zijn dat we ig niet kunnen presteren. i het na de wedstrijd tegen gezien. In die inter- "bl-tben de Ajax-spelers over praat ik niet, die ken jldoende zich leegge- fysiek waren ze enkele da- - j die volgende zondag te- J wel weer in orde, maar krijgen ze dan blijkbaar een noting, waardoor ze in een wedstrijd, zoals tegen MVV, J juiste inzet hebben. Dat mag jüet. Zeer zeker niet Direct komt dan of dan full-professionalisme wel nodig is, of een jon- die anderhalf tot twee uur trainen niet best wat kan Misschien is dat wel zo, dra je in een topploeg komt ïeerdere wedstrijden iet gaan spelen, dan geeft mentale belasting, dat je net full-profs te doen moet die buiten hun training ook er naar leven, die de om zich ook mentaal te niet afgeleid worden door "Aorg< in. Achterstand I) dat de laatste tijd in het bekeken. Liverpool bij- is daar een prachtig voor- ldian. Dat kan in één week topprestaties leveren. We moe- afwachten wat Ajax doet. lie moeilijke thuiswedstrijd 1 j parta, waarvan we vorig sei- k omstreeks deze tijd onze lerlaag van dat seizoen te kregen, en daarna dat ge- &en de Turken. teen met topploegen in het And hebben wij op dat gebied m achterstand, meen ik. Dat i alleen een kwestie van con- in lichamelijke kracht. We dat tegen Hongarije duide- inen zien: We missen het n en ook de ervaring tempo als een bewust wa- een wedstrijd te gebruiken. vaak momenten in een wed- Brt dat je dat tempo drukken Ijvoorbeeld als de tegenpartij wordt. Als uiterste in dit ge- ik het Real Madrid spelletje, haverklap gaan liggen. Be- Sgoed, dat juich ik niet toe, t is een wapen. Het is niet laar de spelregels laten het Jleen de scheidsrechter kan ^!n eind aan maken, simpel niet te onderbreken, ll^schouwer vind ik die tafere- erg, maar als coach kan ik Üpen, dat men het als wapen De Europabekerwedstrijden nu eenmaal het nadeel fi- gezien het grote voor dat er een uit en een <1( dstrijd gespeeld moet wor- it houdt in dat de uit spe- loeg sterk defensief gaat spe- Ju kun je je als aanval te lopen, maar je kunt ook het ^drukken en kalm zoeken naar «n, zoals Inter dat in vorige Cup-wedstrijden zo prachtig ~)rde en zoals op de we renschappen ploegen als e, Portugal en Engeland kn, om dan plotseling verras ver te schakelen in de hoog- Celling". Cup- j treerc g 'pioen ije, Efficient de wedstrijd tegen Hongarije 1 Nederlanders maar aan de [ebleven met het gevolg, dat ^Jwartier na rust. toen de Hon- alles of niets gingen spelen, i J°0|ens leeg waren, niet meer waren om bewust het tempo 1 «en en het ritme van de te nders te breken. Bovendien hadden de Hongaren tot dat mo ment wel veel gedaan, maar alles veel economischer, veel efficiënter. Kan Ajax tegen Besiktas ook ef ficient spelen? Dat wordt de grote vraag. Kunnen wij met onze kwali tatief goede voorhoede een zo geva rieerd mogelijk aanvalspel laten zien, zonder ons uit te putten in de eer die match voor eigen publiek in hel Olympisch Stadion is, dat als er niet spoedig een doelpunt valt onze jongens de eenheid in de ploeg kunnen bewaren, of niet enkele jon gens gaan proberen met solo-acties een goal te forceren, individuele ac ties die nooit zullen lukken, stuk moeten lopen op die hechte defen sie en van de betreffende spe ler veel te veel zullen vergen. Een geroutineerde ploeg overkomt dat niet. Alleen de praktijk kan ons le ren of Ajax die zelfbeheersing, dat vertrouwen in eigen kunnen ook heeft om kalm en laconiek te wach ten op de kansen. Dat heeft een coach niet in de hand, je kunt het zo honderd keer vertellen, maar ja- zeggen en doen in het veld is iets heel anders. In het veld ben je met heel andere dingen bezig". Voorbereiding „Dit seizoen heb ik natuurlijk de training gericht ook op die Europa Cup-wedstrijden tegen Besiktas. Ik heb de Turken in Istanboel zie spelen en kwam niet onder de in druk van hun technische en takti- sche kwaliteiten, terwijl hun conditie ook niet buitengewoon te noemen is. Bang ben ik echter vooral in Istanboel voor het contact tussen publiek en ploeg daar. Die Turken zijn zonder moei te op te zwepen tot ver boven hun normale kunnen. Een troots is voor ons de wetenschap dat het DWS lukte in die heksenketel met 10 te winnen, maar of Ajx ook tot zo'n niet hoog genoeg te schatten presta tie in staat is? Mij lijkt een veel veiliger weg om woensdag in Am sterdam zo'n voorsprong te nemen, dat ze er daar in Istanboel niet meer aan kunnen komen. Een flinke voor sprong geeft niet alleen een veilig gevoel maar ook vertrouwen in eigen kunnen en zelfbeheersing en dat hebben we hard nodig met deze in ternationaal onervaren ploeg. Als we de eenheid als team maar kunnen handhaven onder alle omstandighe den, dan maak ik me niet bang. Maar in enkele wedstrijden is al ge bleken, dat er enige spelers zijn, die niet te vast in hun schoenen staan, en als er enkele spelers hun hoofd verliezen zakt het hele team in el kaar. Onze voorhoede heeft de in houd om tegen Besiktas enkele goals te scoren, mits ze als eenheid ope reert. Of ze de koelheid kunnen op brengen dit te blijven beseffen, kan alleen de wedstrijd leren van woens dagavond in het Olympisch Sta dion De Nederlandse zaalhandbal- kampioen heren, Sibtardia, zal haar wedstrijden in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen het Bel gische Schaarbeek spelen op woens dag 2 november in Wilrijk en op zaterdag 12 november in Geleen. Voetba Iprognoses Ook het Turkse Besiktas be reidt zich terdege voor op de ko mende Europa Cup-wedstrijd met Ajax. Trainer Spayic (links) geeft hier in de kleedkamer zijn spelers (Ahmet I en II en Yusuf) wat aanwijzingen. De coureur Jim Clark, tweemaal Grand Prix wereldkampioen, heeft ingeschreven voor de internationale rallye van de Britse Royal Automo bile Club (RAC) het Britse equi valent van> de sterrit naar Monite Carlo. Hwt .zal de eerste maal wor den dat Clark aan een rallye deel neemt. Zonetoemooi In de achtste ronde van het zone schaaktoernooi, dat in Den Haag wordt gespeeld, was de zege van de Tsjech Kavalek op de Bulgaar Trin- gov wel het belangrijkste wapenfeit. De zwartspeler zal moeite hebben zjjn matige score van een half punt uit de laatste drie partijen alsnog te compenseren. Dit te meer, daar Pfle- ger zich ten koste van Mazzoni knap herstelde. Het duel tussen de kanshebbers Velimirovic en Bilek liep vrij snel remise. Wit poogde weliswaar tot een koningsaanval te geraken, maar de Hongaar liet zijn gevaarlijke oppo nent geen kans het initiatief te ontplooien. De pijnlijke nederlaag van Roth tegen Garcia maakte de Zwitser de finitief kansloos. Na een geweldige start moest hij inmiddels driemaal achtereen in het zand bijten, een niet te herstellen inzinking. De af gebroken partij Gligoric-Lee staat gunstig voor wit. De overige uitslagen waren niet vrrassend te noemen, tenzij men de remise Durao-Boey als zodanig wil bestempelen. Donner was vrij, van- ciaag heeft hij wit tegen Roth. De uitslagen van de partijen in de achtste ronde luiden: Velimirovic (J.-Sl.)Bilek (Hong.) Kavalek <Tsj. SI.)Tringov (Buig.) 10; Roth (Zwits.)Garcia <Sp.) 0—1; Littelton (Ierl.)—Del Cor ral (Sp.) 0—1; Gligoric (J.-Sl.) Lee (Engeland) afgebr.; Durao (Por tugal)Boey (België) Con- rady (Luxemb.)Honfi (Hongarije) 01; Pfleger (W. Did.)Mazzoni (Fr.) 1—0. Stand na acht ronden: 1. Velimirovic 6 punten; 2. Gligo ric 5Va en 1 afgebr.; 3/4. Bilek en Kavalek 5%; 5. Pfleger 4% (7); 6. en 7. Tringov en Del Coral 4; 8. Honfi 3% en 1 afg. (7); 9. Donner 3% (7); 10. Roth 3%; 11/12. Boey en Garcia 3 (7); 13. Durao 3 en 1 afg.; 14. Lee 2*6 en 1 afg. (7); 15. Mazzoni 2*6 (7) 16. Littleton 1 *6; 17. Conrady 1. Volgens de eerste officiële cijfers zijn de 32 wedstrijden van het we reldkampioenschap voetbal in Engeland bijgewoond door 1.493.000 toe schouwers, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 46.643 bezoekers per wedstrijd. Nog nooit in de geschiedenis van het voetbal heeft een toernooi om de wereldtitel zo veel toeschouwers naar de tribunes ge trokken. Behalve het toeschouwersaantal vormt ook de recette van dit toernooi een nieuw record, want de bezoekers zorgden voor een totale opbrengst van ongeveer 15 miljoen gulden. De Engelse voetbalbond hoopt na aftrek van alle kosten een winst van ruim 2 miljoen gulden te hebben geboekt. Succesvol was ook de verkoop van Willy", het kleine leeuwtje met de Engelse vlag en de te grote voetbalschoenen. Ruim 120 zaken in zeven landen hebben zich bezig gehouden met de fabricage van Willy, die als souvenir meer dan 14 miljoen gulden opbracht. De Nederlandse schaakster me vrouw Fenny Heemskerk gaat samen met twee Joegoslavische dames over naar het internationale schaaktoer nooi, nadat ze zich als eerste drie hebben geplaatst in de eindstand van hetWesteuropese zoneschaaktoernooi voor dames, dat gisteren in Arenys del Mar is geëindigd. Mevrouw Vera Nedeljkovic, die de zone-titel reeds heefs gewonnen In 1954, 1957 en 1963, heeft het toernooi gewonnen met 11% punten uit veer tien partijen. De Joegoslavische na tionale kampioene 1964, mevrouw Te- reza Stadler en mevrouw Heemskerk hebben beiden 10% punt verzameld. De tweede Nederlandse deelneemster, mevr. Vreeken eindigde met 7 punten op de zevende plaats. De Spaans/Marokkaanse bokser Minoun Ben Ali heeflt in Barcelona met succes zijn Europese titel ban- bamgewicht verdedigd. In een gevecht over de volle vijftien ronden behaal de Ben Ali een ruime punitenover- wioniinig op die Spanjaard Jose Ar- rainz. Geen toto in Renkum (Van onze correspondent). De toto-perikelen van de christe lijke voetbalvereniging „Redichem" in Renkum zijn voorlopig van de baan. Er zal niet worden deelgenomen aan de sport-toto, zo is gisteravond be slist op de buitengewone ledenverga dering. Het voorstel van een aantal leden tegen het principe van het be stuur toch deel te nemen werd met 44 tegen 14 verworpen. In het ope ningswoord had de voorzitter J. Aal- bers uitdrukkelijk verklaard, dat het bestuur niet van zijn standpunt zou wijken. Toen tot stemming werd over gegaan bleek een grote meerderheid van de leden de zijde van het be stuur" te kiezen. De vergadering stel de tevens ten doel om volledige mede werking te verlenen aan de oplossing van de financiële problemen. Er zul-' len daartoe enkele acties op touw worden gezet. (Van onze sportredactie) Twee competitiewedstrijden heeft UVS reeds achter de rug en nog steeds vermeldt de saldo-kant van i de balans geen enkele winst: nul winstpunten en eveneens nul doelpunten Morgen krijgen de blauwwitten tegen het Haag se VUC de kans hier iets aan te veranderen. Wanneer de Leidenaars in hun vorm van het afgelopen seizoen binnen de lijnen zouden stappen, was een voorspelling even eenvou dig als hoopgevend: een overwin ning. Maar sinds het (late) einde van 't vorige voetbaljaar en het I begin van deze competitie is er in het blauwwitte kamp (wat de vorm betreft) het een en ander veran derd. De aanvalslinie van de Lei denaars is tot nu toe geen schijn meer van de voorhoede, die verle den jaar met 55 treffers de op één na beste van alle eersteklas sers was. Desondanks zijn Ver meer cs. op eigen terrein tegen VUC niet kansloos en wanneer UVS niet al te veel nadeel onder vindt van het niet meespelen van de (voorlopig) geschorste Jan Le- get en de daaruit voortvloeiende omzettingen, kan de eerste winst in de wacht worden gesleept. Te meer, omdat de start van VUC (een overwinning en een neder laag, beide met 1-0) ook niet bepaald indrukwekkend is. Voor Roodenburg, dat het in de nieuwe omgeving behoorlijk doet, staat een bijzonder moeilijke wed strijd op het programma. In Dor drecht treden de blauwzwarten namelijk aan tegen het eveneens debuterende EBOH. Steunènd op de hechte defensie moet een pun- teverdeling echter mogelijk zijn. In de tweede klasse A heeft LFC zich verleden week tegen HBS hersteld van de zwakke competi tiestart. Morgen komen de geel zwarten op eigen terrein tegen het Dordtse ODS binnen de lijnen en een nieuwe overwinning ligt in de lijn der verwachtingen. Alphen thuisspelend tegen De Mus- schen zal de naaste toekomst ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur waarschijnlijk met minder opti misme tegemoet zien. Vooral ook, omdat op de ranglijst achter de naam van de Rotterdammers de overtuigende cijfers negen voor en één tegen staan. Lugdunum speelt in de derde klas se A tegen het nog puntloze Bo degraven. De Leidenaars lieten vo rige week tegen ADS een steekje vallen en zullen dit waarschijn lijk tegen de Bodegravers wel wil len goedmaken. Het op enige plaat sen gewijzigde Leidse team (de gebroeders De Kier spelen niet mee moet daartoe In staat zijn. Btf Lisse Alphia start de thuisclub als favoriet. In de vierde klasse A en B staat weer een aantal streekduels te wachten: Foreholte Teylin- gen. VVSB Concordia en VTL Wassenaar. By al deze wed strijden start de bezoekende club als favoriet, maar of de punten ook werkelijk naar Teijlingen, Concordia en Wassenaar gaan moet worden afgewacht. Koplopers SJC gaat bij Graaf Willem II/VAC een moeilijke wedstrijd tegemoet en ook DOSR krijgt het bij Ar chipel niet gemakkelijk, 4 B kan Docos met DHC op bezoek de punten thuishouden en heeft ook ASC in Delft bi) BEC kans op tenminste één winstpunt. Minder rooskleurig ziet de situatie er uit voor Warmunda (dat Wit Blauw op bezoek krijgt) en ZLC (uit tegen HDV). De cijfers van de sportoto nr van het afgelopen weekeinde zijn: Aantal deelnemers: 646.337 Bruto inleg: f882.865,80 Totaal prljzenbedragf291.346,- Eerste prijs: f 160.240,30, 4 meldin gen, per kolom f 40.060.- bruto Tweede prijs: f87.403.80. 147 mel dingen, per kolom f595,- bruto Derde prijs: f43.701.90. 192 meldin gen, per kolom f224,10 bruto Extra prijs toto nr. 6: uiteindelijk vier winnaars en extra prys toto nr 7: uiteindelijk 12 winnaars. Het Nederlandse militaire voetbal elftal, dat dinsdagavond in het DOS- stadion in Utrecht zal uitkomen te gen België, is als volgt samengesteld: doel: Van der Wekke (Excelsior) achter: Suurbier 'Ajax), Peis (Haar lem), Alferink (Go Ahead) en Van Egmond (Telstar); midden: Van der Vall (Feijenoord) en Jansen (Feijen- oord)voor: Houwaart (ADO), Mul der (Anderlecht), Van der Kuylen (PSV) en Grouwmans (NAC). ADVERTENTIE Hoe komt mijn club uit? Roodenburg: Keereweer, De Jon ge, Hensen, Van Weerlee, Ooyendijk, Dubbeldema/n, De Klerk, Van der Broek, Den Os, Heymans en Van Leeuwen. UVS: Vermeer, Balkhoven. Rol, Lardé, Van der Kaay, Kantebeen, Van der Linden, Koren, Fasel, Dé- sar en Van Schooten. LFC: Roedoe, Geerlof, Van der Heyden, L. de Jong, H. Sira, W. Nieuwenburg, P. de Jong, Rietker ken, Guber, Van der Starp en D. Si- L Lugdunumi Peters, Crama, Teeu- wen, Oppelaar, Bavelaar, B. de Roo, Collé, W. de Roo, Redel, Van der Linden en Vermond. VTL: Binnendijk, Noordermeer, Si- ra, Verbrugge, De Boer, Slingerland, Heshusius, Van Tongeren, De Ro- mijn, Van de Zeeuw en Van Rijn. Warmunda: Schavemaker, Van Noort, J. van Grieken, Vergeer, Westrop, G. Beugelsdijk, Majore, D. van Grieken, H. Beugelsdijk, Mes kers Cz en Zandvliet. (Van onze speciale verslaggever) Dortmund, Vrijdag Op onweerstaanbare en niet te evena ren wijze heeft de 21-jarige Russische turner Michail Woronin zijn stempel gedrukt op het wereldkampioenschap turnen. Met een voorsprong van 0,9 punt doorbrak hij als eenzame Rus de barrière van de Japanse overmacht bij dit wereldkampioenschap. moment, Endo, had aan dit toestel een mislukking, die bij het kopflan ken gevolgd door inkeren uit balans raakte en het paard toucheerde. Zijn cijfer loog er niet om, 8,95. Tal vain turners zouden een moeizame gang naar het paard maken, want het vol tigeren is zelfs voor de top-turners het meest zware toestel. De Rus Dia- midov, na de verplichte oefenstof nog derde in het klassement, zou dat ook al ervaren, toen hij bij het scharen op het paard kwam te zitten en kans loos werd. Woronin stal daarna de show van de dag bij het turnen aan de ringen. Hij bracht hier een oefe ning zoals men nog nooit had gezien, met spectaculaire onderdelen als uit hang optrekken tot breedtestand en daarna opdrukken tot hoeksteun, een zogenaamde lift. Zijn reuzendraai en daarna weer tot hangstand komen deden denken aan een rekoefening. Toen de Rus daarna in zyn afsprong terloops nog even een salto met hele schroef produceerde, dreunde de Westfalen-hallen op zijn grondvesten. Het was begrijpelijk dat de jury een zo mooi uitgevoerde oefening, waar van de kracht en souplesse afstraal de, hoog zou waarderen. Het werd dan ook het hoogste cijfer tot dus verre gegeven, 9.9. Sleohts 0,1 van de top. Een unicum. Yukio Endo beet bij dit geweld nog even fel van zich af toen hij aan het Favoriet Endo zevende Ver in de schaduw van Woronin stonden dit keer de prestaties van de Japanners, die hun gedoodverfde favoriet, Olympisch kampioen Yu kio Endo, zelfs naar de zevende plaats zagen zakken. Groot was het talent van de Moskouse student, en kele jaren geleden nog een onbe kende bij de turners, nu uitgegroeid tot een klasse-turner, die de nieuwe Russische tumstijl ritmisch en ele gant met nieuwe verbindingen en onderdelen schitterend demon streerde. Toch straalden de sterren van de turners van het land van de rijzende zon nog wel. Want wat pleitte op het zware verlies van het persoonlijk kampioenschap, was voor de Japan ners de wijze, waarop zy het wereld kampioenschap voor landenteams in de wacht sleepten. Zes Japanners eindigden in het voorste gelid. Reeds op zyn eerste nummer, heit paard- volftigeren, liep Woronin ver van zijn concurrenten weg, Het bracht hem 9.70. Zijn grote rivaal op dat rek het naar hem genoemde Endo- spreiden verwerkte. Met aan het slot een hele draai tot stand. Ook dit cij fer was verbluffend: 9.85. Nakayama zou aan het rek ook al een 9.85 halen met zyn hele draai, Bndospreiden en Stalde-spreiden, waarmede hij zich later resoluut naar het brons turnde. Hoog niveau Dat er bij dit turnen op bijzonder hoog niveau, waarin men heel wat riskeerde ook bibbere teleurstellingen vielen, moest de Rus Diamidov nog een keer ervaren by zijn oefening aan het rek, toen hij bij een eenvoudige af sprei ds prong even uit balans raak te. Het leverde op Woronin een ach terstand van 1.35 op, toen hij slechte 8.35 van de streng beoordelende jury kreeg. Zelfs simpele oefenstof zou punten gaan kosten. Het ompakken in handstand aan de brug had Endo dit keer niet onder de knie. Twee keer moest hij bij dit gemakkelijke onderdeel verpakken, wat hem weer 0.4 punit kostte. Mede door de mis lukkingen van 'de Japanners, maar vooral ook dankzij uitstekend con stant turnen, kon Woronin de titel In deze vorm niet meer ontgaan. Al zijn cijfers lagen ver achter in de negen, waarmede hij duidelijk zijn superconditie en klasse onderstreepte. De 28-jarige Shuji Tsurumi, een tur ner van de oude garde, was de Ja panner die nog het dichtst in de schaduw van Woronin bleef. Maar die verbluffende prestaties raakten bij het geweld dat de Rus demon streerde wat op de achtergrond. Mi chail Woronin mag zich de ware grootmeester noemen. Als eenzamen in de strijd tussen Rusland en Japan nestelden later op de dag ook twee anderen zich toch nog tussen de gro ten, de Joegoslaaf Cerar werd vierde en de Europese kampioen Franco Me- nichelli turnde zich naar de vijfde Eindstand Eindstand 1. Japan 575,15 punten. 2. Rusland 570.90. 3. Oost-Duitsland 561,00. 4. Tsjecho-Slowakije 551.20. 5. Polen 550.60. 6. Verenigde Staten 550.40. 7. Joego-Slavië 548.15. 8. West-Duitsland 548,00. 9. Italië 546.00. 10. Frankrijk 545,25. Individueel eindklassement: 1. Michail Voronin (Rusl.) 116,15 punt. 2. SJuji Tsurumi (Japan) 115.25. 3. Akonoria Nakayama (Ja pan) 114,95. 4. Miroslaw Cerar (Zuid-Sla- vië) 114,75. 5. Franco Menichelli (Italië) 114,65. 6. Tekeshi Kato (Japan) 114.60. 7. Yuko Endo (Japan) 114.35. 8. Takeshi Mltsukuri (Ja pan» 114.10. 9. Matthias Brehme (Oost- Duitsland) 114.05. 10. Haruhiro Matsuda (Japan) 113,85.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7